Surse oficiale: Guvernul isi va asuma raspunderea pe comasarea alegerilor si pe legea promovarii judecatorilor la ICCJ

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 5 decembrie 2011, 10:44 Actualitate | Politic

Liderii coaliţiei de guvernare au decis luni ca Guvernul să işi angajeze răspunderea pe legea privind comasarea alegerilor parlamentare şi locale în 2012 precum şi pe un proiect de lege privind promovarea magistraţilor la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie şi la Parchet General, anunta Agerpres, citand surse oficiale. Decizia ar fi fost luata in sedinta de luni dimineata a coalitiei aflate la guvernare.

Iniţial, Guvernul promovase la Parlament o lege privind promovarea judecătorilor la ÎCCJ, însă aceasta a fost respinsa în legislativ. Din acest motiv, Guvernul ar urma astfel să iniţieze un nou proiect de lege în acest sens pe care să-l promoveze prin angajarea răspunderii până la finalul acestei sesiuni parlamentare.

  • Comasarea alegerilor

Ministerul Administraţiei şi Internelor a lansat în dezbatere publică pe 2 decembrie, timp de zece zile, proiectul de lege privind organizarea simultană a alegerilor locale şi parlamentare din 2012, ceea ce va presupune o reducere a cheltuielilor de personal cu aproximativ 20 de milioane de euro, bani ce vor fi folosiţi pentru investiţii.

Cheltuielile pentru pregătirea, organizarea şi desfăşurarea alegerilor din anul 2012 se vor suporta de la bugetul de stat. Desfăşurarea concomitentă a alegerilor generale va presupune o infrastructură electorală comună (birouri electorale, liste electorale, ştampile, logistică), iar costurile de personal ar fi înjumătăţite, de la 43 de milioane de euro la circa 22 de milioane de euro, precizează sursa citată.

Conform informaţiilor furnizate de MAI, în anul 2008 costul total al organizării alegerilor locale şi parlamentare a fost de circa 80 de milioane de euro, cea mai mare pondere în structura costurilor având-o cheltuielile de personal, cu 54%.

Totodată, proiectul de lege propune şi modificarea Legii administraţiei publice locale astfel încât numărul membrilor fiecărui consiliu local şi fiecărui consiliu judeţean să se stabilească în funcţie de numărul locuitorilor comunei, oraşului sau municipiului raportat de Direcţia pentru Evidenţa Persoanelor la data de 1 ianuarie a anului în care se desfăşoară alegerile.

Pentru implementarea acestui proiect de lege vor fi elaborate mai multe hotărâri de Guvern.

  • Promovarea magistratilor

În ceea ce priveşte legea privind promovarea magistraţilor, Guvernul a aprobat, la propunerea Ministerului Justiţiei, proiectul de lege de modificare a Legii 303/2004 şi a Legii 304/2004 prin care se operează schimbări în procedura de promovare a magistraţilor la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, însă acest proiect de act normativ a fost respins în Parlament.

Proiectul de lege prevede că îşi pot depune candidaturile la ÎCCJ numai acei magistraţi care au îndeplinit funcţia de judecător la Curtea de Apel, respectiv de procuror la Parchetul de pe lângă Curţile de apel, cu o vechime de cel puţin 15 ani în funcţia de judecător, respectiv de procuror. O altă condiţie este aceea ca cel puţin 5 ani din ultimii 10 ani de activitate să fi activat ca judecător la instanţele, respectiv parchetele menţionate. De asemenea, proiectul de lege aduce unele modificări legate de metodologia de acces la Înalta Curte.























1126 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    foarte bine (Luni, 5 decembrie 2011, 10:51)

    ner [anonim]

    foarte bine, ca evita golania aia de asa zisa opozitie, gasca aia de hotii si mafioti, care apara totii mafiotii din toate institutiile.
    • -2 (4 voturi)    
      las-o mai moale (Luni, 5 decembrie 2011, 11:33)

      je [anonim] i-a raspuns lui ner

      la cat s-au facut de cacao iubitii tai pdl-isti, cred ca ar trebui sa ai ciocul mai mic. nu c-o fi opozitia mai curata dar nici cu mafia oranj nu mi-e rusine. a, si apropo, am o noutate pentru tine: va indreptati catre 10 la %.
      • 0 (0 voturi)    
        PDL nu mai are bani de galetuse (Luni, 5 decembrie 2011, 13:53)

        me_mihai [utilizator] i-a raspuns lui je

        Ii doare pe ei in cat de economiile care se fac cu personalul angajat la votare, pe ei ii intereseaza sa faca economie la cheltuielile din campanie.
    • +1 (1 vot)    
      de la la 20 de ani de la revolutie ... (Luni, 5 decembrie 2011, 11:56)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui ner

      nu putem avea un sistem clar: alegeri la primarii in primavara si alegeri parlamentare in toamna. Tot schimbam in functie de muschii celor de la putere. O sa iasa un haos generalizat intre dezbaterile pentru primarii si dezbaterile pentru politici nationale. Din ciclul: cand nu poti sa-i controlezi, zapacesti. Sunt dezamagit de PDL: PSDism de cea mai joasa speta. Zici ca vor sa controleze tot: raul ramul. jalnic
      • +2 (2 voturi)    
        ATI OBSERVAT? (Luni, 5 decembrie 2011, 12:06)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

        Pentru cei de pe toate forumurile: ati observat ca indiferent de forum, site sau blog, cei care sustin actuala putere, cu bune si rele, sunt majoritari cam in proportie de cel putin 75%, cuantificare facuta atat la numarul de mesaje dar si la like-uri date diferitelor comentarii?
        Pur si simplu, ca esti pe EVZ, Romania Libera, Adevarul, Hotnews, Ziare.com, Realitatea.net,pe platforme gen Madam Blogary sau Voxpublica, chiar si Libertatea sau Gandul, cei care vor o Romanie mai buna, mai europeana si fara coruptia mafionalizata de PSD, sunt majoritari iar acest fenomen se aplifica tot mai mult.
        Pe net, P D L si Traian Basescu au castigat deja alegerile cu peste 75%, mai ramane sa transpuna acest avantaj si in teren, la cote mai mici desigur dar suficiente pentru a continua guvernarea actuala.
        Disperarea USL se vede tot mai pregnant, comasara alegerilor aducandu-i pe comunistii, securistii si hotii din PSD, PNL si PC in pragul nebuniei.
        Daca mai adaugam la asta si noile bai de multime ale lui Traian Basescu marcate de sarutari de maini, avem tabloul complet a ravasirii mentale a lui Ponta si Antonescu.
        Vreau voturile celor ca sunt de acord cu acest lucru si care vor o Romanie mai buna!
        • 0 (2 voturi)    
          Postacii portocalii ... (Luni, 5 decembrie 2011, 12:15)

          mihai [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          ...sunt un grup izolat de lumea reala. Vezi toate sondajele, inclusiv cele facute de voi – Basescu are 10%, PDL 20%, USL 50%. Ce vrei mai mult??
          Da, si eu vreau o Romanie mai buna, mai europeana ... Am mai auzit prostia asta ca – vezi Doamne – coruptia din timpul PDL este generata de ...PSD!! Coruptia este produsul puterii politice, iar cea de astazi – din pacate – este chiar mai abjecta decat cea din timpul lui Nastase. Schimbarea este vitala pentru Romania. Deci PDL sa plece, apoi si Basescu.
          Treziti-va si voi postacii !!
          • 0 (0 voturi)    
            Fii corect, nu mincinos! (Luni, 5 decembrie 2011, 12:34)

            Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui mihai

            USL are doar 42% si coboara in continuare, PDL are 28% si urca. Sursa: Alin Teodorescu, pesedist si seful IMAS. O gasesti pe realitatea.net.
            Asa era si Bombonel inainte de infruntarea cu Traian Basescu, la peste 60% si a pierdut. La fel era si PSD la aceleasi alegeri si au luat doar 37%, fiind si la guvernare!
            Ciocu mic, ati pierdut din nou!
            • 0 (0 voturi)    
              Pe voi va informeaza serviciile? (Luni, 5 decembrie 2011, 13:44)

              me_mihai [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

              Mareane, pdl este pe muchie de cutit. Daca continuati sa mergeti cu ochii inchisi si sa credeti ca lumea inca va mai doreste veti avea o mare surpriza la alegeri. Tu nu vezi ca nici pdl-istii intre ei nu se mai sufera si pe zi ce trece fiecare vrea sa se descotoroseasca de Basescu.
        • +1 (1 vot)    
          e si normal (Luni, 5 decembrie 2011, 12:23)

          instabil [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          electoratul PSD e octogenar. Nu sta pe net.
        • 0 (0 voturi)    
          Am observat (Luni, 5 decembrie 2011, 12:36)

          Incomod [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          Ca pe langa pungi, galeti, etc. PDL-ul cheltuie la greu pe postaci :)...cat de fraier sa fii sa-ti imaginezi ca daca platesti o gasca de fomisti sa dea minusuri si sa posteze comentarii la greu vei creste procentul in sondaje ? :) Tot ce castiga PDL-ul cu chestia asta e un ras sanatos si concluzia ca e disperat rau daca apeleaza la asemenea metode... numai o gandire de Boc poate duce la asa ceva :)))
          • 0 (0 voturi)    
            Pentru mine efectul e pe dos! (Luni, 5 decembrie 2011, 12:46)

            Constantin [anonim] i-a raspuns lui Incomod

            Procentul covarsitor de comentarii e in favoare PDL de pe acest forum ma determina sa-i sustin si sa-i votez pe hotii din USL.
          • 0 (0 voturi)    
            confuzie (Luni, 5 decembrie 2011, 12:59)

            mihai [anonim] i-a raspuns lui Incomod

            Astia confunda fanteziile lor cu realitatea... N-ai ce sa le faci, decat sa-i ignori. Va veni si ziua in care se va vedea cine a avut dreptate. Viitorul lor e in alianta cu Dan Diaconescu, Magda Ciumac si Tolea.
  • -5 (5 voturi)    
    Ce fain suna (Luni, 5 decembrie 2011, 11:01)

    Xu [anonim]

    Va dam si bani numai sa ne mai dati putin timp sa avem o sansa la alegeri...

    La cat se fura, 20 mil e un mizilic.

    Lasati legea asa cum este nu o tot modificati dupa propriile interese. O justitie curata incepe cu legi curate, nu prin asumare
  • -1 (3 voturi)    
    nu ma pronunt (Luni, 5 decembrie 2011, 11:06)

    qwe [anonim]

    asupra a ceea ce guvernul isi angajeaza raspunderea, nu stiu inca despre ce este vorba. insa sa iti tot asumi raspunderea pe reglementari care au efect direct si indirect asupra fiecaruia dintre noi fara sa consulti pe cei pe care, de bine, de rau, au fost trimisi in parlament prin (chiar si asa-zis) vot liber exprimat, asta e dictatura la propriu. si totul se petrece nu datorita intereselor "divergente", ci fie incapacitatii de a fundamenta riguros ceea ce se propune, fie vreunui pact in spatele usilor inchise in care opozitia joaca rolulu fecioarei despletite tocmai pentru a servi interesului puterii. eu, ca om simplu, asa vad lucrurile. macar sa fi vazut o atitudine consecventa si in interes national a celor care ne conduc... a, am pomenit de interes national, iar imi iau minusuri :)
  • +3 (7 voturi)    
    Felicitari!! (Luni, 5 decembrie 2011, 11:13)

    dan [anonim]

    Este extrem de important pentru Romania ca anul 2012 sa nu fie transformat in totalitate intr-un circ politic asa cum incearca sa faca PSD si PNL.

    Vrem o singura campanie electorala si sa mergem o singura data la vot. Iar restul anului sa fim lasati ca romani sa muncim in liniste pentru ca doar asa Romania poate creste si face fata crizei economice!

    Faptul ca se economisesc si zeci de milioane de euro este la fel extrem de important!
    • 0 (2 voturi)    
      exact (Luni, 5 decembrie 2011, 12:00)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui dan

      Alegeri comasate in martie 2012 pt parlament, locale si presedintie!
  • +1 (1 vot)    
    Nu uitati de CSM! (Luni, 5 decembrie 2011, 11:50)

    Lucky [anonim]

    Daca tot va asumati raspunderea acum nu uitati sa desfiintati CSM-ul. Atata timp cat exista elefantii corupti in acest CSM justitia nu va putea fi curatata.
  • 0 (0 voturi)    
    Sa le faca odata in 2012, (Luni, 5 decembrie 2011, 11:52)

    Constantin [anonim]

    numai sa le faca! Eu ma tem ca se vor lungi cu alegerile astea pana cand se termina criza.
  • -1 (1 vot)    
    Comasarea alegerilor (Luni, 5 decembrie 2011, 11:54)

    catalin_mattei [utilizator]

    comasarea alegerilor este semnul dispretului fata de democratie al actualei puteri... nu exista caz in care tariule cu democratie puternica si matura sa fi ales o asemenea cale ... o astfel de masura luata de Guvernul Boc si T Basescu merita un raspuns de forta din partea societatii civile.. nu ne mai putem permite sa ne intoarcem la anii lui P Groza si Anna Pauker...
    • 0 (0 voturi)    
      Criza-i criza dar puterea-i pe bani! (Luni, 5 decembrie 2011, 12:29)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

      20 de milioane de euro sunt mai valorosi decat democratia pentru actuala putere.

      Stie cineva ce suma este prevazuta pentru alegerile locale si parlamentare in proiectul de buget pe 2012?
  • +1 (1 vot)    
    Comasarea alegerilor. (Luni, 5 decembrie 2011, 11:58)

    costel [anonim]

    Foarte bine.Papagalii de Antonescu si Ponta au amenintat electoratul ca vor iesi din Parlament.Iarasi foarte bine.Tot papagalii de mai sus ziceau ca vor alegeri anticipate dar nici ei nici restul USL nu le trece prin cap sa plece acasa,sa nu mai primeasca bani de pomana,secretare,masini,excursii etc.Ei ii considera pe romani prosti,romanii nu vor putea vota cu 6 buletine de vot ca se incurca spun ei.Eu cred ca romanii ii considera pe Ponta si Antonescu niste prosti si niste mincinosi.Nu poti sa le spui romanilor ca vei mari salariile si pensiile prin micsorarea veniturilor la buget.Daca le maresti din bani imprumutati,ii indatorezi si pe copii copiilor romanilor.
  • -1 (1 vot)    
    Neputinta (Luni, 5 decembrie 2011, 12:25)

    Mihai [anonim]

    acestui guvern este confirmata pentru a nu stiu cata oara prin aceasta asomare a raspunderii care oricum este inutila neavand niciun efect palpabil pentru cei care o iau. Toate asumarile au avut in spate impotenta acestui guvern de comunisti vopsiti portocaliu-verzui de a face ceva care sa aiba si acordul celorlalti. Doar ceea ce zic ei e bine si doar cum vor ei sa fie, nimic altceva, nu conteaza dezastrele lasate in urma de iluminatii din guvern peste tot pe unde au trecut cu asumarea raspunderii. Cheltuiala aia cu 20 milioane e mizilic pentru ce contracte pentru clientela politica se dau fara nici o urma de bun simt, o sa faca Udrea cu un parc in mijlocul campului sau teren de fotbal in fundul padurii mai putin si gata, s-au facut rost de bani.
    Seamana din ce in ce mai mult cu politica dusa de PCR.