Ion Iliescu: Presedintele Basescu nu poate fi suspendat cu actualul parlament, e o etapa care urmeaza alegerilor anticipate

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 6 februarie 2012, 14:37 Actualitate | Politic

Fostul sef de stat Ion Iliescu a declarat luni ca demiterea presedintelui Traian Basescu nu poate fi realizata cu actuala configuratie a Parlamentului si este "o etapa care urmeaza alegerilor" anticipate.

"Nu poate fi suspendat presedintele (Traian Basescu) cu actualul parlament", a spus Iliescu, care a afirmat ca o astfel de solicitare este "nerealista".

"Ramane ca viitorul parlament sa decida soarta presedintelui. Care e cerinta pietei: demisia guvernului, alegeri anticipate si demisia presedintelui. Prima s-a rezolvat, urmeaza a doua, alegeri anticipate si a treia, demiterea presedintelui", a explicat acesta.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2731 vizualizari

  • +25 (25 voturi)    
    Nu cumva... (Luni, 6 februarie 2012, 14:42)

    hahalera [anonim]

    aia prin piata is doreau si judecarea lui Iliescu pentru nenorocirile de la Revolutie si Mineriade?
    • +20 (20 voturi)    
      decizia 'pietei'? (Luni, 6 februarie 2012, 15:13)

      misescu [utilizator] i-a raspuns lui hahalera

      Nu ar fi mai bine sa defineasca mai intai ce inseamna pentru el 'piata'? Cumva Voiculescu, Nastase & noii nomenclaturisti comunisti din usl???

      Bleah!
      • +17 (17 voturi)    
        Piata, mai draga... (Luni, 6 februarie 2012, 15:40)

        hahalera [anonim] i-a raspuns lui misescu

        inseamna o gloata adunata in strada, care atunci cand striga impotriva lui Iliescu este doar o adunatura de golani manevrata de fortele ostile democratiei si care trebuie "altoita" de catre proletarii lui Miron Cozma, iar cand striga impotriva lui Basescu devine o adunare spontana a unor oameni de bine, ale carei revendicari devin litera de lege. Nu inteleg de ce cei din piata Universitatii nu se dezic de manevrele politice ale unora ca Iliescu sau Nastase, riscand sa decredibilizeze protestele.
        • +5 (5 voturi)    
          Ipocrizie? (Luni, 6 februarie 2012, 16:18)

          vasca [anonim] i-a raspuns lui hahalera

          Cei din piata nu se dezic de aceste manevre politice, pentru ca tot ei sunt si p[oliticul. Cu alte cuvinte, aceleasi personaje. Este clar, toata lumea accepta(cel putin cei cu care socializez, si nu sunt putini) ca piata a fost manevra, a fost balet usl.
        • 0 (0 voturi)    
          PENTRU CA SUNT PLATITI (Luni, 6 februarie 2012, 23:20)

          Goia [anonim] i-a raspuns lui hahalera

          Nu stau afara pe frigul acesta pentru ca au morala sau principii; ci pentru cativa gologani in buzunar. E dezgustator, dar de-nteles.
    • +12 (12 voturi)    
      + (Luni, 6 februarie 2012, 15:18)

      misescu [utilizator] i-a raspuns lui hahalera

      'Piata' la care ma gandesc eu a solicitat (in scris) reducerea nr de parlamentari la 300.

      Sa reamintesc tovarase Iliescu? Ce repede uitati ce vrea intr-adevar marea 'piata'...

      Ati putea trece la vot cumva ca sa faceti cu adevarat ce vrea 'piata'?
  • +24 (24 voturi)    
    Urmeaza groapa (Luni, 6 februarie 2012, 14:44)

    Mircea [anonim]

    pt tine. Sa speram
    • +3 (3 voturi)    
      sper sa fie aia comuna (Luni, 6 februarie 2012, 17:05)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Mircea

      ca sa-l cinstim precum merita!
  • +24 (24 voturi)    
    ciuperca (Luni, 6 februarie 2012, 14:45)

    oare [anonim]

    mi se pare mie, dar parca a iesit ciuperca dupa ploaie?
    si sa nu crezi ca USL-ul e condus tot de iliescu si gasca din umbra... ce dovezi mai trebuie? chiar suntem un popor de prosti? dusi de nas?
  • +21 (21 voturi)    
    Ilici la asta nu te intrece nici dracu! (Luni, 6 februarie 2012, 14:46)

    shuly [utilizator]

    La lovilutii esti primul bosorogule!Stai frate in casa la caldura si nu te mai amesteca ca si asa mi-ai mancat tineretea cu sleahta ta de comunisiti si securisti.
    Invatati sa mai si asteptati hienelor ce sunteti!
    Ce ziceti voi ca gata vin alegerile cand vreti voi ,dati voi jos pe cine vreti voi ca p vremea lui Stalin.
    La puscarie cu voi nu in Parlament!
  • +11 (11 voturi)    
    izvorul din stanga (Luni, 6 februarie 2012, 14:46)

    golgoaja [anonim]

    la miscarii nationale "jos basescu" a glasuit.
    ce fericit este, ca dupa ce i'au facut timpanele praf cu jos iliescu, s'a mai schimbat strigarea.

    celalt izvor al miscarii, jubileaza in tacere. va celebra diseara, la latrina sa.

    base ar trebui sa le dea o lovitura sub centura.
    sa accepte demisia, cu conditia alegerilor pentru o constituanta care sa refaca constitutia, cu clarificari ref. la puterile in stat si legaturile intre ele, controlul poporului asupra guvernarii, reducerea parlamentului, reoorganizarea teritoriala, toate in noua constitutie. dupa adoptare, sa'si depuna demisia si sa se organizeze alegeri anticipate, pentru toti: locale, parlamentare di prezidentiale !

    chiar ca, ar ramane in istorie !
    dar n'are el stomacul si viziunea aia ...
    • +10 (10 voturi)    
      misto (Luni, 6 februarie 2012, 15:14)

      golgoaja [anonim] i-a raspuns lui golgoaja

      latrina 3 titreaza mare: minoritatile la cotroceni, iar pe ecrane (!) copilotii !

      inteleg ca antenescki e minoritar din delta, dar, pontacul de gara de nord ?
      numai daca...o fi coetnic cu ilici :-)
  • +14 (14 voturi)    
    Asta cu cerinta pietei imi place! (Luni, 6 februarie 2012, 14:48)

    Constantin [anonim]

    Iliescu vrea sa sarim peste economia de piata direct in politica de piata, noua forma de organizare post capitalista!
  • +12 (12 voturi)    
    tui la el mai .... (Luni, 6 februarie 2012, 14:52)

    rakleta [utilizator]

    Sa reactivat comunistul ... O fi folosit reactiv pe baza de secera si ciocan.
  • +22 (22 voturi)    
    nu am mai rezistat... (Luni, 6 februarie 2012, 14:53)

    gelu [anonim]

    Mai dinozaure, te-a intrebat cineva ceva ?!
    Nu crezi ca ar fi timpul sa ne lasi ? Nu este suficient cat "bine" ai facut acestui popor ?
    Ai stat 3 mandate ca presedinte si a trebuit sa te rabdam, ca asa e democratic.
    Acum, ti se pare ca e democratic sa schimbi presedintele cu niste trupe de gherila scoase pe strada (cu minerii nu mai merge, s-a fumat).
    Multe trebuie sa suporte acest neam....

    P.S. In cazul in care mesajul nu apare, macar mi-am spus punctul de vedere....:-(
    • -9 (9 voturi)    
      inca un morcov ! (Luni, 6 februarie 2012, 16:21)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui gelu

      spumega pedelicii :)) La mai baga si mosu cate un morcov, si asa aveau ei destul...
  • +22 (22 voturi)    
    Cum au aparut hienele (Luni, 6 februarie 2012, 14:53)

    mircea [anonim]

    Iliescu, daca si tu ai ajuns sa ne dai lectii asa cum ne da Voiculescu, chiar am ajuns rau!
  • +7 (7 voturi)    
    ISTORIE (Luni, 6 februarie 2012, 14:57)

    aurel [anonim]

    Si a patra intoarcerea in istorie, fara ideologul partidului. Cimitirul este plin de oameni de neinlocuit . Este mai important omul sau mitul ?
    Cred ca MITUL.
  • +22 (22 voturi)    
    criminalul are curaj sa vorbeasca? (Luni, 6 februarie 2012, 14:58)

    adrian [anonim]

    De la o tara de dobitoci needucati ce te poti astepta?
    ILIESCU ar trebui sa fie la puscarie !!
  • +23 (23 voturi)    
    pe ilici asta nu-l mai suspenda nimeni (Luni, 6 februarie 2012, 15:02)

    Vasile Porojan [anonim]

    asta cind a fost presedinte a incalcat constitutia cum a vrut muschii lui si nimeni nu l-a suspendat. acum in loc sa stea la loc cu verdeata si sa ne lase in pace, vrea sa arate ca de fapt tot el este tartorul psd. deci po(a)ta nu este decit copilotul asa cum este in viata de zi cu zi. mare pacoste pe capul nostru comunistii astia nu mai scapam de ei
  • +14 (14 voturi)    
    batranul edec nu se dezminte (Luni, 6 februarie 2012, 15:06)

    James Bond [utilizator]

    Poate ii aduce careva aminte lui ilici ca Poporul este suveran, nu Parlamentul!!!!!!!
    Asadar, presedintele nu poate fi suspendat de catre parlament, ci de catre popor!!!
    Mai mult, ALEGERILE LIBERE reprezinta exercitiul democratic prin care presedintele este ales sau demis.
    • -10 (10 voturi)    
      Comentariu.. (Luni, 6 februarie 2012, 15:20)

      adi [anonim] i-a raspuns lui James Bond

      Usurel, nu te infierbanta, ca spui prostii....
      Fix PARLAMENTUL SUSPENDA presedintele.
      POPORUL SUVERAN il demite prin referendum, tot un exercitiu democratic...
      Demisia lui Boc este al doilea sacrificiu ritualic (primul a fost Baconski) pentru a potoli "monstrul". Din pacate pentru unii, nu mai exista decat un ultim astfel de sacrificiu, cel de care vorbeste "batranul edec".
      • +6 (6 voturi)    
        hahaha (Luni, 6 februarie 2012, 16:13)

        sucaa [utilizator] i-a raspuns lui adi

        pentru a potoli "monstrul"... foarte bine ca ai pus in ghilimele. care monstru mai? cateva mii de oameni nu inseamna monstru. inseamna cativa nemultumiti. oricine s-ar afla la guvernare s-ar gasi cateva mii sa iasa in piata. mai ales cand sunt pusi de partid sau nu mai au voie pe stadioane :)
        potoliti-va ca nu sunt asa multi care vor schimbarea lui base. nu asa se schimba un presedinte.
        problema e ca nici parlamentul nu mai suspenda de la noua lege a lui sova. acum CCR-ul poate opri suspendarea daca nu sunt motive intemeiate :)
        din cei care nu-l mai vor pe base sunt multi care nu-l vor pe crin sau ponta.
        "monstru" de care vorbesti este impotriva tuturor politicienilor, nu doar impotriva lui base. atentie la ce va doriti ca s-ar putea sa se intample :)
  • +11 (11 voturi)    
    USL tremura de frica (Luni, 6 februarie 2012, 15:07)

    x [anonim]

    anticipate, suspendare ? Cand o sa ne spuna despre ce planuri au ca sa putem compara cu ce face PDL acum ?
    Cineva se teme ca pierde din procente ?
    • +3 (3 voturi)    
      cum ce planuri au? (Luni, 6 februarie 2012, 17:11)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui x

      inca nu e clar? cum vin la putere intra in greva =)) sau nu! prima mutare e sa-si scoata lichelele basma curata, apoi intra in greva!
  • +11 (11 voturi)    
    Inca o Sambata (Luni, 6 februarie 2012, 15:15)

    Cristian [anonim]

    mai ai bolsevicule.
  • +15 (15 voturi)    
    Marota suspendarii... (Luni, 6 februarie 2012, 15:15)

    Ionel [anonim]

    Tovarasu' Iliescu,
    Asteptam cu nerabdare ziua cand o sa fiti si dumneavoastra suspendat. Definitiv!
  • +7 (7 voturi)    
    asta ii doare pe ei (Luni, 6 februarie 2012, 15:18)

    andimi [utilizator]

    asta ii doare pe ei. Pacat, vor veni la putere si se vor ocupa de asta, in loc de continuarea reformei. Vin vremuri proaste, cu oameni la fel.
  • +9 (9 voturi)    
    URA!!! (Luni, 6 februarie 2012, 15:18)

    neagoe [utilizator]

    Gata, un nou guvern PSD! Bai, va dat seama, iar ne vom pune girofaruri si vom depasi prostimea la semafor.! Mai tare ca in 2000-2004!
  • +4 (4 voturi)    
    ilici (Luni, 6 februarie 2012, 16:13)

    obs. [utilizator]

    Pentru acest personaj cuvintele limbii romane sunt prea sarace.Cine vorbeste de vocea strazii?de cei din piata?Acum nu mai sunt golani cei din piata.Constat la iliescu ca suspendarea presedintelui tine mai nou de o majoritate parlamentara,de ce prevede Constitutia nu mai vorbim,bolsevic a fost bolsevic v-a muri.
  • +7 (7 voturi)    
    Tov. Ilici.... (Luni, 6 februarie 2012, 16:14)

    Nemesis [anonim]

    ....aveti dreptate, e nerealista solicitarea de suspendare! Stiti cum se vor petrece lucrurile? In noiembrie vor fi alegeri parlamentare. Sa zicem ca vor veni uslasii la putere. Vor face propunerea de suspendare si se va organiza referendum. Cand? Pai pana se aseaza parlamentul, pana se formeaza noul guvern, pana se voteaza propunerea de suspendare si se supune analizei Curtii Constitutionale pana se organizeaza referendum-ul , sa tot se faca aprilie-mai, cand presedintele ar mai avea 7 luni de mandat. Mare victorie veti obtine presupunand ca marea majoritate a oamenilor vor vota pentru suspendare! In sfarsit, veti savura meschina voastra "victorie", cea de politicieni marunti, resentimentari si lipsiti de scrupule!
  • +6 (6 voturi)    
    iată că (Luni, 6 februarie 2012, 16:17)

    raian sasu [anonim]

    Prin aceste aserţiuni Bătrânul păpuşar bolşevic nu se dezminte!este dezbrăcat de caracter,caracterul său lipseşte cu desăvârşire este un mizerabil,plin de tartufism....bine ar fi să nu plece fără a fi judecat şi pe pâmânt!
  • +3 (3 voturi)    
    jos bolsevicul (Luni, 6 februarie 2012, 17:08)

    unnene [utilizator]

    crucea ta e pregatita ma si eu sper sa scrie pe ea ceva cu 2012 la final. vom iesi foarte multi sa te conducem sa fim siguri ca nu cumva te mai intorci vreodata. cu dracu' nu se stie niciodata....
  • +4 (4 voturi)    
    De la prietenu meu arab (Luni, 6 februarie 2012, 17:33)

    Gabi [anonim]

    Un coleg arab, acum cu cetatenie europeana cu care lucrez intr-o institutie a fost recent in grupul delegatiei UE la Bucuresti impreuna cu FMI. Mi-a spus asa: stii care este diferenta dintre revolutiile arabe si cea din Romania? Cea din Romania nu serveste la nimic bun pentru popor.
  • +5 (5 voturi)    
    suspendare (Luni, 6 februarie 2012, 17:36)

    gf [anonim]

    Sunt un om normal, cu ingrijorari si sperante, cu asteptari si temeri, cu doi copii minori si o slujba in mediul privat. Nu am lucrat niciodata la stat, nu am avut vreo fucntie publica si nu fac parte din niciun partid. Functii am avut doar la serviciu, cu peste 2,5 k persoane in subordine. Am scris info astea pentru identificare. Legatura cu articolul de fata este urmatoarea: din pozitia mea de cetatea sesizez institutiile abilitate ale statului sa ia masuri impotriva instigatorilor la lovitura de stat. M-am saturat sa il tot vad pe criminalul Iliescu vorbind de suspendarea presedintelui ales, atata vreme cat el a avut trei mandate si nu l-a suspendat nimeni, Omul care a distrus pentru 20 de ani credibilitatea Romaniei cu mineriadele ne vorbeste despre suspendare? ce le mai trebuie organismelor de aparare a ordinii de stat ca sa-l puna la pastrare pe acest batran si trist agitator? vreau sa-mi vad linistit de casa si familia mea, fara sa mai fiu deranjat de asemenea stihii.
  • +5 (5 voturi)    
    usl-lsu (Luni, 6 februarie 2012, 17:49)

    sighisoarean [anonim]

    Cata nesimtire din partea astora din usl. O tin langa cu suspendarea,au un fix cu asta.Auzi tupeu ,alegeri anticipate.De ce?Ca nu mai au ei rabdare.Cand statea pnl-ul la guvernare cu 9 % nu trebuiau alegeri alegeri anticipate?Bine zicea tribunul se vede pe fata lor foamea de putere.
  • +2 (2 voturi)    
    mai bine ai dormi (Luni, 6 februarie 2012, 19:46)

    ina [anonim]

    batranelule, de ce nu iti vezi de batranete si sa ne lasi in pace ca si asa ai facut destul rau in aceasta tara?
  • +1 (1 vot)    
    Se cunoaste ca ai imbatranit.. (Luni, 6 februarie 2012, 21:49)

    Parol [anonim]

    Nu ti mai ies nici loviturile de stat cum ieseau pe vremuri. Nici macar o suspendare daramite o acuzare de genocid si executare de un tribunal custom. Ai si procuror sa te ajute si nimic..
    Asta e.. Nu sunt bani de "teroristi" iar galeriile de fotbal nu sunt asa de eficiente. Minerii sunt de mult plecati in Spania..