VIDEO Adriana Saftoiu: Renunt la mandat si refuz sa ii mai amagesc si sa ii mai pacalesc pe oameni *Pentru cei care se gandesc sa candideze, decat un parlamentar degeaba, mai bine un membru de partid cu un loc de munca onest

de Corina Ionel     HotNews.ro
Miercuri, 1 februarie 2012, 16:47 Actualitate | Politic


Adriana Saftoiu
Foto: HotNews.ro
Deputatul PNL Adriana Saftoiu si-a anuntat miercuri, in prima zi a sesiunii parlamentare, demisia din Parlament. Aceasta a declarat ca demisia este un act individual de vointa si nu o cerinta a partidului, precizand ca refuza sa ii mai amageasca si sa ii mai pacaleasca pe oameni. "Anul 2012 este an electoral. Urez tuturor succes dar as vrea sa spun un singur lucru. Unii dintre noi ne gandim daca mai candidam si daca, intr-adevar, asta trebuie sa facem, pentru ca, decat un parlamentar degeaba, mai bine un membru de partid cu un loc de munca onest", a declarat Adriana Saftoiu. Presedintele Camerei Deputatilor, Roberta Anastase, a constatat incetarea calitatii de deputat a Adrianei Saftoiu si a declarat vacant locul de deputat in colegiul acesteia.

Fragmente din discursul Adrianei Saftoiu:
  • nu mi-a cerut-o partidul si nu pot sa imi retrag demisia invocand disciplina de partid, fiind convinsa ca e singura metoda de a forta Puterea in a accepta alegeri anticipate;
  • demisia unui singur om nu schimba cu nimic lucrurile.
  • este un act individual de vointa;
  • Parlamentul este institutia cu cea mai scazuta incredere in randul cetatenilor, cu o singura cifra;
  • renunt la mandat si refuz sa ii mai amagesc si sa ii mai pacalesc pe oameni;
  • am o frustrare, marturisesc. Am incercat sa reglementez legea manualelor scolare, de un an si jumatate zace uitata prin vreun sertar. Din pacate, nu ma aflam in banca cea buna, in banca Puterii;
  • mentalitatea aceasta medievala blocheaza Parlamentului, nu pot sa cred ca tot ceea ce face Puterea e valabil si tot ceea ce face Opozitia este gresit;
  • mai grav este ca acest mandat a fost castigat prin vot uninominal;
  • am reusit sa mai compromitem inca doua cuvinte: nou si tanar in politica. Reprezentam aici mai mult vointa conducerii partidelor decat interesele cetatenilor carora, din punctul meu de vedere, le-am mai luat inca o speranta - speranta ca a aduce oameni noi si tineri in Parlament inseamna sa schimbi lucrurile in bine;
  • ma consider unul dintre parlamentarii care nu a trisat cu acea penibila condica de evidenta la care, dupa 3 ani, nu vrem sa renuntam, care nu si-au dat cartela de vot altui coleg si nici nu au acceptat giumbuslucuri;
  • imi depun demisia si sustin ca este singurul lucru onest pe care il pot face in fata oamenilor care, la ora aceasta, ne neaga legitimitatea;
  • in loc sa avem idei, argumente, avem doar cutume;
  • as fi renuntat la demisia daca as fi fost convinsa ca, ramanand in Parlament, asa acum functioneaza [...], pot sa imbunatatesc situatia omului care m-a votat si m-a mandatat. Din pacate, nu pot;
  • m-as putea face ca lucrez, altii chiar folosesc termenul "lupta", as putea veni in continuare aici, zi de zi;
  • imi pare rau ca nu am reusit sa merg pana la capat dar mie mi se pare mult mai onesc sa spun "atat am putut sa fac";
  • anul 2012 este an electoral. Urez tuturor succes dar as vrea sa spun un singur lucru. Unii dintre noi ne gandim daca mai candidam si daca, intr-adevar, asta trebuie sa facem, pentru ca, decat un parlamentar degeaba, mai bine un membru de partid cu un loc de munca onest.

Adriana Saftoiu a fost aleasa deputat in circumscriptia electorala nr. 31 Prahova, colegiul uninominal nr. 7. In cadrul Camerei Deputatilor, a activat in Comisia pentru invatamant, stiinta, tineret si sport, informeaza Agerpres.


Deputatul PNL Adriana Saftoiu a declarat, marti, pentru Mediafax ca si-a depus la Secretariatul General al Camerei Deputatilor demisia din postul de deputat, ea precizand ca va ramane in PNL si ca, deocamdata, nu stie daca va mai candida pentru un nou mandat.

"Mi-am depus demisia la Secretariatul General al Camerei. Urmeaza sa fie introdusa pe ordinea de zi", a spus, marti, Adriana Saftoiu. Ea a precizat ca nu a demisionat si din PNL si ca va ramane in continuare in partid. Intrebata daca va mai candida pentru un nou mandat, Safotiu a spus: "Nu stiu inca. Daca nu se rezolva nimic cu partidele, cu selectia cadrelor, e greu de spus".

Presedintele PNL, Crin Antonescu, declara, in 23 ianuarie, ca parlamentarii liberali doresc, dupa ce puterea a refuzat declansarea de anticipate, ca deputatii si senatorii USL sa demisioneze din functii, el precizand ca vor urma discutii cu partenerii din Uniune, inainte de hotararea finala. Printre cei despre care se spunea la acel moment ca isi depusesera demisia la liderul partidului figurau Ludovic Orban, Adriana Saftoiu si Mircea Diaconu.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3766 vizualizari

  • +3 (9 voturi)    
    Draga colega (Miercuri, 1 februarie 2012, 16:54)

    daniel [anonim]

    la revedere si pe curand!
    • 0 (0 voturi)    
      pe curand .... (Joi, 2 februarie 2012, 16:54)

      andreeeaaaa [utilizator] i-a raspuns lui daniel

      asta ar trebui sa faca si crin pentru ca este un exempplu de urmat .....
  • +4 (16 voturi)    
    da nici nu mai candidezi, da? (Miercuri, 1 februarie 2012, 16:56)

    umoristu [anonim]

    si te lasi si de partid, si te apuci de o munca cinstita...
    pina una alta..ai ramas tot in politica...deci mai degraba suspectez o manevra tipica de sobolan politic, numa buna sa atraga simpatia si alte noi voturi...
    e bun tirgul, nu? lasi citeva luni caldurica de pe scaun (cevasilea prin conturi ai pus deoparte, ca esti fata desteapta)...iti oferi o vacanta pina la alegeri..si pe un val de simpatie votanta uninominal te sui pt urmatorii 4 ani iar la parlament:) straveziu si previzibil..si jegos:)
    Daca iesi si din partid si traiesti din ce te duce capul sa muncesti...imi retrag cuvintele si imi cer scuze. Pina atunci....
    • 0 (0 voturi)    
      Respect gestul, chiar daca este unul practic (Joi, 2 februarie 2012, 10:52)

      dudu [anonim] i-a raspuns lui umoristu

      Doamna este una din 500, daca stau si ma gandesc din 10000(nu cred ca a mai fost un caz cu demisia din parlament fara a avea un ciolan mai gras), dar vad ca si asa o atacati?
      Poate fac si ceilalti parlamentari, in primul rand cei de la putere, acelasi gest, si atunci putem acuza actiunea... deocamdata toti dorm pe coada in fata la macelarie(expresie, nu injurie)....
      Iar daca prin demisie castigi voturi, nu vad ce e rau in asta, daca dai un pic sa castigi mai mult...
      Ceilalti, toti adica, iau fara sa dea. Sa vedem listele cu donatiile catre SMURD....in fiecare luna....
      Respect gestul, Doamna Saftoiu, chiar si daca este unul practic, in fond parlamentarii sunt politicieni, nu sfinti.........
      • 0 (0 voturi)    
        cistiguri electorale (Vineri, 3 februarie 2012, 14:46)

        umoristu [anonim] i-a raspuns lui dudu

        pe bune ar avea daca ar fi facut ceva pt oamenii ce au votat-o.
        Asa...ea singura zice ca nu mai poate amagi/pacalii oamenii. Pai pina acu ce a facut? Oare da banii inapoi luati in 3 ani si ceva de parlamentar? Benzina ? Contravaloarea la camera de hotel? Restul de beneficii? Ca se pare ca NU prea a realizat nimic..ea dixit.
        Ei..imi mai aduc aminte de unu...Basescu . care intr-un gest "onorabil" a demisionat din parlament...si uite unde s-a cocotat. Ne scuipa la toti in basca acu..ba ne mi si ciuruie, un fleac.
        In rominica nu intra in politica decit cea mai mizerabila categorie de lepre, afaceristi, securisti si sociopati. Unde se incadreaza tanti? Fuga de munca...vezi Crinul palid..:)
        EBA? Ti-l imaginezi pe Nastase muncind? Da pe Becali? Ponta cit rezista la un regim de munca/plata cum avem noi oamenii normali?
        Numai popiilor le merge mai bine..aia se angajeaza guristi si povestitori de basme din prima..si nici nu tre sa se aleaga. Da si un politician cistiga mult peste un burtos in sutana.
        Noi suntem fraieri ca ii suportam.
  • +2 (18 voturi)    
    asa,si... (Miercuri, 1 februarie 2012, 17:01)

    popcorn monta [utilizator]

    ce ai facut tu pentru alegatori...l-ai slujit pe ipocrin si a strigat alaturi de el jos...e bine ca ti-ai dat seama ca nu esti buna de nimic...
  • +6 (18 voturi)    
    O Doamna care are coloana vertebrala (Miercuri, 1 februarie 2012, 17:05)

    Marius [anonim]

    Daca era barbat as fi formulat altfel... Scuze, onorata Doamna. Nu stiu daca e o actiune de imagine sau pur si simplu crezul Dvs. politic, dar pentru acest gest va admir. E clar ca exista disensiuni in PNL. Unde sunt liberalii adevarati? Ca se rasucesc Bratienii in mormant din cauza spectacolelor politice la care asistam. Vreau sa vad ca nu a murit ideea politica liberala in Romania. Alo, imi puteti arata ca mai exista liberali? Nu demagogi, ci oameni care vin cu solutii, care au sange in ei si maduva in coloana vertebrala. Unde e I. C. Bratianu?...
    • +2 (4 voturi)    
      Ca sa critici PNL (Miercuri, 1 februarie 2012, 17:48)

      Radu Humor [anonim] i-a raspuns lui Marius

      Nu pori s0o faci din interiorul unei gasti politice ca PD-L care a dovedit cele mai inimaginabile treceri de pe stanga pe dreapta intr-o singura noapte, care s-a intins apoi peste toata Romania !
  • -2 (8 voturi)    
    oare ? (Miercuri, 1 februarie 2012, 17:08)

    dguina [utilizator]

    Cand sa te credem,acuma ,sau acum juma' de an cand.................
  • +6 (14 voturi)    
    Lumea te asociaza cu Elvis (Miercuri, 1 februarie 2012, 17:11)

    Gogu Demagogu [anonim]

    Elvis saftoiu ,cel care injura vartos la Antene pe cel care l-a facut sef la SIE ,sansa vietii lui da nu a putut .Si acum injura pe bani la Felix .
  • +7 (19 voturi)    
    Ba ai compromis mai multe cuvinte.... (Miercuri, 1 februarie 2012, 17:14)

    Optimista [utilizator]

    duduie, precum acelea de loialitate, prietenie, cinste față de cei care te-au sprijinit să te ridici și a căror încredere ai înșelat-o fără nici-un scrupul. Părerea mea este că și tu și fostul soț v-ați comportat ca niște oportuniști fără scrupule , iar acum când vezi că totul se prăbușește în jurul tău încerci să-ți creezi o portiță de ieșire apoteotică, dintr-oi situație mai mult decât penibilă și hilară.
    Coniță, dacă vei mai exista, discutăm după cel puțin cinci ani de penitență în anonimat. Până atunci, adio și n-am cuvinte.
  • +2 (12 voturi)    
    stati linistita, doamna (Miercuri, 1 februarie 2012, 17:16)

    nostradamus [anonim]

    Electoratul dumneavoastra, al pnl, in proportie covarsitoare, nu se compune din persoane care pot fi dezamagite. Acesta nu are scrupule, are doar interese meschine, la fel ca si cei alesi.
    • -1 (1 vot)    
      Aici ai dreptate! (Miercuri, 1 februarie 2012, 17:45)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui nostradamus

      Totusi eu cred ca esti realist daca ceri politicienilor, si oamenilor in general, ce pot ei sa-ti ofere. Armonizeaza-ti dorintele cu putintele politicienilor si nu mai fi meschin cerandu-le imposibilul!
  • +3 (9 voturi)    
    demisionam, dar lucram o (Miercuri, 1 februarie 2012, 17:16)

    ngi [anonim]

    alianta cu Macovei si alti oameni valorosi. momentan in subteran :)
  • 0 (14 voturi)    
    UN EXEMPLU DE POLITICIAN (Miercuri, 1 februarie 2012, 17:18)

    baltaretu [anonim]

    verticalitate, seriozitate, pragmatism pentru o distinsa doamna care nu se lasa tavalita de laturile unor pnlisti.om de cuvant, serios care merita sa fie parlamentar.candidati pentru doctrina care vi se potriveste, si sigur veti cistiga.cele mai alese aprecieri pentru demnitatea de care ati dat dovada
    un exemplu de politician adevarat. nu va lasati, veti i n v i n g e
    • +3 (5 voturi)    
      RE: UN EXEMPLU DE POLITICIAN (Miercuri, 1 februarie 2012, 18:37)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui baltaretu

      Un om onest ar fi spus de la bun inceput: "refuz sa ii amagesc si sa ii pacalesc pe oameni!". Dna Saftoiu spune "refuz sa ii MAI amagesc [...]". Acel "mai" ne spune ca o perioada a acceptat sa faca acele chestii pe care refuza acum sa le mai faca. Duca-se!
  • +9 (11 voturi)    
    Vot uninominal... (Miercuri, 1 februarie 2012, 17:27)

    plictisitu [utilizator]

    ... ca acela in care candidatul care a pierdut alegerile in circumscriptia in care a candidat, Crin Antonescu, a intrat in parlament? Hala uninominal...
  • +12 (16 voturi)    
    felicitari pentru sinceritate, doamna, (Miercuri, 1 februarie 2012, 17:30)

    John M. [utilizator]

    desi le-am spus toata viata studentilor mei ca daca vor schimbare sa intre in sistem si sa-l demoleze din interior. Din afara n-au nicio sansa.
    Uitati-va la "grevistii de lux" ai natiei. Luati-l pe oricare si vedeti cum sta. Tariceanu, de exemplu. Avere (declarata): 39 milioane euro. Credeti ca-i pasa acestei ilustre mediocritati de soarta poporului, de democratie, de taxa auto, de factura la gaze, de planul de redresare economica impus de guvern?!
    Toti striga "dictatura" pentru ca actuala putere le-a stricat afacerile si amenintarea cu DNA si justitia le da insomnii. Cazul Nastase le-a bagat frica in oase- singura emotie umana de care sunt in stare.
  • -1 (5 voturi)    
    femei in loc de barbati (Miercuri, 1 februarie 2012, 17:32)

    eduard [anonim]

    bine ca avem femei de onoare ca barbati nu mai avem....crinel, pontenel....sunt fetite in devenire....
  • +8 (10 voturi)    
    Dezamagire (Miercuri, 1 februarie 2012, 17:36)

    Florin [anonim]

    Cand am citit ca are un loc de munca onest m-am gandit c-o lucra zi lumina pe vreun santier. Am cautat pe google si am descoperit ca-i ziarista. Oricum bine ca nu-i jurista.
  • +6 (6 voturi)    
    "Refuz sa ii mai amagesc... (Miercuri, 1 februarie 2012, 17:50)

    Vocea "poporului" liberal [anonim]

    si sa ii mai pacalesc pe oameni"...

    Draga Adriana, daca vrei sa te cred... spune-ti parerea SINCERA despre Crin Antonescu... Oricum, nu are ce sa-ti mai faca... Daca iti spui parerea SINCERA despre Antonescu, ai votul meu la alegerile urmatoare si sunt convins ca si al altor mii de liberali AUTENTICI, iar nu din aia tinuti de zgarda de catre PSD... ;)
  • +1 (5 voturi)    
    Dna Săftou (Miercuri, 1 februarie 2012, 18:09)

    Ştefan Brăgărea [anonim]

    Stimată Doamnă Săftoiu
    Demisia Dvs. mi se pare un gest admirabil, pentru care sunteţi de felicitat, mai ales în contextul politic actual!
    Cu bune urări!
  • +5 (5 voturi)    
    De apreciat.... (Miercuri, 1 februarie 2012, 18:13)

    Ronin [utilizator]

    ...faptu` ca a recunoscut ca i-a pacalit pe oameni (alegatori banuiesc). Un gest normal intr-o tara civilizata, ceva de neinchipuit in Romania. Acu` mai trebuie doar sa ne scutesti de aparitiile televizate, pentru a confirma aceasta hotarare. Ia-ti un job, intemeiaza-ti o familie, fa ceea ce face orice om normal in tara asta. Si sub nici o forma nu mai deveni agent de intoxicare pe la diverse televiziuni ca strici ceea ce ai facut pana acu`....decizia asta nu are nici o valoare daca peste 2 zile apari la tv si spui ca, vezi doamne "eu am renuntat de bunavoie la functie" incercand sa castigi un alt fel de "capital"......eu personal ma indoiesc ca vei putea sta departe de mirajul sticlei....sa speram ca nu am dreptate......multa sanatate!!!
  • -1 (1 vot)    
    cu siguranta urmareste ceva........... (Miercuri, 1 februarie 2012, 18:15)

    andreeeaaaa [utilizator]

    urmareste dansa ceva nu cred ca si-a dat demisia degeaba
  • 0 (4 voturi)    
    esti tare (Miercuri, 1 februarie 2012, 18:19)

    nelu [anonim]

    esti barbata...femeie.spre deosebire de roberta tu esti cu cateva clase mai sus..nu te lasa....
  • -1 (1 vot)    
    Ceva tot a luat de la Base (Miercuri, 1 februarie 2012, 18:22)

    Francois [anonim]

    Cu toate ca a considerat mult mai usoara munca alaturi de Base din opozitie, cu toate ca nu a putut rezista la injuraturile si badjocorirea la care era supusa zilnic de A3 alaturi de Base, cu toate ca nu rezistat aruncandu-se direct in bratele lui Felix dupa, va ramane totusi cu imaginea omului infrant de un sistem tentacular care a refuzat sa-i gireze demagogia. Mult succes in viata si felicitari!
  • +3 (5 voturi)    
    Dupa ploaie chepeneag.... (Miercuri, 1 februarie 2012, 18:23)

    Cataleya [utilizator]

    Doamna Saftoiu a crezut ca va fi primita in PNL ca o eroina nationala!
    I-a iesit taman pe dos.
    Antonescu a ztrabtit-o de cateva ori si apoi a aruncat-o ca pe o carpa, la colt, alaturi de Orban si de alti "dizidenti"
    Gestul doamnei Saftoiu n-are nimic de-a face cu demnitatea si cu toate motivele insirate de dansa.
    Pur si simplu si-a dat seama ca daca ramane in parlament o va calca Antonescu in picioare si o va face de ras.
    Asa ca, ce si-a zis, ia sa fac eu pe eroina si sa demisionez!
    sa fii sanatoasa doamna.
    Nu prea cred ca o sa-ti planga cineva de mila si nici de dorul matale nu cred ca o sa se prapadeasca vreun roman.
  • -1 (1 vot)    
    D-na Saftoiu (Miercuri, 1 februarie 2012, 18:30)

    Traian [anonim]

    Am ramas cu sentimentul ca ceva lipseste de obicei in argumentatiile d-nei Saftoiu. Cred ca acel ceva vine din pozitia pe care o adopta in general. Acea pozitie de demolare a tot cea ce o putere face. Cred ca ar gasi argumente mult mai solide daca ar adopta o pozitie constructiva.
    Pacat ca in spatele unei femei care ar putea fi mai puternice sta un sot slab.
  • +3 (3 voturi)    
    partid nou (Miercuri, 1 februarie 2012, 18:41)

    ia cucu [utilizator]

    Unde este noul partid format din elite, de care avem cu disperare nevoie??
  • +2 (4 voturi)    
    Demagogie (Miercuri, 1 februarie 2012, 20:18)

    Dalidis Jean [anonim]

    A trebuit sa iasa lumea in strada ca sa va spuna ca n-ati facut nimic si ca de fapt nu puteti face nimic? Votul si circul asociat e doar un paravan. Jocurile se fac in alta parte. Dvs. stiati acest lucru atunci cind v-ati depus candidatura Asadar gestul e teatral
  • +2 (2 voturi)    
    Pasarea pe limba ei piere (Miercuri, 1 februarie 2012, 22:21)

    durul [utilizator]

    Si spui ca ne-ai pacalit pana acum ?
  • +1 (1 vot)    
    Credeam (Joi, 2 februarie 2012, 10:13)

    Gabi M [utilizator]

    ca spre deosebire de exsotul ei Claudiu cel prost este mai desteapta!Dar,m-am inselat.A luat de buna spusa Crinului infratit cu turnatorul Felix ca demisioneaza toti!Nu stia ca asta nu se trezise inca din betie si poker cand a cuvantat la mitingul ala dela Arcul de triumf?C atunci a spus pentru prima data ca USLacomii demisioneaza.Si,oricum stia ca o pandeste tot timpul Crin ca sa-i dea peste labute!De ce o mai fi ramanand in PNL si nu renunta la politica nu inteleg!
  • +1 (1 vot)    
    Din experienta Adrianei Saftoiu (Joi, 2 februarie 2012, 16:09)

    hotnewsfil [utilizator]

    Intimpul campaniei pentru alegerile parlamentare precedente, am sublniat ca Adriana Saftoiu, ca si toti ceilalti candidati pentru cele cca. 450 de locuri in parlament, parcurgand ullitele comunelor lipsite de apa curanta, de canalizari, biserici, etc., locuite, la tara, de cca. 40% din populatia tarii, a trebuit sa promita alegatorilor potentiali ca, daca o vor vota in colegiul respectiv, vor avea fiecare, la sfarsitul celor patru ani urmatori, si apa la robinet, si canalizare pe strada (la care sa isi racordeze toalete si bai), si scoli civilizate, spitale (cel putin dispensare) bine dotate cu personal si cu aparataj, ctc.). Daca ar fi incercat Adriana Saftoiu sa ii convinga cu argumente politice generale, nu ar fi avut nicio audienta.
    Am prevazut atunci ca promisiunie tuturor parlamentarilor vor totaliza cca. 45000 de titluri de noi investitii. In zilele in care facea promisiunile, AdrianaSa ftoiu nu era sigura ca va castiga partidul din care face parte, ceea ce i-ar fi dat unele sanse sa obtina banii necesari ( care sa fie inclusi in bugetul national), ca si toti ceilalti membri PNL.
    Adriana nu a obtinut bani de la buget, termenul viitoarelor alegeri este aproape; va fi nevoita sa se recunoasca invinsa in fata alegatorilor asa ca mai bine si-a dat demisia din parlament.
    Plecand de la ideea ca 40% din populatie nu este interesata de considerente politice generale, pare a fi rational ca un candidat pentru postul de primar sa se cupleze cu candidatul pentru parlament (din partea colegiului in care candideaza), ambii sa promita alegatorilor ca le vor face drumuri, canalizare, etc, urmanad,ca in cazul succesului la alegeri parlamentarul sa lupte pentru includerea investitiilor respective in buget.
    Fiindca in colegiu sunt mai multe comune, fiecare parlalentar va trebui sa intre in mai multr cupluri, cu fiecare dintre primarii candidati.
  • 0 (0 voturi)    
    aura falsa (Joi, 2 februarie 2012, 17:06)

    abe [anonim]

    d-na e confuza ,.nici pe jos nici in caruta; vrea sa-si construiasca o aura falsa usor populista si de prost gust. In realitate , e clar ca nu-si gaseste locul .