Lucian Croitoru, consilierul guvernatorului BNR, in carti pentru functia de premier

de Cristian Pantazi     HotNews.ro
Luni, 6 februarie 2012, 10:52 Actualitate | Politic


Lucian Croitoru, consilierul guvernatorului BNR, este un nume insistent vehiculat pentru pentru a prelua functia de premier al Romaniei dupa demisia lui Emil Boc, au declarat pentru HotNews.ro surse politice. Contactat de HotNews.ro, Croitoru a refuzat orice comentariu legat de aceasta informatie.

UPDATE 1: Alte variante circula intens pentru postul de premier: sefii SRI si SIE, dar si alti tehnocrati din BNR.

Lucian Croitoru este consilier pe probleme de politica monetara al guvernatorului BNR, Mugur Isarescu. El a fost si reprezentant al Romaniei la FMI.

Lucian Croitoru a fost desemnat premier si in 2009, dupa ce guvernul Boc 1 a picat in urma unei motiuni de cenzura, dar guvernul pe care l-a propus nu a trecut de votul Parlamentului.

Vom reveni cu amanunte






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7393 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    deja vu? (Luni, 6 februarie 2012, 10:55)

    domu [utilizator]

    eram aproape sigur ca Lucian Croitoru e in carti :))
    • +1 (1 vot)    
      Croitoru e o optiune buna (Luni, 6 februarie 2012, 11:09)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui domu

      dar speculatiile sa le faca Felix la tampeniile lui televizate. eu prefer sa astept sa vad propunerile concrete!
  • +10 (10 voturi)    
    vom avea guvern nou (Luni, 6 februarie 2012, 10:56)

    ginel din dosul garii [anonim]

    boc 5. :-)
    ca si inainte de prezidentiale.
  • +2 (16 voturi)    
    Hai sa nu speculam (Luni, 6 februarie 2012, 10:56)

    dan [anonim]

    Mie inca imi pare rau ca pleaca Emil Boc.
  • -3 (25 voturi)    
    Constatare (Luni, 6 februarie 2012, 10:58)

    Sun Tzu [utilizator]

    Oricine va fi prim ministru atata vreme cat marinarul e presedinte este doar o marioneta.Croitoru este Boc 2.
  • +12 (14 voturi)    
    Cum naiba... (Luni, 6 februarie 2012, 10:59)

    george [anonim]

    ...a ajuns L. Croitoru la o ora dupa demisia lui Boc sa fie "un nume intens vehiculat" pentru functia de premier???
    • +1 (1 vot)    
      Raspuns (Luni, 6 februarie 2012, 11:10)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui george

      Calatoria in timp :)
  • -3 (19 voturi)    
    nu se baga (Luni, 6 februarie 2012, 10:59)

    bancher [anonim]

    Basescu are nevoie de o noua marionata, nu de cineva cu coloana.
    Nu cred dl Croitru accepta.
  • -7 (17 voturi)    
    Pacat de el... (Luni, 6 februarie 2012, 11:01)

    George [anonim]

    ... om bun, dar, iata, va fi pus iarasi in situatii penibile! Oare de ce pune botul la ofertele lui Basescu?
    • -6 (8 voturi)    
      Lasa ca-l convinge Marinaru sa-si retraga demisia (Luni, 6 februarie 2012, 11:05)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui George

      Pe Boc....
  • -6 (10 voturi)    
    tehnocrati (Luni, 6 februarie 2012, 11:04)

    Mazeta [utilizator]

    Lupta se va da intre tehnocratul lui Basescu si tehnocratul lui Udrea, iar castigator va fi tehnocratul FMI. Strainii nu isi mai pot permite sa imparta cu romanii jefuirea Romaniei.
    • -3 (3 voturi)    
      ... (Luni, 6 februarie 2012, 11:18)

      george [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      S-ar putea sa ai dreptate! Ieri, dl. J. Franks declara ca este necesar urgent modificarea legii sanatatii! De cand are treaba FMI cu sanatatea romanilor? Poate, cel mult, interesele proprii ale americanilor, stopate vremelnic de revenirea in forta a lui Raed Arafat!
  • -5 (15 voturi)    
    Pe cine desemneaza Basescu? (Luni, 6 februarie 2012, 11:04)

    Mircea [anonim]

    Cea mai buna varianta: Basescu sa-l desemneze pe Crin Antonescu sa formeze un nou guvern.
    • 0 (2 voturi)    
      esti ironic, dar nu si logic. (Luni, 6 februarie 2012, 11:19)

      ioan [anonim] i-a raspuns lui Mircea

      in mod normal nu ar avea cum. pnl, sau nici macar usl nu au sustinerea necesara in parlament. ma refer c-ar fi neconstitutional sa-l desemneze, nu ca l-ar desemna dar n-ar trece de vot.
      ok, tu spui asta in ideea: "antonescu prim ministru - perfect pentru a se autodistruge".
      asa e, in actuala configuratie a parlamentului, ce insa nu mai reflecta de mult (aici poti sa ma contrazici, nu-ti pot dovedi contrariul) vointa romanilor.
      usl-ul cel rau, cere anticipate, asta inseamna un nou parlament, deci o majoritate a lor, ceea ce inseamna o sustinere a unui eventual premier usl.
      doar asa se poate pune corect problema, daca ar fi mai bun sau nu decat boc. antonescu sau altul.
    • 0 (2 voturi)    
      Ba pe Dan Diaconescu :)) (Luni, 6 februarie 2012, 11:21)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui Mircea

      ...
    • +3 (3 voturi)    
      prea dimineata (Luni, 6 februarie 2012, 11:23)

      daniel [anonim] i-a raspuns lui Mircea

      din "pacate" pentru tara la ora asta devreme, 11:00, Crin inca doarme...
  • 0 (2 voturi)    
    iar asta... (Luni, 6 februarie 2012, 11:14)

    laurentiucat [utilizator]

    saracu...da cine l-a pus sa aiba ochi albastri...ca altfel nu pricep cum unul care are pregatirea lui profesionala sa se compromita in asa hal din punct de vedere moral...
  • -2 (4 voturi)    
    Alegeri anticipate (Luni, 6 februarie 2012, 11:18)

    George [anonim]

    Asta e o gluma proasta sau ce? Asta a mai fost refuzat de catre Parlament. Fratilor acum trebuie alegeri anticipate de urgenta. Nu Basescu face regulile intr-o democratie adevarata.
  • 0 (2 voturi)    
    Croitoru (Luni, 6 februarie 2012, 11:32)

    bozo [anonim]

    aproape sigur Basescu il va desemna pe Croitoru ca succesor al lui Boc, in caz ca accepta demisia primului-ministru.

    Croitoru este un tip ascultator pe formatul favorit al lui Basescu, cu 'pedigree' sensibil mai bun decat al lui Boc.
    Fiind un guvern de scurta durata si cu sarcina de a pregati alegerile, e clar ca va fi si bine perceput precum au fost si guvernele Stolojan si Isarescu la vremea lor. Se vor mai mari un pic salariile si pensiile, se vor da ceva OUGuri pentru stimulare consum si economie, intr-un cuvant se vor atenua efectele masurilor extrem de dure luate pana acum.
    In plus, numirea lui Croitoru ii va da ocazia presedintelui sa reproseze ulterior opozitiei ca puteam sa-l fi avut in locul lui Boc inca din 2009 daca nu erau incapatanati.

    In opinia mea Croitoru este varianta cea mai convenabila presedintelui si el va fi in mod cert cel nominalizat.
  • +2 (2 voturi)    
    Cea mai buna varianta , (Luni, 6 februarie 2012, 11:36)

    voltaren [utilizator]

    Mihai Razvan Ungureanu .
    • -1 (3 voturi)    
      adica... (Luni, 6 februarie 2012, 12:07)

      laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui voltaren

      ca-n egipt,ca-n siria...bagam serviciile, armata de ce nu pe arafat...ca tot a inceput basescu circul cu el?