Adrian Nastase: Nu intentionez sa mai candidez la presedintie. Vremea a trecut. Am avut o sansa, eu, poate si Romania. Poate ca altfel ar fi fost Romania astazi, in momentele acestea extrem de dificile

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 15 decembrie 2011, 21:37 Actualitate | Politic

Adrian Nastase a declarat, joi, invitat in emisiunea "Subiectiv", difuzata de Antena 3, ca nu intentioneaza sa mai candideze la presedintie. "Vremea a trecut. Timpul nu iarta. Am avut o sansa, eu, poate si Romania. Nu spun sansa, era o alternativa, o alta varianta. Poate ar fi fost mai bine, poate mai rau. […] Poate ca altfel ar fi fost Romania astazi, in momentele acestea extrem de dificile, de criza internationala, mai bine, intr-o relatie mult mai eficienta cu parteneri externi, dar si mai solida in plan intern, si social si economic", a afirmat fostul premier.

Intrebat daca intentioneaza sa mai candideze la presedintie, in cazul in care si celelalte dosare se vor finaliza precum dosarul "Matusa Tamara", Adrian Nastase a raspuns: "Nu. Vremea a trecut. Timpul nu iarta. Am avut o sansa, eu, poate si Romania. Nu spun sansa, era o alternativa, o alta varianta. Poate ar fi fost mai bine, poate mai rau. Nu s-a intamplat asa. L-am citat pe Dominique Strauss-Kahn care spunea ca a pierdut intalnirea cu francezii. Eu as spune ca atunci am pierdut acea intalnire care putea sa fie poate mai buna pentru mine, in sensul ca nu as fi trecut prin aceste furci caudine care, iata, inca nu s-au incheiat […], dar poate ca si pentru Romania. Poate ca altfel ar fi fost Romania astazi, in momentele acestea extrem de dificile, de criza internationala, mai bine, intr-o relatie mult mai eficienta cu parteneri externi, dar si mai solida in plan intern, si social si economic."

Amintim ca magistratii Inaltei Curti de Casatie si Justitie (ICCJ) l-au achitat, joi, pe Adrian Nastase in dosarul "Matusa Tamara" in care fostul premier, fostul sau consilier Ristea Priboi si fostul sef al Oficiului National pentru Prevenirea si Combaterea Spalarii Banilor (ONPCSB), Ioan Melinescu, sunt acuzati de fapte de coruptie. Decizia nu este definitiva si poate fi atacata cu recurs.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1518 vizualizari

  • +19 (19 voturi)    
    CU PRESA LA PICIOARE, faceai o lume perfecta (Joi, 15 decembrie 2011, 21:51)

    PSD [anonim]

    Caci cine te putea contrazice ?!!!
  • +19 (21 voturi)    
    da? (Joi, 15 decembrie 2011, 21:56)

    ano1 [utilizator]

    am auzit faptul ca ai deschis un mall impreuna cu niste golani frati cu gadafi...
    Ce mai fac iepurii impuscati de tine?Te asteapta in Rai?


    O sa v-o luati in freza tot de la Diaspora la urmatoarele alegeri...Stangisti ce sunteti !!!

    Cumpar si bilete de avion pana acasa numai sa votez impotriva gastii tale.
  • +19 (21 voturi)    
    Iti spun eu exact cum ar fi fost (Joi, 15 decembrie 2011, 22:07)

    crap [anonim]

    o romanie latifundiara, banana country. bine ca nu v-ati intalnit destinele, tu si romania, ca mai aveati putin, tu si pere iliescu, si o duceati pe culmile societatii multilateral dezvoltate..istoria o sa va pomeneasca pe toti ca pe un bunch de idioti care ati avut o sansa si ati preferat sa va'ngrasati. sayonara! (in traducere libera, inchina'te de trei ori ca n-ai dat cu nasul de parnaie; da' daca dadeai, insemna ca s-a schimbat ceva in romania, ceea ce se vede ca e ca'n poveste, inainte mult mai este..)
  • +15 (15 voturi)    
    delirul puterii (Joi, 15 decembrie 2011, 22:07)

    paul [anonim]

    I:concluzia e ca, daca ii merge bine tov.Nastase, ii merge bine ROMANIEI,daca ii merge lui rau,sufera si tara?
    R:Frumoasa tara...pacat ca e locuita,daca totul depinde doar de ctitorul Nastase.
    Stie cineva cat impozit a platit salvatorul ,in afara de cel de numit la stat,cat a contribuit aceasta minte stralucita material la bugetul tarii?
    In schimb el are si cei care muncesc real,au mult mai putin,si contribuie mult mai mult.
    ASTA E SANSA CARE AM RATAT-O?
    Atunci inseamna ca noi nu am pierdut nimic,tu .da
    • +6 (10 voturi)    
      vlad tepes (Vineri, 16 decembrie 2011, 0:02)

      KiCU [anonim] i-a raspuns lui paul

      Daca traia Vlad Tepes, asta si multi alti ar fi avut o teapa infipta in fund, care le iese pe gura.
  • +10 (12 voturi)    
    God help us all!!! (Joi, 15 decembrie 2011, 22:22)

    Costin [anonim]

    176.953.753.638.990.471

    Acesta era numarul de oua numarate la care ajungeam daca iesea Nastase in 2004.

    Ne-a ferit Dumnezeu! Poate se indura de noi si de-acum �nainte ......
  • +4 (4 voturi)    
    :-) (Joi, 15 decembrie 2011, 23:10)

    Marius [anonim]

    Va multumim!
  • +14 (14 voturi)    
    Justitie corupta. (Joi, 15 decembrie 2011, 23:45)

    gica [anonim]

    Adrian Nastase trebuia sa fie de mult in puscarie .In Romania -raiul hotilor-sunt condamnati doar gainarii.Pana nu vor fi exclusi hotii si prostii din justitie , tara asta nu-si va reveni.
  • +9 (11 voturi)    
    Thanks giboane (Joi, 15 decembrie 2011, 23:47)

    Macacul [anonim]

    Dar daca tot ai scapat de bulau poate te poti duce naibii intr-o tara bananiera sa uitam de tine.
  • +5 (7 voturi)    
    Oarba dupa tine (Vineri, 16 decembrie 2011, 0:02)

    Cetatean [anonim]

    ... si dupa toti cei asemenea tie, dragul nostru fost viitor presedinte.
  • +12 (14 voturi)    
    Romania a avut o sansa! (Vineri, 16 decembrie 2011, 0:11)

    gabe2006 [anonim]

    Romania chiar ca a avut o sansa ca nu a iesit Nastase presedinte! Ma bucur tare mult ca esti privesti la Cotroceni de dupa gard. Mai sunt 2 dosare si un recurs la al treilea ... cine stie ... poate ca o sa fii presedinte de celula la Gherla. Cheama-l si pe Iliescu sa-ti tina de urat si suna-l pe Tonta sa-i spui cum e la racoare.
  • +14 (14 voturi)    
    sansa (Vineri, 16 decembrie 2011, 0:25)

    Ari3s [anonim]

    Adevarat, Romania a avut o sansa...trebuia sa va stranga la piept mai bine. Pana va crapau oasele.
  • +12 (12 voturi)    
    du-te 'prietene'... (Vineri, 16 decembrie 2011, 0:49)

    gaggauta [anonim]

    ... si numara-ti ouale impreuna cu 'tovarasii' tai, iti multumim ca am ratat sansa aia !
  • +6 (8 voturi)    
    re. (Vineri, 16 decembrie 2011, 1:56)

    Shaq [anonim]

    Poate ca nici criza asta mondiala nu ar fi fost, daca era Nastase presedinte. Era pace in lume si prosperitate.
  • +8 (8 voturi)    
    presedinte (Vineri, 16 decembrie 2011, 7:27)

    dorel [anonim]

    nastase, daca erai tu presedinte acuma, eram ca bielorusia, congo
  • +8 (8 voturi)    
    ... (Vineri, 16 decembrie 2011, 9:00)

    ilie [anonim]

    Adevar graieste nepotelul doamnei Tamara. Cu el presedinte, Romania ar fi fost altfel. MULT MAI RAU. Multumim lui Dumnezeu.
  • +8 (8 voturi)    
    Ai fost cel mai bun premier? imi vine sa plang (Vineri, 16 decembrie 2011, 9:24)

    MMM [anonim]

    dle Nastase ,ai fost tot timpul in varf si ai avut sansa sa faci ceea ce e corect , adica era de ajuns sa faci sa functioneze justitia in Romania. Nu,tu ai subjugat-o intereselor infractorilor (intre care si tu) care au fost in PSD (unii au migrat in PNL si apoi s-au transferat la PDL iar maine vor fi in USL) fiindca nu e asa. infractorii fac politica banului si nu politica Romaniei.
    Cum gandesti ca te credem un om onest cand seful tau de cabinet a ajuns dintr-un PARLIT in milionar in cativa ani? lucrand pe statul tau de plata luand salariul de la buget si in loc sa munceasca in interes public el a jefuit ce a putut avand umbrela ta deasupra capului.
    cate firme nu au falimentat protejatii tai?
    te lauzi ca Autostrada transilvania ar fi trebui sa coste 2 mld euro. Dle profesor de drept, dumneavoastra ati facut acele clauze din contract in care orice lucrare netrecuta in contract ar ficostat in plus?
    Asfaltul de pe acea autostrada era trecut in contract sau asta e o lucrare suplimentara ?
    DA, IMI VINE SA PLANG.
    nu Basescu e vinovat de ce e Romania astazi , ci TU , ILIESCU si infractorii protejati de voi
  • +3 (5 voturi)    
    alt gieoana! (Vineri, 16 decembrie 2011, 10:02)

    panfilica [anonim]

    si mircel vorbea de ursita sa ca salvator al natiei, om care conteaza.
    amandoi au criticat, si pe buna dreptate, fixarea unui catindat la prezidentura, cu patru ani inainte de lupta.
    deci, nu cred ca vreunul din ei a renuntat, in fundul sufletului sau, ca nu mai are, asa, niscai dorinti ..reprimate.
    dar, daca ar fi sa aleg intre viktor, krin, bonbo si mircica, cred ca ultimul ar fi cel mai bun.
    este mai putin corupt, mai onest ca ceilalti, desi, oleaca mai naiv, mai credul.
    nu ca as vota pe vreunul, dar vorbesc despre un catindat de luat in seama, pe partea aia a strazii.
    cel mai putin de luat in seama imi pare antenescu, un clown care ar face tzara de ras.
    este la fel de vindicativ ca base, la fel de predispus la dat cu muci'n fasole, dar mult mai tont si, in plus, dirijabil, dependent.
    base, cel putin este independent, la intern.
    cat despre legatura cu lumea, preferabil unul care primeste "sfaturi" din vest, decat dela mosku.
  • +2 (2 voturi)    
    asentiment (Vineri, 16 decembrie 2011, 10:24)

    manuel [anonim]

    ma bucur sa vad numai oameni care ii injura pe escroci. ce tupe nesimtit au comunistii astia! daca erau ei la putere...
    trebuie sa apara un om din afara politicii care sa faca politica, pentru ca astia sunt varza toti cu toate partidele lor.
    politica romaneasca = adunatura de comunisti nesimtiti, hoti, o mare parte dintre ei retardati, o alta parte analfabeti, educatie (cei 7 ani de acasa) precara, impotenti (pentru ca daca erau potenti faceau ceva util, s-ar fi afirmat in alte domenii)
  • +4 (4 voturi)    
    Oul si gaina (Vineri, 16 decembrie 2011, 10:28)

    Lalaila [utilizator]

    Romanii ti-au demonstrat cine cui ii numara ouale in tara asta. Macar ai decenta sa dispari din fata lor.
  • +5 (5 voturi)    
    nastase (Vineri, 16 decembrie 2011, 10:41)

    grigs1981 [utilizator]

    Asta ne crede tampitzi!Adica noi nu realizam cat rau a facut el si altii ca el,dar mai ales JUSTITIA,acestei tari la nivel de credibilitate cu tot ce implica asta.Sa-ti dea Dumnezeu ceea ce meriti ca din alta parte nu mai avem sperante!
  • +5 (5 voturi)    
    Sansa Romaniei.... (Vineri, 16 decembrie 2011, 11:20)

    Ronin [utilizator]

    ...a fost tocmai faptul ca NU a castigat Nastase! Cu toata criza asta nenorocita, eu unul nu as vrea sa ma intorc in "epoca" Nastase, una din cele mai negre perioade pe care le-a traversat Romania. Nesimtitu` asta mizeaza pe faptu` ca romanul are memoria scurta......Daca ar fi sa descriu perioada aceea o singura expresie in vine in minte:"sclavi pe plantatie"! Ce tupeist, dom`le!!!!
  • +4 (4 voturi)    
    Sansa noastra a fost (Vineri, 16 decembrie 2011, 12:05)

    Gabi M [utilizator]

    ca nu ai iesit tu Presedinte!Nu am uitat stenogramele tale cu ministrul Justitiei,turnatoarea la Secu 'Rodica Stanoiu (in care fabricati dosare penale adversarilor politici) sau pumnul in gura pus presei sau privatizarile din care incasai comisioane grase!
  • -4 (4 voturi)    
    Traim bine cu Base!!! Sanchi!!! (Vineri, 16 decembrie 2011, 12:08)

    ggg [anonim]

    Noi suntem manelisti si nu intelegem ironiile fine, ne place hahaitul zgomotos si bautura, femeile usoare si manelele. Noi suntem PDL-isti si suntem la putere!!!
  • -1 (1 vot)    
    Pretul achitarii? (Vineri, 16 decembrie 2011, 15:38)

    Metec [utilizator]

    Acest anunt, ca si cel facut de Mitrea la alta televiziune a opozitiei, vine suspect de rapid dupa sentinta de achitare a ICCJ. Daca as fi adeptul teoriilor conspiratiei, mi-ar fi usor sa-mi inchipui dialogul Nastase-Basescu: Adriane, te iert cu Tamara, dar anunti ca nu te mai bagi la prezidentiale! S-a facut, Traiane, maine ies pe post! Pe cand stenogramele discutiilor, in presa?!