VIDEO Viorel Hrebenciuc despre protestele din Piata Universitatii: Am incercat si noi ceva de genul asta in ianuarie, unele subiecte ne-au reusit, altele, nu

de L.P.     HotNews.ro
Joi, 17 mai 2012, 11:38 Actualitate | Politic

Viorel Hrebenciuc a sugerat miercuri, in cadrul unei conferinte de presa, ca multi dintre oamenii care au protestat in luna ianuarie in Piata Universitatii au fost manipulati politic. Invitat la conferinta RoNewMedia , Hrebenciuc a vorbit despre protestele din ianuarie din Piata Universitatii. "Uitati-va la revolutiile din nordul Africii. Am incercat si noi ceva de genul asta in ianuarie, unele subiecte ne-au reusit, altele, nu. Dar nu intru in detalii...", a spus Hrebenciuc, citat de ziarul Adevarul.

La intrebarea cum au aparut protestele din Piata Universitatii, social democratul a replicat: "O multime daca sta 2-3 zile in piata, incepe sa-i placa. Apar chioscurile cu bautura...", a comentat deputatul (n.red. referire la o negociere de la Resita cu sindicalistii la care a participat in trecut).

Hrebenciuc a vorbit si despre presa online si interesele partidelor politice in campania electorala. "Eu nu vad online-ul ca pe o campanie directa. Eu ma refer la campania persuasiva, la manipulare(...) Nu stiu cati postaci au alte partide, dar la noi sunt putini, nu avem mai mult de cinci, dar si aceia doar in perioada de campanie (...) E o mare batalie pe bazele de date. Unii umbla dupa CNP-uri, eu umblu dupa adrese de email", a explicat Hrebenciuc.



Citeste mai multe despre   





Citeste pe Stirile ProTV

Descoperire uimitoare despre unul dintre cei mai cunoscuti faraoni egipteni: "A fost rezultatul unui incest"

O "autopsie virtuala" realizata asupra ramasitelor faraonului egiptean Tutankhamon a aratat ca parintii sai au fost frate si sora si ca, din cauza incestului, el s-a nascut cu o deformatie la picior si avea solduri feminine.








4698 vizualizari
  • +45 (47 voturi)    
    jos uslinosi (Joi, 17 mai 2012, 11:43)

    ElGreco [utilizator]

    Ma intreb cati au crezut in porcaria aia de "proteste" made in Felix & co ?
    • +22 (22 voturi)    
      Te dezamagesc (Joi, 17 mai 2012, 12:22)

      mitic [anonim] i-a raspuns lui ElGreco

      Dar conform sondajelor sunt 65-70%!
      Cu cata nonsalanta recunoaste ca suntem asemanatori celor din nordul Africii...
      Ce-i de facut?
      • +21 (21 voturi)    
        Am increcat si noi ? (Joi, 17 mai 2012, 12:55)

        vamaiot [anonim] i-a raspuns lui mitic

        Va referiti la o lovitura de stat, mascata de o falsa revolutie ? Cred ca un Parchet ar trebui sa-l invite pe acest individ conspirativ la niste interviuri, care chiar a marturisit tentativa, nu trebuie acuzat decat de tainuire !

        Avocatul Poporului ne poate explica situatia aceasta politica?
      • +4 (4 voturi)    
        man'ca doodoo (Joi, 17 mai 2012, 17:36)

        fifilica [anonim] i-a raspuns lui mitic

        n'a avut niciun merit.
        este lucratura latrinelor.
        aia au ..protestat, cu limba varanului.

        se cerea jos basescu, aaaa ?!
      • +4 (4 voturi)    
        nu-i (Joi, 17 mai 2012, 17:46)

        yvon [anonim] i-a raspuns lui mitic

        votam si gata.
    • +25 (25 voturi)    
      Va mai indoiati? (Joi, 17 mai 2012, 13:12)

      MarianEugen [utilizator] i-a raspuns lui ElGreco

      Ne-o spusese pe blog Bombonel inca din Noiembrie, 2011. Numai prezenta lui Badea acolo si trebuia sa va dea de gandit ca e dramoleta mizerabila, demna de un popor prost!
  • +33 (35 voturi)    
    Unde e 2012? (Joi, 17 mai 2012, 11:55)

    Rammy [utilizator]

    Se pare ca guvernul usLas uita ca guverneaza tara si-n 2012.Gandul ii este la 2013.Viseaza ca va fi PM inca 4 ani.Unde sunt promisiunile din opozitie?Atunci spuneau ca imediat ce va ajunge la guvernare va fi raiul in Romania.O sa vada el pe drea-qu.O sa vada el proteste,pe bune,daca nu se tine de cuvant.Alta data sa nu ne mai minta.
  • +36 (38 voturi)    
    ia te uita! (Joi, 17 mai 2012, 11:56)

    Rasmus [utilizator]

    Surpriza! pentru antene, evident, ca restul stiau.
    unde sunt minerii de alta data...
  • +26 (28 voturi)    
    ne vedem cu hrebe in iunie ? (Joi, 17 mai 2012, 11:56)

    hanscecantalamitraliera [anonim]

    pe 13/15 s avedem daca ne face si el golani ? ca shefu lui tov nea nelu..stim ce gandeshte...deci oameni buni..ashtia d ela pesede dupa ce si au atins un scop..se dezic de masa de manevra..obicei sovietic !!!!
    • +19 (19 voturi)    
      asta (Joi, 17 mai 2012, 12:04)

      unu [anonim] i-a raspuns lui hanscecantalamitraliera

      este unul din cei care murdaresc tot ce ating.
      Speram ca Hrebenciuc asta sa dispara...ca si altii ca el.....dar vad ca sunt pereni.......pfiu !
  • +28 (28 voturi)    
    Romania nu e Africa (Joi, 17 mai 2012, 11:58)

    mercedes [utilizator]

    Multi dintre noi ,"postaci" neplatiti, am stiut de la bun inceput ca nu este un protest adevarat si am si comentat la timpul respectiv. Dar sa manipulati oamenii ca in tarile africane este specific doar scolii comuniste de partid pe care ati vizitat-o cu sarg, voi cei din USL. Nu aveam nevoie nici de confirmarea ca aveti "doar" cinci postaci deoarece noi i-am dibuit de multa vreme : sunt cei care injura, ironizeaza handicapurile fizice ale semenilor nostri, sunt cei care nu stiu a scrie nici romaneste, sunt cei care isi vand sufletele pentru cativa arginti. "Unele subiecte ne-au reusit, altele, nu/ - pentru ca nici Dumnezeu nu va priveste cu ochi buni : a trimis viscolul cel mare si v-a trimis acasa.
    • +13 (13 voturi)    
      Eu il cred cau numai 5 postaci (Joi, 17 mai 2012, 12:26)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui mercedes

      Pentru ca PSD de adreseaza paturii mituibile cu mici si bautura. Aia din pacatea nu surfeaza netul.
  • +26 (26 voturi)    
    CEVA NU-I IN REGULA CU BOLSEVICII NOSTRI (Joi, 17 mai 2012, 12:01)

    pointless man [utilizator]

    Au inceput sa dea pe goarna cam prea multe si prea direct - vezi-l si pe Marga cu aiurelile lui pro-sovietice. Ori se simt prea tari ori din contra.
  • +22 (22 voturi)    
    Hrebenciucul (Joi, 17 mai 2012, 12:06)

    Pink Panther [anonim]

    Dom'le, inteleg ca umblati dupa adrese de email?

    Mda, a iesit porumbelul din gura eminenteil cenusii.

    Aceasta pseudo Piata Universitatii mirosea a manipulare din secunda "0". A fost facuta asa, ca pentru prosti (pardon, potentialii votanti "USL").

    Stau si ma intreb, odata in plus daca PNL-istii mai au o urma de rusine.
    Nu cred!
    Cred ca ar fi in stare sa-l caute pe Basescu de dolari falsi si sa miaune in fata lui Iliescu.
  • +18 (18 voturi)    
    si altceva ? (Joi, 17 mai 2012, 12:07)

    math [utilizator]

    Ce a spus Hrebenciuc despre alegeri ? Cine va fura mai bine la alegerile din acest an ? Tiranul cu serviciile sau uslasii atotputernici, saraci si cinstiti ?

    Cat despre postacii platiti nu te mai mira nimic, mai ales in tara noastra ca o floare. Oricum insa, platiti sau neplatiti, neuronii postacilor rosii lor sunt foarte rari.
  • +4 (4 voturi)    
    aha (Joi, 17 mai 2012, 12:11)

    io [anonim]

    O multime incepe sa-i placa ? wow
  • +6 (6 voturi)    
    Hrebenciuc sper ca intelege (Joi, 17 mai 2012, 12:27)

    Razvan_M [utilizator]

    Unii ca el vor fi tinte perfect legitime candva.
  • -13 (15 voturi)    
    Voi sugerati, nu Hrebenciuc ! :D (Joi, 17 mai 2012, 12:33)

    Bogdan [anonim]

    Cand a zis "noi" se referea la romani, nu la o formatiune politica, e evident...
    Si cand s-a referit la postaci, se referea la cei care stau pe Hotnews de exemplu. Uitati-va mai sus la comentariile cu Felix, antene, mineri etc, lucruri care sunt aduse in discutia asta de unde ?!?! :P
    Ai zice ca e un curent majoritar, dar acest curent aparent majoritar pro-PDL se gaseste doar pe forumurile populate cu postaci. Uitati-va la sondaje si apoi la numarul comentariilor pro-PDL de pe forumuri si o sa aveti un raspuns la intrebarea daca sunt postaci portocalii bine organizati pe on-line... Astept minusuri ca sa numar cati postaci sunt in momentul asta, pe stirea asta! :P
    • +15 (15 voturi)    
      nu serios... (Joi, 17 mai 2012, 12:45)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      uite taman ai luat unul..si eu nu sunt PDList si nici platit...Monarhist liberal da...Dar asta nu inseamna ca nu i-am criticat pe pdlisti cand au dat cu bata in balta sau pe marinel...

      Dar sa crezi in Felix si propaganda antenista (si nu numai), si in proportie de 65% inseamna ca sunt fortat sa-i dau dreptate lui Tutea...
      • +14 (14 voturi)    
        Oamenii cu scaun la cap (Joi, 17 mai 2012, 13:56)

        Iorest [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

        Iar eu sunt monarhist conservator (mi-e ruşină să spun asta, doctrina conservatoare fiind mutilată şi adjudecată la noi de o gloată păstorită de Voiculescu-bei, numele fiind, aşadar, compromis) şi mă irită când cineva cu tărâţe în cap vede viaţa colorată în roşu şi portocaliu. I-am dat şi eu un minus, dacă tot ne-a invitat. Nu pot înţelege: dacă are cineva o opinie anti-PSD, trebuie neapărat să fie "pdlist"? Să ne ferească Dumnezeu de această întunecare a minţii, că noi nu ne mai putem feri (cu aşa miniştri ai Educaţiei şi cu aşa televiziuni).
      • +9 (9 voturi)    
        Sper ca mai exista SPERANTA chiar daca (Joi, 17 mai 2012, 15:27)

        eu [anonim] i-a raspuns lui Laurentiu78

        Eu cred ca ne intoxica cu sondaje false de 70-80% pro usl, pentru a putea fura alegerile in voie si apoi sa spuna ca au castigat legal, prin vointa poporului.
    • +13 (15 voturi)    
      Diferenta (Joi, 17 mai 2012, 13:00)

      Mamica [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Diferenta este ca oamenii educati voteaza cu PDL, deoarece au inteles realitatea economica sociala la nivel mondial, si situ ca taierile au fost ceva necesar. Oamenii educati intra pe site-uri de stiri, se pun la curent. Sunt oameni ce au servicii la birou
      Oamenii ce voteaza USL sunt in general pensionari si oameni cu mai putina carte care nu stau pe site-urile de stiri, ei doar joaca jocuri si asculta muzica (a se citi manele) unii nici nu stiu sa scrie.
      • -4 (4 voturi)    
        Mamitico!!! (Joi, 17 mai 2012, 17:21)

        echilibru [utilizator] i-a raspuns lui Mamica

        Sa stii ca santem foarte multi pensionari cu multa carte si cu mult bun simt.Cum va explicati sustinerea USL-ului de oamenii cu carte ??Eu cred ca numai caracterul este cel care ne defineste preponderent.
    • -1 (1 vot)    
      Altul cu manipularea! (Joi, 17 mai 2012, 16:44)

      echilibru [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      "Romanul" Hrebenciuc se referea la noi romanii cand......Ba nieca nu poti sa o mai scoti de atatia destepti de securisti manipulatori.Ba eu cred ca tu esti unul din putinii romani care l-au pus pe guzgan sa vorbeasca in numele lor.Hai ba neica plimba ursul d'acilea!!!!!
    • +5 (5 voturi)    
      Esti unul din aia cinci? (Joi, 17 mai 2012, 17:33)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      ... Totusi, am numarat mai multi..
    • +5 (5 voturi)    
      Fii linistit! (Joi, 17 mai 2012, 19:47)

      hkhkljl [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Minusurile valideaza ce-ai scris.
  • +11 (11 voturi)    
    parchetul doarme? (Joi, 17 mai 2012, 12:37)

    alina1 [anonim]

    ma intreb daca parchetul nu ar trebui pentru anchetarea actelor de vandalism produse in miscarile conduse de ei...
  • +5 (5 voturi)    
    simulacru (Joi, 17 mai 2012, 12:44)

    El Condor [anonim]

    Tinand cont ca au fost alungati din mijlocul maselor nemultumite unele " figuri " politice, se confirma cateva fapte : inceputul a fost acela al unor nemultumiri ale multimii ( la fel ca si la lovitura de stat din decembrie '89 ) dar, dupa un anumit timp ( ore, sau zile ) la fel ca in '89, asa-zisa revolutie a fost FURATA DE CEI CARE AU AVUT DE INDEPLINIT ANUMITE PLANURI, COAPTE IN MIJLOCUL TRADATORILOR COMUNISMULUI, DE CATRE COMUNISTI " VIZIONARI ", SAU CARE AU AVUT DE INDEPLINIT MISIUNI PENTRU INLATURAREA LUI CEAUSESCU ( CEEA CE NU A FOST UN LUCRU TOCMAI RAU ) si crearea unei comunitati CAPITALISTE ( ceva gen ceea ce este acum ), pentru a se putea realiza " VISURILE " UNUI GRUP RESTRANS ( nu din Romanik ), CARE DORESTE SA DOMINE, PRIN PUTEREA AROGATA, intreaga lume. Dar, se pare ca nu iese de fiecarre data asa cum unii si-au propus, ceea ce face sa ma gandesc la ceva ce am scris ( drept comentariu ) la un alt articol : " Ati auzit de extinctia in masa a dinozaurilor ? PRESUPUN CA DA. Dar de extinctia furnicilor ( furnicile reprezentand in acest caz prostimea, cei care se chinuie sa traiasca de pe o zi pe alta )? Presupun ca nu. Sa lasam pe MAMA GAIA sa-si aplice legile, nu cele pe care le face omul cu numai 10-15 % din capacitatile creierului, ci cu intreaga ei putere de transformare .
  • +11 (11 voturi)    
    un fost golan (Joi, 17 mai 2012, 12:54)

    iulian-bz [utilizator]

    tovarase Hrebenciuc,ati incercat prin metode comuniste sa creati o adunare de adepti ai curentului ce cu onoare il reprezentati,ati murdarit prin aceasta noua incercare de lovitura de palat spiritul si memoria celor care in de cembrie 89,iunie 90,au incercat sa schimbe ceva in aceasta tara,sa schimbe un regim plin de impostori,de academicieni si oameni de bine facuti la norma la celebra academie Stefan Gheorghiu,din pacate,dupa 22 de ani ati vrut sa reaprindeti spiritul din Piata Universitatii,voi cei care ati calcat cu TAB-le,ati adus minerii,ne-ati ciomagit cu batele,credeti ca cei de care v-ati batut joc atunci au un somn linistit,eu unul nu cred,nu aveati cum sa va iasa,puteti chema reporterii de la toate latrinele unde seara de seara incitati la ura,la haos,parca mai vazusem acest scenariu,cu TVR-ul cand indemna la revolte populare,rusine tovarasi,cu aceasta declaratie confirmati din nou ca,sunteti aceasi,nu doriti decat puterea,sa va impuneti niste ciumpalaci in functiile de conducere,sa-i controlati si sa-i dirijati in directii cunoscute deja,acelea de jaf national,locul tau este alaturi de cel al bunului tau prieten,AN,la puscarie!!!
  • +8 (8 voturi)    
    PSD, jos laba de pe Piata Universitatii! (Joi, 17 mai 2012, 13:40)

    Analfabet [anonim]

    Prin aceste informatii Hrebenciuc face o noua manipulare. Punand accentul pe faptul ca au avut oameni acolo vrea sa demobilizeze lumea, sa o mute din piata universitatii. In felul asta ei vor avea la dispozitie toata piata atunci cand vor vrea ei. Se stie ca piata universitatii este un simbol si are un impact mare asupra telespectatorilor.
    Sa nu mai vad picior de politician in Piata!
  • +8 (8 voturi)    
    ...se tot uita! (Joi, 17 mai 2012, 13:50)

    URIS PUREA SI BUZURI SIGNALIA [anonim]

    Ca e foarte evident cum satra lu' ilici si felix manipuleaza prin intermediul mass-media, decat pitpalacii votanti de lolek si bolek nu vad. Sunt publicatii mari care "uita" sa mai scrie de staborul uslinos, sau baga perdeaua de fum cu ministerul educatiei si geambasii plimbati pe-acolo ca sa nu se mai vada dincolo :)) ...ma bucur ca pe hotnews am citit comentarii pertinente si imi dau seama ca mai sunt oameni in tara asta (obisnuiam sa ma distrez pe "gandul" observand schemele de manipulare a pitpalacilor, scheme testate si aplicate de catre ctp-ulea si gasca de lingai din redactie)
  • +7 (7 voturi)    
    Hrebe despre... (Joi, 17 mai 2012, 16:06)

    ionita [anonim]

    Papusaru sef a PDSR ,a PSD,a orcui are de invirtit ceva.De ce dracu mai scoti capul???,ar trebui sa te ascunzi in gaura de sarpe,sa vegetezi pina la ziua deapoi.Numai de prostii esti bun ,tara asta mai are nevoie si de liniste,dute,dute si sa-ti vie doar numele.
  • -5 (5 voturi)    
    HREBENCIUC (Joi, 17 mai 2012, 16:12)

    SERGIU GABUREAC [anonim]

    Hrebenciuc habar nu are ce s-a întâmplat în Piaţa Universităţii între 13 ianuarie şi 17 mai 2012. La fel ca mulţi alţi politruci, şi unii ziarişti, îşi dă şi el cu presupusul.
  • +6 (6 voturi)    
    Gura pacatosului (Joi, 17 mai 2012, 16:32)

    echilibru [utilizator]

    Va inchipuiti ce siguri sant pe ei ca in aceast tara in care o justitie obedienta ,corupta pana in maduva oaselor si total clientelara,nu li se poate intampla nimic. S-a ajuns pana acolo ca se recunoaste cu nonsalanta,fara jena si mai ales fara frica,provocarea miscarilor de strada pentru destabilizarea structurilor statului intr-o perioada foarte grea din punct de vedere economic si social.Sondajele comandate si publicate de ei,ii arata situati la 60% in preferintele electoratului!!! Cum se poate o asemenea bazaconie, chiar atat de tampit este acest popor al nostru!?
    • +6 (6 voturi)    
      Sondaje manipulatoare... (Joi, 17 mai 2012, 18:22)

      meletia [utilizator] i-a raspuns lui echilibru

      toate sondajele sunt mincinoase....amintiti-va sondajele care-l dadeau invingator pe antonescu la prezidentiale! au daramat guvernul mru ca sa poata organiza si frauda alegerile. romanii nu sunt prosti..daca iesim masiv la vot nu au cum sa castige. my big family vote pdl/mru!