Motiunea de cenzura "Dupa 22 de ani, democratia e in pericol" este citita luni in Parlament si supusa la vot joi. PDL: Motiunea nu va trece

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 19 decembrie 2011, 15:25 Actualitate | Politic

Motiunea de cenzura intitulata "Dupa 22 de ani, democratia este in pericol", depusa de USL ca urmare a angajarii raspunderii Guvernului pe legea privind comasarea alegerilor locale cu cele parlamentare, urmeaza sa fie prezentata luni in plenul Parlamentului de catre initiatori. Documentul va fi supus la vot joi, in plen. PDL considera ca motiunea de cenzura initiata de opozitie nu va trece de Parlament si "Guvernul nu se afla in niciun pericol", a declarat, luni, purtatorul de cuvant al PDL, Sever Voinescu, citat de Mediafax.

"Politic, suntem convinsi, mai ales dupa sedinta coalitiei, ca Guvernul nu se afla in niciun pericol", a spus Voinescu dupa sedinta BPN al PDL. El a apreciat ca nici initiatorii motiunii de cenzura, adica reprezentantii USL, "nu au incredere in propria lor motiune". Voinescu a mai spus ca acest lucru arata faptul ca in opinia publica s-a asezat deja trendul scaderii USL si cresterii PDL.

Intrebat daca in PDL s-a facut un sondaj de opinie, Sever Voinescu a raspuns ca, "dupa ultimele masuratori", USL ar avea sub 50%, fiind pe la 40-45%, in vreme ce PDL s-ar indrepta spre 25%.

Motiunea de cenzura intitulata "Dupa 22 de ani, democratia este in pericol", depusa de USL ca urmare a angajarii raspunderii Guvernului pe legea privind comasarea alegerilor locale cu cele parlamentare, urmeaza sa fie prezentata luni in plenul Parlamentului de catre initiatori.

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1114 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    Psd si Pnl se joaca cu lopatele in nisip (Luni, 19 decembrie 2011, 15:35)

    dan [anonim]

    In timp ce Tribunalul Bucuresti l-a eliberat pe cel mai periculos interlop roman, Sile Camataru care a fortat zeci de romance sa se prostitueze, sa fie sclave sexuale iar CSM tace malc..

    Astea sunt problemele noastre ipocritilor din PSD si PNL, faptul ca judecatorii numiti de voi de-a lungul anilor ne pun viata in pericol eliberand infractorii care o sa-si caute din nou victime inocente si o sa le distruga vietile. Si voi sunteti vinovatii pentru ca voi ati adus gunoaiele alea de judecatori!!
    • -4 (4 voturi)    
      cand... (Luni, 19 decembrie 2011, 17:48)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui dan

      cand se loveste la nivelul principiilor democratiei prin comasare este problema noastra... ca USL isi manifesta ostilitatea in Parlament este una.. problema este ca fie ca in viitor pe baza tezei situatiei grele oricine va putea silui cum doreste democratia.. aici e buba.. dar Base si Udrea, acesti P Groza si A Pauker ai zilelor noastre pot face orice caci sunt unii ca tine care vad doar prin partizanat politic.. nu e vorba de stanga.. nu e vorba de dreapta.. e vorba de principii stiimate portocaliu
  • -9 (11 voturi)    
    bine ca PDL nu se afla in pericol... (Luni, 19 decembrie 2011, 15:56)

    Bogdan [anonim]

    asta era important. Cat despre democratie, cui ii pasa ?? In orice caz nu PDL-ului...
    • +3 (3 voturi)    
      "Democratia" lui Iliescu (Luni, 19 decembrie 2011, 17:35)

      Traian [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      "Democratia" PSD = "democratia" USL = "DEMOCRATIA" PRIVILEGIATILOR este in pericol ai dreptate. Sper sa scapam de ea si o astfel de "democratie" sa nu mai fie niciodata in ROMANIA.
  • +11 (13 voturi)    
    O motiune cu dedicatie. (Luni, 19 decembrie 2011, 16:00)

    mircea [anonim]

    Titlul motiunii de cenzura este ales pentru a-l pupa in cur pe Iliescu .Tucalarii lui Iliescu si gasca lor de criminali(Ponta si Antonescu) au gasit un titlu pentru Motiunea de cenzura,care sa-i mai umfle boasele lui Iliescu.Altfel nu inteleg cum Antonescu si Ponta dau de pamant inclusiv cu perioada in care au fost la guvernare.Si vor sa ne fie sefi.Ptiu,drace!
    • -8 (8 voturi)    
      Eu sunt de acord cu titlul. (Luni, 19 decembrie 2011, 16:23)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Prin legea promovata de PDL se amana alegerile locale si parlamentare pana cand vrea ministrul de interne adica pot fi in 2012, 2013, 2014...
      Acum depinde ce se termina mai repede, criza sau mandatul prezidential.
    • -3 (3 voturi)    
      esti jalnic (Luni, 19 decembrie 2011, 17:49)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      ca la orice postare a ata... esti jalnic.. de la un limbaj murdar si pana la idei tembele.. daca tu esti prototipul votantului PDL-ist ajung la concluzia ca si Ana Pauker era mai buna ca voi
      • +1 (1 vot)    
        urmaresc postarile (Luni, 19 decembrie 2011, 18:56)

        banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

        lui de un timp mai indelungat ,si am ajuns la concluzia ca nu avem cei face,asta este urmarea scolii PCR !
  • +13 (13 voturi)    
    Titlul motiunii e gresit (Luni, 19 decembrie 2011, 16:17)

    Un stelist [anonim]

    A fost o eroare la inregistrare, usl alesese ca titlul "Dupa 22 de ani, democratia este in pericol de a fi instaurata in Romania", dar dintr'o greseala a aparut varianta scurta a titlului.
    • +6 (8 voturi)    
      Titlul e corect! (Luni, 19 decembrie 2011, 16:33)

      Tot un stelist [anonim] i-a raspuns lui Un stelist

      De fapt USL-ul, prin aceasta motiune, vrea sa-si faca autocritica si sa spuna poporului roman ca ei, dupa 22 de ani, pun democratia in pericol.
      Sper ca nu vor reusi sa o faca.

      Sarbatori fericite la toata lumea si......HAI STEAUA!
  • +3 (3 voturi)    
    confuzie (Luni, 19 decembrie 2011, 17:34)

    Paleopterix [utilizator]

    Mai, cred ca incep sa inteleg ce e in capul pesedeilor! Cred ca la scoala la ei, la kgb, li s-a predat gresit lectia despre coruptie si democratie si au incurcat termenii. De aia saracii, da 20 si ceva de ani incoace practica coruptia cu indarjire, pentru ca ei probabil o confunda cu democratia si cred ca e obligatorie prin constitutie! Si acum, cand marii curupti au inceput sa fie un pic ciupiti de tur, au inceput sa urle disperati ca e in pericol democratia!!! Puneti mana pe un dictionar tovarashi, pana nu e prea tarziu!
  • -1 (1 vot)    
    gri (Luni, 19 decembrie 2011, 19:10)

    am [anonim]

    Vad ca cel putin pe forumul asta .......parerile sunt foarte polarizate. USL este o chestie recenta............si toate partidele au contribuit in timp la forma asta de societate pe care o avem aici la noi.
    Sa vina careva sa spuna ca PDL este un partid de ingeri..............cine-l crede? De vina sunt reziduurile
    comunismului.........vechi activisti si securisti care bantuie cu apucaturile lor prin societatea romaneasca in toate partidele. E plin de arivisti si oportunisti,de tradatori si imorali ,mitomani si mascarici in toata clasa politica. Iliescu ?......o pacoste care a franat iesirea din marasm........si locotenentii lui..tot asa.................dar ca sa spui ca doar PDL-ul e capabil de ceva bun..................in politica trebuie sa fi mai nuantat.Pacat ca istoria se uita foarte repede.