Ion Iliescu: Declaratiile lui Basescu privind neacceptarea unui premier din partea USL - un avertisment antidemocratic

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 9 ianuarie 2012, 21:23 Actualitate | Politic


Presedintele de onoare al PSD, Ion Iliescu, a declarat luni seara ca afirmatiile sefului statului potrivit carora nu va accepta un premier din partea USL in cazul in care unul dintre partidele Uniunii nu acumuleaza majoritatea voturilor la alegeri reprezinta un avertisment antidemocratic, transmite Agerpres.

"Presedintele poate sa emita orice fel de chestiuni, dar acest avertisment este antidemocratic. Presedintele isi permite niste lucruri care nu sunt permise unui presedinte civilizat. El nu respecta regulile jocului si partenerii", a spus Iliescu intr-o emisiune la Romania TV.

Social-democratul a mai sustinut ca anul 2012 va fi "un an electoral incordat" in Romania.

"Din punct de vedere politic este un an marcat de confruntari electorale, nu numai in tara noastra (...), peste 50 de tari au alegeri in cursul acestui an. La noi este marcat de o anumita stare de lucruri si de o anumita agravare a situatiei din tara pe toate planurile. Va fi un an electoral incordat, care marcheaza si o anumita degradare a vietii noastre publice", a spus Iliescu.

El a sustinut ca dialogul politic a disparut, desi in acest caz seful statului era un factor decisiv potrivit Constitutiei.

"A gresit nerespectand Constitutia prin formula pe care a proclamat-o ca vrea sa fie presedinte activ. (...) Constitutia nu prevede presedinte jucator, ci presedinte arbitru, factor de dialog, de inlesnire, de comunicare. (...) Greseste fundamental prin aceasta atitudine pe care si-a proclamat-o de presedinte jucator, ignorand rolul si locul pe care Constitutia i-l confera. In loc sa fie factor de dialog politic, actor in dialogul politic a introdus o stare conflictuala fata de partidele din Opozitie si intre institutiile statului", a adaugat Iliescu.

Pe de alta parte, Iliescu a aratat ca nu vede niciun viitor politic pentru Mircea Geoana. El a admis totodata ca a fost o greseala ca PSD l-a "umflat" pe Mircea Geoana.

"A facut jocuri necinstite, incepand cu pozitia lui de cand era ambasador, numit de mine si a fost scrisoarea binecunoscuta dupa alegerile din '96, care e o rusine peste care am trecut. El nu a apreciat acest lucru. I s-a iertat un pacat inadmisibil, inacceptabil si a repetat figura, se simtea nu stiu de ce vedeta si a candidat in 2005. Partidul a avut de pierdut din aceste jocuri, iar perioada presedintiei domnului Geoana a fost nefasta pentru PSD. (...) Nu-i vad nici un viitor politic", a completat presedintele de onoare al PSD.

Presedintele Traian Basescu declara, in august anul trecut, intr-o emisiune televizata la postul public, ca, in cazul in care un partid din interiorul Uniunii Social Liberale va obtine 51% din mandatele de parlamentar, atunci va purta discutii pentru desemnarea premierului cu respectiva formatiune, insa a adaugat ca USL trebuie sa inteleaga ca articolul 103 din Constitutie se refera la partide, nu la aliante.

"Eu nu ma joc de-a Constitutia, ea trebuie citita corect. Articolul 103 se refera la partide care obtin 51%, nu la aliante. Aliantele sunt variabile. Atata timp cat partidele sunt persoane juridice, aliantele sunt variabile", sustinea la acea vreme Traian Basescu.

Intrebat daca exclude numirea unui premier propus de USL, daca aceasta alianta obtine 51% la alegeri, Traian Basescu a afirmat ca trebuie sa existe negocieri in acest sens. "Nu stiu. Trebuie facute negocieri. Daca USL-ul va obtine 70 sau 30% pentru mine este egal. Daca in interiorul USL-ului, insa, este un partid care va avea 51% din membrii Parlamentului, nu voi mai chema pe nimeni altcineva decat acel partid din interiorul USL-ului care are 51% din membri", a raspuns presedintele.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1331 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    s-a pronuntat si Castro,doar nu era sa taca Ilici (Luni, 9 ianuarie 2012, 21:33)

    Eneas [anonim]

    in loc sa numere mustele prin vreo clinica de reintinerire ,se bate pentru politica rrrrromana ,pentru mioriticul ponta ,pentru usl -gaska impotriva naturii-eu ii propun diktatorului sa il livreze in carcasa lui Orban ,sa vedeti ce scoate turbatul ala bolsevismului din tataia Ilici-kgb!
    • 0 (0 voturi)    
      atata paguba (Marţi, 10 ianuarie 2012, 16:19)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      Important e ca alegerile sa dea o majoritate anti-Basescu. Nu vrea sa numeasca un premier USL? Repede cu suspendarea, apoi motiune de cenzura, sa se termine odata cu acest capitol rusinos din istoria Romaniei.
  • +9 (9 voturi)    
    Are griji Iliescu? (Luni, 9 ianuarie 2012, 21:36)

    mircea [anonim]

    Cand a fost presedinte nu respectat Constitutia si acum face caz de Constitutia facuta de el si gasca lui.Au facut Constitutia sa le asigure avantaje,dar au avut surpriza neplacuta sa piarda alegerile.Acum,nu vor modificarea Constitutiei,in speranta ca vor castiga alegerile si vor avea ocazia sa profite de prevederile ei.Cu toate ca o modificare a Constitutiei le-ar aduce avantaje la viitoarele alegeri,nu au curaj sa faca schimbarea.Mint cand spun ca vor face schimbarea Constitutiei dupa alegerile din 2012.Actuala Constitutie a fost facuta pentru ei ,in conditiile in care ar fi fost la putere.De aici vaietele lor infioratoare cand vad ca sunt batuti cu armele lor.Si spera sa-si recastige armele si sa le foloseasca.De modul cum vor fi folosite nu avem dubii .Declaratiile lor insultatoare spun totul cat de democrati vor fi si cu cata grija fata de romani vor lucra.Freasca D-zeu!
  • -8 (10 voturi)    
    Nu-i deloc antidemocratic... (Luni, 9 ianuarie 2012, 21:57)

    costica [anonim]

    Daca asa vrea muschii lui Basescu, care-i treaba, ce-o sa-i faceti?!
    Victor Orban in Ungaria e si mai si !!!
    Ce-i aia democratie, Dl Basescu e singurul din tara asta care le stie pe toate, le vrea pe toate bine facute(si nu-i ies deloc!!), si mai ales le face pe toate cum vrea muschii lui!!!
    Nu-i democratie si ce daca ?!
    Pregatiti-va psihic: Boc, Premier YESMAN inca 4 ani!!!
    Altul mai bun nu va gasi Presedintele !!!
  • +10 (10 voturi)    
    Ion Iliescu ...stiam ca e ... (Luni, 9 ianuarie 2012, 22:01)

    Costin1968 [utilizator]

    ...comunist !!! Ce legatura are dumnealui cu Democratia ??? Legatura ar fi ca numea agenti unor puteri straine, precum Militaru , ministri ai apararii ?!
  • +10 (10 voturi)    
    Varsta, incompetenta si manipulare (Luni, 9 ianuarie 2012, 22:15)

    judex [anonim]

    1) Nu e de mirare ca dl Ilici nu intelege mecanismul democratic. Este , insa, incorect sa deformeze pozitia lui Basescu: TB a zis ca va accepta un PM de la USL cu doua conditii, ambele consitutionale: a) PSD sa formeze un partid cu PNL; b) partidul USL sa castige 50%+1 din voturi.. Asta inseamna asigurarea ca formatiunea are intr-adevar un program politic comun pe termen lung. Refuzul PSD si PNL de a se uni definitv demonstreaza exact opusul: a) persistenta unor interese divergente intre cel doua formatiuni,trecute cu vederea doar pentru castigarea alegerilor; si b) incercarea de a minti electoratul cu privire la o enttate politica care, de fapt, nu exista si nu poate fi asigurata pe termen lung.
    De altfel, USL a inceput deja sa-si calce propriile acorduri, cel mai important fiind impartirea egala a mandatelor intre PSD si PNL (valabil si pentru intelegerea initiala dintre PNL si PC). In conditiile astea, se poate avea incredere in promisiunile partidelor din interiorul USL, din moment ce ele isi incalca deja propriile intelegeri ?
    • -1 (3 voturi)    
      Alianta DA cu cat a castigat alegerile? (Luni, 9 ianuarie 2012, 22:55)

      laza [anonim] i-a raspuns lui judex

      si a dat PM!

      La fel se va intampla si cu USL, situatia e identica.
  • +4 (4 voturi)    
    oare cine a chemat (Luni, 9 ianuarie 2012, 22:36)

    visio [anonim]

    minerii la bucuresti sa "educe" studentimea revoltata? oare cine a multumit minerilor pentru faptele lor de "vitejie"? oare cine le-a "apreciat" financiar efortul acestor truditori? ion iliescu vorbeste de democratie? cine a invatat romanul sa ii placa sangele? de ce nu a vrut ion iliescu sa il pastreze in viata pe ceausescu, pentru a face fata unui proces corect? inca odsata: ion iliescu vorbeste de democratie?
    in incheiere, cine a semnat decretul de gratiere a infractorului miron cosma? adrian nastase la "rugamintea" lui ilici; pe vremea lui iliescu era o liniste infioratoare in Romania; era liniste pentru ca numai pe timp de lniste se putea fura munca de-o viata a romanilor: combinate de tot felul, flota, agricultura, etc.
    asadar, ion iliescu are tupeul sa vorbeasca despre democratie? fiecare trebuie sa isi duca grija lui; grija lui basescu o ducem noi romanii, pe a lui iliescu tot noi o ducem.
  • +3 (3 voturi)    
    e ora 22.40..... (Luni, 9 ianuarie 2012, 22:41)

    soso [anonim]

    bunicamea mea doarme de mult, ilici iar are aripi pe undeva? cat il mai rabda pamantul???? , ca vad ca cerul l-a cam uitat pe aici.....
  • +3 (3 voturi)    
    Nu, zau! (Luni, 9 ianuarie 2012, 23:28)

    Clop [utilizator]

    suna hilar, ca pe vremea soimilor patriei... presedintele de onoare al PDS... care onoare?!

    voi n.aveti premier de propus, aveti premier de muls - ca de obicei! asa ca valea!
  • -4 (4 voturi)    
    are dreptate comunistul batran (Luni, 9 ianuarie 2012, 23:39)

    clujean [anonim]

    un om mai murdar sufleteste ca acest basescu nu puteam gasi nici sa fi vrut, iar raul pe care l-a facut si-l face tarii transforma mineriadele iliesciene in joculetze pt copii; minerii au spart cateva sute de capete, pedeleul a spart o tara intreaga.
    • +1 (1 vot)    
      Postacul (Marţi, 10 ianuarie 2012, 1:07)

      alex [anonim] i-a raspuns lui clujean

      clujean, banatean, ardelean, muntean, etc. dupa nevoi si preferinte
  • +1 (1 vot)    
    Aducere aminte (Marţi, 10 ianuarie 2012, 1:03)

    alex [anonim]

    Incordarea si limba de lemn:
    Va fi un an electoral incordat, care marcheaza si o anumita degradare a vietii noastre publice", a spus Iliescu. El a sustinut ca dialogul politic a disparut..."

    Sa ne reamintim "dialogul" din vremea presedentiei d-lui Iliescu: exista dar lipsea cu desavarsire
  • +1 (1 vot)    
    Ati citit constitutia lui Ilici ? (Marţi, 10 ianuarie 2012, 1:52)

    Fraierilor [anonim]

    Cititi atent constitutia !!! Si o sa vedeti ca nici in cazul unui partid de 51% din parlament Base nu e obligat sa numeasca premierul lor !!! , Vorbiti toti exact cum vorbesc toti in Romania , fara temele facute. Vai de voi , sunteti armata de sacrificiu a ziaristilor.
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Marţi, 10 ianuarie 2012, 12:09)

      cineva nepedelist [anonim] i-a raspuns lui Fraierilor

      nu e obligat constitutional, dar e obligat moral. daca populatia a votat in proportie de 51% pentru USL, cine e el sa refuze vointa populatiei doar pentru ca e el smecher? la ce cota de popularitate are PRRRESEDINTELEEE, daca mai coboara putin da de petrol, asa ca in locul lui as avea grija. eu l-as sfatui mai bine sa-si ia pedelaua de manuta si sa plece la una din casele de vacanta ale lu' fi-sa construita cu bani din vanzari anterioare (hihi) ca oricum e putred de bogat si sa ne lase in pace.