VIDEO Radu Berceanu: Lazaroiu era un fel de Tata Omida. Orice atingere cu PDL era cah

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 18:52 Actualitate | Politic

Radu Berceanu
Foto: AGERPRES
Presedintele PDL Dolj, Radu Berceanu, a declarat sambata ca fostul ministru al Muncii Sebastian Lazaroiu, revocat din functie vineri, era "un fel de prezicator in politica, un fel de Tata Omida, ostentativ de independent", transmite Mediafax. Berceanu a spus ca Lazaroiu a facut o serie de gafe prin declaratiile despre PDL, mentionand ca acesta trebuia "taxat" la un moment dat.

"Era un fel de prezicator in politica, un fel de Tata Omida, ostentativ de independent. Si asa..., cah - orice atingere cu Partidul Democrat era o mare problema", a declarat Berceanu, cu o mimica sugestiva.

Vineri dupa-amiaza, premierul Emil Boc a inaintat presedintelui Traian Basescu cererea de revocare a lui Sebastian Lazaroiu si inlocuirea lui cu Sulfina Barbu. Ulterior, Basescu a semnat decretul de eliberare din functie a lui Lazaroiu si decretul de numire in functia de ministru al Muncii a Sulfinei Barbu.

Reamintim ca Lazaroiu a declarat joi intr-un interviu pentru Gandul ca Dinu Patriciu are usa deschisa in PDL pentru a lucra la proiectul de coagulare a fortelor de centru dreapta.  Democrat liberalii s-au aratat deranjati de invitatia lansata lui Patriciu iar secretarul general al PDL, Ioan Oltean, a declarat ca Lazaroiu recidiveaza nepermis de mult si ca ar trebui sa tina cont ca a fost pus in functie de partid.

Lazaroiu, fost consilier prezidential, este considerat un apropiat al presedintelui Basescu.



Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

2356 vizualizari

  • +14 (22 voturi)    
    Daca apar asemenea reactii... (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 18:55)

    A9 [utilizator]

    ... inseamna ca baronii PDL, chiar se temeau de Lazaroiu!

    E mult mai bun decat credeau ei. Imi pare bine ca oamenii au vazut cine intra in lupa si cine sta pe margine si-si da cu parerea.

    Baronii PDL, ar face bine sa le intre in cap ca nu mai merge cu galetusa si punguta plina de malai, nu asa evoluam. Daca nu schimba discursul, vor pierde alegerile! Numai pentru faptul ca-l ataca in asemenea hal pe Lazaroiu, eu nu-i mai votez.
    • -5 (15 voturi)    
      Ba'i votezi, ca esti un pedelist adevarat (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 19:13)

      Lois [anonim] i-a raspuns lui A9

      ...
      • -1 (7 voturi)    
        Corec'! (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 19:50)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Lois

        ...
      • +1 (5 voturi)    
        Zise PSD-istu'.. (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 20:57)

        Alius [anonim] i-a raspuns lui Lois

        .. din fundul gropii...
      • 0 (4 voturi)    
        Nu-i mai votez! (Duminică, 18 septembrie 2011, 9:05)

        A9 [utilizator] i-a raspuns lui Lois

        Merg pe mana lui Base si a lui Lazaroiu. E bine?

        Cu PDL, am votat pentru ca l-au sustinut pe Base.
        Sub nici o forma nu voi vota cu usl.
    • +5 (5 voturi)    
      reactii, reactiune.. (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 19:20)

      panfilica [anonim] i-a raspuns lui A9

      interesant ca toate criticile asupra dlui lazaroiu vin dintr'o anume ..aaa...parte a pdl.
      vocalize au facut, foaieverde, tov.oltean, iar acum, marele fost, radu l'a chemat.
      inainte de congresul pedelist, toti acesti domni tovarasi intrau in clasa mamutilor, al caror fruntas de frunte era blaga vasalie dela vama.
      cei mai fideli fesenisti ai pdl.
      oltean a sucit macazul, s'a trecut la tabara boc si'a prins un post de manevra.
      la fel si frnuzaverde foaielata.
      de radu, nu'i cazul s'o mai lungim.
      iaca, cei crezuti ca dusi, sunt tot ei. nu in frunte, nu direct la hotarari, ci dau "consultatii" lui boc.
      singura nedumerire este legata de inteventia lui voinescu, pe care n'o inteleg.
      ca dna sulfina avea nevoie de o alta functie, pentru a o elibera pe actuala, vizata de doamna de fier...
      ma rog, speculatii...
      dar, unde nu'i foc, nu ies fum.
      asteptam declaratiile d-lor adrieian si vasalie.
      asa se face reforma fesenista a pedeleului.
      ;a vremuri noi, tot noi !
      • +1 (3 voturi)    
        Sulfina, inodora-incolora. (Duminică, 18 septembrie 2011, 9:08)

        A9 [utilizator] i-a raspuns lui panfilica

        Neam de sluga!
        Cum sa nu-ti placa Vass si Udrea? Astea doua au draci in cur..se misca!!! Sulfinica e prea ascultatoare.
    • +3 (3 voturi)    
      mai traieste Bercovici? ia uite frate ... (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 19:22)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui A9

      bercovici-Comision ,videanu -Varza ,blaga-Imprumut..ce mai cauta astia in politica PDL?
    • +2 (8 voturi)    
      Nu stiu ... (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 20:32)

      Doc [anonim] i-a raspuns lui A9

      ... daca esti prea credul sau prea optimist.

      Dar ce se incearca este un truc ieftin.

      1. Lazaroiu este dat afara.
      2. PDL il injura la greu. "Baronii" la fel.
      3. Lazaroiu isi face partid "reformator".
      4. Cei ce sunt dezamagiti de PDL dar totusi vor sa voteze un program de dreapta il voteaza pe Lazaroiu. Si uite asa Base si oamenii lui mai castiga cateva voturi...

      Pe mine, personal, ma lasa rece manevrele acestea penibile. Pot sa ii asigur pe toti stimabilii nostri politicieni (fie ca sunt PDL-ist, USL-isti, PRM-isti, sau alb_ca_zaPD-isti) ca voi participa, cu SIGURANTA, la urmatoarele alegeri si nu ii voi vota pe NICIUNUL din ei.

      Vreau ca nenorocitii astia ce si-au batut joc de noi timp de 20 de ani sa plece. Si sa lase in chinurile noastre. Vreau sa stie de frica. Vreau un electorat capabil sa ii taxeze atunci cand o merita.
      • 0 (2 voturi)    
        trucul ieftin voturi aduce (Luni, 19 septembrie 2011, 12:39)

        justin [utilizator] i-a raspuns lui Doc

        Ai nimerit-o cu trucul respectiv. Este exact ceea ce se incearca. Si prinde bine la naivi.

        Ceea ce nu pot fi de acord cu tine este sa nu mergi la vot, fie si pentru a-l invalida. Daca nu o faci, nu vreau sa te aud ca vrei "ca nenorocitii astia ce si-au batut joc de noi timp de 20 de ani sa plece". Numai tu poti sa ii faci sa plece, prin votul tau.
  • +10 (14 voturi)    
    complet inexact (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 19:08)

    constantin [anonim]

    Lazaroiu a fost un ministru cu personalitate pregnanta nu argat sau pupatori de funduri cum se doreste intr-un partid mare. Ce ar trebui sa inteleaga liderii PDL-ului ca fara forte proaspete nu mai au nicio sansa.
    Ce face domnul Berceanu acum este foarte urat. Este just ca are motive sa fie invidos dar atacul fraticid cand Lazaroiu este demis este reliefant pentru calitatea umana.
    • +5 (5 voturi)    
      Curat reliefant ! (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 19:25)

      Talmacean [anonim] i-a raspuns lui constantin

      ...
      • +2 (2 voturi)    
        Nu doar reliefant,... (Duminică, 18 septembrie 2011, 7:22)

        TK9 [utilizator] i-a raspuns lui Talmacean

        ... ci si fraticid. Chiar daca just.
    • +2 (4 voturi)    
      acu' sincer... (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 21:00)

      costica [anonim] i-a raspuns lui constantin

      chiar credeai ca PDLeii sunt altfel decat ceilalti politicieni romani??
      Eu nu cred deloc, dimpotriva ...
      Li se falfaie politicienilor romani, de la toate partidele romanesti, de ceea ce inseamna responsabilitate, competenta, profesionalism, fair-play, poporul roman si alte farafastacuri de care nici macar in perioadele electorale nu sunt preocupati... pungile portocalii sau verzi(tot un drac!!) e ceea ce-i preocupa in perioadele electorale si ATAT.
      Declaratiile lui Lazaroiu de la Scoala de vara a tinerilor PDListi i-au jignit tare..
      Este un articol pe Ev zilei si in subsol sunt altele care explica reactia durilor din PDL care l-au fortat pe Boc sa-l demita.
    • +3 (3 voturi)    
      Hehe (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 21:47)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui constantin

      Reliefant = relevant ?
    • +3 (3 voturi)    
      Istoria e plina de acte fraticide, (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 21:47)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui constantin

      astfel de caractere au sanse mai mari sa ajunga la putere.
  • -2 (2 voturi)    
    Lansare pt prezidentiale (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 19:45)

    sdajkviuqce [utilizator]

    E valoros Dl Lăzăroiu și tint să cred ca situatia creata il ajuta. Plus banii lui Papriciu probabil . Oricum joacă tare, poate mai tare decât a făcut-o Băsescu.
    Succes!
  • 0 (6 voturi)    
    Lăzăroiu a vrut ca Ministerul (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 21:04)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    Lăzăroiu a vrut ca Ministerul să nu mai dea pomeni electorale !
    Iar voi l-aţi dat jos !
    • +2 (4 voturi)    
      Zau? (Duminică, 18 septembrie 2011, 9:10)

      A9 [utilizator] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

      Pomeni electorale??? Pai cand a zis ca cine are un venit de 800 ron, e bogat, asta insemna ca voia sa dea pomeni sau sa taie pomenile??

      Tu nu vezi ce aiureli spui?
  • +2 (4 voturi)    
    Berceanu cu Delta-Planu ! (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 21:06)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    Berceanu cu Delta-Planu !
    Din pacate in afara de un discurs sfatos de om suficient Berceanu nu a facut in politica decat pentru sine si familia sa !
  • +2 (2 voturi)    
    Pizza Afumicata (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 21:50)

    dookuhaka [anonim]

    Cah Berceanu, Cah Olteanu, Cah Preda ... Un fost votant PDL
  • 0 (4 voturi)    
    Hopa! A aparut si Berceanu... (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 22:24)

    Colette [utilizator]

    Au inceput sa scoata capul 'greii' din PDL, pusi pe tusa de presedintele Basescu si de cei care au incercat sa reformeze ceva in acest partid. Daca au prins glas, e clar...PDL nu se va reforma nici macar acum, o sa intre in alegeri la fel ca partidele din USL, cu ochii dupa mita electorala si alte mijloace mai putin ortodoxe. Lazaroiu a avut dreptate in tot ce a spus despre PDL si asta l-a costat scump. Dar poate tot raul spre bine: asa o sa apara si Alba ca Zapada, mult asteptata de cei care nu mai au asteptari de la actuala clasa politica din Romania si vor un partid adevarat de dreapta!
    • 0 (4 voturi)    
      Alba ca Zapada este o iluzie! (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 23:28)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Colette

      Politicienii sunt oameni, ca mine si ca tine.II vezi in negru pentru ca, spre deosebire de alte meserii, in politica avansezi mult mai repede daca te folosesti de defecte... ale tale si, mai ales, ale celorlati.
      • +3 (5 voturi)    
        Imaginea asta idilica e ireala... (Duminică, 18 septembrie 2011, 0:31)

        Colette [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

        Politicienii sunt oameni peste tot in lumea asta larga, si cu toate astea printre ei au fost si sunt destui care se gandesc nu numai la ce afaceri cu statul sa mai fac prin firmele mele si ale familiei mele, spre exemplu!Corupti sunt peste tot numai ca acolo mai functioneaza un cod al onoarei: esti prins, demisionezi! La noi nu se lasa dusi nici cu DNA-ul, vezi cu cat tupeu a reapart PSD-isul Voicu in Senat! Asa ca imaginea asta plina de intelegere fata de defectele lor las-o jos, ca nu tine! Eu si altii ca mine, plini de defecte, stam in banca noastra si ne facem treaba, fiecare asa cum poate, nu alergam dupa afaceri, beneficii si nu votam legi in folosul nostru sau al partidului din care facem parte si care ne-a propulsat in functii... In fine, sunt multe de spus, oricum imaginea asta idilica e sifonata de mult!
  • +1 (7 voturi)    
    D-le Berceanu (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 22:44)

    valexandru [anonim]

    mergeti inapoi de unde ati venit.

    Lazaroiu este cosmarul vostru.
  • +2 (2 voturi)    
    berceanu (Duminică, 18 septembrie 2011, 8:36)

    sir [anonim]

    este un om scarbos si periculos!la el totul este vendeta .feriti-va de el!
  • 0 (2 voturi)    
    frumos (Duminică, 18 septembrie 2011, 9:09)

    fara [anonim]

    hai, ba, ca lazaroiul e gluma proasta in politica, ipocrit ca toti ceilalti... desi critica nepotismul si relatiile in angajarile din minister, primul lucru care l-a facut ca ministru a fost sa-i aduca consilieri pe blugatii lui.. il chema pe patriciu in pdl sa mai fure vreo 100 milioane euro de la stat..
  • -1 (3 voturi)    
    un sincer bravo lui Boc (Duminică, 18 septembrie 2011, 9:32)

    gimini [utilizator]

    Bravo, Boc! E prima oara cand ma vad obligat sa-i zic "bravo" lui Boc, dar o fac cu toata sinceritatea. Demiterea acestui schizofrenic e cu adevarat un lucru bun. Lasa ca baiatu', daca e asa de valoros, intra pe Ejobs si-si gaseste rapid un job la valoarea lui care este. Daca nu, baga somaj la ministerul pe care tocmai l-a parasit si asteapta vremuri mai bune pentru nebune!
  • +2 (2 voturi)    
    Interesant CV-ul lui Berceanu !? (Duminică, 18 septembrie 2011, 11:11)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    Interesant CV-ul lui Berceanu !?
    La activitate profesionala scrie despre activitatea in parlament, functii in partid ?!
    Dl Berceanu este absolvent al Fac. Aeronave, specialitatea...?!
    http://www.raduberceanu.ro/curriculum-vitae.htm
  • +2 (2 voturi)    
    bercea recunoaste (Duminică, 18 septembrie 2011, 13:37)

    woe [anonim]

    ca lazaroiu a fost impus de basescu impotriva vointei PDL. Mi-e din ce in ce mai greu sa accept ca-s parte a unei societati ale carei valori conducatoare sunt oameni precum basescu, udrea, boc, sulfina, ponta, antonescu, diaconescu, voiculescu. Probabil asta din cauza ca am cunoscut si romani de valoare. O sa fie vai de capul tarii asteia.