Miscarea Populara debuteaza pe internet. Asociatia Blogary si Teodor Baconschi lanseaza paltforme online care promoveaza principiile de centru dreapta

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Joi, 15 septembrie 2011, 16:34 Actualitate | Politic

Prim-vicepresedintele PDL Teodor Baconschi a anuntat, joi, ca a intrat in blogosfera si ca doreste sa creeze un spatiu in care sa "uneasca vocile in suflul unei largi miscari populare de reinnoire a dialogului dintre politica si societate". Demersul lui Baconschi apare la doua zile dupa ce site-ul Madame Blogary care promova politicile de dreapta s-a transformat in Asociatia Blogary al carei scop "este crearea unei platforme online de promovare si dezbatere a principiilor si politicilor neoconservatoare". Coincidenta sau nu, la inceputul saptamanii Oficiul de Stat pentru Inventii si Marci a inregistrat marca Miscarea Populara, demers initiat de Ioana Basescu.
 
"Am deschis acest blog pentru ca vocea mea sa ajunga la cat mai multi dintre dvs. - oameni preocupati ca si mine de soarta acestei tari sau pur si simplu interesati de gandurile si viziunea celorlalti. Astazi, vocea multora dintre noi ramane suspendata undeva in eterul siturilor si blogurilor. Dar forta cuvantului este imensa. Impreuna, avem un glas puternic, deslusit. Impreuna, reprezentam suflul unei ample miscari populare de reinnoire a politicului", scrie prim-vicepresedintele PDL pe blogul sau.

La inceputul saptamanii, site-ul Madam Blogary, unde Sebastian Lazaroiu a vorbit pentru prima oara de Alba ca Zapada, a anuntat ca se transformat in asociatie al carei scop este promovarea si dezbaterea  politicilor neoconservatoare. Membrii fondatori ai Asociatiei Blogary sunt Mirel Axinte, consilier al Ministrului Muncii, Sebastian Lazaroiu, Mihail Neamtu, Bogdan Ciuhu, Razvan Cucui, Florin Cojocaru si Adrian Miron.

In anuntul facut se precizeaza ca Asociatia Blogary nu este Controversata Alba ca Zapada ci "lupul care o papa pe Scufita Rosie". "Incepand de azi, Asociatia Blogary e operationala. Are personalitate juridica, sediu, e inregistrata la fisc, are conturi (nu si bani in ele), are chiar si un formular de adeziune. Deci poate primi membri. PS. Asociatia Blogary nu e Alba ca Zapada. E lupul care o papa pe Scufita Rosie", anunta blogary.ro.

Tot la inceputul saptamanii OSIM a anuntat ca solicitarea Ioanei Basescu de a inregistra marca Miscarea Populara a fost acceptata.

Proiectul Miscarea Populara a fost promovat in presa pentru prima oara de Sebastian Lazaroiu iar liderii PDL au facut numeroase declaratii despre coagularea unei forte de centru dreapta. Miscarea Populara are ca punct de plecare reinventarea PDL, bazata pe ideile si analizele prezentate in nenumarate randuri in presa de fostul consilier prezidential si actualul ministru al Muncii, Sebastian Lazaroiu.

Mesajul principal al viitoarei Miscari Populare este reformarea statului. Strategia PDL vizeaza concentrarea mesajelor pe masurile aplicate de Guvernul Boc, explicarea reformelor care au avut ca scop stabilizarea Romaniei si atragerea tinerilor prin intermediul retelelor de socializare.

Miscarea Populara va functiona pe doua componente: politica si civica. Democrat-liberalii vizeaza atragerea partidelor mici de pe scena politica romaneasca cu doctrina populara: PNTCD si PER, dar si o alianta electorala cu UNPR-ul lui Gabriel Oprea. Pe partea civica, PDL mizeaza pe fundatiile si ONG-urile de casa: Institutul de Sudii Populare (ISP), Centrul de Analiza si Dezvoltare Institutionala (CADI), Fundatia Crestin Democrata.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2765 vizualizari

  • -9 (23 voturi)    
    Halal dreapta (Joi, 15 septembrie 2011, 16:51)

    Alex [anonim]

    Ma apuca mila de ei, cand ii vad cum vorbesc despre dreapta, dar sunt gata sa calce in picioare principiul proprietatii private a opozitiei din Rosia Montana.
    • +10 (14 voturi)    
      Gresit (Joi, 15 septembrie 2011, 17:20)

      Alt alex [anonim] i-a raspuns lui Alex

      De cand Rosia Montana este proprietatea privata a opozitiei???
      Deocamdata la Rosia Montana nu s-a facut nimic, s-a lasat timp ca fiecare sa-si spuna parerea
      • +3 (9 voturi)    
        "opozitie" inseamna a celor ce se opun! (Joi, 15 septembrie 2011, 18:15)

        marius [anonim] i-a raspuns lui Alt alex

        Nu totul este politica!
        • +1 (5 voturi)    
          Asa e (Joi, 15 septembrie 2011, 19:26)

          Alt alex [anonim] i-a raspuns lui marius

          @ Marius, stiu nu e bine ptr mediu samd dar intrebarea e ne permitem sau mai precis avem suficienti bani ca sa ne sustinem daca da nu ar fi nevoie de acest proiect iar daca nu tocmai politica trebuie sa vina cu o solutie iar una ar fi asta
    • 0 (0 voturi)    
      Poftim ? (Vineri, 16 septembrie 2011, 13:26)

      Un om simplu [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      Ce principiu al proprietatii private prietene?
      Exproprierile pentru constructii in interes national nu incalca principiul proprietatii private, nationalizarile intra in categoria despre care vorbesti tu.
      Clasic, vorbim sa ne aflam in treaba...
  • +1 (15 voturi)    
    Hotnews (Joi, 15 septembrie 2011, 17:19)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    frumos ca anuntati , desi aveti un rictus de ciuda!

    Simtiti nisip in dinti cand vorbiti despre Madame Blogary!
    Au fibra morala , au carte, au curajul opiniei si sunt selectivi .
    Au un detector special de impostori si ipocriti.

    Va dati seama cine isi permite asa ceva?

    Cineva care nu mai are ce pierde sau cineva care crede fara rezerve in ceea ce face.

    II FELICIT DIN TOATA INIMA.
    Habar nu am de Miscarea Populara, dar pe acesti baieti ii admir si ii iubesc. O sa devin membru daca ma primesc.
    • +2 (4 voturi)    
      errrr (Joi, 15 septembrie 2011, 23:22)

      Gigel [anonim] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

      Mi se pare ciudat sa vorbesti de "fibra morala" referitor la oricine sprijina public un partid sau altul.

      Pentru ca toti sunt in esenta niste mici grupulete de gainari. Rosii, galbeni, verzi sau albastri.

      Acelasi lucru.

      Asa ca lasa-ne, tovarase activist.
    • -3 (5 voturi)    
      ..si am uitat sa spun.. (Joi, 15 septembrie 2011, 23:32)

      Gigel [anonim] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

      ..ca iti dau dreptate intr-o privinta: nici Hotnews nu e mai breaz.

      Imi placea pentru ca pur si simplu prezenta informatia. Fara a parea partinic.
      Din pacate, la un moment dat a devenit un site cu o culoare politica clara.
      Acum parca s-a mai detasat, dar nu sunt convins...
  • -10 (10 voturi)    
    miscarea populista (Joi, 15 septembrie 2011, 17:29)

    quintessence [anonim]

    Pe cine mai crede ca pacaleste ''soferul'' de vapor?; credeti ca progeniturile sale sunt asa de inteligente incat sa coaguleze un partid?
    Nici cu ''inteligenta'' lui nu-i mare scofala; are o viclenie si o lipsa de scrupule care, intr-o tara de saraci cu duhul, la ajutat sa ajunga presedinte.
    Mai bine si-ar pregati un loc la vreo puscarie deoarece cred ca este primul puscariabil din Romania.
  • -6 (8 voturi)    
    greseli (Joi, 15 septembrie 2011, 17:33)

    sorin [anonim]

    de ce trenuie sa apara numele ioanei basescu?
    Alba ca Zapada flirta cu vanatorul?
  • -4 (8 voturi)    
    Halal dreapta - de acord (Joi, 15 septembrie 2011, 17:43)

    Zsolt Bodola [utilizator]

    Ce doctrina de dreapta e aceea care introduce legi de genul impozitului minim?!
    Ce doctrina de dreapta e aia care nu recunoaste ca si cheltuieli cele mai importante costuri de functionare a companiilor?
    Ce doctrina de dreapta e aceea care introduce si "garanteaza" pensia minima garantata sau venitul minim garantat?
    O adunatura de impostori....
  • -7 (11 voturi)    
    populisti de dreapta (Joi, 15 septembrie 2011, 17:52)

    Captain Morgan [anonim]

    dupa nume si dupa port pare a fi mai degraba un populism de dreapta. slabutz lazaroiule..
  • -6 (8 voturi)    
    Cine este Florin Cojocaru, de fapt? (Joi, 15 septembrie 2011, 17:53)

    zexe [anonim]

    Multe, foarte multe necunoscute amestecate intr-o miscare care nu este miscare, constituiti intr-o organizatie care se pretinde de centru dreapta desi nu se constituie ca formatiune politica si care se finanteaza din cotizatii desi nu are cotizanti. Come on!
    Alba ca Zapada si cei 40 de membri dislocati de langa Ali Baba, isi fac platforma si pretind ca este lupul mancator de Scufite Rosii. Sunt un simpatizant al principiilor de dreapta, dar constat ca formatiunea confectionata din carton presat este tot atat de artificiala precum partidul lui Dan Diaconescu.
    Paine si circ!
  • -3 (3 voturi)    
    Faceti ce zice popa, nu ce face popa (Joi, 15 septembrie 2011, 18:06)

    x [anonim]

    Faceti ce zice popa, nu ce face popa!
  • -7 (7 voturi)    
    miscarea po-pula-ra (Joi, 15 septembrie 2011, 18:12)

    Nelutu [anonim]

    Sunt cei mai novice si puerili ( folosesc un eufemism) ministri ( Lazaroiu si Baconski) care i-a avut Romania in cei 21 de ani. Coaguleaza de fapt securistii care vor sa-l mentina pe Basescu la Putere... Dar se apropie sfarsitul nenorocitilor de securisti care au prostit multi romani, cu sloganuri ridicole pentru un om cult si inteligent. Nu va spala de mizerie tot Nilul daca s-ar revarsa peste voi... pdl-istilor din miscarea po-pula-ra.
  • -7 (7 voturi)    
    alba-neagra (Joi, 15 septembrie 2011, 18:24)

    am [anonim]

    Astia daca ar putea s-ar clona ca sa poate fi ei si numai ei peste tot. ...si pe stanga si pe dreapta si la centru.............feriti-va fratilor de ei.............
  • -5 (5 voturi)    
    unde apare lazaroiu? (Joi, 15 septembrie 2011, 18:32)

    lungu bogdan [anonim]

    in statutul asociatiei nu apare nicaieri lazaroiu ca membru fondator.
  • -1 (1 vot)    
    miscarea populara ii va alerga (Joi, 15 septembrie 2011, 22:12)

    daniela [anonim]

    adica ei se vad in fata unei miscari populare,banuiesc fugind de mananca pamantul sa nu ia bataie
  • 0 (2 voturi)    
    In orice directie... (Joi, 15 septembrie 2011, 23:19)

    Gigel [anonim]

    ...dreapta, stanga, centru, tot peste gainari dam.
    Mai prosti sau mai destepti, mai populari sau mai neinspirati, mai comunisti sau mai capitalisti, mai tupeisti sau mai discreti, mai incompetenti sau mai versati.... tot gainari.
    Scuze, gresesc. Sunt GAINARI, ca-s pe bani multi.

    Toata discutia astq - "cu cine votam?" - se traduce de fapt prin "cine vrem sa ne fure".

    Mi-e mult prea sila de ei ca sa mai urmaresc ceva.
    Din pacate, probabil ca vor fi necesare inca 2 generatii pana acesti tovarasi, plozii lor si clientii politici (care iau de fapt crema) vor dispare, prin forta schimbarilor inerente.


    Asa ca in loc sa ne pierdem energia in discutii sterile privind cea mai buna alegere, mai bine ne gandim cum scapam de TOTI.