PDL organizeaza joi un miting anti-USL in Piata Revolutiei

de Corina Ionel     HotNews.ro
Luni, 2 iulie 2012, 14:42 Actualitate | Politic

Prim-vicepresedintele PDL Cezar Preda a anuntat luni ca Partidul Democrat-Liberal organizeaza o manifestatie joi, la ora 18.00, in Piata Revolutiei, la care doreste sa participe cat mai multe organizatii nonguvernamentale si cetateni care doresc sa impiedice anexarea institutiilor statului de catre USL, informeaza Mediafax.

Cezar Preda a precizat, dupa sedinta BPN al PDL, ca la manifestatia se va semna o petitie "de salvare a statului de drept" si a institutiilor democratice. El a mai spus ca la manifestare vor veni organizatii din tara ale PDL, dar si din Bucuresti si platforme civice, precizand ca PDL se asteapta sa participe peste 3.000 de manifestanti.

Prim-vicepresedintele PDL a mai precizat ca aceasta este prima actiune a noii conduceri a partidului, aratand ca PDL isi doreste ca la aceasta manifestare sa adere toti cetatenii romani care isi doresc ca statul de drept sa functioneze si care vor sa impiedice "anexarea institutiilor statului" de catre USL si Victor Ponta.

"Dorim sa participe cat mai multe organizatii nonguvernamentale, societatea civila si sa semnam cu totii o petitie de salvare a statului de drept", a precizat Cezar Preda.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1495 vizualizari

  • -20 (24 voturi)    
    hm (Luni, 2 iulie 2012, 15:32)

    srpc [utilizator]

    trebuia sa iasa prostimea cu ifose in ulita atunci cand baselu a facut kk pe Constitutie declarandu-se presedinte-jucator; acuma e jenant de partizan orice miting pro
    • +24 (26 voturi)    
      N-ai decat sa faci contramanifestatie, tovarase! (Luni, 2 iulie 2012, 17:47)

      Metec [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Eu nu vreau sa traiesc, iar, intr-o tara in care guvernul isi face de cap cu legile, cu Constitutia si cu institutiile, ca pe timpul lui Bombo-Nelu. Eu vreau sa traiesc intr-o tara europeana, in care prim-ministrii plagiatori demisioneaza, iar Parlamentul se supune Constitutiei. In care seful statului este respectat, nu insultat de toti balosii de la TV. In care nu se conduce cu Ordonante de Urgenta, in timp de pace, cand nu sunt cutremure de 8 grade Richter, nici inundatii in 80% din teritoriu. Nu vreau sa traiesc intr-o tara in care fiecare guvern intoarce pe dos ceea ce a facut precedentul. De aia, ma voi duce la miting, nu pentru ca sustin PDL!
    • +17 (19 voturi)    
      a facut bine (Luni, 2 iulie 2012, 17:51)

      Dranca [anonim] i-a raspuns lui srpc

      Dupa Constitutie in Romania presedintele e seful statului. Deci normal e sa fie prezent in viata Romaniei...sau 'jucator'. Nu prea se cunoaste Constitutia, tipul de republica in Romania..etc
    • +8 (10 voturi)    
      de ce e jenant? (Luni, 2 iulie 2012, 18:41)

      cilina [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      tie iti este jena ca-i sustii pe uslasi? suntem o tara libera...sau nu? ne poti interzice manifestatia, sau numai cele ale uslasilor sunt legitime?
  • +16 (16 voturi)    
    Protest in alte orase (Luni, 2 iulie 2012, 17:45)

    Geo777 [utilizator]

    Nu ar trebui sa fie proteste si in alte orase mari ale tarii? NU sunt din Bucuresti, ci din Iasi si as vrea sa fie miting de sustinere a statului de drept si in orasul meu!
    • +2 (2 voturi)    
      sugestie (Luni, 2 iulie 2012, 22:46)

      brita [utilizator] i-a raspuns lui Geo777

      poate va adresati pdl-ului local.
    • 0 (0 voturi)    
      iesean (Joi, 5 iulie 2012, 21:55)

      lexus [anonim] i-a raspuns lui Geo777

      si eu sunt din iasi... vreau sa iesim, am prieteni...mergem ...numai sa sa anunte ceva concret.
  • -4 (10 voturi)    
    adeziune (Luni, 2 iulie 2012, 17:48)

    Mazeta [utilizator]

    Gata, vin și eu cu ungurenii mei de la bloc! (numai să nu îi eutanasieze Oprescu până atunci)
  • +6 (12 voturi)    
    da un exemplu (Luni, 2 iulie 2012, 17:51)

    avint [anonim]

    Da un exemplu de incalcare a Constitutiei de catre presedinte, asta in cazul in care ai citit-o si ai si inteles-o.
  • +14 (14 voturi)    
    Miting anti-coruptie (Luni, 2 iulie 2012, 18:00)

    miha [anonim]

    Mitingul nu trebuie sa fie de sustinere a PDL ci de revolta contra masurilor arbitrare ordonate de guvernul Ponta. Sa aratam ca de fapt intreaga clasa politica trebuie schimbata cu persoane avand competente recunoscute, inalta moralitate, constiinta civica, dragoste de tara. Trasiasca ROMANIA!
  • +11 (11 voturi)    
    voi fi si eu acolo (Luni, 2 iulie 2012, 18:25)

    amanda13 [utilizator]

    chiar daca nu mai sunt in tara si adeziunea mea se va vedea doar la vot!
  • +8 (8 voturi)    
    era si cazul.... (Luni, 2 iulie 2012, 18:34)

    dadan [utilizator]

    nu sunt din Bucuresti dar sper sa fie cat mai multi oameni - trebuie sa pazim o justitie independenta si dreapta si mai presus sa aparam intelectualii veritabili care sunt atat de necesari unei societati sanatoase - avem nevoie de repere morale drepte si fara de pata ca sa putem evolua in sus ca societate alffel tot evoluam dar in jos....
    remember - USL ne vrea prosti si saraci - sa spunem jos neoComunistilor... puii vechilor comunisti isi arata coltii ... cine mai apara democratia in tara asta?
  • +4 (4 voturi)    
    da, asteptam detalii pentru alte orase (Luni, 2 iulie 2012, 19:19)

    mitica [anonim]

    si cum spunea mai sus Miha, mitingul trebuie sa fie impotriva deciziilor aberante si jignitoare luate de USL-amisti.
  • +6 (6 voturi)    
    miting (Luni, 2 iulie 2012, 19:41)

    ileana [anonim]

    Nu sunt din Bucuresti , sunt alaturi de cei care vor fi la miting.Nu sunt membru PDL , dar nu pot fi de acord cu toate prostiile pe care le face actualul guvern.
    Bucuresteni apararti statul de drept !
  • +2 (2 voturi)    
    rela (Luni, 2 iulie 2012, 20:55)

    rela [anonim]

    mi-am pregatit faimosul fular
  • 0 (0 voturi)    
    protest (Miercuri, 4 iulie 2012, 14:37)

    revo [anonim]

    Tovarasi ! Haideti sa-l eternizam pe cel mai curat presedinte din istorie! S-a luptat cu securitatea si i s-a impotrivit lui Ceausescu! A marit salarii, a marit pensii si tot ce tine de protectia sociala. A infiintat spitale si scoli pentru poporul muritor.
    Cum au indraznit nenorocitii aia de la USL sa creada in alternanta la guvernare? Cum a indraznit Ponta sa nu concubineze cu sefii celorlalte institutii numiti de impartialul presedinte moderator, nu jucator...
    Cum a indraznit Parlamentul, institutia suprema a democratiei, sa dea curs majoritatii?
    Din cauza asta o sa va huiduie lumea! Rusine!
  • 0 (0 voturi)    
    Nu miting anti USL, ci pentru statul de drept! (Joi, 5 iulie 2012, 12:08)

    Viv [anonim]

    Actiunile USL din ultima vreme au fost si continua sa fie, clar, un atac asupra statului de drept in Romania. Am convingerea ca romanii care inteleg ceea ce se intampla vor face ceea ce le sta legal in putinta pentru a apara ceea ce s-a construit cu atata greutate si atatea sacrificii in ultimii 22 de ani, chiar daca aceasta constructie democratica este inca destul de subreda. Nici nemultumirea fata de guvernarea PDL si nici ura fata de presedintele actual al tarii nu justifica permisivitatea fata de atacurile USL la statul de drept.
  • 0 (0 voturi)    
    manifest on line anti gugustiuci (Joi, 5 iulie 2012, 15:57)

    gabriela [anonim]

    De ce nu si un protest on line? Cu strangere de semnaturi. Dreptul la replica , fata de miscarea on line a neocomunistilor !! Cine se pricepe la chestia asta il rog sa initieze asa ceva !!