Elena Udrea: Majoritatea celor aflati in functii de decizie nu isi asuma niciun risc de teama sa nu fie criticati. Basescu este un actor politic curajos

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 5 decembrie 2011, 13:45 Actualitate | Politic

"Teama de a fi criticat face din politicieni personaje slabe. Cei care tin mai mult la imaginea proprie decat la progresul societatii sunt cei care nu sunt in stare sa conduca. Din marea masa de actori politici, exista insa cazuri de politicieni curajosi, capabili sa ia deciziile care se impun in orice moment. Sunt «»jucatorii» adevarati. [...] Romania are un astfel de actor politic curajos, un om care nu joaca la trecerea timpului. Iar acesta este Traian Basescu", scrie ministrul Turismului, Elena Udrea, intr-o postare pe blogul personal intitulata "Cum se aplica principiul lui Pfeifer Vietii politice romanesti".

Iata cateva dintre afirmatiile facute de Elena Udrea:

- Majoritatea celor aflati in functii de decizie nu isi asuma niciun risc. Nici riscul de a lua o decizie gresita, nici riscul de a fi criticati de opozantii solutiei adoptate, de regula mult mai putini decat sustinatorii ei, dar mult mai vocali. [...] Astfel, cei mai multi stau linistiti in functiile lor, isi consuma fericiti mandatul, cu toate avantajele pe care acesta le aduce, dupa principiul "cine nu munceste sigur nu greseste".

- Aceasta abulie politica afecteaza insa profund societatea.

- Romania a pierdut o buna oportunitate de a valorifica vestitele certificate verzi. Atunci cand PDL era la guvernare alaturi de PSD [...] nu s-a luat nicio decizie. Am venit ministru interimar pentru 45 de zile si printre proiectele deblocate in acele zile a fost si acesta prin stabilirea atributiilor la ministerul Economiei. Dar aici s-a oprit pana in aceasta toamna, cand a fost prea tarziu. Asa se face ca acum suntem pe punctul de a pierde aproape trei miliarde de euro din cauza incapacitatii de a lua decizii.

- RAAPPS-ul [n.r. Regia Autonoma - Administratia Patrimoniului Protocolului de Stat.] reprezinta iarasi un nod gordian care ar fi trebuit taiat de mult. Din cauza temerii de a nu fi interpretat ca o afacere, nimeni pana acum nu si-a asumat raspunderea rezolvarii problemei. [...] Sunt hoteluri, alta data adevarate perle arhitectonice, care s-au degradat atat de mult incat abia pot primi o stea, de care profita diversi acoliti politici ai tuturor guvernarilor care s-au succedat. Vanzarea lor acum este tarzie, iar beneficiile mici pe o piata imobiliara prabusita.

- Rosia Montana este un alt exemplu de indecizie. Nimeni nu si-a asumat rezolvarea problemei aproape 15 ani. Sa spuna intr-un fel sau in altul. In continuare pastram acea indecizie din care nu avem cum sa castigam ceva.

- La fel si legea cainilor maidanezi. Toata lumea s-a ascuns in spatele unui vid legislativ si n-a actionat. Nici administratii locale, nici ONG-uri si nici simpli cetateni. Acum, dupa ce PDL a propus si votat o lege a cainilor fara stapan, cadrul s-a schimbat si trebuie sa luam deciziile care se impun. Dar politicieni precum Oprescu, primii care ar trebui sa hotarasca, avand in vedere calitatea de primar, fug de raspundere si incearca pasarea ei catre altii, in speta primarilor de sectoare.

- Teama de a fi criticat face din politicieni personaje slabe. Cei care tin mai mult la imaginea proprie decat la progresul societatii sunt cei care nu sunt in stare sa conduca. Din marea masa de actori politici, exista insa cazuri de politicieni curajosi, capabili sa ia deciziile care se impun in orice moment. Sunt "jucatorii" adevarati.

- Romania are un astfel de actor politic curajos, un om care nu joaca la trecerea timpului. Iar acesta este Traian Basescu. Sub impulsul si presiunea sa, Romania se modernizeaza, au loc reforme in sectoarele cheie ale societatii: munca, asistenta sociala, sanatate, educatie etc.

Citeste mai multe pe blogul Elenei Udrea.


Citeste mai multe despre   






















944 vizualizari

  • -3 (9 voturi)    
    Mai vorbim dupa ce ii expira mandatul (Luni, 5 decembrie 2011, 14:02)

    me_mihai [utilizator]

    Basescu are tupeu pentru ca se bucura de imunitate prezidentiala, dar acest tupeu este unul grotesc. Tupeul fara pic de ratiune are efect dezastruos.
  • -2 (6 voturi)    
    si la ce duc "reformele astea" marete, Dna Udrea?! (Luni, 5 decembrie 2011, 14:04)

    costica [anonim]

    Daca PDL si Madam Udrea ar sti intelesul cuvantului REFORMA ar trebui sa taca!!!
    REFORMELE lui Basescu duc la mai bine pentru PDListi si clientela lor portocalie, romanilor stimata Dna Udrea le este din ce in ce mai RAU de cand cu reformele curajosului "actor" politic Basescu!!!
    Asta sa fie oare obiectivul reformelor Dlui Basescu ?!
    Adica, de ce nu le este mai bine romanilor cu reformele astea marete asa cum le vedeti Dvs?!
    Ia cititi aici un articol relevant in Romania libera!!!!
    "Alte patru grafice care arată că ţara e condusă prost şi face paşi înapoi
    În caz că primele cinci nu erau de ajuns:
    - Transparency International - Indicele corupţiei: 6 locuri pierdute într-un an.
    - World Economic Forum - Indicele Competitivităţii: 13 locuri pierdute în doi ani.
    - Banca Mondială - Doing Business: 25 de locuri pierdute în trei ani.
    - Reporters Sans Frontieres - Indicele Libertăţii Presei: 10 locuri pierdute în patru ani.
    Iar în topul democraţiilor, publicat la fiecare doi ani de Economist Intelligence Unit, România a căzut de pe locul 50 în 2006 şi 2008 până pe 56 în 2010."
    http://www.romanialibera.ro/blog/lucian.davidescu/alte-patru-grafice-care-arata-ca-tara-e-condusa-prost-si-face-pasi-inapoi-246762.html
    Suna altfel decat aiurelile Dvs portocalii !!!!
    • +1 (5 voturi)    
      Udrea a subliniat un mare adevar (Luni, 5 decembrie 2011, 15:13)

      Fred [anonim] i-a raspuns lui costica

      Udrea a subliniat un mare adevar pe care toti il stiu dar nimeni nu-l schimba! Din pacate tot ce a spus ea este adevarat si nu numai cu privire la acest proiect minier!! Daca politicienii ar fi un pic mai interesati despre situatia tarii am ajunge foarte departe|!
      • 0 (0 voturi)    
        indatoriri (Luni, 5 decembrie 2011, 23:35)

        Elena [anonim] i-a raspuns lui Fred

        Adica sa isi faca treaba, ca de asta sunt platiti. Daca trebuie sa evalueze un proiect si sa ia decizii, sa o faca, nu sa stea numai prin vacante si sa amane treburile cate 12 ani, sa le paseze de la un guvern la altul
  • +1 (5 voturi)    
    14 ani irosit (Luni, 5 decembrie 2011, 14:08)

    Olivia [anonim]

    14 ani irositi, in care daca se implicau politicienii nostri dragi si scupi si daca chiar le pasa de tara si popor, nu am fi ajuns acuma in anul 2011 sa murim de foame si sa fim printre ultimele tari din U.E.
  • -2 (4 voturi)    
    tare (Luni, 5 decembrie 2011, 14:23)

    nelu [anonim]

    Ce rau ca te-ai nascut prea tarziu... Si Ceausescu avea necesitati de pup'infundisti....
  • 0 (4 voturi)    
    curaj (Luni, 5 decembrie 2011, 14:24)

    adriana [anonim]

    curajos sau necurajos, era cazul ca cineva sa aduca in discutie problema cu rosia montana. sunt atatia ani de zile de cand lucrurile stagneaza acolo si nu e normal.
  • -2 (4 voturi)    
    Statui, vrem statui (Luni, 5 decembrie 2011, 14:31)

    evoque [utilizator]

    cu conducatorul iubit.
    Osanale.
  • -2 (4 voturi)    
    Radio Erevan (Luni, 5 decembrie 2011, 14:33)

    Gigi Kent [utilizator]

    Doamna Udrea (sau mai degraba cine scrie pe blogul sau ca nu cred ca o duce capul sa-si scrie singura textele) are perfecta dreptate cu doua observatii:

    1) Traian Basescu nu isi (mai) asuma nici un risc. La al 3-lea mandat nu mai are voie, in 2009 si-a vazut sacii in caruta. Isi asuma riscuri de exemplu daca refuza sa promoveze legea majorarii salariilor profesorilor cu 50% sau venea si critica deciziile luate de guvernul Tariceanu inainte de alegerile din 2009 in loc sa vina si sa spuna "in timpul mandatului meu ... pensiile au crescut cu X procente samd"

    2) Deciziile impuse (prin intermediul guvernului) nu sunt pentru binele public general / progresul societatii ci pentru propasirea propriei camarile (ex reducere salarii bugetari pentru a mari "investitiile" publice si achizitiile dubioase pe firme de partid) pe fondul pastrarii unui minim echilibru macroeconomic (ex acordul cu FMI)

    Punctual despre doamna Udrea ... dansa probabil crede ca "progresul societatii" se realizeaza cu stadioane in panta, patinoare de 4x mai scumpe decat ar trebui, cu telegondole spre nicaieri sau cu piscine inaugurate si inchise din lipsa de personal.
    • +1 (3 voturi)    
      Aici nu e vorba de Udrea (Luni, 5 decembrie 2011, 15:24)

      Tudor [anonim] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Aici nu e vorba de Udrea si de proiectele ai, ci de un proiect minier, care ar putea sa ne ajute destul de mult, din mai multe puncte de vedere. Udrea a subliniat doar niste aspecte pe care poate unii nu le-au observat!
      • 0 (0 voturi)    
        Priectul minier al cui? (Luni, 5 decembrie 2011, 20:12)

        Maria [anonim] i-a raspuns lui Tudor

        Pai, domnule Tudor, este OK daca Guvernul ar face mai putine parcuri, bazine, partii, piscine si s-ar implica cu bani sa realizeze proiectul minier in numele Romaniei . Nu eu i-am chemat pe neica nimeni si care-s inebuniti sa care tot.
        Aurul este al tuturor romanilor, povestea cu domnul presedinte este ca domnia s-a trebuie sa respecte promisiunea ca va da RM daca ajunge presedinte . Mai este o clauza sa cumpere F-rile americane hirbuite si dupa el preful sa se aleaga.
        Fratia ..... l-a chemat l-a ordin si cineva il lauda de cit de destept este TB fara sa stie macar ce inseamna Dezvoltare Durabila , fara sa tina cont de Academia Romana , de opinia cetatenilor din Romania si altele . Lasa-ne domnule cu grija dumiale pentru cei ce plimg la tv pe banii strainilor de la GC.
  • -1 (3 voturi)    
    Teama sau jena de a fi criticati? (Luni, 5 decembrie 2011, 14:59)

    Mihai [anonim]

    In luarea de decizii fireste se pot si chiar se fac greseli insa toate aceste greseli se platesc, aceasta in lumea normala. In lumea Udrei: se iau decizii la plezneala, se iese, cu tupeu, in media cu textul i-mi asum raspunderea si cu asta-basta plata ioc. As dori citarea unui exemplu in care Basescu sa-si fi recunoscut explicit greseala si sa accepte sa plateasca pentru ea. A asuma riscuri pentru tine este una si a produce belele pentru o natie este alta si aici cine greseste trebuie sa plateasca.
  • -1 (3 voturi)    
    Sa vorbim cinstiti!!! (Luni, 5 decembrie 2011, 15:09)

    catalin_mattei [utilizator]

    Care este parerea majoritatii asupra carierei doamnei Udrea? Cine sta la baza cresterii sale pe linie politica si ce "bunuri" a pus la bataie pt a fi unde a ajuns?...
  • -1 (1 vot)    
    sa faca (Luni, 5 decembrie 2011, 15:11)

    andra [anonim]

    pai cine greseste sa plateasca, dar cine are treaba de facut sa si faca. cam asa ar trebui sa stea lucrurile. nu sunt de acord ca prea multe decizii au fost amanate pentru prea mult timp. si se pare ca inca sunt amanate. mai ales cand vorbim de proiecte importante pentru tara. astea ar trebui sa primeze pe lista celor de la putere. nu sa stea pe lista de asteptare de zeci de ani.
  • +1 (1 vot)    
    bai tanti (Luni, 5 decembrie 2011, 15:19)

    george [anonim]

    oricat de mult ai incerca tu sa il ridici in slavi, lucrurile astea trebuiau rezolvate inca din primul mandat. asteptarile pentru proiectele bune nu au de ce existe.
    • 0 (0 voturi)    
      viitor mai bun (Marţi, 6 decembrie 2011, 10:11)

      Salajanu [anonim] i-a raspuns lui george

      Nu are rost acuma sa ne gandim la tot ce nu s-a facut in trecut si sa traim intr-un repros continu. Ideea este ca acuma am putea lua niste deizii foarte buna, care sa ne afecteze viitorul intr-un mod pozitiv!
  • 0 (2 voturi)    
    Mentorul Udrei (Luni, 5 decembrie 2011, 15:22)

    Paul [anonim]

    Basescu, mentorul Udrei, este curajos?!?!Nu prea cred. Daca era curajos si-ar fi dat demisia si i-ar fi lasat pe altii la Putere. Daca Romania a ajuns in starea groaznica in care se afla ,,curajosul" Basescu ar fi trebuit sa comunice cu opozitia si sa gaseasca un consens pentru a ajuta romanii, nu sa le puna bete in roata zilnic.
    • -1 (1 vot)    
      Pe cine sa lase la putere? (Luni, 5 decembrie 2011, 15:40)

      Mihaela [anonim] i-a raspuns lui Paul

      Pe cine sa lase la putere??? Daca pana acuma nimeni nu a reusit sa faca ceva la Rosia Montana, crezi ca se va gasi super eroul asa de pe o zi pe alta!!
    • -1 (1 vot)    
      alte solutii nu exista (Luni, 5 decembrie 2011, 15:53)

      Irina [anonim] i-a raspuns lui Paul

      Pai cei din opozitie ar fi putut in acesti ani pierduti sa faca un alt proiect, care sa le convina sau sa fi venit cu alte solutii, mai bune si mai optime, dar ei ce au facut in schimb, nimic!
    • 0 (0 voturi)    
      Nu in asta consta curajul (Marţi, 6 decembrie 2011, 16:48)

      Elena [anonim] i-a raspuns lui Paul

      Nu in asta consta curajul draga Paul. Daca si-ar fi dat demisia ar fi fost un las si un delasator! Las se poate considera consilierul Peter Eckstein, care s-a folosit de acest proiect pentru a demisiona!
  • -1 (1 vot)    
    pentru Mihai (gramatica bat-o vina) (Luni, 5 decembrie 2011, 15:24)

    carcotasul [anonim]

    Inainte de a posta in l. romana in calitate de vajnici cunoscatori ai problemelor romanesti, mai invata un pic de gramatica a limbii romane domnule Mihai - critic la comanda:
    "in media cu textul i-mi asum raspunderea"
    Si mai verifica si limbajul ca vad ca Dl. Crin Antonescu are pretentii ca sa i se adreseze lumea cu Dl. CA, desi in mod constant foloseste un limbaj mistocar cind se adreseaza presedintelui Romaniei, primului ministru
    sau altor persoane din conducere pe care nu le poate suporta.
    Invatati, Invatati, Invatati ! - a zis prietenul vostru Lenin.
    • 0 (0 voturi)    
      Mercenariat (Marţi, 6 decembrie 2011, 9:58)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui carcotasul

      Stimate domn, imi asum raspunderea pentru greseala de a fi scris i-mi in loc de imi, dar trebuie sa va atrag atentia ca, de obicei, pe forumuri se comenteaza, mai intai la topic si abia pe urma la comentariile altora, dar am impresia ca in cazul comment-ului meu aveti in fisa postului sa ripostati. In ceea ce priveste limbajul; al dvs. incepe cu un distins pronume de politete si termina cu un mahalagiu (vostru), asa ca gnoscite ipsum. Cu privire la defunctul Ulianov, apoi asta sigur este al dvs, si al distinsei dvs. famiglii. Dupa ce dati replica la acest comm. si luati banii de la casierie puteti sa beti o bere in sanatatea mea.
  • -1 (1 vot)    
    locuri de munca (Luni, 5 decembrie 2011, 16:42)

    Nora [anonim]

    Ar trebui sa -i lasam pe Udrea si Basescu de-o parte si sa ne concentram pe locuri de munca, de care oamenii au atata nevoie!!
    • -1 (1 vot)    
      oamenii nu au ce manca (Luni, 5 decembrie 2011, 17:20)

      Silviu [anonim] i-a raspuns lui Nora

      Exact, oamenii au nevoie urgenta de lcuri de munca si de un venit lunar. Ei nu au ce manca si cu ce sa se incalzeasca, asteapta de ani de zile cu sufletul la gura, ca acest proiect sa inceapa!
    • 0 (2 voturi)    
      Multi inca sunt oglinditi de politicien (Luni, 5 decembrie 2011, 17:23)

      Nutzy [anonim] i-a raspuns lui Nora

      Multi inca sunt oglinditi de politicieni, fiind neputiciosi sa vada proietuil din spatele zidului politic, din pacate!! Romania are nevoie de acest proiect minier, nu de acuzatiile poporului vis-a-vis de politicieni!
  • 0 (0 voturi)    
    Gresit (Luni, 5 decembrie 2011, 20:38)

    cetateanulsurmenat [utilizator]

    A nu lua nicio decizie si a lua o decizie cu consecinte nefavorabile, uneori chiar catastrofale este acelasi lucru. Asumarea unor decizii stupide nu te face viteaz sau curajos, te face doar lipsit de judecata. ;)
  • 0 (0 voturi)    
    !! (Marţi, 6 decembrie 2011, 9:06)

    Badea [anonim]

    Elena Udrea are dreptate.
    Cei care au făcut ceva pentru România sunt cei care şi-au asumat riscuri politice , restul vax complet.
  • 0 (0 voturi)    
    !!!!!!!!!! (Marţi, 6 decembrie 2011, 9:16)

    DAN [anonim]

    E din ce in ce mai clar ca jocul de glezne politic e specific neamului de USL-asi.
  • 0 (0 voturi)    
    locuri de munca (Marţi, 6 decembrie 2011, 10:05)

    Raluca [anonim]

    Prioritate in ziua de azi, ar trebui sa aiba proiectele, care ofera cat mai multe locuri de munca si care sa-i motiveze pe romani sa nu plece din tara!
    • 0 (0 voturi)    
      mda (Marţi, 6 decembrie 2011, 13:13)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Raluca

      asa ar fi normal. dar uite ca de ani de zile nu se intampla nimic. desi a fost demonstrat si redemonstrat ca proiectul de la rosia montana este unul bun pentru tara, guvernantii nu fac decat sa amane foarte mult decizia.
      • 0 (0 voturi)    
        anul 2012 mai decisiv (Marţi, 6 decembrie 2011, 16:55)

        andra [anonim] i-a raspuns lui ion

        Sa sperma ca anul 2012 ne va aduce mai multe lcuri de munca si puterea de a decide asupra acestui proiect, pe care il asteptam de 14 ani buni de zile!
  • 0 (0 voturi)    
    Udrea-blog ZERO (Marţi, 6 decembrie 2011, 10:23)

    gica [anonim]

    Ce scrie Udrea pe blogul personal e VAX. Nu inteleg de ce unii gazetari se grabesc sa faca stiri din ineptiile scrise pe blog de ea. Si nici nu cred ca ii ies din capul ei toate "filozofarile" de pe blog. Sunt curios cum le scrie ea in caluculator,ca ma indoiesc sa-si fi facut timp sa se ocupe si de regulile ortografice...
    • 0 (0 voturi)    
      un mare adevar (Marţi, 6 decembrie 2011, 16:59)

      dede [anonim] i-a raspuns lui gica

      Mie mi se pare ca acest articol si spusele doamnei Udrea sublineaza niste aspecte , care spun un mare adevar. Nu prea il suportam pe Basescu, dar este singurul care s-a implicat si acre a fost la Rosia Montana!
    • 0 (0 voturi)    
      decizie corecata (Marţi, 6 decembrie 2011, 17:06)

      nelu [anonim] i-a raspuns lui gica

      Basescu nu are multe calitati, dar macar a depus efortul sa mearga la Rosia Montana si sa vada exact cum stau lucrurile! Sa speram ca in noul an vor avea dragii nostri politicieni, puterea sa ia o decizie corecta si benefica!
  • 0 (0 voturi)    
    elena udrea are dreptate (Marţi, 6 decembrie 2011, 16:55)

    cristina [anonim]

    PDL are curaj, asta e motivul pentru care Romania nu este in situatia Greciei
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo Udrea!! (Marţi, 6 decembrie 2011, 17:00)

    Mihai [anonim]

    Basescu si Pdl sunt cei care si-au asumat riscuri politice, care au facut ceva pentru tara asta, au reformat Romania; eu cred ca au facut ceea ce trebuie, doamna Udrea are dreptate.
  • 0 (0 voturi)    
    ! (Marţi, 6 decembrie 2011, 17:20)

    Elena Popescu [anonim]

    Pentru USL-isti, in politica este indicat „jocul de grezne”
  • 0 (0 voturi)    
    ! (Marţi, 6 decembrie 2011, 17:25)

    Madalina [anonim]

    Singurii care au facut ceva in politica au fost cei din PDL, care intr-adevar si-au asumat riscuri.
  • 0 (0 voturi)    
    felicitari Elena Udrea (Marţi, 6 decembrie 2011, 17:29)

    Emilia [anonim]

    Basescu a facut ceea ce trebuia, s-a implicat si a reformat tara. Elena Udrea are dreptate, cei care si-au asumat riscuri, am facut ceva pentru tara.
  • 0 (0 voturi)    
    adevar (Marţi, 6 decembrie 2011, 17:39)

    Emilia [anonim]

    Basescu a facut ceea ce trebuia, s-a implicat si a reformat tara. Elena Udrea are dreptate, cei care si-au asumat riscuri, am facut ceva pentru tara.
  • 0 (0 voturi)    
    ! (Marţi, 6 decembrie 2011, 17:40)

    Georgiana [anonim]

    basescu este singurul politicial curajos, a reusit sa faca ceva pentru Romania pentru ca a riscat.
  • 0 (0 voturi)    
    basescu un actor politic (Marţi, 6 decembrie 2011, 17:53)

    Cosmin [anonim]

    In romania, cu presa din Romania, orice ai face indiferent ca e bine sau nu esti criticat, Basescu a vrut binele tarii, si a riscat pentru asta.
  • 0 (0 voturi)    
    Romania curata! (Marţi, 6 decembrie 2011, 19:31)

    Ovidiu [anonim]

    Cat adevar in vorbele d-nei Udrea! In timp ce politicienii din PSD si PNL pun pe primul plan interesele personale, Traian Basescu si PDL au pus mai presus de orice interesul national. Reformele promovate de guvernul PDL si asumate public de presedintele Basescu au salvat Romania de la colapsul economic care a lovit in intreaga lume. Riscul politic imens pe care si l-au asumat a indreptat Romania pe calea cresterii economice, beneficiile acesteia se vor simti in buzunarul romanilor in viitorul apropiat. Scaderea PDL in sondajele de opinie comandate de opozitie n-a determinat liderii PDL sa puna capat reformelor vitale economiei romanesti, ci dimpotriva acestia au actionat cerebral, nu populistic.
  • 0 (0 voturi)    
    .... (Marţi, 6 decembrie 2011, 21:38)

    Cristiana [anonim]

    In politica, jocul de glezne este pentru sovaielnici, cel mai bun exemplu sunt USL-asii.
  • 0 (0 voturi)    
    Mai bine decat Grecia!! (Marţi, 6 decembrie 2011, 21:46)

    Andreea [anonim]

    Nu am ajuns in situatia Greciei si asta numai datorita PDL-ului, care pot afirma ca este un partid curajos.
  • 0 (0 voturi)    
    Masuri responsabile (Marţi, 6 decembrie 2011, 23:49)

    Teo [anonim]

    Asa este, Elena Udrea are dreptate. PDL si Basescu nu s-au uitat la sondaje, ci au luat masurile potrivite, responsabile pentru ca Romania sa nu aiba de suferit pe termen lung.
  • 0 (0 voturi)    
    USL sovaie (Marţi, 6 decembrie 2011, 23:56)

    Eugen [anonim]

    USL e oricum o adunatura de oameni sovaielnici, care dauneaza politicii romanesti.
  • 0 (0 voturi)    
    PDL! (Miercuri, 7 decembrie 2011, 0:04)

    Maverick777 [anonim]

    Felicitari PDL pentru ca au facut cea ce trebuie pentru ca noi sa nu avem soarta Greciei sau Irlandei.
  • 0 (0 voturi)    
    2012 (Miercuri, 7 decembrie 2011, 0:13)

    Andrei Marcu [anonim]

    Bine ca e cineva cu capul pe umeri in tara asta, altfel ne venea sfarsitul inainte de octombrie 2012.
  • 0 (0 voturi)    
    Votez PDL! (Miercuri, 7 decembrie 2011, 0:19)

    Menumorut [anonim]

    Dupa toate aceste masuri, eu sigur voi vota PDL. Au dovedit inca odata ca sunt singurul partid responsabil, care nu sacrifica Romania pentru voturi.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu populismului! (Miercuri, 7 decembrie 2011, 0:24)

    Lascu03 [anonim]

    Bravo! Gata cu populismul, gata cu milogeala si cu pensiile/salariile umflate prin crearea de datorie. La munca, iar pe urma sa traim din ce am muncit.
  • 0 (0 voturi)    
    ! (Joi, 8 decembrie 2011, 1:15)

    georgiana d [anonim]

    Sunt de parere ca nu am ajuns in situatia Greciei tocmai pentru ca am avut la putere un partid curajos care a vazut interesul cetatenilor!
  • 0 (0 voturi)    
    !! (Joi, 8 decembrie 2011, 1:16)

    alina234 [anonim]

    Sunt putini aceia care si-au asumat riscuri politice si au reusit sa faca ceva pt Romania. Basescu si PDL nu au reformat tara pentru ca au stat cu ochii in sondaje, ci pentru ca au facut ceea ce trebuia.