Emil Boc: Antonescu si Ponta, ultimii dinozauri populisti din UE, care nu pricep ce se intampla in lume

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 9 decembrie 2011, 14:51 Actualitate | Politic

"Daca nu lua masuri la timp, Romania ar fi avut vreodata vreo sansa sa isi finanteze un deficit , asa cum vor domnul Antonescu si Ponta? S-au suparat ca am spus doar Ponta si Antonescu, asa ca spun Antonescu si Ponta - acesti domni presedinti de partide de opozitie care cred ca au ramas singurii dinozauri populisti din Uniunea Europeana, care nu pricep ce se intampla in lume. In conditiile in care ei propun pentru 2012 sa marim deficitul cu inca 5,2 miliarde de euro, adica cu aproape 4 procente din PIB, fara sa vina cu raspunsul la intrebarea: de unde si cine ne imprumuta acesti bani, cand UE vorbeste de deficit de 0,5% pentru anii urmatori, nici macar de 3%?" a declarat vineri, la postul public de radio, premierul Emil Boc.

"Uitati-va la Germania. A iesit acum 10 zile pe piata europeana sa ia 6 miliarde de euro. Si a luat 3,5 miliarde de euro. Adica motorul economic al UE nu a reusit sa ia intreaga suma pe care o dorea pentru a finanta deficitul sau datoria publica pe care o are" a adaugat Emil Boc.

Primul ministru a explicat si care sunt, in opinia sa, cauzele crizei europene actuale: "Cum s-a ajuns aici in Uniunea Europeana? S-a ajuns pe principiul bulgarelui de zapada. Politicienii iresponsabili au promis lucruri fara acoperire in economie, dupa care au imprumutat bani sa isi acopere acele promisiuni care nu aveau acoperire in economie, banii imprumutati au generat dobanzi care au intrat intr-o spirala a datoriilor pana cand s-a ajuns la un balon atat de umflat al datoriilor, incat cei care imprumuta au spus <Stop, nu mai sunt bani, nu se mai poate asa. Terminati cu populismele si cu promisiunile politice fara acoperire>. In fapt, nu asistam la altceva decat la coborarea cu picioarele pe pamant a politicienilor populisti care au dus UE la marginea prapastiei prin datorii excesive, fara acoperire in economie."

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2977 vizualizari

  • +41 (47 voturi)    
    o fi el "mic" (Vineri, 9 decembrie 2011, 14:58)

    eu cel mic [anonim]

    ca mine, dar are dreptate. Bravo!
    • -36 (42 voturi)    
      Semanati mult (Vineri, 9 decembrie 2011, 15:14)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui eu cel mic

      e si mic e si prost ca tine
      • +16 (16 voturi)    
        eu macar nu te-am jignit (Vineri, 9 decembrie 2011, 15:57)

        eu cel mic [anonim] i-a raspuns lui Radu

        esti absolut sigur ca sunt prost?
        Observa ca nu il apar pe dl Boc in problema asta(gradul de prostie)
        Am spus doar ca are dreptate in problema de mai sus.
        S-au nu am drept de opinie numai pentru ca sunt de acord cu dansul?
        • -8 (8 voturi)    
          Sunt absolut sigur (Vineri, 9 decembrie 2011, 18:38)

          dan [anonim] i-a raspuns lui eu cel mic

          Pentru ca ii dai dreptate lui base (care a vorbit de fapt, prin gura lui boc) e absolut sigura afirmatia lui Radu. Si totusi da, jignesti pe toata lumea fiind de acord cu base!
          • +3 (3 voturi)    
            imi cer scuze (Vineri, 9 decembrie 2011, 19:36)

            eu cel mic [anonim] i-a raspuns lui dan

            celor pe care ii jignesc prin opinie, nu prin cuvinte adresate direct celor care isi spun parerea, cuvinte si apelative de care, dealtfel, ma feresc.
            Ca un roman sadea stiu sa injur multumitor de bine dar consider ca nu este locul.
            Deci, stimati domni, imi cer scuze.
            Asta nu inseamna ca voi renunta la parerile mele.
            @Dan, poate si tu jignesti cand spui "e absolut sigura afirmatia". Ne cunosti pe amandoi? Am facut armata impreuna? Restul e ...tacere!
          • +10 (10 voturi)    
            pe mine nu m-a jignit (Vineri, 9 decembrie 2011, 20:20)

            Ghita [anonim] i-a raspuns lui dan

            mai degraba ma simt jignit de bunul simt al lui antonescu si de ipocrizia si infantilismul lui ponta. Nici macar alegatorii USL nu sunt siguri in majoritate ca vreunul din astia 2 ar putea sa ia o decizie buna, dura si importanta pentru tara asta. Sper sa nu mai vina vremuri in care sa castigi capital politic neasumandu-ti nimic. Astia doi sunt doar un Dan Diaconescu cu un departament de PR mai bun. atat.
        • +9 (9 voturi)    
          Iti pierzi vremea cu din astia (Vineri, 9 decembrie 2011, 20:02)

          bogdan [anonim] i-a raspuns lui eu cel mic

          Radu e di categoria ponta si antonescu: tot ce zice Basescu e rau/prost/minciuna/etc.

          astia-s in stare sa-l contrazica pe basescu si daca zice ca Ponta e destept...

          N-ai ce le face, atita ii duce capul. basescu le-a furat salariile,deci Basescu e vinovat.
      • +15 (15 voturi)    
        Mie mi se pare că... (Vineri, 9 decembrie 2011, 17:21)

        Adrian [anonim] i-a raspuns lui Radu

        .. Boc ăsta se străduieşte să înţeleagă nişte lucruri. Măcar în cazul de faţă i-a ieşit. Nu înţeleg de ce te legi de un om care a lăsat un comentariu şi şi-a spus părerea. E o atitudine măruntă. Spune-ne, te rog, de unde ai ajuns la concluzia că Boc e prost (cred că aici poţi să te descurci cu nişte argumente, dacă vrei să-l faci pe unul prost poţi să zici că dacă a picat la o emisiune e prost) şi la concluzia în privinţa omului pe care nu-l cunoşti şi ai dat verdictul după o frază de 10 cuvinte. Poţi măcar să-ţi ceri scuze în faţa celui pe care l-ai jignit aiurea?
    • +20 (24 voturi)    
      dinozauri... (Vineri, 9 decembrie 2011, 15:59)

      Tom_Macaragiu [utilizator] i-a raspuns lui eu cel mic

      Asta este un termen nepotrivit pentru statura morala a `liderilor` usl.
      Ei sunt mai degraba niste `scuipa in floci` care s-au nimerit la conducerea partidelor si care, in virtutea inertiei si a puturoseniei cognitive, raman cu o caciula mult prea mare pentru capul lor. ramane de vazut cand vor reactiona mambrii pnl.
      La psd e mai greu, ponatalul o sa ramana sa latre ca prostul la luna incercand sa faca un joc de glezne casa sa il faca sa para cumva ca facand opozitie.
      • +9 (11 voturi)    
        ai dreptate, (Vineri, 9 decembrie 2011, 16:10)

        safalax [utilizator] i-a raspuns lui Tom_Macaragiu

        nu m-am referit strict la termeni, ci la abordarea generala pe care a expus-o primul ministru.
        • +8 (8 voturi)    
          ups (Vineri, 9 decembrie 2011, 17:54)

          Tom_Macaragiu [utilizator] i-a raspuns lui safalax

          obiectia mea se referea la faptul ca Boc a utilizat neinspirat `superlativul` - relativ la lolec si bolec, nicdecum la acordul tau.
          Chiar ma bucur ca mai sunt oameni cu simtul masurii sau bun simt cu sensul de `common sense` care reusesc sa discearna.
          • +7 (7 voturi)    
            mda (Vineri, 9 decembrie 2011, 19:51)

            ginel din bronx [anonim] i-a raspuns lui Tom_Macaragiu

            asa'i. i'a saltat de la carlani la dinozauri.
            singurul adevar este ca s'au cam...proportionat, au castigat in greutate..
            dar, ca si dinozaurul, capul tot mic,
    • -11 (13 voturi)    
      la fel ca el.. si tu minti (Vineri, 9 decembrie 2011, 16:07)

      dan [anonim] i-a raspuns lui eu cel mic

      usl nu a cerut marirea deficitului ci alcatuirea altfel a bugetului, cu mai putine miliarde pt madam udrea
      usl nu a cerut marirea deficitului ci sa se fure mai putin sa nu mai dezapezim autostrazile cu 50% mai scump ca finlandezii, care au cel mai mare pret din europa dupa noi si au si zapezi toata iarna
      • +15 (17 voturi)    
        Furatul (Vineri, 9 decembrie 2011, 16:22)

        Vasile [anonim] i-a raspuns lui dan

        Cine sa fure mai putin USL? ma faci sa rid, astia de abia asteapta sa vina iar la putere sa fure iarasi ca le este foame rau de tot.
      • +8 (8 voturi)    
        asa o fi, (Vineri, 9 decembrie 2011, 16:29)

        safalax [utilizator] i-a raspuns lui dan

        USL sa-l alcatuiasca cum vor, dar cand vor fi la guvernare.

        Toata lumea ii trage cu Udrea.
        Ne uitam un pic si in guvernarile celorlalti?
        Eu n-am zis ca cei de acum sunt perfecti si nici nu voi sustine asta in fata nimanui.

        Ce, s-a inventat zapada de la Traian citire?

        Asa ca o gluma, finlandezii au pret mic din cauza asa numitului "bonus de volum"
    • +8 (8 voturi)    
      mic si (Vineri, 9 decembrie 2011, 18:31)

      ginel din bronxul bucurestean [anonim] i-a raspuns lui eu cel mic

      nepoliticos.
      iar l'a suparat pe antenescu.
      n'a zis domnii ponta si anteescu sunt niste dinozauri.
      si mai corect, niste domni dinozauri !
  • -33 (39 voturi)    
    Se baga si piticu in seama... (Vineri, 9 decembrie 2011, 14:59)

    Doncea [anonim]

    asta de unde stie ce se discuta acolo, i-a lasat Basescu mesaj pe robot inainte sa plece? are o obsesie mai mare cu 5 numere ca el: Ponta si Antonescu, e ca un bison care latra tot timpu la maidanezi, da' numai din bratele cucoanei.
    Lasa-i dracu pe Ponta si Antonescu ca tu, cel putin formal, esti Prim-Ministru, condu tara pocitanie.
    • -12 (14 voturi)    
      Ce sa faca si el (Vineri, 9 decembrie 2011, 16:16)

      Xu [anonim] i-a raspuns lui Doncea

      Din toate tarile EU, la summit au fost presedinti si premieri. La noi a mers 2 in 1.

      boc e un fel de purtator de cuvant. O carpa pe care o arunci la gunoi dupa ce te-ai sters.
  • -28 (34 voturi)    
    Dar tu mai Boc ... tu pricepi ceva ? (Vineri, 9 decembrie 2011, 14:59)

    John [anonim]

    ...
    • +30 (34 voturi)    
      Dar tu...pricepi ceva? (Vineri, 9 decembrie 2011, 15:15)

      kunkan [utilizator] i-a raspuns lui John

      ....
      • +13 (15 voturi)    
        ponta si antonescu? (Vineri, 9 decembrie 2011, 15:22)

        cristi [anonim] i-a raspuns lui kunkan

        ...
        • +18 (20 voturi)    
          un fel de ... (Vineri, 9 decembrie 2011, 15:41)

          dan [anonim] i-a raspuns lui cristi

          ... Mo si Foca
          Se pricep la orice, dar nici sa-mi conduca echipa de zugravi nu i-as lasa.
  • -28 (32 voturi)    
    Populisme (Vineri, 9 decembrie 2011, 15:00)

    Achiles [anonim]

    Nu cred ca mai exista politician pe lumea asta care sa fi folosit de atitea ori aceste 2 cuvinte:populism si demagogic ca si Boc al nostru.
    Ar trebui sa isi mai ia niste consilieri de speech-ri
  • +34 (42 voturi)    
    ABSOLUT CORECT (Vineri, 9 decembrie 2011, 15:01)

    catalin [anonim]

    Boc a rezumat clar cum s-a ajuns in criza si cum se iese,
    atat de clar ca ar pricepe chiar si pomanagii comunisti
    • -27 (33 voturi)    
      ABSOLUT TAMPIT (Vineri, 9 decembrie 2011, 15:12)

      Sandu [anonim] i-a raspuns lui catalin

      Daca stie cum sa scoata tara din criza de ce nu o scoate, e la putere de 4 ani. Si mai las-o p'asta cu comunistii, nu toti cei care nu inghit poretocalii sunt comunisti. Daca te intreb ce este comunismul dai fuga la DEX-ul pe care nici nu-l ai in casa.
      • +16 (16 voturi)    
        te-ai inselat (Vineri, 9 decembrie 2011, 16:13)

        instabil [utilizator] i-a raspuns lui Sandu

        vezi ca n-au priceput? E dovada aci deasupra :)
  • +26 (30 voturi)    
    Putin respect va rog (Vineri, 9 decembrie 2011, 15:04)

    Vizitiul [utilizator]

    Domnul Antonescu si Doamna Ponta...sau o fi invers dupa infatisare.
    • +10 (10 voturi)    
      vezi (Vineri, 9 decembrie 2011, 16:35)

      FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      Sa n-o jignesti pe doamna bombonel.
  • -24 (30 voturi)    
    invatati romaneste dle Boc (Vineri, 9 decembrie 2011, 15:06)

    Calin Popescu T [anonim]

    Dle Boc, ati spus "datoria publica pe care o are", si corect se spune "datoria publica care o are"! Asta confirma ca eu eram un prim ministru mai bun decat dumneata, si ca majorarea deficitului este cea mai buna solutie!
    Ideea este ca 50% din populatia tarii traieste la sate, si aia nu stiu ce este acela deficit care sa il finantam; ei trebuie sa stie ca pensia care o vor primi lunar sa fie mai mare...
    Daca Germania ar fi avut 3.5 miliarde euro care sa-i fi obtinut din privatizarea vreunei banci (asa cum am avut noi BCR), ar fi avut bani de cheltuiala, si nu s-ar mai fi imprumutat de acesti 3.5 mld euro, care i-a imprumutat acum.
    Vedeti?? De aia am fost eu cel mai bun PM. Ca am finantat bugetul de pensii din banii care i-am obtinut din vanzarea BCR...
    • +18 (22 voturi)    
      Esti praf ! (Vineri, 9 decembrie 2011, 15:16)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Calin Popescu T

      Este corect "datroria pe care o are" nu cum spui tu, desteptule. Dar la scoala PE CARE ai terminat-o tu, e de inteles...
      • +9 (13 voturi)    
        Are alergie la "PE", sau e la misto ? (Vineri, 9 decembrie 2011, 15:56)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

        Daca scrie:
        "...ca pensia care o vor primi..." in loc de "...ca pensia PE care o vor primi..."

        "...miliarde euro care sa-i fi obtinut..." in loc de "...miliarde euro PE care sa-i fi obtinut..."

        "...acesti 3.5 mld euro, care i-a imprumutat acum." in loc de "...acesti 3.5 mld euro PE care i-a imprumutat acum."

        "...am finantat bugetul de pensii din banii care i-am obtinut..." in loc de "...am finantat bugetul de pensii din banii care i-am obtinut..."

        Ba mai pune o virgula inainte de "si"...
        • +9 (9 voturi)    
          cred ca a scris la misto (Vineri, 9 decembrie 2011, 16:18)

          instabil [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

          Nu pot sa cred ca exista un om chiar atat de prost la tastatura :)
        • +1 (9 voturi)    
          corect (Vineri, 9 decembrie 2011, 16:27)

          CPT [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

          E la misto! Si ma bucur ca inca mai sunt 2-3 oameni care realizeaza asta...
      • +2 (8 voturi)    
        SUBSCRIU! (Vineri, 9 decembrie 2011, 16:01)

        CosmiN [anonim] i-a raspuns lui Mihai

        subscriu! si in plus a mai si amplificat prostia:
        1 - "ei trebuie sa stie ca pensia care o vor primi lunar sa fie mai mare..."
        2 - "de acesti 3.5 mld euro, care i-a imprumutat acum."
        deci, calin popescu tariceanu (inchipuitul sper) e un analfabet, si un manelist!!!!
        • +4 (6 voturi)    
          hahaha (Vineri, 9 decembrie 2011, 16:30)

          CTP [anonim] i-a raspuns lui CosmiN

          Un manelist sa ne fi condus Romania si sa fi praduit acele 3.5 mld euro din vanzarea BCR?? Nu esti departe de adevar...
          • -1 (1 vot)    
            unu (Sâmbătă, 10 decembrie 2011, 12:14)

            unu [anonim] i-a raspuns lui CTP

            uita-te si tu in dictionar si vezi ce inseamna a pradui. de ce nu vorbesti cu cuvintele tale?
            • 0 (0 voturi)    
              tu te-ai uitat in dictionar? (Duminică, 11 decembrie 2011, 19:43)

              baubau [anonim] i-a raspuns lui unu

              ce insemna mai inteligentule?
              Pentru verbul "a pradui" folosit in contextul lui CTP, se utilizeaza sensul 3 din definitia scrisa in DEX:

              prăduí (-uiésc, prăduít), vb. – 1. A schimba. – 2. A denunța. – 3. A risipi, a cheltui fără rost

              Cum te simti acum, stiind ca ai scris o gogorita?
              Nu mai vobim de gogorita nr 2: "cu cuvintele tale", aici strecurand cu mare abilitate o cacofonie...
      • 0 (8 voturi)    
        descifrati sarcasmul mesajului (Vineri, 9 decembrie 2011, 16:26)

        Calin Popescu T [anonim] i-a raspuns lui Mihai

        Bai desteptilor, voi nu stiti ce e ala sarcasm???
        Voi nu deschideti ochii sa vedeti cine ar fi scris (chipurile) comentariul??
        Cine poate fi Calin Popescu T???
        Un fost prim ministru al Romaniei este cunoscut pentru faptul ca nu stie sa foloseasca forma corecta a pronumelor relative "care" si "pe care".

        Cititi bine un mesaj, si dupa mai comentati cat de inteligenti sunteti voi... :))

        Iar tu mai Mihai, sa stii ca este gresit sa scrii "datroria pe care o are".
        • +1 (5 voturi)    
          ai gasit si locul si momentul (Vineri, 9 decembrie 2011, 16:35)

          safalax [utilizator] i-a raspuns lui Calin Popescu T

          de ce nu publici la categoria "bancuri, barfe, susanele"?
      • +1 (1 vot)    
        Era o aluzie (Sâmbătă, 10 decembrie 2011, 5:29)

        ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

        la acuzativul lui Tariceanu, nu mai fii rau degeaba.
    • -1 (7 voturi)    
      nu dati banii pe prostii, luati deficite la copii (Vineri, 9 decembrie 2011, 15:19)

      bau uau [anonim] i-a raspuns lui Calin Popescu T

      ti-ai construit toata ideea pe o eroare care este
    • +8 (10 voturi)    
      "datoria publica pe care o are"? (Vineri, 9 decembrie 2011, 15:20)

      eu cel mic [anonim] i-a raspuns lui Calin Popescu T

      eu zic ca e corect cum a spus. chiar trebuie sa ne legam de toate amanuntele?
    • +6 (10 voturi)    
      vai.. (Vineri, 9 decembrie 2011, 15:25)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui Calin Popescu T

      ai primit un plus pentru o greseala de limbaj (e corect "pe care o are") si pentru niste tampenii:
      - majorarea deficitului
      - 50 % din populatia tarii traieste la sate
      - ei trebuie sa stie ca pensia va fi mai mare
      - de aia am fost eu cel mai bun PM

      Stai asa... aaaaaaaa. ok.
    • -1 (5 voturi)    
      Prostii pe care ii are Romania (Vineri, 9 decembrie 2011, 15:39)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Calin Popescu T

      Sunt care pe care mai prosti :))))
    • +1 (5 voturi)    
      ... (Vineri, 9 decembrie 2011, 16:17)

      anca [anonim] i-a raspuns lui Calin Popescu T

      Ce praf esti !!!
    • +4 (6 voturi)    
      hei!.... (Vineri, 9 decembrie 2011, 16:18)

      Bakerman [utilizator] i-a raspuns lui Calin Popescu T

      ...nu mai dati cu pietre semidoctilor de mai jos, comentariul lui Calin Popescu (T) e scris intr-o nota ironica, e chiar atat de greu sa realizati???...

      Aveam asteptari mai mari de la cititorii Hotnews-ului....
    • +1 (5 voturi)    
      s (Vineri, 9 decembrie 2011, 16:21)

      agramautl [anonim] i-a raspuns lui Calin Popescu T

      tu mergi pe principiul "prostul nu e prost destul, pana nu e si fudul"
    • -1 (1 vot)    
      Alta data Caline (Sâmbătă, 10 decembrie 2011, 5:28)

      ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui Calin Popescu T

      sa fii mai atent cu poantele. Asta a fostsubtila rau :)
      Nu toata lumea citeste tot comentariul.
      Dragilor, pana sa-i dati minus, cititi in registrul comic.
      Omul are dreprate :D
      De la mine un mare +
      • 0 (0 voturi)    
        mda (Duminică, 11 decembrie 2011, 19:45)

        baubau [anonim] i-a raspuns lui ciupi 2

        habar nu am de ce ai luat un minus :) probabil ca unul dintre cei care si-au dat seama ca "au muscat-o" s-a suparat ca i-ai revelat adevarul...
  • -14 (18 voturi)    
    GOGOMAN & RIGHT (Vineri, 9 decembrie 2011, 15:13)

    GOGOMAN & RIGHT [anonim]

    Mai boc nu fi prostalau!______tu esti doar o papusa!______fmi guverneaza!______ai terminat cu coasa?
  • +14 (20 voturi)    
    domnule (Vineri, 9 decembrie 2011, 15:14)

    domnule [anonim]

    domnule Boc, va apreciez cunostintele de specialitate (drept), dar sa ii descrieti pe ponta si antonescu drept dinozauri arata cateva falii in domeniul biologiei.

    daca priviti mai atent, o sa observati ca acestia mai au de evoluat pana a ajunge la stadiul de dinozauri.

    macar tot atatia ani cat a trebuit pe scara evolutiei pentru a se trece de la dinozauri la oameni.

    cu alte cuvinte, daca trageti o linie de 60 de milioane de ani inspre trecut, de la oameni ajungeti pana la dinozauri. dupa care mai mergeti inapoi vreo 60 de milioane de ani si o sa ajungeti la stadiul ponta si antonescu.
    • +5 (5 voturi)    
      e clar (Vineri, 9 decembrie 2011, 17:00)

      Socrates [anonim] i-a raspuns lui domnule

      Asta explica ochiul de peste si atitudinea de limbric.
  • -13 (19 voturi)    
    Niste tampiti, si europenii la fel (Vineri, 9 decembrie 2011, 15:14)

    dan [anonim]

    Binenteles cea mai buna metoda e cea base-boc: infometarea populatiei, diminuarea numarului persoanelor in varsta prin lipsa accesului la servicii de sanatate, caldura si mancare, falimentarea firmelor neagreate si neafiliate politic, si alungarea romanilor din propria tara. Ceea ce e ciudat insa, e ca romania cu toate ca are cel mai intelept conducator si carmaci e totusi cea mai saraca tara din europa si printre cele mai sarace din lume!
    • +10 (14 voturi)    
      Nu sunt singurii dinozauri (Vineri, 9 decembrie 2011, 15:22)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui dan

      Se pare ca spalarea creierului functioneaza si exista specimene ce cred ca primul Ministru trebuie sa ne faca bogati pe toti distribuind bani si servicii la toata lumea. Bogatia unei tari nu este creata de Guvern. Cat despre una din cele mai sarace tari din lume Romania - mai e pana acolo - dar Ponta si Antonov o pot duce rapid si sigur acolo. E nevoie doar ca Dan sa ajunga la urne. restul e automat. PS Romania si Europa se scriu cu litera mare, de cei alfabetizati, dar ei nu sunt electorat USL
      • -6 (8 voturi)    
        bogatia unei tari NU este creata de Guvern... (Vineri, 9 decembrie 2011, 16:16)

        costica [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        dar un Guvern competent face ca oamenii din tara aia sa traiasca in bogatie, la fel cum un Guvern incompetent ca al Dlui Boc face ca romanii sa traiasca in saracie....
        Altfel spune-ne si noua cum explici ca tari bogate in resurse cu regimuri corupte si autoritare tin cetatenii in saracie, in timp ce tari sarace in resurse(Japonia de exemplu) au un nivel de trai de invidiat..
        Sau poate ne explici tu ca Guvernele sunt de figuratie cum e al Dlui Boc, sau altfel, poate ne explici: ce ROL are Guvernul Romaniei, sau ce OBIECTIV are ?!
        Ne spui?!
        De exemplu eu spun ca Guvernul Boc are ca obiectiv imbogatirea clientelei PDL, noroc cu FMI ca-i mai tine sub control putin(vezi JAFUL si JALEA din companiile de stat unde in ultimii 3 ani pierderile si restantele la bugetul de stat s-au DUBLAT!!!!!!!!!!
        Cum numesti asta, ca ieri Ambasadorul american la Bucuresti numea situatia companiilor de stat ca "o RUSINE" pentru Romania???!!!
        Ia cauta ce-a zis ieri Ambasadorul american si apote ne explici ce face sau ce-a facut Guvernul Boc, fara FMI??!!
        A-propos, uita-te a bulgari, au adus la MF un fost angajat la BM si deja reformele Bulgariei dau roade, la fonduri europene ne saluta!!!
        De la Boc si Ialomiteanu, tu astepti asa ceva, astia fara FMI nu sunt in stare sa ia nici o masura!!!
  • +6 (12 voturi)    
    Vad tot felu de ignoranti pe aici (Vineri, 9 decembrie 2011, 15:37)

    rc [anonim]

    dupa comentariile antiboc bag de seama ca, cap aveti, minte ce va mai trebuie?

    daca nu erau astia mici si prosti si comunisti si cum mai vreti voi sa-i faceti acum eram mai rau ca grecii si intr-un an doi mai urma o revolutie ca mureati de foame.

    Cat ai atat dai, nu ca retardatii din opozitie pe care o sa-i votati care nu spun decat ca ei or sa dea si o sa faca, dar nu se intreaba nimeni de unde vor da caci nu au. Ce drac sa ganditi, de fapt am uitat ca n-aveti minte.
  • -8 (10 voturi)    
    Daca nu era FMI in luna mai 2010... (Vineri, 9 decembrie 2011, 15:49)

    costica [anonim]

    azi era deja in FALIMENT cu priceputul nostru de Boc, care da lectii.... dupa ce in 2010 ne trecu glontul pe la ureche cu Dl Boc la guvernare, dupa numai 1 an si jumate de guvernare Boc!!!
    Si azi da lectii ??!!!!!!!!!!
    Las-o balta, dle Boc, fara Acordul cu FMI care a IMPUS CONDITII(adica v-a spus CLAR CE SI CUM!!!), azi Romania era singura tara din Europa in faliment, ca nu ne-ar fi salvat nimeni!!!
    Lasati-o balta, oricum faceti figuratie, noroc cu Basescu ca a inteles la timp ca ne paste falimentul si a decis Acordul cu FMI in minunata luna mai 2010, cand cu 2 zile inainte Dvs inca ne asigurati ca Romania are bani de salarii si pensii, numai televiziuniel mogulilor mint poporul cu televizorul afirmand contrariul!!!
    NU au mintit televiziunile, pentru ca mai tarziu a si confirmat Basescu ca eram sa falimentam, desi Acordul cu FMI era suficient si nu trebuia sa ne mai spuna!!
    Dvs mintiti in continuare, vorbe goale...
    Nu sunt Ponta si Antonescu de nadejde, dar nici Dvs nu sunteti nici atat...
    • +9 (9 voturi)    
      ?? (Vineri, 9 decembrie 2011, 16:37)

      instabil [utilizator] i-a raspuns lui costica

      Esti atat de simplu decombatut incat nici eu nu inteleg de ce imi bat tasta cu tine.
      Pe intelesul tau asa: daca pana ieri ai fost sarac lipit, fara job si plin de datorii iar astazi ti-ai gait job inseamna ca maine nu mai ai datorii? sau trebuie sa astepti si tu un salariu, doua, noua ca sa iti revii? Asa ci cu boc si cel un an si jumatate de care vorbesti.
  • -9 (11 voturi)    
    mincinos ordinar (Vineri, 9 decembrie 2011, 15:53)

    fotie [anonim]

    opozitia a spus sa se scada taxele pe salariu cu 5% iar tva sa scada cu un procent cu 1% in fiecare an dar sa scada cu 50% cheltuielile cu bunuri, in afara celor din sanatate si invatamant. adica sa se lase mai putini bani la stat si mai multi la firme pt a se crea locuri de munca. dar Boc si Basescu vor ca toti banii sa treaca prin buzunarele statului ca sa mai ciuguleasca si sleahta lor cate ceva. trebuie sa aiba si Udrea bani de posete si pantofi.
    impacutl bugetar calculat pt reducerile de taxe ar fi fost de 0.75% din PIB. dar, ma rog, pe astia i-ati ales, cu astia traim.
  • -6 (10 voturi)    
    Intrebare (Vineri, 9 decembrie 2011, 16:08)

    evoque [utilizator]

    Cati bani a luat romanica pe baza "inteligentei" basesciene (ca boc Nu poseda asa ceva) de la FMI?
    Oare banii astia nu trebuie dati inapoi?
    Daca erau asa destepti de ce nu au luat maximul de bani din finantarii UE ca sa nu ne ingroape in datorii fata de FMI.
    Stiu ca vor spune unii ca sau luat banii pentru pensii (pensii care au fost reduse la dimensiunile primuluiministru)
    Deci la datoriile facute de ailalti desteptii astia de la pdl au mai adaugat si FMI-ul.
    Bucuria cat caru' pe postacii pdl-sti pentru ca are si tastatura lor de lucru, cat poti fi de imbecil sa te legi de ponta si antonescu care pana acum nu au pupat guvernare.
    Demagogie herr prim ministru.
    • 0 (2 voturi)    
      Am observat (Sâmbătă, 10 decembrie 2011, 5:40)

      ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      ca si la cele mai inepte comentarii ai cate un +
      Asai ca-ti dai plus singur?
  • -6 (8 voturi)    
    Ponta si Antonescu nu pricep ce se intampla in lum (Vineri, 9 decembrie 2011, 17:35)

    lili [anonim]

    Ii reamintesc Dlui Boc cum criza bantuia de la sfarsit de 2007 si apoi in 2008 si 2009 si 2010 peste tot mapamondul numai Dl Basescu si Dl Boc ne asigurau ca Romania nu va fi atinsa de criza!!!
    Cine nu pricepe ce se intampla pe lumea asta, dle Boc?!
    Pana una-alta, Ponta si Antonescu nu sunt la guvernare si nestiinta lor nu ne afecteaza!!
    Dar, nestiinta Dvs, adica incompetenta cu care conduceti Guvernul Romaniei si INCAPACITATEA de a vedea criza in 2007, 2008 si 2009 si 2010 a dus Romania la Acord cu FMI, la imprumut de 20 miliarde Euro(!!) si pe romani la saracie lucie !!!
    Nestiinta cui e mai grava, a lui Ponta si Antonescu care doar vorbesc sau a Dvs care cu asemenea nestiinta ati dus Romania la jumatea lui 2010 aproape de faliment, cum a recunoscut Traian Basescu?!
    Vorbe goale si minciuni si ipocrizie maxima la Dl Boc.... si sila, muuuulta sila.....
  • +8 (8 voturi)    
    Boc chiar nu este in masura (Vineri, 9 decembrie 2011, 20:40)

    visio [anonim]

    sa vorbeasca; dar in fata psd si pnl chiar are dreptate; psd a avut sansa lui la guvernare si stim cu totii ce s-a intamplat; cu vosganian(pnl) ministru de finante si tariceanu (pnl) premier am vazut ce s-a mai vandut si cu cat; sa ne amintim salariile bugetarilor din acea vreme (realitatea chiar facea spume pe treaba asta); revenind, ponta si antonescu sunt atat de prosti incat ma mir ca umbla liberi...apropo, spitalul de glumeti a facut numaratoarea la "turisti"?