Ponta si Antonescu si-au fixat ca prioritate in 2012 "probabil" o vizita politica in SUA

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 9 ianuarie 2012, 14:47 Actualitate | Politic


Liderii USL Victor Ponta si Crin Antonescu si-au fixat ca prioritati externe pentru anul 2012 o vizita politica in SUA si una la Bruxelles, obiectivele pentru primul semestru fiind alte doua vizite, una in Danemarca si alta in Olanda, scrie Mediafax.

"Probabil ca vom merge si in SUA pentru a avea o intalnire politica. (...) Pentru semestrul acesta prioritatile sunt Danemarca si Olanda, pentru tot anul prioritatile sunt Bruxelles si o vizita probabil in SUA", a spus, luni, presedintele PSD Victor Ponta.

El a precizat ca, impreuna cu Antonescu, va merge saptamana viitoare la Strabourg, unde se alege noul presedinte al Parlamentului European, care este membru al Partidului Social-Democrat german.

"Vom merge impreuna pentru a discuta cu grupurile social-democrat si liberal. Suntem invitati amandoi", a spus Ponta.

Liderul PSD a spus ca cea mai importanta pentru acest semestru este o discutie cu Guvernul de la Copenhaga, avand in vedere faptul ca presedintia UE este detinuta de un prim-ministru social-democrat, si o discutie cu Guvernul din Olanda, unde prim-ministrul este membru al partidului liberal.

Ponta a spus ca USL isi propune pentru 2012 sa desfasoare un set de actiuni externe prin care sa se angajeze ca va implementa in continuare politica anticoruptie, ca va asigura independenta reala a structurilor actuale ANI si DNA, ca va pune in practica politici publice astfel incat Romania sa intre in Schengen si sa se ridice MCV.

Fostul presedinte al PSD Mircea Geoana, fost presedinte al Senatului, a facut o vizita in SUA spre finalul anului trecut. Reprezentantii PSD i-au reprosat ulterior ca s-a prezentat in acea vizita ca fiind liderul opozitiei din Romania.

Geoana a replicat ca liderii USL Antonescu si Ponta au intentionat sa faca o vizita in SUA, dar au folosit "canale paralele", prin Viorel Hrebenciuc, aceste metode "deranjand" in Statele Unite.

Pe de alta parte, Antonescu si Ponta anuntau ca vor face in 2012 o vizita in SUA.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1090 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    _ (Luni, 9 ianuarie 2012, 15:00)

    v [anonim]

    L-a anuntat cineva pe dl Antonescu ca ar trebui sa stie engleza pt o vizita in SUA?
    • +4 (4 voturi)    
      Lasă-i (Luni, 9 ianuarie 2012, 15:36)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui v

      Lasă-i să se ducă. Poate rămân acolo, poate se prinde ceva de ei.
      • +3 (5 voturi)    
        "Probabil" inseamna pentru USA "never"! (Luni, 9 ianuarie 2012, 17:05)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui aqualung

        Vor lua un "unlike" de la americani, care nu-si doresc la conducerea Romaniei oameni ca Pona si Antonescu, sponsorizati de rusofili de talia lui Vantu, Patriciu si Voiculescu!
        Iar la Washington se da ora exacta!!!
    • -4 (4 voturi)    
      Ia lectii de la carmaci acum (Luni, 9 ianuarie 2012, 17:38)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui v

      A zis carmaciu aka za shepard ca-l invata el tot ce stie (adica ce i-a spus lu' obama pa culoar anu' trecut): "ai nid uischi end fud. hâhâhâ"

      Si daca nu le e de ajuns, o cheama pa fica-sa, ca aia jtie vro' doo trei in plus: silicon, botox, bamboo etc...
  • +4 (6 voturi)    
    Vizita in sua? (Luni, 9 ianuarie 2012, 15:17)

    evoque [utilizator]

    Sunt suparati baietii ca nu ia luat cu el geoana si acum incearca sa bata si ei pe la porti straine.
    Hai sa vedem voi cu ce "succesuri" va intoarceti.
  • +8 (10 voturi)    
    iar astia doi cu America lor ? (Luni, 9 ianuarie 2012, 15:17)

    AK-47 [utilizator]

    Aventurile lui Lolec si Bolec in America. Asta vom vedea in toata media romaneasca la intoarcerea celor doi.
  • +7 (9 voturi)    
    VIZITE (Luni, 9 ianuarie 2012, 15:21)

    Gheorghe Buhac [anonim]

    Vizita politica ?
    Ce sa faceti voi acolo ?
    G.B.

    PS Vizitati tara ,stati de vorba cu oamenii nu numai cu lipitorii de afise .
  • +9 (9 voturi)    
    Vai ce multe activitati s-au propus! (Luni, 9 ianuarie 2012, 15:23)

    Gutza [anonim]

    Ma intreb, oare cum vor reusi sa faca asa de multe excursii, ca doar ziua are 24 de ore.
    Aaaa, vor merge numai spre vest si vor mai castiga cateva ore!
    Destepti baieti.
    Si totusi au o mare problema: vor reusi sa-l trezeasca la timp pe Floricel ca sa nu piarda avionul?
  • +7 (7 voturi)    
    Halal agenda! (Luni, 9 ianuarie 2012, 15:48)

    370H-SSV-0773H [utilizator]

    O prioritate au si ei, insa si asta e "probabila"... :))))
  • +1 (3 voturi)    
    Da Doamne (Luni, 9 ianuarie 2012, 15:58)

    El Condor [anonim]

    Nu stiu, cum de Constantinopolul meu, au ajuns niste oameni de teapa astora la conducerea Romanicii... Oare din cauza ca nu am fost la vot ?
    • +5 (7 voturi)    
      pai nu... (Luni, 9 ianuarie 2012, 16:35)

      airamerica [utilizator] i-a raspuns lui El Condor

      Tocmai asta e, nu au ajuns si e de bine! Mai mergem la vot si in Nov si avem grija sa le mai asiguram patru ani de opozitie!
    • -4 (6 voturi)    
      . (Luni, 9 ianuarie 2012, 16:58)

      cetateanulsurmenat [utilizator] i-a raspuns lui El Condor

      Te referi la Boc si Basescu?
  • +2 (4 voturi)    
    drum bun (Luni, 9 ianuarie 2012, 16:14)

    actil [anonim]

    Inteleg cum o vizita in SUA poate ridica nivelul de voturi.Intrebarea mea este: Se mai si intorc?
  • +4 (4 voturi)    
    prioritati (Luni, 9 ianuarie 2012, 16:20)

    thebblack [utilizator]

    in loc sa isi propuna sa gaseasca niste solutii pertinente pentru problemele interne, pe care sa le propuna puterii, ei vor sa faca vizite "politice" in alte tari?
  • +6 (6 voturi)    
    depasiti (Luni, 9 ianuarie 2012, 16:32)

    bd [anonim]

    Cand te gandesti ca si Vanghelie v-a luat-o inainte!!!!
  • +5 (5 voturi)    
    BUNA POANTA! (Luni, 9 ianuarie 2012, 17:13)

    geocrin [utilizator]

    Doar, daca merg amindoi sint sperante ca vor reusi sa se si intoarca.
    Cit de incintati, o banuim inca de pe acum!
  • +5 (5 voturi)    
    SURPRIZA! (Luni, 9 ianuarie 2012, 17:22)

    geocrin [utilizator]

    Nu inteleg foarte clar din titlul articolului, Probabil....vor face o vizita in SUA sau PROBABIL NU SE MAI INTORC.
    Concediu placut le doresc si pensionare fericita pe masura eforturilor depuse in parlament.
    Probabil ne fac macar o bucurie anul acesta.......PROBABIL......PROBABIL.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Marţi, 10 ianuarie 2012, 14:05)

    mihaela [anonim]

    Numai vizita politica nu se poate numi ceea ce vor sa faca cei doi. Se poate numi plimbare eventual.
  • 0 (0 voturi)    
    sa ramana acolo (Marţi, 10 ianuarie 2012, 14:06)

    lety [anonim]

    Daca o sa plece in aceasta "vizita politica" poate o sa ramana acolo amandoi.
  • 0 (0 voturi)    
    !!! (Marţi, 10 ianuarie 2012, 14:07)

    iulian [anonim]

    Nu vad sensul acestei vizite atat timp cat au fost altii inaintea lor care au punctat ceea ce trebuia.
  • 0 (0 voturi)    
    vizita trasnet (Marţi, 10 ianuarie 2012, 14:25)

    yoyo [anonim]

    Ce faca Antenescu si Ponta in SUA? O sa stea ca ala din reclama de la TV care merge cu autobuzul se uita pe strada la afise si nu intelege nimic pentru ca nu poate sa citeasca. Antonescu nu stie limba engleza! De aceea, ei usl-istii umbla in grup sa ne se piarda prin tari straine.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Marţi, 10 ianuarie 2012, 16:35)

    alina [anonim]

    poate doar pelerinaj in America, altceva mai bun nu cred ca ii duce capul, de politica externa nici nu se pune problema
  • 0 (0 voturi)