Adrian Nastase, scrisoare deschisa catre Bechtel: Daca nu lamuriti nici acum aceasta chestiune (...) chiar ati vrut sa furati

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 21 septembrie 2011, 11:35 Actualitate | Politic

Adrian Nastase
Foto: HotNews.ro / Victor Cozmei
Adrian Nastase cere Bechtel sa explice conditiile in care a fost semnat contractul pentru constructia autostrazii Transilvania afirmand ca, in caz contrar, compania americana "chiar a vrut sa fure".

"De sapte ani 'luam pumni in cap', eu si colegii mei de atunci, din cauza proiectului inceput cu voi si apoi suspendat, oprit, taraganat etc. Pentru niste bani - care mai mult nu veneau - ati decis sa taceti diplomatic. Si umilitor. Daca nu lamuriti nici acum aceasta chestiune inseamna ca nu aveti nimic de spus. Adica chiar ati vrut sa furati. Si atunci s-ar cuveni sesizat Parchetul General din Romania. Si Ministerul Justitiei, in SUA. Daca autostrada tot nu s-a facut, macar sa se faca lumina", scrie fostul prim ministru, intr-un editorial publicat de Jurnalul National.

In aceasta scrisoarea deschisa, care incepe cu formula "Draga companie Bechtel", Adrian Nastase spune ca de sapte ani urmareste "cu admiratie" tacerea diplomatica a companiei Bechtel.

Iata cele mai importante fragmente din scrisoarea deschisa a fostului premier:

  • Inca in campania prezidentiala din 2004, Traian Basescu v-a acuzat ca ati dat spaga, mie si PSD-ului, ca sa obtineti contractul pentru Autostrada Transilvania. Tacere.
  • E adevarat ca, in 2005, acelasi Traian Basescu l-a asigurat curajos pe George W. Bush, licurici-sef la acea vreme, ca totul e in ordine si sub control in problema autostrazii. Dar, dupa o vreme, ministrul Transporturilor va acuza ca ati semnat contractul cu 'dusmanii poporului'. Tot tacere.
  • Nu e mai putin interesant ca prima personalitate primita la Cotroceni de noul presedinte a fost, in februarie 2005 (!), Wolfgang Roth, vice-presedinte la Banca Europeana de Investitii. Acelasi Roth cu care pusese la cale mai multe proiecte pentru Bucuresti si cu care voia sa extinda colaborarea si in tara. In detrimentul altora, evident. La scurta vreme, contractul cu voi s-a suspendat sub suspiciune de spaga. Liniste din nou.
  • N-ati spus niciodata nimic si Traian Basescu s-a jucat cu tacerea voastra, in vreme ce voi va vedeati doar de interese destul de marunte. Adica sa puteti ciupi, cand si cand, niste bani de la Guvern, intre doua blocaje de finantare.
  • Ar fi trebuit sa vorbiti si sa reactionati, pentru ca stiti foarte bine ca aceasta autostrada era un proiect util, gandit cu buna-credinta, menit sa lege Romania de Occident.
  • Mai mult, a fost un proiect coordonat si cu Guvernul Ungariei, in asa fel incat sa scoata din izolare judetele Harghita si Covasna. Marko Bella stie bine toate astea. Dar tace si el. Poate si pentru ca, dupa 2005, a devenit un fel de prizonier de razboi al regimului Basescu.
  • Mai tineti minte inaugurarea celor 40 de kilometri din zona Cluj? Cu Radu Berceanu pe atunci ministru? Cand nu ne-ati lasat, pe mine si o delegatie PSD, sa vizitam tronsonul terminat? Dadea rau, poate iar mai intarziau niste bani de la Guvern.
  • Si totusi noi am ramas singurii care va aparau. Desi ma intreb foarte serios pentru ce?
  • Doar stiti bine ca pretul autostrazii s-a triplat din cauza suspendarilor si amanarilor, a conservarilor, a exproprierilor mai scumpe, a cimentului si betonului mai scump. Stiti si nu spuneti nimic.
  • E foarte clar ca pentru Statele Unite, in acest moment, scutul antiracheta e mai important decat autostrada contractata candva de Bechtel.


Citeste mai multe despre   




















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

20941 vizualizari

  • +66 (88 voturi)    
    Adriene (Miercuri, 21 septembrie 2011, 11:43)

    ady [anonim]

    retrage-te ..baga-ti capul in nisip de rusine..voi ati creeat statul mafiot si lucrati intens la aservirea lui catre Moscova...
    • +37 (41 voturi)    
      :)) (Miercuri, 21 septembrie 2011, 13:58)

      Adonis [anonim] i-a raspuns lui ady

      A-nebunit lupul!
      • +24 (26 voturi)    
        Acuma ... (Miercuri, 21 septembrie 2011, 18:33)

        juke [anonim] i-a raspuns lui Adonis

        Dupa ce s-a anulat contractul,a aparut si viteazul nasty :))
        • +14 (16 voturi)    
          Saracii de ei (Miercuri, 21 septembrie 2011, 20:36)

          Mircea [anonim] i-a raspuns lui juke

          Saracii de ei - au ramas singurii care sa apere pe Bechtel. Vai... sarmanii!
    • +41 (43 voturi)    
      EXACT (Miercuri, 21 septembrie 2011, 15:02)

      chris [anonim] i-a raspuns lui ady

      Exact asta au facut, au creat statul mafiot care functioneaza f. bine si acum.

      Pai au existat drumari care sa faca drumuri pana acum 1-2 ani??? Toti stiau deja reteta: licitau pe catva, putin, ca sa castige, taraganau, o-ndtindeau, intre timp puneau acte aditionale la contract prin care crestea valoarea, se mai faceau ca fac cate ceva... si apoi o luau de la inceput. I-a bagat in sperieti doar Boagiu, i-au pus sa lucreze pe bune, si ei, "saracii" nu erau pregatiti pt asta, regulile erau altele.

      Exact asa a fost si cu Bechtel, nimic altceva. Nu putea sa fie co-finantat de EU pt ca atunci s-ar fi verificat unde merg banii si cum, au crescut suma la nesimtire in timp ce nu faceau aproape nimic.

      In final Bechtel a iesit super-super-bine, pt ca banii primiti pana acum sunt cam pe nimic, doar ca acuma e doar pt o felie de tort, nu e pt tortul intreg. Si nu pot sa cred ca nu au contribuit la campania PSD o parte din banii incasati acolo, sorry, n-o sa cred niciodata altfel, orice mi-ar spune acuma bombonel. Mai bine ar tacea si sa se bucure ca nu infunda puscaria. Inca.
    • +28 (30 voturi)    
      Adrian Nastase (Miercuri, 21 septembrie 2011, 15:17)

      Andra [anonim] i-a raspuns lui ady

      De ce nu trimite scrisoarea direct la Bechtel, nu asa...scrisoare deschisa, ce sa spun, la care Bechtel nu e obligata sa raspunda.
    • +26 (26 voturi)    
      Nu intelege (Miercuri, 21 septembrie 2011, 16:14)

      Ciripoi Priboi [anonim] i-a raspuns lui ady

      Nu intelege ca de cate ori scoate capul se umple de rusine.Omul este terminat politic .Si babele la tzara stiu de el.Dar are tupeu.crede ca l-a uitat lumea.Numai ai lui la partid il mai totereaza ca are dosare despre multi.
      • -12 (18 voturi)    
        cred ca unii nu inteleg (Miercuri, 21 septembrie 2011, 17:22)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui Ciripoi Priboi

        Asta are cateva dosare ... sa zicem... ca are 4 case si o ferma de gaini. Dar astia de acum base, adriean, udrea cocos, fiicele lui base, etc. astia fiecare in parte au furat mai mult de 5 ori decat nastase. Ideea e ca basistilor aveti si voi bunul simt sa taceti ca sunteti mai rai decat aia. Psd-istilor gura ca va stiti pacatele, si pnl -istii ... tacere. Asa trebuie. Toti merita urcati la doi metri in tepe in Piata Victoriei.
    • +17 (19 voturi)    
      Hahaha (Miercuri, 21 septembrie 2011, 18:13)

      Valentin [anonim] i-a raspuns lui ady

      Se spunea - vremea cand am facut eu armata (obligatorie) - "nu-ti convine, scrie acasa!" cu un cinism subinteles. Acum se pare ca Adrian chiar face acelasi lucru, trist e ca e la propriu! Vrea sa spuna ca nu stia nimic. Prosti sunt cei care il mai baga in seama. In fine, toate-s noi si noi sunt toate! Spagile sa traiasca!
    • +2 (12 voturi)    
      interesant (Miercuri, 21 septembrie 2011, 19:08)

      ioang [anonim] i-a raspuns lui ady

      Aflu di comenntariul domnuluiAdy ca bechtel este o companie cu capital rusesc de la Moscova si inregistrata juridic in USA. Bravo! halal sa-ti fie,2 la geografie!
    • +18 (20 voturi)    
      flacara violeta e la DD (Miercuri, 21 septembrie 2011, 19:46)

      Garcea [anonim] i-a raspuns lui ady

      Cit tupeu are acest individ cu aspect de mafiot !
      Mai bine ar trimite o scrisoare inchisa de la Rahova.
    • -2 (4 voturi)    
      Mai bine scoate tu capul (Miercuri, 21 septembrie 2011, 20:48)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui ady

      de unde l-ai bagat, si incearca sa nu mai repeti ca ce auzi de la partid.
      Tot la sperietoare cu Moscova lucrati?
      si marmota???
  • +67 (77 voturi)    
    Curat (Miercuri, 21 septembrie 2011, 11:46)

    xolv [utilizator]

    Curat ca lacrima ca de obicei! O victima politica.
    • +35 (37 voturi)    
      Cur ajosul (Miercuri, 21 septembrie 2011, 14:57)

      ion ionescu [anonim] i-a raspuns lui xolv

      Da, stiind ca nimeni de la Bechtel nu va spune vreun cuvant despre spaga fara dovezi (si chiar daca ar fi ceva dovezi, tot n-ar zice nimic, pentru ca in SUA se pedepseste drastic darea de mita), Poponel se da curajos. Ii da mana sa guiţe, pana la aparitia vreunei telegrame Wikileaks sau vreunei stenograme dupa ceva interceptari telefonice si atunci se va da la fund.
      • +15 (15 voturi)    
        LA FUND (Miercuri, 21 septembrie 2011, 18:04)

        pointless man [utilizator] i-a raspuns lui ion ionescu

        se da tot timpul. Felicitari pentru titlul interventiei jocul cu spargerea cuvintului m-a uns pe suflet.
  • +9 (47 voturi)    
    NATO (Miercuri, 21 septembrie 2011, 11:46)

    cucurigu [anonim]

    Mai nea Adraiane, cum vrei tu sa spunem la "prostime" ca asta a fost conditia "licuriciului sef" sa va primim in NATO?
    Si mai sunt si astia de pe aici pe care voi ii numiti "regii asfaltului"... au ganduri de marire, vor sa devina "imparatii asfaltului" si inventatori ai unui nou tip de asfalt, cel care se topeste si dispare foarte repede sau asfaltul cu gropi autogenerate...
    Multumit acu'?
    Bechtel baftalo
    • +51 (55 voturi)    
      Nenea nastase, vezi ca nu te mai crede nimeni (Miercuri, 21 septembrie 2011, 11:50)

      zet [utilizator] i-a raspuns lui cucurigu

      Cu prostia asta ca autostrada transilvania a fost spaga pentru acceptarea in NATO. A fost spaga pentru buzunarele matale, si atat.
      Americanii cheltuie numai pentru NATO 10 miliarde de dolari la fiecare 8 zile, asa ca ce spaga puteam noi sa le dam ca sa ne accepte? 80 de miliarde, pentru 100 zile de functionare? kkt.
      Bechtel a fost o mare teapa trasa poporului roman de nastase (probabil spaga s-a ridicat la un numar format din 7 cifre) si de o companie americana. atat si nimic mai mult.
      Incredibil ce au pus botul romanii la abureala asta, ca americanii s-au bucurat la ceva maruntis si gata, ne-au primit in NATO. Daca ar fi asa simplu, ar fi in NATO toti arabii, chinezii, rusii, etc la ce mii de miliarde invart.
      • +1 (1 vot)    
        n-ai cu cine (Joi, 22 septembrie 2011, 14:20)

        dr gogu [anonim] i-a raspuns lui zet

        Din cate stiu eu (si tiu bine asta), pentru cauza ilicita, imorala, frauda sau in caz de infractiune, contractul se poate anula de instanta (nulitate absoluta, o poate invoca orice persoana interesata). Cum cauzele de mai sus, cel putin primele 2, sunt evidente, este necesar si suficient numai sa se vrea anularea, cu restitutio in integrum (restituirea banilor). La fel si in alte cazuri asa-zis "betonate", vz. ALRO etc, etc.
        Dar nu s-a vrut si nici nu se vrea. Toti sunt o apa si un pamant.
  • +46 (48 voturi)    
    draga adrian bombonel ..... (Miercuri, 21 septembrie 2011, 11:49)

    CATALIN [anonim]

    demersul tau pare unul just , dar lumea stie cine esti si nu ne pacalesti . daca erai cinstit te opuneai acestei nereguli cand ai fost premier nu acum cand a rasuflat afacerea si ai cheltuit spaga . PS : nu e frumos sa-ti torni parteneri . omerta chiar nu inseamna nimic pt tine ?! :)
  • 0 (38 voturi)    
    A2 (Miercuri, 21 septembrie 2011, 11:52)

    Americanul [anonim]

    La momentul acela s-a spus ca a acordarea acestei autostrazi a fost pretul platit de RO catre USA pt intrarea in NATO.
    Acum este pretul platit de USA pt radarul de la Deveselu!

    De ce ati tacut, pana acum dle Nastase ?! Considerand ca argumentele d-tra sunt solide ca se putea face A2 pana acum, cu costurile aferente, de ce nu ati comentat si actionat pana acum d-tra si PSD ?!, pt ca acum sunteti acuzati de spaga si ca nu ati aprobat nimic din masurile propuse de guvern pt ierirea din criza !!!!

    Stiti cate firme sau inchis din cauza ca s-a abandonat A2- Boc habar nu are ?!
    • +52 (54 voturi)    
      Da frate, asa-i!!!! (Miercuri, 21 septembrie 2011, 11:56)

      zet [utilizator] i-a raspuns lui Americanul

      Boc e de vina pentru mizeria Bechtel!
      Nastase semneaza un contract secret atribuit direct. Contrapartea contractuala (Bechtel) ne trage o mare ..ue, in 7 ani construieste 50 de km si primeste bani cat pentru 400. Contractul este beton armat cu fibra de carbon, daca ne trece prin cap sa il reziliem, tot il platim, dar Bechtel nu mai trebuie sa construiasca.
      Boc reuseste inimaginabilul: reziliaza contractul amiabil, fara penalitati.
      si vine nea "oua" de mai sus si zice ca Boc e de vina.
      Eu sper ca voi trai fericita zi sa il vad pe bombo acolo unde merita pentru cea mai mare teapa din istoria romaniei: in spatele unor gratii ruginite.
  • +26 (28 voturi)    
    Autostrada Transilvania (Miercuri, 21 septembrie 2011, 11:54)

    sorin [anonim]

    Vad ca habar nu are ca prin judetele Harghita si Covasna aceasta autostrada nu trece.. chiar le ocoleste...cat despre tacerea lui Adita de atatia ani sau contractul secret?
    • +9 (9 voturi)    
      judete mici (Miercuri, 21 septembrie 2011, 16:15)

      omucu [anonim] i-a raspuns lui sorin

      Harghita si Covasna sunt judete mici, plus ca tot pe vremea lui Nastase se discuta serios si de Tg-Mures-Iasi, care trecea prin Harghita, unindu-se la Tg-Mures cu autostrada Transilvania, deci scotea Harghita si Covasna. Din pacate UDMR-ul nu stie sa ceara decat invatamant in limba lor, nu si infrastructura pentru ungurii din Romania
    • +2 (2 voturi)    
      Trece pe aproape (Joi, 22 septembrie 2011, 0:22)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui sorin

      La Tg Mures mai exact, de unde daca mai citesti despre proiectele viitoare ar pleca spre Moldova (Iasi) o viitoare autostrada (probabil dupa 2020 in ritmul actual). Si culmea ala e declarat acuma segment prioritar (Campia Turzii - Tg Mures)...in loc sa lege cele 2 bucati care vor fi gata.
  • +25 (29 voturi)    
    Ginerica , ginerica ....! (Miercuri, 21 septembrie 2011, 11:55)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    Ginerica , ginerica ....!
    Nu mai are cine sa te protejeze ?!
  • +28 (34 voturi)    
    Aveti grija nea` Nastase! (Miercuri, 21 septembrie 2011, 11:55)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Americanii obijnuiesc sa inregistreze discutiile cand vine vorba de afaceri....nu aruncati cu ouale in cuibul de viespi! ;)
  • +35 (37 voturi)    
    Vorbiti?! (Miercuri, 21 septembrie 2011, 12:04)

    viu [anonim]

    Mai nea' Nastase.
    Bechtel tace ca sa vorbiti voi, PSD-ul. Voi trebuie sa spuneti ceva, nu Bechtel. Ascultam!
  • +40 (42 voturi)    
    mincionos jegos (Miercuri, 21 septembrie 2011, 12:12)

    DT [utilizator]

    Pretul betonului si al cimentului este mare doar in Romania, ciudat ca in alte tari bechtel construieste de 3-4 ori mai ieftin.
    Pretul autostrazii s-a marit asa mult pt ca contractul este facut in mod tendentios, cu americanii avand toate drepturile si mai ales fara a fixa preturi rezonabile si mai ales fara a da dreptul constructorului sa ridice preturile dupa bunul plac.
    Nu e vorba de nici o greseala, asa a fost facut in mode intentionat. Probabil e vorba de cea mai mare spaga din istoria Romaniei.
    Nastase ar trebui pus sa plateasca miliardele platite aiurea
  • +29 (31 voturi)    
    Adevarul sta in detalii (Miercuri, 21 septembrie 2011, 12:17)

    Tudor Bugetar [anonim]

    Sunt de acord cu utilitatea autostrazii. Advarat ca banii au venit pe bucatele. Adevarat ca tot romanul a vrut 200 Euro/mp despagubiri dar astea nu erau platite Bechtel-ului, erau separat. Si adevarat ca acest fost "prim" a aparat bechtel-ul - nu autostrada - mereu. Si nastase 7 case uita sa ne spuna in contract NU era specificat COSTUL autostrazii ci doar "preturi tinta" - ce dracu or fi alea ?
    • +13 (13 voturi)    
      Bechtel nu a lucrat (Miercuri, 21 septembrie 2011, 16:12)

      ENKADEVE [anonim] i-a raspuns lui Tudor Bugetar

      Turcii de la ENKA au lucrat la autostrada.Turci au facut toate manglele si le serveau facturile lui bechtel ca sa le plateasca.Bechtel le servea guvernului. Sa faca cineva un control la SC ENKA CONSTRUCTION AND DEVELOPMENT BV AMSTERDAM SUCURSALA CLUJ ROMANIA.Acolo sunt toate manglele.Compania ENKA din Turcia este implicata in deturnari de fonduri si contracte paguboase cu ststul turc la adpostul politicienilor corupti.A facut in Romania ce a facut is Turcia.ca a gasit cu cine.Offshorul din Amsterdam a lui ENKA este doar pentru inregistrarea fiscala de tvain Romania.In rest jaf curat cu materiale aduse din Turcia la preturi triple.Aici e coruptia.Ia sa vedem controleaza cineva ENKA si returnarile de TVA?
      • +9 (9 voturi)    
        Bugetaru' (Miercuri, 21 septembrie 2011, 16:52)

        Emil [anonim] i-a raspuns lui ENKADEVE

        nu intelege ca statul roman nu avea contract decat cu Bechtel. Si Bechtel RASPUNDE de toate subcontractarile.
        • +8 (8 voturi)    
          ce sa raspunde ? (Miercuri, 21 septembrie 2011, 17:35)

          Turcu incaseaza [anonim] i-a raspuns lui Emil

          ce sa raspunde ca el e cumparator de buna credinta.a cumparat de le enka ca necolaiciun la cfr cearceaf cu 3000 bucata. a platit omul cinstit si a servito guvernului ca atata costa.se plange lumea ca este scumpa autostrada? pai de ce nu cauta sa vada de ce este scumpa? ce a costat cat a costat?si o sa vada ca banii au zburat afara in offshoruri.ca daca erau cumparate aici se vedea .ce este scump?piatra,manopera,asfaltul,betonul? ce este scump? nu vezi ca nu zice nimeni ce este scump.
  • +35 (37 voturi)    
    nene adriene (Miercuri, 21 septembrie 2011, 12:21)

    adi [anonim]

    nene adriene, eu nu inteleg o chestie... tu zici ca ai incheoat afacerea cu autostrada bechtel cu buna credinta. la 19 milioane de euro kilometrul de autostrada? cind e alte tari din europa aceeasi bechtel lua 7 milioane pe kilometru pentru autostrazi taiate in munte, cu tuneluri de kilometri intregi si cu poduri? cum poti sa minti cu nonsalanta ca ai incheiat o afacere buna pentru romania? despre petrom ce mai spui? ca ai vindut cu buna credinta o companie de citeva miliarde de euro pentru doar 600 de milioane? unii politicieni nu stiu cind le-a apus steaua. daca tu crezi ca te mai baga cineva in seama, te inseli amarnic...
  • -25 (29 voturi)    
    test vot (Miercuri, 21 septembrie 2011, 12:21)

    votul in minus [anonim]

    vreau sa vad cate voturi iau:

    Jos Basescu si toti aservitii lui politici !!!!
  • -17 (23 voturi)    
    vot, v-ot, vo-t, v-o t (Miercuri, 21 septembrie 2011, 12:24)

    votul in minus [anonim]

    acum invers, sa vedem cate voturi iau:

    Basescu si PDL au reusit sa rezolve problemele pe care guvernarile anterioare le-au generat.
  • +24 (24 voturi)    
    Cat tupeu! (Miercuri, 21 septembrie 2011, 12:28)

    Alex [anonim]

    Citez:
    <i>"Doar ştiţi bine că preţul auto­străzii s-a triplat din cauza sus­pen­dă­rilor şi amânărilor, a conservărilor, a exproprierilor mai scumpe, a ci­mentului şi betonului mai scump. Ştiţi şi nu spuneţi nimic."</i>

    Aici le cam sugerati raspunsul sau mi se pare mie? :D E ca si cum ai intreba un elev la tabla: "cat face 2+2, hai ca doar stii bine ca 5" :-)

    Amanarile si taraganarile din cauza cui au fost? Din cauza celor interesati sa ia bani de pe urma lor, adica sa fure. Adica din cauza Bechtelului si a lui Nastase si a celorlalti din "gasca". Asa ca lasati va rog falsa revolta.
  • +22 (22 voturi)    
    LACOMIA si HOTIA (Miercuri, 21 septembrie 2011, 12:33)

    Stefan Nicolescu [anonim]

    Dl. Adrian Nastase, "nepotul" lu' " matusa Tamara", ar trebui sa taca si el, tot diplomatic. Ce Dumnezeu l-a luat gura pe din-nainte, sa vorbesca de funie in casa spanzuratului, ca usturoi a mancat, dar zice el (A.N.), ca gura nu-i miroase(pute) ... of, of, mai, mai ... Adrianeee ...
  • +23 (23 voturi)    
    Tare asta (Miercuri, 21 septembrie 2011, 12:37)

    Scippio [anonim]

    Dl Bombo trebuie in primul rand sa spuna el de ce a aceptat sa semnmeze un contract avand clauze atat de defavorabile statului roman!
    Intrebarile retorice catre americani nu-si au niciun rost, nu ne intereseaza viziunea lor pentru ca nu ei trebuiau sa apere interesele statului roman ci Dl Nastase. Nu e niciun secret, americanii au vrut sa faca profit cat mai mare, asta vrea oricine.
    Am putea accepta faptul ca incredintarea fara licitatie a acestui contract a fost pretul platit pentru integrarea in NATO, nu cred ca s-ar fi suparat nimeni pentru asta. Insa chestiunea fundamentala pe care trebuie sa o explice singur-singurel Dl fost Prim ministru Nastase este de ce a acceptat si clauze atat de catastrofale pentru stat la contractul in sine?
    Pentru ca acordarea fara licitatie e un subiect iar clauzele contractuale sunt alt subiect iar Dl Nastase le amesteca in mod deliberat. Iar explicatiile nu pot fi decat doua. Fie din coruptie fie din incompetenta crasa si prostie. (Fie ambele)
  • +27 (27 voturi)    
    Hahahaha!!! (Miercuri, 21 septembrie 2011, 12:37)

    George [anonim]

    hotul striga hotii!!! Pai mai tovarase Nastasepatrucase, cine naiba a incheiat contractul cu Bechtel in conditii extrem de daunatoare interesului national Romaniei???? Chiar matale cu "colegii" dumitale!!! Rusine hotule!
  • +22 (22 voturi)    
    Hotu striga hotii (Miercuri, 21 septembrie 2011, 12:43)

    Vizitiul [utilizator]

    De departe cea mai eficienta metoda de aparare :)
  • +21 (21 voturi)    
    tradatori (Miercuri, 21 septembrie 2011, 12:48)

    manuel [anonim]

    tradatori de tara pentru cativa dolari. mai aceti curajul a mai si vorbiti. huo!!!
  • +25 (25 voturi)    
    refuz (Miercuri, 21 septembrie 2011, 12:55)

    maria [anonim]

    eu refuz sa citesc absolut orice declaratie facuta de acest individ. zambesc amar numai cand ii vad poza in dreptul vreunui articol. Sper sa i se intoarca toate inzecit asa cum merita!
  • +23 (23 voturi)    
    Pentru cat nu pentru ce (Miercuri, 21 septembrie 2011, 13:03)

    Vlad [anonim]

    "Si totusi noi am ramas singurii care va aparau. Desi ma intreb foarte serios pentru ce?"

    Poate vb americanii cu prietenii lor elvetieni, sa le dea o situatie la zi cu toate conturile neamurilor si matusilor tale, atunci o sa primim impreuna raspunsul la intrebarea ta "pentru ce?" . Cred ca mai just era sa intrebi pt cat.
  • +27 (27 voturi)    
    Rusine.... (Miercuri, 21 septembrie 2011, 13:08)

    alex [anonim]

    Adrian Nastase esti un nemernic pt. ca ai ridicat coruptia la rangul de arta, in Romania, in timpul mandatului de sef al executivului!
    Ne spuneai, arogat, ca in Romania nu exista coruptie, iar daca vedem un corupt sa-l ducem de guler in fata justitiei ....PSD-iste.

    Este Base marinar, betiv, prost si cum il mai faceti dar nu este corupt ca si tine!!!!

    Rusine sa-ti fie!!!!
    • -15 (15 voturi)    
      chiar rusine... (Miercuri, 21 septembrie 2011, 13:52)

      terente [anonim] i-a raspuns lui alex

      Hai ca-i spus-o pana ai frant-o, ai frant-o rau de tot ! Nu esti singurul de pe-aici, se vede cu "ochiul liber", colorati in "pochiliu" pana la miros insuportabil!
      Si cea mai mare prostie "dar nu este corupt ca si tine!!!": putin corupt, mai putin corupt, corupt ... CE TAMPENIE! Parcul Bordei, terenurile Agronomiei, casa in Mihaileanu, "vanzari anterioare", mii de km de borduri etc. VERSUS "matusa Tamara" ?! Asta ptr. comparatie "corupt la corupt"
      Oricum ar fi, a accepta unul "mai putin corupt" contra unuia "un pic mai corupt" este O IDIOTENIE INFINITA!
      • +2 (2 voturi)    
        Un comunisti (Joi, 22 septembrie 2011, 9:36)

        Vlad [anonim] i-a raspuns lui terente

        Mai Terente, daca e sa pun o lista cu marile "privatizari" si tunuri postdecembriste nu am loc aici.
        Mars la cotet.
  • +23 (23 voturi)    
    las-o nene ca macane! (Miercuri, 21 septembrie 2011, 13:48)

    James Bond [utilizator]

    Dar pretul ierbii, dle Nastase? Bechtel insamanta iarba la pretul de 1.112 euro/ mp!!!!! Si pretul ierbii a crescut?

    http://www.evz.ro/detalii/stiri/cum-a-jumulit-bechtel-statul-roman-940623.html

    Fierul beton era importat din Turcia la 836 EUR / tona, pret mai mult decat dublu fata de cel de pe piata romaneasca 384 EUR / tona.
    Si exemplele pot continua...
  • -4 (12 voturi)    
    nu am pic de incredere in A. Nastase... (Miercuri, 21 septembrie 2011, 13:54)

    costica [anonim]

    PSD in frunte cu Iliescu si Nastase au distrus viitorul Romaniei in anii '90. D-aia nu am.
    In TB nici atat, cat a mintit TB nu cred ca l-a depasit nici un politician roman, Boc se apropie cumva...
    Dar, de data asta miscarea lui AN este fff inteligenta...
    Astept cu interes maxim reactia celor de la Bechtel!!!
    Oare ce vor spune, ca daca vor spune ceva s-ar putea sa avem surprize, oricum e ciudata declaratia Ambasadorului american cum ca Bechtel e fericita ca s-a reziliat contractul.... asa ceva inca nu am auzit, ca un contractant sa fie fericit ca a piedut un contract gras si in regula.....la fel de fericiti, a spus Ambasadorul sunt si romanii ca s-a reziliat contractul asta....... Dumnezeu mai intelege cum o fi....
    Si-atunci, de ce oare or fi atat de fericiti cei de la Bechtel ??!!!!
    • -4 (6 voturi)    
      asa o sa raspunda Bechtel... (Miercuri, 21 septembrie 2011, 16:30)

      vio [anonim] i-a raspuns lui costica

      ca politicienii nostri... o sa dea un raspuns din care o sa intelegi exact cat stii si acum!!!
      Fii linistit, vor ingropa povestea, a aranjat Basescu cu americanii si asta !!!!
      Nu vei afla mai multe, un raspuns facut de PRisti priceputi si gata.
  • +18 (18 voturi)    
    Doua fetze (Miercuri, 21 septembrie 2011, 14:12)

    Naiv [anonim]

    Ipocrizie.
    Bechtel, o companie privata, a facut marele "sacrificiu" de a semna un pagubos contract cu statul roman, plin de clauze incredibile. Saracul contribuabil roman! Munceste si plateste.
    Acum, tot voi ii plangeti "social" pe umar, de pauper ce este.
    Explica matale logic de ce s-a ajuns aici si mai lasa scrisorile deschise ca erai expert in contracte secretizate.
  • -11 (13 voturi)    
    Inteles (Miercuri, 21 septembrie 2011, 14:42)

    Emilion [anonim]

    Multi din cei care comenteaza aici nu prea inteleg ca contractul s-a semnat la un pret mult mai mic dar a fost umflat prin acte aditionale de regimul ulterior. nastase intr adevar nu e usa de biserica a fraudat si el pe ici pe colo si anume in partile esentiale insa daca ne limitam la subiectul de fata intrebarile lui sunt legitime asa ca mistourile postacilor de orice culoare nu isi au rostul. Bechtel are sansa sa raspunda si il ingroape pe nastase de ce nu o face?
  • +5 (11 voturi)    
    de (m)năstase nu s-atinge nimeni (Miercuri, 21 septembrie 2011, 15:02)

    radu [anonim]

    Adrian vorbeşte pentru că poate, pentru că e intangibil, pentru că i-am plătit noi factura pentru statutul său de semizeu. Adrian e frate bun cu mai-marii bechtel, aparţin deci aceleiaşi frăţii (skulls&bones, pentru cunoscători, cică level 13). Mă credeţi că nu va păţi nimik în veci vecilor?
    • +12 (12 voturi)    
      skulls&bones my ass (Miercuri, 21 septembrie 2011, 16:20)

      Scippio [anonim] i-a raspuns lui radu

      Lasa-ne frate cu maniile astea conspirationist oculte. Skulls& Bones este o "fratie" a studentilor din universitatile americane de elita din Ivy League.Ori Bombo n-a calcat pe acolo. El nu este decat un profitor fara scrupule din gasca fostilor nomenclaturisti si securisti securisti care au pus laba pe tara asta si si-au batut joc de ea dupa decembrie 1989 sub aripa lui Ilici si a tovarasilor de la Moscova.
  • +11 (11 voturi)    
    Buhuu (Miercuri, 21 septembrie 2011, 15:56)

    adip [anonim]

    A facut Adrienus "bubu"... ohh, sa-l pupe mama ca uite ce lacrimi de crocodil are...

    Io zic asa nea Adriene.... "Lasa-ne!!! Du-te.. Ascunde-te!!! Lasa-ne in durerea noastra si nu ne mai minti...
  • +11 (11 voturi)    
    Nastase sapte case si un drum infundat (Miercuri, 21 septembrie 2011, 16:07)

    MihaiG. [anonim]

    Ai trimis ziaristii sa-ti numere ouale, acum te faci ca iti numeri dusmanii?Mai bine spune cit ai primit comision pentru un drum neterminat. Ii suspectezi pe americani ca voiau sa fure? Tu esti singurul dovedit pina acum. Chiar nu pomenesti nimic de China?
  • +10 (10 voturi)    
    eu cred ca... (Miercuri, 21 septembrie 2011, 16:07)

    egroeg [anonim]

    Bechtel a vrut sa faca ,dar a fost bagata in vartelnita coruptiei de aia cu furatul...stii cumva,ca mare neispravit mai esti sa incepi sa dai din gura,cine a semnat contractul?
  • +14 (14 voturi)    
    Adriannastase stie ca Bechtel va tacea (Miercuri, 21 septembrie 2011, 16:11)

    bizonul [anonim]

    Adrian nastase stie f.f.f.f. bine ca bechtel nu va spune niciodata ca a dat mita lui nastase.

    Daca ar fi confirmat darea mitei, ar fi avut probleme in tzara lui si ar fi fost acuzat de coruptie.

    Asa ca smecherosul de nastase pe asta se bazeaza: pe tacerea de inteles a lui Bechtel. Chiar ne crezi pe toti prosti, nastase?
  • +9 (9 voturi)    
    afacerea - drumurile noastre toate (Miercuri, 21 septembrie 2011, 16:34)

    Cata [anonim]

    Domnul profesor critica destul de ironic afacerile companiei in RO, afacere care, mai pe romaneste, este o galaneala fara egal pe banii nostrii.
  • +11 (11 voturi)    
    4 case (Miercuri, 21 septembrie 2011, 16:58)

    Nastase 4 case [anonim]

    - Sa ne spuna Nastase de ce i se spune "4 case"
    - sa ne spuna de unde are atatia bani, case, masini, fiind bugetar in ultimii 15 ani cel putin.
    - sa ne spuna cand se rezolva dosarele de coruptie din vremea lui...
    - sa ne spuna unde sunt banii pt poriectul Drakula Park" la care a cumparat si el si alti fraieri actiuni...si parc...ciu ciu.
    - sa se uite in oglinda si sa taca. El, Voiculescu, Ponta, Iliescu, Geoana, Miki Spaga etc....daca au onoare.
  • +9 (9 voturi)    
    de ce nu lucreaza undeva? (Miercuri, 21 septembrie 2011, 17:14)

    Murat [anonim]

    Omul asta nu si-a gasit si el un rost?
    Sa se angajeze la un chiosc sau sa calatoreasca si el. Gata cu politica. Alta meserie
  • -8 (8 voturi)    
    Demers inutil (Miercuri, 21 septembrie 2011, 17:39)

    Gigi Kent [utilizator]

    Daca a fost ceva in neregula sau nu la semnarea contractului numai justitia poate dovedi. Deci un "autodenunt" al Bechtel ar ajuta dar e prea putin probabil. Fara un autodentunt justitia "independenta" din ultimi 7 ani nu a dovedit nimic.

    Cat despre partea "politica" nu ai cum sa combati ceea ce Basescu afirma de 8 ani incoace (fara dovezi, fara condamnari in justitie, fara nimic) decat afirmand acelasi lucru despre zonele lui "cetoase", cum ar fi "dosarul flota". Oricum exista 4 categorii de persoane si sunt clar delimitate fara treceri de-o parte sau alta. Cei care il cred pe unul si nu il cred pe celalalt, cei care ii cred pe amandoi si cei care nu cred pe niciunul. Personal tind sa cred ca amandoi sunt corupti.
    • +5 (5 voturi)    
      FLOTA ? (Miercuri, 21 septembrie 2011, 22:14)

      carat [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Intreaba-l pe Vacaroiu unde este si ce a facut cu banii, el era Premier cand s-a vandut.
      • -1 (1 vot)    
        Bechtel? (Joi, 22 septembrie 2011, 13:08)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui carat

        Intreaba-l pe Bush cine a luat spaga pentru contractul cu Bechtel ca el era presedinte SUA cand s-a semnat contractul.
  • +7 (7 voturi)    
    m-ai facut de ras nepoate... (Miercuri, 21 septembrie 2011, 19:56)

    matusa tamara [anonim]

    nu credeam ca o sa ajung ca si aici in ceruri sa-mi fie atata rusine ca am un asemenea nepot. Se pare ca ai intrecut orice limita nepoate.
    p.s. nici prin cap sa nu-ti treca cumva ca vei putea ajunge in Rai
  • +5 (5 voturi)    
    ne crede prosti. (Miercuri, 21 septembrie 2011, 20:58)

    misu [anonim]

    ne-a crezut prosti cu gogorita tamara.ce mai conteaza una.omul asta are un tupeu nemarginit.culmea e ca cei care au fost promovati de el au acelasi tupeu.prea plin de el.nu-si da seama ca este terminat.
  • +6 (6 voturi)    
    de cate ori il vad pe nastase (Miercuri, 21 septembrie 2011, 22:51)

    visio [anonim]

    imi amintesc de matusa tamara; deci, pentru a nu mai avea dubii sau orice alte indoieli de natura sa ma deruteze de la obiectul de studiu, voi atribui personajului nastase denumirea "Tamara"..sa fim odata clarificati asupra problemei...
  • +4 (4 voturi)    
    Socoteala (Joi, 22 septembrie 2011, 8:59)

    Luca [anonim]

    Socoteala dlui Nastase e simpla ce prost se baga in gura lupului si zice : da fraierilor, am dat spaga. Deci Bechtel nu poate iesi in fata sa spuna prin ce mijloace a obtinut contractul in timpul lui Nastase. Tupeu si abilitate.
  • +5 (5 voturi)    
    :)) (Joi, 22 septembrie 2011, 9:13)

    me [anonim]

    Nu pot spune decat penibil. Si ca unii imbatranesc urat.
  • -1 (1 vot)    
    Praf (Joi, 22 septembrie 2011, 10:12)

    ro [anonim]

    Unii vorbesc aiurea. praf....
  • 0 (0 voturi)    
    Autostrada Transilvania (Joi, 22 septembrie 2011, 16:40)

    Dedi [anonim]

    Nu stiu cine e vinovat de actuala stare a A3 (Transilvania) - Bechtel sau cineva din interiorul graniteleor. Stiu doar ca astept de ani buni ca inainte de moarte sa fac un drum pe A3 de la locuinta actuala la satul meu natal. Sunt complect dezamagit..
  • 0 (0 voturi)    
    Nu e FURT! (Miercuri, 28 septembrie 2011, 10:23)

    Mirciuc [utilizator]

    Nu e vorba de Compania in cauza, ci de indivizi din acea companie care erau vectori de transfer monetar in favoarea unor alti indivizi mai sus pusi.