Andreea Paul Vass anunta ca refuza postul de ministru al Economiei

de Ionut Baias     HotNews.ro
Marţi, 7 februarie 2012, 22:53 Actualitate | Politic

Andreea Paul Vass a anuntat in aceasta seara la Realitatea TV ca a refuzat nominalizarea pentru functia de ministru al Economiei in contextul in care s-au inmultit informatiile in partid privind starea de incompatibilitate in care s-ar afla deoarece detine, impreuna cu sotul sau, actiuni la mai multe companii care se afla in subordinea Ministerului Economiei cum ar fi Alro Slatina, Transelectrica sau Transgaz SA Medias.

"Am refuzat nominalizarea. Argumentele sunt personale. Nu am de gand sa fac rabat de la acest drum. Sobru, echilibrat, intotdeauna am lucrat cu pasiune. Au fost voci in PDL care m-au sustinut foarte puternic. Este o decizie personala. Le multumesc colegilor din PDL care si-au pus increderea in mine", a spus Andeea Paul Vass, la Realitatea Tv.

Vass a confirmat informatia pentru HotNews.ro dar a refuzat sa spuna care au fost motivele care au impins-o la aceasta decizie.

UPDATE: Ungureanu si coalitia au aprobat programul de guvernare si lista ministrilor, dar fara Economie. Numele ministrilor vor fi anuntate miercuri

Andreea Paul Vass (33 de ani), propunerea pentru functia de ministru al Economiei, este doctor in economie, fost expert/consilier prezidential si consilier personal si pe probleme economice al premierului Emil Boc. Vass a intrat in politica prin functia de consilier al europarlamentarului Theodor Stolojan. In urma cu o saptamana, Vass a fost in centrul unui scandal mediatic, dupa ce premierul a numit-o in comisia de privatizare a Hidroelectrica. Controversa vine din faptul ca Dan-Viorel Paul, cumnatul Andreei Paul Vass, este broker la Bursa, acolo unde vor fi scoase la vanzare actiunile companiei.


Andreea Paul Vass, nascuta pe 10 septembrie 1978 in Zalau, judetul Salaj, a terminat in 2001 facultatea Facultatea de Relatii Economice Internationale din cadrul ASE, unde a obtinut si titulatura de doctor in economie in 2008.

Conform CV-ului, Andreea Paul Vass nu a lucrat niciodata in domeniul privat.

Intre 2001 si 2008, Vass a fost cercetator la Institutul de Economie Nationala al Academiei Romane.

Intre 2005 si 2007, Andreea Paul Vass a fost expert/consilier prezidential in cadrul Departamentului de Politici Economice si Sociale.

Din 2007 si pana in 2009, Vass a fost consilier in cadrul Parlamentului European pentru europarlamentarul Theodor Stolojan.

Din 2009 si pana in noiembrie 2010, Vass a indeplinit functia de consilier personal al premierului Emil Boc, iar din noiembrie 2010 si pana in februarie 2011, a fost Consilier de Stat pe probleme economice al prim-ministrului Emil Boc.

Potrivit CV-ului postat pe site-ul propriu, Vass are realizate studii de cercetare in Marea Britanie (London School of Economics, University of Essex, Sussex University, SPRU Research Center), SUA (Stanford University), Franta (Maison des Sciences de l'Homme) si Ungaria (IKU Research Center, Institute for World Economics).

Tot in CV apare mentionat faptul ca este autor pentru doua carti si co-autor pentru alte 6 publicatii. In 2011 a publicat o carte intitulata "Forta politica a femeilor".

Potrivit ultimei declaratii de interese, Andreea Paul Vass detine actiuni la Alro Slatina, BRD GSG, SIF Banat Crisana Arad, Transelectrica si Transgaz SA Medias.

Conform ultimei declaratii de avere, din 2011, Andreea Paul Vass (impreuna cu sotul) detine 2 apartamente in Bucuresti, o casa de vacanta si doua automobile. Familia Andreei Paul Vass detine si tablouri si obiecte de arta in valoare de 12.000 de euro, precum si 9 conturi deschise in banci in care sunt depusi in total peste 100.000 de lei, peste 18.000 de euro si 1.300 de dolari.

Membra PDL, Vass a iesit de multe ori in presa pe teme care tin de partid si de multe ori a fost criticata pentru declaratiile sale de catre unii membri de partid.

In toamna lui 2011, Andreea Paul Vass anunta ca intra in cursa pentru presedintia Organizatiei de Femei a PDL condusa de catre Sulfina Barbu. Vass a declarat atunci pentru agentia Mediafax ca a decis sa candideze pentru ca poate intari organizatia si poate aduce prospetime. Democrat-liberala sustine ca numele de Vass inseamna in limba maghiara "fier" facand trimitere la Margaret Thatcher supranumita si "Doamna de Fier". Ulterior, Vass a renuntat si s-a multumit cu functia de prim-vicepresedinte al organizatiei femeilor din PDL. (Victor Cozmei)


Citeste mai multe despre   





Citeste pe Stirile ProTV

Avertismentul celor mai buni bucatari din Romania. Ce se intampla atunci cand combini tigarile cu mancarea

Legile din Romania ii apara pe fumatori de nefumatori si nu invers. Cei mai buni bucatari din Romania insa atrag atentia asupra efectelor neasteptate pe care fumul de tigara le produce in restaurante.








6912 vizualizari
  • +14 (32 voturi)    
    respect (Marţi, 7 februarie 2012, 23:09)

    theli [utilizator]

    Tot respectul pt d-na Vass.
    • -7 (23 voturi)    
      Jenant, incompetent, tipic romanesc (Miercuri, 8 februarie 2012, 4:16)

      Observatorul [anonim] i-a raspuns lui theli

      Cum adica "tot respectul"!?!?!?!?

      Nesimtitii astia se joaca public de-a functiile publice pe timpul si pe banii nostri.

      Inainte de oferta ministru exista discutii directe - informale si formale - iar daca exista incompatibilitati, atunci se trece la alt om. Nu se pune problema sa se faca o propunere publica fara verificari si omul sa vina la TV si sa refuze. Asa ceva este doar o joaca in spatiul media.

      Sarada asta cu "O propunem pe Vass" si cu Andreea Vass care spune public "nu pot, multumesc, pentru ca exista incompabilitati" este o schema de toata jena ca sa castige ceva capital de imagine pentru ea sau pentru partid.

      Totul pe timpul si pe banii nostri!

      Toata jena pentru ca politicienii nostri pierd timpul anuntand propuneri pentru oameni care nu vor primi postul.

      Si toata rusinea pentru Andreea Vass pentru ca abuzeaza de atentia care i se da in mass-media.
      • -1 (5 voturi)    
        Frate, relaxeaza-te cu timpul si banii (Miercuri, 8 februarie 2012, 8:51)

        ion [anonim] i-a raspuns lui Observatorul

        Asta cu "nesimtitii se joaca pe timpul si banii nostri" e chiar exagerata.

        Da, a fost o disfunctionalitate, nu era normal sa se ajunga aici, dar in asemenea negocieri se mai intampla si asta. Nu e un capat de tara. Mai rau era sa isi dea demisia la 3 zile sau la 3 saptamani dupa ce devenea ministru.

        Iar cu timpul iarasi exagerezi. Ce timp a fost pierdut? Caci mie mi se pare ca lucrurile se misca mult mai repede decat s-au miscat vreodata la investirea unui guvern:
        - luni dimineata Boc si-a prezentat demisia
        - luni seara aveam premier desemnat
        - marti seara se pare ca sunt cunoscuti cam 15 din 16 ministri
        - miercuri la ora 10 se pare ca va fi prezentata lista de ministri propusi
        - probabil miercuri si joi o sa fie audiati in parlament ministri
        - pana la sfarsit de saptamana cred ca si trece prin parlament guvernul asta

        Din contra, eu zic ca ar trebui cumva indemnati politicienii sa cugete ceva mai mult la numirile astea, caci se pare ca urmatoarele 9-10 luni cu ei o sa mergem.

        P.S. Chiar ti se pare ca madam Vass castiga capital de imagine cu numirea asta si renuntarea la ea?

        Dupa plecarea lui Udrea devenise rapid principalul cap de "acuzare" din partea trusturilor "prietene".

        Ieri seara, pe Realitatea TV toata emisiunea era centrata pe ea, cu poze de pe facebook alese ca sa dea cat mai rau, cu inregistrari "compromitatoare" din arhiva, de acum 2-3 ani, cand zicea ea ceva de bine de EBA, cu texte labartate pe ecran de genul "nu a lucrat niciodata in mediul privat", sau "in incompatibilitate prin numirea in nu stiu de CA"

        Cumva anuntul doamnie Vass ca renunta, dat chiar pe postul Realitatea, m-a racorit complet.

        I-a dat peste cap pe cei de la Realitatea. Ii si simteam cum se agita prin spate: "frate, s-a retras proasta asta, ce facem, cautati repede ceva despre ceasurile scumpe ale aluia de la Finate, cautati ceva prin facebook, repede, repede, ca ramanem fara punct de atac"
        • 0 (2 voturi)    
          Amatorism made in Romania (Miercuri, 8 februarie 2012, 12:18)

          Observatorul [anonim] i-a raspuns lui ion

          Amice nu ai inteles nimic.

          Nu este profesionist sa propui o persoana care are o incompatibilitate cu pozitia. Propunerea nu a venit asa din cer si a picat pe Andreea Vass. Cei care au propus-o stiau foarte bine ca nu e compatibila cu pozitia. Si atunci la ce bun sa dai la popor stire ca o propui, si ea sa spuna "nu pot, ca sunt incompatibila".

          Ne jucam de-a politica?!?!

          Amatorism made in Romania.
      • -3 (5 voturi)    
        Da ,, Tot Respectul " (Miercuri, 8 februarie 2012, 9:02)

        dorin bretan [anonim] i-a raspuns lui Observatorul

        Dovedeste ca mai sunt si oameni care nu vor puterea cu orice pret ! Fiecare isi calculeaza situatia proprie si nu oricine e dispus sa-si riste cariera de dragul Boborului care ii injura pe la colturi (a se citi televiziuni) Ne comportam si vorbim de parca cineva e obligat sa ne conduca !!!!
    • -1 (5 voturi)    
      abia aseara au intrat banii ca sa stea deoparte ! (Miercuri, 8 februarie 2012, 7:38)

      Petrica [anonim] i-a raspuns lui theli

      tanti Vass a primit un sac de bani ,intr-un paradis fiscal ,sa lase locul la Economie cui trebuie!urmatorul de care o sa auziti e omul Mafiei!complimenti !
      • +2 (2 voturi)    
        Pe ce te bazezi? (Miercuri, 8 februarie 2012, 10:15)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Petrica

        pe fantezie si pe ce-ai face tu, nu-i asa?
      • 0 (0 voturi)    
        Bode (Miercuri, 8 februarie 2012, 11:39)

        taranistu [utilizator] i-a raspuns lui Petrica

        la cat e de insipid Bode poate fi omul oricui.
  • -16 (24 voturi)    
    nu renunta, nu primeste! (Marţi, 7 februarie 2012, 23:15)

    taranistu [utilizator]

    nu renunta voluntar, a fost respinsa prin vot de portocalii! In rest, ce sa zic, un guvern de clone, noroc ca Ungureanu i-a pastrat pe cei trei importanti: Orban, Diaconescu, Predoiu. E clar ca obiectivul este supravietuirea.
    • -6 (14 voturi)    
      E nashpa.. (Miercuri, 8 februarie 2012, 1:42)

      Andrei966 [utilizator] i-a raspuns lui taranistu

      Vass, conform CV-ului , nu are ce cauta in functie publica, avand in vedereunde detine actiuni.. am votat orange, am ceva bani dar nu am putut cumpara actiuni unde are tipa asta.. din ASE direct la INS.. miroase a SECU...
  • +11 (25 voturi)    
    hai ma, uslasii? (Marţi, 7 februarie 2012, 23:16)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    comentati ma si acu. chiar sunt curios ce mai inventati.
    • +2 (4 voturi)    
      valea si cara-te invartindu-te (Miercuri, 8 februarie 2012, 8:39)

      nicolescu petre [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

      prefera un rol in umbra, gen membru AGA sau in comisii de privatizare, adica in linia intai cine a pus la cale cel mai mare jaf national!!!Cititi STATUL ISI VINDE PERLELE ENERGETICE Florentina Cioca Adevarul Felicitari doamna Florentina pentru curajul si moralitatea de care ati dat dovada daca tara asta mai are viitor este ca mai sunt oameni ca dv in ea.Vinderea in plina criza pe pret de nimic a sistemului energetic romanesc (Hidroelectica,Nuclearelectrica,Romgaz,termocentralele Mitia si Paroseni Oltchim si Cupru Min) traim intr-o romanie a oamenilor lasi,servibili si umili,a oamenilor corora banii reprezinta totul inclusiv religia unde totul este de vanzare inclusiv onoarea si demnitatea.Adevarul...va iesi la lumina valea si care-te invartindu-te!!!
    • -3 (3 voturi)    
      da, frate, ai vazut ce minciuni a scos ANI?!! (Miercuri, 8 februarie 2012, 9:15)

      gogu de lichenstein [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

      eu o cunosc pe doamna Vass Sr.! este reprezentativa pentru a fi mama duduii Vass.
      si nemernicii de la ANI vor sa o desfiinteze pentru conflict de interese la o primarie de comunaaa!!!!

      pai la cat au furat Nastase, Patriciu, Voiculescu, clanul Clamparu, Wynona Ryder, cei 40 de hoti ai lui Ali Baba, bla, bla...
    • 0 (0 voturi)    
      prietenul lui EBA? (Miercuri, 8 februarie 2012, 9:29)

      cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

      pe bune? trebuie facut ministru?
      na.. sa nu te sperii..
      dar e bine nu? ca e tanar.. ca orice tanar care e prietenul ei trebuie sa fie in guvern macar.. ca daca tot nu are sanse sa ajunga presedinte..macar atat...
      • 0 (0 voturi)    
        unde imi sunt minusurile? (Miercuri, 8 februarie 2012, 13:03)

        cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui cosminrs

        ca de argumentât cat de buni sunt astia din familia basescu... mai greu, nu?
  • -2 (26 voturi)    
    d-na Vass ,nimic nu te recomanda pentru MEC (Marţi, 7 februarie 2012, 23:21)

    Eneas [anonim]

    eu chiar cred ca e momentul ca niste pafaristi cu masterate,doctorate ,etc dar fara ancora in economia reala ,fara o zi (1) de experienta in vreo profesie oarecare dar demna , cercetatori si atat , buni doar sa recitate platitudini teoretice pe sticla .sunteti numai buni de contopisti pe la primarii comunale ....vai si amar de tara asta !
  • +8 (18 voturi)    
    bravo (Marţi, 7 februarie 2012, 23:26)

    vero [anonim]

    desteapta fata, ca doar n-o sa renunte la cioara din mana (actiuni si bani) pt. vrabia de pe gard (cateva luni de ministeriat).
    • -3 (11 voturi)    
      Nu trebuie sa renunti la actiuni (Miercuri, 8 februarie 2012, 1:52)

      Andrei966 [utilizator] i-a raspuns lui vero

      daca devii ministru, dar ea tot tupeista ca si pocaitul boc...
  • -3 (17 voturi)    
    cu atat mai bine (Marţi, 7 februarie 2012, 23:27)

    george [anonim]

    Din pacate Vass mai are mult de invatat. La 33 de ani nu poti sa te numesti economist. Sa fim seriosi. Pozitiile pe care le-a avut nu justifica cu nimic propunerea de ministru.
    Fitele si miscarile de influenta pe care le-a facut pe tocuri si dezvaluite de presa nu merg de nici un fel cand ai responsabilitatea unui minister.
    • -1 (13 voturi)    
      Corect (Miercuri, 8 februarie 2012, 0:26)

      gabriel muntean [anonim] i-a raspuns lui george

      Corect si atunci hai sa-i punem pe toti hotii care au experienta si care se rotesc intre ei de 20 de ani si nu fac nimic pentru tara.Asta ie mentalitatea Romaneasca.
      • 0 (0 voturi)    
        Ea oare nu e dintre ei? (Duminică, 12 februarie 2012, 23:05)

        FaraCoruptie [utilizator] i-a raspuns lui gabriel muntean

        La ce avere are la 33 de anisori inclin sa cred ca e si ea dintre cei ce sug din sistem.
  • +11 (27 voturi)    
    Pacat! Chiar se vedea ca stie despre ce vorbeste (Marţi, 7 februarie 2012, 23:36)

    dan [anonim]

    Dar apreciez decizia ei, mai ales ca hienele din massmedia de partid (antene, irealitati, protv) nici nu au fost interesate vre-un moment de profesia ministrilor propusi ci cum sa faca glume si glumite pe seama lor.. daca ar face acelasi lucru cu Ponta si Antonescu nu le-ar ajunge o saptamana de emisiuni tragico-comice, dar deh USL are banii din furat 15 ani si plateste bine se pare..
    • 0 (6 voturi)    
      daca-i asa competenta, de ce nu merge la PRIVAT ?? (Miercuri, 8 februarie 2012, 8:42)

      lili [anonim] i-a raspuns lui dan

      Dna Vass sa mearga sa lucreze in mediul privat daca tot are atata competenta si este atacata pe nedrept de media, va fi platatia mai bine, i se vor recunoaste competentele, cauta privatii oameni competenti si in Romnaia, si ii mai si platesc bine spre deosebire de statul roman !!
      De ce crezi ca se inghesuie astia colorati politic si atat de competenti sa lucreze la stat si nu merg deloc sa lucreze in mediul PRIVAT?!
      EU nu o vad pe Dna Vass lucrand la privat, ea da din gura numai, ma indoiesc eu ca ar face performanta la privat, ea nu a condus 2 oameni la viata ei!! Si e mare deosebire intre a vorbi despre Economie si a conduce Minsiterul Economiei, cand NU ai condus 2 oameni la viata ta!!
      Vorbaraia de la stat nu tine la pruivat!!
      SUCCESURI, Dna Vass, mergeti la privat si demonstrati romanilor ca sunteti competentta si ca ei au pierdut o asa mare valoare intr-ale economiei !!!
      • +1 (3 voturi)    
        cu educatia ei... (Miercuri, 8 februarie 2012, 11:21)

        alex_1 [utilizator] i-a raspuns lui lili

        nu se lucreaza la privat... asta e o educatie ori pt cercetare ori pentru o institutie guvernamentala!!!
        • +1 (1 vot)    
          de ce n-ar conduce o firma privata ?! (Miercuri, 8 februarie 2012, 12:22)

          lili [anonim] i-a raspuns lui alex_1

          La fel cum era cat pe ce sa conduca un Minister ?!
          Care-i deosebirea intre a conduce o firma si a conduce un Minister?!
          Cred ca numai faptul ca la Ministere nu dai niciodata socoteala iar la o firma privata. ca ADMINISTRATOR sau ca DIRECTOR GENERAL trebuie sa ai indicatori de performanta masurabili care arata sau nu competenta manageriala!!
          Dna Vass ar fi fost MANAGER la Ministerul Economiei, nu ?!
          Sa mearga ca Manager in mediul privat, altfel daca formatia ei este universitara ce cauta ca Ministru al Economiei ?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
          Astia care au culoare politica intensa sunt manageri buni numai la stat, de ce nu si la firme private ??!!!!!!!!!!!!
    • -1 (5 voturi)    
      aia de la (Miercuri, 8 februarie 2012, 8:45)

      tovarasu stamate [anonim] i-a raspuns lui dan

      latrina 3 di retevei/ghitza, sunt ei insusi de ras.
      nu de ras comic, ci de ras adevarat.
    • 0 (0 voturi)    
      LOL (Miercuri, 8 februarie 2012, 9:30)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui dan

      voi aveti o problema grava .. cum e prins unu ca fura , repede sariti cu ce a furat altul sau cu ce ar fura altul ...

      unde e obiectivitatea ? a furat sa plateasca !
      e simplu , faptul ca gerula a furat o vaca nu are nici o relevanta , si nu reprezinta o scuza pentru actualii care fura .
  • -2 (16 voturi)    
    Propunere (Marţi, 7 februarie 2012, 23:39)

    gigi raliu [anonim]

    Propun in loc pe Elena Udrea. Tot blonda, de varsta apropiata, experienta berechet si tot atatea incompatibilitati. Ce mare chestie?! Macar nu confunda voltul cu wattul, ci cu Vw!!!
  • -4 (16 voturi)    
    NU ESTE DE BINE (Marţi, 7 februarie 2012, 23:40)

    evoque [utilizator]

    Cand ceva incepe prost se termina si mai prost.
    Incercarea disperata alui basescu de a schimba imaginea pdl prin aducerea in fata a tinerilor din partid a inceput sa scartaie.
    Daca garda veche este compromisa total, uite ca si tinerii se dovedesc clone a celor dinainte.
    Din nou pdl se compromite si noul guvern este prost gandit, fapt ce dovedeste inca odata ca palavrageala, ca base si boc au gandit acest lucru din decembrie este o minciuna.Totul este facut pe genunchi.
    Pdl lucreaza de mult pe improvizatie si in ultimul timp nu le mai iese nimic.
  • +11 (23 voturi)    
    Mda (Marţi, 7 februarie 2012, 23:53)

    Mihai [anonim]

    Chapeau bas... daca nu sunt chestiuni ascunse in treaba asta, e de admirat gestul. Pe fond de totala lipsa de creier din partea opozitiei, ultimele miscari din PDL pot face minuni...
    • +2 (8 voturi)    
      pai... (Miercuri, 8 februarie 2012, 0:43)

      taranistu [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

      nu-ntelegi ca nici portocaliii nu au vrut-o? a fost singura care nu a fost votata suficient.
      • 0 (0 voturi)    
        g (Miercuri, 8 februarie 2012, 17:45)

        silvian [anonim] i-a raspuns lui taranistu

        se vede problema USL-ului ca PDL promoveaza oameni tineri, consilieri, secretari de stat, experti in aceste domenii…
  • -2 (14 voturi)    
    Avatar (Miercuri, 8 februarie 2012, 0:00)

    Mazeta [utilizator]

    1. se face un pas inapoi, 2. se numeste un avatar, 3. avatarul semneaza contractele pe care nu le-ar semna nici un om care tine la libertatea sa, 4. se acuza avatarul de tradare, 5. se face un pas inainte
  • +6 (12 voturi)    
    din minciuna a venit, in minciuna se intoarce (Miercuri, 8 februarie 2012, 0:20)

    anaerobik [anonim]

    Mda. de ce n-am crede-o pe madame Vass ca s-a uitat abia ieri PM pe actele familiei?
  • +3 (9 voturi)    
    Solutia simpla (Miercuri, 8 februarie 2012, 1:05)

    dcoios [anonim]

    Mare prostie in Rromania...Americanii putin mai destepti decit toti muritorii plaseaza portofoliul financiar intr-un asa numit " blind trust " ( va las pe voi sa intelegeti ca si asa aveti cite 2-3 doctorate ) iar dupa ce revin din politica preiaiu portofolilul. Mare filozofie dar de neinteles pt. socialismul european!
  • +3 (15 voturi)    
    Stima ! (Miercuri, 8 februarie 2012, 1:33)

    banateanul. [utilizator]

    Si merita sa fie stimata ! Care dintre USLASI ar face acest gest ,va rog numiti pe unu ,dar numirea sa fie si credibila !
    • 0 (2 voturi)    
      sa fie stimata la puscarie . (Miercuri, 8 februarie 2012, 9:33)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui banateanul.

      ca sa dovedim ca sa reformat statul ...

      pe logica ta , pot si eu sa fur si eu miliarde de la firma unde lucrez si apoi sa ma retrag din firma , asha din respect si integritate ... nu ?
      • 0 (0 voturi)    
        Si care este logica ta ? (Joi, 9 februarie 2012, 2:49)

        banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui adrian

        Cine tia soptit ca a furat ceva.... si daca esti sigur dece nui intentezi un proces ? Ce usor aruncati cu
        mizerie in altii , si aveti pretentii ca sunteti democrati . In fond sunteti (nu inteleg dece vorbesc sau scriu in plural ) ,deci in fond esti nimeni IN DRUM !
  • +1 (5 voturi)    
    Cutia Pandorei ? (Miercuri, 8 februarie 2012, 3:20)

    Dezamagit [anonim]

    Cred ca PDL a facut o mare greseala. De bine de rau, doamnei Elena Udrea (spre exemplu) si noi si presa ii numarasem perechile de pantofi. Dar ii vazusem si realizarile ca ministru (si bune si mai putin bune). Ce ne facem, onorabili sefi ai PDL daca, in traditia noastra mioritica, vor fi luati la purecat cei nominalizati (carora nimeni nu le contesta impresionantul bagaj de diplome si titluri universitare) si vor fi surprize si pentru noi si pentru dumneavoastra ?
    Parerea mea.
    • 0 (2 voturi)    
      Ce doriti dvs.? (Miercuri, 8 februarie 2012, 9:23)

      Corina [anonim] i-a raspuns lui Dezamagit

      Ce doriti in fapt dl, cine sa vina la conducere? Batrani nu ca sunt comunisti, "greii" din partide nu ca sunt corupti tineri nu ca au pete, dar de ce nu veniti dvs. care sunteti perfect.
      Va rog sa-mi arati dvs. de la USL un grup de 20 de oameni capabili, perfecti si numai buni de a conduce tara?
  • 0 (4 voturi)    
    unu (Miercuri, 8 februarie 2012, 7:55)

    unu [anonim]

    cand te uiti la acest guvern, zici ca suntem la gradinita. eu zic sa-i stimulam cu bulinute.
  • -2 (4 voturi)    
    E clar! (Miercuri, 8 februarie 2012, 8:26)

    gigi [anonim]

    Nu este vorba de nici o incompatibilitate. Au sarit sacali din PDL sa-i ia gatul fiindca ei au contribuit ani de-a randul la partid cu bani, spagi, favoruri. Pai cum sa vina o fata care a invatat cuminte la scoala si a urcat pe meritul sau intelectual? E strigator la cer!!!!!
  • +1 (3 voturi)    
    Praf in ochi (Miercuri, 8 februarie 2012, 9:17)

    Andreea [anonim]

    Sa fii ministru al economiei si sa fii in conflict de interese si, mai ales, sa spui da propunerii o zi intreaga, sa dai pe surse ca lucrezi la programul de guvernare, si apoi sa realizezi ca nu ai cum sa fii numita spune totul despre acest personaj... Care nu a lucrat o zi in mediul privat. Are dreptate ca lucreaza temeinic -a inceput sub biroul lui stolo, a continuat sub al Lui boc, dar la tura asta nu i-a mers
    • +2 (2 voturi)    
      vass (Miercuri, 8 februarie 2012, 9:38)

      licuriciul de serviciu [anonim] i-a raspuns lui Andreea

      vass a fost intotdeauna sub biroul lui stolo...nu a plecat niciodata de acolo...a lucrat sub biroul ala numai in mediu privat...stolo stie de ce!
      :)
  • 0 (2 voturi)    
    e mai rentabil (Miercuri, 8 februarie 2012, 9:29)

    dan [anonim]

    aşaaa....deci duduia asta nu e chiar paraşu(ta)tă pe acolo, prin zona puterii?! ea face parte din foşgăiala de afaceri grele, apărată şi susţinută de stolojan şi de băsescu. un fel de puşculiţă...? când s-au prins că se ştie, au dat-o la-ntors cu "onoarea şi demnitatea". aferim!....
  • +1 (1 vot)    
    poate ne spune (Miercuri, 8 februarie 2012, 9:32)

    oreste [anonim]

    si cate actiuni are la societatile sus-mentionate: 10, 100 ..., tinand cont ca acele societati au actionari majoritari cu detineri de 90-95% din totalul actiunilor. Asta e mascarada cu detinerile de actiuni !
  • -1 (1 vot)    
    Esti isteatza Andreea (Miercuri, 8 februarie 2012, 9:45)

    Respecte Andreea [anonim]

    ...bine gandit Andreea. Este ministerul cel mai dificil, lasat de predecesorul tau in paragina. Daca nu reuseai, tu erai facuta vinovata. La varful acestui minister, este nevoie de unul de tip Blaga si nu o femeie de 32 ani, inca in curs de formare. Te-ar fi sfasiat de vie, daca ramaneai.
  • +1 (1 vot)    
    "competenta" atat de invocata a Dnei Vass ..... (Miercuri, 8 februarie 2012, 9:59)

    lili [anonim]

    Si Competenta lui Marius Ghenea, de exemplu, un tanar de succes din Romania anului 2012 care vede politica asa, motivand de ce nu s-a implicat in politica, asa cum si-ar fi dorit de fapt ca sa schimbe ceva in BINE in Romania:

    "Ca sa fii o persoana care sa aiba posibilitatea sa faca aceasta schimbare in bine, nu poti sa o faci decat prin interiorul unuia dintre partidele mari. Si aici este problema: un sistem care este foarte rigid, compromisul fiind o notiune de baza al oricarui demers politic, ca sa ajungi departe din acest punct de vedere, trebuie sa faci niste compromisuri mult prea mari si ajungi la punctul de finis poate in momentul in care poate nici nu mai esti capabil sa livrezi un asemenea proiect politic valoros. Acesta este motivul principal care ma impiedica sa intru in politica."

    Dna Vass, acestia si muuulti ca Marius Ghenea sunt tinerii de SUCCES ai Romaniei care imping Romania inainte si nu politicieni ca Dvs afiliati din diverse motive pe la aceste partide, iar competenta va este ultimul dintre motive !!!
    Treceti in mediul privat ca Marius Ghenea, de exemplu si veti avea recunoasterea competentei Dvs, DACA ea exista !!!
    Vorbele Dvs NU conving cat FAPTELE Dvs(ZERO, NU ati realizat nimic, stimata Dna Vass!!), adica resultatele intr-un domeniu sau altul, reusitele masurabile nu in vorbe goale politicianiste de care ne-am saturat!!
    La intrebarea: CE-a facut pentru Romania Dna Vass, ce-ati raspunde?!
    Marius Ghenea, de exemplu, ARE ce sa raspunda cu varf si-ndesat!!!
  • 0 (0 voturi)    
    .. (Miercuri, 8 februarie 2012, 14:56)

    tudor [anonim]

    A fost nominalizata si ea a refuzat..nu e mare lucru de comentat.
  • 0 (0 voturi)    
    !!! (Miercuri, 8 februarie 2012, 14:58)

    costy [anonim]

    Va veni in locul ei o persoana serioasa si care intradevar isi doreste sa ocupe aceasta functie.
  • 0 (0 voturi)    
    nu e nimic (Miercuri, 8 februarie 2012, 15:21)

    elena [anonim]

    refuzul facut de acesta nu ar trebui sa incurce nimic din ceea ce Ungureanu are de gand sa realizeze in noul sau guvern.
  • 0 (0 voturi)    
    economie (Miercuri, 8 februarie 2012, 15:45)

    teea [anonim]

    Sunt convinsa ca PDL a gasit in persoana dlui Bone un specialist potrivit pentru acest portofoliu!
  • 0 (0 voturi)    
    ungureanu (Miercuri, 8 februarie 2012, 16:09)

    yo [anonim]

    alegerea noului prim ministru este foarte buna de catre presedintele Traian Basescu
  • 0 (0 voturi)    
    k (Joi, 9 februarie 2012, 21:14)

    Daiana [anonim]

    Imi pare rau ca a renuntat. Era foarte bine pregatita, cunostea problemele si le-ar fi rezolvat onorabil. Dar, a fost alegerea dumneaei si o respectam . Sa vedem cine va fi nominalizat. Poate va fi la fel de bun, sau, de ce nu, mai bun.