Hunor Kelemen: Nu cred ca se va contura o majoritate pentru amendarea Constitutiei; UDMR vrea clarificarea articolului 1 in ce priveste sintagma de 'stat national'

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 27 septembrie 2011, 19:27 Actualitate | Politic

Presedintele UDMR, Hunor Kelemen, a afirmat marti ca Uniunea va sustine in Comisia pentru revizuirea Constitutiei, care a fost convocata pentru miercuri, amendamentele pe care le-a depus, precizand totodata ca nu crede ca se va contura o majoritate de doua treimi pentru amendarea legii fundamentale, transmite Agerpres.

"Noi am depus cateva amendamente, incepand de la primul articol si pana la ultimul. Si, sigur, vom sustine in Comisie (Comisia pentru revizuirea Constitutiei - n.r. ) aceste amendamente, dar important este ca in acest moment, din ce simt si vad eu, nu am impresia ca se contureaza o majoritate de doua treimi pentru amendarea Constitutiei. Noi, in continuare propunem clarificarea articolului 1 in ceea ce priveste doar sintagma de 'stat national' si nu celelalte prevederi sau celelalte aspecte. Discutam mult despre relatiile intre diferite institutii fundamentale, Parlament, Guvern, presedinte, atributiile Camerei si Senatului, in asa fel incat sa nu se suprapuna", a declarat presedintele UDMR.

El a precizat ca UDMR vrea sa se clarifice acele prevederi care, pana in prezent, sunt interpretabile.

"Noi am spus ca anumite chestiuni sunt, din punctul nostru de vedere, ok si altele nu. Nu vom sustine reducerea numarului de parlamentari, nu vom sustine Parlament unicameral", a raspuns Kelemen, intrebat in ce masura UDMR sustine proiectul de revizuire a Constitutiei, in forma prezentata si sustinuta de presedintele Traian Basescu.

Seful statului a trimis Parlamentului, pe 23 iunie, proiectul de revizuire a Constitutiei.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1074 vizualizari

  • +5 (11 voturi)    
    Românii vor (Marţi, 27 septembrie 2011, 20:01)

    nano2k [utilizator]

    Iar românii vor clarificari in legatura cu aceasta uniune udemerista: cum de o uniune care reprezinta max. 5% din populatie e mereu la guvernare?
    • +2 (4 voturi)    
      Cum de este UDMR la guvernare? (Marţi, 27 septembrie 2011, 22:00)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui nano2k

      Intreaba-l pe Antonescu.Daca nu-i drogat sau cu capsa pusa,poate isi aminteste cum au ajuns UDMR in guvernul Boc,cand aveau ocazia sa dispara din spectrul politic.In jocurile politice ale opozitiei PNL mi se pare mai vinovat decat PSD ,pentru unele brambureli politice din Romania.Sa speram ca electoratul roman va intelege si va sti sa sanctioneze aceste tradari ale interesului national.
    • 0 (0 voturi)    
      Partidul Conservă (Marţi, 27 septembrie 2011, 23:27)

      Sakura [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      Dar de PC nu eşti deranjat că este mereu în parlament, uneori la guvernare, deşi reprezintă pe nimeni şi nu face nici o fracţiune din pragul electoral?
  • -1 (3 voturi)    
    Din pacate, (Marţi, 27 septembrie 2011, 20:12)

    Colette [utilizator]

    Atata timp cat UDMR se va afla in pozitia de a-si negocia voturile pt. orice demers parlamentar, revizuirea Constitutiei, necesara si nici UDMR_istii nu neaga acest fapt, nu va putea sa fie votata! Ei vor continua 'santajul' cu art.1 - Romania, stat national si unitar' pana cand vor obtine ceea ce vor. Asa ca dl presedinte Basescu isi face iluzii, din pacate...asa cum isi face si cu minele, cu tot ce tine de crearea de noi locuri de munca, ca sa amintesc doar cateva probleme de actualitate. Guvernul Boc este rupt, asa cum este si PDL-ul, la fel de rupt de tot ce sugereaza Basescu ca ar fi bine sa se faca...Vor vedea in alegeri...Astept ceva nou, chiar si Alba ca Zapada lui Lazaroiu ar fi o eventualitate de vot pt cei care nu simt nevoia sa voteze cu USL.
  • +2 (4 voturi)    
    kelemen are probleme de interpretare (Marţi, 27 septembrie 2011, 20:16)

    visio [anonim]

    a notiunii de Stat national? sunt curios ce dileme va avea cand tarile vecine ungariei isi vor revendica drepturile teritoriale; udmr a obtinut cam tot ce se putea obtine cu pdl; la usl sunt prea multi pe ciolan; oricum, poate va face si udmr o pauza de guvernare, sa vada lumea din opozitiie...
  • +2 (4 voturi)    
    amenintarile obisnuite (Marţi, 27 septembrie 2011, 20:17)

    outside_the_wall [utilizator]

    Acum vreau sa vad daca partidele romanesti de la putere ca se vor uni cu cele din opozitie pentru a vota in acord cu interesul national, pentru revizuirea constitutiei. Dar tare cred ca ciolanul ramine pe primul loc si constitutia nu se va revizui, fiind blocata de catre UDMR. UDMR, ca de obicei, ori baga bete in roate, ori ameninta, ori se face frate si cu dracu' doar sa treaca puntea. Asa ajunge Romania sa fie condusa de un amarit de partid ilegal, care obtine doar 7% din voturi. Nu stim sa fim uniti, asta e adevarul. Daca e voie sa avem partide pe criterii etnice, atunci de ce sa nu avem un stat pe criterii etnice?
  • 0 (4 voturi)    
    anumite lucruri nu se negociaza (Marţi, 27 septembrie 2011, 20:25)

    maryus315 [anonim]

    Ar fi trebuit sa stie "domnii" din UDMR ca anumite lucruri nu se negociaza. mai ales cele obtinute cu sangele strabunicilor nostrii. Sau ma insel eu si strabunicii domiilor lor au facut tot posibilul pentru Romania si romani ?
  • -1 (3 voturi)    
    da... (Marţi, 27 septembrie 2011, 20:50)

    done [anonim]

    ... domiciliu permanent in Hungary nu vrea kelemen asta. poate acolo afla ce vrea omu' sa afle
  • 0 (2 voturi)    
    bravo UDMR!!!!!!!!! (Marţi, 27 septembrie 2011, 21:23)

    vio [anonim]

    strangeti-i cu usa si vor face cum vreti voi, ca si cu reorganziarea [r[usa de Basescu!!!!
    Si la fel cu Art 1 din Constitutie, aveti ocazia rara sa-l eliminati, oricum PDL face oricum cereti, ramanerea la guvernare este mai importanta decat amaratul ala de pct 1 din Constitutie, cui ii mai pasa de el cand e vorba de sandramaua de la guvernare care atarna mereu de UDMR???!!!
    Bravo UDMR, o sa mai reformam Romania cum vrea UDMR!!!!!!!!!!!!!
  • +3 (5 voturi)    
    U.D.M.R. (Marţi, 27 septembrie 2011, 21:37)

    adrian88000 [utilizator]

    Se comporta ca un partid anti-romanesc. Deci pentru ei nu are importanta ce s-a decis la Referendum. Ei au alte griji. Grija lor este ca Romania sa se numesca stat multi-national si sa tradeze interesele Romaniei (vezi performantele in acest domeniu ale ministrului mediului).
    Sper sa dispara acest UDMR si sa aiba si ungurii ,cum e firesc, partide cu doctrine diferite. Si daca au grija ca nu vor intra in Parlament , sa o lase mai moale. Exista o prevedere prin care oricare minoritate nationala e reprezentata. Si tatarii si lipovenii etc. Vor beneficia si ei de acesta predere , sa stea linistiti.
  • 0 (0 voturi)    
    ma bucur (Marţi, 27 septembrie 2011, 23:55)

    Lucianmotzul [anonim]

    Ca iar nu a_ti publicat ce am scris ,asta este Iliescu CIRPA KAGbista ,tradator de neam si tara ,criminal si cel mai mare manipulator nu va convine ,trebuia sa fie de mult in puscarie ..NU TRADATI TARA SI VOI <
  • +1 (1 vot)    
    Ma mira (Miercuri, 28 septembrie 2011, 10:49)

    banateanul. [utilizator]

    atitudinea U.D.M.R-ului,mai bine zis lu Kelemen Hunor ! In primul rand Art. 1 din constitutie, fiind membra uniuni-europene sintagma stat national nu mai are mare importanta. Iar parlament unicameral...........,Kelemen! HALGASSSS ! Veti avea atati reprezentanti si in parlament cat aveti acum 7% ! Aaaaaaa, ca veti avea mai putini trantori ? si celelalte partide vor avea mai putini,deci masura este egala pentru toate partidele, te rog inca odata HALGAS !