Ion Iliescu: Instanta a judecat cum trebuie in cazul Nastase. Tracasarea lui in justitie este suparatoare

de RFI     RFI Romania
Joi, 15 decembrie 2011, 15:40 Actualitate | Politic

Adrian Nastase si Ion Iliescu
Foto: HotNews.ro / Victor Cozmei
Presedintele de onoare al PSD, Ion Iliescu, a spus la RFI ca Inalta Curte de Casatie si Justitie (ICCJ) a judecat "cum trebuie" in dosarul "Matusa Tamara", in care Adrian Nastase a fost achitat. Magistratii ICCJ l-au achitat joi pe Nastase in acest dosar, in care fostul premier, fostul sau consilier Ristea Priboi si fostul sef al Oficiului National pentru Prevenirea si Combaterea Spalarii Banilor, Ioan Melinescu, erau acuzati de fapte de coruptie.

Ion Iliescu e de parere ca achitarea fostului premier, Adrian Nastase, in dosarul "Matusa Tamara" este corecta. El a spus ca s-a asteptat ca justitia sa judece "cum trebuie".

"Credeam ca justitia o sa judece cum trebuie. Cel mai suparator lucru este aceasta tracasare in justitie a lui Nastase. Altminteri, cred ca oamenii au judecat cum trebuie", a declarat fostul sef al statului.

Citeste continuarea pe www.rfi.ro.


Citeste mai multe despre   






















1849 vizualizari

  • +30 (32 voturi)    
    pai da (Joi, 15 decembrie 2011, 15:51)

    sorin [anonim]

    judecat "cum trebuie" nu inseamna si "judecat corect".
    Insa bine ca a iesit "cum trebuie".

    Mei nea nelu, dumneata ar trebui sa te inscrii la Divertis. :)
  • +25 (27 voturi)    
    Sa-i fie de bine. (Joi, 15 decembrie 2011, 15:51)

    Anonim [anonim]

    Nimeni nu se astepta la altceva dela aceasta justitie corupta pina'n maduva oaselor. Cum se spune" o mina spala pe alta, si amindoua obrazul" Cum puteau sa-l condamne pe Nastase cand ei fura si mai mult. Sa-i fie de bine.
  • +24 (26 voturi)    
    ....despre tracasare (Joi, 15 decembrie 2011, 15:57)

    B.Michelle [utilizator]

    ....mai draga , ce sa zici si tu..."corb la corb nu-si scoate ochii " !
  • +25 (27 voturi)    
    nastase-iliescu (Joi, 15 decembrie 2011, 15:59)

    nea titi [utilizator]

    Cum sa nu se bucure batranul edecar politic? Pai, astfel, scapa si el definitiv de acuzatiile de crima din decembrie 89 si mineriade. Corb la corb nu-si scoate ochii, mai ales daca sunt de aceeasi origine sociala.
    • +1 (1 vot)    
      coruptul si manipulatorul (Joi, 15 decembrie 2011, 19:47)

      delicventi [anonim] i-a raspuns lui nea titi

      Bun comentariu, la tinta
  • +18 (20 voturi)    
    ilici mai jucator decat zeus (Joi, 15 decembrie 2011, 16:00)

    demaGOGU [anonim]

    strict dpdv strategic, a mutat magistral"inamovibilizand" judecatorii datori\fideli\captivi(nu importa!): rezultatul o bomba care inca produce efecte peste timp

    contraatacul vine pe filiera garbovan et co...de urmarit, jocul se "joaca"!
  • +15 (17 voturi)    
    "alternativa" Nastase si Iliescu (Joi, 15 decembrie 2011, 16:02)

    Es [anonim]

    Cum nu poti scapa de umbra, la fel nu poti scapa de aceste figuri triste ca Iliescu si Nastase. Oricat de nemultumiti ar fi oamenii de performanta guvernantilor actuali, reintoarcerea la putere a matusilor bogate si bunicutelor comuniste nu pare deloc o alternativa mai buna.

    nu inteleg cum reuseste psd-ul sa se saboteze atat de eficient de unul singur cand ar trebui sa fie de fapt foarte usor sa propui o alternativa viabila si cu oameni politici noi si competenti. incredibil
  • +11 (11 voturi)    
    Nu inteleg. (Joi, 15 decembrie 2011, 16:11)

    X [anonim]

    Ma... eu nu inteleg pana la urma care a fost rezultatul judecarii. Cum adica l-a achitat pe Nastase? Ce s-a intamplat? Fiti mai expliciti ca pentru tampitii ca mine care nu inteleg. Multumesc
  • +19 (21 voturi)    
    PSD si "Tribunalul Poporului" (Joi, 15 decembrie 2011, 16:12)

    uluit [utilizator]

    Stimate Tovarase Ion Iliescu, tin sa va scriu, pe aceeasi limba (de lemn), care va este atat de draga.

    Stim ca, pentru noi "astia" mai mici, justitia din Romania, are doua talere. Mai stim ca, sistemul pus la punct de camarila pe care-o patronezi este inpenetrabil.

    Chiar din cuvintele "matale" se poate citi ca, am dreptate! In aceeasi logica, ar trebui sa nu-i mai "tracasam" pe toti hotii si criminalii, ca sa nu sufere prea mult.

    Halal stat de drept si mai avem pretentia sa fim parte a lumii civilizate in UE.
  • +12 (14 voturi)    
    cum trebuie? (Joi, 15 decembrie 2011, 16:26)

    terka [anonim]

    De unde stie ilici "cum trebuie" sa judece instanta?
    Doar daca nu le-a dat el "indicatii pretioase" , instanta s-a conformat si acum le multumeste..... nu ca ar fi pentru prima data , sa nu uitam multumirile aduse minerilor pentru faradelegile comise in 1990 !
  • +8 (10 voturi)    
    Cum e posibil (Joi, 15 decembrie 2011, 16:44)

    mara [anonim]

    ca un proces sa dureze atata timp daca probele ,dupa sentinta data de ICCJ,erau clare pentru judecatori? Cine raspunde pentru tergiversarea solutionarii acestui dosar ?
    • +7 (7 voturi)    
      nimeni (Joi, 15 decembrie 2011, 17:25)

      paolalaan [utilizator] i-a raspuns lui mara

      pentru hotii cei mari nu raspunde nimeni ,pot fura cat vor ca nu patesc nimic !gratie justitiei corupte rusine lor!
  • +9 (11 voturi)    
    hehehhe (Joi, 15 decembrie 2011, 16:49)

    aschie [anonim]

    calmi baieti. Poate justitia cea corupta v-a scapat pe usa din dos dar justitia romanilor v-a condamnat deja la uitare si blesteme. Asta nu se poate sterge. O sa dispara de pe site-uri acesta hotarare si va fi arhivata undeva dar memoria baieti...hehhe, cu aia nu-i de joaca.
  • +12 (14 voturi)    
    Judecarorul nr. 1 (Joi, 15 decembrie 2011, 16:54)

    ibrail [utilizator]

    Ion Iliescu :judecatorul nr. 1 al Romaniei!El spune ,cine sunt sau nu vinovati in aceasta tara.Rau ne-a mai blestemat soarta de cand criminalul ion iliescu l-a omorat{nu spun ca nu merita} pe Ceausescu fara un proces corect in ziua de Craciun!
    • +2 (2 voturi)    
      judecatorul (Joi, 15 decembrie 2011, 21:49)

      axxion [anonim] i-a raspuns lui ibrail

      Ai sesizat corect.Cineva a comunicat parola"sa facem zid pentru nastase" si papusarii au facut ce trebuie!Cel mai sarac si cinstit din tara a decis!La fel cum a facut acum citiva ani cu "moftul de proprietate" pt care plateste acum cetateanul ! Nu inteleg de ce isi cumpara in draci magistratii proprietati in tara si isi atribuie pensii!Urmatoarea mutare a UE va fi nerecunoasterea hotararilor judecatoresti!Dupa care vor ramane ei cu cine va veni!
  • +8 (8 voturi)    
    ilici draga (Joi, 15 decembrie 2011, 17:23)

    paolalaan [utilizator]

    ar trebui sa urmezi tu da nu cu achitari rusinoase ci cu pedeapsa meritataaaaaaaaaaaaaaa
  • +7 (7 voturi)    
    Mai traieste? (Joi, 15 decembrie 2011, 17:28)

    Anonima [anonim]

    Acest Ion Iliescu nu mai merge odata la bunul D-zeu? Sa fie si el judecat "cum trebuie"...
  • +11 (11 voturi)    
    O hotarare judecatoreasca DERO !! (Joi, 15 decembrie 2011, 18:07)

    Mister Proper [anonim]

    Asculta la mine Ilici: afacerea Nastase-"matusa Tamara" va ramane in istoria tarii alaturi de alte afaceri tenebroase, precum "afacerea Skoda" si alte mari mega-gainarii. Cum se intampla pe la americani, probabil peste niste ani buni o sa aflam cati bani a debursat Nastase ca sa obtina aceasta hotarare judecatoreasca DERO. Dar o vom afla!!
    Declaratia lui Ilici inseamna de faplt, ca vrea sa il puna pe Nastase inapoi la presedintia PSD-ului.Ciao, ciao Victoras... Back to Banie!
  • +10 (10 voturi)    
    o sa vedeti (Joi, 15 decembrie 2011, 18:21)

    marean [anonim]

    Nu mai pot de nerabdare sa vad funeraliile lui Ilici. Ah Doamne, ce-o sa joace si-o sa cinte toata tara mai ceva ca la prinderea lui Ceausescu. Cum a stat el de atitia ani numai contra acestei natii si a viitorului ei. Cum a blocat el pe rind tot ce era firesc si drept sa se intimple. Cum i-a mai luat el in brate pe toti hotii si pungasii comunisti si securisti. El a dat drumu si a inpinzit sistemul cu haita asta de hoti care s-au inmultit ca un cancer peste aceasta tara.
    Ginditi-va doar cit dispret va trebuie sa suporte memoria lui si cum va fi demolat. Eu cred ca pe Ceausescu l-a lasat lumea acolo in groapa, dar mi-e ca pe Iliescu or sa-l gaseasca astia intins de ciini pe caldarim. Chiar de ciinii pe care el i-a crescut si le-a dat de ros din sufletul acestei natii de atitia ani.
    Abia astept sa vad judecata divina, a lui si a tuturor ca el. Ce-o sa se mai faca justitia atunci ?...pe hotii din justitie cine-i va mai apara ?
  • +1 (3 voturi)    
    eu cred (Joi, 15 decembrie 2011, 18:28)

    yvon [anonim]

    ca un AK47 si un pumn de boabe de 7,62 ar rezolva pe loc toata coruptia, si hotia din ROMANIA,
    • -1 (3 voturi)    
      asta nu-i un comentariu, este instigare! (Joi, 15 decembrie 2011, 20:03)

      uluit [utilizator] i-a raspuns lui yvon

      Din pacate pentru tine, nu mai traim in epoca Stalinista, cu executii sumare la capatul satului si fara judecata sau procese inscenate. Metodele astea, au apartinut comunistilor, pentru distrugerea oamenilor cu verticalitate.

      Pot usor sa-ti cataloghez comentariul ca: instigare la acte criminale, iar asta intra usor in categoria penala.

      PS - comenteaza inteligent data viitoare.
  • +3 (3 voturi)    
    // (Joi, 15 decembrie 2011, 19:00)

    ioni [anonim]

    Daca as comenta acum tot ce imi vine la gura, as fi banat pe orice forum!
    Si nici n-as gasi cuvinte destul de murdare sa exprime ce simt.
    Ma bucur ca nu am ocazia sa-i vad ''live'' pe astia!(editat de HotNews.ro)
  • -1 (1 vot)    
    eu unul zic ca (Vineri, 16 decembrie 2011, 0:24)

    visio [anonim]

    este dictatura lui basescu; e clar ceva necurat aici; sa ne gandim un pic: base a fost ministru de transporturi a lui nastase; eeeee, nu ca vreau sa fiu carcotas, dar multe "chestii" au disparut in acea perioada: banii de la bancorex, si de la dsacia felix, si de la banca agricola, nu mai zic de rafinarii, flote maritime, contracte aiurea pt sosele, etc; hai ca le stim cu totii ca doar aici am trait in ultimii 20 ani....totusi nu avem nicio stire dela teroristii din decembrie 89; ma gandeam ca iliescu poate le pregateste ceva pachetele ca tot vin sarbatorile....
  • +1 (1 vot)    
    Nastase- Iliescu (Vineri, 16 decembrie 2011, 14:32)

    G [anonim]

    Iliescule, mai hodorog batrin,zici ca e tracasat Nastase in justitie. Dar eu nu sint tracasat cind ma gindesc ca a furat atit de mult din tara asta, cum poti sa inghiti povestea cu matusa Tamara,mai Iliescule? Chiar ma crezi un timpit, nu cred ca am imbatrinit chiar de pomana pina acum. Iliescule, ai sonsorizat prin neimplicare toate hotiile din tara asta cind ai fost Persedinte, adica sarac si cinstit, dar cine te mai crede,Iliescule NENOROCUL ROMANIEI asta ai fost.
  • 0 (0 voturi)    
    correct ! (Vineri, 16 decembrie 2011, 16:40)

    yckx [anonim]

    dl bonbonica ar trebui sa dea statul in judecata, sa ceara daune morale.
    au blasfemia'to pe tante tamara, l'au stressat pe dumnealui, au stresat'o pe dna dana miculescu si mostenitearea averii lui papa angelo.
    i'au atacat prestigiul de fost prim menistru si fost viitor sef de stat,
    i'au defaimat familia de lautari din hanul de pamant/tartasesti,
    au pus la indoiala capacitatile sale de jurist, profesor universitar si mare om de afaceri.
    una peste alta, 5oo mil euro ar fi aproape exact cat ii datoreaza statul roman.
    sa nu mai vorbim cat ii datoreaza natzia !

    jos crin !
    nastase presedinte !
  • 0 (0 voturi)    
    oligarhii (Vineri, 16 decembrie 2011, 19:52)

    micky spaga [anonim]

    In loc sa fie in puscarie , cei doi nenorociti ne spun ce si cum ! Asta spune tot despre romania !