Gheorghe Falca si-a prezentat demisia din conducerea PDL Arad

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 30 decembrie 2011, 18:08 Actualitate | Politic

Gheorghe Falca
Foto: Agerpres
Primarul Aradului, Gheorghe Falca, si-a prezentat demisia din conducerea PDL Arad, unde detine pozitia de prim-vicepresedinte, surse din filiala judeteana afirmand ca motivul este legat de desemnarea candidatului pentru sefia CJ, Falca opunandu-se candidaturii socrului sau, Gheorge Seculici, anunta Mediafax.

Potrivit unor surse din PDL Arad, la o sedinta a filialei care a avut loc zilele trecute, Gheorghe Falca a avut dispute cu alti membri din conducerea organizatiei judetene pe tema nominalizarii candidatului la conducerea Consiliului Judetean, primarul Aradului amenintand ca isi da demisia din functia de prim-vicepresedinte al organizatiei.

Ulterior, afirma sursele citate, Falca s-ar fi prezentat la partid cu demisia scrisa, exprimandu-si dorinta de a ramane simplu membru, insa nu ar fi primit raspunsul presedintelui PDL Arad, Gheorghe Seculici (care este chiar socrul sau), daca demisia ii este sau nu acceptata.

Aceleasi surse afirma ca in ultima perioada in filiala judeteana ar fi aparut neintelegeri intre Falca si alti membri din conducere, inclusiv socrul sau, pe tema desemnarii candidatului pentru presedintia Consiliului Judetean Arad la alegerile din 2012.

Falca ar fi sustinatorul actualului presedinte, Nicolae Iotcu, in timp ce alti membri importanti il sustin pe socrul sau, presedintele PDL Arad.

Seculici, care a mai fost presedinte al CJ Arad si in prezent este consilier judetean, si-ar fi exprimat intentia in partid de a candida pentru aceasta functie.

In sedinta PDL Arad la care au aparut disputele Falca ar fi sustinut ca Iotcu se plaseaza cu cateva procente in fata lui Seculici in sondajele partidului si ca acesta ar fi motivul pentru care l-ar sustine pe actualul presedinte al CJ Arad.

Tototdata, Falca ar fi amenintat ca nu va face tandem cu socrul sau la alegerile locale pentru ca o candidatura in familie ar crea o imagine negativa in presa si ar fi spus ca va renunta la cursa pentru Primarie daca Seculici nu renunta la ideea de a candida pentru sefia CJ.

Contactat de corespondentul MEDIAFAX, presedintele PDL Arad, Gheorghe Seculici, a confirmat, vineri, existenta demisiei scrise.

"Gheorghe Falca si-a depus in scris demisia, insa prefer sa nu fac comentarii pana cand nu aflu motivele", a spus Seculici.

Intrebat daca demisia poate avea legatura cu discutiile privind desemnarea candidatului la CJ, Seculici a spus ca "este posibil" si a confirmat ca au existat "unele discutii mai aprinse", insa nu a oferit informatii suplimentare.

Gheorghe Falca nu a putut fi contactat pana la ora transmiterii acestei stiri.

Primarul Aradului, aflat la cel de-al doilea mandat, este casatorit cu fiica lui Seculici, Ela, iar nasul lor de casatorie este presedintele Traian Basescu.

Falca este judecat pentru fapte de coruptie, in legatura cu vanzarea unui teren al municipalitatii unui apropiat al familiei, la un pret considerat de catre procurorii DNA ca fiind sub pretul pietei.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

9834 vizualizari

  • +3 (19 voturi)    
    egal ca la pesede si la penele... (Vineri, 30 decembrie 2011, 18:18)

    popcorn monta [utilizator]

    ponta cu socru si cu nevasta...antenescu cu adina valean...etc...
    • -2 (16 voturi)    
      clar. doar ca parca la PDL e regula (Vineri, 30 decembrie 2011, 20:29)

      cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui popcorn monta

      sunt multi. mult mai multi decat in toate celelalte partide impreuna.
    • +8 (10 voturi)    
      ați omis nevasta lui Falca care (Sâmbătă, 31 decembrie 2011, 10:13)

      Niculae Radulescu Dobrogea [anonim] i-a raspuns lui popcorn monta

      ...este(încă?) Arhitectul Sef al Aradului. Sau asta nu se mai pune la partid, deontologie sau conflict de interese. Cat despre moralitate...
    • 0 (0 voturi)    
      Nu este totuna...!!!!! (Luni, 2 ianuarie 2012, 11:24)

      Bambina [utilizator] i-a raspuns lui popcorn monta

      Nu este aceeasi situatie! Falca si cu Securici(!?) au amandoi functii importante in Arad. Adica sunt cei mai puternici pe plan local: unul primar si socrul presedinte PDL Arad si in viitor unul primar si socrul sau presedinte CJ. Unde mai pui ca in familia asta puternica Traian Basescu este cuscrul si nas !
      VEZI???? Zi ce functii au in PSD si respectiv PNL nevasta lui Ponta, socrul si nevasta lui Antonescu???
      Este ca nu poti !!!!
  • +3 (13 voturi)    
    GATA ! AU INCEPUT ........ (Vineri, 30 decembrie 2011, 18:25)

    politicos [anonim]

    La intrebarea inteleptului .Cum mor doi caini care nu mai au ce manca !? Raspunsul a fost urmatorul .
    Primul moare mancat iar cel de-al doilea de foame.
  • -3 (25 voturi)    
    intarata-i drace!! (Vineri, 30 decembrie 2011, 19:04)

    vio [anonim]

    poate scapam de famiglia portocalie....
    Nasi, fini, socri, soti si sotii, fii si fiice(chiar prezidentiale!!), amante(or fi?!!!) si ce-or mai avea pe-acolo.... o fauna numai buna de condus Romania de 20 de ani.....dar ca-n epoca portocalie parca nu am vazut....
    • 0 (18 voturi)    
      normal ca nu s-a mai vazut inainte (Vineri, 30 decembrie 2011, 21:17)

      dtn [anonim] i-a raspuns lui vio

      inainte de "famiglia portocalie" cum ii zici tu, nu vedeai si nu auzeai nimic. Era toata mizeria sub pres, nimeni nu facea nimic rau, presa nu avea voie sa scrie de nimic si cand colo se semnau contracte de mare succes (pentru cine, ca pentru RO sigur nu) cu Bechtel si altii si se devaliza industria tarii... poate scapi de famiglia portocalie si vine famiglia rosie iar, sa te tii atunci spectacol.
      Stati si va bucurati ca sunt arestati coruptii portocalii, ca aia rosii si galbeni oricum nu sunt arestati, cu aia fac front comun Antonescu si Ponta ca "sunt arestati politic de basescu". Lasa ca vine de la anul revolutia bunului simt, sa te tii circ.
      • -1 (5 voturi)    
        Gheorghe Falca si-a prezentat demisia din conducer (Sâmbătă, 31 decembrie 2011, 14:12)

        caliopi [anonim] i-a raspuns lui dtn

        "inainte de "famiglia portocalie" cum ii zici tu, nu vedeai si nu auzeai nimic. "
        Draga domnule ,iti inteleg dezamagirea. Dar...aia de dinainte au platit pentru asta la dreapta judecata a alegatorilor..Ciocoii astia noi cu matze portocalii nu au ,in schimb nici o scuza ..Pur si simplu au pacalit lumea..Si..trebuie sa plateasca..ATA ETE..!!
        • +1 (1 vot)    
          2012 - an important,nu??? (Luni, 2 ianuarie 2012, 11:52)

          excalibur [utilizator] i-a raspuns lui caliopi

          esti sisita de felul tau sau maninci s-urile numai la concluzii? cred ca ai limba croita ca atare, bzw vipera sau alte cele.. asta e problema ta, dar faptul ca te bagi intr-un dialog in care debitezi orice in afara de subiect e altceva... Omul ti-a spus clar ca nu auzeai/vedeai nimic inaintea astora, fiindca era - la ordin - pusa batista pe tambal... Secaturi de ziaristi care pt un oscior o lasau naibii de deontologie, toata lumea PROSTITA IN FATA fara nici o rusine, ascunderea tuturor infractiunilor facute de ciuma rosie, etc,etc.. Spune-mi si mie un singur primar - de-al puterii - dus in furci in fata justitiei pe vremea psdului... sau ai asa putina minte sa crezi ca erau integri, incoruptibili, atasati nobilelor idealuri ale stingii??? Stiau sigur ca "la famiglia" este o formula cu acoperire 100%
          Ti-e dor de ei si stilul ala??? Daca nu faci parte din cei care s-ar infrupta la schimbare, mi-e mila de tine.
    • 0 (0 voturi)    
      adic?? (Sâmbătă, 31 decembrie 2011, 17:45)

      eu13 [utilizator] i-a raspuns lui vio

      SA TE AUDA CEI DE SUS ca cel in "deal" E CU OCHII SI URECHILE=SERVICIILE PE EI.................
  • +2 (14 voturi)    
    falca (Vineri, 30 decembrie 2011, 22:02)

    radu cluj [anonim]

    si asta o ia pe urmele lui aprostu ,,,,cam multe gunoaie in pdl
    • -1 (1 vot)    
      Din tema ,,Nu vedem numai ce vrem" (Duminică, 1 ianuarie 2012, 7:39)

      titisour60 [anonim] i-a raspuns lui radu cluj

      Mai au nevoie de 20 de ani sa-I ajunga pe cei de la USL
  • +3 (5 voturi)    
    Cum se vede de aici ? (Sâmbătă, 31 decembrie 2011, 4:52)

    cititor [anonim]

    De aici de la mine se vede fie ca domnul Falca are ceva presentimente privind evolutia in instanta a dosarului in care este acuzat, fie ca domnul Falca are mai mult decat presentimente privind viitorul pe scena politica a partidului din care face parte.
  • +1 (3 voturi)    
    HOTII SI CINSTITII ! (Sâmbătă, 31 decembrie 2011, 9:59)

    politicos [anonim]

    Intr-o tara in care 90 la suta fura cei 10 la suta sunt hotii !
  • +2 (4 voturi)    
    asa usurel isi baga dracu coada si ... (Sâmbătă, 31 decembrie 2011, 11:08)

    SERACIN AUREL [utilizator]

    Incet, dar sigur, si pe rand dracu si-a varat de mult coada si intre neoprotestantii (penticostali, baptisti, adventisti) care conduc municipiul/judetul Arad. Acum a venit si randul adventistilor ...
  • 0 (0 voturi)    
    aiurea... (Sâmbătă, 31 decembrie 2011, 11:58)

    gogutza [anonim]

    Circ. Asta este si se vrea sa participam ,,cu mic, cu mare.....''
    Hai sa fim seriosi!
    Personal, nu mai cred in asemenea ...balaceli....
    Desigur, citind mai sus, observ ca sunt destui care au intrat in rol si ...comenteaza asiduu ca fiind ...ceva....
    Baloane, spume, papadii si alte asemenea ....
  • -1 (1 vot)    
    profesionalism (Sâmbătă, 31 decembrie 2011, 19:48)

    marina [anonim]

    in lipsa unei confirmari/infirmari din partea lui Gheorghe Falca stirea voastra e o barfa, si atat. Hotnews avea niste standarde mai riguroase de verificare a informatiei. In ultima vreme insa aceste standarde s-au diluat. Pacat.
  • 0 (0 voturi)    
    FALCA (Duminică, 1 ianuarie 2012, 15:59)

    MIRCEA [anonim]

    POATE NU NUMAI SA-SI DEA DEMISIA DIN PDL, CI SI SA PLECE DRACULUI DIN TARA ASTA