VIDEO Miron Cozma s-a certat cu un revolutionar, la lansarea partidului sau la Timisoara

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 3 decembrie 2011, 19:14 Actualitate | Politic

Presedintele Partidului Social Democrat al Muncitorilor (PSDM), Miron Cozma, s-a certat, sambata, la lansarea filialei partidului la Timisoara, cu un barbat care a spus ca este revolutionar si l-a intrebat ce s-a intamplat in timpul mineriadelor, cel din urma fiind scos din sala de alti participanti, transmite Mediafax.

Incidentul s-a petrecut in timp ce presedintele Partidului Social Democrat al Muncitorilor (PSDM), Miron Cozma, dadea interviuri jurnalistilor prezenti la lansarea PSDM Timis.

"Va rog sa explicati poporului roman ce s-a intamplat la mineriade. Ati venit la Timisoara, un oras martir, iar cetatenii au dreptul sa cunoasca ce s-a intamplat la mineriade. Sunt niste vieti omenesti care s-au dus", i-a spus lui Cozma un barbat care a afirmat ca se numeste Nicolae Adam si ca este revolutionar.

Cozma i-a raspuns ca au fost trei mineriade si nu ii "apartin". Presedintele PSDM i-a aratat barbatului un document, sustinand ca semnatura sa se regaseste alaturi de cele ale unor revolutionari cunoscuti din Romania.

"Arata-mi ce reprezinti tu! Eu ti-am aratat, e semnatura mea langa Blocul National al Revolutionarilor! De care revolutionari vorbesti tu, de ciolanarii lui Basescu", a replicat Cozma.

Nicolae Adam i-a spus apoi lui Miron Cozma ca trebuie sa dea socoteala in fata Timisoarei, in replica liderul PSDM afirmand ca are "trei morti la Timisoara".

"Eu am trei morti la Timisoara. Tu ai fost revolutionar? Eu am fost revolutionar! Am trei morti la Timisoara! Voi sunteti ciolanari", a spus Cozma.

Nicolae Adam a fost apoi scos afara de cativa membri PSDM prezenti la lansarea de la Timisoara.

"Intotdeauna trompetele politicienilor au reusit sa divida. De aia nu aveti, stimati revolutionari, drepturi", a comentat Miron Cozma dupa acest incident.

Lansarea PSDM Timis a avut loc, sambata, la o pensiune dintr-o zona industriala a Timisoarei, la eveniment fiind prezenti mai multi presedinti de filiale si sotia lui Miron Cozma, Marinela Nitu.



Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

​VIDEO: Batrana, capra Sofica si cenzura comunista

Filmul Baloane de curcubeu, in regia lui Iosif Demian, respins de cenzura comunista, a avut lansarea dupa 35 de ani la Sibiu, in cadrul Festivalului Astra. Cu aceasta ocazie, in cadrul conferintei ce a precedat proiectia oficiala, am putut afla de la regizorul Iosif Demian cum functiona cenzura comunista asupra filmelor, cum a fost distribuit in rol actorul Dorel Visan sau povestea batranei si a caprei Sofica.

2559 vizualizari

  • +17 (17 voturi)    
    Am trait s-o vad si p-asta ...! (Sâmbătă, 3 decembrie 2011, 19:50)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Miron Cozma, fost puscarias condamnat pentru subminarea puterii de stat DUPA 1989, vrea sa ne conduca !

    Presupunand ca obtine suficiente voturi la alegeri (nu ar fi de mirare la cati fosti puscariasi exista in Romania), cum va ajunge la Parlament, din moment ce are interdictie sa intre in Bucuresti ?!

    Nu mai sunt tanar, dar daca ajunge Cozma sa decida soarta Romaniei, emigrez ! Macar in Bulgaria....
  • +16 (18 voturi)    
    ce nesimţit (Sâmbătă, 3 decembrie 2011, 20:31)

    ampersand [utilizator]

    "moarte intelectualilor!", "noi muncim, noi nu gândim!", asta strigai pe-ATUNCI, cozma, şi tu, şi ortacii tăi! Am avut doi prieteni în Bucureşti atunci, studenţi la TCM, bătuţi de jigodiile tale cu lămpaş, sub aplauzele muncitoarelor de la apaca ce stăteau pe marginea trotuarului să vadă cum plantaţi voi panseluţe. Lui taică-meu, la servici, i-era frică să spună că are băiatul student la Timişoara. Lepre nenorocite ce sunteţi, tu, iliescu, diamandescu, chiţac, petre roman, gelu voican-voiculescu, cristian tudor popescu, sergiu andon, şi cei din gaşca voastră de-atunci, nesimţiţilor, aş intra cu buldozerul cu şenile rupte-n voi!
  • +9 (9 voturi)    
    ciolanari? (Sâmbătă, 3 decembrie 2011, 20:52)

    Lucian* [utilizator]

    simplul fapt ca se arunca petarda ca: "De aia nu aveti, stimati revolutionari, drepturi"- este o metoda ieftina prin care Miron Cozma incearca sa-si atraga sustinerea celor care sunt inregistrati ca si revolutionari prin ipotetice avantaje materiale.

    Daca politicienii ar avea cu adevarat grija de interesul oamenilor si adevaratilor revolutionari, ar ELIMINA privilegiile (asta sunt si nu drepturi) tuturor revolutionarilor cu exceptia celor care au fost cu adevarat raniti (rani de glont sau batai in interogatorii la militie) sau a urmasilor directi ai celor decedati in revolutie. Restul sunt niste profitori nesimtiti!

    Drepturile revolutionarilor castigate sunt drepturile omului si orice altceva sunt privilegii.
  • +13 (13 voturi)    
    ma intreb si intreb? (Sâmbătă, 3 decembrie 2011, 21:58)

    banateanul. [utilizator]

    poporul acesta este chiar atat de blestemat ?
    Cum apare un puscarias care secrede dumnezeu ,imediat se gasesc si nebuni care il urmaresc in prostia lui.Intreb ,unde pe tot acest glob un nebun,un puscarias care a atentat la siguranta nationala are drept sa formeze un partid? Cine sunt acei judecatori care au inscris acest partid OBSCUR ?
    • -2 (2 voturi)    
      mai gindeste-te (Luni, 5 decembrie 2011, 0:22)

      tepes [utilizator] i-a raspuns lui banateanul.

      Banatene ,de ce te indignezi? trageti si tu un partid cine te opreste? doar este democratie.Si sa-ti mai spun ceva,nu te lua dupa toti asa zisi revolutionari profitori( uite eu pe astia nu pot sa-i inghiti,cunosc destui astfel de hoti care la revolutie au batut-o in cap .Si inca ceva,acest nefericit numit Cosma a fost acuzat de presedintele Constantinescu de atentat la siguranta nationala fapte care nu au fost dovedite nici astazi,insa le trebuia un tap ispasitor ,si l-au gasit pe Eminescu.Dar semnarea tratatului cu Ucraina de acelasi Constantinescu care spunea cam asa, ca Romania nu va mai avea pretentii teritoriale fata de Ucraina nici acum nici in viitor.Deci cum ramine cu Bucovina de nord Si tinutul Hertei?dar cu insula serpilor?Ar mai fi ceva numele Domnului Dumnezeu se scrie cu litera mare.
      • 0 (0 voturi)    
        Dintro privinta (Luni, 5 decembrie 2011, 6:54)

        banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui tepes

        iti dau dreptate,dar cu Cosma......iartama nu pot !
  • +1 (1 vot)    
    Romanii de azi (Duminică, 4 decembrie 2011, 1:42)

    anonim [anonim]

    Stiti bine cam care e problema in RO, ne-au demonstrat-o europenii cand au numarat procentul de romani care stiu sa citeasca: PROSTI MULTI (parca in jur de 60% era cifra vehiculata din cercetari, adica 40% erau cei care erau in stare sa citeasca).
    Pai din retardatii astia chiar credeti ca nu exista "meseriashi" care sa urmeze un astfel de individ ?
  • 0 (0 voturi)    
    incredibil (Duminică, 4 decembrie 2011, 13:23)

    Alex [anonim]

    Este intr-adevar incredibil ce se mai intampla in tarisoara noastra.Cum este oare posibil ca o persoana care a jignit o tara intreaga prin comportamentul dar mai ales prin actiunile sale ( asa-zisele mineriade ) sa apara in fata oamenilor?
    Ce stat de drept mai este Romania cand un cetatean condamnat de instanta pentru actiuni care au adus atingere sigurantei nationale ,i se ofera posibilitatea de a infiinta un partid politic ?!
    Oare chiar oricine vrea is poate bate joc de aceasta tara si de cetatenii ei ?!
    Aceasta este parerea sincera a unui ardelean care nu a fost si nici va fi vreodata membru al vreunei organizatii politice.Este pacat ca se intampla astfel de lucruri ....
  • 0 (0 voturi)    
    Justitie iresponsabila. (Duminică, 4 decembrie 2011, 15:41)

    mircea [anonim]

    Chiar asa sa ajuns in Romania,ca un puscarias,criminal avand pe constiinta zeci de oameni si viata romanilor pentru cateva zeci de ani(zdrobita si infranta cu maciuca minerilor) sa-si permita sa pretinda a conduce Romania?O interdictie a dreptului de a alege si a fi ales ar fi trebuit sa-i fie data.Pe viata.Tare m-as bucura ca judecatorul care a dovedit atata clementa in cazul lui Miron Cozma,sa aiva parte de mangaierile ciomegelor ortacilor lui Cozma.El si familia lui.
    • 0 (0 voturi)    
      caz de dezbatere publica (Duminică, 4 decembrie 2011, 16:13)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      in presa si la televizor. Jurnalistii ar trebui sa ia problema in serios. Daca si de data asta vor dormi s-ar putea sa se trezeasca prea tarziu ca-n cazul Becali-Vadim ca reprezentantii Ro in UE. Pentru ca mamaie din Cucuieti sa afle cine e Cozma si Vadim e raspunzatoare presa scrisa si vorbita. Daca jurnalistii sunt adevarati patrioti, adevarati parinti carora le pasa de viitorul copiilor ar trebui sa le pese de gradul nostru de informare. Noi cei "invatati" ar trebui sa ne mai "luminam" neamurile iar presa sa-si faca datoria OBIECTIV reamintindu-ne mai des "Revolutia iliesciana" si Mineriadele cu autorii lor de doi bani. Cozma isi face partid doar sa puna mana pe banii de finantare. Daca acest individ ar fi "radiografiat" de presa poporul isi va da seama nimicnicia sa si nu va avea nici-o sansa.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Duminică, 4 decembrie 2011, 19:01)

    Gabimarquez [utilizator]

    Deci, care-i faza cu Marinela Nitu? E o picanterie, sau ce vreti sa spuneti? Ce cauta numele ei in stire? E relevant? Sau poate da, mai intra cate unul ca mine, posteaza un comentariu si mai creste un pic traficul....
  • 0 (0 voturi)    
    despre Miron Cozma (Joi, 15 martie 2012, 12:06)

    FRANCISC [anonim]

    Ce trist ca se vorbeste atita despre un om care nu merita sa fie in atentia publica. Pacat ca a platit doar partial pentru ceea ce a facut,,,si doar el. Pe linga el ar mai fi o lsta de pacatosi, poate chiar mai pacatosi decit M Cozma.
    • 0 (0 voturi)    
      daci ai daciei (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 21:24)

      ninenicu [anonim] i-a raspuns lui FRANCISC

      dacia/daci sa ne chemam=daciia/regat si unirea cu dacii basarabeni-o noua capitala-munca pt. toti-aurul dacic expl. de DACI=VA SCOATE TARA DIN CRIZA COLOSALUL AUR DACIC..R, MONTANA SI APUSENI.