VIDEO Mircea Geoana, intrebat daca va mai candida la presedintie: E probabil prea devreme de spus. Cine a candidat nu renunta la speranta

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 4 februarie 2012, 18:06 Actualitate | Politic

Senatorul Mircea Geoana, intrebat intr-o emisiune televizata, in SUA, daca va mai candida la Presedintie, a afirmat ca este prea devreme pentru un raspuns precizand ca "cine a candidat o data pentru a fi presedinte nu renunta la speranta", relateaza Mediafax.

"E probabil prea devreme de spus. Desigur, cine a candidat o data pentru a fi presedinte nu renunta la speranta" a declarat Mircea Geoana. Senatorul a mentionat, raspunzand unei alte intrebari, ca in 2009 a fost foarte aproape de a castiga. "Unii au spus chiar ca am castigat", a precizat Geoana razand.

El a adaugat ca este esential sa se arate faptul ca integritatea si profesionalismul sunt inca importante in Romania si ca cei care vor reusi sa demonstreze acest lucru vor castiga alegerile in 2012.

Senatorul Mircea Geoana efectueaza in zilele acestea o noua vizita in America, chiar in luna in care liderii USL pregatesc o vizita peste Ocean. Surse politice au declarat pentru HotNews.ro ca Geoana a fost invitat la evenimentul "National Prayer Breakfast" care se desfasoara anual in  Washington DC. La sfarsitul anului trecut Victor Ponta si Crin Antonescu au anuntat ca in 2012 vor efectua o vizita de lucru in America.

Sursele citate sustin ca Mircea Geoana a primit invitatia din partea senatorilor Jeff Sessions si Mark Pryor la evenimentul care se va desfasura in perioada 1-4 februarie. De asemenea, Geoana va avea o serie de intalniri si cu membri ai Congresului american.

Liderii USL, Victor Ponta si Crin Antonescu anuntau la sfarsitul anului trecut ca vor merge in SUA. Surse din interiorul PSD au declarat pentru HotNews.ro ca cei doi lideri intentionau sa plece in SUA dupa vizita la Bruxelles, mai exact in a doua jumatate a lunii februarie.



Citeste mai multe despre   











1288 vizualizari
  • +5 (5 voturi)    
    fvg (Sâmbătă, 4 februarie 2012, 18:43)

    lache [anonim]

    Poate presedinte de scara.....................
    • -2 (2 voturi)    
      Hotnews, ma mai lasati cu geoana asta? (Sâmbătă, 4 februarie 2012, 21:38)

      Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui lache

      Sau nu puteti, trebuie sa-l scoateti tot timpul la inaintare...
      Exista un plan cu el? Probabil, ca altfel de ce atata efort?
      La o adica....la urmatoarele alegeri, poate rupe el ceva voturi de la opozitie, nu conteaza cate, poate exact cat va trebuie...chiar credeti ca merita pompati bani in "proiectul Geoana" ?
      Ca nu vad pe ce bani se agita numitul, in nici un caz ai lui...
      La ultimele alegeri si-a facut datoria...a pierdut cand era imposibil sa piarda.Daca asat era misiunea lui...
      Acum ce misiune are?
  • +3 (5 voturi)    
    Ponta & Antonescu... (Sâmbătă, 4 februarie 2012, 18:44)

    Costin1968 [utilizator]

    ...merg si ei in SUA ...de Sfantul Valentin....Daca nu in SUA macar in Venezuela...
  • +8 (8 voturi)    
    patetic! (Sâmbătă, 4 februarie 2012, 18:51)

    Denoro [utilizator]

    Geoana nu va mai ajunge niciodata in viata lui nici macat presedinte de scara de bloc.
    Geoana e un om rar, un exemplar unic, in care se imbina puternic doua calitati (sau defecte) umane extrem de pregnante.
    Prima la mana, e lipsa abilitatilor (innascute sau dobandite) de a fi lider. Ma refer la lider adevart, nu om de paie al unor oameni mult mai puternici din spatele lui (gen Sorin Ovidiu Vantu si multi altii). Ma refer la genul ala de abilitate in care, dintr-un grup de oameni se separa, intr-un mod natural, un lider dintre ei. Geoana e exact opusul. Singur, nu e in stare de nimic, daca nu are alti oameni in spatele lui, iar el sa fie omul lor de paie. Si asta nu e un defect in sine, pana una alta peste 80% dintre oameni nu au abilutati de lider.
    A doua calitate e dorinta exagerat de putere. Patologica in cazul lui. Omului ii e sete dupa putere. De fapt gresesc: nu dupa puterea in sine, ci dupa imaginea de a fi el "seful". Imaginea asta de fapt il obsedeaza, caci puterea oricum, in cazul oamenilor ca el, o cedeaza celor care ii stau in spate si care il ghideaza. Nu-l deranjeaza deloc ca este un om de paie atata timp cat formal este lider.
    Si n-am fost deloc ironic mai sus sau rauvoitor. Nu cred ca e un om rau sau prost, dar e facut sa fie lider asa cum sunt facut eu, la cei 1.80 m si 70 de kg, sa fiu luptator de sumo! Daca ar fi sa fiu rau, as zice atat: "impuscati-l mai, careva, sa nu se mai chinuie!"
    • +1 (1 vot)    
      vreau sa iti multumesc pentru (Sâmbătă, 4 februarie 2012, 23:03)

      visio [anonim] i-a raspuns lui Denoro

      post-ul tau, dar mai ales pentru final...=))
  • +1 (3 voturi)    
    Sa zicem (Sâmbătă, 4 februarie 2012, 19:34)

    mi3rla [anonim]

    Cand D-zeu vrea sa te piarda mai intai iti ia mintile.....i le-a luat o data....poate sa spere :))))
  • 0 (4 voturi)    
    O parere (Sâmbătă, 4 februarie 2012, 19:36)

    Bibi [anonim]

    Sunt multi ce ar trebui sa nu mai apara in scena politica , dapai sa si candideze la functia suprema in stat !. Pai ce ? Se crede ca Ponta , Antonescu sunt mai "faptosi" ? Hai sa fim mai atenti. Musai sa apara noi politicieni. Politicienii cu bani nu au nici-o sansa a fi oameni, noi dorim politicieni cu IQ ridicat si nu cu gindurile doar la inavutire peste masura.
  • -2 (2 voturi)    
    totusi, ai o problema : (Sâmbătă, 4 februarie 2012, 20:05)

    Dorel [anonim]

    Divorteaza, si ,...mergi pe urma lui Petre Roman, ai atunci sigur : "speranta moare ultima"


    http://www.jurnaluldevineri.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=1657:geoan-a-invins-impreun-cu-nstase-cuprom-ul


    http://www.bursa.ro/exclusiv-un-pariu-pierdut-de-banci-cuprul-114052&s=banci_asigurari&articol=114052.html
  • -3 (3 voturi)    
    Geoana , sa se faca dreptate! (Sâmbătă, 4 februarie 2012, 22:43)

    stefan jicol [anonim]

    Geoana este de departe cel mai capabil vector politic romanesc in actualele conditii mondiale...
    Ar fi si bine dar si drept ca Geoana sa fie pus acolo unde l'au votat in realitate romanii ( daca piratu' n'ar fi furat alegerile).
    Personal, mi'as schimba parerea proasta despre Unchiu' Sam daca ar reinstaura dreptatea si adevarul in spatiul romanesc astfel incat sa iesim si noi din promiscuitatea de tip african.
    Pentru inceput, Geoana ar putea fi premier interimar pana la alegerile parlamentare.
  • 0 (0 voturi)    
    Geoana.... (Duminică, 5 februarie 2012, 0:13)

    luci30 [anonim]

    Si presedinte.....chiar dormi pe tine cind scri aberatiile astea....Inca de cind a fost ambasador in SUA, a dat cu bita in balta-si nu stiu sigur daca a facut-o din propie initiativa sau instigat- parerea mea ca a facut-o din prostiesi intr-un caz si in altul......asa ca lasa-neee.....acei oameni cu IQ peste media dar si cu un pic de moralitate, simt civic ,si de ce nu un pic de patriotsm trebuiesc cautati in rindurile politicienilor.....
  • 0 (0 voturi)    
    speranta...moare ultima ! (Duminică, 5 februarie 2012, 3:31)

    cineva [anonim]

    omu' este incorijibil !

    e de admirat totusi .... perseverenta !
  • 0 (0 voturi)    
    Ar trebui sa candideze (Duminică, 5 februarie 2012, 8:03)

    me [anonim]

    Dintre toti politicienii care au legatura cu USL-ul, Geoana pare OK, numai sa nu mai fie jucaria partidului si a sustinatorilor cu bani , sa aiba un pic mai mult respect pentru el si pentru tara , ca nu numai cei cu bani conteaza in tara asta...
    • 0 (0 voturi)