Relu Fenechiu, PNL: Orice face guvernul este declarat neconstitutional de Avocatul Poporului sau CCR. Singura solutie pentru intrarea in normalitate este ca aceste institutii sa fie reorganizate

de Red. Stiri     HotNews.ro
Marţi, 3 iulie 2012, 11:07 Actualitate | Politic

Liderul liberal Relu Fenechiu a explicat marti in Parlament de ce USL a depus o cerere pentru schimbarea Avocatului Poporului: "Marea Problema in Romania e ca Basescu s-a inconjurat de un vid institutional care-i permite sa faca orice. Orice face guvernul este declarat neconstitutional de Avocatul Poporului sau CCR. Singura solutie pentru intrarea in normalitate este ca aceste institutii sa fie reorganizate".

"Singura solutie e sa ajungem cit mai repede la alegeri", a incheiat Fenechiu.























2615 vizualizari

  • +36 (36 voturi)    
    Păi tot ce face guvernul ESTE neconstituţional. (Marţi, 3 iulie 2012, 11:09)

    Nistertoller [utilizator]

    .
    • +20 (20 voturi)    
      am o solutie mai simpla (Marţi, 3 iulie 2012, 11:36)

      fl0rin [utilizator] i-a raspuns lui Nistertoller

      e suficienta reorganizarea guvernului. dupa gratii, eventual.
      • +11 (11 voturi)    
        lovitura de stat bolshvika (Marţi, 3 iulie 2012, 13:23)

        oilman [utilizator] i-a raspuns lui fl0rin

        Mister Fenechiu:

        Nu ne place o decizie sau alta a CCR - o schimbam; Nu ne place ce spune avocatul poporului - il schimbam; Nu ne place Ani - la gunoi; nu ne place o comisie de etica - o schimbam. Presedintele ne-am propus sa-l schoimbam de cind a fost ales, a fost principalul proiect de 8 ani. Nu ne place DNA - jos cu ei; Nu ne place Procurorul Kovesi - afara si cu ea. Ati salivat dupa putere 8 ani acum vreti o lovitura de stat. Daca atingeti CCR (ca ii dati jos sau mituiti, e tot aia sint convins ca incercati toate variantele) comiteti o violare flagranta a democratiti juvenile care scirtiie dar a inceput sa functioneze si in Romania. Locul vostru e in cel mai bun caz in puscarii (nu toti USL evident doar liderii mai flaminzi...) Sinteti de departe cel mai penibil guvern de la 90 incoace si nu aveti ce cauta acolo OUT !
    • +4 (4 voturi)    
      In concluzie, (Marţi, 3 iulie 2012, 14:15)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Nistertoller

      singura solutie este demisia lui onorabilului doctor Ponta.
  • +31 (31 voturi)    
    Sau guvernul sa fie schimbat (Marţi, 3 iulie 2012, 11:11)

    dottore [utilizator]

    Va e teama ca iarna va trebui sa cotizati mult mai mult sa manevrati prostimea?
  • +41 (41 voturi)    
    Ati incercat cu o autostrada? (Marţi, 3 iulie 2012, 11:13)

    CezarN [utilizator]

    Ati incercat sa construiti o autostrada, sau sa reformati sanatatea, sau sa reintregiti salariile alea promise, sau sa aduceti vreun mare investitor in Romania si a fost declarat acest demers a vostru neconstitutional?
    Cu alte cuvinte ati incercat macar sa guvernati sa vedeti cum e?
    • +15 (15 voturi)    
      ar fi batator la ochi... (Marţi, 3 iulie 2012, 12:01)

      serbanb [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      sa dai in folosinta autostrazile care s-au terminat si treubiau lansate inca de la inceputul lui iunie in circuitul rutier. dar acum ei nu pot sa le dea drumul pentru ca inseamna ca vor recunoaste ca le-a facut PDL
  • +31 (31 voturi)    
    si predicat (Marţi, 3 iulie 2012, 11:14)

    Rasmus [utilizator]

    parca domnu' a fost invitat pe la DNA, nu?
    clar are o urgenta :)

    Propunerea mea este sa fie desfiintate, e mult mai comod
    • +4 (4 voturi)    
      judecat (Marţi, 3 iulie 2012, 13:10)

      elwis [utilizator] i-a raspuns lui Rasmus

      este trimis in judecata pentru aprox.1.5 mil EU , in ceea ce se cheama actiunea "transformatorul"!
  • +31 (31 voturi)    
    Simlpu! (Marţi, 3 iulie 2012, 11:16)

    paul155 [utilizator]

    Creati legi in spiritul constitutiei si nimeni nu poate le poate ataca!
  • +28 (28 voturi)    
    pai ce ar fi sa faceti ... (Marţi, 3 iulie 2012, 11:17)

    Shampax [utilizator]

    ceva constitutional atunci ?
  • +29 (29 voturi)    
    Manualul USL (Marţi, 3 iulie 2012, 11:19)

    Cel [anonim]

    Se poate scrie o carte dupa actiunile USL din ultima luna. Cartea va avea 3 volume "Cum sa ma sinucid politic" iar volumul 2 " Cum se instaureaza o dictatura"
  • +26 (26 voturi)    
    Solutia (Marţi, 3 iulie 2012, 11:24)

    Humpty Dumpty [anonim]

    Singura solutie e sa intetati cu matrapazlacurile voastre si sa se apuce Ponta odata de treaba pt care a fost pus acolo.

    Asteptam cu nerabdare cei 25%, ci restul cate ati promis... sunteti in stare?

    Hai ca se poate, ca vad ca deja va laudati ca ati scos Romania din criza, nefacand nimic... ma gandesc ce realizari marete puteti face daca incercati.
  • +15 (15 voturi)    
    Fenechiu (Marţi, 3 iulie 2012, 11:30)

    alip [utilizator]

    In primul rand ca ai probleme cu justitia si in al doilea rand ca sunteti incompetenti si fara respect fata de legi. De aici faptul ca incalcati si Costitutia.
  • +21 (21 voturi)    
    Dle Fenechiu, (Marţi, 3 iulie 2012, 11:31)

    NicolaeA [utilizator]

    Cand spuneti ca orice face guvernul este declarat neconstitutional de Avocatul Poporului sau CCR, nu va ganditi ca poate chiar asa este ?
  • +17 (17 voturi)    
    fenechiule.... (Marţi, 3 iulie 2012, 11:31)

    nedumeritu [utilizator]

    ai uitat sa ceri si reorganizarea D N A care este pe urmele tale. stii proverbul : de ce ti-e frica, nu scapi...
  • +14 (14 voturi)    
    "Reorganizarea" uselista (Marţi, 3 iulie 2012, 11:31)

    Dubito [utilizator]

    "Singura solutie pentru intrarea in normalitate este ca aceste institutii sa fie reorganizate". Adica sa fie pusi acolo oamenii USL-ului. Curat democratie!
    • +8 (8 voturi)    
      poi nu? (Marţi, 3 iulie 2012, 11:59)

      ca_32 [utilizator] i-a raspuns lui Dubito

      tot ce as vrea eu sa fur este declarat infractiune de catre politie, si singura solutie pt normalitate este ca eu sa reorganizez politia
  • +12 (12 voturi)    
    Nu mai aveti rabdare pana la toamna?! (Marţi, 3 iulie 2012, 11:36)

    Metec [utilizator]

    Treaba sta asa: voi nu ati castigat alegerile parlamentare, insa va comportati de parca le-ati fi castigat. In loc sa gestionati tara pana la alegeri, asa cum ii cereati lui MRU, v-ati apucat sa desfiintati si sa inlocuiti in dreapta si in stanga. Cu ce scop? Sa castigati alegerile cu 100%? Nu mai aveti rabdare? Nu va mai ajunge?!
  • +8 (8 voturi)    
    . (Marţi, 3 iulie 2012, 11:37)

    gb [utilizator]

    da ce face guvernul?
  • +14 (14 voturi)    
    Pt USL (Marţi, 3 iulie 2012, 11:38)

    abcde [utilizator]

    Bai baieti! De ce nu abrogati voi Constitutia, daca va deranjeaza? Asa nu o sa mai aiba nici CCR, nici Avocatul Poporului treaba.
  • +10 (10 voturi)    
    :) (Marţi, 3 iulie 2012, 11:39)

    Analfabet [utilizator]

    Daca doar voi sunteti aia diferiti de ce vrei sa schimbati toata lumea?
    Schimbati-va voi!
  • +10 (10 voturi)    
    domnilor (Marţi, 3 iulie 2012, 11:49)

    meddio [utilizator]

    uselisti ... tot ceea ce face guvernul este neconstitutional , de aceea sunteti atacati, pentru ca nimic din ce faceti nu este inclus in limitele Constitutiei votate de romani . Mergeti pe un drum gresit cu suspendarea lui Basescu , si nu a-ti rezolvat nimic, doar o sa vedem rating de tara retrogradat, cursul euro sare in sus, investitorii vor inchide si vor fugi mancand pamantul , poporul il inraiti , pentru ca nu mai este manevrabil , si vede cu ochiul liber cine sunteti si ce vreti de fapt , si o sa va treziti ca la referendum il va vota tot pe Basescu .
  • +9 (9 voturi)    
    nu mai spune (Marţi, 3 iulie 2012, 12:14)

    thost [utilizator]

    Pana sa ajungeti la putere, ati contestat la CC toate legile, si ati ridicat in slavi curtea de fiecare data cand va dat dreptate. Acuma nu mai este buna??? Chiar ne luati de fraieri pe toti?
  • +4 (4 voturi)    
    D-le Fenechiu (Marţi, 3 iulie 2012, 12:39)

    Un cititor [utilizator]

    Ai aratat ce fel de om esti si cit te duce mintea atunci cind ai fost la guvernare in cabinetul Tariceanu. Ma si mir ca ai tupeul sa apari in public.
  • +3 (3 voturi)    
    propunere (Marţi, 3 iulie 2012, 12:47)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    schimbati ma denumirea tarii in Republica Uslamista Romana si modificati si Constitutia, scrieti doar atat: USL este singurul care are dreptate.
  • +3 (3 voturi)    
    nu e de gluma. (Marţi, 3 iulie 2012, 12:53)

    iulianbarlad [utilizator]

    asistam la o lovitura de stat,nu mai e timp de gluma si ironii la adresa usl-ului.e grav, e foarte grav,ce e de facut?