VIDEO Traian Basescu a acceptat nominalizarea lui Puiu Hasotti pentru portofoliul Culturii: Presedintia considera ca declaratia exista, ea fiind depusa la Guvern

de Corina Ionel     HotNews.ro
Vineri, 22 iunie 2012, 18:55 Actualitate | Politic


Presedintele Traian Basescu a acceptat, vineri, nominalizarea senatorului PNL Puiu Hasotti pentru portofoliul Culturii, anunta posturile de stiri. Purtatorul de cuvant al Administratiei Prezidentiale, Bogdan Oprea, a declarat pentru B1TV ca este suficient faptul ca Puiu Hasotti a depus acea declaratie la o institutie a statului, chiar daca nu la Administratia Prezidentiala, si a declarat public ca nu a plagiat. Ceremonia de investitura va avea loc in decursul zilei de luni.

"Ceremonia de depunere a juramantului de investitura a domnului Puiu Hasotti in functia de ministru al Culturii si Patrimoniului National va putea avea loc luni, la Palatul Cotroceni. Presedintia considera ca declaratia domnului Hasotti exista, ea fiind depusa la Guvernul Romaniei", a declarat Bogdan Oprea, citat de Agerpres.



Presedintele Traian Basescu i-a solicitat, joi, premierului Victor Ponta sa transmita o declaratie pe propria raspundere a ministrului desemnat pentru portofoliul Culturii, Puiu Hasotti, care sa ateste ca teza de doctorat a acestuia si celelalte opere stiintifice nu constituie plagiat.

Tot joi, Puiu Hasotti a anuntat ca a depus la Guvern declaratia pe propria raspundere ceruta de presedintele Traian Basescu privind teza sa de doctorat. "Depun aceasta declaratie la cabinetul domnului prim-ministru Victor Ponta care va decide asupra oportunitatii inaintarii ei catre dumneavoastra", a declarat Puiu Hasotti, la Palatul Victoria. El a aratat ca lucrarile sale sunt creatii proprii si nu sunt susceptibile de plagiat.

Presedintele PNL, Crin Antonescu, l-a amenintat vineri cu suspendarea pe seful statului in cazul in care nu va semna decretul de investire a lui Puiu Hasotti in functia de ministru al Culturii. "Daca nu semneaza luni, in conformitate cu prevederile legale, in conformitate cu Constitutia, investirea lui Puiu Hasotti, voi cere parlamentarilor PNL initierea procedurilor de suspendare", a spus presedintele PNL.

Premierul a afirmat ca nu va trimite la Cotroceni declaratia ministrului desemnat al Culturii, Puiu Hasotti. "Nu, categoric nu voi transmite, pentru ca nu transmit la nicio institutie a statului, inclusiv presedintelui Romaniei, decat ceea ce e prevazut in lege. Alte declaratii decat cele prevazute in lege nu transmit", a declarat Victor Ponta.

Ulterior, purtatorul de cuvant al presedintelui Romaniei a aratat intr-un comunicat de presa ca "dreptul presedintelui Romaniei de a verifica corespunderea candidatului cu functia de ministru are ca temei legal Decizia 356 din 2007 a Curtii Constitutionale a Romaniei".

In comunicatul citat se mai arata ca "Solicitarea presedintelui are la baza impactul major negativ asupra Romaniei in plan intern si international generat de recentele incidente cu privire la posibilele acte de plagiat".

Executivul a raspuns Administratiei Prezidentiale afirmand ca solicitarea inaintata de presedintele Traian Basescu Guvernului, ca preconditie pentru investirea in functia de ministru al Culturii a lui Puiu Hasotti, reprezinta un abuz caruia nu i se va da curs.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4184 vizualizari

  • +51 (63 voturi)    
    hahaha (Vineri, 22 iunie 2012, 18:59)

    ampersand [utilizator]

    Bravo, Base :))) Urmează încă o rundă de spume uslamiste :D
    • -31 (51 voturi)    
      cum vine asta? (Vineri, 22 iunie 2012, 19:23)

      cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      In cel mai bun caz poate fi interpretata asta ca o cedare a lui Basescu.. A vazut cineva declaratia aia? E inregistrata undeva la guvern? si daca da unde?
      Daca i'a dat'o la Ponta in mana e ca si cum nu ar fi dat'o..
      • +35 (45 voturi)    
        eu cred astfel (Vineri, 22 iunie 2012, 19:38)

        outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui cosminrs

        Lui Base nu ii pasa daca delaratia e inregistrata sau nu. Daca nu e, inseamna ca Ponta a mintit, iar USL va plati si Base va cistiga. Daca e inregistrata si se va dovedi ca a plagiat tot USL pierde. Daca nu e niciuna din variante, viata merge inainte si arata ca Base nu se incapatineaza ca Ponta.
      • +40 (48 voturi)    
        Da (Vineri, 22 iunie 2012, 19:46)

        ticbis [utilizator] i-a raspuns lui cosminrs

        A vazut-o o tara intreaga la televizor, unde Hasotti a citit-o singur, cuvant cu cuvant, ca un pionier constiincios ce este!
      • +57 (65 voturi)    
        d-aia v-o trage mereu (Vineri, 22 iunie 2012, 19:50)

        sucaa [utilizator] i-a raspuns lui cosminrs

        pentru ca nici macar nu vedeti ce a vrut cu aceasta cerere.
        a obtinut inregistrarea video pe toate televiziunile in care hasotti a spus ca a dat declaratia, ca diplomele lui sunt corecte si este suficient. conteaza mult mai mult decat o hartie pusa la presedentie fara presa :)
        in plus, a facut agenda televiziunilor. a adus iar subiectul plagiatului in discutii dupa doua zile de nastase.
        base n-a cedat, pus si simplu ii "ciuruieste". ii face sa gafezezilnic. dovada ca sef-tu crin s-a trezit si a spus ca hasotti n-a depus nimi fara sa verifice declaratiile colegului lui :)
        ponta declara una, crin alta, hasotii pe langa ei. sunt turmentati, habar nu mai au de capul lor. de aproape o saptamana sunt pusi la zid. ba cu icr, ba cu plagiatu, ba un ministru incompatibil, ba nsatase, ba scrisoarea plina de greseli trimisa celor de la nature. ai vazut ceva bun facut de acesti ieresopnsabili? eu unul nu. sa tipe zilnic la base nu creste economia.
        • -13 (21 voturi)    
          :)) (Vineri, 22 iunie 2012, 20:54)

          catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

          esti haios.. cred ca realitatea voastra devine ceva de gen sf.. mergi tu in public, spune asta si vedem daca apoi termini sau nu cu ocgii umflati.. cam asa sta treaba.. ca iti spune sefa de la Modrogan altceva, ca iti tataie fundul pus pe jilt caci ai dat examen la carnet de partid.. treaba ta.. dar baiete draga.. s-a terminat, s-a terminat.. cum spunea Caramitru.. ia si stergeti-va caci epoca Basescu devine istorie.. inca putin si cand se va reuni cu fostul vecin Nastase la parnaie va fi totul fain..
          • +3 (3 voturi)    
            ai scris mult (Sâmbătă, 23 iunie 2012, 14:20)

            sucaa [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

            si degeaba. nimic la subiect. decat atacuri la persoana :)
            in stilul comunistilor din usl. doar voi vorbiti pa langa subiect.
            tu si idolii tai crin si poanta sunteti in alta realitate. amenintati procurorii, presedintele, jurnalistii... toti care nu va lauda. numai ceausescu facea asta :)
            d-aia ti se parea ca suntem in alta realitate.
    • -6 (16 voturi)    
      este si asta un fel de... (Vineri, 22 iunie 2012, 21:30)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      ... a masca scaderea puterii lui base. altfel megeau treburile cu slogoi in loc de ministru
      • +2 (8 voturi)    
        Scaderea puterii lui base ca a numit un ministru?! (Vineri, 22 iunie 2012, 22:22)

        Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        Tu te asculti putin?! Ce putere i-a scazut lui Basescu prin faptul ca a numit un ministru? Tot ce spui este alogic, pentru ca asta inseamna ca restul guvernului este plin de argati! Trecand peste rationamentul tau, Basescu l-a ajutat pe Ponta sa nu mai numeasca un ministru cu trecutul patat ca pana acum.
        • -1 (3 voturi)    
          razgandacilor ... (Sâmbătă, 23 iunie 2012, 12:42)

          adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

          pana mai ieri urlati toti cum ca basescu nu o sa cedeze in fata lui antonescu ...

          acum uite ce destept e ca a cedat ....

          asta si daca maine intra in coma alcoolica , voi o sa spuneti cat de destept este si ce manevra inteligenta a facut ....
  • +19 (33 voturi)    
    Ponta (Vineri, 22 iunie 2012, 19:00)

    Nea Ilie de la Scularie [utilizator]

    Si Ponta unde-o depune? Ponta, Ponta, unde-o depune, taica?
    Eu te-nteleg ca nu pentru 'matale era declaratia aia, era pentru mine, asta, din public.
    Da' cu Ponta ce sa fac acu'?
    • +4 (4 voturi)    
      ponta (Sâmbătă, 23 iunie 2012, 12:11)

      d2arrow [utilizator] i-a raspuns lui Nea Ilie de la Scularie

      ponta trebuie sa depuna declaratia daca va mai dori sa fie prim ministru dupa alegeri, iar el stie ca nu poate sa dea declaratia pentru ca este un plagiator ordinar si atunci risca puscaria daca o semneaza.
      Deci sa vedem intelegerea usl era cu ponta prim ministru si antonescu presedinte de amiaza(cand se trezeste). Daca ponta nu mai poate fii prim ministru atunci se schimba si trocurile in cadrul usl, este interesant cum si in cat timp vor reactiona cei doi cand vor intelege situatia.
  • -36 (58 voturi)    
    Ups (Vineri, 22 iunie 2012, 19:00)

    Corinteni [utilizator]

    O noua cedare in fata lui Antonescu
    • +50 (60 voturi)    
      hahaha (Vineri, 22 iunie 2012, 19:32)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Corinteni

      Pe zi ce trece mă uimeşte Base cu abilitatea lui, nu ştiu dacă e el sau consilierii lui, dar, în orice caz, e brici tipul. Watch me:

      Base cere declaraţia aia pe proprie răspundere a lui Haşotti. Prin cererea asta:
      - 1. nu-l acuză nicicum pe Haşotti.
      - 2. îl obligă pe Haşotti la o o luare de poziţie
      - 3. îl obligă pe Haşotti la asumarea responsabilităţii
      - 4. subliniază clar poziţia de şef al statului faţă de prim-ministrul pe care el l-a desemnat.
      - 5. obligă prim-ministrul şi uslamul la o luare de poziţie.
      - 6. co-responsabilizează uslamul cu Haşotti
      - 7. arată că respectă prevederile legii )Decizia 356 din 2007 a CCR)
      - 8. arată că uslamul nu e interesat de ce prevede legea.
      - 9. arată că e interesat de un guvern curat.

      Acceptând nominalizarea, aşa cum a făcut-o
      - 1. trimite toată responsabilitatea în curtea uslamului
      - 2. arată clar cine e şeful, având ultimul cuvânt.

      Base e meseriaş, asta-i clar :)))
      • +33 (43 voturi)    
        completare (Vineri, 22 iunie 2012, 20:12)

        ampersand [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        Şi mai e ceva, deloc de neglijat:

        felicitându-l pe Haşotti înainte de investire pentru asumarea responsabilităţii
        - a arătat că preţuieşte această calitate indiferent dacă vine de la cineva dintr-o tabără politică opusă
        - şi-a câştigat ceva simpatizanţi dintre PNL-iştii, să le zicem "raţionali".
        - i-a lăsat pe uslamişti fără "obiectul muncii"; după ce s-au dat în stambă pe şi prin toate canalele, iată că nu mai motivul sperat de suspendare :)))
      • +20 (26 voturi)    
        Basescu (Vineri, 22 iunie 2012, 20:55)

        Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        Este cu multe peste toata clasa politica din RO.
        • -2 (2 voturi)    
          cu 10 clase ? (Sâmbătă, 23 iunie 2012, 12:46)

          adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

          ca e expresia preferata ...

          si fata de ungureanu cum e ?
      • +5 (7 voturi)    
        sa nu uitam (Sâmbătă, 23 iunie 2012, 0:55)

        mi3rla [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        ca le-a servit si articolul, urma doar sa le dea si pagina si sa sublinieze cu markerul; asta in conditiile in care prim ministrul (de formatie jurist) declara peste tot ca o asemenea cerere nu are temei legal.
    • +1 (25 voturi)    
      sigur.... (Vineri, 22 iunie 2012, 19:55)

      alex34 [utilizator] i-a raspuns lui Corinteni

      Basescu se va trezi dimineata si va merge la Cotroceni ca asa zic EUUU. Vai ce bine ma simt, a cedat pana si presedintele in fata mea... Si acum sa vina NOAPTEAAA...
    • -1 (15 voturi)    
      Cred ca-i... (Vineri, 22 iunie 2012, 20:33)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Corinteni

      o noua cedare in SPATELE lui Antonescu.
    • +8 (10 voturi)    
      Obsesie. (Vineri, 22 iunie 2012, 22:25)

      Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui Corinteni

      Am mai scris despre faptul ca Antonescu este obsedat pentru ca nu are absolut nici o autoritate in politica. El incearca sa se compare cu Basescu prin niste lucruri evidente ca la gradinita. Basescu il numea pe Hasotti ministru numai daca acesta avea un cv curat. Puiu Hasotti fiind extrem de matur, s-a uitat pe cv-ul lui si a dat in scris ca este curat si atunci Basescu l-a numit ministru cum era normal. Deci ce legatura are toata chestia asta cu Crin Antonescu?
  • -23 (47 voturi)    
    Aoleu (Vineri, 22 iunie 2012, 19:04)

    miguelito [utilizator]

    a inceput sa-i fie frica?
  • +21 (33 voturi)    
    HAOLEOOO (Vineri, 22 iunie 2012, 19:04)

    marz [utilizator]

    Corect ! Urmeaza ca "liderii" sa vocifereze si sa isi ridice iar fustele ca pirandele la interventia mascatilor. Evident, maine dupa-amiaza, dupa ce ne trezim, ca azi e zi de poker. : p
  • +46 (54 voturi)    
    Era si normal! (Vineri, 22 iunie 2012, 19:04)

    madame [utilizator]

    Uite, bre Crine! Ca l-ai speriat pe domnul Basescu si s-a grabit sa-ti faca pe plac! :))))))))))))))))))))))
    Luni va fi investit in functie. Asta daca nu s-o impusca si Hasotti, pana atunci, sau... cine stie!
  • +55 (69 voturi)    
    Bunul simt si intelepciunea versus Antonescu (Vineri, 22 iunie 2012, 19:04)

    Andrei Florian [anonim]

    Iata ca presedintele a mai dat o proba de maturitate si umor de calitate. Antonescu este instabil emotional, un orator isteric si complet lipsit de orice simt al umorului.
  • +50 (62 voturi)    
    frumoasa miscarea lui TB (Vineri, 22 iunie 2012, 19:06)

    behemot [utilizator]

    pe de o parte, a facut misto de ei cu solicitarea declaratiei, i-a facut sa se urce pe pereti, pe de alta a scos in evidenta ca adunatura aia de guvernanti e o sleahta de furaciosi si ar trebui sa dea cu subsemnatul la orice miscare. iar la urma cand erau aia cu ochii cat cepele sa vada ce se intampla, le-a zis "bine, bine, hai..." :))
  • -45 (65 voturi)    
    aroma de suspendare? (Vineri, 22 iunie 2012, 19:16)

    Montesquieu [utilizator]

    eheee, tremura carmaciu' la gandu' ca-l asteapta dosarele alea penale suspendate.

    in secunda in care n-o sa mai fie prezident se reia cursu' anchetei.

    de ce oare nu ma mira c-a accepta nominalizarea lu' hasotti?
    a fost de-ajuns sa-i pomeneasca Ponta si Antonescu de suspendare ca s-a si executat instant.

    mare om (NU) mare caracter (NU)
    • +39 (51 voturi)    
      Mai lasa-ne tata! (Vineri, 22 iunie 2012, 19:23)

      shuly [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      Taticu mata nu ai treaba si stai toata ziua sa dai comentarii pe net?La orice articol citesc hop si mata.
      Nu uita ca nenea base si-a dat demisia din Parlament pe timpul lui Votcaroiu si s-a pus la dispozitia justitiei.De ce nu l-au bagat tata la parnaie atunci??Mai scuteste-ne cu dumele astea!
    • +51 (57 voturi)    
      Adevar (Vineri, 22 iunie 2012, 20:00)

      dcr [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      Nu pot sa nu recunosc cand ai dreptate!
      Adevarul este ca Traian Basescu este atat de speriat incat face pe crin de frica.
      • +21 (29 voturi)    
        excelent :)) (Vineri, 22 iunie 2012, 20:13)

        ampersand [utilizator] i-a raspuns lui dcr

        Păcat că nu pot să-ţi dau mai multe plusuri pentru replica asta :))
    • +11 (17 voturi)    
      Asta-i comentariu de A3... (Vineri, 22 iunie 2012, 20:35)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      ...sa nu spui tu nimic despre Voiculescu?! Hm...
    • +13 (19 voturi)    
      tu (Vineri, 22 iunie 2012, 21:55)

      catri81 [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      dai inainte cu comentariile astea , ca sigur te pune Ponta ministru la dialog social(ca doar vrea in echipa doar destepti asa ca tine)Despre ce dosare penale aberezi? Dezvolta ca sunt curioasa.
  • +36 (46 voturi)    
    Noroc cu Londa color! (Vineri, 22 iunie 2012, 19:18)

    shuly [utilizator]

    Vedeti ce frica ii este Presedintelui de Pogonici?
    Doamne ce pacalici sunt uslamistii astia!
  • -24 (32 voturi)    
    a cedat de frica. (Vineri, 22 iunie 2012, 19:56)

    Carpe diem [utilizator]

    si frica te pazeste sa faci pe niznaiul.
    a facut o alegere "aproape" buna.
    de ce?

    1.a cedat pentru ca Hasotti i-a oferit o iesire destul de demna prin depunerea documentului cerut.

    2. totusi , ceva e putred aici.
    pai fara sa fi vazut documentul pe care l-ai cerut de ce esti de acord cu numirea?te-ai razgandit?...:)))

    3.ai voie, dumneata, presedintele sa faci pe naivul si sa crezi declaratia lui Hasotti?
    Daca nu exista documentul ala?
    L-a vazut cineva?....:))))
    • +8 (14 voturi)    
      Presupui (Vineri, 22 iunie 2012, 21:08)

      andreishana [utilizator] i-a raspuns lui Carpe diem

      si tu, ca toata lumea, ca Ponta asta e un pacalici mincinos si ca de fapt nu a vazut nici un document, cum a spus?
      • -5 (13 voturi)    
        nu (Vineri, 22 iunie 2012, 22:12)

        Carpe diem [utilizator] i-a raspuns lui andreishana

        si nici nu ma intereseaza daca primul ministru a vazut documentul sau nu.
  • +21 (27 voturi)    
    miscare desteapta (Vineri, 22 iunie 2012, 20:15)

    silaghi [utilizator]

    (1) Evita alte scandaluri politice ce ar surveni prin demararea procesului de suspendare a presedintelui. Prost sa fie sa le dea motive sa il suspende.
    (2) Il va investi pe Hasotti si daca in viitor vor aparea ceva acuzatii de plagiat la adresa viitorului ministru (?), Basescu va putea spune frumos: "Eu i-am cerut declaratia pe proprie raspundere. Dar astia de la guvernare nu mi-au dat-o. Mi-au spus sa ii cred pe cuvant, ca stiu ei ce fac. Si i-am crezut. Ponta stie mai multe, intrebati-l pe el, el a primit declaratia."
    • +13 (19 voturi)    
      Art. 292 Cod penal Falsul în declaraţii FALSURI ÎN (Vineri, 22 iunie 2012, 20:39)

      eu33 [utilizator] i-a raspuns lui silaghi

      Asa va raspunde razand cu gura pana la urechi
      FALSURI ÎN ÎNSCRISURI

      Art. 292

      Falsul în declaraţii

      Declararea necorespunzătoare adevărului, făcută unui organ sau instituţii de stat ori unei alte unităţi dintre cele la care se referă art. 145, în vederea producerii unei consecinţe juridice, pentru sine sau pentru altul, atunci când, potrivit legii ori împrejurărilor, declaraţia făcută serveşte pentru producerea acelei consecinţe, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  • -18 (28 voturi)    
    Este bine ca se verifica... (Vineri, 22 iunie 2012, 20:30)

    codrutz [utilizator]

    ..."opera stiintifica" a politicienilor inainte de a fi numiti in functii publice pentru ca este plina Romania de impostori. Nu inteleg insa de ce trebuie sa ceara verificarea cel mai mare impostor din Romania pe numele lui Basescu Traian. Marinaru' ar fi mai bine sa-si cenzureze iesirile grobiene la adresa ziaristilor si a tuturor celor care au curajul sa i se opuna. Nu in ultimul rand ar trebui sa-si cenzureze odrasla trimisa in Parlamentul European care ori de cate ori deschide gura ne face de ras pe toti romanii.
  • +16 (22 voturi)    
    ponta si ai lui (Vineri, 22 iunie 2012, 21:37)

    d2arrow [utilizator]

    O informatie de ultima ora ne sesizeaza ca usl cu ponta in frunte cauta plagiatori de la PDL si sunt vizati Funeriu si Boc.
    Realitatea este ca sunt disperati rau, dar chiar de Funeriu sa se lege care le da clasa la toti uslinosii.