Impozitarea marilor averi a fost respinsa de Camera Deputatilor, care este forul decizional

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 22 mai 2012, 15:46 Actualitate | Politic


Proiectul de lege initiat de UNPR referitor la instituirea unei taxe de solidaritate din impozitarea averilor mari a fost respins, marti, de Camera Deputatilor deoarece nu a intrunit numarul necesar de voturi, 106 de deputati votand "pentru", 101 "impotriva", iar 20 s-au abtinut, relateaza Mediafax.

Liderul deputatilor UNPR, Eugen Nicolicea, i-a criticat pe parlamentarii fostei coalitii de guvernare pentru ca nu si-au respectat promisiunea fata de UNPR de a vota acest proiect de lege.

"Fosta coalitie, ani de zile, a stat la guvernare cu voturile membrilor UNPR care au dat acest vot pentru stabilitatea Romaniei si, bineinteles, ca nu s-au tinut de cuvant si dupa ce au cazut de la putere si-au aratat adevarata fata si nu au votat aceasta lege", a spus reprezentantul UNPR despre fostii sai parteneri de guvernare.

Nicolicea le-a multumit, in schimb, reprezentantilor PSD pentru ca au votat proiectul si au respectat astfel protocolul incheiat intre PSD si UNPR.

"Nu aveam nicio pretentie fata de PNL, care a spus intotdeauna ca nu va vota aceasta lege. (...) Astazi s-a separat stanga de dreapta, se vede cine tine cu populatia defavorizata, cine tine cu bogatii. A fost in balanta astazi soarta celor saraci fata de averea sefilor unor partide de dreapta", a apreciat Nicolicea.

El a mai spus ca UNPR "nu renunta la batalie", aratand ca proiectul ar putea fi adoptat dupa alegerile parlamentare, "cand, poate, cei bogati vor apela din nou la voturile saracilor pentru a-i aduce la putere".

Si Senatul a respins proiectul, in urma cu un an, iar Camera Deputatilor este forul decizional.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2611 vizualizari

  • +2 (12 voturi)    
    E un soc pt monstruoasa coalitie PNL-PC-PSD-UNPR (Marţi, 22 mai 2012, 15:54)

    PNL da o palma pe ceafa lui Ponta [anonim]

    E trist ca toti din USL au cazut de acord sa fraudeze alegerile printr-un sistem nedemocratic impus pe ultima suta de metri inainte de alegeri, dar cand vine vorba de interesul financiar al alegatorilor saraci atunci imediat apar dezacorduri.

    Practic, acest impozit pe marile averi era destinat tocmai"prostimii" sarace si needucate care voteaza PSD !

    Sa va fie rusine si voua, la PDL, care ati promis demagogic aceasta lege si acum ati votat impotriva ei pentru ca vroiati doar sa incurcati apele in USL, in loc sa va intereseze avantajele pt alegatori!
    • 0 (0 voturi)    
      Era si vremea! (Vineri, 25 mai 2012, 16:59)

      dora si profa in acelasi timp [anonim] i-a raspuns lui PNL da o palma pe ceafa lui Ponta

      Se despart apele si bine ar fi sa fie asa! Stanga cu stanga,dreapta cu dreapta.Sa ne dumirim si noi.
      Taxa de solidaritate era oportuna in momentul adoptarii masurilor de austeritate pentru stoparea crizei.Probabil ca acum,dupa deschiderea pungii cu pomeni devine din nou actuala.
  • +6 (12 voturi)    
    UNPR umilit de PNL si PDL (Marţi, 22 mai 2012, 15:58)

    Dispret pt alegatorii saraci [anonim]

    UDMR a blocat si ea votul favorabil, prin "abtinere", grofii cu cetatenie ungara lovind si ei in interesul alegatorilor maghiari saraci din Romania, preferand sa protejeze banii lui Verestoy..

    E un esec lamentabil pt UNPR, care facuse din aceasta lege principala propunere cu care se delimita in dezbaterea pubica. Nu vor avea cu ce merge in fata alegatorilor, doar cu promisiunea ca o va face "la anul".

    Numai ca UNPR nu e in USL si s-ar putea ca la anul USL sa nu mai aiba nevoie de UNPR, in clar, legea nu va fi votata nici atunci !
    • +5 (11 voturi)    
      pai ce e asta taxa robin hood? (Marţi, 22 mai 2012, 16:14)

      sfinxsoft [utilizator] i-a raspuns lui Dispret pt alegatorii saraci

      O tampenie marca UNPR. Am auzit-o de atatea ori pe madam de loto, "noi cei de la unpr" taxam marile averi... Ce sa taxezi frate, vrei sa zboare toti banii din tara? Ei chiar au impresia ca daca eu as avea banii aia, nu as avea suficiente cunostinte/consilieri astfel incat sa ma invete aia cum sa nu platesc un cent?
      Partid balama, cum si-au asternut, asa dorm.
    • +3 (7 voturi)    
      nu inteleg (Marţi, 22 mai 2012, 16:18)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Dispret pt alegatorii saraci

      nu prea stiu ce spune legea asta dar nu inteleg de ce trebuie impozitate marile averi cu alt procent. daca se vrea ceva corect trebuie facut astfel incat sa se actualizeze impozitele pe imobile, terenuri, la valoarea de piata a acestora. daca un om are 1000 de garsoniere trebuie sa platesca de 1000 de ori impozitul pe care-l plateste cel cu o singura garsoniera, nu inteleg de ce e nevoie de mai mult de atat. politicile de stanga nu au adus niciodata prosperitate, prefer sa fiu saracul care munceste la bogat decat saracul care nu are unde sa munceasca.
    • 0 (0 voturi)    
      asa le trebuie! (Vineri, 25 mai 2012, 16:28)

      dora si profa in acelasi timp [utilizator] i-a raspuns lui Dispret pt alegatorii saraci

      au intors-o ca la Ploiesi si au tradat coalitia din care au facut parte,votand motiunea impotriva guvernului MRU.La ce se asteptau acum?Doctrina de dreapta in esenta ei nu coabiteaza cu stanga ,decat partial in interes electoral.
  • +7 (9 voturi)    
    VOI... (Marţi, 22 mai 2012, 16:07)

    geo 6101 [anonim]

    ...cei care realizati venituri doar din salarii, nu fiti suparati: Impozitul diferentiat pe salarii cu siguranta
    va trece de parlament...
    • 0 (2 voturi)    
      Sunt o gramada de moduri legale (Marţi, 22 mai 2012, 18:08)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui geo 6101

      prin care poti realiza un venit. De ce sa mi-l aleg pe cel mai putin profitabil dintre ele?
  • +11 (11 voturi)    
    parca erau 187? (Marţi, 22 mai 2012, 16:13)

    nedumerit [anonim]

    nu erau 187 pentru la votul uninominal si vreo 30 contra? unde-s restul de PSD? PS.daca UNPR crede minciunile lui Ponta e mai naiva decat Scufita Rosie.
  • +3 (5 voturi)    
    unpr 1% (Marţi, 22 mai 2012, 16:24)

    aurelio kraigher [anonim]

    unpr trebuie sa fie multumit, pentru ca va intra in parlament cu 0,5-1%, cat au in sondaje, gratie noii legi electorale votata de usl , Vroiati mai mult? Pofta in cui!
  • +6 (6 voturi)    
    fiti, bre, seriosi ! (Marţi, 22 mai 2012, 16:29)

    fifilica [anonim]

    ce sotzializm ?!

    pai iete colea rezultat de votare, far' asemanare !

    cum adica, dupa ce ca'l plimba print trebonale, sa'i mai numere si oole ?!

    forza fsn !
    la vremuri noi, tot noi !

    luptam pentru pace !
    traiasca alianta dintre clasa muncitoare si usl !
    uraaaa !
  • +6 (6 voturi)    
    egalitate dar nu pentru catei. (Marţi, 22 mai 2012, 16:30)

    Anonimul [anonim]

    Cum credeti ca USLul ar fi votat impozitarea marilor averi tocmai acum cand au facut o lege sa - si aduca mai multi parlamentari ( cu potential de inbogatire) in parlament? Nici dupa un numar de ani in puscarie un hot nu se indreapta. Ma uit si nu-mi vine sa cred.
  • +7 (7 voturi)    
    Bogatii (Marţi, 22 mai 2012, 16:32)

    mihg [anonim]

    Sa inteleg ca a fi bogat este un lucru rau in Romania?? Poate o fi, pt ca vad ca daca esti bogat trebuie sa fii impozitat mult mai mult. Parerea mea este, ca e rau sa te imbogatesti prin frauda, si aceia ar trebui pedepsiti dupa legile actuale si recuperate sumele furate. Eu imi doresc concetateni bogati, cat mai multi, nu cersetori. Imi doresc concetateni care gandesc, concetateni educati. Un popor needuact este un popor sarac, asa ca trageti voi concluziile...
    • 0 (0 voturi)    
      bogatii (Marţi, 22 mai 2012, 22:55)

      gg [anonim] i-a raspuns lui mihg

      Hai sa fim seriosi!posibil sa fie si unii care au reusit sa faca ceva avere prin munca cinstita, dar asta ar fi exceptia si nu regula!Marii oameni de afaceri din Romania au reusit sa ajunga milionari in dolari/euro in 20 ani.Americanii din tara tuturor posibilitatilor sunt la piticii mici.Ei au facut un milion in juma de secol.Ar trebui sa ia lectii de la meseriasii nostri.Ce dumnezeu, despre ce vorbim?Suntem chiar asa de prosti/naivi sau habar n'avem pe ce lume traim?Si nu, nu ar trebui impozitate.Cele obtinute prin frauda ar trebui confiscate si respectivii dati in grija statului, cu cazare/masa gratuite pana la sfarsitul vietii.Dar cine sa-i verifice?Astia de la putere, ( indiferent de partidul din care fac parte la un moment dat ) care le sug chiar si banii ?Daca pana si conu Dinu a recunoscut ca platea la PNL si PSd pe vremea cand nu se copulotau, si nu i s-a intamplat nimic....
  • +7 (7 voturi)    
    penibil (Marţi, 22 mai 2012, 16:39)

    cred [utilizator]

    Alt termen nu se potriveste mai bine individului! Vorbeste de funie in casa spanzuratului!! Cand au votat motiunea de cenzura aia nu a fost tradare tovule?Ce va mai trebuie daca sante-ti fericiti ca PSD-ul a respectat protocolul ,duceti-va cu el in fata alegatorilor care vor cadea sigur pe spate de admiratie. Singurul om de onoare ,serios si cu coloana vertebrala s-a dovedit a fi dnl. Diaconescu ,pe care l-am vazut cam amuzat la Chicago de incercarea stangace {ca sa fiu bland] a noului ministru de externe ,de a drege busuiocul.Felicitari dn-le Diaconescu!!
  • +7 (7 voturi)    
    Alianta Mda (Marţi, 22 mai 2012, 16:50)

    Rezon [utilizator]

    O prima victorie a dreptei unite involuntar in Alianta Mda
  • +3 (3 voturi)    
    nasol (Marţi, 22 mai 2012, 19:43)

    oare [anonim]

    Francezul Hollande a castigat alegerile si pentru a promis tocmai asa ceva...la noi, se vede cine controleaza sistemul si in favoarea cui.
    Averile din Romania sunt facute in Romania. Practic niciunde altundeva in lumea civilizata bogatasii romaniei nu ar putea face aceasi bani.
    Din punct de vedere moral, initiativa este corecta pentru ca la noi bogatii nu au constiinta civica. Ei nu aduc valoare practica societatii, ca in alte state. In afara de niste locuri de munca si de cele mai multe ori angajati nerespectati. Nu am vazut donatii la scoli, proiecte pentru tineri, ong-uri si altele. Sunt mult prea putine initiativele de genul asta...
    In plus, stim clar ca marea parte a averilor au fost facute intr-o buna masura in mod ilegal.
    Asadar, PNL-ul ar fi avut dreptate doar daca eram o tara precum Germania, fara coruptie si construita pe munca, nu mafie.
    In acelasi timp, ma gandesc ca legea asta s-ar aplica foarte greu. Multi stiu sa-si asunda banii si exista riscul ca banii respectiv, chiar si ilegal obtinuti, sa ajunga in alte tari.