Deputatii care au votat la doua maini risca interzicerea participarii la lucrari pentru o zi

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 20 decembrie 2011, 18:48 Actualitate | Politic

Deputatii care au votat la doua maini risca interzicerea participarii la lucrari pentru o zi si diminuarea corespunzatoare a indemnizatiei de sedinta, informeaza Mediafax.

Conform unui comunicat al Camerei, Comitetul liderilor grupurilor parlamentare, intrunit marti, a decis sa propuna Biroului Permanent o serie de masuri in cazul deputatilor care au exercitat vot multiplu.

"In urma analizei efectuate de Comisia juridica pe aceasta tema, la propunerea Comitetului liderilor, Biroul Permanent va lua in discutie interzicerea participarii la lucrarile Parlamentului pentru o zi, precum si diminuarea, in mod corespunzator, a indemnizatiei de sedinta pentru deputatii care au exercitat un vot multiplu", precizeaza sursa citata.

Biroul Permanent al Camerei Deputatilor se va intruni, joi, pentru a aplica sanctiunile pentru deputatii care au votat la doua maini, a declarat, luni, liderul grupului PSD, Mircea Dusa.

Dusa a precizat ca, la sedinta de luni a Biroului Permanent, presedintele Camerei Roberta Anastase a propus ca joi sa aiba loc, la ora 11:00, o sedinta a Biroului Permanent in care se vor aplica sanctiunile pentru deputatii care au votat la doua maini.

"Sanctiunile sunt cele prevazute de lege, de la o zi pana la 30 de zile suspendare", a spus Mircea Dusa.

Intrebat daca Biroul Permanent se intruneste pentru a decide cate zile de suspendare vor fi date deputatilor care au votat la doua maini, Mircea Dusa a spus: "Exact de asta a fost convocat Biroul Permanent la ora 11.00".

Secretarul Camerei Dumitru Pardau a precizat, la randul sau, ca decizia in privinta celor care au votat la mai multe cartele a fost amanata pana joi, urmand ca liderii grupurilor parlamentare sa se intalneasca marti "pentru a conveni asupra acestui aspect".


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

447 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    asta e pedeapsa... (Marţi, 20 decembrie 2011, 19:00)

    popcorn monta [utilizator]

    sau o recompensa...
  • +6 (6 voturi)    
    nu pot sa cred? asa de grav? (Marţi, 20 decembrie 2011, 19:29)

    radu [anonim]

    eu propun ca pentru o zi sa nu poata accesa programele xxx de la hotel...
  • +6 (6 voturi)    
    astia-s dusi? (Marţi, 20 decembrie 2011, 19:33)

    MirceaA [utilizator]

    si eu daca votez de doua ori la alegeri, nu merg a doua zi la servici?
  • +4 (4 voturi)    
    si de aia (Marţi, 20 decembrie 2011, 19:46)

    gopo111 [utilizator]

    nu mai pot ei , dupa ce sint rupti in gura de oboseala asta e binevenita, sa le ia jumate din salariu, si atunci sa vezi cine mai voteaza la doua miine, daca un roman de rind voteaza de doua ori se duce la puscarie, jegurile astea de ce nu .... si sa nu mai aiba dreptul de a fii intr-o functie de conducere toata viata lor asa ar trebui sa zica legea
    • +3 (3 voturi)    
      Ar trebui... (Marţi, 20 decembrie 2011, 20:50)

      ady624 [utilizator] i-a raspuns lui gopo111

      Dacă au fost prinși votând la două mâini ar trebui să se aplice următoarele:

      1) eliminarea persoanei din funcția de parlamentar pe care o deține
      2) pierderea definitivă a dreptului de a exercita o funcție publică
      3) pușcărie pentru înșelăciune

      Iar persoanei pentru care respectivul a votat (atunci când acest lucru nu se poate face fără consimțământul său) să i se aplice regulile 1) și 2). Cred că votul este pe bază de cartelă așa că dacă X votează pentru tine, o face pentru că tu i-ai dat cartela.

      De asemenea, la intrarea în parlament să se instaleze uși separate pentru ieșire și pentru intrare iar acestea să funcționeze pe bază de cartele. Ca să poți intra în sală ai nevoie de cartelă. Astfel se va face și prezența în același timp. Așa cum posesia unui buletin al altei persoane este infracțiune, așa și posesia cartelei altei persoane să fie infracțiune. Sau dacă se vrea, să se facă votul cu buletinul :) Cărțile de identitate sunt "machine readable" așa că pot fi folosite pe post de cartele de vot.

      Soluții există, voință nu este.

      Adrian
  • +4 (4 voturi)    
    Parlamentii, ajunsi in Raiul Hotilor ! (Marţi, 20 decembrie 2011, 20:13)

    Borbandieru [anonim]

    Bine, dom'le, da' asta nu-i FURT??
    Sau, poate, e ca-n poveste: "bine, te iert, du-te si nu mai pacatui..." Macar o zi.
    Fi-r-ar !...
  • +3 (3 voturi)    
    Inchisoare ? (Marţi, 20 decembrie 2011, 20:18)

    Ioana [anonim]

    De ce nu risca inchisoarea ?
  • +4 (4 voturi)    
    referendum (Marţi, 20 decembrie 2011, 20:28)

    vercingetorix [utilizator]

    Poate ca ar fi mai bine sa se organizeze un referendum pe aceasta tema, iar intrebarea sa fie urmatoarea:

    Sunteti de acord ca parlamentarii care sunt prinsi ca voteaza multiplu sa fie exclusi din parlament si ulterior sa fie anchetati pentru abuz in serivicu, furt, tradare etc?

    Asta asa ca daca tot sunt trimisi acolo de popor, tot poporul ar trebui sa le reglementeze si activitatea. Si daca tot am propus referendum sa li se stabileasca salariul tot prin referendum.
  • +2 (2 voturi)    
    Prea putin (Marţi, 20 decembrie 2011, 21:17)

    Alex [anonim]

    Pentru fals & uz de fals, patyrundere fara drept in sisteme informatiece , cum e cu pedepsele ????
    Nu am dreptate ? Daca nu am, atunci cum e categorisita fapta ???
  • 0 (0 voturi)    
    Asta da pedeapsa ! (Vineri, 23 decembrie 2011, 21:27)

    Barbu [anonim]

    Dar la aia care nu dau pe la parlament cu saptamanile le da o prima ? Intr-o vreme se transmiteau la TV fragmente din lucrarile senatului dar niciodata nu erau in sala mai mult de 60 de senatori.