Liliana Minca, fosta sefa a Loteriei Romane, a parasit PC si s-a inscris in UNPR

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 22 decembrie 2011, 12:19 Actualitate | Politic

Liliana Minca
Foto: AGERPRES
Liliana Minca, fostul presedinte al Loteriei Romane, lider al organizatiei de femei a PC, s-a inscris, joi, in UNPR si va ocupa functia de vicepresedinte al Departamentului Economie, Transporturi, Finante al acestui partid, anunta Mediafax.

"Liliana Minca, fostul presedinte al Companiei Nationale Loteria Romana, s-a inscris joi, 22 decembrie 2011, in Uniunea Nationala pentru Progresul Romaniei. Liliana Minca va ocupa functia de vicepresedinte al Departamentului Economie, Transporturi, Finante din UNPR", se arata intr-un comunicat transmis de Biroul de presa al Uniunii.

Liliana Minca era lider al organizatiei de femei a PC. In 30 august, Biroul Politic al PC a decis ca Liliana Minca sa fie lider interimar al acestei organizatii, dupa ce Lia Ardelean, care ocupa anterior functia, a demisionat

La alegerile partiale pentru un mandat de deputat in Colegiul 19 Bucuresti, castigate de Teo Trandafir (PDL), Liliana Minca a fost candidatul Aliantei PSD+PC.

In octombrie, in contextul demisiei lui Cristian Popescu Piedone din functiile detinute in PC, Liliana Minca sustinea ca edilul Sectorului 4 este un bun primar, dar ca "nu a fost niciodata un om de partid", nu a calcat niciodata in biroul pe care il are la sediul central al PC, nu a fost in filiale si e "un om fara scrupule".

"Cred ca singurul sau interes acum este cel dictat de putere, si anume sa rupa PC in doua ca mai apoi sa ii fie mai usor PDL-ului sa dezbine si USL. PDL nu are proiecte pentru romani si de teama de a nu pierde alegerile din 2012, si mai ales de teama de USL, fac tot ce pot sa darame aceasta constructie politica. Imi pare rau ca avem in partid oameni atat de slabi si de santajabili care cedeaza celor mai mici presiuni din partea puterii. Sunt oameni fara caracter si fara scrupule, ma refer aici atat la Ciuhodaru, cat si la Piedone, care mascheaza ca interesul lor este cel de a-i ajuta pe romani. Adevaratul interes insa, si mai ales adevarata fata, nu pot fi mascate si in interiorul partidelor. Aici ori esti om de caracter, ori nu esti!", sustinea Liliana Minca.


Citeste mai multe despre   























5955 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    da? (Joi, 22 decembrie 2011, 12:26)

    Florin [anonim]

    <<vicepresedinte al Departamentului Economie>> pai ea a fost la 6 din 49...nu prea inteleg; probabil la departamentul <<castiguri>> militeaza
    • +6 (10 voturi)    
      Hahahaha (Joi, 22 decembrie 2011, 13:08)

      fane [anonim] i-a raspuns lui Florin

      Doamna in cauza are studiile de specialitate, cunostintele si experienta necesara pentru a ocupa acest post?
      Vai de mama lor...
      • +9 (9 voturi)    
        Au vreunul ? (Joi, 22 decembrie 2011, 13:35)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui fane

        Cine din politica romaneasca are studiile, cunostintele si experienta necesara ? Care din Parlamentari e acolo pe merit ?

        Nici unul.

        Toti sunt niste ciobani comunistoizi care s-au dedat la furat si a inceput sa le placa. Si sunt votati de catre restul ciobanilor care constituie grosul populatiei romaniei.
      • +2 (4 voturi)    
        ce conteaza ! ce studii !? (Joi, 22 decembrie 2011, 14:53)

        toma [anonim] i-a raspuns lui fane

        nu vezi ca iau toate rapandulele ! aura vasile,lavinia sandru si amu asta !
        pe principiul sa fie mai multi la noi decat la dusman !
        ce calitate,cantitatea conteaza !
        au refuzat ei pe cineva ?
    • +5 (5 voturi)    
      cum nu-i inghite pamantul? (Joi, 22 decembrie 2011, 16:17)

      Fieldmarshal Oprea [anonim] i-a raspuns lui Florin

      Ce mizerie umana... Ce doamna de caracter si larga respiratie, care o sa pupe unde a scuipat pina acum... Nu ca am cel mai mic interes in aceasta cocina numita UNPR, dar unde esti tu Tepes, sa dai foc la UNPR, ca de adunat toate gunoaiele, le-ai adunat acolo? Si in general, ce clasa politica lamentabila... Si ce este trist este ca si "noul val" (Ponta, Boureanu, etc) sunt la fel de patetici. Si cu astia o sa mai stam pe cap inca 30 de ani...
  • 0 (20 voturi)    
    base si boc vor avea aliati de nadejde (Joi, 22 decembrie 2011, 12:27)

    MarianEugem [utilizator]

    d-nul michi spaga, d-nul piedone, d-na minca... se pregateste d-nul vanghelie.

    imi sterg discret o lacrima.
    si un muc.
    • +2 (12 voturi)    
      . (Joi, 22 decembrie 2011, 13:14)

      Ivanu [utilizator] i-a raspuns lui MarianEugem

      Partea cu mucul a fost superba :))
  • +1 (11 voturi)    
    de ce nu ma mir? (Joi, 22 decembrie 2011, 12:30)

    Wizard of Oz [utilizator]

    Normal ca are dosar unde trebuie....ca la loterie nu a fost o sfanta...deci UNPR se potriveste manusa.
  • -2 (14 voturi)    
    SILA !!!!!!!!!!!!!!! (Joi, 22 decembrie 2011, 12:30)

    costica [anonim]

    HotNews va rog sa publicati!!!!!!!!!!
    Dam de naiba in 2012, UNPR aduna toata mizeria politicii romanesti si castiga iar astia de la PDL+UNPR+UDMR, nu mai scapam de astia ....
    • +3 (3 voturi)    
      nu-ti gasesc postarea! (Joi, 22 decembrie 2011, 16:42)

      naiv [anonim] i-a raspuns lui costica

      cand o injurai pe Minca membra de frunte a USL si candidat la deputat in sectorul 4! Daca se alegea USL cu Minca inauntru nu era mizeria politicii romanesti?
  • -2 (12 voturi)    
    Bravo domnule presedinte ! Tine-o tot asa ! (Joi, 22 decembrie 2011, 12:32)

    Cornel [anonim]

    Va rog insistent sa continuati sa extrageti ofiterii acoperiti ai SIE, DIA, SRI, etc... de de prin toate partidele si sa-i aduceti in UNPR sau PDL ca sa puteti usor dupa aceia sa indepliniti cerinta ( externa banuiesc ) de a scapa definitiv tara de ei in urma alegerilor sau alte evenimente previzibile...Foarte inteligent ! Tineti-o tot asa .
    • +9 (11 voturi)    
      afara ploua... (Joi, 22 decembrie 2011, 12:49)

      popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui Cornel

      ...
    • +6 (12 voturi)    
      da' motanu' unde e motanu' (Joi, 22 decembrie 2011, 12:54)

      Calin [anonim] i-a raspuns lui Cornel

      Urmeaza Voiculescu, sa-ntelegem?
      • +5 (5 voturi)    
        NU (Joi, 22 decembrie 2011, 16:05)

        Tom_Macaragiu [utilizator] i-a raspuns lui Calin

        Voiculescu ramane lider suprem (din umbra si penumbra) la PC. Desigur interesele varanului in UNPR vor fi purtate de cei ce sunt pe statul lui si totodata se afla in aceasta gramada de loaze.
        • +4 (4 voturi)    
          nu exagera! (Joi, 22 decembrie 2011, 16:44)

          naiv [anonim] i-a raspuns lui Tom_Macaragiu

          felix va ramane si UNICUL MEMBRU al PC. De care membru te lasa sa-ti imaginezi!
  • +5 (7 voturi)    
    una calda una rece (Joi, 22 decembrie 2011, 12:32)

    ady [anonim]

    bravo pt tactica militara...
    • +1 (5 voturi)    
      Tactica.... (Joi, 22 decembrie 2011, 15:41)

      vio [anonim] i-a raspuns lui ady

      Maine poimaine o sa o vedem pe Dna Minca la Antena 3 sau la RTV ridicandu-le osanale lui Basescu si Boc pentru marea reforma a Romaniei si pentru binele adus in viata milioanelor de romani?!
      Dupa ce pana mai ieri alaltaieri ne spunea toata ziua buna ziua cum mor milioanele de romani de foame din cauza "reformelor" lui Basescu si Boc!!!!!!!!!
      Ipocrizie, Madam Minca, ipocrizie maxima.....
      • +2 (2 voturi)    
        alo (Joi, 22 decembrie 2011, 21:35)

        ady [anonim] i-a raspuns lui vio

        ma refeream la tactica militara a d-lui Oprea..
        • +1 (1 vot)    
          Interesante miscari politice! (Vineri, 23 decembrie 2011, 19:37)

          Ioana [anonim] i-a raspuns lui ady

          Ma intreb, ce vant ii manipuleaza si ii aduna pe toti, in acelasi loc? Care este scopul? Am mari dubii ca domnul Basescu, are acest interes! Cred ca si el, face la fel ca si cei inteligenti. Urmareste din umbra aceste miscari si-si face propriile pareri, de cum sa actioneze cand vine timpul potrivit. Restul ideii... va apartine.
  • +8 (10 voturi)    
    D-ale carnavalului (Joi, 22 decembrie 2011, 12:32)

    Rasmus [utilizator]

    Ma intreb daca, intre ei, UNPRisti au incredere unul in altul :)
  • +12 (12 voturi)    
    Fosta secretara a generalului Stanculescu (Joi, 22 decembrie 2011, 12:33)

    UNPR lucreaza zi si noapte [anonim]

    Nascuta Ghervasuc, la Botosani, fosta angajata la MApN si casatorita la Mangalia cu un oltean, Ion Minca, fost SRI, actual patron de hoteluri, fost membru PRM, actual membru PC si numit recent 'primar interimar' dupa condamnarea penala a primarului PSD din Mangalia (un mafiot care si-a aprobat singur bugetul!).

    Dupa 'Piedone' e inca o racolare la nivel inalt din PC, Liliana Minca fiind sefa organizatiei de femei din partidul lui Voiculescu (acesta a participat la nunta lui Ghervasuc, impreuna cu amanta sa, Liana).

    Recent, seful PC-ului din Alba a trecut si el la UNPR. Alt nume important de conservator plecat la UNPR, cunoscut in mass-media, e doctorul Tudor Ciuhodaru, posibil candidat la Primaria Iasiului din partea coalitiei la Putere.
    • +2 (2 voturi)    
      Multumim pt. informatii ! (Joi, 22 decembrie 2011, 16:02)

      manusha [utilizator] i-a raspuns lui UNPR lucreaza zi si noapte

      Madama Minca e de-a noastra, deci ! Cate broaste trebuie sa mai inghitim oare ?
  • +1 (9 voturi)    
    Dar de ce este o stire asta? (Joi, 22 decembrie 2011, 12:34)

    ang [utilizator]

    De ce este o stire asta? Nu ma intereseaza absolut deloc cine/ care in ce partid migreaza. E vb de inca o persoana care isi urmareste interesele proprii.
  • +10 (10 voturi)    
    Trista! (Joi, 22 decembrie 2011, 12:37)

    Mih. [utilizator]

    Trista "achizitie" pt UNPR!
    Nu ca ar fi singura...
    Si nu ca as duce grija stangii (de centru si nu numai)...
  • +9 (9 voturi)    
    Dubioasa faptura (Joi, 22 decembrie 2011, 12:39)

    admus [utilizator]

    Ce face UNPR, aduna pe toti aia care pina ieri latrau impotriva puterii oriunde si oricind, mai ales la Mogul(Felix)TV????????
    Asa vreti sa intrati in parlament? La ce-o fi buna o astfel de mahalagioaica, cind nici macar in prezent nu e parlamentara, ca sa zici ca ti-ar fi trebuit votul ei? Mai uitati-va si la calitate, nu numai la cantitate.
  • +10 (10 voturi)    
    Curat murdar monser (Joi, 22 decembrie 2011, 12:46)

    vlad [anonim]

    Cum o fi sa treci de la urlatul pe la antene impotriva lui basescu, direct la unpr ? Tare curios sant s-o vad pe traseista pe la tv ...
    • +7 (9 voturi)    
      ca si in cazul Laviniei Sandru !!!! (Joi, 22 decembrie 2011, 12:55)

      lili [anonim] i-a raspuns lui vlad

      Ce-i mai balacarea pe Traian Basescu si pe Emil Boc pana mai ieri alaltaieri pe la RTV si Antena 3, sa o vezi maine poimaine negociind la Cotroceni cu Dl Basescu alaturi de Emil Boc!!!!!!!!
      Hai cu reforma Romaniei !!!!!!!!
  • +8 (8 voturi)    
    Astept cu nerabdare (Joi, 22 decembrie 2011, 12:54)

    TomaN [anonim]

    sa se inscrie si Felix in UNPR, poate primeste si decizie superextraordinara de necolaborare cu secu ;-)
    Nici nu mai stiu daca e de ras!
    Poate pana la urma, plecarea tuturor lichelelor le face un serviciu celor de la opozitie si noua tuturor: sa-i gasim pe toti intr-un partid in care sa se voteze numai intre ei... daca au destula incredere!
  • +10 (10 voturi)    
    unu (Joi, 22 decembrie 2011, 13:03)

    unu [anonim]

    uite asa a crescut nivelul de inteligenta al ambelor partide.
    unpr, tine-o tot asa. vei vedea parlament doar daca scade pragul la 0,001%.
  • +10 (10 voturi)    
    halal politica (Joi, 22 decembrie 2011, 13:14)

    catalin_mattei [utilizator]

    ma intreb daca putem importa ceva politicieni din Europa ( preferabil Germania, Olanda, Danemarca, Suedia, tari nordice.... )... in liceu, la o lucrare , am combatut ideea ca Romania ar fi aratat mult mai bine daca nu ar fi fost suverana ci parte a imperiunul habsburgic si acum ma intreb daca nu cumva am gresit....
    • +3 (5 voturi)    
      SIGUR ATI GRESIT (Joi, 22 decembrie 2011, 13:50)

      pointless man [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

      Cu toti romanii in Imperiu austriecii le inchideau gura ungurilor (si sirbilor). Au fost voci (pe la 1900) care spuneau ca daca maghiarii fac iarasi o figura ca in 1848 Austria nu va mai chema Rusia in ajutor ci Romania. Tare asi fi vrut s-o vad si pe asta.
  • +8 (8 voturi)    
    Liliana Minca si cea de la PIN in politica ??!!! (Joi, 22 decembrie 2011, 13:14)

    Ion Sat [anonim]

    E o mare rusine pentru politica din Romania sa avem asemenea specimene. Halal aliati pentru PDL . Cum este posibil ca personaje precum Cristian Diaconescu sa se asocieze cu astfel de individe . Rusine sa va fie.

    Ion
  • +6 (6 voturi)    
    Nu inteleg... (Joi, 22 decembrie 2011, 13:38)

    ciudatu' [utilizator]

    ...cum am putea sa reformam partidele, cand, acestea primesc in randurile lor cei mai dubiosi oameni din politica romaneasca.
    La UNPR, oricum s-au adunat toti cei care au niste "cozi", mai mari sau mai mici, si care vor face orice pentru a nu ajunge in justitie.
    Ma intreb cum vor explica la un moment dat, oameni, macar de buna credinta zic eu, cum e Cristian Diaconescu, asocierea cu tot felul de creaturi ale sistemului comunist de dinainte de '89, si mai ales de dupa, ale aceluiasi sistem.
  • +7 (7 voturi)    
    :) (Joi, 22 decembrie 2011, 13:49)

    owl [anonim]

    1. Toti cu dosare risca sa fie ridicati pana in toamna in campania de "starpire coruptie" - deci vor trece la UNPR; adica, vor lupta din interior :)

    2. Daca doresc, le facem o lista ... cam tot PSD-ul...
  • +5 (5 voturi)    
    Garbage Collection.. (Joi, 22 decembrie 2011, 14:22)

    ion [anonim]

    In limbajele de programare e o tehnica utilizata pentru curatarea obiectelor utilizate, atunci cand nu mai e nevoie de ele. Se numeste Garbage Collection.

    Ei, asta face UNPR-ul acum. Pacat ca au scapat-o pe doamna (sic!) Aura.

    Prosti ar fi aia de la PDL sa faca si cea mai mica alianta pre-electorala cu canalul asta colector numit UNPR. Si asa sustinerea UNPR la guvernare miroasa urat.

    UNPR-ul trebuie lasat sa intre pe barba lui in Parlament. Chiar sunt curios daca o sa reuseasca.

    Hai Piedone! Hai Minca! Hai "ghenerale"!
  • +5 (5 voturi)    
    Bai fratilor, (Joi, 22 decembrie 2011, 14:35)

    giga [anonim]

    cind s-au transferat aia cu probleme din psd in pc a fost bine; cind s-a facut psd+pc totul era ok, doar lume buna. S-a facut (psd+pc)+pnl = usl si iar a fost bine, toti membri erau mai mult decit ok, viitorul, bla,bla,....
    Acu' deodata descoperiti ca erau doar javre si se duc la pdl. Asta suna cam ca prm-ul vadimist - toti erau minunati si cind plecau (ei stiu din ce motive - pesemne sa ajunga in psd) ii umplea sefu' de bale.
    Ce naiba, toata lumea judeca ca vc-u' tudor?
    ps Nu ca mi-ar place personajele astea, dar si sa stai cu niste sefii pontalau (vezi si declaratiile lui de ieri) si floricel e masochism in forma agravanta. Ginditi-va totusi cine a virit specimenele astea in parlament (a.vasile, asta, etc)
  • +4 (4 voturi)    
    Botosaniul (Joi, 22 decembrie 2011, 14:35)

    Cama cu Damelii [anonim]

    da politicieni seriosi :) Emil Bobu, Liliana Minca
  • +5 (5 voturi)    
    mare castig ! (Joi, 22 decembrie 2011, 14:45)

    ginella din giulesti [anonim]

    am inteles ca lavinia i'a luat'o inainte.
    sper ca dna aura sa nu dezminta si sa urmeze olgutza !
    noi fetele domocrate...
    generalul isi intareste trupele cu ceva vivandiere :-)
  • +1 (3 voturi)    
    intrebare (Joi, 22 decembrie 2011, 15:37)

    vio [anonim]

    UNPR este satelitul PDL creat de Traian Basescu pentru a avea PDLul sustinere in Parlament...
    Intrebare: cu parasutele astea vrea Traian Basescu sa ne convinga ca va reforma Romania ?!
    Cu Madama asta sau cu Madam Sandru ??!!
    Vai de reformarea aia....
  • +3 (3 voturi)    
    Politica-i o mare tarfa (Joi, 22 decembrie 2011, 15:37)

    Gigi [anonim]

    In toata lumea politicienii sutn oameni fara scrupule si fara caractere, insa ai nostri ii depaseste pe toti. Asa ca nu ar trebui sa ne mai mire nimic din ceea ce se intampla. Nici un politician roman nu doreste binele aceestei natiuni. Cat o priveste pe aceasta doamna, nu uitati ca sotul ei are niste afaceri pe litoral. Cica detine nu stiu ce lant hotelier sau cam asa ceva. E clar ca a fugit la unpr urmarind un interes ceva. Poate vreun smen cu d-na Udrea. Sau, de ce nu, poate are si ea niste dosare pe la DNA ca, deh, fuse si ea mare sefa pe la loterie. S-au spus multe despre magariile comise in perioada cat a fost sefa norocului, insa nu s-a vazut nimic concret. Poate i-au scos baietii acum dosarul.
    • 0 (2 voturi)    
      Nu e nici un interes, a fost un ordin. (Joi, 22 decembrie 2011, 16:37)

      cornel [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      Acesti ofiteri acoperiti platiti si rasplatiti naiba stie de unde de urmasii, tentaculele si radacinile securitatii, scoliti si spalati pe creier ca sa ne calareasca pe noi care ar trebui sa fim stapanii lor sant cel mai mare factor de distorsiune a acestei democratii mintite... Esti pe felie... iti joci rolul intr-un partid sau institutie ...iar cand trebuie, vine o parola si primesti un ordin pe care nici nu-l intelegi. Dar e ordin asa ca.... Apropo, ati observat ce fata cazuta si jenata are Cristian Diaconescu de cand a primit ordin sa se intoarca la unitate ? E schimbat total, e fals... Altii in schimb se simt in rahat in elementul lor.. Trist !
  • -1 (3 voturi)    
    foarte bine! (Joi, 22 decembrie 2011, 16:10)

    Tom_Macaragiu [utilizator]

    Este nemaipomenit ca toti traseistii astia se aduna aici. Vor ramane pe dinafara cu tot cu unpr-ul lor, fapt ce nu poate fi decat benefic.
    O fi un proiect masonic, basescian????
  • -1 (1 vot)    
    economista (Joi, 22 decembrie 2011, 17:18)

    m-nk [anonim]

    Sa va spun ca am lucrat in subordinea directa a acestei "doamne" si nu are absolut nici o legatura cu ceea ce inseamna niste studii economice? In plus, daca altcineva in afara de prietenii foarte apropiati care ii sunt si consilieri, incearca sa ii spuna sau sa ii explice cum si de ce au facut calculele din excel, se enerveaza foarte tare pentru ca probleme respective o depasesc.
    Pe de alta parte nu are nici o tangenta nici cu ceea ce inseamna sa fii un bun sef/bun manager. Ar fi fost bine daca ar fi urmat niste cursuri de soft skills (comunicare, managementul timpului, managementul situatii de criza, managementul resurselor umane etc) sau de operare calculator.
  • 0 (2 voturi)    
    Asa nulitate... (Joi, 22 decembrie 2011, 18:46)

    Costello [utilizator]

    ...nici nu ar mai trebui bagata in seama. De cand a devenit aceasta tzatza mare personalitate? Mai mult de vanzatoare la loto nu merita!
  • +2 (2 voturi)    
    politica de a da din coate (Joi, 22 decembrie 2011, 18:50)

    danarad [anonim]

    pt. a ajunge mai in fata, doar e ajun de Craciun, si fosta sefa a excrocheriei nationale, vrea sa puna mina pe un ciolan, ca doar nu-i atit de timpa, sa nu-si dea seama de scufundarea usl si pc.
  • +2 (2 voturi)    
    rusine minca (Joi, 22 decembrie 2011, 19:27)

    any [anonim]

    abia astept sa o vad pe tradatoarea minca cum il lauda pe basescu si pe boc la tv ,ca pina acum i-a facut troaca de porci.Oricum are obrazul gros ca poate face asa ceva
  • 0 (0 voturi)    
    Nu pot sa cred ! (Miercuri, 28 decembrie 2011, 19:19)

    Maria [anonim]

    Liliana este un om cu coloana vertebrala.
    Ar fi o sinucidere politica ,sa intre intr-un partid ca UNPR cu o credibilitate 0 si 1% in toate sondajele.
    UNPR este un partid de traseisti si LILIANA nu poate colabora cu astfel de oameni.
  • 0 (0 voturi)    
    "Traseista" ? (Vineri, 13 ianuarie 2012, 12:11)

    Berzelius [utilizator]

    ... parca asa li se le zice in popor...
  • 0 (0 voturi)    
    lehamite (Marţi, 7 februarie 2012, 14:52)

    jiji amorezu [anonim]

    dna minca marea jucatoare de la loterie va pleca in lupta politica cu toti razesii din pc .sigur o va vota nenea ogica si toti securistii din zona olteniei ! este o mare deziluzie in sfera balcanica iar domnia ei uita campania murdara vs.teo ! ciolanasul este atat de bun incat marea doamna 6 din 49 uita ca exista pta.universitatii si romanasi care nu mai suporta ipocritii ! lupta de interese nationale continua si opozitia nu este in stare sa faca mai nimic ! daca cineva zicea ca isi sterge o lacrima si un...muc, eu adaug ca imi sterg bucile cu urmatorul vot ce il voi da pt. marea loterista !!!