Ziar american: Traian Basescu se va intilni la Washington cu vicepresedintele SUA, Joe Biden

de Cristian Pantazi     HotNews.ro
Luni, 12 septembrie 2011, 16:37 Actualitate | Politic

Ziarul american The Hill scrie in editia electronica de luni ca presedintele Traian Basescu va avea marti, 13 septembrie, o intilnire cu vicepresedintele SUA, Joe Biden. Intr-un articol care prezinta agenda Casei Albe pentru aceasta saptamina, sursa citata scrie ca Barack Obama se va deplasa marti in Columbus, Ohio, pentru a-si sustine pachetul legislativ privind crearea de locuri de munca.

Sursa citata nu scrie nimic despre o intilnire Basescu - Obama.

Reamintim ca presedintele Romaniei, Traian Basescu, va face marti, 13 septembrie, o vizita de lucru in SUA. Administratia Prezidentiala nu a dezvaluit pina acum agenda vizitei si nici numele interlocutorilor presedintelui Basescu.

Singura comunicare venita de la Cotroceni a fost un laconic comunicat de presa in care se scrie ca "Presedintele Romaniei, Traian Basescu, se va afla la Washington, in data de 13 septembrie a.c., intr-o vizita de lucru, pentru finalizarea unor acorduri bilaterale intre Romania si Statele Unite ale Americii".

The Hill este o publicatie specializata in acoperirea lucrarilor Congresului SUA. Face parte din trustul News International, controlat de Rupert Murdoch, si este de orientare conservatoare.























4941 vizualizari

  • -8 (34 voturi)    
    era culmea (Luni, 12 septembrie 2011, 16:36)

    omucu [anonim]

    era culmea sa se intalneasca cu omologul lui.
    • -3 (9 voturi)    
      mda... (Luni, 12 septembrie 2011, 23:18)

      Lupu [anonim] i-a raspuns lui omucu

      Obama a trimis rezerva pe teren, sa dea mana cu Base.... Si Base cat o fi visat la o poza cu cel mai tare sef de stat. De fapt ce subiecte comune ar putea avea un jurist si un comandant de nava...? Probabil doar dosarul "Flota". :)
  • -14 (38 voturi)    
    ha ha ha (Luni, 12 septembrie 2011, 16:43)

    hot news [utilizator]

    Titlul comentariului spune totul :)
    Probabil ca lui Basescu ii era dor de o cursa cu avionul :)
    • +15 (37 voturi)    
      doar ca din "pacate" pt voi (Luni, 12 septembrie 2011, 16:58)

      dorel [anonim] i-a raspuns lui hot news

      nu o face la EST ci la VEST ... :(
      • -9 (15 voturi)    
        La est era mai scurta! (Luni, 12 septembrie 2011, 20:06)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui dorel

        Si facea si economii la buget reducand pretul calatoriei de vreo 3 ori.
        • +7 (13 voturi)    
          economii (Luni, 12 septembrie 2011, 21:35)

          alpha [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

          mergand spre est am tot economisit 45 de ani si am ajuns la sapa de lemn .e timpul pentru vest.daca ai nostalgii ia un bilet numai dus la phenian.
          • -3 (7 voturi)    
            shi... (Luni, 12 septembrie 2011, 21:52)

            codrutza [utilizator] i-a raspuns lui alpha

            ... ce face in "vestul" acela?
            "Acorduri", dupa cum se vede, se pot semna si fara prezenta unor "presedinti", se pare ca Obama lipseste... >:
          • 0 (2 voturi)    
            Era bine sa fii mers la est, (Marţi, 13 septembrie 2011, 10:05)

            Constantin [anonim] i-a raspuns lui alpha

            nu mai pierdeam 45 de ani. Sa vede ca nici acum nu ne-am invatat minte ca daca nu ne ducem noi la est ne trezim cu estul peste noi.
  • -6 (18 voturi)    
    Joe Who? (Luni, 12 septembrie 2011, 16:50)

    Bula Romanul [anonim]

    Axa Who ?
    Halal !
  • -11 (23 voturi)    
    he,he (Luni, 12 septembrie 2011, 16:53)

    motanu garfield [anonim]

    Oups, pai va avea de suferit axa Bucuresti-Londra-Washington !
    Mai nenea Obama, taman acum te nimerisi sa tragi chiulul de la servici? Ori te-ai inspirat de la Antonescu?
    Ce sa-i faci, dupa asta se vede cat de important e Baselu pentru americani...
    Presedintele unei tari de milogi ce si-au dat tara de pomana pentru niste vagi promisiuni si alea neonorate.
    Ceausescu si-ar fi trimis ministrul de externe, era bun orgoliul de oltean...
  • -9 (19 voturi)    
    oh, licuriciul.... (Luni, 12 septembrie 2011, 16:58)

    cipi [anonim]

    base o vrea dar nu are cu cine, se multumeste si cu un surogat..
  • -10 (30 voturi)    
    NU CRED! (Luni, 12 septembrie 2011, 17:00)

    MIHAI V [anonim]

    D-l Basescu este prea orgolios sa se intample asa ceva. A fi sub demnitatea sa ,sa mearga intr-o tara straina, intr-o vizita oficiala si sa nu se intalneasca cu omologul sau de acolo .
    • +6 (16 voturi)    
      nici eu nu cred (Luni, 12 septembrie 2011, 17:20)

      a [anonim] i-a raspuns lui MIHAI V

      americanii sunt in general atenti la chestiunile de protocol, nu cred sa prefere riscul scaderii popularitatii in romania pentru 5 min in care sa se intalneasca si obama cu basescu
      • -7 (11 voturi)    
        DE CE? (Luni, 12 septembrie 2011, 21:16)

        STAN PATITU [anonim] i-a raspuns lui a

        O prietena care este in SUA de 20 de ani si este cetateanca americana mi-a explicat de ce Obama nu poate sa se intalnesca cu Basescu. La anul sunt alegeri si in SUA. Daca Obama ar da mina cu Basescu presa de acolo ar pune alaturi de poza cu cei doi dandu-si mina, poza cu Basescu dand dosul de palma copilului in 2004, cu comentariile de rigoare: "Uite cu cine da mina presedintele Obama"....
    • +8 (12 voturi)    
      Misule.. (Luni, 12 septembrie 2011, 17:42)

      George41 [anonim] i-a raspuns lui MIHAI V

      E vizita de lucru nu 'ufichiala'bei waca.
    • +2 (2 voturi)    
      Stai linistit... (Luni, 12 septembrie 2011, 22:37)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui MIHAI V

      ...isi vor strange mainile...
  • -12 (22 voturi)    
    Za esec of the visit is small (Luni, 12 septembrie 2011, 17:03)

    marius [anonim]

    More blugi to shop for home.
  • +2 (18 voturi)    
    Obama e impopular, sper ca Basescu sa-l evite (Luni, 12 septembrie 2011, 17:04)

    Ce-i mai important? Un Biden sau un Zapatero? [anonim]

    Joe Biden e un vicepresedinte relativ apreciat, se pare ca e in conflict cu Obama, are multa prietenie pt Romania unde a fost de 2 ori foarte bine primit, a fost si la Chisinau si se pricepe mult mai bine ca Obama la politica externa.

    Si sa nu uitam ca e vicepresedintele USA, adica mult mai mult decat un papagal birocrat de la Bruxelles sau vreun premier/presedinte de tara europeana.

    Noi trebuie sa incheiem cu USA niste acorduri clare, pe termen lung, pt a fi aliati in Europa si zona M. Negre, trebuie sa ne fie consfintit (neoficial desigur) dreptul de a recupera Basarabia si alte teritorii (din Ucraina).

    Mesajul pe care USA il va adresa de acum inainte tarilor din regiunea noastra va fi simplu: 'va luati de Romania?E ca si cum va luati de USA !'

    Asta ne va da niste instrumente noi in lupta pt zona noastra de influenta, mai ales ca noi nu rupem bucati de la altii, asa cum a facut Ucraina, nu ocupam teritorii de frontiera populate cu sute de mii de etnici diferiti de romani (cum face acum Serbia in Timoc sau cum facea in Kosovo), nu cerem separatism sau 'tinuturi' pe la vecini (cum face guvernul fascist ungar).
    • -7 (15 voturi)    
      stii cine mai este tare impopular? Boc! (Luni, 12 septembrie 2011, 17:50)

      marius [anonim] i-a raspuns lui Ce-i mai important? Un Biden sau un Zapatero?

      dar pe asta nu vad sa il evite...
    • -1 (11 voturi)    
      Asa o fi (Luni, 12 septembrie 2011, 17:58)

      aura [anonim] i-a raspuns lui Ce-i mai important? Un Biden sau un Zapatero?

      Dar tot nu-l face pe Biden omologul lui Basescu. Nu mi se pare firesc ca un presedinte de tara(fie ea si de liga B) sa se deplaseze in alta tara pentru a se intilni cu un demnitar de rang inferior lui.
      Daca Basescu nu se intilneste cu Obama nici acum, la finalul mandatului acestuia, inseamna ca si relatia cu SUA scirtiie rau.
      • -1 (9 voturi)    
        daca nu se intilneste cu Obama nu are rost vizita (Luni, 12 septembrie 2011, 18:52)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui aura

        oricum vizele nu le ridica ca se umple SUA de tigani ,altfel neoprotestanti ,oameni de afaceri ,nimic de zis....
        deci ori se intilneste cu Obama ori face calea intoarsa invins...pe Geoana il primesc Medvedev si Putin imediat....
        • +2 (4 voturi)    
          Frumos... (Luni, 12 septembrie 2011, 22:44)

          Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

          ...dar total aberant, Obama TREBUIE SA EXPRIME AMERICA nu e vorba de altceva, fara Romania la Marea Neagra ales-bules flancul acesta...bye , bye Israel, Hop cu otomanii reloaded, nas Iranului...nu e simplu...Obama e mai destept decat pare...sau nu...haq,ha,ha....
        • +2 (4 voturi)    
          Frumos... (Luni, 12 septembrie 2011, 22:44)

          Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

          ...dar total aberant, Obama TREBUIE SA EXPRIME AMERICA nu e vorba de altceva, fara Romania la Marea Neagra ales-bules flancul acesta...bye , bye Israel, Hop cu otomanii reloaded, nas Iranului...nu e simplu...Obama e mai destept decat pare...sau nu...haq,ha,ha....
    • +5 (9 voturi)    
      sanatoriu (Luni, 12 septembrie 2011, 18:39)

      edurd [anonim] i-a raspuns lui Ce-i mai important? Un Biden sau un Zapatero?

      nu e niciun psihiatru pe aici sa ii raspunda acestui individ?
  • -1 (17 voturi)    
    Ha ha ha (Luni, 12 septembrie 2011, 17:07)

    Gigi Kent [utilizator]

    Chiar ne intrebam de ce nu a iesit propaganda cotrocenista sa faca mare tam-tam pe tema asta iar stirea a fost trecuta de catre presa "pro" la categoria "si altele".

    Se pare ca tot Van Ghele ramane singurul politruc roman care a fost foarte aproape de Obama. Chiar daca a platit bilet de intrare ... :))
  • -4 (10 voturi)    
    Obama si politica externa (Luni, 12 septembrie 2011, 17:31)

    afm [anonim]

    SUA sunt in criza si, datorita unei vacante relaxante, Obama in sfarsit si-a dat seama ca daca nu face ceva urgent sa impiedice distrugerea completa a economiei isi va pierde scaunul. E chestie de supravietuire. Deci nu e nimic personal vis a vis Basescu si Romania, pur si simplu nu toti suntem buni la multi-tasking.
  • -4 (12 voturi)    
    obama antibasescu (Luni, 12 septembrie 2011, 17:38)

    radu [anonim]

    Normal, Obama il trateaza cu dosul pe Basescu, care nici pana azi nu a reusit sa treaca peste o engleza de balta. La Anvers se exprima prin semne, oare?
    La drept vorbind, de ce sa-i dea atentie Obama? Ce, nu stie cum fundamentalistii de dreapta aflati in solda lui Basescu il scuipa pe unde apuca? Foarte bine, sa-l trimita la bucatarie, ca pe o mica sluga provinciala ce e.
  • -2 (12 voturi)    
    Joe este omologul lui Base (Luni, 12 septembrie 2011, 17:41)

    Maruta [anonim]

    Cica papa lapte ala de Obama nu serveste decat cico, nu se poate face protocolu' cum trebuie. Joe e verificat, a mai fost la Romanica si a ramas "impresionat" de palinca noastra, le troscaie...
    Asadar, din punctul de vedere MAE Roman Joe B. este omologul lui Basescu, sa vezi chilalau ce iese...
  • -1 (15 voturi)    
    Din toata afacerea asta (Luni, 12 septembrie 2011, 18:15)

    incomod [anonim]

    Base mai mult pierde decat castiga...
    Obama considera ca-i mai important sa viziteze echivalentul Cucuietilor din Deal decat sa-l vada pe Base :)...personal, nu pot sa-l condamn :))) Oricum, decat sa mergi ca presedinte de stat in vizita oficiala si sa nu fii primit de omologul tau, mai bine nu mergi deloc... Greu de imaginat ceva mai penibil...
  • -1 (13 voturi)    
    La asa presedinte, asa respect (Luni, 12 septembrie 2011, 18:30)

    K Terinca [anonim]

    Uite asa de mult le pasa americanilor de axa W-L-B: 8::::::::: >
    • +2 (10 voturi)    
      Sigur nu esti roman. (Luni, 12 septembrie 2011, 19:38)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui K Terinca

      Nu conteaza daca ser intalneste sau nu cu Obama.Conteaza daca rezolva ceva pentru Romania.Tu te antepronunti si asta nu-mi place.Daca nu esti roman,de ce te bagi?
      • 0 (2 voturi)    
        O sa tot rezolve (Marţi, 13 septembrie 2011, 12:49)

        justin [utilizator] i-a raspuns lui mircea

        Facem scutul anti racheta, le dam cateva miliarde pe avioane... chestii de-astea marunte. Ca doar ei cand le cerem ajutorul, sunt cei mai buni prieteni. Tot timpul au fost alaturi de noi si ne-au ajutat.

        Ma intreb ce rezolva acolo minitstrul MAI sau directorii SIE, SRI.....
  • -4 (6 voturi)    
    Directive pretioase pt. neam si tara? (Luni, 12 septembrie 2011, 18:40)

    Luzar [anonim]

    Eu cred ca presedintele meu ales de voi va primi ca sarcina "prioritara" incipuirea poporului roman. S-a vazut clar ca nimeni nu cracneste la asa-zisele reforme economice, nici la introducerea anumitor substante in alimente, nici la Rosia Montana, etc.
    Asadar, liber la progres si civilizatie!
  • +6 (16 voturi)    
    Prostia daca ar durea...ar fi un urlet general ! (Luni, 12 septembrie 2011, 18:57)

    DEMA GOGU' [anonim]

    Si uite asa tot romanu' se pricepe la relatiile strategice intre Romania si USA...
    V-ati gandit putin ,astia desteptii ,care isi dau cu parerea , ca vizita lui Basescu ,in SUA,este in interesul national?V-ati gandit ca interesul NATIONAL e mai presus de imaginea proprie?Ca nu toti sunt ca Geoana ?!
    Daca nu reziliam contractul pagubos cu Bechtel , semnat de Nastase, daca ii lasam pe anumiti afaceristi americani sa-si faca mendrele in Romania , probabil eram mai bine vazuti in USA.Romania acum(!) face o politica PRAGMATICA ,in interesul national,in relatia cu America.
    • -4 (12 voturi)    
      Omen nomen :) (Luni, 12 septembrie 2011, 19:53)

      Alexandru [anonim] i-a raspuns lui DEMA GOGU'

      Ti-ai ales numele constient sau te-ai autodefinit DEMAGOGU pentru ca te-a tradat subconstientul?:)
    • -1 (3 voturi)    
      Da-i si striga (Marţi, 13 septembrie 2011, 13:05)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui DEMA GOGU'

      gogule, cum putem noi sa stim daca vizita este in interes national? Ai vreo idee despre ce se intampla acolo? Sa il credem pe cuvant pe Base? Dar stai ca nu a zis absolut nimic! Sa il credem ca orice face e pentru binele nostru?

      Prefer sa ma alatur "desteptilor astia" care isi dau cu parerea.
  • -3 (13 voturi)    
    SANCHI (Luni, 12 septembrie 2011, 21:11)

    STAN PATITU [anonim]

    Voua vi se pare normal? Este normal ca presedintele sa tina secret ce cauta in SUA? Probabil ca pupincuristilor li se pare normal !
  • -2 (12 voturi)    
    ori contracte ori dupa haine (Luni, 12 septembrie 2011, 21:37)

    opinescu [anonim]

    poate a plecat sa negocieze redeventa de la rmgc la sediul din america?

    sau l-a trimis fiica cea mica sa-i cumpere haine de la comme de garcons?

    orice e posibil, mai ales pentru un presedinte care isi iubeste tara asa mult.
  • -1 (9 voturi)    
    :)) (Luni, 12 septembrie 2011, 22:34)

    beefeaterman [anonim]

    Domnu Demagog. Te lasam pe tine sa ne explici cum e cu politica externa. Dupa parerea ta Base merge acolo sa discute punct cu Punct acordurile intre tarile noastre? asa ceva facea Nea Nicu. Intre state moderne si civilizate acordurile, detaliile lor, se perfecteaza Inainte de vizita sefilor de stat. Daca Base merge sa negocieze Personal cat vom da pt un F-16, face to face cu Biden, e comicaria cucului. Un presedinte Se intalneste cu omologul lui. Agenda unei asemenea vizite se face publica. O asemenea vizita nu se stabileste cu o saptamana Inainte, ca nu merge sa-i cumpere un Ferrari Lu fi-sa si se duce el direct ca sa lase celalalt din pret. Stiu ca-l iubiti pe Base, dar se pare ca pe Obama il doare in cur sul saptamanii de marinarul nostru
  • -4 (6 voturi)    
    eu cred ca e legat (Luni, 12 septembrie 2011, 23:52)

    atreus [anonim]

    mai degraba de niste informatii secrete care pot sa ajunga publice... si in care Romania e un picutz amestecata...
  • -1 (1 vot)    
    e departe columbus oare? (Marţi, 13 septembrie 2011, 13:39)

    moroshan [anonim]

    Din cate stiu, ,marele stat Ohio este la vreo 3 ore de zbor de Washington DC, sau poate ma insel?
    Asadar, Obama il evita?
  • 0 (0 voturi)    
    doar cu romanii (Marţi, 13 septembrie 2011, 15:22)

    monica L [anonim]

    Cred ca si daca s-ar intilni exclusiv cu romanii de pe continentul nord-american tot n-ar fi rau. S-ar amortiza costul kerosenului.