UPDATE VIDEO Anca Ilinoiu, eliberata din functia de consilier prezidential. Ea va lucra in Ministerul Afacerilor Externe, avind gradul diplomatic de ambasador

de Red. Stiri     HotNews.ro
Vineri, 30 decembrie 2011, 12:40 Actualitate | Politic

Anca Ilinoiu
Foto: Presidency.ro
Anca Ilinoiu, unul dintre cei mai vechi consilieri ai presedintelui Traian Basescu, a fost eliberata din functia de consilier prezidential, potrivit unui comunicat remis redactiei. Anca Ilinoiu a coordonat Departamentul Relatii Internationale al Administratiei prezidentiale.

UDPATE 13.56: Teodor Baconschi, ministrul Afacerilor Externe, a declarat pentru HotNews.ro ca Anca Ilinoiu are gradul diplomatic de ambasador si va lucra in centrala Ministerului Afacerilor Externe dupa plecarea de la Cotroceni

Anca Ilinoiu (44 de ani) a lucrat in Administratia Prezidentiala din ianuarie 2005, mai intai pe postul de consilier de stat, iar din ianuarie 2006 in functia de consilier prezidential. Anterior, ea a lucrat in Ministerul Afacerilor Externe.


























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

8251 vizualizari

  • -11 (29 voturi)    
    ce-o fi facut ?! (Vineri, 30 decembrie 2011, 12:54)

    vio [anonim]

    Basescu nu-i iarta pe cei cu opinii diferite de ale lui.... Ce-o fi facut, oare?!
    • +22 (34 voturi)    
      E de 7 ani acolo... Oamenii mai si schimba (Vineri, 30 decembrie 2011, 13:14)

      Ionel [anonim] i-a raspuns lui vio

      Tot Basescu e vinovat ?
      E drept ce spui mai sus: Base nu ii iarta pe cei cu opinii diferite de ale lui : Adica pe Iliescu, Ponta, Chucky ...
    • -7 (31 voturi)    
      clar, draga vio (Vineri, 30 decembrie 2011, 13:15)

      soimu uslist [anonim] i-a raspuns lui vio

      dar de ce nu spui tot adevarul? tot sppul stie de ce a plecat amarita aia. de ce nu zici ca tinara a plecat de la cotroceni fiindca a fost distrusa psihic de hartuielile sexuale ale dictatorului. numai ea stie saraca la ce a supuso baselu cind se imbata.

      p.s. am zis bine? ma calific?
      • +1 (11 voturi)    
        matale ai (Vineri, 30 decembrie 2011, 18:50)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui soimu uslist

        comis o ironie si mocofanii fara simtul umorului te umplura de minusuri. Pacat ca n-au inteles.
        • -1 (9 voturi)    
          prosti (Sâmbătă, 31 decembrie 2011, 0:28)

          taranistu [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

          asta ne credeti. ironii ieftine. iar daca avem opinii diferite de ale voastre suntem "vanduti lui Iliescu, KGB, Chuky, Ponta" etc. ne jigniti inteligenta. si pentru ce? pentru cine? pentru unul care (inca) mai citeste "Levantul"...
        • +1 (1 vot)    
          Pentru "bec"... (Sâmbătă, 31 decembrie 2011, 18:38)

          Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

          Nu cred ca poti sa "comiti" o ironie...
    • +9 (19 voturi)    
      Logica de fier (Vineri, 30 decembrie 2011, 13:33)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui vio

      E drept ruginit. Nu-i iarta pentru opinie si intrebam ce a facut. Pai ori a gresit ori are opinie divergenta. Chiar fara logica simtim insa o nevoie arzatoare de a ne exprima si a posta roadele inepte ale mintilor ratacite pe forumuri. Ca sa nu treaca ziua fara sa facem ceva
      • -3 (11 voturi)    
        recursul la logica (Vineri, 30 decembrie 2011, 14:34)

        omo [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        Marinarului ii poti gresi chiar daca ai opinii corecte. Poate sesizezi nuanta. Pe de alta parte, te-ai luat de om degeaba, pentru ca el n-a scris ca femeia a (sau i-a) gresit cu ceva.
      • +4 (8 voturi)    
        consilieri (Vineri, 30 decembrie 2011, 16:57)

        ioan [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        "Atunci cand toti oamenii gandesc la fel nimeni nu prea gandeste!"
        Rolul unui consilier este sa exprime, idei doar conforme cu conceptia liderului?!
        Liderul care nu doreste, opinii liber exprimate de catre consilieri, pe baza caraora sa ia decizii fezabile, la ce isi mai plateste consilieri? Poate un consilier sa gandeasca liber si sa exprime solutii tehnice fezabile, atunci cand este constrans sa gandeasca dupa satandarde impuse? In rest ne pricem cu totii la toate si credem in omul providential, care nu intotdeuna are solutii.
        Sa mai lasam propaganda si pasiunile si sa gandim pragmatic. Desigur eu nu stiu de ce a fost schimbata respectabila doamna,. am comentat doar pentru cei impatimiti si mai putin pragmatici.
    • -2 (6 voturi)    
      consilier (Vineri, 30 decembrie 2011, 13:58)

      g [anonim] i-a raspuns lui vio

      Dar,poate nu a facut cum trebuie!
  • -11 (23 voturi)    
    mira? (Vineri, 30 decembrie 2011, 13:21)

    catalin_mattei [utilizator]

    cred ca mai repede ar mira ca acest lucru vine atat de tarziu... T Basescu a fost ":MUT": pt politica internationala... Politica externa in mandatele prezidentiale ale lui T Basescu a fost o suma de esecuri.. asta este...
    • +11 (21 voturi)    
      esti de pe alta planeta (Vineri, 30 decembrie 2011, 13:38)

      nico [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

      cred ca esti de pe alta planeta .. ca sa nu zic total alaturi. cred ca Base se compara cu toti liderii europeni (ca sa nu mai vorbim de 1-2 ani recenti) de marca. Adevarul e ca omul stie ce face, cum sa faca si cand si ce spune. Asta la unii dintre noi cablati pe "huo, nu ne vindem .." nu are nici o relevanta ..
      • -3 (11 voturi)    
        curiozitate (Vineri, 30 decembrie 2011, 14:41)

        omo [anonim] i-a raspuns lui nico

        Cred ca nu-s singurul curios sa aflu ce-a facut, cum a facut si ce-a spus asta ca sa-l categorisesti ca fiind un lider european de marca! Poate ne dai si niste exemple cand opinjiile lui pe chestiuni esentiale chiar au contat la nivel continental.
        • +12 (18 voturi)    
          nu fac reclama lui Base (Vineri, 30 decembrie 2011, 15:32)

          nico [anonim] i-a raspuns lui omo

          nu fac reclama lui Base, dar din ce stii si tu din 2009 - 2010 incoace a fost cam primul pe val in Europa in actiuni politice (acordurile cu FMI, reformele, adica restructurarile) ca si in declaratii (SUE, sau cel putin convergenta fiscala). In rest chestiile cu NATO, vizite pt deschiderea de canale economice prin politic (SUA, China, Germania, etc), astea sunt la curente. Mai vrei si altceva ? Asta cu contatul este o chestie care nu stiu cum o intelegi, dar astazi conteaza cel care are arme sau putere economica. Adica vrei ca Base sa cumpere rapid de vreo x miliarde avioane ca sa conteze ? Sau vrei sa muncesti pe muci-in-ceai ca la chinezi ca sa faca Romania excedent ?
          • 0 (6 voturi)    
            calm, calm (Sâmbătă, 31 decembrie 2011, 1:25)

            qwe [anonim] i-a raspuns lui nico

            n-a fost pe nici un val, a fost dus de val... ceea ce zici tu acolo nu are nici o valoare, nu e sustinut de rezultate la intern, ba dimpotriva. cat despre locul pe "bolta" externa... toti il trateaza cu flit. nu mi-e drag basescu de nici o culoare insa nu ma bucur pentru ca teoretic reprezinta Romania si mi-e rusine de rusinea lui. insa ma mir de unde primeste atata spate atata timp cat serveste interesele oricui, numai ale tarii sale nu.
            • -2 (4 voturi)    
              mda - e ok ! (Sâmbătă, 31 decembrie 2011, 10:26)

              n [anonim] i-a raspuns lui qwe

              politica e o mare curva - si se stie.

              deci un macro-lider tre sa fie o macro-curva.

              Base e un lider exceptional din anumite pcte de vedere.
              Dansul ce il presteaza e demn de scena Baletului Moscova - cu o exceptie: e indreptat un pic impotriva lor... desi interesant Putin ar dansa un mic cazacioc - pretenesc de data asta - cu noi (nu pot sa nu observ ca chiar si atitudinea rusnacului e inmuiata de Baletul lui Base).

              deci nu stiu cum sa va zic - la ce popor e romanul... Base deocamdata e FENOMENAL.

              cand romanii vor deveni ALTCEVA - il schimbam cu ceva mai bun.

              din analiza mea macro-sociologica si local-macro-politica presupun (si admit ca pot gresi) - ca Base (desi are gesturi si decizii super amagaitoare uneori - cu slabiciuni umane evidente) - e totusi singurul ce a facut CEVA RELEVANT pt amaratii de Romani - intr-un ceas istoric destul de critic si cotit - in niste circumstante destul de sinistre.

              nu zic ca nu a trebuit sa faca si o duzina de compromisuri. dar TREZIREA - in politica TREBUIE sa stii sa faci compromisuri.

              sper ca e clar ce vreau sa zic.
            • +2 (2 voturi)    
              a fost dus de val .. ? (Sâmbătă, 31 decembrie 2011, 13:53)

              nico [anonim] i-a raspuns lui qwe

              uite, chestia cu a fost dus de val nu merge. Nu merge pt ca este singurul in RO care vrea reforme iar in afara a introdus ideea de SUE. Spune-mi tu mie cu ce e mai bun ala din Olanda, Belgia, Sarko, sau Merkel sau altii ? Cu nimic politic. A, ca firmele din statele respective au facut vapoare de bani in ultimii 30-40 de ani fiindca au dominat lumea militar si prin consecinta economic, cu exporturi aberante de genul iti dau un tanc sau o fabrica si tu imi dai resursele naturale pe 1 an, etc, ok. Pe baza banilor intrati s-au dezvoltat statele sociale cum le stim azi, cu drepturile omului (adica intai bombardez si apoi iau si 1 milion de sarantoci la mine, ca tot imi trebuia la constructii). Care e legatura cu Base ? Nici una. Nu Base determina firmele romanesti sau care opereaza in RO sa deie salarii de mii de euro, sa apara ca ciupercile in fiecare luna, sa exporte in draci, ca banii sa fie dusi apoi in pensii si salarii la stat (bunastare). Actiunea si ideile si planul politic conteaza. Si aici Base este cu mult in fata la toti (cei de la USL sunt antimaterie)
      • -1 (7 voturi)    
        Opinia dumneavoastra (Vineri, 30 decembrie 2011, 15:20)

        catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui nico

        a mea este ca este unul din liderii mediocrii ai Europei...
        • +2 (8 voturi)    
          de ce (Vineri, 30 decembrie 2011, 15:53)

          nico [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

          si de ce ma rog, in comparatie desigur cu altii ?
    • -5 (13 voturi)    
      pentru strainatate, (Vineri, 30 decembrie 2011, 13:39)

      genial de carpati [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

      base este numai al treilea presedinte al romaniei.

      politica de sira curba la merozy, nu este politica, este obedienta curata.
      daca merkozy ii ordona: sari !
      base va intreba numai: cat de sus ?

      sa fim seriosi. pacat ca romania n'a urmat si intarit politica grupului vishegrad.

      din partea asta a europei, i'am intrecut si pe bulgari, ca yesmeni !

      succes la ioro in 2015, si sa traiti bine !

      las' ca vin statele unite ale ioropii su ministru de externe care sa ne scape de grija asta.
      atunci base poate da afara toti consilierii.
      • +2 (8 voturi)    
        Graba ,strica treaba. (Vineri, 30 decembrie 2011, 14:31)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui genial de carpati

        Pacat,ca nu esti prost,dar graba te face sa interpretezi prosteste unele lucruri.Poate ca este trecuta in centrala MAE pentru un post de ambasador important.Poate sa constata ca o anumita ambasada nu lucreaza la nivelul nevoilor Romaniei si presedintele a considerat ca trebuie sa trimita pe cineva de incredere.De ce crezi ca poti fi mai informat decat presedintele Romaniei si deci,esti capabil sa judeci niste actiuni.Crede-ma ,pari antiroman.Nu esti asa si este pacat de tine sa-ti strici fasonul.Cred ca un La Multi Ani si un an mai bun sunt mai nimerite in aceste zile.Nu merita sa intri in cercul dobitocilor,carcotasi de meserie.Romania nu-i chiar cea mai rea tara din lume.Cu bine si un sincer An Nou Mai Bun.
        • -1 (1 vot)    
          Mai Mircea... (Sâmbătă, 31 decembrie 2011, 11:53)

          costica [anonim] i-a raspuns lui mircea

          Ia du-te tu si mai invata inainte de a te pronunta... invata sa scrii corect in limba romana, cu litere mari(cand trebuie), invata cand sa lasi spatii intre cuvante si virgula, invata..... esti varza la scris in limba romana, vai de tine, dar te avanti in comentarii savante cand tu nu stii nici macar sa scrii CORECT....
          Mai invata, mai Mircea..... face bine chiar si la comentariii, gandeste-te cum arata un comentariu scris corect fata de unul scris incorect(ca ale tale de fiecare data) si vei intelege altfel lumea asta diferita - adica sunt 7 miliarde oameni pe planeta si au tot atatea opinii diferite !!!
          Desi ma indoiesc sincer ca vei intelege asta vreodata pe cat esti de indoctrinat cu culoarea portocalie, culoare plina de sperante pentru majoritatea romanilor in 2004, dar dezamagitoare la cel mai inalt nivel dupa '89, adica dezamagitoare pe masura sperantelor pe care romanii si le-au pus in portocalii...
          Poti intelege asta, mai Mircea??!!!
          La multi ani, Mircea.....
        • 0 (0 voturi)    
          ea nu conteaza (Duminică, 1 ianuarie 2012, 19:57)

          geniul carpatin [anonim] i-a raspuns lui mircea

          io vorbeam de el.
          de cine este el pentru strainatate.
          de pozele de grup in care apare pe la bucsal,
          de skinarea curbat si mutra umila cu care sta de vorba cu merkozy.
          de cum primeste ..indicatii pretioase de la cnatzelareasa.

          ca fatuca asta fi-va, au ba, mare diplodocta, n'are relevanta...

          si mai ziceam ca_consilierii cotrocei devin neimportanti, in viitor, cand totul va veni in e mailuri si sms=uri dela ..centru.

          restul e tacere...
      • -3 (5 voturi)    
        grija de care va scapa (Vineri, 30 decembrie 2011, 14:40)

        tot io [anonim] i-a raspuns lui genial de carpati

        si antenescu, in caz ca se voteaza iar in duminica orbului.

        valabil si pentru cel de al patrulea, al cincilea, etc. presedinte al romaniei viitoare.

        totusi, poate scapam de presedinti.
        azi e 30 decembrie. se zice ca roata istoriei se suceste..
        s'auzim de bine !
    • +11 (15 voturi)    
      Asa e! (Vineri, 30 decembrie 2011, 14:05)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

      D'aia inghetat ilici pe la usa lui Clinton!
      Mamaaaa, ce politica externa a avut criminalul!
      Ce realizari marete!?!?!?!
      E normal sa fii opozant lui Basescu, dar sa cauti nod in papura, e dovada de infantilism (asta ca sa fiu civilizat). Tipic comunistilor. Ei nu accepta decat ceea ce spun ei; restul nu exista.
      Si uite cum de la o demisie care poate fi si o dorinta a doamnei in cauza, ajungi repede la Basescu si... laturi!
      Nu imi e ajuns cu cate latrine sunt la televizor, mai trebuie si pe aici?
      Sa stii ca s/a inventat echilibrul!
      Daca nu stii ce este, iti desenez!
      • -3 (7 voturi)    
        ??? (Vineri, 30 decembrie 2011, 14:50)

        catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        Ce legatura are Iliescu cu Basescu?.. Iliescu nu este actualul presedinte al Romaniei.. vremea lui a apua ( de tot sper).. pe mine ma intereseaza prezentul.. daca raspunsul la superficialitatea actualilor conducatori este o comparatie cu cei ce au fost, este doar modul tau de a gandi! Eu vreau prezentul sa fie ok si sa am macar sentimentul ce viitorul este si mai bun. Modul acesta de a reinvia mortii pt a explica ca cei de acum parca sunt mai buni ca aia mi se pare doar o lipsa de raspunsuri pt prezent. De echilibru nu poate fi vorba caci vad ca vulgaritatea este ceea ce va domina .. dar cum suntem o tara libera si libertatea este prost inteleasa.. sunteti liber si la asta.. despre comunism sa nu vorbim caci Romania inca nu a cunoscut guvernarea unora ce nu au fost comunisti pe vremuri.. pana si dl basescu a recunoscut asta in confruntarea electorala avuta cu Nastase.. oricum.. vad cu uimire ca cei ce iau cu inversunare apararea actualei puteri au doua arme: recurgerea la trecut si un limbaj vulgar, calomnios.. eu sper ca puteti face fata si unui schimb de pareri si nu doar sunteti omul cu ghioaga
        • +3 (9 voturi)    
          Cum nu are? (Vineri, 30 decembrie 2011, 15:36)

          , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

          1. Mereu Basescu este comunist; de parca asta il face mai putin nomenclaturist pe ilici!
          Ilici a fost cel care a nenorocit pe o perioada mare de timp, tara asta. El este raul primordial.
          El este rana deschisa ce nu se vindeca si nu se lasa data uitarii.
          Ar fi bine sa repeti mereu intrebarea pusa de tine la inceput!
          2. Prezentul nu va fi niciodata ok, pentru ca oamenii isi doresc mereu ceea ce nu au. Au lipsa de maturitate, chiar daca sunt maturi. Poporul asta a fost mutilat 60 de ani de comunisti! Cum crezi tu ca vom mai fi multumiti, cand marea majoritate a poporului sta cu mana intinsa? Uita/te la televizor, si vei vedea oameni in stare sa munceasca, cersind la mitinguri, la vanghelioane, la... orice.
          3. Nu e vulgaritate ceea ce exprim, ci doar vehementa manifestata cu scarba. Imi este scarba ca suntem oameni si ne comportam ca animalele; imi este scarba ca un om moare si restul face bancuri pe seama lui, a copiilor lui, ca un copil primeste o alocatie de 3 ori mai mica decat un caine, si cate si mai cate...
          5. Ceea ce ma intriga este ca sunt oameni multi care nu mai gandesc ci, exprima opinii ale unor loaze platite la televizor cu aerul ca, daca este spus la televizor, este adevarat.
          6. Nenea Cristian, iti las cumva impresia ca sunt de partea puterii? Am mai spus/o si o repet; dupa alegeri chiar daca am fost de partea lui Basescu, de a doua zi am fost in opozitie. Dar nu opozitie generata de pierderea drepturilor si a posibilitatilor de a jefui ca cei doi pricolici uslasi , ci a celui care cere puterii sa faca ceea ce a promis. Opozitia actuala nu face decat sa blocheze tot si apoi urla ca Basescu este dictator. Cat de redus poate cineva ca sa spuna ca unul este dictator, atata timp cat poti spune, face, injura in voie, unde vrei si unde nu vrei?
          7. Putem dialoga mereu, dar numai pe baza de argumente si nu pe baza de opinii inoculate de televizor si repetate ca un papagal...
          Eu iti intind, virtual, mana!
          Esti in stare sa fii uslas si sa fii impartial?
      • +1 (7 voturi)    
        Anticomunism curat! (Vineri, 30 decembrie 2011, 14:52)

        omo [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        Sunt chiar impresionat de felul in care tu ai reusit sa accepti opinia lui Catalin, contrara opiniilor tale! Un adevarat exemplu de echilibru in gandire si de anticomunism in atitudine! Si, desi nu cred ca este nevoie, sunt chiar curios cum ii desenezi lui Catalin, ca sa inteleaga si el odata pentru totdeauna, ce-nseamna echilbrul.
    • +1 (1 vot)    
      Pentru "catalin"... (Duminică, 1 ianuarie 2012, 2:32)

      Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

      Politica externa a Statelor Unite, este "treaba" lui tanti Clinton ( verisoara Condoleeza a fost de 100 de ori mai isteata ) .

      De la "pupitrul" de comanda.

      Dupa care, FIECARE din ambasadorii americani din tarile "cheie", isi fac treaba pentru care sint platiti:

      Sa consolideze interesele americane in tarile respective! Si cu asta, basta !!!

      Pitigoiul de la Casa Alba, nu face altceva decit sa CITEASCA monitorul TV.

      Asa ca, nu de vina Basescu ca nu ploua in Bangladesh.
  • -2 (6 voturi)    
    avansare in grad (Vineri, 30 decembrie 2011, 14:27)

    a.nasty [anonim]

    avea gradul prea mic:gradul de ambasador. S-au demascat, vorba lui Petrica cel mai bun
    • -1 (3 voturi)    
      apud Geoana (Vineri, 30 decembrie 2011, 19:10)

      monica L [anonim] i-a raspuns lui a.nasty

      Doar sintem foarte multi, nu?
  • +1 (7 voturi)    
    Creanta Germaniei de 19 miliarde Euro (Vineri, 30 decembrie 2011, 14:51)

    Nelu [anonim]

    Acesta este principalul motiv al pierderii functiei lui Anca Ilinoiu de la Cotroceni. Basescu i-a reprosat proasta gestionare a acestei creante istorice a Germaniei catre Romania, faptul ca acest subiect a ajuns sa fie dezbatut la Antena 3, iar consiliera lui Base pe probleme internationale nu a considerat necesar sa-l informeze CORESPUNZATOR pe seful statului. Radu Golban, cel care a descoperit aceasta creanta, a spus la Antena 3 ca Presedintia nu a dat niciodata un raspuns clar la acest subiect, iar Anca Ilinoiu, in loc sa-l cheme pe Golban la Cotroceni, ca sa obtina informatii exacte de la sursa, a ignorat complet subiectul. Iar acum problema datoriei istorice a Germaniei va deveni una din temele ”fierbinti” in campania electorala a anului 2012, in care USL va acuza PDL-ul de sabotare a intereselor nationale ale Romaniei, prin indiferenta crasa manifestata de actuala putere fata de tematica creantei istorice a Germaniei.
    • -1 (5 voturi)    
      nu numai asta poate fi tema (Sâmbătă, 31 decembrie 2011, 1:40)

      qwe [anonim] i-a raspuns lui Nelu

      ia uite aici alte potentiale teme:
      - subminarea economiei prin cedarea moca a resurselor si supraimpozitarea populatiei pentru a sustine acordurile de finantare care acopera o politica economica si sociala dezastruoasa, precum si gaurile marilor rechini, fosti si actuali; (si sa ladam texte de genul "greaua mostenire")
      - mentinerea unui aparat de stat condus in mare parte de incompetenti (a nu se intelege ca intregul aparat este asa) si profund nereformat - strict pe baza de ratiuni politice, aproape niciodata pe baza de competente;
      - esec in relatiile diplomatice aproape la orice nivel - asa-zisele acorduri de cooperare care nu se concretizeaza in nimic, plus politica datului cu bata in balta, in lipsa unei strategii clare si coerente din partea unei tari care nu are un statut economic de prim rang dar are un potential imens;
      -etc...
      trist...
      • +1 (1 vot)    
        si poate ne si spui (Sâmbătă, 31 decembrie 2011, 14:30)

        dw [anonim] i-a raspuns lui qwe

        ce competenta si autoritate are un consilier pt relatii externe in problemele enuntate de tine...
        • -1 (1 vot)    
          nici una (Sâmbătă, 31 decembrie 2011, 15:18)

          qwe [anonim] i-a raspuns lui dw

          am raspuns doar la punctul la care antepostatorul meu pomenea de temele "fierbinti" din viitoarea campanie.
  • +5 (11 voturi)    
    Daca aceasta (Vineri, 30 decembrie 2011, 15:15)

    Pro Basescu [anonim]

    persoana a fost data afara, inseamna ca a fost datata pe motiv intemeiat.

    Nu este locul nostru sa crititcam Presedentia si deciziile luate acolo. Noi suntem prea mici pentru a ne da cu presupusul. Noi sa ne vedem de treburile noastre, iar Domnul Presedinte se va ocupa de treburile Domniei Sale.

    Romania va iubeste Domnule Presedinte. Sa va dea dumnezeu sanatate Dumneavoastra si familiei Dumneavoastra. Cu ocazia anului noi romania va ureaza sarbatori fericite si un an nou si plin de impliniri!
    • -2 (6 voturi)    
      oleaca de obraz.... (Vineri, 30 decembrie 2011, 19:08)

      monica L [anonim] i-a raspuns lui Pro Basescu

      Foarte folositor sa fii adept al presedintelui, dar sa vorbesti in numele "romaniei", mata, un postac de pe margine, pardon...
    • 0 (4 voturi)    
      motiv intemeiat (Vineri, 30 decembrie 2011, 22:06)

      anti basescu [anonim] i-a raspuns lui Pro Basescu

      musai, ca base e cel mai cel !
      corectitudinea nemascata, omul de cuvant, cinstit, drept, un adevarat Carmaci !
      de la el, si despre el, numai de bine !
      la multi ani, romania !
  • +4 (8 voturi)    
    incet, se completeaza corpul diplomatilor romani (Vineri, 30 decembrie 2011, 15:51)

    prunu [anonim]

    bravo anca, pari a fi la maxim de putere profesionala. mult succes. sa nu uiti feminitatea...
    • 0 (0 voturi)    
      Da' cine-l descompletase? (Marţi, 3 ianuarie 2012, 5:22)

      monica L [anonim] i-a raspuns lui prunu

      La MAE nu functioneaza regula de la bugetari? Se angajeaza unul nou numai daca devin vacante 7 posturi....
  • -1 (7 voturi)    
    Nu a gresit cu nimic (Vineri, 30 decembrie 2011, 16:00)

    inimoasa [anonim]

    concurenta...nu o accepta
  • -2 (8 voturi)    
    unui postac (Vineri, 30 decembrie 2011, 18:34)

    andrei [anonim]

    a zis un postac de poporul asta care a fost sub comunism 60 ani - daca regele si monarhia au fost debarcati la 30 decembrie 1947, inseamna ca am scapat de comunisti la 30 decembrie 2007, logica ne spune ca intre 1996-2000 si 2004-2007 PD a fost la putere ca partid comunist. Acelasi postac il "desconspira" pe iliescu ca fiind nomenclaturist, asta-i o mare dezvaluire, dar am si eu o intrebare - daca in 1989 erai director in minister (la transporturi) si erai membru in marea adunare nationala, esti sau nu esti nomenclaturist ? Daca erai ministru secretar de stat la transporturi in 1990, ai sau nu ai nicio implicare in transportul minerilor la Bucuresti ? Daca n-ai, cu ce te ocupai ? Nu s-a construit atunci nicio autostrada, flota s-a volatilizat , prin aer a aparut airbusul balotestian...Pana cand oamenii de dreapta nu renunta la aceste ciori politice vopsite, nu vom avea in Romania o dreapta credibila.
  • -3 (5 voturi)    
    Securitatea ne conduce, nu? (Vineri, 30 decembrie 2011, 19:06)

    monica L [anonim]

    Tot vreun dosarel care si-a itit filele soioase la CNSAS, ca in cazul Gatej. Cind auzi de ministerul externelor, banuielile de politie politica sau colaborare cu Securitatea sint justificate. Doar cei de vreo 30-35 de ani scapa de banuiala colaborarii directe, nu si de spectrul mostenirii prin filiatie. In plus, consiliera a absolvit la ASE relatii economice internationale in 92. Folclorul in jurul facultatilor de cibernetica si relatii internationale ca fiind pepiniere ale "lucratorilor in contraspionaj economic" este prolific...
    • +4 (6 voturi)    
      ma intreb cati ani ai (Sâmbătă, 31 decembrie 2011, 2:48)

      dw [anonim] i-a raspuns lui monica L

      de nu ai priceput diferenta intre a fi turnator si a lucra in contraspionaj?
      • 0 (0 voturi)    
        daca ai stofa...poti afla... (Marţi, 3 ianuarie 2012, 5:17)

        monica L [anonim] i-a raspuns lui dw

        Ani am destui, ce nu am, "din pacate", e scoala serviciilor dinainte de 1990. Catastrofal, nici pe-aia de dupa... Moralmente, eu nu vad vreo diferenta intre angajamente.
  • -1 (1 vot)    
    Gradul de ambasador ?????????????? (Sâmbătă, 31 decembrie 2011, 16:41)

    roman poalanschi [anonim]

    Sa stim cine a fost taica sau .
    Prin timpul FSNului avea si ea 22 de ani si se invirtea
    prin unul din sediile FSN.
    Never ,ever nu ar fi putut fi numita la Min Exterene,daca tatal ei nu provenea de acolo .
    Face parte din dinozaurii regimului comunist .
    In veci nu mai scapam de ei .
  • 0 (0 voturi)    
    ' a elibera - eliberare....'. (Sâmbătă, 31 decembrie 2011, 18:25)

    'eliberatii'.... [anonim]

    expresia este, pt a cata oara, tendentioasa; a elibera putea fi inlocuit cu 'a promova'... dar noi suntem blestemati sa ne 'omoram' liderii; uniii asasinati cu pusca, altii 'asasinati' mediatic si tot asa pan' ne-o trezi va avem etnii mai numeroase ca numar iar noi vom fi tolerati in propria-ne casa.....; asata nu-i dovada de cine stie ce comunsim ci de prostie fara margini, prostie deliranta...
    ungaria infiereaza partidele care au origini comuniste si noi stam sa vina altii s-o faca... numai ca va fi / daca nu este deja..., prea tarziu sa mai scapam de ei, vai noua .!!!
    • 0 (0 voturi)    
      dw (Duminică, 1 ianuarie 2012, 17:17)

      dw [anonim] i-a raspuns lui 'eliberatii'....

      e pur si simplu o formulare standard. Asta e teremenul pt consileri, ministri - "a elibera din functie". Asta nu e nici de bine nici de rau, ci pur si simplu arata faptul ca omul ala nu mai lucreaza acolo.