Emil Boc: PDL vrea modificarea Constitutiei astfel incit, pe linga limitarea deficitului si a datoriei publice, sa fie introdus Parlamentul unicameral si limitarea numarului de parlamentari la 300

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 12 decembrie 2011, 13:55 Actualitate | Politic

Emil Boc a anuntat luni ca PDL vrea modificarea Constitutiei astfel incit, pe linga limitarea deficitului si a datoriei publice, sa fie introdus Parlamentul unicameral si limitarea numarului de parlamentari la 300, asa cum arata rezultatele referendumului votat in 2009.

Cu alte cuvinte, seful PDL vrea sa unifice intr-o singura initiativa de revizuire a Constitutiei doua teme majore:

- prima tema este fiscala si prevede includerea unui prag maxim al deficitului structural de 0,5% din PIB. Tema introducerii acestei "reguli de aur" a aparut in urma cu un an, fiind lansata de Traian Basescu, dar acum a fost relansata dupa aparitia Acordului de Guvernanta Fiscala semnat la Bruxelles in 8 decembrie.

- a doua tema este politica si prevede existenta unui Parlament unicameral, cu maximum 300 de parlamentari. Populatia Romaniei a votat aceste modificari intr-un referendum initiat de presedintele Traian Basescu si desfasurat la 22 noiembrie 2009.

Context politic:

Tema revizuirii Constitutiei a aparut joia trecuta, dupa ce in declaratia celor 26 de sefi de stat si guvern din UE (toate statele membre, mai putin Marea Britanie) privind Acordul de Guvernanta Fiscala s-a specificat faptul ca regula unui deficit structural maxim de 0,5% din PIB trebuie introdusa in legislatia nationala "la nivel constitutional sau la un nivel echivalent". In text se mai arata ca liderii UE recunosc "competenta Curtii de Justitie de a verifica transpunerea acestei reguli la nivel national".

Vineri, la o zi dupa aparitia textului, presedintele Traian Basescu a declarat ca Romania trebuie sa-si modifice Constitutia pentru introducerea acestui prag maxim al deficitului structural.

Duminica, liderul PSD Victor Ponta a anuntat ca USL sprijina introducerea regulii de aur, dar nu prin modificarea Constitutiei, ci prin votarea unei legi in Parlament. Presedintele Basescu a respins ulterior aceasta propunere, sustinind ca este insuficienta fata de textul Acordului, si i-a chemat pe liderii partidelor parlamentare la consultari pentru miercuri, 14 decembrie.

Liderii USL au anuntat ca nu vor merge la consultari daca acestea vor avea loc concomitent cu toti liderii partidelor politice.

Vom reveni cu amanunte
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

4480 vizualizari

  • +50 (58 voturi)    
    Amin (Luni, 12 decembrie 2011, 13:58)

    Tom_Macaragiu [utilizator]

    succes!
    • +27 (35 voturi)    
      and good luck with that (Luni, 12 decembrie 2011, 14:05)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Tom_Macaragiu

      Cu toate ca sustin ideile unei asemenea reforme, sunt si realist si imi dau seama ca nimeni nu poate trece prin parlament o asemenea modificare de constitutie. De arltfel curtea constitutionala ar declara-o neconstitutionala :D Pentru ca le sta in caracter.

      Asa ca, "succes" le doresc guvernantilor, dar nici nepotii mei n-o sa prinda o asemenea schimbare in bine mi-e teama.
      • +12 (18 voturi)    
        greu de crezut (Luni, 12 decembrie 2011, 15:12)

        ia cucu [utilizator] i-a raspuns lui georgeb

        Greu imi vine sa cred ca UDMR va accepta asa ceva fara sa-si treaca si tampeniile lor nationaliste pe lista de prioritati.

        Iar USLul nu e de accord cu nimic, din principiu.
        • +14 (16 voturi)    
          USL e KO! (Luni, 12 decembrie 2011, 17:17)

          Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui ia cucu

          USL nu o sa-si mai revina niciodata dupa refuzul imbecil pe care il da privind modificarea Constitutiei! Dupa acest refuz la cerintele UE privind introducerea unei obligativitati de a avea un deficit de 0.5% structural din buget, USL poate sa spuna ca a facut totul pentru a pierde urmatoarele alegeri. Nu ca nu mai face peste 50%, caci nici Putin nu a reusit in Rusia, dar nici nu va castiga alegerile insine.
          Venind cu acelasi scenariu apocaliptic legat de alegeri anticipate, guvern interimar si campanie electorala in plina criza financiara, denota nu doar prostie, imbecilitate sau cretinitate. Ci si schizofrenie.
          Vreau voturile celor care vor sa fim cu adevarat o natiune europeana si nu o tara in zona gri cum isi doresc securistii, comunistii, hotii si nomenclaturistii din USL!
          • -7 (9 voturi)    
            aloooo fraierica ! (Luni, 12 decembrie 2011, 17:54)

            mihai [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

            USL nu a refuzat niciodata cerintele UE privind deficitul. Se va face, dar nu prin modificarea Constitutiei. Mars cu diversiunile tale securiste, basiste si maneliste in alta parte!
            • +5 (7 voturi)    
              Aloo.... (Luni, 12 decembrie 2011, 18:26)

              Danny_craiova [utilizator] i-a raspuns lui mihai

              Mihaita tata unde te crezi?Pe tarla?Ia uimeste-ne tu cum poate schimba Usl asta fara modificarea constitutiei.
          • +1 (1 vot)    
            .. (Marţi, 13 decembrie 2011, 19:35)

            mirceavs@yahoo.com [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

            Mi se pare logic ceea ce propune domnul Boc..Este corect..Mai ales ca am iesit cu totii si ne-am expimat opinia la referendum..Si mai ales ca aceste modificari se incadreaza in limitele acceptate de UE..Ponta si gasca lor de incompetenti, nu pot decat sa bage bete in reoate, sa se puna contra celor din coalitie..Dar, nu este in stare sa vina cu o solutie concreta..
      • 0 (0 voturi)    
        .. (Marţi, 13 decembrie 2011, 19:34)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui georgeb

        Modificarea Constitutiei se va face, cu siguranta, in limitele stabilite, acceptate, convenite cu UE..Iar daca tot ne-am dat acordul prin acel referendum din 2009, este timpul sa se aplice si voita poporului..Este un lucru foarte important si o decizie care nu se ia in pripa..Era de asteptat ca Ponta saenu fie de acord, ca el asa procedeaza de fiecare data..El mereu este contra propunerilor ce vin din partea
    • +20 (26 voturi)    
      :( (Luni, 12 decembrie 2011, 14:08)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui Tom_Macaragiu

      vezi sa nu...poate doar daca voteaza cu bilele la vedere dar nici asa...
      • +22 (26 voturi)    
        Ar trebui sa voteze cu bilele la vedere (Luni, 12 decembrie 2011, 14:58)

        dan [anonim] i-a raspuns lui Laurentiu78

        Si macar sa stim nominal cine a votat impotriva. Apoi sa fie pusi pe o lista pe internet cei care au sustinut si cei care nu au sustinut!
        • +3 (7 voturi)    
          a@b.com (Luni, 12 decembrie 2011, 15:15)

          dbp [anonim] i-a raspuns lui dan

          ca doar n-or fi prosti sa voteze la vedere.
        • +3 (5 voturi)    
          inacest caz... (Luni, 12 decembrie 2011, 15:22)

          Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui dan

          din nefericire, electoratul roman nu straluceste prin educatie. Multi din cei care ar vota impotriva revizuirii cu 300 de parlamentari, ar putea, nu lipsit de temei, sa se bazeze in continuare fie pe "uiticismul" electoratului, fie pe obisnuita galeata, litru de ulei, faina, etc...
          • +3 (5 voturi)    
            am vazut pe vremuri la tv (Luni, 12 decembrie 2011, 17:31)

            zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

            o faza memorabila: strangea alde Geoana voturi de la cetateni pentru votul uninominal si se strangeau oameni de bine sa semneze; apare un reporter si intreaba pe unul (care tocmai semnase) ce anume cere el prin asta... "sa fie aprobat votul UNIONAL".! asa ca...
    • +20 (28 voturi)    
      doamne ajuta... (Luni, 12 decembrie 2011, 14:19)

      popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui Tom_Macaragiu

      opozitia nu cred se poate opune la asa ceva...
      • +11 (19 voturi)    
        ai rabdare.... (Luni, 12 decembrie 2011, 14:50)

        Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui popcorn monta

        vezi tu acusica...ar fi ceva, dar ma indoiesc ca nu se pot abtine sa fie Gica Contra. Desi ar pierde puncte masiv...
    • -9 (19 voturi)    
      economii inutile (Luni, 12 decembrie 2011, 14:20)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Tom_Macaragiu

      si daca sunt 300 ce garantii avem ca vor fi mai buni? daca asta va fi singura schimbare, 300 si unicameral, rezultatul va fi un parlament mult mai usor de corupt! soarta unei tari intregi va depinde de votul a 300 de oameni platiti cu 1000 de euro pe luna. rezultatul este previzibil.
      vreti performanta? trebuie sa acceptam mai intai ideea ca performanta se plateste. pe langa zecile de miliarde pe care le pierdem anual din coruptie si decizii gresite, sa platesti 3-600 de parlamentari cu 10-20.000 de euro pe luna ca sa atragi niste candidati seriosi la alegeri ar fi un chilipir..
      aceeasi problema si in administratia locala.. primari cu salarii de 1000 ron? si un muncitor pe santier castiga mai mult...
      • +4 (10 voturi)    
        nu echiar asa (Luni, 12 decembrie 2011, 15:21)

        marian [anonim] i-a raspuns lui pehash

        In jobul asta de parlamentar salariul nu are importanta decat poate la declaratia de venit. Principalul motiv pt care parlamentarii nostri vor in Parlament este puterea si influenta pe care ar putea sa o aiba nicidecum salariul. Banii ,in cazul lor ,vin din alte surse fara legatura cu flutarsii de la sfarsitul lunii. Asa ca si 100 000 de euro de ar avea nu s-ar schimba mare lucru in comportamentul lor. Plus ca ,asa cum merg lucrurile acum ,ca sa ajungi acolo iti trebuie ceva sustinere pe care o poti obtine fie prin compromisuri fie prin cumparare.
        • -1 (7 voturi)    
          concluzia? (Luni, 12 decembrie 2011, 16:42)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui marian

          deci oricati ar fi, vor fura, dar ne bucuram daca sunt mai putini? pentru ca se imparte 'prada' in parti mai mari sau de ce?
          pai tocmai aceasta combinatie de putere si salarii mici duce la coruptie! da, daca le cresti astazi pentru actualii parlamentari nu vei obtine mare lucru, desi s-ar putea sa fie cativa care sa decida ca au destui bani si nu mai e nevoie sa riste, DAR incurajezi astfel tinerii profesionisti din mediul privat sa considere candidatura la o functie publica drept optiune. altfel vom vota si peste 1000 de ani 'raul cel mai mic'. exact ce-si doresc liderii pdl/usl..
          • 0 (0 voturi)    
            ce faci pehash, schimbi taberele? (Marţi, 13 decembrie 2011, 12:27)

            Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            Hmmm, ceva se intampla acolo la voi, poate ca sti tu deja ceva.....interesant.
            Astept cu nerabdare postarile tale viitoare.
    • +20 (32 voturi)    
      Daca trece, tot ce au promis ... (Luni, 12 decembrie 2011, 14:21)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Tom_Macaragiu

      vor cistiga si de aceasta data alegerile.

      Populatia va vedea ca pe linga (micile/marile manarii facute de PDL,. ca oricare partid, deh politicul) mai fac si lucruri bune.

      Pe cind USL, numai ciolan si recitind: "Basescu e de vina" o sa moara ragusiti cu sloganul pe la antene si irealitati
    • -12 (22 voturi)    
      mincinosi (Luni, 12 decembrie 2011, 14:54)

      nenea [anonim] i-a raspuns lui Tom_Macaragiu

      pai mai votam a doua oara ce am votat deja? de ce nu au respectat referendumul de data trecuta? este praf in ochi. asa cum pdl ne-a mintit prima data (si nu a fost singura data), asa ne va minti si de data asta. eu personal nu mai inghit minciunile lor. pdl=pnl=psd=coruptie si minciuni
    • -10 (16 voturi)    
      ambitii basiste (Luni, 12 decembrie 2011, 15:59)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui Tom_Macaragiu

      Am spus-o si o mai spun: cand esti un terchea-berchea cu 10% in sondaje, nu poti sa ai ambitii planetare: modificarea Constitutiei, reforma administrativa, etc. Toate acestea trebuie facute de un guvern cu puternic suport popular si de o majoritate parlamentara legitima, nu de traseisti.
      Cat despre limitarea deficitului, nu vad de ce trebuie stabilita prin referendum. Nu s-a facut referendum nici pentru aderarea Romaniei la UE, cu atat mai putin s-ar justifica pentru o asemenea problema, mai curand tehnica.
      Probabil Basescu vrea din nou sa suprapuna in cadrul aceluiasi scrutin o agenda legitima – in cazul asta agenda europeana – cu agenda politica a muribundului PDL. Ete de-a naibii nu va fi referendum ! ; problema deficitului nu trebuie mentionata neaparat in Constitutie, iar reforma Parlamentului se poate face in 2013, cu o majoritate adevarata nu inventata.
      • +6 (8 voturi)    
        ambitii basiste? (Luni, 12 decembrie 2011, 17:49)

        Jagged Fel [utilizator] i-a raspuns lui mihai

        nu stiu ce ai votat tu la referendum, dar eu asta am votat...deci nu, nu e o ambitie basista!
        canta pe la alte porti, te rog :)
  • +18 (28 voturi)    
    Prea putin... (Luni, 12 decembrie 2011, 14:01)

    Analfabet [anonim]

    Sa ceara pe langa modificarile din Constitutie si marirea pragului electoral la 10% cum a cerut PSD anul trecut si ii incurca de nu mai au ce comenta niciunul! Daca UDMR nu e de acord cu modificarile la Constitutie, nu mai pupa Parlament.
  • -24 (40 voturi)    
    Sunt curios daca vor introduce cumva (Luni, 12 decembrie 2011, 14:02)

    epaminonda [utilizator]

    si solutia pentru a putea alege acelasi presedinte de mai mult de doua ori.
    • +10 (16 voturi)    
      de (Luni, 12 decembrie 2011, 14:27)

      de [anonim] i-a raspuns lui epaminonda

      de ce? pentru ca ponta se viseaza dictator pe viata, asa cum se visa nastase cand a modificat mandatul prezidential la 5 ani?
    • +14 (18 voturi)    
      Curiosule (Luni, 12 decembrie 2011, 14:30)

      Nasty [anonim] i-a raspuns lui epaminonda

      Solutia exista! Iliescu a fost ales presedinte de trei ori, a stat la Cotroceni zece ani cand un mandat era de 4 ani! Cred ca despre el vorbeai ;-))
    • -11 (29 voturi)    
      pai cum asa, bai minusaci?! (Luni, 12 decembrie 2011, 14:44)

      epaminonda [utilizator] i-a raspuns lui epaminonda

      nu-l mai vreti pe tatucul carmaci in fruntea tarii? ntz, ntz, ntz!
      • +6 (16 voturi)    
        poate ca il vrem pe tatucul carmaci... (Luni, 12 decembrie 2011, 14:54)

        popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui epaminonda

        dar daca iese tatucul bolsevic,asasin in revolutie...
      • +8 (16 voturi)    
        minusurile ti le-ai luat (Luni, 12 decembrie 2011, 15:03)

        georgeb [utilizator] i-a raspuns lui epaminonda

        pt ca debitezi prostii

        In lipsa de comentarii pertinente pe subiect (ca deh, e nevoie de creier, si de unde nu e nici dumnezeu nu cere) preferi bascalie ieftina. Relax, ne-am obisnuit cu voi USLasii.
        • -6 (8 voturi)    
          uite comentarii pertinente pe subiect (Luni, 12 decembrie 2011, 15:57)

          epaminonda [utilizator] i-a raspuns lui georgeb

          ce put de plusuri:

          Gigi Kent [utilizator]
          ... ce l-am avertizat (printr-o intrebare) pe dl. Sova ca iar vor fi prinsi "cu chilotii in vine" in perioada urmatoare de propunerile PDL / Basescu ...

          toteu [anonim]
          acum asteptam reactia/latratul USL asilor.

          Imi aduc aminte cu un zambet amar de rectia vajnicei membre PDL Anca Constantinescu: "ciocu' mic, că noi suntem la putere acum". Vad ca toti sunteti dupa acelasi calapod.

          Dar nici o problema, poporului roman este un popor inteligent si va cantari corect la alegeri insemnatatea masurilor luate de Guvern si va intelege ca trebuie sa aiba rabdare pentru a iesi cu o economie intarita din criza.

          Desi am impresia ca tocmai aceasta cantarire va da fiori reci pe spinare.

          PS: in 2004 am votat cu entuziasm alianta DA si pe Basescu. in 2011 dezamagit crunt de toata sleahta care se intituleaza lume politica la noi, imi permit sa fiu neutru si sa injur si PDL-ul si USL-ul, si pe Basescu.

          PDL a guvernat cu PNL.
          PDL a guvernat cu PSD.
          Basescu a fost membru FSN.
          Nutzi a fost membra PNL si a consilier juridic la PSD.
          Iar Boc si Basescu au fost membri ai PCR.

          Pe ASTIA ii sustineti voi???
      • 0 (12 voturi)    
        2... (Luni, 12 decembrie 2011, 15:07)

        Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui epaminonda

        ii ajung...

        nu suntem toti spalati pe creier de antene...
    • +1 (3 voturi)    
      Ca sa-ti satisfac curiozitatea. (Marţi, 13 decembrie 2011, 0:12)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui epaminonda

      Dupa cum zicea mai sus un amic politic de al tau, Basescu are doar 10% in sondaje. Cine ar introduce prevederea aceasta ar avea MARI SANSE ca proiectul noii constitutii sa fie respins la referendum( ca sa nu-l mai vada pe Basescu cei " majoritari ", care nu-l suporta, vor vota impotriva acestui proiect ). Deci sper ca intelegi ca este absurd pentru PDL ca sa faca niste propuneri de modificarea Constitutiei care sa fie respinse de popor. Nu?
  • +30 (40 voturi)    
    CONFORM DORINTEI ROMANILOR !! (Luni, 12 decembrie 2011, 14:03)

    KAPPY [anonim]

    PDL doreste sa puna in practica ceea ce a votat romanul la referendum reducerea nr. de hoti din parlament ,unicameral si reducerea deficitului. acum ghiciti voi cine e impotriva ??? cine a fost mereu impotriva ?impotriva romanilor evident -USL.
  • +18 (22 voturi)    
    ohoooooo (Luni, 12 decembrie 2011, 14:04)

    demaGOGU [anonim]

    nu poate fi decat un semn bun cand esti cenzurat atat la nastase.wordpress.com cat si pe hotnews.ro...aferim:)

    acum la subiect: opozitia e bouche be la mutarea asta, Jucatorul intuind perfect rolul pe care l-ar putea juca obligativitatea intruducerii asa-numitei reguli de aur in Constitutie(si numai in Constitutie cum corect s-a spus aici) in rezolvarea "dosarelor" interne!

    se anunta un 2012 care-pe-care, stay tuned:P
  • +16 (28 voturi)    
    Tocmai ... (Luni, 12 decembrie 2011, 14:05)

    Gigi Kent [utilizator]

    ... ce l-am avertizat (printr-o intrebare) pe dl. Sova ca iar vor fi prinsi "cu chilotii in vine" in perioada urmatoare de propunerile PDL / Basescu ...
    • +3 (3 voturi)    
      Pai (Luni, 12 decembrie 2011, 19:01)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      daca nu se asteptau, ori trebuie sa le iei locul, ori sa plece acasa, nu crezi?
  • -15 (23 voturi)    
    cu cine? (Luni, 12 decembrie 2011, 14:07)

    catalin_mattei [utilizator]

    cu cine vrea dl Boc sa faca aceste modificari? In acest moment Parlamentul nu mai reprezinta pe nimeni.. vor modificari de consistenta?.. atunci sa faca alegeri cat mai repede, sa se aleaga oameni cu coloana vertebrala si sa se mearga pe calea modernizarii statului.. in acest moment ce face domnia sa este doar exercitiu de imagine caci nici macar PDL-istii nu isi doresc Parlament mai mic
    • +4 (4 voturi)    
      Domnule Catalin Matei (Marţi, 13 decembrie 2011, 0:21)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

      Dumneata cunosti prea multe si e pacat ca nu ne spui si noua .Cum t-iai dat seama ca e doar un exercitiu de imagine? Si cum de stii ca daca se fac alegeri repede se vor alege " oameni cu coloana vertebrala". Daca se fac alegeri in noiembrie 2012 , cum vor fi alesii? Incearca un scenariu...
  • +26 (30 voturi)    
    Buget (Luni, 12 decembrie 2011, 14:09)

    Linistit [anonim]

    Trebuie neaparat introduse in Constitutie pentru ca astfel, sa stam linistiti cand vine USL-ul la putere...
  • +13 (17 voturi)    
    ... (Luni, 12 decembrie 2011, 14:10)

    Zgabeartza Iftode [utilizator]

    Go, Planet, Go....!
  • +23 (31 voturi)    
    O nuca tare! (Luni, 12 decembrie 2011, 14:11)

    Andradda [utilizator]

    Deocamdata nici macar UDMR nu este de acord cu aceste schimbari...
    Ca sa nu mai vorbim de Ponta-Tonta-Contra care nici in ruptul capului nu va aproba asemenea schimbari in Constitutie.
    Pe USLamisti ii doare exact in dos de ceea ce se discuta la Bruxelles.
    Cum sa accepte ei un control al Bruxellesului, taman cand ei , USLamistii vor veni la putere?
    USL nu va aproba, nici in ruptul capului (romanilor) asemenea schimbari in Constitutie!

    O sa ne facem din nou de ras in fata lumii.
  • +23 (31 voturi)    
    punct ochit punct lovit (Luni, 12 decembrie 2011, 14:11)

    toteu [anonim]

    acum asteptam reactia/latratul USL asilor
    • +2 (2 voturi)    
      USL asilor? (Luni, 12 decembrie 2011, 17:56)

      totei [anonim] i-a raspuns lui toteu

      Cei din USL sunt asi?
      Corect US lasilor
  • +26 (32 voturi)    
    Cee tare! (Luni, 12 decembrie 2011, 14:14)

    Ionut P. [utilizator]

    Go-go Boc! Altfel nu se poate...
  • +6 (16 voturi)    
    O singura camera favorizeaza chiulul..., (Luni, 12 decembrie 2011, 14:16)

    marius [anonim]

    in rest n-ar fi rau sa se-ntample.
    • +3 (3 voturi)    
      Esti tare! (Marţi, 13 decembrie 2011, 0:25)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui marius

      Care este argumentul tau ca o singura camera favorizeaza chiulul? Poate ai descoperit motivul pentru care elevii chiulesc? Ca merg la o singura clasa? Nu ma perpelii! Spune-mi te rog argumentele .
  • +27 (31 voturi)    
    comentariu (Luni, 12 decembrie 2011, 14:18)

    Ovidiu [anonim]

    Daca nu se modifica constitutia pana la alegeri , cred ca nu avem cum sa votam. Prin referendum populatia a cerut o camera si maxim 300 de parlamentari. Daca la alegeri politicienii vin cu 2 camere si 300 + x parlamentari , inseamna ca am votat degeaba la referendumul ala, iar votul nostru nu conteaza. Iar daca nu conteaza , pentru ce sa votam? Doar pentru galeti si tenisi?
    • +22 (26 voturi)    
      asa e! (Luni, 12 decembrie 2011, 14:24)

      Claus [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Categoric, constitutia trebuie sa fie deja in forma ei noua in momentul votului, altfel iarasi se intazie inca un mandat aceasta modificare. Apoi... adio modificari pentru palament unicameral de 300 persoane!
    • 0 (0 voturi)    
      vot anulat (Duminică, 18 decembrie 2011, 15:49)

      baboi [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      In ziua votului punem trei stampile pe buletinul camerei inferioare astfel aratam ce vrem cu adevarat.
  • +9 (11 voturi)    
    ai noi! (Luni, 12 decembrie 2011, 14:31)

    airamerica [utilizator]

    Asta vrem si noi!
  • +19 (25 voturi)    
    Amanarea (Luni, 12 decembrie 2011, 14:38)

    Andradda [utilizator]

    USL incearca sa-i prosteasca pe romani, ca vor schimba Constitutia imediat ce vor ajunge ei la putere!
    Dar USLamul uita sa ne spuna ca o revizuire a Constitutiei nu are efect retroactiv.
    Asa ca, USL, chiar daca va aduce modificari Constitutiei, acele modificari vor intra in vigoare doar la viitoarele alegeri, adica dupa 2016.
    Iar din 2012 pana in 2016, USL spera sa guverneze , 4 ani, dupa vechea Constitutie, cea mosita de Ilici si Nastase!
    Prea e cusuta cu ata alba, nene Ponta-Tonta-Contra!
  • -7 (13 voturi)    
    Indicatorii numerici (Luni, 12 decembrie 2011, 14:40)

    Constantin [anonim]

    nu au ce cauta in constitutie pentru ca modifica destul de des. Si nici n-ai nevoie de indicatori numerici pentru a garanta niste drepturi constitutionale.
    • +10 (12 voturi)    
      OBLIGATII : Constitutia nu e numai despre drepturi (Luni, 12 decembrie 2011, 14:58)

      Normalitate [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      5% OBLIGA politicienii sa nu mai fure din banul public, adica sa nu mai faca pomeni care sunt platite mereu de generatiile viitoare - nu de ei
      • -2 (4 voturi)    
        Cand vrei sa interzici (Luni, 12 decembrie 2011, 15:45)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui Normalitate

        faci apel la legi care prevad si pedepse, iar cand vrei sa garantezi niste drepturi faci apel la constitutie. Constitutia garanteaza drepturile prevazute in ea in fata oricarei legi in vigoare.
  • -11 (17 voturi)    
    Parca (Luni, 12 decembrie 2011, 14:44)

    evoque [utilizator]

    mai acu' cateva zile pdl-utu vroia 388, sau ceva de genul, parlamentari.
    A venit tatucu' si a stabilit directia?
    Cica mai este si presedinte de partid. Ce zice dimineata, anuleaza seara.
    Plictisitor.
  • +4 (10 voturi)    
    anuntu` lui boc este.... (Luni, 12 decembrie 2011, 15:01)

    capatu` satului [anonim]

    prea tarziu,

    astfel, este improbabila adoptarea de catre parlament pana la data noilor alegeri a tuturor propunerilor de revizuire a legii fundamentale si validarea lor prin referendum;

    referitor la reducerea nr. de parlamentari, dupa cum unii isi mai amintescu, Curtea Constitutionala a subliniat ca rezultatu` referendumului trebuie aprobat de parlament, in caz contrar nou parlament nu va mai avea legitimitate.

    asteptam cu interes actele juridice emise de parlamentu` ales in 2012 pt. a le ataca pe toate in contencios administrativ pt. nulitate absoluta, ne referim inclusiv la hotararea de validare a mandatelor,

    suntem saraci, da` nu suntem prosti.
  • -2 (6 voturi)    
    2 intrebari... (Luni, 12 decembrie 2011, 15:36)

    Vendetta [anonim]

    - intr-o tara bazata mai ales pe consum... cu o sa obtinem deficit de 0.5% ?
    - de ce am vrea parlament unicameral?... Adica, cu un numar redus de parlamentari sunt de acord dar parlamentul unicameral ma duce cu gandul la Marea adunare nationala...

    PS. mie si 300 de parlamentari mi se par prea multi...
    • +1 (1 vot)    
      Si mie! (Luni, 12 decembrie 2011, 20:49)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Vendetta

      Cate judete sunt atatia parlamentari sa avem pentru fiecare camera.
  • +10 (12 voturi)    
    NICIO PROBLEMA !!!! (Luni, 12 decembrie 2011, 15:57)

    Rescatorul [anonim]

    Nu ne obliga nimeni sa acceptam deciziile clubului select de la Bruxelles. Acceptam si ramanem in UE, sau nu si intram in CSI. Simplu. Se pare ca jefuitorii si tradatorii de la USL prefera CSI. Vom vedea ce vor romanii la alegeri la anul. Deja USL a intrat in sondaje pe cifra incepand cu 4. Pana in noiembrie la anul au tot timplu sa intre pe 2, adica pe procentul putorilor si parazitilor din aceasta tara, care au tupeul sa tariasca in huzur din munca celor care se spetesc. Sa nu uitati ca USL-istii sunta tare flamanzi si vor cocosa sectorul privat cu impozite. Muncitori si cetateni cinstiti din aceasta tara, nu va lasati pacaliti. Desteptati-va! Nu lasati mincinosii si putorile sa va dirijeze viata!
  • +3 (7 voturi)    
    cu parlamentul e naspa (Luni, 12 decembrie 2011, 16:16)

    Lacra [anonim]

    La cum se voteaza la ora actuala cu ridicarea sau coborarea degetului sefului de grup parlamentar, sa recunoastem ca parlamentul pare o institutie cam inutila. Dar mai bine avem sperante sa lucrurile se vor schimba si ca aia care vor vota acolo vor gandi cu creierii lor, daca-i au. Gibonul mioritic oricum n-a avut habar ce-a votat, ar fi votat la fel de bine si pentru desfiintarea parlamentului. 300 buc parlamentari si 2 camere cred ca reprezinta cea mai buna varianta.
  • +1 (1 vot)    
    Bravo Boc ! (Luni, 12 decembrie 2011, 21:43)

    adrian88000 [utilizator]

    E foarte corect cum ai pus problema . Este momentul favorabil pentru a se tine seama de vointa poporului exprimata la Referendum. Deja asteptam de mult timp ca sa se materializeze votul nostru de atunci. Acum e ocazia. Si daca nu vei reusi, din cauza Parlamentului care e plin de sobolani, macar sa vada toata tara cine sunt sobolanii care se opun. Si sa nu mai voteze SOBOLANI!!
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Marţi, 13 decembrie 2011, 16:17)

    ella [anonim]

    schimbarea Constitutiei este in favoarea Romaniei!
  • 0 (0 voturi)    
    Succes! (Marţi, 13 decembrie 2011, 16:27)

    mihaela [anonim]

    Sper sa reuseasca sa schimbe Constitutia.
  • 0 (0 voturi)    
    constitutia (Marţi, 13 decembrie 2011, 19:37)

    gigi [anonim]

    Este nevoie de aceasta revizuire, PDL o sustine, nu stiu forma in care ea a plecat de la Presedintie, dar cu siguranta ca este un moment asteptat
  • 0 (0 voturi)    
    . (Marţi, 13 decembrie 2011, 19:39)

    sanda [anonim]

    In ultimii ani am asistat la nenumarate situatii care au demonstrat slabiciunea Constitutiei pe care o avem in forma actuala si de aceea aceasta revizuire este asteptata si extrem de utila.
  • 0 (0 voturi)    
    pentru oameni inteligenti (Duminică, 18 decembrie 2011, 16:07)

    baboi [anonim]

    Turcia aprox.60 mil. locuitori PIB 735 mil. USD 550 parlamentari, Germania aprox 80 mil. PIB 2900 mil. USD 622 parlamentari, Franta aprox. 60 mil. PIB 2200 mil. 900 parlamentari, Romania aprox. 20 mil PIB 162 mil. USD 422 parlamentari