VIDEO Boc: Odata cu revizuirea Constitutiei pentru ratificarea acordului european pentru guvernanta fiscala sa introducem si reducerea numarului de parlamentari/ Kelemen: Daca deschidem alte subiecte, nu vom amenda Constitutia. Punct!

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 14 decembrie 2011, 16:45 Actualitate | Politic

PDL sustine revizuirea Constitutiei pentru ratificarea Acordului european de guvernanta fiscala si, odata cu aceasta, sa se introduca si reducerea numarului de parlamentari, respectiv trecerea la un parlament unicameral, a declarat miercuri liderul democrat-liberal Emil Boc, dupa consultarile de la Cotroceni.

"PDL sustine acordul interguvernamental de uniune fiscala si ca Romania sa adere si sa semneze acest acord. PDL sustine revizuirea Constitutiei pentru ratificarea acordului interguvernamental de uniune fiscala si, odata cu aceasta, sa se puna si trecerea la parlament unicameral, cu 300 de parlamentari", a declarat Emil Boc, la finalul consultarilor avute cu presedintele Traian Basescu pe tema implementarii in plan national a prevederilor acordului european de guvernanta fiscala.

"Parlament unicameral si reducerea numarului de parlamentari la 300 se rezolva prin revizuirea Constitutiei. Unicameralismul nu se poate rezolva prin lege adoptata in Parlament", a spus Boc.

Cu privire la data referendumului, liderul PDL a declarat ca "ramane sa stabilim de comun acord cu Opozitia, astfel incat cele doua obiective fundamentale pentru Romania, acordul de uniune fiscala si parlament unicameral, sa devina realitati in anul 2012".

"Daca vrem o Romanie la marginea Europei, atunci sa nu realizam acest referendum", a afirmat Boc.

In schimb, presedintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat ca Uniunea este de acord cu amendarea Constitutiei pentru introducerea textelor privind acordul european, dar "fara sa se deschida si alte subiecte".

"UDMR a propus un pact national intre partidele parlamentare, prin care toate formatiunile politice sustin amendarea Constitutiei prin introducerea textelor privind acordul european de uniune fiscala", a spus Kelemen.

"Daca deschidem alte subiecte, nu vom amenda Constitutia. Punct", a avertizat Kelemen Hunor, intrebat daca va fi de acord cu reducerea numarului de parlamentari.

In privinta datei la care se va organiza referendumul, "nu trebuie sa ne grabim, se poate discuta mai tarziu", a spus liderul UDMR.



Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

1032 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    Draga Kelemen (Miercuri, 14 decembrie 2011, 16:55)

    Adrian [anonim]

    La urmatoarele alegeri am sa fac "lobby" la toti pe care ii cunosc sa mearga la vot, iar daca vor mai fi si altii care vor face asta UDMR va fi cantitate neglijabila in viitorul parlament. PUNCT!
    • 0 (4 voturi)    
      Asa o sa fac si eu ! (Miercuri, 14 decembrie 2011, 17:17)

      Alexandru [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      o sa merg la vot si sfatuiesc pe toti sa faca la fel,

      votand cu oricine in afara de udmr

      , sa nu mai prinda astia parlamentul.
    • 0 (0 voturi)    
      Jenante vremuri vin ... (Joi, 15 decembrie 2011, 23:31)

      Marse [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      ... dar bine ca exista UdMR sa salveze democratia in RO . Normal ca Basel ar vrea sa aiba un Parlament fara nici o camera, ca sa nu se mai complice: in felul asta, deciziile elenei Udrea au putere de lege automat ... :)))
  • 0 (6 voturi)    
    in fiecare an ? (Miercuri, 14 decembrie 2011, 16:57)

    dorel [anonim]

    Kelemen Hunor, tu vrei sa modificam constitutia in fiecare an ?, o schimbam, o data, bine, si eventual la 10 ani !
  • +3 (7 voturi)    
    Alte subiecte? (Miercuri, 14 decembrie 2011, 17:11)

    Lalaila [utilizator]

    Pentru UDMR votul la referendum al cetatenilor acestei tari (inclusiv electoratul lor) pentru parlament unicameral si 300 de locuri intra la categoria "alte subiecte". De ce? Pentru ca pierd locuri care in mod normal sunt invartite contra influenta.
    Va doresc sa muriti in bezna.
    • 0 (4 voturi)    
      Modificarea Constitutiei (Miercuri, 14 decembrie 2011, 18:24)

      Traian [anonim] i-a raspuns lui Lalaila

      Nici o " modificare punctuala a Constitutiei" ( Mitrea - PSD ) nu va putea trece prin referendum. Parlamentarii trebuie sa tina cont de cea ce s-a stabilit prin fostul Referendum: 300 parlamentari si o singura camera! Are foarte putina importanta cea ce au ei de pierdut sau de castigat din treba asta.
      In toata tara, in toate domeniile au avut loc restructurari. A venit timpul sa fie restucturat si Parlamentul. Altfel nu are rost sa mergem la nici un fel de referendum.
  • +1 (5 voturi)    
    solutie (Miercuri, 14 decembrie 2011, 17:18)

    James Bond [utilizator]

    Vorbiti cu toti cunoscutii vostri despre importanta votului! Kelemen beneficiaza de pe urma ignorantei romanilor care au preferat sa nu voteze! Astfel, UDMR a reusit de fiecare data sa acumuleze >5% procente din voturi valabile, si sa intre in componenta parlamentului.
    Daca ar merge 80% dintre romani la vot, atunci UDMR ar avea <5% si nu ar mai intra in parlament.
  • 0 (4 voturi)    
    Boc turuie, UDMR decide.... (Miercuri, 14 decembrie 2011, 17:24)

    costica [anonim]

    figuratia lui Boc si deciziile celor din UDMR....asa merge coalitia PDL-UDMR....
    Cand scapam de Boc, Dle Basescu?!
  • -1 (5 voturi)    
    ce-i prostia asta? (Miercuri, 14 decembrie 2011, 17:27)

    Codruta N [utilizator]

    Pentru fiecare ratificare de acord international trebuie modificata Constitutia? Pai de ce sa n-o modifice de 7 ori pe an, cine stie cate acorduri internationale se pot semna intr-un an!!!
    Daca-i p'asha, sa faca bine sa introduca in Constitutie si Dreptul fiecarui cetatean la Peisaj - ca doar e ratificata Conventia Europeana a Peisajului inca din 2002!
    • 0 (0 voturi)    
      N-ai observat inca faptul ca prostia a devenit (Miercuri, 14 decembrie 2011, 23:25)

      .... [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      ceva normal la noi? Daca spui ceva care are sens esti privit ca un ciudat de restul multimii (printre care sunt multi dintre cei care populeaza acest site).
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare (Joi, 15 decembrie 2011, 10:52)

    un roman [anonim]

    dincolo de interesele udmr-ului eu ma intreb cati din cei care au spus mai sus ca vor modificarea constitutiei pentru guvernanta fiscala stiu exact ce inseamna asta si ce lucruri pozitive sau negative poate aduce.
    Un exemplu ca sa fiu mai bine inteles.Sa presupunem ca tot se va intampla in viitor un cutremur in romania si acesta va aduce dupa el multe distrugeri.Guvernul ca orice guvern normal va trebui sa ajute cu bani de la buget pentru a reconstrui una alta (spitale , scoli distruse de exemplu).Aceste cheltuieli evident vor fi neprevazute si vor duce la depasirea bugetului.Asta va aduce dupa sine pedepse pentru incalcarea constitutiei in care deficitul era clar limitat.Sau vor incerca sa modifice atunci pe loc constitutia ca sa permita deficit mai mare.Dar daca nu merge la referendum jumatate din populatie si nu se aproba modificarea din nou ce facem? Sau veti zice ca va fi un caz de exceptie, de forta majora.Totusi va creea un precedent care s-ar putea sa aduca altele dupa el.