Crin Antonescu despre afirmatiile lui Mircea Geoana: Profetia era in baie, tot asa cu telefonul de unul singur?

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 4 decembrie 2011, 17:04 Actualitate | Politic

Presedintele PNL, Crin Antonescu, a comentat ironic, duminica, intr-o conferinta de presa, afirmatiile senatorului independent Mircea Geoana cu privire la faptul ca atat liderul liberalilor, cat si cel al PSD, Victor Ponta, nu vor mai conduce cele doua partide, intreband retoric daca "profetia era in baie", relateaza Agerpres.

Intrebat cum comenteaza ultimele afirmatii ale lui Mircea Geoana potrivit carora atat Crin Antonescu, cat si Victor Ponta nu-si vor mai conduce partidele in urmatoarele luni, liderul PNL a intrebat retoric: "Profetia era in baie, tot asa cu telefonul de unul singur?"

Antonescu a comentat si pe marginea declaratiilor conform carora parlamentari din PSD si PNL au inceput sa-l abordeze pe Mircea Geoana.

"Haideti ca acum chiar discutam lucruri serioase. De cand s-a format USL, de a doua zi, am vazut tot felul de mici gusteri sarind pe televizor, care stiu ei, au calculat ei, au aflat ei, au tras cu urechea, au pus urechea la pamant... USL a inceput sa scada de cand s-a nascut. E ingrozitor. Acum o armata de oameni se duc dupa Geoana... Haideti sa fim seriosi. Acum discutam despre bugetul tarii, nu despre aventurile lui Mircea Geoana in vis", a spus presedintele PNL.


Fostul presedinte al Senatului Mircea Geoana a declarat duminica, la emisunea "Dupa 20 de ani" de la Pro TV, ca va lansa "in cel mai scurt timp" un nou partid, in care se va reintalni cu multi colegi "de calitate" din PSD, dar si din alte partide.

"Sunt convins ca, in scurt timp, ma voi reintalni cu foarte multi dintre colegii mei, cei care sunt de buna calitate, pentru ca sunt majoritatea in partid si in alte partide. Sunt convins ca vom avea un traseu comun. Nu stiu cum, dar sunt convins ca, ceea ce incep eu astazi, este inceputul unei reconfigurari de scena politica romaneasca si care va atrage si schimbarea conducerii PSD actual si, probabil, posibilitatea construirii unei platforme mai largi, care sa cuprinda parti sanatoase din mai multe partide. Sunt convins ca un numar mare, daca nu majoritatea celor care sunt astazi in PSD vor fi alaturi de mine intr-o formula sau in alta", a spus Geoana.

Totodata, "prognoza" lui Geoana pentru urmatoarele luni a fost ca liderii USL, Victor Ponta si Crin Antonescu, nu vor mai fi in functiile de presedinti ai PSD si PNL, iar Emil Boc nu va mai fi premier.

Intrebat cu cine a vorbit dupa ce a fost exclus din PSD, Mircea Geoana a raspuns: "Cu multi parlamentari, cu multi primari, cu multi simpatizanti, cu multa lume pe care nu o cunosc, care mi-au scris si pe Facebook. Am un trafic pe Facebook si pe conturile mele cum nu am avut niciodata. (Am vorbit - n.r.) cu foarte multa lume din afara politicii, ceea ce este o veste foarte, foarte buna - lume care vine sa-si ofere nu servicii, ci pur si simplu simpatia si competentele. Eu cred ca este un inceput de emulatie pe de o parte a zonei nemultumite din PSD, dar si din PNL. Ma suna liberali foarte multi care nu inteleg ce se intampla", a spus senatorul.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

4208 vizualizari

  • +36 (40 voturi)    
    USL (Duminică, 4 decembrie 2011, 17:39)

    spanac [utilizator]

    Nu sunt convins care e mai bleg si care da replici mai stupide: Antonescu sau Ponta?
    • +9 (11 voturi)    
      dar eu sunt convins (Duminică, 4 decembrie 2011, 19:35)

      FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui spanac

      Ca sunt plini de ura si dusmanie pe totzi care nu sunt de parerea lor. Vedetzi ce se intampla in Rusia. Singura noastra sansa e sa mergem la vot ca altfel Romania va lua o lovitura de la care nu-si va mai reveni poate niciodata. Asta ce fac ei nu este politica ci doar atac la tot ce nu le place,si ar merge pana la blocajul total si ruinarea Romaniei la cat sunt de prosti.
      • -3 (3 voturi)    
        sa votezi, dar cu cine? (Luni, 5 decembrie 2011, 10:29)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui FLORIO

        Printre cei care analizeaza si comenteaza politica pe doctrine este clar ca USL este un construct care neaga orice concept de politica, dar daca mergem mai in urma mai precis pana la dezmembrarea PDSR ne punem intrebarea de unde doctrina de dreapta la PDL?, raspunsul este cam de nicaieri, asa ca pe cat de indigest este USL este si PDL pentru un politician doctrinar. Daca cele doua formatiuni nu fac politica pe bune ce fac ele?, se asociaza in scopul de a deturna totul pentru interesul grupului (bani, functii, popularitate etc.), si atunci se pune intrebarea ce se poate rezolva in Romania prin vot?, raspunsul sincer este NIMIC.
    • +4 (6 voturi)    
      raspuns (Duminică, 4 decembrie 2011, 19:47)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui spanac

      raspunsul corect este: da, antonescu sau ponta.
    • -1 (9 voturi)    
      partidul lui geoana (Duminică, 4 decembrie 2011, 22:12)

      flori [anonim] i-a raspuns lui spanac

      hai ca m-am lemurit cum e cu partidul lui geoana... el intra pe feisbuc si vede ca are 20 de likeuri... opa, zice, 20 de voturi. intra si catarama si comenteaza la o poza: ba, geoana, esti de groaza! si geoana: aha, liberalul catarama zice ca am bagat groaza in ei... aha, e de-al meu.


      si tot asa...
  • +38 (44 voturi)    
    Sa nu uitam .... (Duminică, 4 decembrie 2011, 17:39)

    CezarN [utilizator]

    Sa nu uitam ca, acuma vreo doi ani, acelasi Crin Antonescu dorea cu orice pret sa ni-l puna pe Geoana presedinte. Ce incredere sa mai aiba cineva in gandirea lui Crin Antonescu (admitand ca el gandeste) sau in flerul sau in a "ghici" oamenii? Sa greseasca in acelasi fel si relativ la Victor Ponta? Eu cred ca DA.
    • +31 (35 voturi)    
      nehotarat (Duminică, 4 decembrie 2011, 18:11)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui CezarN

      Nu credeam ca voi spune asa ceva... Eram hotarat sa nu ma duc la vot la alegerile generale. Dar ma voi duce. Nu pentru ca as avea cu cine sa votez, ci pentru a vota impotriva candidatului USL, oricare ar fi acesta, Ponta sau Antonescu. Ponta ar fi un dezastru daca ar ajunge presedinte, sau chiar prim-ministru. Sunt scarbit pur si simplu, de politicieni in general, de Ponta in mod special! As vrea sa scada numarul senatorilor si cel al deputatilorcu cel putin o treime. Nu avem nevoie de atatia in Parlament. Ar economisi si statul o mica avere la buget.:))
      • -7 (9 voturi)    
        nu e bine ca nr parlamentarilor sa scada (Duminică, 4 decembrie 2011, 21:13)

        toto [anonim] i-a raspuns lui Andrei

        deoarce mai putini pot fi mai usor de controlat de un sef de partid sau de altcineva. cu cat puterea e in mainile unora mai putini, cu atat mai rau. chestia cu nr parlamentarilor este o manipulare. nu distrugi o institutie pt ca este formata din oameni rai, ci incerci sa schimbi oamenii. tu chiar crezi ca un parlament cu mai putini membri este mai eficient?poate legile vor trece mai repede, dar opozitia ar fi mai slaba. intr-o demicratie trebuie sa existe o opozitie puternica, ia puterea trebuie sa fie impartita la mai multe institutii, altfel puterea se concentreaza in mainile unora putini. Trebuie sa fie echilibru intre institutii.
      • +7 (9 voturi)    
        In Duma ruseasca sunt 450 de (Duminică, 4 decembrie 2011, 21:47)

        Kecske [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

        deputati, tocmai ce terminara de-i alesera. Si sunt cam 300 de milioane de "tavarisci alegatori" nu mai putin de douazeci de milioane citi au mai ramas prin Romania. Deci e mai mult decit necesar sa scada numarul parlamentarilor.
        • +2 (2 voturi)    
          si totusi (Luni, 5 decembrie 2011, 2:13)

          anonim [anonim] i-a raspuns lui Kecske

          Ce vezi asa de minunat in rusia ca sa ne-o dai exemplu? Cu un numar echivalent de parlamentari raportant la numarul de locuitori vom avea si noi un destin politic ca si acolo. (vezi Putin). Chiar e ceea ce vrei?
  • +32 (36 voturi)    
    Declaratii Antonescu (Duminică, 4 decembrie 2011, 17:54)

    costel [anonim]

    Acest zero politic care a reusit sa-i pacaleasca pe liberali si la alegerile din 2009,2 milioane de romani,ne spunea in discursuri fluviu ca cel mai bun candidat este Geoana,ca este cei mai potrivit sa fie presedintele Romaniei,ca este cel mai competent etc.Geoana chiar ii saruta reverul atunci cind sondajele mincinoase l-au dat presedinte.Si acum Geoana este cel mai rau,cel mai incompetent,cel mai neserios etc.Poti sa ai incredere in astfel de om?Poti sa ai incredere ca impreuna cu Ponta si USL vor face ceea ce promit?Eu zic ca nu.PDL-ul are o intelegere cu UDMR si UNPR,pe care a respecta si aceste partide au scos tara din impas.PDL-ul nu a putut duce la capat intelegerile facute cu PNL si PSD.PNL a scos de la guvernare PDL iar PSD a iesit de la guvernare.Cred ca PSD si PNL sunt partide neserioase.
    • +13 (15 voturi)    
      completare (Duminică, 4 decembrie 2011, 19:52)

      bd [anonim] i-a raspuns lui costel

      Si va mai amintiti cand declara plin de mandrie ca in aceasta lupta (turul doi prezidentiale) si-a castigat un prieten?
      <Fereste-ma doamne de prieteni, ca de dusmani ma feresc singur!>
  • -23 (29 voturi)    
    ha ha (Duminică, 4 decembrie 2011, 18:04)

    dan [anonim]

    Ce tare a fost Crin la faza asta.
    Felicitari viitorul presedinte are umor.
    • +10 (14 voturi)    
      da (Duminică, 4 decembrie 2011, 19:35)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui dan

      un umor de repetent
    • +11 (15 voturi)    
      stai linistit (Duminică, 4 decembrie 2011, 19:37)

      FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui dan

      Ca amandoi vor fi ejaculatzi dupa alegeri,vorba lui Vangelie.
    • +8 (12 voturi)    
      stupid (Duminică, 4 decembrie 2011, 19:50)

      seba [anonim] i-a raspuns lui dan

      Presedinte? Poate in baie, de unul singur.
    • +8 (12 voturi)    
      Electorat (Duminică, 4 decembrie 2011, 19:55)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui dan

      Cam asta e nivelul electoratului uselist.
    • +11 (15 voturi)    
      Funny (Duminică, 4 decembrie 2011, 21:49)

      Miron [anonim] i-a raspuns lui dan

      Fara suparare, dar cred ca tu esti cititor de tabloide, daca te amuza "umorul" lui Chucky.
      Si sa fim sinceri. Antonescu presedinte!
      ASTA E O GLUMA BUNA.
      • -3 (3 voturi)    
        hai sa-ti explic cum va fi... (Luni, 5 decembrie 2011, 10:05)

        mihai [anonim] i-a raspuns lui Miron

        Crin va fi presedinte, iar Basescu va fi primul sef de stat demis de popor si va ramane in istorie ca o rusine a Romaniei, asa cum merita.
        acum pare foaaaarte departe, dar nu mai e mult, baieti... se intoarce roata istoriei. Si Nastase se credea etern, si Ceausescu...
    • +12 (14 voturi)    
      previzibil (Duminică, 4 decembrie 2011, 22:00)

      Naee [utilizator] i-a raspuns lui dan

      Chiar daca USL castiga alegerile parlamentare sunt convins ca Antonescu nu va castiga prezidentialele (sprijinit sau nu de PSD).
  • +11 (13 voturi)    
    Pe cand ? (Duminică, 4 decembrie 2011, 18:31)

    sol_invictus [utilizator]

    Chiulangiul campion ne demonstreaza din nou prin mahalagismul limbajului sau ca e un personaj de tabloide, undeva pe langa Iri, Moni. Tonciu si S. Sensual. Pe cand o bataie in direct intre Crin si Roxy manelista?

    Cred ca doar prostimea cu creierul neted, avida de manele, mici, otevisme si tabloide il va vota pe acest exemplar sinistru al ipocriziei si lenei. Eu personal ma voi duce la vot si am sa votez orice numai USL nu.
  • +9 (11 voturi)    
    are dreptate (Duminică, 4 decembrie 2011, 18:38)

    dorel [anonim]

    are dreptate in sensul ca daca ponta si antonescu raman in fruntea USL, atunci sigur vor pierde alegerile
  • +2 (4 voturi)    
    bascalii de maindan de la obor (Duminică, 4 decembrie 2011, 18:57)

    saracila [anonim]

    sa fim realisti, ei nici nu realizeaza ca reprezinta o tara, dar nu pe noi. ptr o zi as face o rominie fara legi. oare ce s-ar intimpla?
  • +8 (10 voturi)    
    ufff (Duminică, 4 decembrie 2011, 19:00)

    mary [anonim]

    Domnul Antonescu zis si Crin scape pe zi ce trece.

    Afirmatii ciudate din partea unui parlamentar, as spune, pe viata. Cred nu mai merita inca un nou mandat de parlamentar si cu atat mai putin functia de presedinte PNL.

    La revedere donmule Crin si asa ti-am alocat prea mult timp!
  • +1 (5 voturi)    
    mda, (Duminică, 4 decembrie 2011, 19:01)

    cornerro [anonim]

    alt spirit de bufet rural. baiatul asta ar sufla toate muierile satului si ar fi regele balului la caminul cultural. in loc de asta, din nefericire, va ajunge presedinte de tara.
  • -3 (5 voturi)    
    VOTUL CASTIGATOR... (Duminică, 4 decembrie 2011, 19:30)

    Aristo [utilizator]

    ...este cel pe care-l vom da asa incat sa fie nul, la fel cum este oferta calitativa de pe piata politica romaneasca... De ce? Pentru ca Romania este intr-o profunda criza politica care este identica cu situatia speciala cand este necesara interventia armatei la conducerea politica a tarii. De fapt starea asta este de mult timp, dar romanii nu inteleg ca nu trebuie sa voteze raul mai mic ci trebuie sa nu le deie sansa niciunora din aventurierii astia sa-si scrie numele in istoria tarii votand cu toti pe buletin (nu sa-l deie alb ...ca-l completeaza ei) asa incat sa se anuleze votul si sa deie sansa armatei sa ia puterea in tara. Chiar daca armata romana a fost lovita si slabita de acesti nenorociti tradatori ce au condus tara, ea inca este singura solutie pentru curatarea tarii de asemenea indivizi ce nu fac altceva decat sa distruga totul si sa jefuiasca tara si oamenii. Asa ca...lasati-i sa-si deruleze circul si ardeti-i exemplar la vot dand puterea celor ce trebuie sa apere tara de dusmani si de acolitii lor tradatori din interior.
  • +9 (11 voturi)    
    Antonescu.Precum omul si discursul. (Duminică, 4 decembrie 2011, 20:12)

    mircea [anonim]

    Antonescu,daca are bun simt trebuia sa se abtina de la comentariu.Halal om Antonescu.Este in stare ca maine sa se insulte si pe el ,daca afla ca nu mai este candidat.Pana sa-si dea seama ca-i vorba de el,goleste haznaua verbala.Halal prieten,mizerabil om acest Antonescu.Si daca se adevereste ce spune Geoana,pe cine mai pupa in cur Antonescu?
  • 0 (6 voturi)    
    Felicitari (Duminică, 4 decembrie 2011, 20:46)

    Ioan [anonim]

    Felicit pe domnia sa Geoana, pentru incedere si pentru viitoarea calitate a sa , de presedinte a Romaniei, pe Facebook!
  • +8 (10 voturi)    
    Stupoare (Duminică, 4 decembrie 2011, 20:57)

    Dan [anonim]

    Este de neimaginat ce se intampla cu Antonescu. Parca ar cauta cu orice chip sa-si piarda sustinatorii. In ultimul timp face gafa dupa gafa. Limbaj - eufemistic spus - " neglijent" imprumutat de la Presedinte, lipsa de logica si coerenta in idei tipice lui Ponta si nu in ultimul rand un ton artagos/plangacios tipic unui ins nevolnic. Mare pacat. Macar Tariceanu avea stofa de politician. Ce se intampla in PNL-ul este de neinteles.
  • +9 (11 voturi)    
    . (Duminică, 4 decembrie 2011, 21:25)

    www [anonim]

    E clar ca Ponta si Antonescu sunt doi clovni si sunt o rusine pentru partidele din care fac parte .....dar nu pot sa inteleg cum membrii PNL si PSD tolereaza astfel de nulitati in fruntea lor .Acesti doi incapabili vor pierde alegerile din cauza lor la fel cum a facut si Geoana.....singurul lucru pe care trebuie sa-l faca PDL-ul e sa-i lase pe cei doi sa vorbeasca pt ca singuri isi dau cu stangu-n dreptu.Prin aberatiile pe care le emit de fiecare data cand apar la tv mai pierd cate un procent (probabil din cauza asta incep sa aduca in discutie alegerile anticipate -au abservat ca au intrat pe o panta descendenta).Un lucru e sigur USL-ul nu reprezinta in forma sa actuala o alternativa.
  • +8 (10 voturi)    
    Crinul cel frustrat si acru. (Duminică, 4 decembrie 2011, 21:53)

    roman diaspora [utilizator]

    Crin e inca complexat. Geoana s-a dovedit mai bun ca el la alegerile precedente, e cotat si acum mai bun decat Crin si Ponta la un loc. Crin il vede pe Geoana adversarul sau principal la prezidentiale. Si oricine va avea de ales intre Crin si Geoana va opta pe drept pentru ultimul. Crin nu e decat o paiata, un manechin cu rol de "lider", dar aceasta palarie e prea mare pentru disponibilitatile sale intelectuale. Isi va roade in curand unghiile si se va amaneta pentru poker...
  • +5 (7 voturi)    
    O replica ieftina, nedemna de un prezidentiabil (Duminică, 4 decembrie 2011, 23:06)

    Rational1 [utilizator]

    Mistocareala ieftina de baiat de cartier nu ii face bine unui politician care vrea sa conduca o tara. In loc de argumente, foloseste misto-ul ieftin. Astfel de replici il descalifica pe Antonescu.
    Pacat!

    PS Nu sunt fan al lui Geoana.
  • +2 (2 voturi)    
    si care e problema? (Luni, 5 decembrie 2011, 2:23)

    altul [anonim]

    Care e problema daca profetia ar fi fost facuta în baie?