Victor Ponta despre achitarea lui Adrian Nastase: "Nimeni nu-i va da inapoi domnului Adrian Nastase acesti sapte ani de prigoana"

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Joi, 15 decembrie 2011, 12:55 Actualitate | Politic

Victor Ponta a declarat joi, dupa ce Adrian Nastase a fost achitat in dosarul "Matusa Tamara", ca fostul premier "a facut lucruri bune, a facut si greseli, dar nu merita sa fie prigonit de institutiile statului"

"Eu nu am calculat in termeni politici, ci intodeauna am calculat in termeni personali fata de domnul Nastase. Repet: cei care folosesc institutiile statului pentru razboaie personale cum face Traian Basescu si alte persoane apropiate de acesta ar trebui a-si asume aceasta uriasa greseala", a mai spus Ponta.

"Era normala achitarea. Timp de sapte ani a fost prigonit de catre Traian Basescu si institutiile aflate in subordinea lui Traian Basescu. O spun, insa, cu un mare regret faptul ca nimeni nu-i va da inapoi domnului Adrian Nastase acesti sapte ani de prigoana si lui si altora mai putin cunoscuti, pentru ca sunt multi alti oameni in aceeasi situatie", a incheiat Victor Ponta.

Reamintim ca magistratii Inaltei Curti de Casatie si Justitie (ICCJ) l-au achitat joi pe Adrian Nastase in dosarul "Matusa Tamara" in care fostul premier, fostul sau consilier Ristea Priboi si fostul sef al Oficiului National pentru Prevenirea si Combaterea Spalarii Banilor, Ioan Melinescu, erau acuzati de fapte de coruptie. Decizia nu este definitiva si poate fi atacata cu recurs.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1877 vizualizari

  • +10 (14 voturi)    
    correct ! (Joi, 15 decembrie 2011, 13:00)

    ginel din cornu [anonim]

    nu trebuie prigonit, merita o statuie in mijlocul satului !

    poa' sa fie si'n mijlocul ..statului !
    in fatza palatului viktoria.

    sa trati bine, mai draga !
    • +11 (15 voturi)    
      Sa aiba grija (Joi, 15 decembrie 2011, 13:12)

      Kap [anonim] i-a raspuns lui ginel din cornu

      Sa nu faca statuia prea inalta, sa poata sa ajunga in continuare pliscul lui Pontahontas la ce are Bombo mai catifelat.
    • +13 (13 voturi)    
      ... (Joi, 15 decembrie 2011, 13:35)

      Marcu [anonim] i-a raspuns lui ginel din cornu

      Articolul asta probabil o face pe Bahmutanu sa se intrebe ei cine o sa ii dea inapoi atatia ani de prigoana?
    • +14 (14 voturi)    
      evident, (Joi, 15 decembrie 2011, 13:38)

      un satul [anonim] i-a raspuns lui ginel din cornu

      fiind vorba de dom' Nastase, e prigonit, muritorii de rand sunt supusi rigorilor legii, in fata careia, toti suntem egali si bla, bla, bla si bla....iar de dat inapoi, bre titulescule, nici el nu da mostenirea, nu?
    • +7 (7 voturi)    
      Mie cine-mi da anii petrecuti in Romania? (Joi, 15 decembrie 2011, 15:44)

      Gigi Berlogea [anonim] i-a raspuns lui ginel din cornu

      Dar mie cine-mi da inapoi anii petrecuti in Romania comunista si neo-comunista? Putregaiul rosu, PSD/PCR a condus si conduce tara. Ei sint oligarhia rosie, cei din cauza carora am plecat din RO. Purioul Nastase trebuia stors si aruncat la gunoi. Faptul ca nu i s-a intimplat nimic este dovada ca tot comunistii conduc. Ce mai au de spus acum postacii PSD? Dupa cum vad eu nu PDL conduce RO ci PSD/USL prin caracatita descrisa de Catalin Voicu!
  • +17 (19 voturi)    
    mai draga comunistilor (Joi, 15 decembrie 2011, 13:06)

    moni [anonim]

    Sunteti de o obraznicie fara margini!
    • +16 (16 voturi)    
      obraznicie, da (Joi, 15 decembrie 2011, 13:40)

      florin [anonim] i-a raspuns lui moni

      Obraznicie e putin spus, eu i-as spune direct nesimtire. Iar domn procuror ar fi facut mai bine daca tacea. Dar el NU si NU.
      Putea Ponta sa piarda o astfel de ocazie si sa dea iarasi cu bata in balta?
  • +18 (20 voturi)    
    Care justitie? (Joi, 15 decembrie 2011, 13:08)

    Radu [anonim]

    Este ultima dovada ca justitia in Romania este corupta pana in maduva oaselor. Prin urmare traiasca hotia, coruptia si minciuna. La ultima mea discutie la Bruxelles este exact ceea ce am remarcat despre situatia actuala a institutiilor din Romania.
  • +6 (10 voturi)    
    law abiding citizen (Joi, 15 decembrie 2011, 13:12)

    Tom_Macaragiu [utilizator]

    titlul este al unui film care poate reprezenta o solutie la actuala criza a justitiei.
    poate ca singura solutie este sa punem mana pe par sau sa speram ca cineva isi va face pomana si ii va livra un glont in cap lui nastase
    • 0 (2 voturi)    
      Adica sa-i batem glontu' cu paru' ? (Vineri, 16 decembrie 2011, 2:01)

      Romulus Iaru [utilizator] i-a raspuns lui Tom_Macaragiu

      Cooolll !!!!!!
  • +17 (17 voturi)    
    Prigoana? (Joi, 15 decembrie 2011, 13:31)

    M [anonim]

    Imi dau lacrimile cand ma gandesc la cei 7 ani de prigoana...
  • +8 (8 voturi)    
    Vorbiti cu ... (Joi, 15 decembrie 2011, 13:32)

    Cactus [anonim]

    "Nimeni nu-i va da inapoi domnului Adrian Nastase acesti sapte ani de prigoana". Vorbiti cu ... Prigoana, poate-i da el ceva.
    • +6 (6 voturi)    
      Ponta, lacrimi de crocodil (Joi, 15 decembrie 2011, 16:18)

      uluit [utilizator] i-a raspuns lui Cactus

      Mai mult de cat atat, Ponta il transforma pe Nastase intr-un erou, care a "suferit", din cauza justitiei aservite a lui Iliescu.

      O sa-l vedem iar pe Ponta cu, aceeasi placa: "Tot Basescu e de vina."
  • +11 (11 voturi)    
    oare (Joi, 15 decembrie 2011, 13:36)

    mos ion roata [utilizator]

    ce asteapta Olanda pentru a fi de acord cu intrarea nostra in spatiul Schengen?
  • +15 (15 voturi)    
    Sa ne aducem aminte (Joi, 15 decembrie 2011, 13:38)

    Dan [anonim]

    Domnule Ponta, dar celor prigoniti de Adrian Nastase cine la mai da "anii" inapoi? Nu uitati ca Parchetul Nastase Adrian (PNA) a fost inventat pentru a-si prigonii adversarii politici si oamenii incomozi, vezi pe site-ul lor persoanele cercetate si pana la urma achitate. Ati uitat de odiosul Amariei, moldoveanul penal cu morti pe constiinta instalat de Nastase ca unealta in fruntea PNA ?
  • +12 (12 voturi)    
    Erori judiciare, ce fac justitia de ris. (Joi, 15 decembrie 2011, 14:05)

    admus [utilizator]

    Dar lui Marcel Tundrea cine ii mai da inapoi cei 12 ani de puscarie acum cind este la 2 metri sub pamint?
    Ponta, pe Nastase te-ai gasit sa-l compatimesti ?!
  • +6 (6 voturi)    
    Nu se stie (Joi, 15 decembrie 2011, 14:19)

    Bogdan [anonim]

    Pai il sfatuiesc pe Ponta sa vorbeasca cu Prigoana... nu se stie, poate ii da inapoi anii astia 7 ... sau cati ori fi...
  • +10 (10 voturi)    
    nici noua (Joi, 15 decembrie 2011, 14:23)

    anca [anonim]

    Nici noua nu ne da nimeni inapoi cei 4 ani in care a fost Nastase premier.
  • +10 (10 voturi)    
    Justitia lu' peste (Joi, 15 decembrie 2011, 14:27)

    Bogdan [anonim]

    Sa ne traiti intru multi ani tovarase Nastase si poate veniti si presedinte ...ca tare v-au mai mazilit DNA -ul asta; asa un suflet pur si plin de cornuri si lapte...chiar si oua!!
    Iar de cealalta parte, Bravo Justitia , sa va bag meseria in cap, pe acolo pe unde Tepes baga dreptatea !!
    Catastrofelor, adica v-ati reformat !!
  • +8 (8 voturi)    
    ,,ARAMA " justitiei (Joi, 15 decembrie 2011, 14:30)

    e.t [anonim]

    Bucura-te , sau intristeaza-te, macaule ca a fost ( daca a fost ) Prigonit nu si Priponit .
  • +7 (7 voturi)    
    Ba da Pilat din Ponta, ba da (Joi, 15 decembrie 2011, 14:54)

    vlad [anonim]

    de ce esti asa de dramatic?! Ia da-te tu la o parte si lasa-l pe Nastase sa conduca pe fata PSD, sa vezi cum intinereste cu exact sapte ani. Oricum, mai are balta dosare, sa mai asteptam. Tu roaga-te sa-l infunde macar intr-unul, altfel vei fi halit de acest rechin declarat vegetarian.
  • +7 (7 voturi)    
    Cei 7 ani de prigoana (Joi, 15 decembrie 2011, 15:53)

    Mirahorian Hasmig [anonim]

    am inteles ca a fost prigonit de presedintele Basescu timp de 7 ani amanand -i trimiterea dosarului in instanta pe diverse motive,imunitate,exceptii de neconstitutionalitate,avocat bolnav,etc desi Adrian Nastase a cerut tot timpul sa fie judecat .Acelasi lucru se intampla si cu celelalte dosare pe care le are prigonitul nevinovat Adrian Nastase
  • +4 (4 voturi)    
    Rusine (Joi, 15 decembrie 2011, 17:23)

    Gabriel [anonim]

    Luati-va adio de la Shengen pentru multi ani de acum inainte. Cititi motivele achitarii si o sa va dati seama ca Romania nu mai are nici o sansa.
    Olanda are dreptate. Romanii vor suferi datorita marsaviei din justitia autohtona.
    Din punctul meu de vedere Romania = Ucraina (vezi cazul Leonid Kucima), sau orice alta tara de la est. Noi nu vom fi niciodata o Franta care are curajul sa-si aresteze un fost presedinte acuzat pentru coruptie.
    Urmeaza sa mai vina la putere si nenorocitii astia de la USL si Romania e terminata. Se va intampla ca in '90 si '91, iar usile Europei se vor inchide una cate una. Veti vedea. In cazul Romaniei Europa va reactiona mult mai dur.
    Sa speram ca romanii se vor trezi in ceasul al 12-lea si vor alege viitorul, nu trecutul.
    Probabil ca diaspora isi va face inca odata datoria fata de patria mama si va vota pentru eliminarea flagelului numit comunism. Eu fac parte din diaspora si voi lua un avion pana la cel mai apropiat consulat care se afla la 3500 km de locul unde traiesc, si voi vota pentru binele Romaniei si al celor dragi de acasa.
    Sanatate tuturor celor care vor binele Romaniei.
  • +5 (5 voturi)    
    dar ai nostri 20 de ani (Joi, 15 decembrie 2011, 18:55)

    marean [anonim]

    Ne intrebam cine-i da inapoi 7 ani lui Nastase ?...Sa-i dea Ilici din aia 20 de ni i-a furat noua. Ponta se intreaba cine va da inapoi 20 de ani din viata acestei natii ? El tot cu gindul la ouale lui Nastase ? Auzi imbecilitate. Cine-i da lui Nastase 7 ani din viata. Matusha Tamara. Tembel mai este Ponta asta. pe cit de cretin pe atit de neoprit este.
  • +3 (3 voturi)    
    S-a dus somnul... (Vineri, 16 decembrie 2011, 1:58)

    Romulus Iaru [utilizator]

    Cred ca de azi, somnul linistit al lui Ponta ia sfarsit. Ii va simtii respiratia lui Bombo-n ceafa. Sa se roage sa nu se excite, ca tare mi-e ca va simti mai mult...