VIDEO Ponta, dupa consultarile de la Cotroceni: USL nu va fi de acord cu referendum comasat cu alegeri. Basescu, "un presedinte obosit, nervos, plictisit"

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 14 decembrie 2011, 15:38 Actualitate | Politic

PSD si PNL i-au propus miercuri presedintelui Traian Basescu adoptarea unei legi "cu caracter constitutional", asumata de grupurile politice parlamentare, care sa consfinteasca respectarea criteriilor de guvernanta la nivel european, a declarat Victor Ponta, la iesirea din Palatul Cotroceni, adaugand ca USL ar fi de acord "cu tot ce e necesar ca Romania" sa nu ramana in afara Europei.

El a subliniat insa ca USL nu va fi niciodata de acord cu modificarea Constitutiei si organizarea unui referendum comasat cu alegerile generale de anul viitor.

Ponta a precizat ca Traian Basescu a dat, la aceste consultari, imaginea unui "presedinte obosit, nervos, plictisit, cred ca nu avea chef de niciun fel de dialog cu nimeni".

"Suntem de acord cu adoptarea unui act normativ intr-o majoritate calificata prin care sa ne angajam, USL si puterea, ca vom respecta si implementa prevederile la nivel european privind transparenta si disciplina bugetara", a spus acesta.

Victor Ponta a spus ca, daca este necesar, USL va fi de acord cu modificarea Constitutiei inainte de alegerile de anul viitor, dar a intrebat cine poate garanta ca la referendum se vor prezenta peste 50% dintre alegatori.

"Daca stabilim ca e nevoie pentru binele Romaniei sa facem o modificare constitutionala cred  ca nu putem ramane in afara Europei. Trebuie sa mergem alaturi de celelalte 26 de tari, dar vrem sa fim convinsi ca e spre binele Romaniei si nu e vorba de smecherii electorale", a spus el, inainte de a aduaga: "Suntem de acord cu tot ce e necesar ca Romania sa ramana in grupul celor 26 de tari".

Ponta a precizat ca i-a propus lui Traian Basescu "sa fim mai destepti si sa intelegem ca un referendum de modificarea a Constitutiei e un mare pericol".

"Cine isi asuma responsabilitatea ca in mai sa avem referendum si 50% dintre romani sa nu vina si sa voteze?", s-a intrebat liderul PSD, reafirmand propunerea unei legi cu caracter constitutional, care sa consfinteasca respectarea criteriilor de guvernanta la nivel european.

Raspunsul lui Traian Basescu a fost, potrivit lui Ponta, ca va incerca sa gaseasca "formula politica cea mai buna".

Ponta si Antonescu i-au propus din nou presedintelui "infiintarea unui cadru in care sa discutam ce inseamna acest acord de guvernare fiscala si care sunt consecintele, intr-un comitet anticriza putere-opozitie-BNR".

Traian Basescu ar fi raspuns ca este necesar acest cadru, dar a cerut ca BNR sa nu fie implicata deschis, a continuat Ponta.

De asemenea, opozitia a propus formarea unui guvern de tehnocrati cu mandatul de a modifica sistemul electoral in sensul unui parlament cu 300 de alesi si vot uninominal pur.

Traian Basescu ar fi afirmat "ca nu respinge deloc aceasta discutie dar ca e nevoie de discutii cu actuala majoritate", a continuat Ponta.

Victor Ponta a precizat ca in cadrul discutiilor a avut loc un "schimb de replici destul de neplacute, de asta (Basescu) nu a vrut sa fie presa de fata".



Crin Antonescu, liderul liberalilor, a afirmat, la randul lui, ca statul social a fost distrus in ultimii trei ani iar Romania a devenit "statul cel mai clientelar si corupt din Europa".

"In Romania s-a realizat doar austeritate impotriva tuturor categoriilor de bugetari, a intreprinzatorilor care nu cotizeaza, dar nu a inceput austeritatea impotriva hotilor, a coruptilor. Presedintele nu e cel mai nimerit si cel mai onorabil partener de dialog pe aceste teme", a precizat acesta.

Crin Antonescu a precizat ca i-a transmis "foarte clar presedintelui" ca opozitia este nemultumita de faptul ca nu a existat un dialog prealabil summitului de la Bruxelles.
  • Vezi in documentul atasat planul in 5 pasi al USL pentru implementarea deciziilor Consiliului European, plan prezentat de catre liderii USL la consultarile cu presedintele Traian Basescu.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

6176 vizualizari

  • +42 (46 voturi)    
    Pana unde poate merge prostia? (Miercuri, 14 decembrie 2011, 15:50)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Ba, astia sunt prosti? Iar vin cu guvernul de tehnocrati care, culmea, sa fie doar pentru vreo 3-4 luni, doar sa pregateasca alegerile anticipate, caci nu are timp sa faca altceva, cum ar fi implemenarea masurilor cerute de UE.
    In capul lor nu e nimic altceva decat frica ca vor ramane in opozitie, dupa cum le spun propriile sondaje. De asta se si opun tuturor masurilor, indiferent de unde vin sau de importanta lor.
    Eu cred ca vor pierde din nou procente datorita acestei atitudini deja anti-europene.
    Vreau voturile celor care cred ca Ponta si Antonescu chiar sunt doi prosti, poate cei mai prosti politicieni pe care i-a avut vreodata Romania!
    • +16 (20 voturi)    
      Declaratie obosita? (Miercuri, 14 decembrie 2011, 16:34)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Antonescu: "Romania a devenit cel mai clientelar si corupt partid din Romania!"
      Cine e obosit si plictisit, pana la urma? Culmea, si dupa ce nu a facut nimica!
    • +10 (10 voturi)    
      Dreptul (Miercuri, 14 decembrie 2011, 17:03)

      mda [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Se pare ca Dreptul in Romania este invatat de doua tipuri de persoane: cele care il aplica si cele care il ocolesc.
      Daca e sa facem doi pasi inapoi, suntem o intreaga natie obosita, nervoasa si plictisita de maimutoi corupti care profita de ocazia de a aparea in fata obiectivului unei camere de luat vederi (in loc de al unei lunete) si singurul lucru ce ne-ar mai descreti fruntile ar fi sa vedem in sfarsit corupti, fie ei cu studii superioare sau nu, bagati la zdup sau poate chiar mai mult.
      Daca tot nu e paine, sa fie macar circ.
    • +13 (15 voturi)    
      Nu, nu sunt prosti... (Miercuri, 14 decembrie 2011, 17:07)

      Zgabeartza Iftode [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      ... sunt prost intentionati... Cum sa bage ei in constitutie 0.5% deficit structural? Tocmai acum cand ajung la putere? Tocmai acum cand vor sta si ei ca si astilalti, cu mana in miere vreo patru ani? Pai sunt hamesiti, frate, sunt lesinati de foame, cum sa-si taie ei craca de sub picioare de buna voie? Parca-i si aud prin vocea lu' Vanghelie: Ce conteaza, bah, ce vrea Ieuropa? Ce conteaza, bah, ce vrea prostimea? Noi suntem la putere noi facem ce vrea muschii nostrii, nu? Ce ailalti n-a facut la fel?..."
      Clar dupa noiembrie 2012, unii dintre noi vor emigra...
    • +8 (10 voturi)    
      Obosit sau plictisit? (Miercuri, 14 decembrie 2011, 17:10)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Antonescu: "Romania a devenit cel mai clientelar si corupt partid din Romania!"
      Cine e obosit si plictisit, pana la urma? Culmea, si dupa ce nu face nimica!
  • +35 (41 voturi)    
    Frica (Miercuri, 14 decembrie 2011, 15:54)

    xolv [utilizator]

    Singura lege cu caracter constitutional este Constitutia si nimic altceva.
    Va e frica de referendum ca de necuratul, pentru ca voi nu reprezentati vointa poporului ci doar a bazinului electoral de asistati.
    • -6 (6 voturi)    
      sau echivalent... (Miercuri, 14 decembrie 2011, 18:20)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      Stii... numai base a uitat sa-ti spuna partea a doua a propozitiei.
  • +30 (34 voturi)    
    contradictie (Miercuri, 14 decembrie 2011, 15:56)

    Tom_Macaragiu [utilizator]

    Obosit pari mai degraba tu mai tonta si desigur crin ochi de peste fiert care s-a nascut cu oboseala cronica.

    Presedintele este un om activ, mai ales in ultima perioada cad a alergat ba pe la Consiliul european ba pe la Ankara.
    Nimic din ceea ce spui tu pare a se suprapune pe realitate.

    Legat de prezenta populatiei la vot... pui intrebari inutile! Esti desigur un individ inert... auzi la el `daca nu vor veni oamenii la vot???`... sau daca o sa cada drobul de sare asa cum era in `Prostia omeneasca` de care tu dai dovada din plin.
    Oamenii vor veni la vot pt ca modificarea constitutiei presupune si introducerea parlamentului unicameral cu 300 de reprezentanti, iar populatia nu va rata asa o ocazie de a scapa de balast.
    Desigur pe tine te framanta faptul ca un astfel de parlament nu va mai permite tuturor lepadaturilor sa intre si sa toace banii contribuabililor in timp ce fac tot posibilul sa mai fure cate ceva.
  • +19 (19 voturi)    
    DECI, SE POATE.... (Miercuri, 14 decembrie 2011, 16:03)

    MIHAI V [anonim]

    ....daca este bunavointa din toate partile.Trebuie sa inteleaga si puterea si opozitia ca nu mai poate fi sacrificat interesul national pentru ifosele personale ale unuia sau altuia. Am pierdut 20 de ani ca sa se imbogateasca o minoritate iar majoritatea sa sufere, cu consecinte catastrofale pentru viitor. Daca nu ne trezim si nu se realizeaza o buna conlucrare pentru interesul tuturor romanilor,am sperat degeaba acum 20 de ani.
  • +25 (29 voturi)    
    Fara Sova? (Miercuri, 14 decembrie 2011, 16:04)

    anonim [anonim]

    Cum Poata a fost la Cotroceni fara juristul lui de mana 7a, Sovaila ?
  • +27 (31 voturi)    
    Aceeasi poveste (Miercuri, 14 decembrie 2011, 16:05)

    sorincatalin [utilizator]

    Anticipate, lege cu caracter constitutional (buna inventie), smecherii electorale (precum ei fura mai mult ca noi) si caracterizarea presedintelui care este cu adevarat plictisit de prostiile la astia mici"...nimic nou sub soare.
  • +23 (25 voturi)    
    Gogu (Miercuri, 14 decembrie 2011, 16:06)

    miki [anonim]

    USL afirma ,prin glasul celor trei,ca vrea alaturi de cei 26 din Europa dar,cum vor USL nu cum vor ceilalti.Deci,venim la consultari insa nu abdicam de la
    punctul nostru de vedere i-l mentinem si mai mult santajam .Se pare ca iarasi a vorbit doar Ponta ca ,acasa nu poate,de Daciana si tata socru.
  • +24 (26 voturi)    
    normal (Miercuri, 14 decembrie 2011, 16:07)

    dorel [anonim]

    normal, te puteai astepta la altceva de la ponta si antonescu, ar fi bine sa ascultam si parerea celuilalt(basescu)
  • +37 (39 voturi)    
    Psihanalistu' (Miercuri, 14 decembrie 2011, 16:09)

    Mih. [utilizator]

    "Obosit, nervos, plictisit".
    Da, Ponta! S-ar putea sa ai dreptate. Si tu si Antonescu ne obositi, ne enervati si ne plictisiti. In plus, mie imi provocati si o infinita si definitiva repulsie. Atata prostie, ura, ipocrizie si fuduleala, sunt greu de suportat...
    • +8 (8 voturi)    
      obosit de munca (Miercuri, 14 decembrie 2011, 18:02)

      lzrd [utilizator] i-a raspuns lui Mih.

      nu este o rusine sa fii obosit de munca (presedintele romaniei) este o mare rusine sa fii obosit de nemunca(antonescu si ponta).
      cred ca plictisit era de prostiile celor doi care nu sant in stare sa vina cu nimic de valoare si care ne arata ca nu vor sa reduca parlamentul la 300.
      • -5 (5 voturi)    
        Cei mai prosti sefi sunt (Miercuri, 14 decembrie 2011, 20:12)

        Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui lzrd

        cei care muncesc in locul subalternilor. Un sef nu se impune in fata subalternilor prin munca ci prin sarciniile distribuite si deciziile pe care le ia.
        • +2 (2 voturi)    
          inseamna ca mai toti patronii (Joi, 15 decembrie 2011, 3:42)

          Jagged Fel [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

          sunt niste prosti...altfel cum se explica faptul ca muncesc maimult de 12 ore/zi? ai fost vreodata sef? ai coordonat macar vreo echipa? nu cred! daca ai fi facut-o, ai fi stiut ca pe masura ce ai putere mai mare ai si responsabilitati mai mari, deci timpul alocat muncii creste, nu scade,
          astept sa imi spui cum este sa fii sef, atunci cand vei fi. pana atunci, la mai mare!
          • 0 (0 voturi)    
            Omul vorbeste din auzite, nu-i clar?! :)) (Joi, 15 decembrie 2011, 11:58)

            Luk [utilizator] i-a raspuns lui Jagged Fel

            .
  • +23 (27 voturi)    
    uslasi (Miercuri, 14 decembrie 2011, 16:11)

    ionel [anonim]

    USL - acest gica contra al politicii romanesti
  • +24 (28 voturi)    
    europa (Miercuri, 14 decembrie 2011, 16:11)

    dorin valeriu [anonim]

    Ce dialg prealabil; adica Basescu sa mearga la Summit cu propunerile USL si sa incerece sa le impuna Europei ? Esti normal ? Franta si Germania au venit cu propuneri pe care ceilalti le puteau accepta sau nu. Acestea vor fi supuse parlamentelor statelor membre, libere sa le accepte sau nu. Asta e tot, restul e gargara lui Antonescu !
  • +25 (29 voturi)    
    Cum zicea Djuvara? (Miercuri, 14 decembrie 2011, 16:12)

    mariage [utilizator]

    Ponta daca nu-i fudul...?
  • +27 (33 voturi)    
    Crin si Ponta = joc murdar (Miercuri, 14 decembrie 2011, 16:14)

    uluit [utilizator]

    Nu-mi faceam iluzii ca, cei doi / (Ponta si Crin), se vor trezi in ceasul al doispelea si vor avea un dialog normal cu Presedintele, pentru a gasii solutii din care romanii sa beneficieze.

    Cei doi isi joaca rolul murdar al imaginii politice, in care interesele lor de partid sunt mai presus de viata oamenilor acestei tari.

    Faptul ca, Ponta a declarat: "presedinte obosit, nervos, plictisit, cred ca nu avea chef de niciun fel de dialog cu nimeni", arat nivelul, cat de jos poate sa se coboare acest individ abject.

    Imi produce greata.
  • +2 (18 voturi)    
    eu totusi cred ca locul nostru nu e in europa... (Miercuri, 14 decembrie 2011, 16:14)

    popcorn monta [utilizator]

    ...am fost si ramanem niste balcanici...
  • +28 (30 voturi)    
    bai nene... (Miercuri, 14 decembrie 2011, 16:19)

    sucaa [utilizator]

    astia nu s-au plictisit/saturat sa puna mereu aceiasi placa?
    la ce s-au dus acolo? sa spuna nu? sau sa "transmita foarte clar" presedintelui ales? dar ei ce mandat au sa "transmita foarte clar"? lor cine le-a dat mandat? presedintele are peste 5 mil de voturi in spate. ei ce au? televiziunile unui securist?
    ponta, daca in constitutie bagi si o singura camera si scoaterea imunitatii parlamentarilor in fata legii iti garantez ca vor veni peste 50% sa voteze. si-n fond este si datoria voastra sa scoateti oamenii la vot. cand partidul tau a vrut sa puna mana pe un mandat la presedentie de 5 ani s-a putut scoate necesarul de votanti. acum cand sunt modificari substantiale de ce crezi ca nu s-ar scoate? au fost la referendumul din 2009 peste 50% or sa fie si acum, iti garantez.
    dar ma agit degeaba... pontacu are indicatii precise si pretioase de la tatucu ilici si securistu felix. asta nu asculta de alegatori asculta de criptocomunistii lui.
  • +14 (14 voturi)    
    Ponta si Antonescu au propus un cadru (Miercuri, 14 decembrie 2011, 16:27)

    mircea [anonim]

    Clovnii astia au preluat ce era mai rau de la Iliescu, limbajul de lemn si ascunderea hotiei in spatele unor minciuni..

    cadrul propus este tocmai asigurarea ca nu o sa se intample nimic si totul va ramande blocat pana cand ajung ei la putere si o sa inceapa sa fure de o sa stinga..
  • +14 (14 voturi)    
    Bine ca e Crin odihnit! (Miercuri, 14 decembrie 2011, 16:27)

    Monix [anonim]

    Pai, e normal sa fie "obosit, nervos, plictisit"... obosit, ca avusese un tur de forta... Bruxelles, Turcia, Strasbourg; apoi nervos si plictisit probabil din cauza ineptiilor pe care le debiteaza cuplul asta traznit Ponta&Crin...
    Nu toata lumea se trezeste la amiaza ca dl. Crin...
  • +13 (13 voturi)    
    pauza de ras (Miercuri, 14 decembrie 2011, 16:29)

    snowflake [utilizator]

    E clar, insamna ca basescu stia ce le poate debita bibilicile celor 2 si pur si simplu era plictisit de previzibilitatea cuplului lolek si bolek si nervos pe opozitia irationala a celor 2 si obosit de tampeniile pe care le tot propun.
  • +13 (13 voturi)    
    Ca sa inteleg .... (Miercuri, 14 decembrie 2011, 16:29)

    SHEAPA [utilizator]

    "Crin Antonescu, liderul LIBERALILOR, a afirmat, la randul lui, ca STATUL SOCIAL a fost distrus"

    De ce il numiti "liderul liberalilor"???? Daca pe el il intereseaza ajutoarele de la stat pentru satele de orbi din Iasi (care aveau toti masina la poarta), pentru cei 27 de milioane de asigurati medical (din 20 de milioane MAXIM POSIBIL), pentru tiganii care au palate si au fost filmati de televiziuni cum se duc cu Mercedesuri furate sa-si ia somajul!!!!

    Asta e alternativa? Imi pare rau ....
  • +10 (10 voturi)    
    Prostanac (Miercuri, 14 decembrie 2011, 16:29)

    Radu [anonim]

    Se pare ca USD = PCR nu reuseste sa scape de prostanaci. Cu Geoana a pierdut Senatul, acum cu Ponta vrea sa piarda si alegerile din 2012. Cred ca ar fi avut aceleasi comentarii si dupa o posibila convorbire cu presedintele UE.
  • +11 (11 voturi)    
    Cine va garanta (Miercuri, 14 decembrie 2011, 16:30)

    Panaitescu [anonim]

    ca in luna mai la referendum vor fi peste 50% ?
    Va garanta toata clasa politica ,inclusiv USL iar toti cei care vorbesc la posturile TV inclusiv Realitatea TV si Antene vor explica populatiei pana in mai(respectiv pana la data referendumului) ce pericol ne astapta daca nu modificam constitia cum s-a stabilit la Bruxeles si atunci romanii se vor presenta la vot
    • +5 (5 voturi)    
      Parlamentarii (Miercuri, 14 decembrie 2011, 18:10)

      Traian [anonim] i-a raspuns lui Panaitescu

      Ponta: "Cine isi asuma responsabilitatea ca in mai sa avem referendum si 50% dintre romani sa nu vina si sa voteze?"
      Nu va putea sa treaca nici un referendum daca parlamentarii nu tin cont de rezultatele fostului Referendum: 300 parlamentari si o singura camera.
  • -4 (8 voturi)    
    bun (Miercuri, 14 decembrie 2011, 16:31)

    catalin_mattei [utilizator]

    ar trebui sa se discute si sa se ia o hotarare si asupra formei statului roman: republica prezidentiala, parlamentara sau semi-prezidentiala.. scandalurile din ultimii 20 ani privind ingerinte ale sefilor statului in acte decizionale ce ar tine de Executiv trebuie sa fie curmate alegandu-se o forma de stat in concordanta cu ceea ce fiecare dintre noi am dori
    • +4 (4 voturi)    
      Cine sa discute ? (Miercuri, 14 decembrie 2011, 17:44)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

      N-ai auzit ca nu e bine sa se revizuiasca Constitutia pentru ca nu va iesi lumea la referendum si n-are cine s-o valideze ?
      • 0 (0 voturi)    
        Caragiale e cu noi (Joi, 15 decembrie 2011, 7:35)

        doyna [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        Mai tineti minte ? Sa se revizuiasca, primesc, dar sa nu seschimbe nimic.
  • +13 (13 voturi)    
    Lupul isi schimba doar parul... (Miercuri, 14 decembrie 2011, 16:32)

    Zgabeartza Iftode [utilizator]

    ... se vede foarte clar ca nu doresc sa introduca regula de aur in constitutie... Nu doresc sa fie la cheremul nimanui si sa cheltuie cam cat vor ei, cum vor ei si de ce vor ei... Nu doresc, dragii nostri uslasi, nici un fel de stabilitate si nici un fel de aliniere cu U.E. pentru ca asta inseamna ca pot fi oricand trasi de urechi si bineinteles, ei doresc doar sa faca ce-i taie pe ei capul... Cum ar fi ca atunci cand vin la putere sa nu mai poata sta cu mana, pana la cot, in borcanul cu miere? Bineinteles ca ei doar asta doresc sa se conecteze cat mai repede la sursa de bani inepuizabila, BUGETUL! Noi restul? Nu contam nici cat o ceapa degerata... Dupa noiembrie, unii dintre noi chiar vom emigra, asta e sigur...
  • +10 (10 voturi)    
    si eu (Miercuri, 14 decembrie 2011, 16:32)

    gica_contra [utilizator]

    sunt plictisit, obosit si irascibil cand va vad fata... dispareti, dispareti, dispareti... uhuhuhu
  • +9 (9 voturi)    
    Ce, e de mirare? (Miercuri, 14 decembrie 2011, 16:32)

    Lucky [anonim]

    La cat trage de voi ca de morti, nu e de mirare ca arata si asa cum e. Trebuie sa aiba o anduranta remarcabila cu asa scarnavii...
  • +12 (12 voturi)    
    copil nesimtit (Miercuri, 14 decembrie 2011, 16:34)

    ady [anonim]

    Basescu
    Obosit?..si-a facut temele
    Nervos?..cine n-ar fi cand ai de-a face cu 2 mascarici penibili
    Plictisit?..e plina tara de tradatori
  • +11 (11 voturi)    
    tot la modificarea constitutiei se ajunge (Miercuri, 14 decembrie 2011, 16:38)

    ema [anonim]

    eu nu stiu sa existe in sistemul legislativ roman o “lege cu caracter constitutional”, cum zice Ponta. nu este imposibila, dar ca sa o introduci trebuie, surpriza, sa modifici constitutia! si sa adaugi, pe langa legile obisnuite, si legea cu valoare constitutionala.
    pe langa asta, Ponta, care mai deunazi il ridica in slavi pe Papandreu ca isi intreaba poporul, acum ca are sansa sa faca referendum zice pai ce sa-i consult eu populatia, ca si asa nu vine! eu cred, daca modificarea constitutiei va avea ca obiect disciplina financiara, atunci va fi prezenta de 50% la referendum, iar daca se va adauga si parlamentul unicameral atunci va fi prezenta de 70%. iar ca sa modifici 5 articole si sa scrii parlament unicameral in loc de doua camere, nu trebuie guvern de tehnocrati, pot sa fac si eu modificarea asta. poti sa faci guvern de tehnocrati sau specialisti dupa ce a trecut modificarea prin referendum, ca sa o implementezi.
  • +8 (8 voturi)    
    Ponta.. (Miercuri, 14 decembrie 2011, 16:53)

    Mihai [anonim]

    Nici nu ai ajuns presedinte si deja esti obosit, nervos, plictisit..
  • +6 (6 voturi)    
    pot sa il intreb motivul?! (Miercuri, 14 decembrie 2011, 16:53)

    me [anonim]

    nu dealta dar orice economisire la buget este binevenita!
  • -9 (9 voturi)    
    Locuri de munca (Miercuri, 14 decembrie 2011, 17:48)

    Emil [anonim]

    Apreciez faptul ca PUTEREA a creat locuri de munca pentru diverse forumuri , incurajind discutiile "liber dirijate".Articolul a aparut la ora 15 si 38 , iar intre ora 15/50 si ora 16/19 , adica in 41 minute de la aparitia articolului 15 "indignati" i-au pus la colt pe opozanti .Bravo baieti !!!!!!!! Sper ca aveti salarii bune si neimpozabile .Dar CAS-ul nu vi-l plateste ;ce faceti cu pensia ? Nu va obositi sa ma injurati ca nu mai revin la acest "forum" .
  • -3 (3 voturi)    
    PDL-istilor activi ce au comentat mai sus (Miercuri, 14 decembrie 2011, 19:00)

    DAN [anonim]

    Am o sungura intrebare : Sunte-ti plati-ti sa postați, sau sunte-ti lipsiti de creier? Toate basmele pe care ni le spune domnul Basescu nu mai sunt de crezut nici de copii de la camin. Hai sa lasam balta afirmatiile lui Basescu si Boc, care tot fac trimitere la un Referendum care nu a indeplinit conditiile pentru a fi validate. De unde a scos 300, asa din joben. Cred ca a urmarit filmul. De ce nu spune 1 deputat la ...... mii locuitori. Asta e un criteriu. Nu aberatiile pe care le scoate pe gura. Si acum pentru a reduce cheltuielile cu comasarea alegerilor, de ce nu le aduc pe toate in iunie, si le duc in noiembrie sau prin 2013. A nu vor sa plece de la ciolan si atunci la ducem mai incolo in timp si mai facem cheltuieli la greu, ca sa obtinem realegerea. Bataie de joc. Daca tot e criza sa vina cu alegeri anticipate vara cand oamenii mai merg la vot si nu iarna, cand nu mai iese nimeni la vot.
  • +4 (4 voturi)    
    nu trebuie sa ne miram! (Miercuri, 14 decembrie 2011, 20:02)

    Constantin1 [anonim]

    Nu trebuie sa ne miram ca Ponta se considera ,,odihnit, asta se vede de la o posta. Iliescu il caracteriza plastic ,,carlan tanar fara minte,,! De altfel odihnit este si Antonescu cel care se scoala la ora 13, apoape zilnic, de nu este nici o indoiala ca si Antonescu este ,,odihnit,,....!.