Cristian Preda, despre vizita lui Victor Ponta in SUA: "E oare la Disneyland?"

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 16 februarie 2012, 13:30 Actualitate | Politic


Europarlamentarul PDL Cristian Preda se intreaba pe blogul personal daca Victor Ponta, aflat de patru zile in vizita in SUA, se afla la Disneyland, avand in vedere lipsa de informatii oficiale legate de aceasta vizita.

"De patru zile, Ponta a plecat in SUA si nimeni nu stie nimic. Nicio informatie - despre program, agenda sau interlocutori - nu a fost transmisa public. Pana si blogul lui Ponta e mut. De obicei, asemenea situatii sunt semnul unui esec. Spun asta pentru ca atunci cand liderul unui partid de opozitie merge in marile capitale, nu e turist. Comunicate oficiale, ale administratiei sau ale partidelor inrudite, sunt publicate si difuzate opiniei publice din tara de origine a vizitatorului. Sa fie oare fruntasul PSD la Disneyland?" se intreaba Preda.

Presedintele PSD, Victor Ponta, a declarat, luni, intr-o conferinta de presa, raspunzand unei intrebari, ca va pleca in cursul acelei zile in SUA, insotit de social-democratul Titus Corlatean si de liberalul Cornel Dobritoiu, care sunt responsabilii USL pe zona de Externe si de Aparare.

Liderul PSD a precizat ca vizita sa in SUA este una de lucru si ca a fost discutata cu ambasada SUA la Bucuresti si cu ambasada Romaniei la Washington. "Vreau insa sa precizez ca este o vizita discutata cu ambasada SUA. Nu e nici vizita de placere si nici nu e prin cine stie ce alte structuri, ci prin ambasada SUA si Ambasada Romaniei la Washington", a explicat  co-liderul USL.

"Vizita era planuita de foarte mult timp. La intoarcere o sa va dau toate informatiile necesare impreuna cu domnul Dobritoiu si cu domnul Corlatean. Plec azi, cand ma intorc va anunt ce am facut", a precizat Victor Ponta.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4631 vizualizari

  • +11 (17 voturi)    
    Disneyland (Joi, 16 februarie 2012, 13:38)

    UglyKidJoe [utilizator]

    pfff, ce greu m-am prins, Ponta=Mickey Mouse :)))
    • 0 (0 voturi)    
      no way, (Vineri, 17 februarie 2012, 9:02)

      nero [anonim] i-a raspuns lui UglyKidJoe

      Mickey era istet,glumet,distractiv.galbejitul de ponta poate fi doar una din slugile Cruellei Demon aka felix turnatorul!
  • +2 (6 voturi)    
    Vizita (Joi, 16 februarie 2012, 13:42)

    gigi [anonim]

    Eu cred ca s-a dus pentru a se opera de hernie de disc ...
  • +5 (9 voturi)    
    Corlatean oprit la aeroport era pe lista lui Omar (Joi, 16 februarie 2012, 13:45)

    mihai viteza [anonim]

    Corlatean oprit la aeroport, era pe lista lui Omar Haysam Telefonul sau era in agenda lui Omar
  • +7 (13 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 16 februarie 2012, 13:51)

    [anonim]

  • +13 (17 voturi)    
    "Plec azi, cand ma intorc va anunt ce am facut" (Joi, 16 februarie 2012, 13:54)

    Cataleya [utilizator]

    Se pare ca Ponta s-a asigurat in cazul unui esec.
    Daca acum sta si bea vreo cafeluta cu cate-un individ care nici macar nu stie prea bine unde se afla Romania pe harta lumii...ce sa transmita Ponta si trubadurii sai?
    Insa, cand vor ajunge acasa, vor avea ei grija sa ne anunte ca a discutat la cele mai inalte nivele cu x cu y cu Z, bineinteles, indivizi de care romanii n-au prea auzit si care se ocupa cu protocolul pe la Washington, si ii plimba pe turistii ceva mai pretentiosi....
  • +14 (20 voturi)    
    Aiurea, (Joi, 16 februarie 2012, 14:00)

    tic [anonim]

    Cred ca a cerut azil politic, pe motiv ca in Romania este dictatura lui Basescu.
    Asa ca l-au ascuns americanii, ca sa nu fie gasit de serviciile de spionaj ale lui Basescu si lichidat.
    Gata, nu cred ca se mai intoarce. In curand o sa ceara si reintregirea familiei si va face greva foamei pentru ca in Romania nu e democratie si nu se respecta drepturile omului.
    • +1 (1 vot)    
      lol (Joi, 16 februarie 2012, 22:25)

      corvus_coraX [utilizator] i-a raspuns lui tic

      "In curand o sa ceara si reintregirea familiei"

      aham, deci îi duce și pe felix și antonov?! super!
  • +13 (17 voturi)    
    un zgomot asurzitor (Joi, 16 februarie 2012, 14:08)

    bizonul [anonim]

    Toata presa vuieste povestindu-ne non stop de maretele realizari ale lui ponta si corlatean in SUA. Non stop ni se arata despre sucurile si cafelele baute in Disneyland.
    Linistea asta asurzitoare = semn prost pentru Ponta.
    se bucura adrian nastase? dar iliescu?
  • +8 (16 voturi)    
    Pe cine reprezinta? (Joi, 16 februarie 2012, 14:20)

    Cel [anonim]

    Am si eu o intrebare pe cine reprezinta in SUA , pentru interesele cui lupta ponta acolo? Eu cred ca pentru cele ale URSS (taticul sau Iliescu nu poate uita ca a disparut URSS) si raportul il da la putin
  • +9 (11 voturi)    
    ni s-a spus ca e in SUA (Joi, 16 februarie 2012, 14:52)

    Marcel, ciolacul de padure [utilizator]

    dar, de fapt, ponta e la Moscova.
  • -3 (13 voturi)    
    Calul ... (Joi, 16 februarie 2012, 16:09)

    Gigi Kent [utilizator]

    ... moare de drum lung iar Cristian Preda de grija vizitei lui Ponta in SUA. Am cel putin 3-4 sugestii care imi vin imediat in cap in legatura cu potentiale subiecte mult mai importante pentru dl Preda:
    a) criza Euro si salvarea Greciei
    b) ACTA
    c) discriminarea est-europenilor pe site-uri din Olanda
    d) si daca tot vrea sa faca "politica interna" (chiar daca e europarlamentar) - problemele meteo din Romania
    • +5 (5 voturi)    
      Dupa indeplinirea celor patru doleante (Joi, 16 februarie 2012, 18:20)

      mercedes [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      promiti sa iesi din greva si te intorci la Parlament?
  • +5 (5 voturi)    
    coincidente??? (Joi, 16 februarie 2012, 17:29)

    mary [anonim]

    Tanarul Ponta banuiesc ca se afla in rugaciuni alaturi de tata socru.

    Dar mai este ceva, nu situ daca sunt coincidente sau nu.
    1. Ponta este in USA acum cand si viitorul lider din China este acolo.
    2. Ponta a fost in China atunci cand si dna Hillary Clinton a fost acolo.
    Hmmm...

    Sa fie legate coincidentele de mai sus de problemele lui Nastase cu importurile din China???

    Sa mai adaug ca se pare ca unii, din vechea garda, au intretinut contacte puternice cu lumea chineza, care opereaza asa cum tata 4case ne-a aratat ca stie sa o faca...

    Surprinzator pentru mine, 4case insotit de bunicuta au iesit ieri la rampa cu tot felul de declaratii legate de noul tratat de fiscalitate european... Hmmm...Curaj, tupeu sau stia ceva 4case???

    Multe carari sunt pe lumea asta si bogate sunt conexiunile PSD-ului. Adevarata internationala comunista...Pai cum sa starpeste musoriul asta???
    • -3 (3 voturi)    
      Și opozanții unui regim falimentar au ceva de spus (Joi, 16 februarie 2012, 23:07)

      geooeg [utilizator] i-a raspuns lui mary

      Sunteți penibili domnilor băsiști! Oricât vreți să vă dați mari și tari, nu mai aveți sânge în vene. Mai aveți puțin de supraviețuit. Atunci să vă văd ce vă poate pielea! Cred că veți striga ca din gură de șarpe că sunteți năpăstuiți. Iar despre marele vostru călăuzitor, d-ul Preda, afirm cu tărie că este un tip școlit dar lipsit de caracter.
  • -4 (4 voturi)    
    Glumitze proaste... (Joi, 16 februarie 2012, 20:21)

    Vigilante [anonim]

    ...care nu fac decat sa stirbeasca imaginea mai putzin portocalie a d-lui Preda. In timp ce Ungureanu si, indirect, Basescu il curteaza pe Ponta, "reformistii" din PDL in loc sa ajute la aceasta reconciliere, o saboteaza prin glume de prost gust.
    D-le Preda esti comandat de Udrea&comp?
  • +1 (1 vot)    
    ....... (Vineri, 17 februarie 2012, 13:06)

    pepy [utilizator]

    Cred ca a cerut azil politic, pe motiv ca in Romania este dictatura lui Basescu.
    Asa ca l-au ascuns americanii, ca sa nu fie gasit de serviciile de spionaj ale lui Basescu si lichidat.
    Gata, nu cred ca se mai intoarce. In curand o sa ceara si reintregirea familiei si va face greva foamei pentru ca in Romania nu e democratie si nu se respecta drepturile omului.
  • +1 (1 vot)    
    ??? (Vineri, 17 februarie 2012, 13:29)

    florin [anonim]

    oare ce face Ponta in SUA? Cum se descurca mititelul? Vrem si noi sa vedem poze de la Disneyland. Oare cu cine s-a gasit el pe acolo? L-a bagat cineva in seama?
  • +1 (1 vot)    
    poate il inlocuieste pe Mickey Mouse. (Vineri, 17 februarie 2012, 13:57)

    gabriel [anonim]

    In mod sigur nu face nimic din ceea ce trebuie,dar poate Preda are dreptate si ii tine locul lui Mickey Mouse.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Vineri, 17 februarie 2012, 14:53)

    mada [anonim]

    pai in afara de excursia care o face pana in SUA, altceva nu face
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Duminică, 19 februarie 2012, 18:03)

    Ana [anonim]

    La mintea lui de copil ce ar putea face daca nu o plimbare la Disneyland? Nici o sansa de maturizare. Poate ramane acolo. Asa mai scapam de aberatiile sale.