UPDATE Conservatorii amana excluderea lui Tudor Ciuhodaru

de L.P.     HotNews.ro
Miercuri, 28 septembrie 2011, 12:11 Actualitate | Politic

Tudor Ciuhodaru
Foto: Agerpres
Dupa intalnirea tensionata a USL de la inceputul saptamanii, conservatorii s-au reunit miercuri in sedinta Biroului Politic pentru a discuta despre relatia cu liderii PSD si PNL. Potrivit presedintelui PC, Daniel Constantin pe agenda conducerii PC se afla si sanctionarea deputatului Tudor Ciuhodaru, care a votat cu Puterea la infiintarea Ministerului fondurilor europene. "Ciuhodaru ar putea fi exclus din partid pentru ca a fraternizat cu cei de la putere", au declarat surse din PC. La sedinta conservatorilor, in semn de reconciliere, este invitat si liderul PNL, Crin Antonescu.

UPDATE: Presedintele PC, Daniel Constantin a declarat la finalul sedintei Biroului Politic al PC ca partidul l-a mandat sa aiba o discutie cu Tudor Ciuhodaru, dupa care se va decide sanctiunea care ii va fi aplicata deputatului.

"Nu stiu daca Ciuhodaru a trecut la UNPR, eu vreau doar sa va spun atat: ca din punct de vedere personal sunt foarte dezamagit de atitudinea domnului Ciuhodaru, pe care l-am sustinut in toata aceasta perioada. Astazi va fi discutata si situatia dansului, a fost invitat si dansul la Biroul Politic, din pacate nu poate participa. (...) colegii care vor analiza actiunile pe care le-a avut in ultimul timp vor ajunge la o concluzie si vom decide astazi ceva fata de domnul deputat Ciuhodaru", a declarat Daniel Constantin.

Deputatul PC nu este prezent la sedinta Biroului Politic. Sursele citate sustin ca Tudor Ciuhodaru risca sa fie exclus din PC dupa ce, saptamana trecuta, a votat ministerul lui Orban si a avut mai multe intalniri la Guvern cu premieru Emil Boc si Gabriel Oprea. Ciuhodaru a explicat public ca discutiile pe care le-a avut cu membrii cabinetului Boc au fost legate stricte de proiecte  personale pentru Iasi.

Deputatul Ciuhodaru este cadidatul PC pentru primaria Iasi si totodata marul discordiei in USL, PSD si PNL intrand in conflict cu PC pe tema candidaturii acestuia. Conservatorii au declarat public ca Ciuhodaru va candida la Iasi separat de PSD si PNL. 

Deputatul Tudor Ciuhodaru a intrat in Parlament sub sigla PSD si, pe fondul conflictului cu social democratul Gheorghe Nichita, a parasit partidul, inscriindu-se in UNPR. Dupa cateva luni a plecat la PC.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1899 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    abia astept (Miercuri, 28 septembrie 2011, 13:44)

    MirceaA [utilizator]

    abi aastept sa-l vad pe Crin din nou printre fratii lui turnatori.
  • 0 (0 voturi)    
    tirania partidului (Miercuri, 28 septembrie 2011, 13:47)

    Iorgu [anonim]

    Interesant, desi e un fapt cunoscut, un membru de partid raspunde intai in fata
    partidului si daca mai e loc voteaza dupa cum ii dicteaza constiinta.
    Un deputat reprezinta cetatenii din circumscriptie si ar trebui sa voteze dupa vointa lor. In practica e marioneta partidului, partid condus de un pumn de oameni. Si uite asa democratia cu partide e plutocratie - democratia a catorva, putini, puternici si care pot controla mai multe partide.
    Noi oamenii de rand de ce am avea nevoie de partide? De ce nu un Parlament din independenti? Niciun partid nu ma reprezinta. Dar sunt cateva personalitati pe care le-as vota.
  • +2 (2 voturi)    
    DR.CIUHODARU.... (Miercuri, 28 septembrie 2011, 14:10)

    PRODAN I [anonim]

    .....este un oportunist foarte interesat de marire. Nu conteaza cu cine se aliaza , nu conteaza doctrina politica , numai marirea sa sa vina. Feriti-va de cei care isi doresc prea mult puterea.
    • -1 (3 voturi)    
      de curiozitate (Miercuri, 28 septembrie 2011, 14:56)

      gabi [anonim] i-a raspuns lui PRODAN I

      Il cunosti personal ? Ai stat de vorba cu el ?
      Ca altfel nu stiu de ce te hazardezi. Omul voteaza dupa constiinta lui si tu spui ca e oportunist.
      Eu cunosc mai multe initiative de ale lui - inclusiv cea cu etnobotanicele - care sunt pe placul meu si daca as locui in IS l-as vota. Nu acelasi lucru pot spune despre parlamentarii din judetul meu care nu ma reprezinta.
  • +2 (2 voturi)    
    dar (Miercuri, 28 septembrie 2011, 14:12)

    sir [anonim]

    asta nu era catindatul pc la iasi?acu-l da afara?ce lichele,ca sa se aranjeze cu mongolul psd si cu nesimtitul pnl il zboara pe ciumpalac desi era primul in sondaje la iasi.ptiu,fi-m-iar scarba de voi! taratoare!










    ,ce slugi,ce nevertebrate.
  • +2 (2 voturi)    
    deci,se pune problema...... (Miercuri, 28 septembrie 2011, 15:36)

    egroeg [anonim]

    excluderii dlui Cihodaru numai ca a avut curajul sa aprobe un proiect bun venit de la alt partid sau,mai exact,orice proiect venit de la putere trebuie respins chiar daca este bun.Aceasta este filosofia USL-PC SAU PNL SAU PSD.Si bat toba ca ei vor binele tarii.
    mare greseala ar face electoratul sa-i aduca pe ei la putere.
  • 0 (0 voturi)    
    Partidul si oamenii (Miercuri, 28 septembrie 2011, 18:23)

    Luke [anonim]

    In concluzie, Partidele ar trebui desfiintate si alegerile sa fie doar uninominale - asa stii ca daca votezi un om pentru ca gandeste ca tine o sa poata sa sustina convingerile tale mai departe in parlament.
    Daca nu, nu vad ce rost mai are sa punem oameni pe listele de alegeri. Sa punem doar numele partidului si gata. Ca doar cine nu spune ca ei, e dat afara.
    Iar astia care zic de el ca e oportunist ca a votat cum a votat sau ca a sarit dintr-un partid in altul - sigur e un soldat de baza al unui partid (sau un intoxicat de propaganda lor).
    Daca Ciuhodaru va candida independent la Iasi il voi vota cu siguranta. Trebuie doar sa se scuture de cei care vor sa ii sufle la ureche ce sa spuna.
    Problema desigur este propaganda si banii partidelor care il vor distruge.