Crin Antonescu: "Sintem deschisi la dialog, dar nu sintem dispusi la o formalitate, o ceremonie caraghioasa, in care Basescu aliniaza toate partidele de-a valma si le tine discursuri"

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 12 decembrie 2011, 12:55 Actualitate | Politic

Crin Antonescu, presedinte PNl si co-presedinte USL, a declarat luni ca "pozitia USL este categorica fara echivoc in favoarea transparentei bugetare", cu referire la prevederile Acordului de Guvernanta Fiscala convenit la Bruxelles. Antonescu a mai spus ca USL este deschisa catre dialogul cu Puterea pe aceasta tema.

"Sintem deschisi la dialog, dar nu sintem dispusi la o formalitate, o ceremonie caraghioasa, in care Basescu aliniaza toate partidele de-a valma si le tine discursuri", a spus Crin Antonescu, fara a preciza insa daca USL va accepta sau nu invitatia la discutii lansata de Cotroceni pentru miercuri, 14 decembrie.

Crin Antonescu a adaugat ca "presedintele trebuia sa faca aceste consultari inainte de a participa la aceste negocieri de la Bruxelles", anuntind ca "exista alte semne care nu arata nici cea mai mica intentie de deschidere a Puterii".


Citeste mai multe despre   






















1768 vizualizari

  • +21 (21 voturi)    
    mda (Luni, 12 decembrie 2011, 12:59)

    eu [anonim]

    dar vai s-a trezit crin la ora asta?? totusi e abea ora 13:00 eu stiam ca se trezeste dupa pra 14:00 incolo

    intreb si sunt mirat pentru ca de obicei el este gica contra cu NU in brate, NU facem, NU vrem, NU voim, NU dorim, daaar.. DA vrem la ciolan ca e dulce si carnos, si avem datorii de la ultimele campanii
    • +7 (7 voturi)    
      wake up, Crin !!! (Luni, 12 decembrie 2011, 14:49)

      georgiana [anonim] i-a raspuns lui eu

      De trezit s-o fii trezit, ca de desteptat nici vorba !!!
      • +3 (3 voturi)    
        lasati-l mai in pace (Luni, 12 decembrie 2011, 16:10)

        adyQ [utilizator] i-a raspuns lui georgiana

        ca el viseaza sa stea basescu in pozitie de drept in fata lor :)))
        atata ciuda le e pe basescu de pe bune ca mi ciuda mie ca nu mai poate sa candideze inca odata sa le ia iar cascavalu de sub nas :)))
    • +4 (4 voturi)    
      Sunteti dispusi pe dracu! (Luni, 12 decembrie 2011, 15:15)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui eu

      Care dialog? Ala cu refuzul de a va duce?
      Ala in care, atunci cand catadixiti sa va deplasati, radeti de Basescu ca va roaga sa colaborati?

      P.S. Stie cineva al catelea refuz este asta?
  • +11 (13 voturi)    
    Si ce ai vrea (Luni, 12 decembrie 2011, 13:04)

    evoque [utilizator]

    sa va serveasca cu un wisyki sa va zica mai baieti nu vreti sa guvernati voi ca sunt plictisit de boc.
    Nu domnilor o sa aveti parte de acelasi tratament de pana acum. Va ccheama va bascaleste si va trimite la plimbare.
    Asta va este valoarea.
    De cand este base presedinte nu ati reusit sa intelegeti mentalitatea lui de piata chiliei.
    Asa ca voi visati iar el isi face treaba asa cum stie.
    • +3 (3 voturi)    
      nici ei nu stiu ce vor (Luni, 12 decembrie 2011, 15:31)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      cred ca vor intalnire la cotroceni dar fara basescu.
  • +23 (23 voturi)    
    Ba Crine ! (Luni, 12 decembrie 2011, 13:06)

    mirce a [anonim]

    Ba Crine , floare rara , ne lasi dreaqu in pace sa muncim ?!
    Voi , tu si cu alalaltu Tonta , n-aveti servici ?
    Toate ziua buna ziua manipulati la poporeni .
  • +19 (19 voturi)    
    frustrarile lui `ochi de peste fiert` (Luni, 12 decembrie 2011, 13:07)

    Tom_Macaragiu [utilizator]

    Atata ai inteles tu.
    Politica pentru tine reprezinta locul de joaca in care ai voie sa zici cate ceva despre mama fiecariua.
    Estiu redus, depasit total de finetea vremurilor pe care le traim. Din incapacitatea ta de a defini o pozitie rationala din care sa initiezi dialog constructiv, se naste aceasta piesa de teatru tragic-comica in care tu joci rolul bufonului.
    Atat tu cat si ponta aveti de invatat multe de la Presedinte, numai ca sunteti incapabili si atunci mentineti aceasta atitudine tampita sub pretextul consistentei ideilor social-liberale.
    pffffff... cum suna! social-liberal, intelegi contradictia?
    • +2 (2 voturi)    
      hahahaha (Luni, 12 decembrie 2011, 15:46)

      Paleopterix [utilizator] i-a raspuns lui Tom_Macaragiu

      Hahahaha, "ochi de peste fiert" ... mi-a placut, felicitari pentru simtul de observatie :-)
  • +13 (13 voturi)    
    care dialog crinutule? (Luni, 12 decembrie 2011, 13:08)

    sucaa [utilizator]

    ca la tine(voi) dialogul consta in jos basescu. altceva nu mai stiti. orice spune base voi strigati dictatura. acum vreti consultare dar cand voi erati la giuvernare nu va consultati cu nimeni.
    sunt satul de ipocrizia voastra.
  • +13 (13 voturi)    
    fireste (Luni, 12 decembrie 2011, 13:09)

    foca [anonim]

    sa spuna din timp domnu antonescu la ce coafor ar fi cel mai bine sa se intalneasca, acolo pe terenul propriu domnul antonescu o sa-l faca de ras pe dictatorul chel. permanent chiar.
  • +16 (16 voturi)    
    Romania bunului simt, in viziunea d-lui Antonescu (Luni, 12 decembrie 2011, 13:10)

    XtrO [utilizator]

    Stire din 5 Decembrie: 'Presedintele PNL, Crin Antonescu, si-a manifestat, luni, nemultumirea legata de faptul ca premierul Emil Boc, atunci cand vorbeste despre liderii opozitiei, nu li se adreseaza cu apelativul "domnule".
    Stire de azi, 12 Decembrie: 'Sintem deschisi la dialog, dar nu sintem dispusi la o formalitate, o ceremonie caraghioasa, in care Basescu aliniaza toate partidele de-a valma si le tine discursuri'.
    Domnule Antonescu, pana la urma, cine e caraghiosul din toata povestea de mai sus? Sau asta tine tot de conceptul dumneavoastra privind bunul simt ?
  • +15 (15 voturi)    
    Dialog cand ai cu cine (Luni, 12 decembrie 2011, 13:12)

    Mihai [anonim]

    Calitatea dialogului depinde si de calibrul si profesionalismul interlocutorlui. Sunt absolut convins ca Basescu nu-si permite sa-i tina predici lui Isarescu sau lui Tanasescu sau altora care impun respectul si nu-l cersesc pe la televizor.
    La ce sa te astepti cand ai in fata doi habarnisti ca Ponta si Antenescu ale caror singure sunete articulate sunt""jos Basescu". De ani de zile eu n-am auzit nicio idee care sa-mi atraga atentia.
  • +14 (14 voturi)    
    Rau am ajuns (Luni, 12 decembrie 2011, 13:18)

    Radu [anonim]

    In fiecare zi Crin se vaita ca nu este invitat de presedinte. Acum doreste sa fie singur la discutie si sa vina cu propriile sale jucarii. Ma doare nespus vazand in ce situatie a ajuns PNL, un partid cu traditie pe carel-am votat la ultimile alegeri.
    • +8 (8 voturi)    
      care partid? care traditie? (Luni, 12 decembrie 2011, 13:54)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Radu

      poate vrei sa zici 'un nume de partid cu traditie'.. partidul de dupa '89 a fost liberal doar in intentii.. si alea au disparut dupa mineriade.
  • +10 (10 voturi)    
    Basescu si listuta USL (Luni, 12 decembrie 2011, 13:19)

    Jim cel negru [anonim]

    Crin Antonescu a adaugat ca "presedintele trebuia sa faca aceste consultari inainte de a participa la aceste negocieri de la Bruxelles"-
    Am o intrbare pentru Crin cel far de pata,de unde ar fi trebuit sa stie Base ce se va discuta ,si la ce acord se va ajunge?Trebuia Base sa vina cu listuta de la voi asta am voie sa negociez: valeuu asta ce vreti voi acuma nu e pe lista de la Crin ,deci nu ma bag,asteptati sa dau fuguta acasa sa ma consult cu USL,poporul,eventual si diaspora,si ma intorc,ma asteptati cu raspunsul nu-i asa?
  • +11 (11 voturi)    
    v-ati deschis ? (Luni, 12 decembrie 2011, 13:20)

    e.t [anonim]

    De la ce ora ,,sunteti deschisi" ? Pana acuma ati fost in inventar sau in renovare ?. Ati dovedit pana acum, ca nu prea merita sa ne incredem in ,,orarul" vostru.
  • +10 (10 voturi)    
    Conditie (Luni, 12 decembrie 2011, 13:21)

    Alexandru [anonim]

    Prima conditie ca sa ai un dialog este sa te prezinti la discutii.
  • +8 (8 voturi)    
    dormi (Luni, 12 decembrie 2011, 13:31)

    dorel [anonim]

    antonescule poti sa dormi linistit
  • +6 (6 voturi)    
    breaking news (Luni, 12 decembrie 2011, 13:35)

    dodo [anonim]

    Pentru ca iar nu a fost cuminte, parintii nu il mai lasa pe Crinut sa iasa din casa. Asa ca il astepta pe domnul Traian chiar la el acasa la ora 13:00. Evident, Crinut va fi inca in pijama pentru ca abia pe la ora asta se trezeste.
  • +4 (4 voturi)    
    ce surpriza! (Luni, 12 decembrie 2011, 13:35)

    Adrian Petre [anonim]

    si, eventual, scaunesi oglinzi incalzite, precum si un masaj pe umeri - ca poate sunteti obosit, sau proaspat trezit .
    daca va pasa vreun pic si de ce trebuie discutat si hotarat, sunt sigur ca ati fi mers pe jos, iar la participanti putea si Muma Padurii. Evident, daca era important pentru dvs. ce se discuta acolo
  • +5 (5 voturi)    
    RASU/plansu (Luni, 12 decembrie 2011, 13:43)

    Nicustrom [anonim]

    Te-ai trezit d-l Crin da mana Ponta si duce-ti-va unde a dus surdu iapa si mutu sapa.
  • +7 (7 voturi)    
    Atentie...!!!! (Luni, 12 decembrie 2011, 13:55)

    polonyca [utilizator]

    Intalnirea este programata ...DUPA ora 12..... Ar fi genial sa nu lipsesti daca tot ai facut ochi la ora aia !!!!
  • +5 (5 voturi)    
    guvernanta fiscala Bruxelles (Luni, 12 decembrie 2011, 14:03)

    georgest [anonim]

    "presedintele trebuia sa faca aceste consultari inainte de a participa la aceste negocieri de la Bruxelles", citat din spusele d-lui Crin Antonescu...
    dar nimeni nu a putut anticipa mersul discutiilor si finalul aprobat de tarile participante! Chiar nu intelege-ti nimic d-lor din USL?
    Nu degeaba pe timpul lui Carol I Liberalii erau numiti "rosii" ...se vede astazi... , apropo si la PSD se stie ...ca dupa razboiul al 2-lea mondial social- democratii au trecut la comunisti sa nu-si piarda puterea ascunsa iar dupa 1990 comunistii s-au transformat iarasi in PSD. Bravo lor! Cinste lor! Ura!
  • +6 (6 voturi)    
    Ponta si Antonescu (Luni, 12 decembrie 2011, 14:09)

    Ramona [anonim]

    Trebuie sa fiti doar voi doi fata in fata cu Basescu ca sa va dati pe urma rotunzi cu "ce i-am zis-o!"... gratulati-va intre voi doi pana vi s-or toci ochelarii de cal pe care ii aveti pe nas si creier!
    • 0 (0 voturi)    
      cautatul sticlei (Marţi, 13 decembrie 2011, 3:09)

      Alexandru [anonim] i-a raspuns lui Ramona

      fiind numai ei doi pot s-o bage pe aia cum cauta presedintele sticla pe jos in loc sa discute problemele serioase cu pensionarii cu .dosarele de coruptie, cu suspendarea presedintelui,cu numirea lui Ponta prim ministru,cu numirea lui Antonescu presedinte printr-o rocade ca de ales nu-l alege nimeni el si in senat a intrat de pe locul 3 prin redistribuire
  • +1 (1 vot)    
    deschisi? la ce? (Luni, 12 decembrie 2011, 14:49)

    gigi n [anonim]

    Poate ca cei doi păcălici usl sa fie deschisi la sliț,ca spre dialog nu am observat vreo inclinatie.Nu-i vorba ca nici Traian Basescu nu exceleaza in aceasta privinta.
    • 0 (0 voturi)    
      Materie de studiu (Luni, 12 decembrie 2011, 16:17)

      berger [anonim] i-a raspuns lui gigi n

      Cultura dialogului ar trebui sa inceapa a fi predata in scoli, ca in antichitate. Cand capii familiilor PNL si USL spun ca sunt deschisi la dialog am indoieli mari ca cei doi sunt capabili sa defineasca dialogul.
      Doar o mica parte a societatii actuale mai stie cum se dialogheaza.
      Cel mai tragic e in politica si televiziune. Bine, politicenii au si alte tare educationale, n-are sens sa analizam. De 20 de ani tara e condusa pe principiul "multi vad, putin pricep, explicam dupa alegeri", campionul absolut in a fereca orice dialog cu potential edificator fiind Iliescu. Old school, ce mai!
  • +1 (1 vot)    
    Crin si Ponta (Luni, 12 decembrie 2011, 16:18)

    uluit [utilizator]

    Imaturitatea (politica) a lui Crin si Ponta a fost demonstrata pana acum prin atitudine infantila si repetatele refuzuri de dialog la care au fost invitati.

    Sa ne spuna cei doi reprezentanti USL: unde nu-i deschiderea presedintelui catre dialog si ce nu este democratic in demersul presedintelui?