VIDEO Boc i-a inaintat lui Basescu cererea de revocare a lui Sebastian Lazaroiu din functia de ministru al Muncii si inlocuirea lui cu Sulfina Barbu

de Red. Stiri     HotNews.ro
Vineri, 16 septembrie 2011, 17:06 Actualitate | Politic

Sebastian Lazaroiu si Alba ca Zapada
Foto: Facebook
Premierul Emil Boc a inaintat presedintelui Traian Basescu cererea de revocare a lui Sebastian Lazaroiu si inlocuirea lui cu Sulfina Barbu, informeaza Guvernul intr-un comunicat remis redactiei HotNews.ro. Reamintim ca Lazaroiu a declarat joi intr-un interviu pentru Gandul ca Dinu Patriciu are usa deschisa in PDL pentru a lucra la proiectul de coagulare a fortelor de centru dreapta.  Democrat liberalii s-au aratat deranjati de invitatia lansata lui Patriciu iar secretarul general al PDL, Ioan Oltean a declarat ca Lazaroiu recidiveaza nepermis de mult si ca ar trebui sa tina cont ca a fost pus in functie de partid. Lazaroiu, fost consilier prezidential, este considerat un apropiat al presedintelui Basescu.

UPDATE (18.00): Presedintele Traian Basescu a semnat decretul de eliberare din functie a lui Sebastian Lazaroiu si decretul de numire in functia de ministru al Muncii a Sulfinei Barbu, dupa cum arata un comunicat postat pe site-ul Administratiei Prezidentiale

Lazaroiu, fost consilier prezidential, este considerat un apropiat al presedintelui Basescu.



Sebastian Lazaroiu este cel care a lansat ideea unei miscari populare mai ample. In urma cu un an Sebastian Lazaroiu vorbea despre posibilitatea aparitiei unui nou partid pe esicherul politicii romanesti denumit generic Alba ca Zapada. In august, Lazaroiu, intr-un interviu acordat Hotnews.ro, a reformulat si a anuntat ca se pregateste un proiect de proportii mari care sa coaguleze toate fortele de centru dreapta din Romania.

Codul asistentei sociale a fost amanat in Senat saptamana trecuta din cauza absentei parlamentarilor Puterii. Lazaroiu a reusit sa obtina un raport favorabil la comisia de Munca din Senat pe proiectul Codului insa la sedinta din plen dezbaterea acestuia a fost amanata din lipsa de cvorum.

Ce au declarat vineri fruntasi din PDL despre Lazaroiu

Ioan Oltean, secretar general PDL: "Ii face placere sa se numeasca ministrul Muncii, dar este ministrul Muncii in Guvernul Boc, iar Guvernul Boc este format in marea majoritate din membri PDL. Nu i-a cerut nimeni sa se inscrie in PDL, dar nici nu putem permite ca domnia sa sa faca afirmatii iresponsabile. Domnia sa se crede, stiu eu, noaptea analist politic si dimineata ministru". (agentia Mediafax).

Sever Voinescu, vicepresedinte PDL: "Ideea ca Dinu Patriciu sa se alature PDL si sa lucreze la proiectul de coagularea a polului de centru dreapta mi se pare absurda si cred ca inteligenta combinatorie a domnului Lazaroiu ne pune adesea in situatii suprarealiste. Politica se face intr-un partid oricare ar fi el si, cu un minim de loialitate fata de cel partid. In ultima perioada a aparut o mica categorie de oameni, in paranteza ma refer la faptul ca numarul acestor este mic, care anunta fel de fel de combinatii si prorociri pentru a face prima pagina in ziare, fara sa se gandesca prea bine la consecintele profunde pe care acest gen de declaratii le pot avea". (Hotnews.ro)

Sever Voinescu, purtatorul de cuvant al PDL, pentru Mediafax: "Primul-ministru Emil Boc a luat această decizie după consultarea conducerii partidului , consultare care a avut loc pe parcursul zilei, şi urmează să vedem dacă preşedintele acceptă propunerea pe care premierul o face".

Cine este Sulfina Barbu:
  • Nascuta la 9 martie 1967, Sulfina Barbu este de profesie inginer, ea absolvind, in anul 1990, Facultatea de Geologie şi Geofizică din cadrul Universitatii Bucuresti.
  • Sulfina Barbu ar putea ajunge pentru a doua oara la conducerea unui minister, dupa ce, in perioada 2004 - 2007, a condus Ministerul Mediului si Gospodaririi Apelor, in Guvernul Tariceanu.
  • Sulfina Barbu este in prezent deputat PDL si conduce, din anul 2008, organizatia de femei a Partidului Democrat Liberal.
  • Ea conduce si Comisia de Administraţie Publică, Amenajarea Teritoriului şi Echilibru Ecologic din Camera Deputaţilor.
  • Sulfina Barbu s-a numarat printre numele vehiculate pentru a prelua Ministerul Muncii si in perioada aprilie-mai anul acesta, dupa demisia lui Ioan Botis si inaintea numirii lui Sebastian Lazaroiu.
  • Presedintele organizatiei de femei a PDL declara, la RFI, dupa numirea lui Sebastian Lazaroiu la conducerea Ministerului Muncii: "Eu cred că este un câştig pentru partid, având în vedere că PDL a reuşit să atragă şi specialişti şi oameni care au intrat în politică din societatea civilă. Este un câştig pentru PDL, este un câştig pentru Guvern, pentru că vine din societatea civilă, este un tehnocrat şi sunt convinsă că va duce la bun sfârşit acest mandat pe care şi l-a asumat".
  • Vezi aici CV-ul Sulfinei Barbu.
























7339 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    Praf in ochi (Vineri, 16 septembrie 2011, 17:15)

    StefanB52 [utilizator]

    Se pregateste terenul pentru Alba ca Zapada, alba-alba de tot.
    • -11 (13 voturi)    
      usl (Vineri, 16 septembrie 2011, 17:23)

      jean [anonim] i-a raspuns lui StefanB52

      Lazarescu s-a dat cu uselistii
      d-aia a fost demis
      a fost cumparat de voiculescu
      • -1 (1 vot)    
        esti, culmea, pe aproape ! (Vineri, 16 septembrie 2011, 20:12)

        Cetateanul anonim [utilizator] i-a raspuns lui jean

        Face pe dizidentu si-si vede de constructia barcii de salvare pentru...portocalii.
        Lumea, crezand ca nu mai este cu astia, o sa-i voteze partidu' ala nou, Miscarea Populara sau cum abotezat-o base si a inregistrat-o baseasca junioare...
        Surpriza care vine dupa aia este ca sunt tot aia da' cu alta culoare.
        Tzeapa !
        Bag seama ca electoratu' ametzit roman este masochist, ca si-o tot ia si nu se satura....
    • -2 (14 voturi)    
      Exact ... (Vineri, 16 septembrie 2011, 17:27)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui StefanB52

      ... trebuie (de ochii prostimii) separate cumva lucrurile. Cine e anti guvern sa nu mai voteze cu USL-ul ... ci cu Alba ca Zapada. Fraierii sa puna repede botu' ...
    • +3 (15 voturi)    
      E cam grea, nu si frumoasa... (Vineri, 16 septembrie 2011, 17:50)

      Porumbelul Pacii [anonim] i-a raspuns lui StefanB52

      ...viatza de postac oranj-verde

      Iote la ei cum tac toti.

      Poate se ndura Carmaiul
      si le da un o lamurire ca sa stie pe cine injura
      pe Lazaroiu sau pe Boc.

      Ca aia cu Jos USL nu se potriveste neam
      cutremurului din Japonia
      • +2 (12 voturi)    
        E nu se potriveste....? (Vineri, 16 septembrie 2011, 17:58)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Porumbelul Pacii

        Uite la jean mai sus cum a gasit tot USL-ul vinovat :))
      • -2 (12 voturi)    
        In curand, (Vineri, 16 septembrie 2011, 18:04)

        Jar [anonim] i-a raspuns lui Porumbelul Pacii

        vei intelege si tu cat de bun a fost Boc ca prim-ministru.Lazaroiu mi-e mai simpatic chiar si decat Basescu...
        Iar postac....cine zice ala e.
  • +2 (20 voturi)    
    boc, treci la loc! (Vineri, 16 septembrie 2011, 17:17)

    Mazeta [utilizator]

    Lasati omul sa isi faca treaba! nu a avut timp sa isi afirme programul deformist. Pdl are nevoie de persoane ca Lazaroiu, tocmai scapate de la casa de povesti. Sper ca pres Basescu sa isi apere numirea, ca il reprezinta intru totul.
    • -1 (9 voturi)    
      heh (Vineri, 16 septembrie 2011, 18:02)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Cred ca e prima masura a lui boc pentru care pot sa il laud. Astfel de specimene gen lazaroiu fac rau intregii societati, mai ales in functie de conducere.

      Spune-mi te rog care treaba o facea lazaroiu? Eu personal, in afara de politizarea si analiza fiecare miscari de pe scena politica nu am vazut nimic de la el. NIMIC!

      Din pacate cred ca nu va fi demis. Este urmasul creat dupa chipul si asemanarea lui base.
    • +3 (7 voturi)    
      lazaroiu este un tovaras de drum (Vineri, 16 septembrie 2011, 18:04)

      panfilica [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      daca cineva isi mai aduce aminte...

      aste este proba, tehno vs. pdl.
      cam asa ar fi tratat un guvern tehno, de alde oltean, igas, falca si alte fetze alese ale pdl.
      boc, s'a consultat, my arse.
      probabil ca marii de partid, cei care l'au "ajutat" pe boc la congres (ca sa fie reales), dau acum "consultatii" primului ministru...

      am dubii ca sulfina, geoaloaga, este buna la toate.

      doamna de fier forjat, vosh, se vrea sefa la doamnele pedelizde.
      faceti loc, faceti loc, seful este dl. boc !
      dar, facase voia...partidului !

      in rest, sa traiti bine !
  • 0 (12 voturi)    
    povesti din iepoca neagra (Vineri, 16 septembrie 2011, 17:22)

    foaie verde laba gastii [anonim]

    Macar Ceausescu ne dusese in iepoca de aur! Astia ne baga in cea mai neagra perioada din existenta statului. Cel mai incompentent guvern in frunte cu presedintele care s-a saturat de politica! Sa va fie tarana usoara!
  • -3 (7 voturi)    
    Refuz (Vineri, 16 septembrie 2011, 17:23)

    liviu [anonim]

    Sper ca Dl.Presedinte sa refuze numirea Sulfinei Barbu ,in fruntea ministerului.Aceasta femeie nu este buna nici presedinte al femeilor PDL ,dar ca ministru.
  • +1 (19 voturi)    
    Postacii PDL sunt dezorientati (Vineri, 16 septembrie 2011, 17:25)

    Alex [anonim]

    Pe cine sa atace? Pe cine sa atace?!!!

    Ce facem, sefu, in cine aruncam cu laturi, pe cine pupam in fund, ca e lupta intre noi...
    • +2 (12 voturi)    
      Problema ... (Vineri, 16 septembrie 2011, 18:00)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      ... e foarte simpla. Daca ar fi exprimat opinii bazate pe principii puteau spune cine gresteste / a gresit si puteau argumenta (intr-un sens sau altul). Neavand principii normal ca nu sunt in stare sa emita o opinie ...
    • -4 (6 voturi)    
      Postaci PDL... (Vineri, 16 septembrie 2011, 18:13)

      Eurobalauru [anonim] i-a raspuns lui Alex

      nu exista pe aci, fiindca ei inteleg exact ce s-a intamplat. Bucurie nemasurata la uslasi! Se intampla ceva, se intampla ceva, vai ce bucurie nesperata, ceva se intampla! Nimic important insa: asa cum s-a anuntat, Alba ca Zapada nu e ea, ci lupul care o papa pe scufita ROSIE. Asa ca dupa ce se retrage lupul in padure, alungat chipurile de vanator, scufita dezorientata o sa nimereasca drept in coltii lui, in goana ei nebuna, pe cand aruncand ciupercute dupa marinar nu a bagat de seama ca iar a picat capra...Ei, aci e complicat, trebuie sa lamurim electoratul uslas, care se stie si din sondaje, e mai putin scolit: in aceasta istorie mai exista o corabie, pe care esuatii din PNL isi vor gasi refugiul, cu conditia sa il matraseasca pe Piratul Adormit. In rest, scapa cine poate! Somn Usor!
      • 0 (4 voturi)    
        Corect / Miza e Scufitza Rosie (Vineri, 16 septembrie 2011, 19:12)

        Porumbelul Pacii [anonim] i-a raspuns lui Eurobalauru

        Scufitza Rosie Montana ,,,desigur...in care o multime de lupi viseza sa-si infiga coltii.
        In plus marinarul poate sa scape usor de ciupercutze daca se duce la un dermatolog.
    • -1 (1 vot)    
      macar (Vineri, 16 septembrie 2011, 22:46)

      macar [anonim] i-a raspuns lui Alex

      macar are cine sa se certe...

      in pdl (membri si simpatizanti) macar sunt oameni de valoare, chiar daca e trist ca acestia sa se certe intre ei.

      la voi, la usl, cine sa se certe? voicu cu vanghelie? ponta cu porumbacu? turnatoru cu nepotzica nicolai? 4 case cu 4 clase?
  • -1 (15 voturi)    
    boc tata (Vineri, 16 septembrie 2011, 17:25)

    sucaa [utilizator]

    gata, te-am trecut alaturi de crin, ponta, felix &comp.
    nu cred ca erau probleme de nerezolvat. l-ati aruncat pe lazaroiu precum tariceanu pe d-na Macovei.
    sa-ti fie rusine.
    Base, schimba-l. orice a facut bine pana acum, a terminat azi cand a dat cu mucii-n fasole.
  • 0 (4 voturi)    
    inginer (Vineri, 16 septembrie 2011, 17:26)

    disneyland [anonim]

    Nu e nevoie sa apara comentariul, vreau doar sa va semnalez ca in biografia Sulfinei Barbu se spune ca ar fi inginer, dupa ce a absolvit Universitatea din Bucuresti. Respectiva facultate nu are abilitarea de a emite diplome de inginer, acest lucru intrand in competentele Institului (Universitatii) Politehnice si a celei de Constructii.
    • +2 (4 voturi)    
      Va inselati (Vineri, 16 septembrie 2011, 18:07)

      Cristina [anonim] i-a raspuns lui disneyland

      Universitatea Bucuresti, prin Facultatea de geologie si geofizica poate emite diplome de inginer in profilul geologie.
  • +6 (12 voturi)    
    Rasul curcilor... (Vineri, 16 septembrie 2011, 17:27)

    Prostu' satului [anonim]

    Astept cu nerabdare si amuzament anticipat reactia postelnicilor de partid, de-alde ana, andra, mihai, vasile etc. :-)))
    Va dati seama ce lupta in inima lor, ce sfasieri interioare grozave???
    Pe cine sa mai sustina, sarmanii (asta daca nu s-au transmis deja indicatiile de la centru)?
    Pe Boc, omul corect, onest, cinstit, demn, curajos, ferm, staruitor, harnic samd???
    Sau pe marea speranta, viitorul presedinte, omul hiperultraextra inteligent, si la fel de competent, subtil, limpede, curajos, curat ca lac... aaaa... ca zapada etc. (asta era Lazaroiou, daca nu v-ati prins)???
    Cum sa faca, bietii de ei??? Ori intr-un fel, ori in altul, acum trebuie sa scuipe unde-au lins pana adineauri...
    Grea e viata de postelnic...
    • -1 (7 voturi)    
      esti mare, omule... (Vineri, 16 septembrie 2011, 18:45)

      excalibur [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

      nici nu putei gasi un nick-name mai potrivit... sa=l stapinesti sanatos, sa fii mindru de el si sa nu faci ceva care sa-l puna sub semnul intrebarii... tine-o asa...
      • +1 (3 voturi)    
        Ce sa fac si eu, taica... (Vineri, 16 septembrie 2011, 22:47)

        Prostu' satului [anonim] i-a raspuns lui excalibur

        Atata ma duce pe mine capul.
        Nu toti e baieti dashteptzi, ca matale, aristocrati de vita straveche dupa nume.
        Pe-acolo pe la ocsford, pe unde facushi matale toate scoalele, de la gradinita-n sus, pe-acolo te-au invatat ca, daca tot n-ai nimic de spus la obiect, ramane totusi intotdeauna posibilitatea de a-ti injura interlocutorul?

        Altfel, da, si eu trag nadejde sa-mi stapanesc nickname-ul vreme indelungata, desi, daca ma uit la talica, tare ma tem de concurenta...
        • +1 (1 vot)    
          parca asteptai cu amuzament.... (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 11:03)

          excalibur [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

          vad ca te doare daca altul zice despre tine ceea ce singug cu emfaza afirmi... unde vezi injuratura "interlocutorului"?? eu vad ca am scris un comentariu apreciativ, in masura sa te mobilizeze sa continui in atitudinea aleasa... singura dilema:- ti-ai ales singur nickname-ul sau asa te strigau prietenii de joaca (colegii)??
  • -2 (6 voturi)    
    Rusine, Piticot! (Vineri, 16 septembrie 2011, 17:31)

    V.R. [utilizator]

    Nu am o parere prea buna despre Lazaroiu, dar cred ca Dinu Patriciu, ca prim-ministru, ar conduce Romania de 1000 de ori mai bine ca Boc.

    E un om inteligent, unul dintre cei mai de succes manageri din Romania (cum si-a facut banii, nu ma intereseaza - si grecii i-au fentat pe europeni pentru a-si umfla salariile si a o tine tot in vacante - de ce nu am avea si noi un smecher care sa faca bine poporului roman, chiar si in detrimentul altora?). Romania are nevoie disperata de oameni inteligenti la guvernare, nu de profesori de drept constitutionali sau de capitani de vas sau de bibliotecari/muzeografi sau de avocatei infantili cu mutra de Mickey Mouse care nu inteleg o iota din economie.
    • +1 (3 voturi)    
      esti sigur ? (Vineri, 16 septembrie 2011, 18:50)

      excalibur [utilizator] i-a raspuns lui V.R.

      are nevoie in frunte de un bussinesman care n-a stat pe ginduri sa devalizeze... Rompetrol e contract??? nici daca se facea cu arma la timpla nu iesea asa...
      banda de hoti...
  • +5 (5 voturi)    
    Hai ma.. (Vineri, 16 septembrie 2011, 17:33)

    Droper [anonim]

    Mai lasati-o-n mama ei de limba romana. "breaking news"..."Stire de ultima ora" ce are?!
  • +3 (9 voturi)    
    Hmmm (Vineri, 16 septembrie 2011, 17:36)

    MRSmrs [utilizator]

    Ha,ha,ha cand spuneam ca este sinistru acest "ministru" si ca nu se crede decat "analist politic" ,postacii portocalii sau revopsiti spuneau ca este fantastic acest specimen!
    Acum vor sari iar in haita sa laude aceasta propunere a lui Boc!:)))
  • +2 (6 voturi)    
    LAZA...ROIUUU! (Vineri, 16 septembrie 2011, 17:37)

    DANUTILA [anonim]

    Il suna BOC pe ministrul muncii:-LAZA...ROIUUUUU!!
  • -3 (5 voturi)    
    foarte bine! (Vineri, 16 septembrie 2011, 17:43)

    Horia S [anonim]

    nu cred ca a fost o decizie pur politica...trebuie sa fie clar pentru toata lumea: cei care sunt corecti, muncesc si isi fac treaba raman in guvernul Boc..restul afara! este loc numai pentru oameni competenti care doresc cu adevarat sa schimbe ceva!
  • 0 (4 voturi)    
    Dreptul la opinie... (Vineri, 16 septembrie 2011, 17:46)

    io [anonim]

    ...calcat in picioare de PDL.
  • -4 (4 voturi)    
    Lazaroiu out! Cine urmeaza? (Vineri, 16 septembrie 2011, 17:47)

    Mircea Popescu [anonim]

    Eu cred ca deciziile premierului Emil Boc sunt bine gandite si analizate motiv pentru care respect si aceasta decizie… Primul-ministru trebuie sa aiba in jurul sau numai oameni responsabili care au ca interes principal romanul si Romania. Restul e CanCan…
  • -2 (4 voturi)    
    decizii si masuri GANDITE (Vineri, 16 septembrie 2011, 17:52)

    antonia savu [anonim]

    Emil Boc a depus foarte multa munca si efort in toate proiectele sale precum si ca lider al guvernului…desi o decizie surprinzatoare pentru unii schimbarea ex-ministrului Lazaroiu este o alta masura a premierului gandita pentru binele Romaniei si viitor...
  • +1 (5 voturi)    
    astept cu nerabdare comentariile sustinatorilor (Vineri, 16 septembrie 2011, 17:53)

    costica [anonim]

    pana mai azi ai nemaipomenitului Ministru Dl Lazaroiu!!!
    Astept sa-i aud cum Dl Boc a gresit iar Romania a pierdut o valoare nemaintalnita asa cum il tot prezentati pana mai azi pe Dl Lazaroiu!!!!
    Mai asteptam??!
    La 2546 vizualizari, doar 2 comentarii la ora 5:57 PM !!!!
    Cum asa ????!!
    Poate cineva sa ne explice??!!!!!!!!!!!!!!!!
    • 0 (4 voturi)    
      daca asta (Vineri, 16 septembrie 2011, 18:54)

      excalibur [utilizator] i-a raspuns lui costica

      este problema ta existentiala, e de rau ... eu zic sa nu mai astepti sa nu-ti plezneasca naibii vre-o vena... desi mare pierdere nu ar fi...
  • 0 (2 voturi)    
    cine merita sa ramana in guvern? (Vineri, 16 septembrie 2011, 17:55)

    Maria B [anonim]

    in guvern este nevoie de oameni care sa aiba macar o parte din calitatile premierului emil boc: modestie-corectitudine-demnitate - cei care nu au acest profil merita sa plece chiar si pe usa din dos!!!
    • -2 (4 voturi)    
      Ai uitat o calitate pe care Boc n-o are (Vineri, 16 septembrie 2011, 18:38)

      V.R. [utilizator] i-a raspuns lui Maria B

      Este vorba de inteligenta. Avem nevoie disperata de oameni inteligenti si in tema in guvern, altfel nu vom rezolva nimic oricat de modesti, corecti si demni am fi!
  • +2 (8 voturi)    
    Ce n-a inteles PDL-ul? (Vineri, 16 septembrie 2011, 17:56)

    Daniel [anonim]

    1. Ca Lazaroiu vorbind despre PDL punea in incuracura tactica USL-ul. Prin eliminarea lui vom avea parte de "mesajul" monoton si stupid al lui Olteanu si ai altora;
    2. Ca Lazaroiu sociolog fiind lucreaza direct cu oamenii de pe strada pe cand activul PDL traieste pe alta planeta;
    3. Ca Lazaroiu a avut un rol esential in victoria in alegeri a lui Base care a tras dupa el PDL-ul si nu invers;
    4. Ca Lazaroiu daca decide sa se duca in barca USL-ului, PDL-ul risca sa nu mai intre in parlament;
    5. Reforma asigurarilor sociale, asezarea sistemului pe reguli si criterii nu o poate face Sulfina Barbu care are ca principala calitate "loaialitatea" si nu prfesionalismul pentru acest post;
    6. Ca Lazaroiu era un elaborator de politici pe cand restul PDL-ului este doar beneficiarul de politici.
    In final imi exprim o mare dezamagire: aceea ca in partide criteriul este sa fii "loial" si profesionalismul nu conteaza. Greseala care a fost si este fatala.
    • +1 (7 voturi)    
      Lazaroiu, e prea bun pentru PDL! (Vineri, 16 septembrie 2011, 18:01)

      A9 [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

      PDL-istilor, le place sa balteasca. Nu vor sa se miste!!!! Zarurile au fost aruncate, nu mai pot "indulci" nimic. Ce dracului sunt atat de tonti?!
      Ori se simt in pericol????

      Mie imi place de el si-mi pare rau ca l-au inlaturat. PDL, e cel care pierde si nu invers....
  • +2 (8 voturi)    
    cine mai pleaca??! (Vineri, 16 septembrie 2011, 17:56)

    vio [anonim]

    TOT Guvernul trebuie sa plece, in frunte cu Dl Boc !!!
    Sa-i demita Presedintele Basescu pe TOTI!!!!
    Un guvern de incompetenti, chiar nu are PDL oameni mai capabili si recunoscuti si apreciati si necontestati?!
    Ia sa vedem, are ?!
  • 0 (6 voturi)    
    ok (Vineri, 16 septembrie 2011, 17:59)

    Adrian [anonim]

    greseala mare facuta de Lazaroiu. Sper sa fie dat afara odata cu el si consilierul sau ofticat pe sinucigasi.
  • +3 (9 voturi)    
    no vot for PDL (Vineri, 16 septembrie 2011, 17:59)

    drsuz [anonim]

    De aici din Canada la viitoarele alegeri nu am sa mai votez PDL si am sa fac si un networking impotriva acestui partid. PDL crezi ca ai fost votat pentru doctrina? cu siguranta nu.
    • -2 (2 voturi)    
      Tot de aici din Canada (Vineri, 16 septembrie 2011, 18:16)

      motzu12 [utilizator] i-a raspuns lui drsuz

      Si cu ce partid o sa votezi ?
      Asa de curiozitate :)
      Stiu un oartid care cocheta cu ideea sa interzica diasporei dreptul la vot ;).
      Din pacate nu prea avem optiuni, pleaca ai nostri vin ai nostri...
      Pana atunci, sa vad cu cine votez la provinciale in Ontario.

      Sanatate.
      • +5 (5 voturi)    
        si noi avem aici in Romania aceeasi problema.... (Vineri, 16 septembrie 2011, 19:08)

        costica [anonim] i-a raspuns lui motzu12

        nu ma dau deloc dupa USL, dar dezamagirea portocalie a fost imnesa!!!!
        Sa stii ca la nivel de judete astia de la PDL sunt mai corupti si mai incompetenti(lasa ca si la nivel inalt poti spune multe despre Boc si echipa lui dar nu poti spune deloc ca sunt competenti) decat aia de dinaintea lor din PSD sau PNL... macar aia aveau oameni scoliti, erau oameni cu functii onorabile, nu puneau in functii pe oricine...pai sa vezi la PDL cum o amarata de analfabeta pana mai ieri este azi numita Sefa la APIA Covasna dupa ce mai inainte a fost Directoare adjuncta la Finante.
        Pana in anul 2007 era absolventa numai de liceu, a terminat Spiru Haret la ID si azi e mare membra PDL, sefa femeilor PDL pe Covasna... E proasta saraca de bubuie, dar a intrat in PDL iar sotul ei e mare om de afaceri care castiga contracte la greu cu primariile portocalii ptr instalatiile de apa si canalizare si e superbogat... era un amarat de subinginer pana in 2000....
        Asa functioneaza PDL la nivel local, asta vedem zi de zi... Ne este sila , cum sa mai votam PDL?! Dar nici nu stim ce vom vota iar asta e cel mai grav ca nu ai ce alege....
        • -1 (1 vot)    
          Costica (Vineri, 16 septembrie 2011, 21:12)

          alex [anonim] i-a raspuns lui costica

          Costica, fa lampa mai mica, esti bun la criticat PDL dar ai tai PSD-isti si USL-isti erau foarte scoliti, mafioti adevarati nu jocuri de copii mici...
        • -1 (1 vot)    
          none (Vineri, 16 septembrie 2011, 21:18)

          seba [anonim] i-a raspuns lui costica

          Bai, unde ai vazut tu oameni scoliti in PSD, poate in Covasna?
  • -2 (2 voturi)    
    e nevoie de schimbare! (Vineri, 16 septembrie 2011, 18:03)

    paula 21 [anonim]

    Exista oameni potriviti si nepotriviti pentru functiile pe care le ocupa: domnul Lazaroiu a fost unul dintre cei mai putin norocosi iar domnul emil boc si-a dat seama ca un minister precum cel al muncii merita in frunte bun strategi si diplomati exact ca domnia sa! Schimbarea se vede, nu?
    • +1 (1 vot)    
      strateaga sulfina (Vineri, 16 septembrie 2011, 20:21)

      panfilache [anonim] i-a raspuns lui paula 21

      partidul are nevoie de un om docil la acel minister unde se dau daruri.
      este unul din cele mai importante, electoral.
      sunt bani de dat, si trebuie dati unde si de cine trebuie.
      lazaroiu nu consimtea cu partidu' !
      cum zicea si tov. secretzar general, olteanu dela bistritza ( ce palinca se face acolo !), n'au contat meritele..deosebite, ci, ca a fost pus de partid, prin partid, pentru partid. :-)

      strateaga geoloaga inginera va face ce trebuie, chiar de va fi sa faca ...sapaturi, prospectiuni..banii vor merge unde trebuie !

      ne va explica dna vass (de fier) la zvonalitatea teve, in seara asta. daca nu, maine.
      ca voi sa traiti bine !
  • -3 (7 voturi)    
    lazaroiu out ! urmeaza funeriu (Vineri, 16 septembrie 2011, 18:04)

    adrian [anonim]

    Prima decizie gandita de Boc ( sper). Doresc sa fie dat afara si Funeriu care nu are luat bacalaureatul.
    Doi filfizoni incompetenti, ca si ceilalti ministri si conducatori ai acestei tari.
    Sper sa fie condamnati pentru genocid impotriva poporului roman.
    • +1 (5 voturi)    
      Las-o mai moale.... (Vineri, 16 septembrie 2011, 18:38)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui adrian

      Inteleg ca te uiti indelung la antene... Dar nici chiar asa. Daca si Funeriu e filfizon apai cu Marga si ceilalti care n-au miscat nimic si au perpetuat un sistem eminamente comunist in invatamant, ce sa mai zicem ?
  • +1 (3 voturi)    
    Cacealma... (Vineri, 16 septembrie 2011, 18:26)

    incomod [anonim]

    ...pentru fraieri... Se incearca vopsirea lui lazaroiu in alta culoare decat oranj sau verde in vederea unei viitoare barci de salvare pentru baietii destepti din jurul lui base... i se fabrica o biografie de dizident, uite eu si cei din jurul meu ne-am impotrivit incompetentului de boc, nu opozitia :)
    Si apropop de postaci, cred ca s-au primit indicatii deja, vezi minusuri date comentariilor favorabile lui boc :)... oricum traim vremuri jalnice...romania dispare si caricaturile astea se tin de intrigi de doi bani...
    • +1 (1 vot)    
      none (Vineri, 16 septembrie 2011, 21:22)

      seba [anonim] i-a raspuns lui incomod

      Bai da destept esti tu mai baiete. Basescu sigur a primit ok-ul de la Washington cu ocazia vizitei. Poate fi cacealma...pentru USL.
    • 0 (0 voturi)    
      sunt convinsa ca AI DREPTATE (Duminică, 18 septembrie 2011, 20:07)

      anita [anonim] i-a raspuns lui incomod

      Are dreptate "cacialma" , astia sunt niste talhari de doi bani, numai cu intrigi traiesc. Multumesc de informatie.
  • -1 (1 vot)    
    De ce ?!!!!!!!!!!! (Vineri, 16 septembrie 2011, 18:59)

    lili [anonim]

    De ce a fost demis Dl Lazaroiu ?! Cine poate sa spuna?
    De ce nu spune nimeni, nici Dl Boc care l-a propus in functia de Ministru al Muncii si nici alti membri ai guvernului sau membri de PDL ce-a facut Dl Lazaroiu ca Ministru al Muncii sau ce nu a facut ca sa intelegem de ce a fost demis din acest post?!
    Nu asta era responsabilitatea Dumnelui, de Ministru al muncii?!
    Adica, un manager la acest Minister, dincolo de culoarea politica, Romania are nevoie pe un astfel de post de un MANAGER bun.
    Este sau a fost Dl Lazaroiu un manager bun sau nu?!
    DE ce a fost DEMIS???! Ca l-a suparat pe Dl Oltean?! Dumnezeule, pai mai analfabet si mai oportunist ca Dl Oltean nu are PDL!!!!
    Nimeni nu vorbeste despre responsabilitatile lui de Minsitru si modul in care s-a achitat de ele.
    Nu mai inteleg nimic decat faptul ca profesionalismul nu are nimic cu postul pe care un Ministru sau altul il ocupa la un moment dat. Povestea asta cu dl Lazaroiu confirma absolut fara rezerve situatia asta nenorocita a Roamniei cu tot felul de adunaturi si incompetenti in posturi inalte pusi acolo pe criterii exclusiv politice, cum e ametitul ala de Ariton sau catastrofa de Valerian Vreme, unde naiba i-a gasit PDL p-astia ??!!!
    O sa ne lalaim asa inca 20 de ani, cel putin....
  • -2 (2 voturi)    
    Bucurie mare pentru fraieri(am vrut sa zic USL). (Vineri, 16 septembrie 2011, 19:03)

    mircea [anonim]

    A plecat Lazaroiu de la MM.Si ce ?Nimeni nu-i legat de scaun.Lui Lazaroiu ii placea mai mult sa filozofeze decat sa se ocupe de problemele ministerului.Unii comentatori,mai ales cei care sustin USL se grabesc in aprecieri,dar nici-unul nu a pus punctul pe "i".Lazaroiu a trebuit sa plece pentru-ca a ratat aprobarea Legii protectiei sociale in Parlament si amanarea aplicarii acestei legi creaza dezechilibre bugetare si acordarea de ajutoare sociale unor oameni care nu pot fi numiti saraci(cu vile,masini de lux,etc)
  • -1 (1 vot)    
    lazaroiu revocat (Vineri, 16 septembrie 2011, 21:34)

    MArin Ilea [anonim]

    Ministerul Muncii este un minister greu de condus. se pare ca lazaroiu a demonstrat ca nu e capabil de a duce pana la bun sfarsit ceea ce a inceput acum 3 luni. E totusi bine ca o femeie poate sa-i dea peste nas lui si sa demonstreze ceea ce el nu a fost in stare.
  • 0 (2 voturi)    
    sulfina barbu (Vineri, 16 septembrie 2011, 21:38)

    Demian Liviu [anonim]

    sulfina barbu este mult mai potrivita pentru aceasta functie, mai muncitoare decat lazaroiu. Boc nu suporta critica si mai ales cele aduse la adresa PDL-ului. Premierul a muncit enorm pt a face din PDL un partid model
  • 0 (0 voturi)    
    respect (Vineri, 16 septembrie 2011, 21:41)

    MAria Chis [anonim]

    Nu ne mai respectam pe noi insine ci numai banul.Si de aici porneste totul.Un conducator trebuie sa-si pretuiasca partidul, functia...etc. Lazariu nu a detinut aceste calitati
  • 0 (2 voturi)    
    vorbe (Vineri, 16 septembrie 2011, 21:48)

    MAris Cosmin [anonim]

    LAzaroiu si-a gresit cariera. acum da cu gura prin stanga si prin dreapta. Emil Boc nu va tolera asa ceva niciodata, pt ca e un domn, un om cinstit si tine la imaginea partidului sau
  • -2 (2 voturi)    
    rusine (Vineri, 16 septembrie 2011, 21:52)

    Ianys [anonim]

    Lazaroiu este acum o rusine pentru politica romaneasca, nu a fost in stare in 3 lunid e zile sa isi respecte misiunile, l-a dezamagit atat pe Boc cat si pe cetateni. Sa speram ca Sulfina Barbu va fi alegerea cea mai potrivita pentru ministerul muncii
  • 0 (0 voturi)    
    DESTUL !! (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 10:51)

    Panait Istrate [anonim]

    Pana si presedintele Basescu s-a saturat de stupiditatea acestui personaj grotesc si infumurat.Nu degeaba l-a pus pe liber la Cotroceni. Probabil ca si acolo i-o fi facut destule zile fripte !
  • 0 (0 voturi)    
    Boc a pierdut un profesionist (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 11:49)

    mary [anonim]

    Isteria unui om mic de stat care a ajuns sa creada ca a salvat o tara!

    Banuiesc ca atunci cand revoci pe cineva dintr-o functie ai motive legate de activitatea sa profesioala, si mai putin legate de partid, oare gresesc?

    Lazaroiu este un profesionist si Ministerul Muncii avea nevoie de o astfel de persoana care sa conduca un minister greu. In cadrul acestui Minister s-au aciuiat tot felul de ingineri, ultima adusa nefacand decat sa intregeasca lista - inca una in plus.

    Era bun Botis - spagar pe fonduri europene - habarnist notoriu - dar adanc atasat partidului!

    Se vor vedea imediat diferentele in conducerea si articularea politicilor muncii.

    Inregistrez doua erori - marca Boc:
    1. demiterea in graba, la nervi si la presiuni de partid a domnului Lazaroiu;
    2. numirea unei persoane nepregatite pentru aceasta pozitie: Dna Sulfina Barbu.

    Chiar nu vad ce l-a determinat in reactia asta furibunda pe domnul Boc, - in afara reactiei de partid nevricoasa si nejustificata - pentru ca:

    1. nu era de asteptat ca domnul Patriciu sa vina sa rupa usa de la PDL - chiar daca ea zicese era deschisa

    si

    2. nici nu se intrevede aparitia unei miscari de centru dreapta cu participarea lui Patriciu si PDL -

    asa ca nu se sustin motivele invocate de unii...

    Oare Lazaroiu l-a minimizat de maretul Boc intr-o sedinta de guvern? Aici pare cheia...

    PDL pe mana lui Oltean o sa moara. Poate il schimba partidul ca la vremuri noi, este nevoie de oameni noi!
  • 0 (0 voturi)    
    yuf-yuf (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 16:48)

    Inchu - ciuchu Chuna [anonim]

    Ce m-am mai speriat cand am citit:
    "Premierul Emil Boc a inaintat presedintelui Traian Basescu cererea de.........."