Cezar Preda: PDL trebuie sa introduca motiune de cenzura la inceputul lunii iunie, avand in vedere interventia brutala in justitie a guvernarii Ponta-Antonescu

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 26 mai 2012, 12:56 Actualitate | Politic

Deputatul PDL Cezar Preda a declarat, sambata, pentru Mediafax, ca democrat-liberalii trebuie sa introduca, la inceputul lunii iunie, o motiune de cenzura, el acuzand "interventia brutala in justitie" a Cabinetului Ponta si prezenta in Guvern a unor oameni cu probleme de imagine si de probitate morala. Intrebat la ce se refera cand acuza interventia brutala a guvernarii in justitie, Cezar Preda a precizat ca are in vedere ce s-a intamplat la Inspectoratul de Stat in Constructii, la subiectul numirii lui Serban Nicolae, fost senator PSD, ca secretar de stat in Ministerul de Interne, dar si la faptul ca exista "oameni din Guvern care sunt datori la oameni de afaceri", el dandu-l ca exemplu pe Daniel Constantin, ministrul Agriculturii (PC).
UPDATE 1: Sulfina Barbu, presedinta organizatiei de femei a PDL: "Propunerea lui Cezar Preda poate fi discutata luni, in sedinta BPN a partidului. Trebuie sa aparam justitia de ingerinte politice".
UPDATE 2: Traian Igas, vicepresedinte PDL: "Guvernul Ponta trebuie sanctionat printr-o motiune."

"Avand in vedere interventia brutala in justitia romana a guvernarii Ponta-Antonescu, prin apararea puscariabililor si prin introducerea in Executivul Romaniei a oamenilor cu grave probleme de imagine si de probitate morala, PDL trebuie sa introduca imediat motiune de cenzura. Aceasta trebuie introdusa in Parlament la inceputul lunii iunie si romanii sa primeasca raspuns de la Guvern de ce ne intoarcem inapoi la pedeserismul din anii 2000", a spus Cezar Preda, presedintele organizatiei PDL Buzau.

Prin aceasta motiune, romanii "trebuie sa vada", potrivit lui Preda, ca exista un partid care nu a intervenit in justitie si care doreste ca cetatenii Romaniei sa beneficieze de dreptate si de apararea tuturor drepturilor.

Intrebat la ce se refera cand acuza interventia brutala a guvernarii in justitie, Cezar Preda a precizat ca are in vedere ce s-a intamplat la Inspectoratul de Stat in Constructii, la subiectul numirii lui Serban Nicolae, fost senator PSD, ca secretar de stat in Ministerul de Interne, dar si la faptul exista "oameni din Guvern care sunt datori la oameni de afaceri", el dandu-l ca exemplu pe Daniel Constantin.


  • Sulfina Barbu: Propunerea privind motiunea de cenzura, in sedinta BPN de luni

La randul sau, presedintele Organizatiei de Femei a PDL, Sulfina Barbu, a declarat, sambata, pentru Mediafax, ca propunerea deputatului Cezar Preda privind introducerea unei motiuni de cenzura poate fi discutata, luni, la sedinta conducerii partidului: "Sunt de acord sa discutam aceasta propunere la sedinta BPN de luni, pentru ca trebuie sa aparam justitia de ingerinte politice. Altfel, ar insemna sa ne intoarcem la sistemul Nastase-Stanoiu din periaoda 2000-2004".

"Inca de la investirea acestui guvern au planat mai multe suspiciuni privind competenta si corectitudinea unor membri ai Cabinetului Ponta. Uzura acestui Guvern a inceput inca din prima sedinta de Guvern, cand printr-o interventie brutala, s-a adoptat o Ordonanta prin care Guvernul Ponta pedepseste autoritatea locala prin retragerea unor sume importante privind cofinantarile pe proiecte europene, bani acordati de fostul Guvern Ungureanu. Practic, acest Guvern Ponta s-a remarcat printr-o rautate nemaiintalnita si este obligatia noastra, a celor din opzoitie, de a-i sanctiona printr-o motiune. Este un demers democratic, prin care incercam sa scoatem in prim-plan deficientele acestui guvern si faptul ca majoritatea promisiunilor facute nu vor fi respectate", spune si vicepresedintele PDL Traian Igas.


  • Scandalul ISC si Daniel Constantin

Constantin Adrian Balaban-Grajdan a fost demis de premierul Victor Ponta de la conducerea Inspectoratului de Stat pentru Constructii (ISC) din cauza "comportamentului" sau, seful institutiei luand decizii fara sa il informeze pe primul-ministru, a anuntat, joi, Guvernul.

Decizia a fost luata de premier dupa ce Constantin Grajdan, numit la ISC la 18 mai, a decis retragerea institutiei din procesul "Trofeul Calitatii" al fostului premier Adrian Nastase. Miercuri, procurorii DNA au facut perchezitii la Inspectoratul de Stat in Constructii, de unde au ridicat documente.

Pe de alta parte, PDL i-a cerut recent premierului Victor Ponta sa il demita de urgenta pe ministrul Agriculturii, Daniel Constantin, pentru grave incompatibilitati, considerand ca ministrul este vandut lui Dan Voiculescu, care are interese la Ministerul Agriculturii, a declarat miercuri deputatul PDL Stelian Fuia.

Daniel Constantin a fost ales in anul 2010 la conducerea PC, fiind lansat de Dan Voiculescu, atunci cand acesta s-a retras formal din linia intai a partidului. Pana sa fie ales in aceasta functie, Constantin nu s-a remarcat in viata politica.

Ascensiunea politica a lui Constantin este datorata sprijinului presedintelui fondator al PC, Dan Voiculescu. De altfel, si deciziile, mutarile si negocierile politice ale PC sunt atribuite lui Voiculescu, Daniel Constantin fiind considerat de multi mai degraba un lider de fatada. Relatia dintre Constantin si Voiculescu trece si in plan financiar. Potrivit declaratiei de avere a lui Voiculescu, acesta l-a imprumutat pe Constantin cu suma de 295.000 de euro.























2984 vizualizari

  • +28 (30 voturi)    
    Nu se poate! (Sâmbătă, 26 mai 2012, 13:08)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Cel mai curat guvern, cel mai competent prim-ministru, cei mai plagiatori componenti, cei mai incompatibili... sa aibe ei parte de asa ceva?!
    Cine "e" rai cu copilotul si adormirea neamului, tontu si chin?!
    Sa dati voi cu motiunea in ei?
    Pai nu "are" decat trei saptamani...
    Euro a luat/o la vale...
    Ne ploua de ne rupe, ...
    Si lor li se rupe...
    Semne pe care romanii nu trebuie sa nu le vada!
    Jos harca rosie, jos comunistii (daca se poate asanata tara asta de ei) si de... rudele lor de alte culori (galben, albastru, ceva portocaliu, verde....)
  • +28 (32 voturi)    
    Cezar Preda (Sâmbătă, 26 mai 2012, 13:14)

    costel [anonim]

    Cred ca Parchetul trebuie sa inceapa demersurile pentru cercetarea lui Ponta in stare de arest preventiv pentru abuz de putere si incercare de instigare la nesupunere fata de institutiile statului prin interventia in dosarul Nastase,prin afirmatiile facute impotriva CCR si a Avocatului Poporului sinprin afirmatia ca nu va pune in aplicare decizia CCR.
    • +26 (30 voturi)    
      Eu..... (Sâmbătă, 26 mai 2012, 16:46)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui costel

      ......am zis din start ca Pontanacul ar fi trebuit sa fie deja la DNA !! Cu el trebuia inceput !!! Daca vrem in Schenghen.......nu tre sa ne mai furam caciula !!! Asta este....
  • +18 (22 voturi)    
    .. (Sâmbătă, 26 mai 2012, 13:19)

    John Doe [anonim]

    Nu stiu ce sa zic. Oricat de mult il consider incompetent pe Ponta nu stiu daca, caderea a inca unui guvern in Romania ar fi benefica, as zice sa se astepte pana la alegeri, ca sunt dupa colt. Dar pe de alta parte acest guvern ii incompetent, oare ar fi intelep sa fie lasati pana la alegeri?
    • +5 (5 voturi)    
      Pentru 'John Doe'.... (Sâmbătă, 26 mai 2012, 18:18)

      Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui John Doe

      Ai foarte mare dreptate ! Un profesor incompetent este acela

      cu care "tine" sa copiezi la teza; ceea ce in 'traducere libera' ,

      inseamna ca ii este perfect "perpendicular" de ce se va-ntimpla cu tine in viitor.

      Eu personal, consider acest "profesor" un TRADATOR !!!

      "Copiii" sint in clasa lui in scopul de a invata ceva; iar el si-a batut joc de increderea lor.
    • +9 (9 voturi)    
      Alegerile? (Sâmbătă, 26 mai 2012, 20:02)

      Anonimul [anonim] i-a raspuns lui John Doe

      Nu se poate astepta pina la alegeri, nici nu se poate pune baza pe alegeri. Amintiti-va ce spuneau comunistii "NU CONTEAZA CE SE VOTEAZA, CONTEAZA CINE NUMARA VOTURILE" Ori USLul organizeaza alegerile, deci ei au painea si cutitul in mana. PDLul si UDMRul trebuie sa actioneze solidar si URGENT. Hotii si criminalii trebuiesc opriti si pedepsiti. Nu caderea unui guvern comunist ar fi nenorocirea romaniei ci ramanerea acestuia fie chiar si pentru restul de 5 luni. Fiecare zi in plus la guvernare a USLului inseamna nenorocirea aceste amarite tari Romania
    • +2 (2 voturi)    
      Sa ne amintim (Duminică, 27 mai 2012, 10:01)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui John Doe

      acum cati -va ani in Italia , a cazut guvern dupa guvern, si nu au fost probleme. ( intradevar acolo economia era functionala )
  • +26 (28 voturi)    
    Si multe altele.... (Sâmbătă, 26 mai 2012, 13:25)

    gigel [anonim]

    Declaratiile iresponsabile ale primului ministru care ataca instituti importante ale statului-Avocatul poporului,CC,ANI,DNA,Presidentie constitue deasemenea motive ale unei motiuni de cenzura. Dorinta acuta a liderilor USL de a ramine singuri pe scena politica prin desfintarea PDL (Declaratie Crin Antonescu) ma duce cu gindul la perioada comunista in care am trait jumatate din viata. Acum v-a fi mult mai rau deoarece ne-am obisnuit cu libertatea. Oare ce for face cu noi care gindim altfel decit ei. Canalul Dunere-Bucuresti ar fi o solutie....
  • -19 (21 voturi)    
    dar madam Udrea cum a scapat de creditul (Sâmbătă, 26 mai 2012, 13:26)

    vio [anonim]

    de 3 milioane Euro vanzand in 2010(in plina criza imobiliara cand preturile terenurilor se prabusisera in Romania !!) terenul pentru care a contractat creditul de 3 milioane Euro tot cu aceeasi suma ?
    Cand preturile terenurilor scazusera cel putin la jumatate !
    • +9 (9 voturi)    
      Spune-ne tu! (Sâmbătă, 26 mai 2012, 18:04)

      anina [anonim] i-a raspuns lui vio

      Doar esti avocatul lui Ponta! Mai explica-ne si de ce negrul e gri si alb este murdar. Iar de ce Ponta, dupa doua-trei saptamani se ocupa in mod special sa defaimeze Statul Roman ? Al cui guvernator este, al Romaniei, sau doar al lui Antonescu, Voiculescu Nastase?

      PDL, aveti o mare sansa sa reintrati in gratiile romanilor, mai mult sa fiti pusi in toate drepturile prin votul lor, nu prin aliante si coalitii numite de Presedinte si asta doar ca sa aveti majoritate in Parlament!
      • -4 (4 voturi)    
        te gandesti la Madam Udrea, probabil.. (Sâmbătă, 26 mai 2012, 22:24)

        vio [anonim] i-a raspuns lui anina

        Ea are toate sansele sa reintre in gratiile romanilor....ca ce le mai lipseste, o sa vada ea in toamna, la alegeri, nu ??!!!!!!!!!!
        La fel o sa vada si Roberta Anastase si Ion Oltean si Pinalti si Popoviciu si Talmacean si Dl Hoara ala....
        Astia o sa reintre si ei, nu ?!
      • +1 (1 vot)    
        De ar avea (Duminică, 27 mai 2012, 10:11)

        banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui anina

        Ponta prostanacul parte numai de asa avocati
        in toate procesele :) !
  • +27 (29 voturi)    
    Foarte tare (Sâmbătă, 26 mai 2012, 13:30)

    Marius Ogrean [anonim]

    In sfarsit!

    Ar fi prima motiune de cenzura de ani de zile care chiar sa aiba motive credibile.

    Bravo PDL!
    • +7 (7 voturi)    
      si totusi (Sâmbătă, 26 mai 2012, 17:42)

      panfilica [anonim] i-a raspuns lui Marius Ogrean

      prea multa frunza vered'n palavrament...

      cand o fi sa bage bila, alesul roman e nabadaios.
      mai greseste culorile..

      va amintiti da zmecheru' ala cu tzacalie, ala de vrea sa schimbe si legea invatamantului ?
      filip parca...
      era senator pdl si la motiunea aia cu peripeti... atunci cand a fost si teo in imbratisari grele cu madam vasile...
      s'a scuzat c'a incurcat mainile sau bilele..
      o fi fost chiar asa, sau baiatul era gata de transfer ?!

      acum este unde trebuia, precis n'o sa mai incurce bilele.
      nici teo, nici madam vasile autobaza nu mai sunt ce erau...

      decif, motiunea este asa, cum vrea muschiul sin interesul alesilor.
      nici macar udemeristii n'o sa voteze motiunea.
      ei au luat o pozitie de spectatori, abtinerea...

      totusi, o motiune scrisa bine, spusa bine dela tribuna palavramentrului, s'ar putea sa aiba rasunet, sa ajunga la urechile boborului, sa se auda si la bruksal si sa mai trezeasca leberali nedumeriti, din republica sociealist-liberala romania.

      ar trebui grabita, chiar pana'n locale.
      ca daca usl iese bine la locale, cu primari de nadejde, atunci, alesii stiu cum sa puna bila, sa le fie bine.
    • -5 (5 voturi)    
      branconierul igaj a zis ..... (Sâmbătă, 26 mai 2012, 18:55)

      maria [anonim] i-a raspuns lui Marius Ogrean

      branconierul igas a zis ... HA , HA , HA !
  • +26 (28 voturi)    
    pdl (Sâmbătă, 26 mai 2012, 13:31)

    obs. [utilizator]

    In sfarsit o reactie corecta.De la instalarea noi puteri ,evit sa spun guvernul ponta am asistat la atacuri grosolane lainstituriile statului:presedentie,dna,ani,,curtea constitutionala ,avocatul poporului.Desigur unele adresate conducatorilor ,adica,aveti grija ce faceti acum noi suntem la butoane.Avand si televiziunile aservite aproape vor sa ne convinga daca guvernul este usl ,presedintele trebuie sa-si dea demisia,sau sa fie suspendat.Nu mai conteaza ce prevede costitutia.Desigur si in guvernarea anterioara clientelismul politic a fost in floare,nu au fost promovate valorile,firmele de partid erau abonate la banii publici.Da,80% dintre politicieni indiferent de partid sunt o apa si-un pamant,numai interese propii.Dar intr-o guvernare este important ce se emana la nivel national.Am vazut o justitie curajoasa,am vazut reglementari in invatamant,ajutoare sociale,codul munci,in domeniul pensiilor a salarizari.Intr-o perioada de criza mondiala,am vazut la nivel macro stabilitate:un curs euro stabil,inflatie scazuta,somaj scazut si chiar crestere economica.Ma tem acum ca tot ce s-a cladit se poate darama.Sunt semne evidente:leul scade,previziuni de inflatie in crestere.Ma tem ca banii promisi bugetarilor sunt pierduti inainte de a fi luati.
  • -14 (20 voturi)    
    Zice ciobul de oala spartă! (Sâmbătă, 26 mai 2012, 13:56)

    Timantius Raptor [anonim]

    De parcă pe vremea lor era altminteri?!
    Sau ne cred așa tâmpiți încât i-am uitat în termen de câteva săptămâni?!!?
    Păi nu i-am uitat, ba tocmai ăsta-i motivul pentru care voi vota exclusiv candidați independenți...
  • +24 (26 voturi)    
    Trezeste-te Romania!!!!!!! (Sâmbătă, 26 mai 2012, 14:22)

    FLORIO [utilizator]

    Guvernul postsecurist face praf tot ce prind mai ales ca ne-am chinuit in vreme de austeritate. Astia isi vor baga toate neamurile in conduceri ,birouri ....prostii aia care isi bat joc de noi zilnic la birouri aia care isi dau aere de zei. Au o masinarie brutala de propaganda cu multele televiziuni,ziare si cea mai mare parte din bugetari care se gandesc doar la cascavalul lor mancat in liniste. Se pare ca Basescu i-a cam agitat.
  • +23 (25 voturi)    
    Motiunea (Sâmbătă, 26 mai 2012, 14:33)

    Fumatorul [anonim]

    Motiunea este urgent necesara.
    "Felix Turnatorul" pregateste un mare tun pe afaceri cu tutun...
    Nu au limite in jefuirea tarii.
    • -3 (5 voturi)    
      Ieri (Sâmbătă, 26 mai 2012, 19:41)

      miguel [anonim] i-a raspuns lui Fumatorul

      era vorba de sare si Posta Romana, azi de tutun, miine despre ce mai e vorba?
      • +1 (1 vot)    
        Despre ce a mai ramas (Duminică, 27 mai 2012, 12:24)

        secu [anonim] i-a raspuns lui miguel

        de la bombonel...
  • +21 (23 voturi)    
    buna idee (Sâmbătă, 26 mai 2012, 14:36)

    torna_fratre [utilizator]

    Acum este momentul sa suporte ,barbateste,motiune dupa motiune asta asa pentru dinamizarea neuronilor adormiti ai USL-istilor din parlament.
    Nu de alta dar se plictiseau si incepeau sa propuna legi tembele gen scoaterea CCR din analiza legilor,gen simplificarea procedurilor de demitere a presedintelui,gen uninominal pur intr-un singur tur si probabil ca vor mai urma legi tembele pentru plictisitii astia din parlament.
    Apropos parca vad o greva USL ca sunt haituiti cu motiuni prin parlament.
  • +22 (24 voturi)    
    CORECT! (Sâmbătă, 26 mai 2012, 14:57)

    Mih. [utilizator]

    PDL-ul poate si chiar are datoria sa faca acest gest, avand argumente reale si serioase.
    Cred ca si multi cetateni cu mintea limpede si bun-simt ar face acelasi lucru, daca le-ar sta in putinta. Pentru ei/noi, ramane VOTUL!
  • +21 (23 voturi)    
    e bine (Sâmbătă, 26 mai 2012, 15:32)

    dorel [anonim]

    e bine ca se depune o motiune de cenzura, ca sa stie electoratul ca usl, baga pumnul in justitie, chiar daca nu trece motiunea
  • +22 (24 voturi)    
    Este clar (Sâmbătă, 26 mai 2012, 15:40)

    Trident [utilizator]

    Caracatita rosie a mafiei securiso-comuniste, coloana vertebrara a vechilor structuri se infiltreaza in fiecare zi in aparatul de stat. Un stat care se in dreapta cu pasii repezi spre unul de tip mafiot in care interesul national nu mai conteaza prevaland interesul de grup si personal al unor indivizi lipsiti de scrupule.
    Daca nu se va lua atitudine, daca mass-media, societatea civila, cetateni acestei tari nu se vor trezi repede, Romania va intra in maxim doi ani de zile sub influenta clara si fatisa a Moscovei.
    Aici sunt si interese economice nu numai politice in joc, anumiti oameni de afaceri de greutate din Romania dorind de fapt aceasta apropriere de Rusia.
    Victor Ponta actualul premier nu este altceva decat un pion pe care-l vor sacrifica la un moment dat, la fel ca pe Antonescu de altfel.
    USL prin ceea ce face actualmente va duce cu siguranta tara in pragul colapsului. Romania poate avea intr-un viitor apropriat probleme mult mai mari decat Grecia.
    USL trebuie oprit. Votati cu oricine ( excluzand PPDD) numai nu dati voturi USL-ului.
    Chiar daca vor castiga alegerile, acest lucru fiind totusi posibil datorita dezimformarii majore la care au supus populatia antenele, nu trebuie sa le castige lin nici un caz la mai mult de 35%. Daca vor avea majoritatea in Parlament Romania este terminata pe termen mediu si lung. Si asta nu trebuie sa se intample!
  • +22 (24 voturi)    
    Este clar (Sâmbătă, 26 mai 2012, 15:40)

    Trident [utilizator]

    Caracatita rosie a mafiei securiso-comuniste, coloana vertebrara a vechilor structuri se infiltreaza in fiecare zi in aparatul de stat. Un stat care se in dreapta cu pasii repezi spre unul de tip mafiot in care interesul national nu mai conteaza prevaland interesul de grup si personal al unor indivizi lipsiti de scrupule.
    Daca nu se va lua atitudine, daca mass-media, societatea civila, cetateni acestei tari nu se vor trezi repede, Romania va intra in maxim doi ani de zile sub influenta clara si fatisa a Moscovei.
    Aici sunt si interese economice nu numai politice in joc, anumiti oameni de afaceri de greutate din Romania dorind de fapt aceasta apropriere de Rusia.
    Victor Ponta actualul premier nu este altceva decat un pion pe care-l vor sacrifica la un moment dat, la fel ca pe Antonescu de altfel.
    USL prin ceea ce face actualmente va duce cu siguranta tara in pragul colapsului. Romania poate avea intr-un viitor apropriat probleme mult mai mari decat Grecia.
    USL trebuie oprit. Votati cu oricine ( excluzand PPDD) numai nu dati voturi USL-ului.
    Chiar daca vor castiga alegerile, acest lucru fiind totusi posibil datorita dezimformarii majore la care au supus populatia antenele, nu trebuie sa le castige lin nici un caz la mai mult de 35%. Daca vor avea majoritatea in Parlament Romania este terminata pe termen mediu si lung. Si asta nu trebuie sa se intample!
    • -5 (5 voturi)    
      cezar preda si motiunea de cenzura (Sâmbătă, 26 mai 2012, 17:19)

      giulesteanu [anonim] i-a raspuns lui Trident

      TRIDENT este daca nu ma inseala memoria dracia aia cu trei craci pe care Neptun, zeul marilor o folosea sa nu cada cand era in stare avansata de ''veselie''. Mai '' scula marinarului din dealul cotrocenilor'' afirmatia - ''caracatita rosie a mafiei securisto - comuniste '' - are legatura cu demiterea hotilor pdl-isti din deconcentratele folosite la strangerea prin rapt a fondurirlor ptr partid?
      Ia zi matale, Blejnar, Duta, Apostu, prefectii din treisferturi din tara, ala de la Cadstru National, cea de la Casa Nationala de pensii, ca sa dau niste exemple, a slabit coloana vertebrala a mafiei pedeliste in avantajul unei noii mafii sau este o masura capabila sa mai reduca din jaful national patronat de portocalii, de cei care acum, in capanie, se straduesc sa isi schimbe culoarea poate, poate oamenii ii va comfunda cu niste elemente cinstite, dornice sa faca bine timpitilor de alegatori. S-a desteptat romanul, nu mai pune stampila pe jigodii.
      Si mai raspunde si la chestiunea aceasta : ar fi stricat poporului roman ca pretul gazelor rusesti sa fie mai mic decat cel actual, umflat dupa ce un tip care nu are nici un pic de stofa de insarcinat cu politica externa rationala si dusa in interesul natiunii pe care se zice ca o reprezinta, nu ar fi facut afirmatii belicoase si neinspirate la adresa unei mari puteri ?
      De ce Germania, Franta, SUA duc o politica abila si eleganta fata de RUSIA ? Aia nu au muschi asa tari ca basescu sau ei au ceva sub freza iar la noi sub chelie este o pasta gelatinoasa provocata de vaporii de tip JonnY Walker ?
  • +23 (25 voturi)    
    opinie (Sâmbătă, 26 mai 2012, 16:10)

    alexandru [anonim]

    O veste bună pe care o aşteptăm de câteva zile.E foarte interesant efectul, despărţirea apelor în Parlament: vom vedea acum foarte clar care sau câţi sunt parlamentarii corupţi (pe partide şi grupuri) sau iresponsabili.E clar că acest guvern prorus, corupt, şantajabil, incompetent, antioccidental şi iresponsabil ar trebui măturat imediat pentru refacerea imaginii României grav afectată în aceste zile de mai.
    Doamne ajută!
  • -7 (7 voturi)    
    Cezar Preda si motiunea de cenzura (Sâmbătă, 26 mai 2012, 16:48)

    Giulesteanu [anonim]

    anonimul alexandru se bucura la stirea lansata de cezar preda si de sulfinica ca vor depune o motiune de cenzura! Eu sunt curios sa vad cum vor aduna numarul necesar de semnaturi, ce vor promite celor care a parasit pdl-ul de frica scufundarii barcutei condusa cu mana tremuranda a piratului de cotroceni !
    Alexandre, alexandre, crezi ca ai un politician portocaliu/verzui sau albastru care sa mai fie crezut de cineva cand va dori sa refaca imaginea Romaniei?
    Oportunistii si carieristii grupati in curtea palatului Cotroceni - Cristi Diaconescu, Igas, Funeriu &co mai au tupeul sa iasa in lume si sa zica ceva despre ''munca cinstita pe care au depus-o ca sa distruga bruma de credibilitate greu obtinuta pana a venit marinarul la carma'' ?
    Mai bine s-ar gandi cum sa ceara scuze poporului pentru seria nesfarsita de gafe facute in toate domeniile vietii economice si sociale, pentru averile imense facute din furturile din contractele cu statul !
    • +6 (6 voturi)    
      pot lua exemplu de la (Sâmbătă, 26 mai 2012, 19:41)

      corsicanu [anonim] i-a raspuns lui Giulesteanu

      Nastase care si-a cerut de nenumarate ori scuze pentru comisionul incasat la vanzarea petrom, pentru contractul cu bechtel, pentru toate furturile patronate sau facute. Sau de la Iliescu, ce nu mai conteneste sa-si ceara scuze pentru mortii datorati teroristilor visati de el, pentru cele 3 mandate, cand doar 2 prevede Constitutia si pentru a permis si incurajat vanzarea cam a intregii industrii pe comisioane sau nici atat! Sau de la Crin care isi cere scuze pentru salariile de senator incasate desi nici macar nu intra in Senat! Mai vrei sa continui cu exemple? . Niste nesimtiti astia... mai ales Funeriu care a terminat liceul cu vreo 20 ani inaintea celor de pe lista unde l-a bagat antena 3 si a avut tupeul sa ceara educatie corecta si vroia sa se renunte la spaga si copiat...
  • -7 (9 voturi)    
    notiunea de friptura (Sâmbătă, 26 mai 2012, 17:00)

    loote [anonim]

    Neandoielnic pierderea puterii a socat armia portocalie, care cu o strategie tzatzista, de inspiratie orangegutanica incearca rasturnarea aliantei usl cu ajutorul genial dat de "branconieri", literati mancatori de carnati, beneficiari de sinecuri culturale, consilieri in institutii cu bugete grase in timpuri grele, toate gargariselile spre binele natiei ramase in curul gol, datoare pe ani, noilor soviete.
  • +2 (4 voturi)    
    Asa sa faceti domnilor! (Sâmbătă, 26 mai 2012, 17:55)

    anina [anonim]

    Insa, motiunea asta de cenzura, va aduce si un rezultat favorabil independentei in Justitie?
  • -6 (6 voturi)    
    Hahaha . Au pierdut controlul alegerilor? (Sâmbătă, 26 mai 2012, 18:12)

    jbhdjbdjhjd [anonim]

    Cred ca abia acum au realizat pedelistii ca au pierdut controlul alegerilor si nu mai pot numara ca la alegerile precedente pentru presedinte.
    Cam naspa pentru ei dar bine pentru restul tarii. Hahaha !
    Evident ca spumega de furie si nervi dar asa e in viata , mai si pierzi mai ales daca nu-ti faci treaba bine.
    Sper ca se publica chiar daca nu e osana pentru pedeleu.
  • -6 (6 voturi)    
    Bai baieti, sunteti penibili pana la sfarsit! (Sâmbătă, 26 mai 2012, 18:13)

    gogu [anonim]

    Nu dau nici un credit PSD-ului, dar voi cei din pdl cum stati cu alifia?
  • -7 (7 voturi)    
    motiune... (Sâmbătă, 26 mai 2012, 18:35)

    alexandra [anonim]

    ....Care n-o sa treaca, deci este degeaba! [titlu articol, completare]
  • -6 (6 voturi)    
    la comanda partidului (Sâmbătă, 26 mai 2012, 18:44)

    phoenix5 [anonim]

    aici e o armata intreaga de partizani ai PDL care sta la pinda si la orice articol favorabil se napustesc cu minie proletara impotriva guvernului...Bravo domnilor ati primit deja galetiile electorale si probabil ve-ti primi si pungile portocalii functie de voturile adunate..Tot inainte tovarasi infierati orice actiune nedemocratica in capul vostru patrat si vedeti ca dusmanul sa nu se infiltreze in rindurile voastre..BUMBESTI-LIVEZENI !! Sinteti de un PENIBIL ce frizeaza RIDICOLUL
  • -6 (6 voturi)    
    motiune (Sâmbătă, 26 mai 2012, 18:52)

    PDL [anonim]

    Nu am crezut vreo data ca PDL-istii sunt asa de uituci.Cand erau la putere erau campionii abuzurilor de tot felul.
  • +4 (4 voturi)    
    . (Sâmbătă, 26 mai 2012, 19:13)

    marean [anonim]

    O miscare inteligentă din partea pdl ar fi să ii lase pe usl-isti să se inece in propriul rahat nu să incerce să dea jos guvernul printr-o motiune. Sper ca românii să se trezească până la parlamentare, oricine cu mai mult de doi neuroni din tara asta va vedea de ce sunt in stare.
  • -5 (5 voturi)    
    "majoritatea promisiunilor facute"..... (Sâmbătă, 26 mai 2012, 19:53)

    costica [anonim]

    Sa-i amintim Dlui Traian Igas promisiunile facute de PDL in campania din 2008, alea cu salariu mediu de 900 Euro si pensie medie de 450 Euro si votarea Legii privind majorarea salariilor profesorilor cu 50%, Lege neaplicata niciodata ca multe alte Legi asumate de Guvernul Boc....si cate altele.... ???!!!!
    Sa-i amintim apoi cum PDL a scazut salarii si a impozitat pensii si a pus toata clientela politica incompetenta in posturi inalte prin celebra OUG 35/2009 ??!!
    RUSINE!!!
    Nu-s nici astia de la USL mai breji, dar nici ce-a facut PDL NU va da dreptul sa-i atacati ca nu sunteti deloc altfel !
    Sunteti toti o apa si-un pamant!!
    TOTI.
    Vezi aici ce spune Sever Voinescu despre PDL:
    "Sever Voinescu a explicat in interviul realizat de ziarul “Romania Libera” ca social-democratii au gresit in privinta politicii resurselor umane, cautand oameni obedienti, nu competenti. “Marea deficienta a PDL a fost politica de resurse umane: numiri total nepotrivite facute in diverse structuri, oameni care nu satisfaceau nici criteriile de integritate si anticoruptie, nici pe cele de competenta. Am cautat prea mult obedienta, si nu competenta. Aici am gresit mult, iar PDL trebuie sa invete aceasta lectie. Au fost cu totul nepotrivite numirile pe criteriul performantei organizatiilor de partid sau al apropierii de un lider sau altul, pornind de la regula ca nu conteaza cat de prost e omul, sa fie din PDL. Am ingrasat clientela politica. Toate partidele romanesti fac acest lucru, dar PDL n-ar trebui sa faca pentru ca a promis ca nu va face. "
    http://www.nasul.tv/2012/05/14/s-voinescu-principala-greseala-a-pdl-prea-mult-obedienta-si-nu-competenta/
    • +2 (2 voturi)    
      Nu va mai agitati (Duminică, 27 mai 2012, 12:35)

      secu [anonim] i-a raspuns lui costica

      Nu va citeste nimeni!
      Ne-au fost de ajuns 3 saptamani sa vedem cu ochii nostrii si sa auzim cu urechile noastre.
      Amenintarile la adresa tuturor institutiilor statului, numiri penale, plagiatori si tractoristi la educatie, cacofonisti la externe...("politica care")...si limbaj de mahala ("caca de musca").
      Imi pare rau dar"gura bate dosul".
  • +6 (6 voturi)    
    Urgenta zero (Sâmbătă, 26 mai 2012, 19:53)

    Radu dela Afumati [anonim]

    De nu ar ramane doar vorbe. Nu este timp de discutii.
    O motione de cenzura ar trebui sa fie discutata luni la prima ora si trecut la fapte urgent. Sunt mult prea multe infractiuni comise de acest guvern ca sa se stea la discutii: doi ministri propusi la educatie acuzati ( dovedit) de falsificatori de diplome , calificari si furt ( Mang) Ministrul Agriculturii ( omul lui Felix cu o infractiune de inselatorie de 60 milioane euro) Ministrul Marga, cu declaratii daunatoare statului Roman pe plan extern (incalzirea relatiilor cu rusia) si aprecierile KGBistului Putin, numirea ministrului Grajdan pentru ISC pentru scaparea lui A.Nastase de cei 2 ani inchisoare cu executare adica ingerinte in actul de justitie, nerespectarea hotararii CCR si nu in ultimul rand creerea majoritatii prin santaj asupra unor membri PDL si UNPR si primirea acestora in USL (PSD sau PNL). Motiunea este dorita de majoritatea romanilor, romani de buna credinta.
  • +4 (6 voturi)    
    demisia ponta (Sâmbătă, 26 mai 2012, 20:35)

    lili-geta [anonim]

    cine sapa groapa altuia cade in ea, jos guvernul penal psd-pnl.
  • 0 (0 voturi)    
    ponta (Duminică, 27 mai 2012, 18:09)

    vasile [anonim]