VIDEO Ponta: Justitia a decis ca acuzatia impotriva lui Alistar este neintemeiata, el va face parte din Guvern

de Carla Dinu     HotNews.ro
Miercuri, 2 mai 2012, 6:53 Actualitate | Politic


Premierul desemnat Victor Ponta a declarat, marti seara, ca justitia a hotarat ca acuzatia impotriva lui Victor Alistar prin care acesta nu putea ocupa functii publice timp de trei ani era neintemeiata, el punctand ca, in consecinta, acesta va face parte din Cabinetul sau.

Ponta a anuntat ca Alistar va fi propus pentru a ocupa functia de ministru delegat la primul ministru, fiind direct in subordinea sa, pentru strategii guvernamentale, transparenta decizionala si relatia cu societatea civila, scrie Agerpres.

Intrebat daca stie despre decizia potrivit careia Alistar ar avea interdictie de a ocupa functii publice timp de trei ani, Ponta a raspuns:

"Da, stiu ca domnul Alistar la un moment dat a fost acuzat de asa ceva si decizia Justitiei a fost ca acuzatia era neintemeiata".

Ponta a spus ca Alistar va face parte din Guvern, dar ca nu va mai fi coordonatorul Transparency International.

"Daca justitia a decis asa, eu cred ca justitia a decis bine. Dl. Alistar nu va mai fi coordonatorul Transparency International pentru ca este intr-o incompatibilitate, insa la momentul in care i-am facut propunerea, sper sa nu fie un secret, s-a consultat cu colegii din conducerea Transparency International si, ca tehnocrat care sa raspunda de un program de crestere a transparentei si a integritatii actului de guvernare, un lucru pe care il consider esential, a acceptat si va face parte din acest Guvern", a spus Ponta.



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3164 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    Justitia a decis: dupa 7 August (Miercuri, 2 mai 2012, 7:02)

    hcr [anonim]

    Ce vreti ? Este prietenul meu! Al primului ministru al PSDului!
  • +12 (14 voturi)    
    Si restul guvernului asta de rusine? (Miercuri, 2 mai 2012, 7:04)

    CalinM [utilizator]

    L-ai pus pe Dan Constantin caruia Voiculescu i-a imprumutat 300.000 de euro, pe Mircea Diaconu cercetat de ANI pentru conflict de interese si abuz in serviciu ca a intervenit ca sotia lui sa primeasca un post in teatru pe Dobritoiu specializat in specula cu locuinte de la stat, contracte cu statul si pe Mariana Campeanu fost Ministru a Muncii in timpul lui Tariceanu cand jumatate din angajati erau la negru.

    Asta ne-a adus Ponta pe cap!!
    • -6 (8 voturi)    
      Mai CalinM , dar ce matinal mai esti... (Miercuri, 2 mai 2012, 10:49)

      Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui CalinM

      Esti schimbul 1 din Modrogan sau ai fost de noapte si faci ore suplimentare?
      Daca dau cautare dupa postarile tale....fara numar!
      Si astea sunt doar cele semnate asa...nu le pun la socoteala pe cele postate sub alte pseudonime...
      Mai au astia bani sa va plateasca?
      Ai grija, muncesti pe gratis deja...
      • +6 (6 voturi)    
        Tu vorbesti? Postac USL-ist ce esti! (Miercuri, 2 mai 2012, 11:07)

        inganduratul [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

        Totdeauna hotul striga hotii!
      • +4 (4 voturi)    
        Wizarde! (Miercuri, 2 mai 2012, 11:21)

        Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

        Nu mai numara posturile oamenilor. Ca sa nu ti le numaram si noi pe ale tale. Ai ceva de zis despre stapinii tai, spune ce-ai de spus, ca de-aia esti platit, dar lasa oamenii in pace.
  • +14 (14 voturi)    
    Cel mai corect guvern (Miercuri, 2 mai 2012, 7:28)

    senator [utilizator]

    Ce început sugestiv de activitate în calitate de prim-ministru... Tu, absolvent de drept, micul Titulescu, să dai o interpretare proprie unei hotărâri a Curţii Constituţionale... Ha, ha, ha! Bravo, băiete, acum ştim cu cine avem de-a face.
    • -6 (6 voturi)    
      da, bai (Miercuri, 2 mai 2012, 11:08)

      DanHorea1307693823041 [anonim] i-a raspuns lui senator

      Ponta poate da o interpretare proprie in acest caz, ca nu afecteaza interesul public, pe cand boc a considerat de enshpe ori ca legile lui sunt corecte, desi loveau crunt in interesele natiunii, iar CCR i-a dat peste scafarlie! avantaj Ponta! te oftici?
  • +7 (7 voturi)    
    dreptatea in mana justitiei (Miercuri, 2 mai 2012, 8:05)

    El Condor [anonim]

    Deci justitia, adica doamna legata la ochi si cu o balanta intr-o mana, " face " dreptatea dupa legile " create " de cei pusi sa faca legi ( + ordonante, hotarari - de la cel mai mare la ... comuna - , ordine, dipozitii scrise sau verbale, etc ), iar cel ( sau cei ) care controleaza ( conduc ) pe cei cu doamna legata la ochi si pe ganditori , reusesc sa faca ce vor dintr-o tara ( uniune ) . Daca cineva se impiedica si calca un pic stramb , mai ales daca este " luat in vizor ", trece prin sistemul de " infaptuire a dreptatii " si are toate sansele sa scape ( daca are ... ceva la mana ), sau sa ajunga la zdup ( puscarie, ocna, zeghe, facultate, academia de marina, etc ) , mai ales daca este luat in vizor . Concluzia : de la cele 10 porunci lasate de DUMNEZEU pe o tabla, trecandu-se prin turnul lui Babel, s-aajuns la ceea ce se intampla in momentul actual : VRAISTE .
  • +8 (8 voturi)    
    in directa subordonare (Miercuri, 2 mai 2012, 8:07)

    oboreanu [anonim]

    va fi un purtator de imagine, latrau pro ponta pe la canaliile de sticla ale mogulilor.
  • +13 (13 voturi)    
    :)) (Miercuri, 2 mai 2012, 8:37)

    fny.ro [anonim]

    Vezi sa nu-i pese unui psd-ist de ceea ce spune justitia sau o institutie a statului care nu-i convine...
  • +13 (13 voturi)    
    decizie (Miercuri, 2 mai 2012, 8:59)

    dorel [anonim]

    domnule jurist ponta, care decizie conteaza mai mult, cea judecatoreasca sau cea constitutionala ?, sa respectam legiile, asa ai spus nu ?
  • +2 (2 voturi)    
    Nu mi vine sa cred! (Miercuri, 2 mai 2012, 11:32)

    t_roxx [utilizator]

    Nu am citit stirile din Romania timp de vreo 5 zile si azi am ramas socata! Ponta, un pacalici politruc prim ministru si o pleiada de subordonati culesi de pe listele ANI! Iar Ponta decide el in locul unei instante judecatoresti! Mai, asta chiar nu se vede cat este de ridicol? Sper sa mergem la anticipate!