​​VIDEO Ce nu s-a vazut la televizor in ziua in care Guvernul Boc a trecut peste cea de-a zecea motiune de cenzura

de Victor Cozmei, Attila Biro     HotNews.ro
Joi, 22 decembrie 2011, 18:10 Actualitate | Politic

Ce nu s-a vazut la tv in ziua motiunii de cenzura
Foto: Hotnews
Guvernul Boc a supravietuit, joi, celei de-a zecea motiuni de cenzura. In timp ce opozitia a protestat cu banderole tricolore, cu mesaje scrise pe foi si cu mici steaguri tricolore ca cele de la Revolutie, la balcoane mai multi tineri au protestat fata de toti parlamentarii cu bannere, scandari si cu foi aruncate catre parlamentarii puterii. "Parlamentarii Romaniei, teroristii democratiei", "Comasati-va pe voi, dar la groapa de gunoi" sau "Opozitia a adoptat o pozitie: Capra", asta scria pe bannerele protestatarilor. In sala, pe parcursul dezbaterilor, parlamentarii pareau cu gandul mai degraba la sarbatorile ce urmeaza, decat la motiunea ce urmau sa o voteze.



Sedinta in care urma sa se dezbata si sa se voteze motiunea de cenzura a USL impotriva guvernului Boc era programata sa inceapa la ora 9:00. Printre primii parlamentari prezenti in sala de plen a fost si liderul PNL Crin Antonescu.

Incet-incet sala s-a umplut si sedinta a inceput cu o mica intarziere. Inainte de a incepe oficial sedinta, reprezentantii opozitiei au inceput sa imparta prin sala stegulete mici asemanatoare celor de la revolutie, banderole tricolore si foi cu mesaje anti-putere. Pe una dintre foi era scris "PCR = PDL".

Tot inainte de debutul sedintei, parlamentarii UDMR s-au adunat in cerc intr-o parte a salii unde au discutat minute in sir cu liderii lor.

Sedinta incepe, iar in timp ce la tribuna reprezentantii celor doua tabere luau cuvantul, rand pe rand, in sala ceilalti parlamentari isi vedeau de-ale lor. Unii stateau pe internet pe tablete, altii butonau telefoanele mobile, in timp ce unii, mai conservatori, citeau din ziarele print.  

Multi dintre alesi pareau cu gandul mai degraba la sarbatorile ce urmeaza, decat la motiunea ce urmau sa o voteze. Daca nu butonau telefoanele sau tabletele, parlamentarii se grupau in banci si se intretineau intre ei. Altii, care au ramas singuri in banci, pareau ca atipesc sau pareau cazuti adanc pe ganduri.

Multi dintre parlamentarii opozitiei au venit imbracati in pulovere si, in general, in tinute mai lejere, optand sa renunte la costume si cravate.

La doua dintre balcoanele salii de plen isi fac aparitia mai multi reprezentanti a Aliantei pentru o Romanie Curata (coalitie de organizatii printre care Societatea Academica din Romania, ActiveWatch, Centrul pentru Jurnalism Independent, Ecopolis, Militia Spirituala, Asociatia Prodemocratia s.a.). Ei au venit sa protesteze si, dupa cateva minute de la intrarea in loje, scot mai multe bannere pe care le afiseaza indelung.

Pe bannerele afisate de reprezentantii Pro Democratia si Militia Spirituala scria: "Parlamentarii Romaniei, teroristii democratiei", "Comasati-va pe voi, dar la groapa de gunoi", "Dupa 22 de ani, iluzia democratiei s-a comasat", "Plutonul de executie al democratiei s-a reunit", "Democratia nu este un lux" sau "Opozitia a adoptat o pozitie: Capra".

Protestul nu s-a oprit aici. In timp ce premierul Emil Boc isi sustinea ultimul cuvant inainte de vot, protestatarii au inceput sa scandeze "Rusine sa va fie" sau "Nesimtitii!", timp in care cei de la opozitie aplaudau frenetic.

Premierul a asteptat ca spiritele sa se calmeze si si-a continuat discursul. Cei din balcoane s-au intors cu spatele spre sala. La final, dupa cuvantul primului ministru, protestatarii au aruncat peste balcon, spre partea de sala unde stau reprezentantii puterii, o multime de foi si apoi au iesit.

In timp ce se pregatesc urnele pentru vot, parlamentarii din sala se grupeaza in grupuri si discuta intre ei. Printre cei mai activi parlamentari se numara si senatorul PSD, Catalin Voicu. El e a facut un adevarat tur de forta sa-si salute cat mai multi dintre colegii sai.

Voicu a insistat foarte mult sa dea mana si cu presedintele PSD, Victor Ponta. Desi Ponta era inconjurat de o multime de alti parlamentari, Voicu si-a facut loc printre ei pana cand, in cele din urma, a ajuns la liderul partidului.

Votul se termina si sala de plen se goleste rapid. Dupa 15 minute, secretarul de sedinta vine sa anunte rezultatul votului, insa in sala mai erau doar 5-6 parlamentari. Restul au plecat. Stiau deja rezultatul. 209 voturi pentru adoptarea motiunii de cenzura si 4 impotriva. Insuficient. Motiunea pica si Guvernul Boc supravietuieste pentru a zecea oara.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

5903 vizualizari

  • +19 (21 voturi)    
    Comisia CE a laudat Romania chiar azi (Joi, 22 decembrie 2011, 18:22)

    Romania e pe drumul cel bun [anonim]

    Programul de asistenţă financiară pentru România este pe drumul cel bun, iar autorităţile române au înregistrat progrese reale privind punerea în aplicare a politicilor programului, în ciuda condiţiilor externe dificile, relevă un raport de evaluare publicat joi de Comisia Europeană.

    Raportul a fost elaborat în urma revizuirii periodice a programului comun de asistenţă financiară UE-FMI pentru România, care a avut loc la Bucureşti în perioada 25 octombrie - 7 noiembrie.

    Documentul executivului comunitar mai arată că, în viitor, politicile macroeconomice prudente şi reformele structurale accelerate vor juca un rol foarte important pentru garantarea unor performanţe economice notabile şi pentru consolidarea încrederii pieţelor. ''După doi ani de creştere negativă, în 2011 se preconizează o creştere a PIB-ului real de aproximativ 1,5-2%, depăşind previziunile anterioare. Pentru 2012 se prevede o creştere lentă de 1,75-2,25%. Inflaţia a scăzut brusc în această vară - datorită reducerii preţurilor la alimente şi creşterii TVA-ului de anul trecut - atingând ţinta de inflaţie a BNR de 3% ą1 punct procentual. Se estimează că deficitul de cont curent va rămâne sub 5% din PIB atât în 2011, cât şi în 2012'', arată raportul.

    Deteriorarea continuă a calităţii activelor şi creşterea provizioanelor pentru pierderi din împrumuturi afectează în continuare profitabilitatea sectorului bancar. În ciuda tensiunilor existente pe piaţa financiară mondială şi a degradării calităţii activelor interne, sectorul bancar a fost rezistent din punctul de vedere al capitalizării acestuia, care a rămas la un nivel corespunzător (13,4%).

    Evoluţia finanţelor publice până la sfârşitul lunii septembrie reflectă atingerea ţintei de deficit de trezorerie de 4,4 % din PIB în 2011. Pentru anul 2012, pe baza creşterii de 2,1%, autorităţile române au stabilit drept obiectiv atingerea unui deficit de trezorerie de 1,9% din PIB, ceea ce ar face posibilă respectarea unei ţinte de deficit ESA sub 3%.
    • -17 (25 voturi)    
      Comasati-va pe voi, dar la groapa de gunoi (Joi, 22 decembrie 2011, 18:42)

      dani [anonim] i-a raspuns lui Romania e pe drumul cel bun

      Bun protestul tinerilor din Parlament. La anul o sa avem o mare bulibaseala in timpul campaniei electorale cu primari, consilieri judeteni, deputati, senatori, tineti-va bine ca n-o stiti ce votati! (asta era si intentia).
      • +22 (24 voturi)    
        Comasare normala (Joi, 22 decembrie 2011, 18:56)

        Radu, Elvetia [anonim] i-a raspuns lui dani

        Si in Elvetia avem alegeri comasate. In noiembrie au fost alegeri pentru senat si votari pentru inca 7 subiecte locale. Nici o problema. In octombrie au fost alegeri parlamentare si senatoriale (primul tur) cu 28 de liste de partide. Nici o problema. Deci se poate = yes we can !!!
        • -4 (8 voturi)    
          CH (Joi, 22 decembrie 2011, 20:46)

          am [anonim] i-a raspuns lui Radu, Elvetia

          In Elvetia sunt mai putini potlogari iar oamenii sunt mai educati.La noi va fi o mare masa de oameni care se vor simti descurajati sa manuiasca sapte buletine de vot. Ce confuzie si abureala o sa fie..........................................
          • +8 (10 voturi)    
            si mai bine (Joi, 22 decembrie 2011, 23:47)

            lambda [utilizator] i-a raspuns lui am

            Foarte bine! Sa fie valabile doar voturile cetatenilor care stiu sa se descurce si cu 7 buletine de vot. Sa nu mai avem voturi pentru fiecare litru de ulei si kilogram de faina.
          • +4 (4 voturi)    
            Asta s-o crezi matale, ... (Vineri, 23 decembrie 2011, 11:38)

            Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui am

            ... si potlogarii care ti-au bagat-o pe gat.

            Ideile cu separarea alegerilor sunt mai multe.

            In primul rand, cand pt. votul tau concureaza mai multe oferte politice elaborate, cu cap si coada, ai nevoie intr-adevar de o campanie electorala elaborata, ceva mai lunga, ca sa te decizi cu cine votezi.

            In al doilea rand, cand ai mai multe forte politice oneste, care se echilibreaza reciproc, preferi sa ai alegeri distincte, decalate in timp, pt. a putea ajusta prin alegeri succesive echilibrul de forte.

            Acuma, la noi PSD vine cu orice la alegeri doar cu un program politic credibil nu, si singurul echilibru pe care-l realizeaza PSD in parlament si in consiliile locale e ajustarea balantei in favoarea mafiotilor.

            Asa ca zi-mi si mie, sa nu mor prost: ce avantaje ne aduce noua separarea alegerilor? In afara de costuri duble, ma refer.

            In plus, dupa socoteala mea, nici in cap sa stau nu-mi ies mai mult de patru buletine de vot. Daca matale nu te decsurci cu patru, mai bine stai acasa - si nu te obosi sa raspunzi la comentariul meu, ca s-ar putea sa-ti suprasoliciti neuronii.
            • 0 (2 voturi)    
              Separarea alegerilor (Vineri, 23 decembrie 2011, 14:53)

              Sore [anonim] i-a raspuns lui Eu the first

              Dincolo de faptul ca o serie de institutii internationale, intre care Comisia de la Venetia (structura a Comisiei Europene) recomanda sa nu se amestece alegerile intre ele, iata trei argumente pentru separare: 1. omul mai pricepe cat de cat ceva din dezbaterile din campania electorala, atunci cand acestea se refera fie doar la administrarea localitatii lui, fie doar la Parlament; 2. candidatii sunt votati dupa cum reusesc ei sa convinga alegatorii, ci nu intr-o gramada "trasa" de unul mai bine vazut de oameni" (in schimb, in alegeri comasate, vor fi parlamentari introdusi in Parlament de primari si primari alesi datorita parlamentarilor in a caror "ograda" se afla"; 3. este mai usor pentru cei mai putini instruiti sau pentru varstnicii pe care i-a mai lasat vederea si indemanarea. Iar legat de acest ultim aspecta, daca nici stand in cap nu-ti ies mai mult de patru buletine de vot (in conditiile in care e unul pentru consiliul local, unul pentru primar, unul pentru consiliul judetean, unul pentru presedintele CJ, unul pentru deputati si unul pentru senatori - adica sase), inseamna ca capul nu-ti foloseste nici macar pentru pozitia asta.
        • -2 (4 voturi)    
          Pai ce? (Vineri, 23 decembrie 2011, 9:29)

          Daniel [anonim] i-a raspuns lui Radu, Elvetia

          Vreai sa ajungem ca in elvetia, nici sa nu facem parte din UE, mai bn moartea, si inca ceva ce e elvetia e tara de mana a doua. Faptul ca au cele mai exacte ceasuri, cele mai solide banci, si ciocolata de renume mondial sunt niste merite ale opozitei. Corect, a opozitiei, adica a USL din romania, fara ei elvetienii mureau de foame deci traiasca USL
      • +13 (19 voturi)    
        deci usl are dreptate... (Joi, 22 decembrie 2011, 19:01)

        popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui dani

        sunt unii care nu o sa poata face diferenta intre primarie si plavrament...adica romanii sunt niste natarai...tu te crezi capabil sa participi la vot...sau esti ca majoritatea alegatorilor usl...niste ignoranti...
      • +10 (12 voturi)    
        Daca tu nu stii ce votezi... (Joi, 22 decembrie 2011, 19:21)

        Costika [utilizator] i-a raspuns lui dani

        ..., de ce generalizezi? aca nu stie ce voteaza atunci, de unde va sti ce voteaza alta data? Tu pe ce lume traiesti? Si tu esti unul din aia ce urla "dictatura"? Miscate in Coreea de Nord caci in mod sigur ori dormeai ori esti prea mic sa fi prins vremea lui Ceasca , sa simti un pic de dictatura si apoi sa deschizi gura...
    • -3 (7 voturi)    
      pai, mai baieti :)) (Joi, 22 decembrie 2011, 21:21)

      mda [anonim] i-a raspuns lui Romania e pe drumul cel bun

      atunci la ce l-ati mai impuscat pe Ceausescu?!? ce politica macro mai prudenta decat a lui nu mai exista in Romania.. :) omul a platit si datorile, de bine, de rau, lumea manca (chiar si pe cartela, ca tot a pomenit tartorul sef azi de ea), avea serviciu, iar investitiile facute pe vremea lui nu sunt egalate decat poate de furtisagurile de la nivel inalt din ziua de azi. cat despre metodele de "opresiune" si de "veghere"... azi sunt doar un pic mai rafinate probabil. acum nu mai infunzi puscaria tocmai pentru ca a atenta la statul de drept e ceea ce se doreste. si aici vorbesc de marile cazuri de coruptie si de tradare nationala, alaturi de afacerile clanurilor mafiote cu legaturi directe "sus", caci oamenii de rand infunda puscaria fara drept de apel.
      • +4 (4 voturi)    
        rock (Joi, 22 decembrie 2011, 23:01)

        Rica [anonim] i-a raspuns lui mda

        uite de aia l am vrut mort pe Ceausescu pentr ca printre multe altele sa potzi scrie tu pe un forum ce doresti ,ce gandesti- sa fii liber
        • -1 (3 voturi)    
          nu cred ca d'aia (Vineri, 23 decembrie 2011, 9:19)

          dbp [anonim] i-a raspuns lui Rica

          l-au impuscat pe Ceasca tocmai pt ca sa fie ei azi in locul lui la putoare (a se vedea cine a preluat hatzurile dupa 21-22 dec 1989)!
          altfel nu puteau face rocada, ca se prindea lumea si-l vroia iar pe Ceasca inapoi. Asa cu el mort... Capisci?
        • -2 (4 voturi)    
          ai dreptate (Vineri, 23 decembrie 2011, 10:25)

          mda [anonim] i-a raspuns lui Rica

          insa libertatea de exprimare, daca n-o poti folosi decat pentru a comunica si, in schimb, altii isi bat joc prin furt si tradare de libertatea ta, economica, financiara, fizica etc, iti foloseste foarte tare?! cu ce ne ajuta faptul ca s-a spus si s-a dovedit ca x, y sau z au devalizat tara si ne-au facut de ras, daca cei numiti ne rad in nas, cu demnitati si ranguri la dispozitie? :))
      • +3 (3 voturi)    
        Matale ... (Vineri, 23 decembrie 2011, 11:46)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui mda

        ... in mod cert n-ai trait la vremea aia, sau esti pui de nomenklaturist. Ca altfel nu aduceai in discutie modul in care a platit Ceausescu datoriile.

        Ca fapt divers, stii care era ocupatia preferata a colegilor mei de scoala iarna, dupa ce veneau de la scoala? Sa stea acasa sub trei plapumi - blocurile de beton erau congelatoare, si incalzirea era doar cu numele, cat sa nu inghete caloriferele - desi si aia se intampla.

        Io aveam noroc, stateam la casa, asa ca ocupatia mea preferata era sa sa dau de mancare la porci, sa crap lemne, sa merg la piata cu cartofi. Cand zic ca am fost norocos, chiar asta vreau sa zic - am invatat ca munca, de orice fel ar fi, cata vreme e munca, e onorabila, si chestia asta mi-a ajutat mult in viata.

        Nu zic musai ca asa tre' sa creasca orice copil. Sunt constient ca in RO inca traiesc multi copii care cresc la fel ca mine. Dar copii care sa mearga acasa de la scoala si sa se ascunda sub trei plapumi, ca a doua zi sa mearga la sase la scoala ca sa aibe curent electric si lumina sa-si faca temele nu cred ca mai exista in RO. Cata vreme n-ai avut experiente din astea, nu zi de vremea lu' Ceausescu, ca nu stii despre ce vorbesti.
  • +9 (9 voturi)    
    Merci... (Joi, 22 decembrie 2011, 18:48)

    ionamaru [anonim]

    Victor ..merci Attila !
    Merci pdl ,Merci udmr ..In sala mai sunt 5 -6 panglicari , restul ' pareau cazuti adanc pe ganduri ' ( de vacanta .. )
    ps. sa inteleg , ca panglicaru' voicu a REUSIT sa dea mana , cu panglicaru' ponta ?? .. Bravo !! asta-i esentialu '' ..!
  • -12 (14 voturi)    
    ... (Joi, 22 decembrie 2011, 18:56)

    gao [anonim]

    Singura alternativa la ghiveciul propus de boc este studierea atenta a buletinelor de vot si implicit cate 5 minute pentru fiecare votant. Daca poporul asta va face coada la vot,ASA CUM AR TREBUI, votarea va trebui sa tina 3 zile cu toata opozitia autoritatilor care vor vrea cat mai putine probleme.E de gandit si la asa ceva , nu???
    • +15 (15 voturi)    
      daca iti ia 5 min sa votezi... (Joi, 22 decembrie 2011, 19:14)

      popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui gao

      si in momentul in care intrii in cabina de vot,nu sti cu cine vei vota,ii dau dreptate lui ponta...votantii usl sunt mai inceti la minte si nu stiu unde sa puna stampila...totusi e bine ca recunoasteti ca sunteti mai inceti la minte...
    • +12 (12 voturi)    
      Ce vrajeli... (Joi, 22 decembrie 2011, 19:25)

      Costika [utilizator] i-a raspuns lui gao

      Ce sa faci 5 minute, sa-i cauti pe pagina? sau sa silabisesti numele ? Daca nu stii sa citesti, de ce crezi ca vei intelege ceva din ce vor cei ce candideaza? Sau ca vei sti CINE candideaza? De ce va e frica? Iar "fraudarea"? Ca si lupta voastra contra coruptiei, in tara coruptilor nu aveati un corupt prins...
      • +4 (4 voturi)    
        Este nevoie (Joi, 22 decembrie 2011, 22:40)

        Cata [anonim] i-a raspuns lui Costika

        Stii de ce este nevoie de 5 minute? sa scoate fituica de la partid cu cine trebuie sa voteze, sa fotografieze hartia de vot cu stampila pusa ca sa arate lu ala care il astepta afara sa ii dea sacosa pentru ca a votat USL.
        Iti dai seama ca este nevoie de mult timp pentru asta
    • +11 (11 voturi)    
      chiar atat (Joi, 22 decembrie 2011, 19:33)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui gao

      de prost sunt Romanii in opinia ta ?
  • +17 (17 voturi)    
    azi e 22 decembrie (Joi, 22 decembrie 2011, 19:24)

    A. M. [anonim]

    si oamenii astia vorbesc ca acum e dictatura? pai pe vremea lui Ceasca trebuia sa stai drepti la sedintele de partid. se permitea asa debandada? astia au libertate, dar habar n-au ce sa faca cu ea. e trist.
  • -1 (1 vot)    
    si uite (Joi, 22 decembrie 2011, 22:19)

    gopo111 [utilizator]

    asa se vede cit ii doare pe astia 300 de Romania si in general de noi, jenanti astia ar trebui nici macar sa nu mai fie pe nici o lista in alegeri au supt destul, sa lase oameni care vor ceva pt romania, oo dar sta in spatele lor tot v-or fii lipitorile astea sa dea comenzi, deci sintem gata cu totul nu mai e nici o speranta, poate doar sa urmam exemplul islandei, ala real, ceea ce au facut oameni aia se numeste curaj
  • +5 (7 voturi)    
    ponta crin (Joi, 22 decembrie 2011, 22:48)

    laurentiuBR [anonim]

    daca sar vota maine! si as avea de ales dintre Boc Antonescu Ponta Geoana las alege impacat pe Boc. Ponta copilul comunist al lui Iliescu si mafiot de al lui Nastase si Hrebenciuc .Si antonescu un somnoros puturos circar .
    • +5 (5 voturi)    
      antonescu circar ? (Vineri, 23 decembrie 2011, 2:08)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui laurentiuBR

      Nu te supara dar a fii circar este o meserie foarte grea si respectata.Un circar lucreaza zi lumina,pentru a-se mentine in forma,dar antonescu ce mama dracului face ? eventual pe el ....si .......
  • -1 (1 vot)    
    Ma bucur ca (Vineri, 23 decembrie 2011, 11:26)

    Gabi M [utilizator]

    aceasta motiune de cenzura nu a trecut!Prea ne cred USLasii si ONG-urile tampiti pe toti!Marea majoritate a celor care merg la vot stiu dinainte cu cine vor vota si pe urma cauta sigla partidului respectiv in liste.Cei nehotarati si asa nu merg sa voteze.Rusine trebuiau sa strige "curatele" ONGuri celor care si-au batut joc de ziua de 22 dec.1989 prin afisarea insemnelor revolutiei!Si cine?!Tocmai cei care ii au ca sefi pe Iliescu,Voiculescu si Nastase!
  • +3 (3 voturi)    
    prostea si crina (Vineri, 23 decembrie 2011, 11:57)

    ion [anonim]

    Tineti-o tot asa numai din esec in esec ca sa duceti la vale ultimul bastion comunist odata cu mentorul vostru ilievici ca el or bit de putere nu vede ca trebuie sa plece la groapa de gunoi a istoriei asa ca desavarsiti voi opera de scapare a Romaniei de comunism va multumesc
  • 0 (0 voturi)