Victor Ponta: Sprijinul pentru un candidat la prezidentiale va fi decis intr-un congres PSD

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 5 martie 2012, 13:56 Actualitate | Politic

Presedintele PSD, Victor Ponta, copresedinte al USL, a subliniat luni, intr-o conferinta de presa, ca sprijinul pentru un viitor candidat la prezidentiale va fi decis in forurile de conducere ale partidului, respectiv intr-un congres, transmite Agerpres.

El a completat astfel o declaratie a presedintelui de onoare al PSD, Ion Iliescu, acordata unui post de televiziune, conform careia paritatea dintre PNL si PSD este relativa privind desemnarea candidatilor la urmatoarele alegeri.

Victor Ponta a reamintit ca exista o intelegere intre PSD si PNL privitoare la o posibila candidatura a presedintelui liberalilor, Crin Antonescu, la viitoarele alegeri prezidentiale, dar a subliniat ca aceasta intelegere trebuie parafata de un congres.

Ponta a reafirmat totodata ca nu doreste sa candideze la presedintia Romaniei, aceeasi intelegere vizand sustinerea liderului PSD pentru functia de prim-ministru.

"Vreau sa salut programul prezentat ieri de Crin Antonescu si sa spun de astazi ca PSD sustine toate punctele de vedere prezentate de dl Antonescu in numele USL. In rest, eu imi desfasor sarcina in cadrul USL si la nivel de intalniri si la nivel de program lucrurile care tin de functia de prim-ministru. Exista, daca vreti, o intelegere intre noi doi, ca liderii de partid, eu nu vreau sa candidez la urmatoarele alegeri pentru prezidentiale, dl. Antonescu ma sustine la functia de prim-ministru, dar deciziile se iau in forurile noastre. In cazul PSD este chiar vorba de un congres si pentru desemnarea de functia de presedinte tot in cadrul unui congres, chiar daca il vom desemna si il vom sprijini pe dl Antonescu. In rest, i-am transmis si astazi 'La Multi Ani' dlui Iliescu si sper sa fim toti in aceeasi forma cand vom fi la 82 de ani", a subliniat presedintele PSD.


Citeste mai multe despre   






















2855 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    hopa... (Luni, 5 martie 2012, 14:14)

    popcorn monta [utilizator]

    crin somnolescu are probleme???
    • -3 (5 voturi)    
      de ce intrebi? (Luni, 5 martie 2012, 14:44)

      ioan [anonim] i-a raspuns lui popcorn monta

      de ce intrebi?
      in ideea ca pana acum era vorba sa candideze crin?
      da are. ca sa predea stafeta dupa reteta romaneasca, ar urma un "dranga ponti.." si asta cu lacrimi in ochi. insa nu-i iasa ca bravului conducator.
    • +7 (7 voturi)    
      USL...prrrrrrr si s-a rupt! (Luni, 5 martie 2012, 14:48)

      PROFU [anonim] i-a raspuns lui popcorn monta

      Crin doarme la ora asta,Cand se va trezi ,ii spune cineva ca Ponta l-a tradat???
    • +8 (8 voturi)    
      Valeleu ! (Luni, 5 martie 2012, 14:49)

      Prostu [anonim] i-a raspuns lui popcorn monta

      Somnul ratiunii naste monstri ! (Goya)
      Monstri politici , of course !

      -:))))))))

      PS: Sculati voi oropsitii ai vietii........(internationala neo-liberala) !
  • +10 (10 voturi)    
    ???? (Luni, 5 martie 2012, 14:28)

    interbelic [utilizator]

    Crin, tu mai intelegi ceva?!
    • +8 (8 voturi)    
      dar a inteles el vreodata ceva ? (Luni, 5 martie 2012, 15:00)

      un domn [anonim] i-a raspuns lui interbelic

      decat auzul mieros la banilor lui Felix..acum precum povestea caprei cu 3 iezi...capra fiind Felix..iezii fiind asa..ponta ....ala de la conservator constantin...si cu voia Dumneavoastra ....gionel....el lupul CA...a cazut la groapa pregatita de Felix..l a imbuibat Felix..apoi i a topit scaunul de..ceara...si v am spus povestea asa...
      • +4 (4 voturi)    
        super tare ! (Luni, 5 martie 2012, 16:46)

        Navy.007 [anonim] i-a raspuns lui un domn

        repetentii nu stiu capra cu trei iezi !
        a venit la momentul potrivit pentru crinul ofilit !!!
  • +6 (6 voturi)    
    cat traieste Iliescu.. (Luni, 5 martie 2012, 16:26)

    ron [anonim]

    este exclus ca PSD-ul sa nu aiba candidat la presedintie.
  • +3 (3 voturi)    
    I-auzi pont ! (Luni, 5 martie 2012, 16:40)

    Navy.007 [anonim]

    papagal este cel care repeta.
    in cazul de fata nea nelu a zis si....ati ghicit din prima cine a repetat.
    acum chiar nu mai puteti spune ca doarme crin, sigur i-a sarit somnul !!!
    crinul din glastra cu trei trandafiri s-a ofilit si ... va fi aruncat la gunoi, asa cum isi merita soarta.
    prietenul ponta, la nevoie se cunoaste !!!!