SURSE: Remanierea, in cursul acestei saptamani. UNPR pune iarasi conditii. Oprea vrea la interne si externele pentru partidul sau

de L.P.     HotNews.ro
Luni, 3 octombrie 2011, 18:12 Actualitate | Politic


Democrat liberalii asteapta  ca remanierea guvernamentala sa aiba loc in cursul acestei saptamani, au declarat surse politice pentru HotNews.ro. "Urmatoarele zile sunt critice pentru ministrii cabinetului Boc. Se asteapta ca, pana joi, sa avem remaniere. Revocarile si numirile vor fi anuntate rapid si, cel mai probabil, dupa o minima consultare a membrilor Biroului Permanent al PDL, vor fi facute publice", au declarat sursele citate. Potrivit acestora, in interiorul Coalitiei exista tensiuni pe subiectul numirii unor noi ministri. Sursele HotNews.ro sustin ca remanierea a fost amanata pe fondul pretentiilor UNPR-ului.

Conducerea PDL ar fi realizat deja o evaluare a minsterelor cu rezultate slabe. Potrivit surselor citate, propusi pentru remaniere sunt: Gheorghe Ialomiteanu (finante), Teodor Baconschi (externe), Valeriu Tabara (agricultura), Valerian Vreme (comunicatii) si Traian Igas (interne).

"Inlocuitorii pentru cele cinci portofolii vor veni in mare parte din sfera independenta de partid pentru a evita conflictele si luptele interne intre pedelisti. Se asteapta ca nominalizarile sa fie propuse de Traian Basescu", au explicat sursele HotNews.ro

In interiorul Coalitiei exista tensiuni pe subiectul numirii unor noi ministri. Sursele HotNews.ro sustin ca remanierea a fost amanata pe fondul pretentiilor UNPR-ului.

Pe fondul cresterii numarului de parlamentari UNPR, Gabriel Oprea ar fi solicitat renegocierea functiilor in Guvern. "Oprea doreste sa devina sef la Interne si vrea pentru UNPR si portofoliul de la Externe. Pe fondul racolarilor parlamentarilor USL, Oprea a invocat ca are un numar mai mare de mandate in Parlament decat UDMR, si cere un al doilea minister", au declarat sursele citate.

Pretentiile lui Oprea nu au primit niciun raspuns pozitiv, presedintele Traian Basescu si premierul Emil Boc urmand sa gestioneze situatia la nivelul Coalitiei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4551 vizualizari

  • +3 (9 voturi)    
    Cred ca nu va fi nici un ACZ... (Luni, 3 octombrie 2011, 18:36)

    Falciparium [utilizator]

    Cred ca UNPR va furniza surpriza... Deja au "furat" o gramada de parlamentari... De primari ce sa mai vorbim, mai este 1 an pana la alegeri, transfera Oprea 3/4 din primari in UNPR (ma rog, vor candida din partea UNPR)... Cu Oprea la Interne... va lua UNPR peste 50%:))))
    USL va ramane tot in opozitie iar PDL va fi absorbit in UNPR...

    Iar de externe are nevoie ca sa-l scoata in fata pe Diaconescu, este nevoie de un prezidentiabil... Si intre Diaconescu si Antonescu... nu cred ca sta votantul prea mult pe ganduri, intre un om distins si serios (Diaconescu) si un chiulangiu (Antonescu)...
    • -1 (7 voturi)    
      Parlamentari: UNRP-31, UDMR-30 (Luni, 3 octombrie 2011, 19:38)

      Progresul Romaniei [anonim] i-a raspuns lui Falciparium

      Partidul progresistilor are 18 deputati si 13 senatori, in timp ce UDMR are 21 deputati si 9 senatori.

      Cum UDMR are deja 2 ministere, e nefiresc sa nu aiba si UNPR, partid care ofera PDL o sustinere parlamentara mai consistenta decat UDMR (care mai si pune frana pe multe propuneri de modernizare a Romaniei).

      UNPR cunoaste perfect, din interior, sistemul PSD din teritoriu, de aceea poate racola cu multa usurinta.

      Daca primarii racolati vor face campanie pt UNPR si daca in acelasi timp se va vota si pt legislative, atunci exista sanse reale ca primarii sa aduca acestui partid circa 1 milion de voturi (numai unii ca Piedone sau Ciuhodaru pot aduce impreuna 200.000 voturi !).

      Cred ca UNPR va avea 2 ministere pt ca cealalta varianta ar fi sa ramana si UDMR doar cu 1, ori liderii maghiari nu vor accepta nici calcati de tren, le e teama de ce va spune propriul electorat, curtat intens de PPMT lui Tokes.

      Care ministere?
      Diaconescu la externe ar fi o varianta rezonabila si nici macar PSD-ul nu-l va putea injura ca pe Baconschi.

      In rest depinde de presedinte, el are informatii mult mai precise decat oricare dintre noi si e obisnuit sa mute cu bataie lunga..
      • +1 (1 vot)    
        Sursa MIHAI 2: ”nici o remaniere” (Luni, 3 octombrie 2011, 21:08)

        MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui Progresul Romaniei

        Vrajeală mediatică.
        Si pe la televizor Lili si Corina au primit
        ordin sa ne agite cu acest subiect.
        Inutil - nu mai interesează pe nimeni.
      • -1 (1 vot)    
        aha (Marţi, 4 octombrie 2011, 8:50)

        cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui Progresul Romaniei

        tocmai ai institutionalizat racolarea pe care inainte o infierati la maxim. Dar ce spun eu.... E rau doar cand e vorba de altii.
        Ipocrizie pe toata linia.
    • +3 (3 voturi)    
      vrajeala ,paroles,paroles,nici o remaniere (Luni, 3 octombrie 2011, 19:51)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Falciparium

      Ialomiteanu are bugetul 2012 pe cap ,Igas este peste media generalilor UNPR,balconschi si tabara nu au probleme decat cu prostata...
      de cand vor papagalii media remaniere a trecut si vara asta ,iar Basescu ar face bine sa lase guvernul sa se faca ca lucreaza ,nu e treaba lui de mult,de cand il mintea Videanu cu gaska de la hidroelectrica -vezi presa acelor vremi !
      • +2 (2 voturi)    
        De acord ! (Luni, 3 octombrie 2011, 21:10)

        MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui Eneas

        Scuze pentru plagiat. Am citit postarea ta doar DUPE ce am comis-o
    • +3 (3 voturi)    
      / (Luni, 3 octombrie 2011, 20:06)

      tik [anonim] i-a raspuns lui Falciparium

      antonescu e un bidon gol de tabla gaurita ,face galagie dar nu e bun la nimic, dar si cristian diaconescu ala...nu are figura nici de presedinte de scara de bloc
    • +1 (7 voturi)    
      .... (Luni, 3 octombrie 2011, 20:44)

      taxi [anonim] i-a raspuns lui Falciparium

      sa-mi mie scarba de astia care scriu... sa nu-mi fie.... hai sa-mi fie.....daca starea de voma ar fi o stare neindusa atunci voi toti veti fi fost ..."aplecati". stiti care e diferenta dintre un tradator, adica toti unpr-isitii si un sarpe?.... sarpele are coloana vertebrala....sursa: wikipedia....si cei 7 ani de acasa...
  • -2 (4 voturi)    
    unul da,unul nu. (Luni, 3 octombrie 2011, 19:04)

    mircea [anonim]

    Oprea este bun la aparare.La interne nu cred ca se descurca.Diaconescu la externe ar fi o solutie mai buna decat Baconschi.Diaconescu este mai insistent si mai "cu picioarele pe pamant".Cineva zice de Diaconescu ca un viitor presedinte.Nu ar fi rau.
  • +5 (5 voturi)    
    remanierea (Luni, 3 octombrie 2011, 20:07)

    obs. [utilizator]

    Daca la ultima remaniere un cuvant important au avut liderii locali (parlamentari sau alesi locali) si rezultatele nu au fost tocmai bune,acum decizia apartine lui boc si basescu si cred ca vor apare figuri noi.UNPR nu poate pune conditii,ei pot avea o singura dorinta :coborarea pragului electoral.
    • 0 (4 voturi)    
      taman asta voiam sa zic si io (Luni, 3 octombrie 2011, 20:45)

      panfilica [anonim] i-a raspuns lui obs.

      adica, privind lista propusilor, observam ca toti sunt veniti pe apa remanierii.
      tabara, igas, ialomitianu, vreme vine, vreme trece..:-)

      nici cu tehnocratii n'a prea tinut.

      io zic sa'i puie la loc pe cei trei :-)
      da, altfel: videanu la interne, berceanu la agricultura si blaga la externe.

      pe oltean la comunicare sau comunicatii, ca e un bun comuncator.

      sa traiti bine, mai draga !
  • 0 (0 voturi)    
    Eu atat zic: Merita ! (Luni, 3 octombrie 2011, 20:59)

    Mos Teaca [anonim]

    ...
  • -1 (1 vot)    
    imi vine sa rad (Marţi, 4 octombrie 2011, 8:55)

    cosminrs [utilizator]

    Oprea la interne. Seful Mafiei personale a lui Nastase sa connduca Politia romana. Altfel spus stie foarte bine cum sa fure si sa manareasca ceva.
    Tot mai penibil devine acest guvern.
  • 0 (0 voturi)    
    Durere mare (Marţi, 4 octombrie 2011, 9:09)

    cititor [anonim]

    Cred ca pentru unii va fi durere mare. Vedeam acum cateva ore la tv cum un domn ministru ura unui mai tanar coleg la aniversarea zilei de nastere sa mai ajunga o data ministru, asa cum in tinerete si cel care facea urarea si-a dorit; si a mai ajuns !