Traian Basescu a invitat separat Opozitia si Puterea la consultari pe tema acordului de guvernanta fiscala

de Red. Stiri     HotNews.ro
Marţi, 13 decembrie 2011, 18:51 Actualitate | Politic

Administratia Prezidentiala anunta ca presedintele Traian Basescu a invitat separat Opozitia si Puterea la consultarile de miercuri de la Cotroceni pe tema acordului de guvernanta fiscala. Reamintim ca liderii USL au declarat luni ca nu vor merge la Cotroceni daca negocierile cu partidele parlamentare vor avea loc concomitent.

Programul consultarilor de miercuri, 14 decembrie:

Ora 14.00 - Consultari cu reprezentantii Uniunii Social Liberale;

Ora 15.00 - Consultari cu reprezentantii Partidului Democrat Liberal, Uniunii Democrate Maghiare din Romania, Uniunii Nationale pentru Progresul Romaniei si Grupului parlamentar al minoritatilor nationale;

Ora 16.00 - Consultari intre presedintele Romaniei, presedintele Senatului, presedintele Camerei Deputatilor si primul-ministru al Guvernului Romaniei;

Ora 17.00 - Consultari ale presedintelui Romaniei cu Guvernul Romaniei - la Palatul Victoria

"Desi ar fi fost normal ca pe o asemenea tema de interes national toate partidele sa se afle la aceeasi masa, presedintele Traian Basescu a luat nota de solicitarea liderilor Uniunii Social Liberale de a participa la consultarile de la Palatul Cotroceni in cadrul unei intalniri separate", se arata in comunicatul citat.

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

2608 vizualizari

  • +26 (26 voturi)    
    nu se duc nici asa (Marţi, 13 decembrie 2011, 19:00)

    zaboo [utilizator]

    sau pleaca in secunda doi cu un notiv absolut stupid pe care il vor preamari pe la televiziunile cu mustati
  • +26 (26 voturi)    
    :)) (Marţi, 13 decembrie 2011, 19:05)

    Luk [utilizator]

    Astept cu nerabdare iesirile nervoase ale Pontacului si Londei...
  • +21 (21 voturi)    
    In atentia "Hotnews" (Marţi, 13 decembrie 2011, 19:08)

    Andradda [utilizator]

    Fara legatura cu articolul.

    Am citit in presa de astazi ca biroul din Budapesta al europarlamentarului Tokes a fost vandalizat.

    Intrebarea mea, catre dvs, este urmatoarea:
    Este normal ca un europarlamentar roman sa isi deschida si sa intretina un birou la Budapesta?
    ...................
    Chiar presupunand ca Tokes are si cetatenia maghiara, este normal ca acesta sa intretina un birou de europarlamentar la Budapesta?
    La urma urmei, dl Tokes a fost ales europarlamentar de cetatenii romani nu de cei maghiari.
    Este normal acest lucru?
    Pt ca, banuiesc, costurile acelui birou sunt platite tot din fondurile UE.
    Care este logica ce permite asemenea costuri, unui europarlamentar roman?
    Mai mult ca sigur ca economistii UE fac si ei niste calcule si la sfarsit trag o linie.
    Europarlamentarii germani au cheltuit atat...
    Europarlamentarii francezi au cheltuit atat...
    Europarlamentarii romani au cheltuit....cat?
    Si pt ce?
    La urma urmei, oricum le-am intoarce, Romania plateste biroul lui Tokes din Budapesta!

    Este normal acest lucru?
    • +2 (2 voturi)    
      pare-se? (Miercuri, 14 decembrie 2011, 8:00)

      nesigur [anonim] i-a raspuns lui Andradda

      caTokes e VP la PEdin partea Ungariei! (nu sunt sigur).
      • +1 (1 vot)    
        Conform Wikipedia (Miercuri, 14 decembrie 2011, 15:12)

        Andradda [utilizator] i-a raspuns lui nesigur

        L. Tökes este europarlamentar din partea UDMR - Romania!
        Nici n-avea cum sa fie din partea Ungariei.
  • +25 (25 voturi)    
    Si acum? (Marţi, 13 decembrie 2011, 19:11)

    adrian88000 [utilizator]

    Ce vor mai gasi de cărtit US-lasii? Ce nu le va conveni? Culoarea canapelei?
    • -2 (6 voturi)    
      Uite ca Basescu (Marţi, 13 decembrie 2011, 21:13)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      e in stare sa satisfaca si cererile opozitiei. Sa speram ca le va da satisfactie si in privinta negocierilor in sensul stabilirii deficitului prin lege si nu prin modificarea constitutiei.
    • +2 (2 voturi)    
      cine trebuie sfartecat? (Miercuri, 14 decembrie 2011, 8:02)

      cinic [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

      mi se pare ca ura fata de UNPR e mai mare decat cea fata de Basescu. Ipoteza: nu atat Oprea cat Roibu (fost trezorier al PSD) ca sa nu inceapa sa vorbeasca, ca se lasa cu puscarie pt. multi bastani rosii!
  • +33 (33 voturi)    
    nu e bine la ora 14 (Marţi, 13 decembrie 2011, 19:11)

    an [anonim]

    e neconstitutional.
  • +30 (30 voturi)    
    un presedinte intelept trebuie sa stea de vorba... (Marţi, 13 decembrie 2011, 19:17)

    popcorn monta [utilizator]

    si cu prostii si cu desteptii...bine ca sta de vb separat...ca dupa cate vad prostia e contagioasa...a plecat de la geoana si sa extins ca raia...in tot usl-ul
  • +20 (20 voturi)    
    INITIATIVA SALUTARA (Marţi, 13 decembrie 2011, 19:30)

    Balan I [anonim]

    Trebuie trecut peste orice orgoliu personal in gasirea celor mai bune solutii pentru soarta tarii. Democratia inseamna putere si opozitie in acelasi timp, dar cu roluri diferite. In ultimul timp a aparut ideea unor politicieni ca un rol important al puterii este sa critice opozitia,, democratie de Dimbovita” cu efecte nocive pentru tara.
    • +6 (6 voturi)    
      andrisant cunoscut! (Miercuri, 14 decembrie 2011, 8:04)

      naiv [anonim] i-a raspuns lui Balan I

      cred ca mesajul tau (extrem de corect) trebuia auzit si INTELES de USL, caci ei au boicotat orice dialog cu presedintele.
  • +29 (29 voturi)    
    Hai sa vedem acum... (Marţi, 13 decembrie 2011, 19:55)

    Romulus Iaru [utilizator]

    N-o sa fie bine pentru ca Basescu nu se-mbraca-n Mos Craciun, sau ce or sa mai gaseasca de comentat...
    • +21 (21 voturi)    
      Cadoul Mosului.. (Marţi, 13 decembrie 2011, 20:45)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui Romulus Iaru

      cred ca nu va intarzia. sunt ferm convins ca dl. presedinte isi va lua revansa si le va "multumi" celor doi pentru limbajul "decent" si instigator la rascoala lansat de fiecare data. pentru iresponsabilitatea fata de romania.
  • +28 (28 voturi)    
    prea de tot (Marţi, 13 decembrie 2011, 19:58)

    unul [anonim]

    Hai ca asta e prea de tot. Este dictatura curata!!! Voi nu vedeti ce vrea sa faca acest...acest...acest... Presedinte??!! Pai cum e posibil asa ceva?!?!
    Auzi ce vrea sa faca: sa inceapa antonica ziua de munca la ora aia imposibila! Pai cine a mai pomenit sa fie prezent undeva annica la ora 14 (fix!!!)??? Dictatura pe fata.
  • +28 (28 voturi)    
    Sa vezi show! (Marţi, 13 decembrie 2011, 20:06)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    1. Apar cei doi, tafnosi cu publicul, pontosi intre ei.
    2. Cu un aer a la Nastase si Tariceanu il saluta pe Traian Basescu de la inaltimea celor 68% din sondajele lui Felix si gasca.
    3. Nici nu incepe Traian Basescu expozeul ca cei doi lideri il intrerup pe rand pentru a puncta in fata natiunii. Nu spun nimic constructiv, dar nu conteaza, da bine la prosti!
    4. Incepe cearta, acuze, lovituri sub centura. FMI si UE niste imbecili, USL e plina de profesionisti (Catalin Voicu...)
    5. Se iese furibund si asudat la conferinta de presa unde se spune inca odata clar si raspicat: "Jos Basescu!".
    6. Se pleaca in tromba catre studiorile lui Felix unde Gadea si oastea de analisti pripasiti la curtea regelui Felix asteapta sa-si scuipe presedintele.
    7. Ziua se termina printr-un periplu pe la televiziunile lui Vantu si Ghita, prietenii lui Ponta. Acelasi perdaf, aceeasi unica si obsesiva idee: suspendare!!!!!!
    8. Ponta catre Crin: "A fost o zi buna! I-am facut praf!". Crin ii arguieste perdant: "Crezi ca mai avem 42%?".
  • -13 (15 voturi)    
    DEMOCRATIE / TRANSPARENTA (Marţi, 13 decembrie 2011, 20:37)

    Afranuis [anonim]

    Democratia este o chestie la care aspira tot romanul. Politicienii sunt votati de romani sa le faca viata mai usoara prin intelepciunea si actiunile lor politice

    Din nefericire tot ce s-a intamplat pina acum de la alegeri a fost exact pe dos.

    Lumea nu uita promisiunile electorale : salariul de 800 de euro, pensile de 350.. profesorii fericiti si sustinatori ai domnului presedinte .

    Domnul presedinte este al tuturor romanilor , deci si al meu , pentru ca lam votat crezind-ul pe cuvint de onoare.



    Onoarea , demnitatea , cuvintul sunt chestiuni care te definesc. Sa traiti bine a prins la popor, numai ca ce s-a intamplat ne dezvaluie niste diagnostice nedeclarate

    Demo-cratia nu inseamna anarhie, nu inseamna dictatura prostimii si prostiei, . Speranta in prefacerile sociale s-a spulberat, am descoperit aservirea cistigatorului politic fata de sponsori interni si externi.

    Este clar ca ce se intampla acum in Romania nu are nici o legatura cu democratia .
    Dialogul politic si social este gituit de ambitii personale .

    Ce sa credem , opozitia nu-i place domnului presedinte , este normal sa fie asa , dar cred ca este necesar sa-lase portile larg deschise dialogului

    Domnul presedinte nu va mai fi presedinte intr-o zi si va trebui sa dea socoteala pentru comportamentul domniei sale. Regret ca a trebuit sa constat cit de izolat este ca reprezentant al tarii noastre la UE. Pacat ca nu schimba de drum si nu dezvolta un dialog responsabil cu toti actorii implicati

    Nu stiu ce se va intampla la alegeri dar cu siguranta nu va mai cistiga cei iubiti de domnia sa.

    Oare vor fi vendete politice, oare se vor afla chestiuni care sa ne uimeasca , chestiuni halucinante legate de afaceri, bani, legaturi, .

    Domnul presedinte trebuie sa stie ca si un neinitiat
    in ale politici nu accepta un astfel de comportament.

    Va fi o lupta mizerabila si fara pardon in viitorul an, daca se adevereste chestiunea incasa cu sfarsitul lumii in anul ce vine, se va curata si politica roman
  • -6 (6 voturi)    
    Democratie originala (Marţi, 13 decembrie 2011, 22:17)

    goguteaca [anonim]

    Citind postarile de mai sus ma ingrozesc cat patos tembel exista in unii dintre romani, care se lupta on-line cu opozitia si o fac praf si pulbere (in mintea lor). Nu intelegeti, stimati activisti, ca practic va luptati cu idea de democratie? V-ati astepta ca opozitia sa aplaude la unison ideile puterii? Care este rolul opozitiei? Sa critice! Care este rolul puterii? Sa guverneze si sa fie criticata! Am reusit in ultimii ani sa scindam tara in doua, ai lor si ai nostri, iar efectele acestei tampenii ne vor costa cumplit ca natie si ca indivizi. Nu degeaba, pe parcursul istoriei, se spunea despre noi, printre altele, ca avem o placere diabolica in a distruge ce au construit altii si a ne ucide conducatorii! Poate ca atat putem si ne meritam soarta asta trista!
    • +7 (7 voturi)    
      gresit (Marţi, 13 decembrie 2011, 23:29)

      unul [anonim] i-a raspuns lui goguteaca

      Cum spunea si Caragiale, rolul meu este sa stau la o bere si sa critic guvernul (asta pentru ca nu ma pricep la politica). Rolul opozitiei NU este sa critice. Rolul opozitiei este sa arate guvernului CAND, UNDE si DE CE greseste. Si sa vina cu SOLUTII alternative. Adica sa spuna "ar fi mai bine sa facem asa pentru ca ..., iar voi gresiti pentru ca..." Eu am dreptul sa spun "jos basescu", opozitia (politicienii adica) trebuie sa spuna si de ce jos basescu, unde a gresit, si cum ar fi trebuit sa faca.
    • +7 (7 voturi)    
      rolul opozitiei (Marţi, 13 decembrie 2011, 23:33)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui goguteaca

      este sa critice puterea numai daca ARE solutii mai bune pentru tara. Daca vine cu "jos Basescu", etc. sa-si suporte consecintele. Liderii isterici opozitiei s-au comportat mai rau decat pe mahalaua de altadata, niste mascarici care concureaza Divertisul si ne amuza in fiecare week-end. Cu totii vom avea de suferit din cauza opozitiei slabe dar asta nu inseamna ca merita incredere pe datorie. Opozitia are nevoie de alti lideri daca se vrea la putere, ceea ce curand se va si intampla. Mos Craciune, Mos Craciune... n-ai cumva niste politicieni mai buni pentru opozitia noastra?
    • 0 (0 voturi)    
      Sa critice ? (Joi, 15 decembrie 2011, 19:10)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui goguteaca

      Doar daca opozitia e formata numai din imbecili. Atunci ei vor critica ORICE propunere a puterii. Daca e o opozitie normala va critica ce merita sa fie criticat ( cu argumente! ) si va sustine ce este bun pentru tara. Corect?