Udrea: Bian trebuie exclus din PDL. Cred ca nu mai este loc de pretexte

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 17 octombrie 2011, 13:17 Actualitate | Politic


Presedintele PDL Bucuresti, Elena Udrea, a declarat ca vicepresedintele PDL Alba Silviu Bian, arestat preventiv pentru luare de mita, ar trebui exclus din partid, aratand ca este o mare frustrare la nivelul oamenilor din partid, care muncesc si isi fac treaba corect si au de suferit din cauza unor colegi precum Bian, relateaza Mediafax.

Udrea a spus, inainte de sedinta de luni a BPN, ca in mod cert trebuie discutat acest caz, adaugand ca nu vede niciun motiv sa fie amanate deciziile legate de cei care afecteaza imaginea partidului.

"Este pacat de toata munca pe care colegii nostri o depun si de tot efortul pe care il pun daca se intampla astfel de cazuri si noi nu reactionam", a precizat Udrea.

Ea a mai spus ca Bian trebuie exclus din partid. "Cred ca nu mai e loc de pretexte pentru a nu exclude un membru care se afla in situatia aceasta", a adaugat Elena Udrea.

Intrebata in legatura cu criticile aduse de europarlamentarul Cristian Preda partidului privind cazul Bian, Elena Udrea a precizat ca, de regula, nu este de acord cu faptul ca Preda face declaratii in afara partidului, dar de data aceasta ii intelege nemultumirea.

"Este o mare frustrare la nivelul oamenilor din PDL care chiar muncesc pentru partidul asta, isi fac treaba corect si au de suferit din cauza unor colegi precum domnul Bian", a mai spus Udrea.

Premierul Emil Boc l-a demis pe Silviu Bian din functia de presedinte al Agentiei Nationale pentru Ocuparea Fortei de Munca.

Secretarul de stat Silviu Bian, presedinte al Agentiei Nationale de Ocupare a Fortei de Munca, a fost arestat preventiv, pentru 29 de zile, Tribunalul Bucuresti admitand, duminica, propunerea procurorilor anticoruptie, care il acuza pe demnitar de luare de mita.

Europarlamentarul PDL Cristian Preda sustine ca seful ANOFM, Silviu Bian, ar fi trebuit suspendat automat din partid, dar nu se intampla asa pentru ca nici Statutul nu o permite, nici PDL nu este dispus sa actioneze prompt, fiind aservit interesului "unor insi vicleni, care au pervertit sensul prezumtiei de nevinovatie".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.



















1676 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Corect! (Luni, 17 octombrie 2011, 13:40)

    ali [anonim]

    PDL trebuie sa arate ce e diferit de PSD..foarte diferit din moment ce nenii din PSD s-au dus cu tot partidul la judecator sa-l intimideze putin!
  • 0 (2 voturi)    
    daca am inteles bine... (Luni, 17 octombrie 2011, 13:52)

    if0014 [utilizator]

    "aratand ca este o mare fustrare la nivelul oamenilor din partid, care muncesc si isi fac treaba corect si au de suferit din cauza unor colegi precum Bian"

    Deci sunt cel putin doi oameni in PDL care muncesc si isi fac treaba corect, altfel ar fi trebuit sa spuna "omului ... care isi face treaba corect".
  • 0 (2 voturi)    
    vorbe vesele si...triste.... (Luni, 17 octombrie 2011, 13:53)

    costica [anonim]

    pai, Dna Udrea, care-s oamenii aia corecti din PDL, ca numai in ultimele luni DNA a anchetat 2 nume grele din PDL, Dl Botis si Dl Bian!!!!
    Si nu e singular cazul in PDL, mai zilele trecute Sefa ITM Timis a fost saltata de DNA ptr ca strangea bani de la firme ptr PDL, adica SPAGA portocalie !!!!
    Si cate cazuri nedescoperite inca or mai fi, peste tot in institutiile publice este la fel!!!!
    Iar Dna Udrea ne vorbeste despre frustrarile "oamenilor corecti" din PDL!!
    Care-s aia, dna Udrea?!
    Cati aveti?!
    • 0 (0 voturi)    
      Buna intrebarea.... (Miercuri, 19 octombrie 2011, 0:54)

      Sandu [anonim] i-a raspuns lui costica

      Daca DNA ancheteaza oameni ai partidului de guvernare (spaga PORTOCALIE), atunci care is oamenii aia cinstiti din PDL?

      Dar daca era spaga ROSIE?
      Atunci solutia era alta:
      1. DNA nu ancheteaza oameni din partidul de la guvernare din principiu, altfel se sinucid procurorii.
      2. Daca totusi ancheteaza, atunci seful DNA ne poate confirma ca spaga nu e mare, iar pretul pe teren (sa zicem din Zambaccian) este de fapt supraevaluat.
      3. Daca mai scapa totusi vreunul anchetat, tot partidul se aduna la parchet/tribunal pentru sprijinirea nevinovatului.

      In concluzie, greseala lui Bian este ca a luat spaga PORTOCALIE, in loc sa astepte venirea USL si transferul la un partid mai prietenos celor atacati politic de regimul dictatorial Basescu/PDL.
  • +1 (1 vot)    
    cum ? (Luni, 17 octombrie 2011, 13:58)

    george [anonim]

    cum adica, INCA nu a fost exclus !?

    ce mai asteptati !??
  • +1 (1 vot)    
    hmmm (Luni, 17 octombrie 2011, 14:03)

    licurici [anonim]

    daca ati fii seriosi, trebuia sa fie de la sine inteles ca este deja exclus (chiar daca nu s-au facut actele), iar textele cu "trebuie sa fie", "vom discuta cazul...", etc. sa nici nu fie cazul de a fi rostite.
  • 0 (2 voturi)    
    DAR CU CEILALTI DOAMNA UDREA !? (Luni, 17 octombrie 2011, 14:09)

    cetatean [anonim]

    Dar cu ceilalti doamna Udrea ce facem !?
    Exista vointa politica ca organele abilitate sa se ocupe de ele cat mai profesionist si sa le demaste !?
    Sau o lasam mai moale un timp ,pentru ca intr-o tara in care majoritatea fura ,minoritarii sunt hotii !!
  • 0 (2 voturi)    
    Asta e bobocel pe langa marii granguri .... (Luni, 17 octombrie 2011, 14:17)

    Bobokul Portokaliu [anonim]

    .... sau granguritze.
    Alea cu Vuittone si cu bugete de enspe miliarde de parai pe mana, cu scene de zeci de mii de euroi, cu piste de ski in zone neumblate de zeci de milioane, cu ....
  • 0 (2 voturi)    
    HOTUL NEPRINS... (Luni, 17 octombrie 2011, 14:17)

    Mitica [anonim]

    hotul neprins... negustor cinstit!!!!

    deci.. pdl'ul da afara hotii doar dupa ce sunt prinsi cu ocaua mica si scot la iveala "realitarea"?
    • 0 (0 voturi)    
      Intr-adevar si eu m-am mirat... (Miercuri, 19 octombrie 2011, 1:22)

      Sandu [anonim] i-a raspuns lui Mitica

      Cum adica, partid de guvernare si membrii lui nu sunt protejati?

      Normal ar fi ca procurorii sa-i ocoleasca cu grija.
      Lasa ca stim alte partide mai mature care stiu sa se solidarizeze cu "negustorii cinstiti" si membrii de partid si nu lasa lucrurile sa ajunga asa departe.
      In plus urmeaza sa vina la guvernare, asa ca totul va fi bine - liniste si pace pentru toata lumea.
  • -1 (3 voturi)    
    !! (Luni, 17 octombrie 2011, 14:20)

    Jean [anonim]

    Bian, ai pus-o! daca prima doamna a spus ca esti vinovat, e musai ca asa e. ma tot gandesc insa, cu ce o fi suparat conducerea partidului de s-a dat liber la DNA sa-l salte?
    • 0 (0 voturi)    
      Conducerea s-a suparat... (Miercuri, 19 octombrie 2011, 1:28)

      Sandu [anonim] i-a raspuns lui Jean

      ca asta a luat SPAGA si a fost prins.
      Alte conduceri de partide nu se supara din atata lucru.
      Alte conduceri se supara daca SPAGA e asa de mica.
      Alte conduceri de partide te mai si ajuta sa nu fii prins.
  • 0 (2 voturi)    
    cunoastem (Luni, 17 octombrie 2011, 14:26)

    Nicolae Kidman [utilizator]

    Cel proaspat exclus se autosuspenda - pentru a prelungi suspansul - apoi se inscrie intr-un partid de opozitie, unde, odata ce declara ca si-a redescoperit afinitatea pentru doctrina partidului in cauza, e numit imediat vicepresedinte al unei filiale judetene. Vorba aia, keep walking.