VIDEO S-a lansat USP-ul lui Gabriel Oprea: biodiversitate sau fuziune nucleara?

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Joi, 22 decembrie 2011, 0:53 Actualitate | Politic

UNPR si-a lansat, miercuri, platforma de centru stanga sub denumirea Uniunea Social Progresista. "Biodiversitate", "demonstratie de solidaritate", "vocea Romaniei" , "fuziune nucleara" sunt doar cateva caracterizarile pe care invitatii UNPR-ului le-au facut platformei USP. La eveniment au participat academicieni, ingineri, medici, scriitori si veterani de razboi care s-au intrecut in laude la adresa proiectului politic al UNPR.

In calitate de amfitrion al evenimentului, presedintele executiv al UNPR, Cristian Diaconescu a schitat in linii mari scopul Uniunii Social Progresiste. "Vom construi o miscare socio-politica dincolo de inregimentarile de partid, care isi propune un scop simplu, dar absolut necesar pentru o societate moderna si anume legatura intre societatea civila si mecanismul politic romanesc", a declarat Diaconescu.

A venit randul lui Gabriel Oprea sa-si descrie noua jucarie politica: "USP se bazeaza pe doi piloni - interesul national si dialogul social intr-o perioada grea pentru Romania, intr-o perioada de criza economica mondiala(...) Practic, in momentul de fata, peste un milion de oameni sunt de acord sa-i reprezentam, sa le reprezentam interesele atat in Parlamentul Romaniei, cat si in Guvernul Romaniei'', a sublinat co-presedintele USP.

Profesor si academician al Universitatii de Vest, Alexandru Bogdan a declarat ca prin initiativa UNPR-ulUI "traieste o mare bucurie si retraieste perioada Heidelberg" si a vorbit despre "diversitatea biologica" din sala. "Suntem o biodiversitate in aceasta sala si in afara ei prin acele un milion de adeziuni si pentru ceea ce reprezinta platforma social progresista" a declarat de la microfon academicianul.



Lansarea USL, cu discursuri despre Caragiale: Avem si noi falitii nostri



De la veterani de razboi la academicieni, de critici literari la cercetatori in fizica si agronomie, de la medici la reprezentati ai asociatiilor de militari pensionati, toti invitatii s-au intrecut in laude la adresa initiativei UNPR. Spre finalul programului au vorbit si primarii racolati de UNPR, Cristian Piedone si Antonie Solomon dar si noul vicepresedinte al UNPR, Lavinia Sandru. Evenimentul a fost un maraton al discursurilor invitatiilor din toate domeniile, fapt care a starnit plictiseala auditoriului. Daca in debutul evenimentului membrii UNPR s-au inghesuit sa intre in sala, pe parcursul celor doua ore jumatate de discursuri tehnice si patriotice, unperistii si-au pierdut interesul.

Printre cei care au luat cuvantul in calitate de invitati au fost academicianul Alexandru Bogdan, academicianul Victor Voicu, presedintele Asociatiei Nationale a Veteranilor de Razboi, gen.col. Marin Dragnea, scriitorii Horia Garbea si Valeriu Rapeanu, Lavinia Sandru, Constantin Simirad, Anghel Iordanescu, Cristian Gatu.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2114 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    Doamne (Joi, 22 decembrie 2011, 1:16)

    lucky luck [utilizator]

    Cat e de gras, acest Mos Teaca!
    UNPR-ul asta e pt PDL ce a fost Romania Mare pt FSN: o cloaca de securisti, traseisti, escroci si profitori ai revolutiei si ai tranzitiei!
    • +1 (5 voturi)    
      Tot spilul este numele USP...jalnica manevra (Joi, 22 decembrie 2011, 9:15)

      Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui lucky luck

      Toata gasca portocalei stie ca nu mai au cum sa castige electoratul, asa ca imagineaza orice smecherie ca sa fure voturi USL-ului, orice ca sa nu ajunga opozitia la 51%.
      Romanii suparati pe actuala putere vor vota cu opozitia, dar multi vor pune din greseala stampila pe USP.
      Confuzia , absolut premeditata, de nume si plasarea probabila a USP mai vizibil si in fata pe buletinele de vot (multe si ametzitoare prin comasarea alegerilor) vor asigura multe voturi obtinute prin pacaleala.
      Moralitate si corectitudine in politica?
      Cu astia?
      Nu au obrazul gros.....nu au obraz de loc.
      • +1 (1 vot)    
        Pai da, (Joi, 22 decembrie 2011, 11:03)

        lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

        Sa ne amintim de Partidul Agrar al lui Surdu pt a crea confuzie si a contracara PNT-ul. De Vatra Rom, pt a contracara acelasi PNT.
        E aceeasi tactica securista a baietilor imbatraniti in rele! Cu musiu base in frunte!
    • -1 (1 vot)    
      ... (Joi, 22 decembrie 2011, 18:33)

      alina [anonim] i-a raspuns lui lucky luck

      esti tu asa sigur de treaba asta ...mie imi place ca toata lumea tai si spanzura, dar nimeni nu face nimic pentru binele lui in primul rand, asa ca lasati-i pe cei de la UNPR sa s-i faca treaba
  • +3 (7 voturi)    
    UNPR si Securitatea (Joi, 22 decembrie 2011, 1:22)

    lucky luck [utilizator]

    În perioada Revoluției din Ungaria din 1956, colonelul Marin Dragnea era comandantul Corpului 38 Armată și al Garnizoanei Timișoara, având un rol important în reprimarea mișcărilor studențești de solidaritate din acel oraș...
  • +1 (7 voturi)    
    DISPERARE (Joi, 22 decembrie 2011, 3:52)

    evoque [utilizator]

    Acesta este cuvantul de ordine pentru traseisti politici. DISPERARE.
    In sondaje sunt la rubrica "si altii"
    Acum incearca sa mulga voturi prin confuzie.
    Pana si PP-ul lui diaconescu a gasit o nisa. Oprea a schimbat stapanii fara scrupele.
    Pentru un post de ministru a lins scuipatul lui Basescu. Jalnic si rusinos.
  • +1 (3 voturi)    
    Se manjesc... (Joi, 22 decembrie 2011, 8:19)

    spectator [anonim]

    Ce usor se manjesc intelectualii!
    • +1 (1 vot)    
      Care-s aia? (Joi, 22 decembrie 2011, 11:04)

      lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui spectator

      Si mai els: unde sunt???
  • 0 (4 voturi)    
    - (Joi, 22 decembrie 2011, 9:26)

    Florin [anonim]

    Doar tineret, super partid, inca ceva din care putem alege, relicve securiste ce sunt. Cu cine naiba sa votez?
  • +2 (6 voturi)    
    USP (Joi, 22 decembrie 2011, 9:30)

    Dan [anonim]

    Uniunea Social Progresista este benefica pentru Romania.
  • 0 (2 voturi)    
    USP (Joi, 22 decembrie 2011, 10:27)

    Gabi M [utilizator]

    Doresc mult succes USP-ului si sper sa ia locul USL-ului!
    • +1 (1 vot)    
      Si eu cred ca-i ia locul (Joi, 22 decembrie 2011, 11:05)

      lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui Gabi M

      La puscarie probabil...
  • +1 (1 vot)    
    ce partid? (Joi, 22 decembrie 2011, 10:37)

    Slevin [anonim]

    Aceasta adunatura de traseisti politici, jumatate din ei cu probleme mari in justitie nu merita nimic mai mult decat dispretul oricarui om de rand.
    Prin reducere la absurd, daca vor intra in parlament, iar acolo majoritatea va fi la USL isi vor schimba optiunile instant.
  • 0 (0 voturi)    
    cine a coordonat lucrarile la lansare (Joi, 22 decembrie 2011, 14:59)

    gogu [anonim]

    http://www.kamikazeonline.ro/2011/12/unpr-lanseaza-usp/
  • -1 (3 voturi)    
    ! (Joi, 22 decembrie 2011, 15:40)

    jojo [anonim]

    USP este rezultatul unei gandiri pozitive!
  • -1 (3 voturi)    
    usp (Joi, 22 decembrie 2011, 15:53)

    cosmin [anonim]

    USP-ul este o formatiune care cuprinde toate categoriile de oameni si care le va apara si rezolva problemele care se confrunta in viata de cu zi.
  • -1 (3 voturi)    
    societate (Joi, 22 decembrie 2011, 16:05)

    marius [anonim]

    UNIUNEA SOCIAL PROGRESISTA cuprinde toate categoriile de oameni si este facuta pentru interesul si dezvoltarea societatii romanesti.Avem nevoie de o noua conducere si o nona gandire la nivelul tarii,si e bine ca acest grup de oameni inca de la infiitarea UNPR-ului s-au gandat numai la ROMANIA.
  • 0 (2 voturi)    
    Poveste de aproape Craciun (Joi, 22 decembrie 2011, 16:46)

    aghi [anonim]

    Da! Aceasta este Alba ca zapada. O avea ea rochita cam patata (la cv), piticii cam mici (la numar si etica), mastera cam decrepita (deh, nici usl nu e ce vrea sa para) si vehicolul politic usor rablagit, dar printul de la cotro o primeste si asa. Poate ii face si niste copii (prin procedeul traditional desigur), ii mai da un dos de palma (ca la romani) sau o trimite la produs -ca deja da semne ca are succes mare. Important e sa traiasca fericiti (ei), pana la moarte (a noastra). Si gata!
  • -2 (2 voturi)    
    USP (Joi, 22 decembrie 2011, 16:46)

    aura [anonim]

    USP vizeaza aducerea doctrinei de centru-stanga progresista din Romania in randul doctrinelor de acelasi fel din Europa, atat pe considerente de dezvoltare, cat si din perspectiva disponibilitatii fata de societatea romaneasca de orientare progresista si initiaza un proces ireversibil de recredibilizare a clasei politice prin dialog transparent si nemijlocit.
  • -2 (2 voturi)    
    lansarea USP (Joi, 22 decembrie 2011, 22:01)

    gogo [anonim]

    USP este rezultatul gandiriii pozitive pe care Cristian Diaconescu vrea s-o implementeze si care prin acest intermediu asteapta ca vocea societatii sa fie mai pregnanta pentru orice proiect care va influenta viata de zi cu zi.
  • +1 (1 vot)    
    ups... (Vineri, 23 decembrie 2011, 16:08)

    kansas [anonim]

    usp sau ups...?!? ouuups...ups...
    Jucaria lui Oprea... dar Oprea a cui jucarie mai e ?
    Ce sigla au ? - un rahat gonflabil ?...
    Cu ce vor veni in campanie ? Cu gogosi umplute cu aceeasi sigla ?

    ...nu vreau decat sa ma informez...dealtfel arata la fel ca si ceilalti gushati din celelalte partide...cum sa-i deosebesc...imi spune cineva ?!...

    In mod deosebit as vrea sa aflu ce au facut PANA ACUM pentru Romania !!!