Unde se duc marile batalii pentru primarii sau consilii judetene intr-o campanie marcata de apatie. Cum arata competitia electorala in orasul tau?

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Luni, 4 iunie 2012, 16:37 Alegeri


Romania intra in ultima saptamana de campanie electorala inaintea alegerilor  locale care vor avea loc duminica 10 iunie. Marea noutate din acest an - alegerea primarilor intr-un singur tur de scrutin fata de doua tururi, cum era pana acum - a avut ca efect o lipsa totala de implicare. In afara situatiilor de balotaj, unde candidatii puterii si ai opozitiei sunt umar la umar, a disparut miza politica in absenta un tur doi unde situatiile se puteau rasturna prin jocul aliantelor. Totusi, exista cateva orase mari si judete unde inca "se joaca".
  • Cititorii HotNews.ro sunt invitati sa spuna cum li se pare atmosfera electorala in comparatie cu alte alegeri locale: mai multa apatie, mai multe blaturi intre candidati sau competitie mai dura si propaganda mai agresiva?
Atmosfera campaniei electorala s-a dezmortit doar in cateva zone din tara, unde candidatii Puterii si Opozitiei sunt cotati la diferente foarte mici de procente. Batalie politica exista in zonele in care candidatii au sanse relativ egale, exemplu in acets sens fiind orasele Cluj, Braila, Craiova dar si in Bucuresti la sectoarele 3 si 6. Primaria Cluj este disputata de fostul premier Emil Boc si candidatul USL, liberalul Marius Nicoara.

Potrivit unui sondaj IRES comandat de Digi 24, Emil Boc risca sa piarda cursa pentru un al treilea mandat de primar al Clujului, fiind la egalitate cu candidatul USL, liberalul Marius Nicoara. In cursa pentru Cluj-Napoca, Boc si Nicoara merg umar la umar in cursa electorala, cei doi candidati intrunind fiecare cate 42% din intentiile de vot ale clujenilor. Sondajul IRES a fost realizat la comanda Digi24 prin metoda CATI, in perioada 24-25 mai si are o marja de eroare de plus minus 2,9%. 

Si pentru primaria Craiova batalia se duce intre actualul primar Antonie Solomon si candidatul USL Lia Olguta Vasilescu. Potrivit unui sondaj CURS comdandat de Realitatea TV, Solomon (UNPR) si Vasilescu sunt la diferenta de trei procente, actuaul edil al Craiovei fiind cotat cu 42%, in timp ce candidatul USL 39% de procente.  
USL ar lua 52% din voturile pentru Consiliul Local, urmata de UNPR - 18%, PDL -18% si partidul lui Dan Diaconescu.

"Un primar in functie apreciat de larga majoritate a craiovenilor (Solomon), dar si o competitoare purtata de valul pozitiv al lunii de miere a guvernarii Ponta (Vasilescu); este sigur ca vom avea parte de o campanie savuroasa, candidatii situati pe primele doua locuri fiind comunicatori neconventionali, galagiosi, charismatici, in concluzie pe placul publicului local. Spre deosebire de votul politic, votul pentru candidatii de la primarie este un adevarat 'reality show', in sensul de 'slab ideologizat si puternic personalizat': cei doi candidati principali, Solomon si Vasilescu ", se arata in  studiul Geopol, potrivit Realitatea TV.

Sondajul a fost efectuat de CURS la comanda GeoPol, pentru Realitatea TV, in perioada 9-16 mai pe un esantion de 920 respondenti si are o marja de eroare de plus/minus 3,2%.
 
Braila, Consiliul Judetean. Candidatul independent Sergiu Diacomatu (sustinut de AVB si, informal, si de catre PPDD) este pe primul loc in preferinte brailenilor potrivit unui sondaj CSOP la o diferenta de unsprezece procente de candidatul USL Bunea Stancu. Diacomatu este cotat cu 47%, in timp ce Bunea Stancu intruneste 36% dintre optiuni, potrivit ziarului local Obiectiv Braila

"Faptul arata limpede ca deficitul de imagine in cazul actualului presedinte CJ mentionat mai sus este personal si nu rezultatul apartenentei la USL/PSD, putand aprecia concomitent ca mai degraba candidatura sa se grefeaza negativ pe pozitia USL/PSD in judet (...) Neajunsul ce poate fi consemnat in dreptul lui Diacomatu este legat de slaba lui notorietate (48% nu il cunosc, 8% nu raspund, handicap important intr-o campanie de vot uninominal), ce este generata, cel mai probabil, de neocuparea unei functii administrative sau politice de insemnatatea celorlalti doi amintiti",  apare in raportul sondajului. 

Sondajul CSOP a fost facut la comanda de GeoPOL intre perioada 28 aprilie-4 mai, pe un esantion de 1.051 de persoane, cu o marja de eroare de plus/minus 3%

Primaria sectorului 3 din Capitala este strans disputata de actulaul edil Liviu Negoita(PDL) si Robert Negoita (USL). Potrivit unui sondaj CURS, candidatul PDL are 47% fiind urmat la mica distanta de candidatul USL, Robert Negoita, cu 44%.

In privinta alegerii consiliului local, 50% dintre respondenti ar vota candidati USL pentru functia de consilier, 24% ar vota PDL, 17% ar alege PRM, 5% PP-DD, 2% PNTCD, 1% UNPR.

"Liviu Negoita are totusi cateva avantaje, in primul rand performanta administrativa din ultimul mandat (69% dintre locuitorii Sectorului 3 sunt multumiti si foarte multumiti de travaliul administrativ al lui Liviu Negoita); in al doilea rand, reziduurile pro-PDL formate incepand cu 2004 pot fi activate printr-o naratiune de campanie echilibrata si pozitiva, focalizata mai putin pe contracandidat si mai ales pe nevoile administrative ale sectorului, nu in ultimul rand, participarea la alegerile locale influentand consistent rezultatul campaniei (Liviu Negoita pare avantajat de o participare redusa, Robert Negoita de una majora, potentata public la nivel emotional, fapt ce pare improbabil in acest moment)", se arata in analiza GeoPol.

Sondjul CURS  a fost facut la comanda Geopol pentru Realitatea TV si realizat pe 283 respondenti, cu o marja de eroare este de plus- minus 5,8%.

La sectorul 6 candidatul USL, primarul in functie Cristian Poteras (PDL) este la egalitate in sondaj cu liberalul Rares Manescu, ambii inregistrand un procent de 38 %.

In ceea ce priveste Consiliul local al sectorului 6, USL ar lua 67% din voturi, in timp ce PDL ar obtine doar 27%.
"USL a venit cu o candidatura solida - Rares Manescu -, dar de la PNL, pe fondul favorabilitatii liderului PNL Crin Antonescu legata de candidat, si a riscului unor neintelegeri majore in USL; consecinta a fost ca nominalizarea s-a facut pe fondul pierderii membrului PC Stefan Florescu (persoana foarte popularizata in ultimul an de Antena 3 si cu o imagine publica buna, chiar daca nu neaparat usor de valorificat politic), care a preferat "drumul independentului", distorsionand puternic trendul campaniei din sectorul 6; concluzia: Rares Manescu - USL 38%, Cristian Poteras - PDL 38%, Stefan Florescu - independent 20%. USL se confrunta in mod neasteptat cu riscul de a pierde sectorul in fata unui Poteras, aflat in scadere chiar fata de inceputul anului, putand "reusi" astfel contraperformanta de a pierde un sector aproape castigat din start", se arata in raportul de analiza al GeoPol.

Sondajul CURS efectuat la comanda Geopol a fost realizat in perioada 1-8 mai. Sondajul a fost realizat pe 283 respondetti, marja de eroare este de plus- minus 5,8% la un nivel de incredere de 95%.

Context

In 2008 alegerea primarilor s-a desfasurat prin doua tururi de scrutin. Singura noutate in 2008 pentru sisemul electoral romanesc a fost alegerea presedintiilor de Consilii Judetene prin vot uninominal intr-un singur tur de scrutin. Printr-o initiativa legislativa, depusa de parlamentarii PDL, in 2011 s-a modificat legea electorala privind alegerea autoritatilor administratiei publice locale.

In luna mai, Parlamentul a adoptat  cu 174 de voturi "pentru", 110 voturi "impotriva" si 3 abtineri initiatva depusa de PDL si sustinuta de UDMR, UNPR  si Minoritati. Legea adoptata prevedea ca primarii sa fie alesi intr-un tur de scrutin, cu exceptia situatiilor de balotaj.

PSD si PNL s-au opus acuzand ca proiectul este nedemocratic pentru ca o minoritate poate sa-si impuna opinia, favorizeaza cumpararea de voturi, iar autoritatea se diminueaza.

La exact un an de cand a fost adoptata legea, in mjlocul campaniei electorale din 2012, deputatul PDL, Gelu Visan a declarat ca adoptarea legii care a introdus  alegerea primariilor intr-un singur tur de scrutin a fost o greseala. Deputatul PDL a recunoascut ca, in practica, legea a creat non-combat in campania electorala intre candidati iar cetatenii risca sa se aleaga cu un primar care nu si-l doresc.

Gelu Visan: "Am constatat dupa doua spatamani de campanie electorala ca exista un anumit tip de non-combat intre candidati, chiar si cei care detin 25% in sondaje au renuntat sa se mai implice"(31 mai, Hotnews.ro)

Premierul Victor Ponta, la putin timp dupa ce Parlamentul a aprobat votul uninominal pur intr-un singur tur, s-a pronuntat in favoarea revenirii la sistemul de vot in doua tururi de scrutin pentru alegerile parlamentare, afirmand ca un astfel de sistem ar fi "mai corect". "In mod indiscutabil, candidatul care este in functie (...) pleaca cu un avantaj clar fata de ceilalti fiind un singur tur de scrutin. El pleaca cu 10%-20% in fata, ceea ce nu e corect. (...) Poate ca in 2016 revenim la sistemul cu doua tururi de scrutin, care e totusi mult mai corect", a declarat, pe 28 mai, la Prima TV, premierul Victor Ponta.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13890 vizualizari

  • -1 (11 voturi)    
    deontologeala (Luni, 4 iunie 2012, 16:45)

    xx [anonim]

    cita deontologie...
    dati sondaje de acum 1 luna....
    poate cine vreti sa cistige, sa numai scada mult in sondaje.
  • +24 (40 voturi)    
    bucuresti (Luni, 4 iunie 2012, 16:52)

    vindicomvs [utilizator]

    Votati ba Nicusor Dan, asa ma intorc si eu acasa ca m-am plictisit aici.
    Am donat bani de campanie, am convins cel putin 3-4 persoane sa voteze cu el, l-am promovat pe facebook cat am putut. Daca tot sunteti acolo implicati-va si voi un pic.
    • -8 (22 voturi)    
      ??? (Luni, 4 iunie 2012, 17:11)

      John.Doe [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

      Tu ai facut si asta?
      http://www.youtube.com/watch?v=Mu0SD0KVsw0
      • +7 (13 voturi)    
        ma intreb (Luni, 4 iunie 2012, 20:56)

        vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui John.Doe

        cat de oligofren sa fii sa faci un asemenea clip si sa-l postezi pe net. Si cred ca nici tu nu esti departe...
        • -3 (11 voturi)    
          eu votez oprescu (Marţi, 5 iunie 2012, 9:54)

          nellino [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

          pentru ca a reusit sa termine ceea ce au inceput altii!
          • +3 (5 voturi)    
            da.. (Marţi, 5 iunie 2012, 11:04)

            vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui nellino

            ca de exemplu un stadion de 300 mil euro, suficient cat sa faci aprox 20 de pasaje subterane ptr un inel median care sa rezolve o mare parte din problemele de trafic.
            Ca sa nu mai zic de cum se trasnforma Bucurestiul in Venezia la o ploaie mai lunga de 10 min.
            Sau de cladirile de patrimoniu (80% apartin primariei) care stau sa cada.

            Dar avem stadion "smeker" ce-i drept.
          • +2 (4 voturi)    
            stadionul (Marţi, 5 iunie 2012, 11:13)

            vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui nellino

            de 300 mil euro ptr care il apreciezi pe Oprescu nici macar NU poate gazdui finale de champions league ptr ca e prea mic.
          • -1 (3 voturi)    
            Eu, pe Vadim! (Marţi, 5 iunie 2012, 21:29)

            madame [utilizator] i-a raspuns lui nellino

            pentru ca imi place zambetul lui!
        • -4 (6 voturi)    
          Nicusor Dan e simpatic (Marţi, 5 iunie 2012, 10:05)

          Porumbelul Pacii [anonim] i-a raspuns lui vindicomvs

          dar are 0 (zero) % sanse.
          Totusi eu il voi vota , pentru ca altfel risc sa ma
          considere oligofren vreun oligofren
    • +1 (5 voturi)    
      daca.. (Marţi, 5 iunie 2012, 10:12)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

      daca te adresezi celorlalti cu apelativul "ba" cred ca faci un mare deserviciu exact candidatului sustinut de tine.
      • +3 (5 voturi)    
        adresare (Marţi, 5 iunie 2012, 11:35)

        vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

        nu am vrut sa fiu formal, ci am vrut sa ma adresez intr-un mod personal, autentic ,empatic.
        Sunt convins ca folosesti cuvantul "ba" de zeci de ori intr-o zi.
  • -13 (27 voturi)    
    Pt dman (Luni, 4 iunie 2012, 17:19)

    Mihai [anonim]

    Nu iti simte nineni lipsa. Stai acolo ca bine stai...
  • +13 (19 voturi)    
    despre Targu Mures (Luni, 4 iunie 2012, 17:42)

    Andrei [anonim]

    Ma mira ca nu ati postat nimic despre Targu-Mures. De fapt da........aici e tacere, nimic nu razbate la nivel national, suntem lasati sa ne descurcam singuri, cat timp voi habar n-aveti! Azi simpatizantii lui Frunda imparteau fluturase de campanie scrise numai in limba maghiara, cum ca orice vot conteaza.Populatia e aproximativ egal impartita: romani si unguri. Cea mai stransa lupta se va da aici.
    De multe ori (si de revelion, initial scrisesera "La multi ani" in maghiara si dedesubt in romana). Nu m-am putut angaja in multe locuri atat in sector public cat si privat, pentru ca nu stiam limba maghiara.
    Ce credeti ca se va intampla daca o sa fie primar ungur in Targu Mures?
    • +10 (16 voturi)    
      Mergeti la vot ! (Luni, 4 iunie 2012, 19:41)

      Teo ! [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Electoratul roman din Tg.Mures,trebuie sa fie unit si convins sa meaga la vot,si sa voteze un singur candidat roman,indeiferent de apartenenta la vreun Partid,altfel nu veti avea sanse,asa cum se intampla de 22 de ani in Sf.Gheorghe !.
      • -1 (1 vot)    
        ne-ati vandut ungurilor! (Marţi, 5 iunie 2012, 10:50)

        dana [anonim] i-a raspuns lui Teo !

        celor de la Bucuresti putin le pasa de zonele in care ungurii au 20-40 % !
        alegeri dintr-un tur inseamna ca noi ramanem cu primar ungur si /sau presedinte de Consiliu Judetean ungur pana cand se plictisesc ei si renunta!
        indiferent cat de tare ii mobilizeaza pe cetateni unul sau altul dintre candidatii USL, PDL etc, simpla impartire a 60 % din electorat in 2 inseamna alegerea ungurilor!
        ne-ati vandut, loazelor!
        • 0 (0 voturi)    
          nu vad cine te-a vandut....... (Vineri, 8 iunie 2012, 9:41)

          oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui dana

          aveti primar roman, cu rezultate f. bune........uniti-va si .votati-l numai pe el
    • +9 (15 voturi)    
      Aveti un primar in functie foarte bun! (Luni, 4 iunie 2012, 22:11)

      gogu de la Cluj [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Pe primarul in functie de laTargu - Mures l-am vazut la TV in citeva emisiuni si personal m-a impresionat foarte placut si cred ca este un om de isprava ! Cred ca merita inca un mandat! Ungurii sigur ca-s uniti si totdeuna i-au convins pe romani sa nu mearga la vot pt ca procentul votantilor lor sa aibe insemnatate cit mai mare !
      De fapt daca va rup USL=isti riscati Primaria sa o ia p UDMR -ul !
      USL-istilor nu le pasa de oameni .... vor doar sa-i desfinteze pe portocalii !
  • -9 (19 voturi)    
    pentru Gelu Visan (Luni, 4 iunie 2012, 18:03)

    alex [anonim]

    Cand erati la putere nici ca va pasa de modul in care se alege un primar, numai sa iasa al vostru.
    Acum cand in sfarsit nu mai conduceti, o dati la intors.

    DISPARETI.... DISPERATILOR !!!

    ...cat vreau sa nu te mai vad la televizor.
  • +4 (20 voturi)    
    hmm (Luni, 4 iunie 2012, 18:29)

    anonim [anonim]

    Nicusor Dan e o mare teapa pe care Oprescu o sa le-o traga bucurestenilor. De ce? Pentru ca cei care vor schimbarea in loc sa voteze cu Prigoana care e pe locul 2 vor vota cu Nicusor Dan sau alt candidat fara sanse. Asa Oprescu se asigura ca va castiga detasat.

    Este o tactica binecunoscuta ca cel care e cel mai bine cotat sa incurajeze indirect alti candidati care sa ia din voturile contracandidatilor sai.

    In rest Nicusor Dan cred ca e om de buna credinta.
    • +2 (18 voturi)    
      De ce? (Luni, 4 iunie 2012, 19:26)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      De ce n-ar vota toti Nicusor Dan? De ce n-ar putea sa 'fure' din voturile tuturor candidatilor, inclusiv de la Oprescu? Eu am trecut cateva zile prin tara si am i-am convins pe toti cu care am vorbit. Nici macar nu e greu... cei care nu-l voteaza sunt de fapt cei care n-au aflat inca de el.
      • +6 (12 voturi)    
        confirm (Luni, 4 iunie 2012, 22:03)

        Demostene [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Si eu sunt de "prin tara", m-ai convins si pe mine sa-l votez pe Nicusor Dan. Singura problema e ca ... trebuie sa ti se spuna si tie adevarul, imi pare rau ca-ti destram iluziile dar Nicusor Dan candideaza la Bucuresti si eu de prin tara n-am dreptul sa votez acolo asa ca m-ai convins degeaba. Pe ce lume traiesti? Sau doar ii crezi prosti pe ceilalti?
        • +3 (9 voturi)    
          Nicusor Dan (Marţi, 5 iunie 2012, 0:54)

          eTester [anonim] i-a raspuns lui Demostene

          Un om care a castigat 23 de procese vs Oprescu nu poate fi omul lu' doftoru' cioflingar. Nicusor Dan este o speranta pe care o avem toti sa scapam de acest sistem infect. De altfel nici nu conteaza daca iese sau nu, e mai important sa dam un semnal puternic de schimbare! Vrem un om cu viziune si nu betivi! El reprezinta viziunea pentru noi, daca votam destul de multi e posibil sa inteleaga si politicienii ceva. Iar daca nu inteleg, la urmatoarele alegeri il vor cunoaste destui oameni incat sa castige primaria!
          • -1 (5 voturi)    
            23 de procese??! (Marţi, 5 iunie 2012, 9:57)

            nellino [utilizator] i-a raspuns lui eTester

            pai baiatul asta este procesoman. o sa se duca bugetul primariei doar pe avocati.

            PS:hai nicusor dan, nicu-nicusor dan! faraonul! faraonul! fara-fara-faraonul!...
        • +2 (4 voturi)    
          pe alte lumi.. (Marţi, 5 iunie 2012, 14:15)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Demostene

          prostia e relativa... :)
          "prin tara" poate avea si un sens mai putin figurativ, adica cel real, unde 'tara' inseamna Romania. nu ti-a trecut prin cap ca as putea sa vin din alta tara?
        • 0 (0 voturi)    
          te bagi ca musca in ..... (Vineri, 8 iunie 2012, 9:47)

          oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Demostene

          comenteaza probl. din zona ta de resedinta.......e chiar asa de greu de inteles?
    • +4 (12 voturi)    
      De ce? (Luni, 4 iunie 2012, 20:17)

      unaalta [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      De ce l-ar vota cei care vor schimbarea pe Prigoana? Ce mi-e Oprescu ce mi-e Prigoana?
  • 0 (10 voturi)    
    I like it .. (Luni, 4 iunie 2012, 18:55)

    Se7en [anonim]

    Ce-mi place mie in campania asta (cum ziceati voi, putin apatica) e subtirimea panotajelor electorale si a afiselor (comparativ cu alegerile trecute).
    Ma refer la Cluj, ca de cand a inceput campania am fost numai in afara tarii si nu am vazut nici un alt oras de pe la noi.
    Cred ca va fi o prezenta foarte mica la vot. Eu si majoritatea oamenilor pe care ii cunosc, habar nu au cand sunt alegerile astea.
    • +1 (1 vot)    
      Ignoranta ta .... (Joi, 7 iunie 2012, 8:48)

      misha [anonim] i-a raspuns lui Se7en

      ar fi induiosatoare, daca nu ar fi de-a dreptul periculoasa.
      Inclusiv pentru tine!
  • +9 (15 voturi)    
    o bataie de joc (Luni, 4 iunie 2012, 19:16)

    Cafea cu taifas [anonim]

    Sistemul acesta reprezinta o bataie de joc. Cei care conduc detasat in sondaje nici nu se simt datori sa prezinte vreun proiect alegatorilor. Aceasta impreuna cu uninominalul pur (ca detergentul de vase) va departa si mai mult societatea de viata politica.
    • 0 (8 voturi)    
      asta ati vrut asta aveti (Luni, 4 iunie 2012, 22:44)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Cafea cu taifas

      cand sistemul era propus de pdl era cel mai bun, acum suportati, va bate usl cu armele voastre.
      dupa parerea mea ar trebui 2 tururi de vot si la primari si la parlamentari
  • +12 (14 voturi)    
    Campania? (Luni, 4 iunie 2012, 19:56)

    Alf [anonim]

    Campania la noi? Bannere şi afişe cu meclele lui Diaconescu sau a altor mârlani, foşti activişti PCR cunoscuţi, lipite aiurea, fluturaşi aruncaţi pe jos la intrare în casa scării cu mesaje idioate, behăieli ininteligibile emise de megafoane instalate pe dacii ruginite care se deplasează la pas pe străzi. Banală, primitivă.
    • +2 (2 voturi)    
      Eu am vazut campanie cu tirul! (Marţi, 5 iunie 2012, 11:54)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Alf

      Tociu si Palade faceau show electoral pe scena amenajata in remorca de 20 de tone a unui tir in miscare la care se zgaiau toti satenii iesiti chiorchine la poarta.
  • 0 (16 voturi)    
    intoxicare (Luni, 4 iunie 2012, 19:59)

    sophie [anonim]

    Acest material care se doreste jurnalistic este o intoxicare cel putin din urmatoarele motive
    - In aceasta perioada se fac sondaje cel putin o data la 5 zile. Este cel putin penibil sa veniti cu o cercetare de acum o luna.
    - Daca tot vreti sa faceti o analiza a cercetarilor care sunt comunicate in aceasta perioada, luati si cercetarile de pe sectoare care au fost facute pe macar 1.000 de subiecti, deci care au marja de eroare de aproximativ 3%. Practic, ati luat cercetari facute cu reprezentativitate la nivelul Bucurestiului si incercati sa obtineti ceva, din punctul meu de vedere irelevant, la nivel de sectoare. N-aveti bani sa faceti cercetari, nu mai vorbiti despre asta.

    Imi pare rau pentru oamenii de calitate de la Hotnews ca accepta sa intre asa in aceasta campanie, asumandu-si niste mizerii.
    Nu va bazati pe capacitatea de frauda a PDL la urne. In acest moment comunicati aceste date cu un ecart mult mai mic decat realitatea, sperand ca BEC va va confirma. Ce s-a intamplat in 2008 nu se poate repeta.
    • +1 (7 voturi)    
      Intoxicare?????? (Luni, 4 iunie 2012, 21:35)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui sophie

      Nu cred ca ceia ce prezinta Hotnews in articolele sale pot fi considerata intoxicare.Daca tot esti dornica de sondaje noi si intoxicare intra pe RTV si pe Realitatea - observa rezultatele sondajelor de la Craiova. Dupa cite observ esti deja intoxicata de media.
    • +4 (10 voturi)    
      Ce s-a intamplat in 2008 nu se poate repeta (Luni, 4 iunie 2012, 22:07)

      Demostene [utilizator] i-a raspuns lui sophie

      Zici ca pierde Oprescu, deci!
  • +1 (3 voturi)    
    hunedoara (Luni, 4 iunie 2012, 21:19)

    TB [anonim]

    Cea mai dura si urata campanie e la HD intre Molot si Mircia + lupta intre Molot (PNL) si Timis (PSD) la Hateg plus alianta PNL + UDMR la Hunedoara
  • +6 (12 voturi)    
    campanie electorala jegoasa/cluj-napoca (Luni, 4 iunie 2012, 21:30)

    ali baba/cluj-napoca [anonim]

    O campanie electorala mizerabila si degradanta, ca niciodata! Primesc saptamanal materiale electorale scrise de la toate partidele. Dintre toate acestea s-a remarcat USL-ul, prin deformerea adevarului si uzurpare de sigla (a PDL-lui). EX.: O brosurica (citeste "maculatura"), sub sigla PDL, cu titlul "8 ani cu Boc si Apostu" si o gramada de denaturari a adevarului(realizarilor ,ce se vad cu ochiu liber), in stil de"gozeri" analfabeti (USL). Daca se pot trece cu vederea minciunile vomitate din ura, este incalificabil si de domeniul justitiei faptul ca toate acestea sunt atribuite PDL-lui, sub sigla caruia a fost redactata aceasta mizerie. Mai grav este faptul ca aceste "brosurici" au fost incredintate spre distribuire, in cutiile postale, unor tineri ( elevi, studenti...).
  • 0 (6 voturi)    
    poftim??? >:) (Luni, 4 iunie 2012, 23:28)

    Codruta N [utilizator]

    Diacomatu (zis in Braila "Bancomatu") = "independent"? Pe bune? sa moara mama lu cui sustine asta?

    Pai, toata lumea stie in BR ca asta e pedelache vopsit - ca sa nu mai vorbim cati "neutri" sunt dezgustati de felul in care se foloseste de niste ONG-uri, in scopul de a aburi lumea, pt. scopuri politice...! :-p

    Daca ajunge totusi presedinte CJ, ajunge STRICT pt. ca o gramada in BR s-au saturat de Bunea Stancu - nu pt. ca ar avea cine stie ce "merite" - insa nu-i exclusa vreo siurpriza si iese vreunul de la partidul lui Diaconescu, macar daca e "rau" sa stie lumea una si buna: ca e RAU, bre... >:)
  • 0 (4 voturi)    
    Giurgiu (Luni, 4 iunie 2012, 23:29)

    Mihai [anonim]

    In municipiul Giurgiu exista foarte mari sanse ca un independent, Nicolae Barbu, sa il invinga pe actualul primar, Lucian Iliescu, in functie de 16 ani si candidat USL pentru un nou mandat. CCSB 12-16 mai: Nicolae Barbu - 50%, Lucian Iliescu - 45% http://opiniagiurgiu.ro/politica/stirea-zilei/sondaj-nicolae-barbu-in-poll-position/. Scenariul este cu atat mai posibil, cu cat candidatul creditat cu sansa a treia, Nicolae Florian (independent) s-a retras din cursa si si-a anuntat sustinerea pentru Nicolae Barbu. Si la CJ ar putea castiga tot un independent, Dumitru Beianu, creditat cu 59%, fata de Vasile Mustatea (USL), cu 26%/
    • -1 (3 voturi)    
      :)) (Marţi, 5 iunie 2012, 10:15)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

      fostul sef al PSL Giurgiu, actualul vicepresedinte PNL ( la nivel national) si primar de Giurgiu nu este din cei curati dar nici cu independentul nu imi este rusine.. are pete incat cred ca si Cruella ar vrea haina din el... acum sa vedem cine va fi Cruella daca va castiga asa cum sustii ( ma indoiesc sincer insa )
  • +2 (4 voturi)    
    m-a facut mama oltean,si votez ca vreau un ban! (Marţi, 5 iunie 2012, 0:06)

    olteanu [anonim]

    in Oltenia se remarca apatia datorita faptului ca vechii tovarasi impartiti in asa zisele partide democratice s-au saturat sa-si mai joace rolurile si isi dau arama pe fata...batalia electorala se da in satele si comunele unde babele si betivani sunt masa de manevra in biserici si circiumile din rural...hala tara, halal locuitori, veti avea conducatorii ce-i meritati!!!!
    se remarca agresivitatea comunistilor care fac orice sacrificiu sa revina la putere, inca 4 ani de opozitie ii sterge definitiv din lupta pentru putere, nemaiavand accesul la resursele prin care sa-si plateasca sponsorii penali care le sustin batalia electorala
    • +2 (4 voturi)    
      Din aceasta dilema nu puteti iesi (Marţi, 5 iunie 2012, 9:39)

      ion [anonim] i-a raspuns lui olteanu

      In Craiova e o lupta la baioneta, dar de tot rasul: intre unul prins cu mana pana la coate in bani si spaga, fost puscarias (Solomon), inca apreciat insa de babe ("ei, a furat si el, maica, da a facut si destule pentru oras") si o tatza cu gura bogata (Olguta), fosta tutzer al lui Vadim, actual presteaza la PSD, care nu stie nici pe ce lume se afla in privinta administrarii unui oras. PDL-ul participa (important e sa participi, nu? ca la olimpiada) cu un baietas pe care in cheama Marinica. Si e pe nicaieri in sondaje.

      Ei, acum poftiti de votati.

      Din aceasta dilema nu puteti iesi. Am zis.
  • +1 (3 voturi)    
    alegeri in Caransebes (Marţi, 5 iunie 2012, 7:40)

    vasi27 [anonim]

    Edilul local participa cu tot aparatul din subordine.
    La sectiile de votare sunt presedinti doar membriiPNL, din PSD nu e un PSD-ist macar.
    Iar din partea USL in sectiile de votare sunt tot din PNL.

    Cum se face ca la tragerea la sorti pentru presedinti, din toti cei propusi au iesit la tragere tot liberali in toatte cele 18 sectii de votare?

    Intamplare pura, nu!
    Sa auzim de bine.
  • 0 (0 voturi)    
    LUPTA CRANCENA LA SECTORUL 2 (Marţi, 5 iunie 2012, 10:56)

    Porumbelul Pacii [anonim]

    Candidatii PDL si USL la Primaria 2 nu se
    vad de nici un fel.
    *
    Absolut normal:
    - PDL il considera pe Ontanu ”de-al lor” intrucat
    e membru marcant al UNPR (...UN PRimar de nadejde)

    - eventualii ungureni (PDListi oarecum
    deviationisti) il considera si ei ”de-al lor”
    intrucat omul a fost prezent la Cotroceni la
    investirea Guvernului Ungureanu - era langa
    Piedone USListul...omul lui Felix ....:):):)

    - barem USL nu au nici o indoiala ca Ontanu
    este ”de-al lor” intrucat este nascut/crescut in
    pepiniera PSD / sectiunea militara ....in plus omul
    a ”facut dovada” recent ...cand a afirmat ca s-a lepadat de Satana portocalie....
    *
    Am mai spus - dupa declaratia asta ultima cu
    Satana care este dovada suprema a lipsei de caracter - ar fi trebuit ca Ponta si Boc
    sa-i gasesca un contracandidat
    neutru, acceptabil cat de cat .pentru toate partile
    *
    Culmea este ca Ontanu a fost practic inexistent in cei in ...șpe ani de cand conduce sectorul 2..
    Este cel mai șters si nesarat dintre primarii de sector....
    Acum se bate in piept cu caramida (toti fac asta)
    ca va izola blocurile ...ca si cum n-ar fi vorba despre
    o chestie care ne-o face Uniunea Europeana,
    daca nu s-o razgandi si va pune si termopanele tot in Grecia, saraca. ..
    *
    Asadar in sectorul 2 nu e rost sa ne luam la
    bătaie intrucat cei care vor vota cu Ontanu
    nu pot sa-i dusmanesca pe adversarii lor care
    vor vota cu Ontanu.
    *
    Un afis in care Dan Diaconescu - chiar mai
    violet decat este din nastere - da mana cu unul
    la fel de indigo - candidat al POPORULUI la Primaria sectorului 2 - m-a convins ca ,
    la o adica, daca nu-l vreau pe Ontanu
    am de unde alege...Totusi la OTV odata
    la 4 minute....pe una dintre panglicile
    alea multe pe care se scurg
    stirile care mai de care mai senzationala...deci odata la 4 minute fix trece si un anunt
    care spune ca In sectorul 2 condus de Ontanu
    (nimica despre ”ciocoiul Ontanu”) sunt cele mai multe spatii verzi...
    Cred ca voi vota cu Ontanu
    • 0 (0 voturi)    
      Mda ..... (Marţi, 5 iunie 2012, 12:32)

      vladf [anonim] i-a raspuns lui Porumbelul Pacii

      Pai nu ai cum sa vezi alti candidati, ca sa ridici un panou sau ceva de genul, trebuie sa ai autorizatie de la primarie, acolo exista varianta easy-way si hard-way, ghici cand o sa aiba contracandidatii autorizatii? fix dupa alegeri, asta ca sa nu se planga ca nu au primit.
      Ontanu este de 12 ani primar nu de 7, iar dupa 12 ani, inca exista strazi ca in evul mediu, fara canalizare si asfalt, locuitorii arunca lighenul cu zoaie pe ulita.
      Pe langa toate astea, prezenta slaba la vot ii permite ciocoiului sa castige detasat, doar prin cateva telefoane, nu trebuie decat sa ii sune pe toti cei pe care i-a plimbat in cei 12 ani de zile pe la; Balcic, Varna, Sinaia, Maramures, Litoral, etc....
      In cei 12 ani de zile, numarul acestora se ridica la cateva zeci de mii, la doar un simplu telefon, pentru speranta ca vor mai apuca o excursie, cei 10-20-30.000 de "simpatizanti" ies ordonat si aliniat la vot, pe langa acestia mai pune la socoteala cele cateva mii de angajati ai primariei+ADP+familiile acestora.
      Nimeni nu-si pune intrebarea, de unde are asta bani sa umple tot sectorul de bannere, oare din ce bani au plecat zecile de mii de excursionisti, oare cat costa ziarul saptamanal de propaganda printat de primarie? Dc. se inghesuie atatia sponsori sa-i faca campanie? Oare cat castiga primaria din concesionarea lacului Plumbuita + hectarele aferente catre Supercom, sau a stadionului Juventus(inspirat nume)?
      Asta doar pe cale naturala o sa mai plece de acolo.
      • 0 (0 voturi)    
        Pensionarii ...dar si FRATII (Marţi, 5 iunie 2012, 13:19)

        Porumbelul Pacii [anonim] i-a raspuns lui vladf

        N-am spus ca ar domni de 7 ani...
        ....ci de ...șpe...probabil de 12 cum spui si probabil
        ca nimic nu-l va disloca vreodata.
        *
        Nu stiam de chestia cu excursiile , dar stiu ca
        ii cultiva pe cei de varsta a 3, a 4 a sau a 6 a
        sectorul 2 fiind unul foarte foarte batran.

        De pilda in 2010 a distribuit langa magazinul Bucur Obor efecte militare scoase din uz...mantale, ranitze, curele....le primise de la camaradul Oprea....iar mosulicii se inghesuiau
        ca la Mall la deschidere....o umilintza
        pe care nu o resimteau...
        *
        Intrucat Marele Templu Masonic despre care
        media tace cu strasnicie desi edificiul
        este gata, (e adevarat amplasat discret,
        mai la dos , pe starda Elina Matei Voievo la dintersectia stazilor Teleajen si Mecet (atentie nu cladirea de la strada aia cu arhitectura dorica din spate ....adica in Sectorul 2
        zic ca o avea si asta o importantza in consolidarea carierei.

        Mai ales ca omul a distrus vechea fantana de la Piata Pache si a inlocuit-o cu un monument bizar al Fratelui Balcescu , iar la inaugurare
        au participat toti liderii politici, inclusiv toti
        presedintii ....mai putin
        Ceausescu care a lipsit motivat.
    • +1 (1 vot)    
      am o curiozitate... (Marţi, 5 iunie 2012, 13:25)

      dodu [anonim] i-a raspuns lui Porumbelul Pacii

      de ce n-ai dat ENTER dupa fiecare cuvant????
  • -1 (1 vot)    
    Ciudat (Marţi, 5 iunie 2012, 11:01)

    ion [anonim]

    Campania electoral din Cluj mie mi s-a parut cam letargica, impresia mea fiind de lipsa de interes, parca nu ar fi campanie de loc. De ce? Anii trecuti erau afise peste afise peste tot. Acuma? Ceva afise cu Nicoara si Tise si cam atat. Nici nu stiu cine candideaza impotriva lui Tise. Cat despre Boc, abia saptamana asta am inceput sa vad ceva afise cu el, promisiuni electorale habar nu am. Parca nu prea ar vrea el sa ajunga primar. Nicoara macar a mai aparut in ziar asa fugitiv si el.
  • 0 (0 voturi)    
    Ineu, jud. ARAD (Marţi, 5 iunie 2012, 11:02)

    Dan [anonim]

    Exemplu de dezbatere civilizata: http://trilemaineu.blogspot.ro/2012/06/dezbatere-intre-candidati.html . Din pacate nu toate sunt roz, 3 ani si ceva s-a lucrat intens prin manipulare si zvonistica, acum apar raspunsurile. Totusi, s-a incercat o dezbatere pe idei si programe, la care au participat doar 3 din 5 candidati, probabil cei care aveau ceva de spus. Lupta e stransa, primaria va fi castigata la 50 de voturi diferenta.
  • -1 (3 voturi)    
    prigoana = Plici, Plici esti un Mascarici (Marţi, 5 iunie 2012, 11:28)

    tavyy [anonim]

    Cei ce voteaza cu prigoana trebuie sa fie alienati mintali. Daca te uiti la sloganurile lui de campanie iti dai seama imediat ca pliciul il sprijina pe oprescu. Nu poti sa iesi in campanie ci sloganuri de genul: transport public in comun gratis sau plici de aici etc. Asa isi bate joc de bunul simt si de inteligenta oamenilor.
  • +4 (4 voturi)    
    alegeri la Iasi (Marţi, 5 iunie 2012, 11:30)

    srg [anonim]

    La Iasi e un dolce far niente. Ne doare la basca. Actualul primar PSD, Gheorghe Nichita, va iesi probabil invingator detasat. De-aia nici nu-si bate capul cu confruntari. Omu' taie panglici, inaugureaza, mai bea un sprit cu preotimea, mai verifica un sondaj si gata. Realizarile in schimb se vad - orasul a ajuns o ruina in care mereu se repara cate ceva dar nu se construieste cu adevarat nimic.
    Intre timp contracandidatii se bat sa nu se faca de cacao, dar au sansa fluturelui la bec. Avem challengeri de la UNPR, PPDD si PDL. Niciunul nu are forta, notorietate, proiecte. Se bazeaza pe votul negativ dat lui Nichita.
    Alegatorii sunt blazati, majoritatea il urasc pe actualul primar, dar il voteaza, se pare, fiindca altfel nu se explica de ce iese tot el. Orasul e amortit, fara speranta, subjugat de mediocritate si mercantilism ieftin desi este una dintre cele mai mai rezerve de inteligenta din tara (me refer la Iasi ca oras universitar).
    In concluzie la Iasi nu se petrece nimic spectaculos. Candidati slabi, electorat ametit de canicula. La vremuri noi, tot noi!
  • +1 (1 vot)    
    Este? (Marţi, 5 iunie 2012, 12:14)

    vladf [anonim]

    "sondaj CSOP la o diferenta de noua procente de candidatul USL Bunea Stancu. Diacomatu este cotat cu 47%, in timp ce Bunea Stancu intruneste 36% dintre optiuni, potrivit ziarului local Obiectiv Braila "
    Mama ei de matematica, de la 36 la 47 este diferenta de 9?
    Si prin scadere si tot iti dai seama ca este ceva in neregula.
  • +6 (6 voturi)    
    din brasov (Marţi, 5 iunie 2012, 12:14)

    tudor [anonim]

    In Brasov campania a inceput sub semnul minciunii si penibilului dus la extrem. Si a continuat asa.
    Scurta explicatie. Cu mult inainte de inceperea oficiala a campaniei, orasul a fost impanzit de bannere enorme USL, pe blocuri. IN paralel, presa, radio si televiziunile locale (ale securicului Aristotel Cancescu - PNL) urlau non stop ca "mafia portocalie" (adica vezi doamne primarul PDL) nu le da licente pentru bannere.

    DUpa inceperea oficiala a campaniei, au inceput sa rasara bannere USL , care erau vandalizate in aceeasi zi. Bannere urcate pe blocuri de 10 etaje, vandalizate in aceeasi zi. Vandalizate cu grija, asa, sa se poata totusi citi. Apoi, dintr-o miscare, toate bannerele USL au primit un upgrade, un sticker enorm care proclama: "asa intelege PDL sa faca campanie". Sau: "banner vandalizat de PDL".
    In localitatea limitrofa unde locuiesc eu, am putut observa ca bannerul de la intrare (USL) a fost montat GATA-vandalizat.
    Asta daca mai era nevoie sa imi confirm eu sau altii ca ei singuri si le vandalizeaza.
    Mi-e scarba de cuibul de securisti si asa zisi revolutionari-batausi care sunt inima tuturor actiunilor USL din brasov. Pacat de asa oras...sa avem asa javre.
    Astept sa apara unii sa imi spuna ca sunt basist sau mai stiu eu ce.
    Alles gutte.
    • 0 (0 voturi)    
      Exact (Joi, 7 iunie 2012, 9:46)

      Elle_est [utilizator] i-a raspuns lui tudor

      Nu sunt nici PDListă, nici USListă, nici nimic. Nu mai suport să văd de 4 ani de zile știri la Mix TV numai despre "Scripcaru care a furat", "Scripcaru care ne evită întrebările", "Scripcaru care nu ne aprobă proiectele", etc. Zilnic și-au făcut campanie. Zilnic. Și acum ce fac? Votez cu țațele astea?
  • 0 (0 voturi)    
    Sinaia (Joi, 7 iunie 2012, 9:50)

    Elle_est [utilizator]

    Am fost în vizită în acest fost-minunat oraș. Cred că am văzut vreo 30 de bannere cu Vlad Oprea (dacă am reușit printre nervi să-i rețin numele). Niciun alt banner cu vreun altu'. Ce să înțeleg din asta?
  • 0 (0 voturi)    
    merg la vot , sau o iau din nou in bot?? (Vineri, 8 iunie 2012, 20:06)

    electoru [anonim]

    votati oamenii si nu partidele care v-au aburit si v-au mintit in toate alegerile...
    si mai ales intoarceti-le bataia de joc celor care au facut ceva pe ce ati hotarat voi la referendum! si dati-le-o in bot si partidelor care au demonstrat veleitati de curve politice, traseistilor si vandutilor....va vor vinde asa cum au mai facut-o cu alte ocazii!!
    si duceti-va sa votati sa nu mai chiraiti dupa aceea...!
    si nu uitati ce naste din pisica, soareci manaca, desteptilor, oricate sepci, bluze si brichete va vor da acum....!!
  • 0 (0 voturi)    
    plimba ursul!! (Vineri, 8 iunie 2012, 20:18)

    Petrica si lupu [anonim]

    Bai ma lasi cu Nicusor asta al tau!! alt flamand caruia i-au aruncat niste faramituri hotii nenorociti implicati in lupta pentru fondurile Bucurestiului....ne-am saturat de mafia rosie deghizata....le ajunge cat au ciordit!!!
    • 0 (0 voturi)    
      raspuns (Sâmbătă, 9 iunie 2012, 11:15)

      Teo [anonim] i-a raspuns lui Petrica si lupu

      Atunci votati-i pe cei care au fost deja primari de cateva ori si care mor de dragul eloectoratului, astfel ca nu vor mai fi altceva pana la moarte decat primari. Nu mai stiu sa faca altceva, au devenit de profesie primari. Nu e nevoie sa ii numesc, desigur ii stiti si Dumneavoastra, sunt peste tot, si in capitala si in tara.
  • 0 (0 voturi)    
    Nicusor Dan (Sâmbătă, 9 iunie 2012, 19:10)

    Miriam [anonim]

    Treziti-va oameni buni. Nu mai votati pe cei care au fost deja si am vazut cat au facut. Nicusor Dan este extrem de motivat. De ani buni lupta pentru un Bucuresti civilizat si european. Haideti sa incercam de data asta sa votam altfel, un om din afara partidelor. Sa incercam sa schimbam ceva.