Raluca Turcan pledeaza din nou pentru remaniere: PDL trebuie sa vina cu o garnitura innoita de ministri

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 11 septembrie 2011, 18:47 Actualitate | Politic

PDL trebuie sa vina cu o garnitura innoita de ministri, afirma deputatul democrat-liberal Raluca Turcan, care pledeaza inclusiv pentru schimbari in esaloanele doi si trei ale guvernarii.

"Eu cred ca remanierea trebuie facuta, iar PDL trebuie sa vina cu o garnitura innoita de ministri, capabila sa duca mai departe reformele la care ne-am angajat si totodata sa fie vectori de mesaj ai partidului in 2012", scrie ea, intr-o postare pe blogul sau, intitulata "Reforma, remaniere, rebranding".

Raluca Turcan crede ca infiintarea unui minister insarcinat cu gestionarea absorbtiei fondurilor europene semnifica faptul ca "avem o problema cu absorbtia fondurilor europene" iar "o astfel de modificare" reprezinta "o buna ocazie pentru a discuta nivelul performantelor in toate ministerele".

"Sa nu uitam nici de esaloanele 2 si 3 ale guvernarii, fiindca si acolo sunt oamenii PDL, iar cetatenii si mediul de afaceri isi formeaza imaginea asupra PDL in special prin interactiuni la nivelele inferioare ale administratiei. E nevoie si de o discutie referitoare la secretarii de stat, directorii de agentii guvernamentale, sefii de institutii deconcentrate din judete", adauga deputatul PDL.

Raluca Turcan se declara de acord cu crearea unui pol de dreapta construit in jurul PDL si considera "logice eforturile de a coagula o structura asemanatoare" constructiei "de stanga, USL".

Pentru a crea insa acest Pol al Dreptei PDL trebuie sa ofere niste raspunsuri legate de agenda publica:
  • o viziune pentru Romania post-criza
  • un bilant de etapa al guvernarii
  • reforma statului, respectiv reducerea numarului de parlamentari si reorganizarea administrativ-teritoriala, simplificarea birocratiei si largirea sectorului privat, impunerea respectarii legilor si limitarea coruptiei, lucruri "pe care inevitabil se va construi mesajul nostru electoral in 2012".

"Inainte ca PDL sa faca o noua constructie politica, PDL trebuie sa demonstreze ca se schimba el insusi. Ca isi adapteaza viziunea, ca isi schimba parte din oameni, ca isi imbunatateste capacitatea de a interactiona cu alegatorii, ca isi atinge obiectivele guvernarii. Ca face reforma si remaniere. Fiindca altfel orice rebranding va fi un esec", incheie Raluca Turcan.


Citeste mai multe despre   






















677 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    nu pe toti.... (Duminică, 11 septembrie 2011, 18:56)

    echos [utilizator]

    Pe Boagiu as tine-o, e unicat : e singura femeie cu "oua" la propriu din ultimii 22 de ani, si pe Funeriu... la restu' n-am pretentii
    • 0 (0 voturi)    
      Raluca Turcan vrea la guvernare, desigur. (Luni, 12 septembrie 2011, 0:54)

      zexe [anonim] i-a raspuns lui echos

      Pai sa le tinem pe toate, zic eu, ca daca de femei nu sunt bune, sa le folosim, totusi, la ceva. Tot asemenea si doamna Udrea, Sulfina Barbu, etc, dar ce ne facem ca nu avem femeie la schimb pentru Emil Boc. Cunoaste cineva vreo femeie care sa se poate ridica la inaltimea premierului?
  • -1 (1 vot)    
    aiurelile portocalii ale Dnei Turcan..... (Duminică, 11 septembrie 2011, 19:11)

    costica [anonim]

    aceleasi vorbe goale, aceleasi aiureli rupte de lumea reala, de ceea ce au facut si face PDL, aceleasi minciuni cu care in 2008 au castigat alegerile.... promisiuni si vom face si vom drege si nu mai stiu saracii cum sa se rebranduiasca doar doar i-or pacali iar pe romani sa-i voteze ca-n 2008!!
    NU ne mai pacaliti, dna Turcan, cine mai crede in mesajele de care vorbiti Dvs?!
    Agenda aia de care vorbiti dvs sunt baliverne portocalii in care nici dracu' nu mai crede, ne-am saturat de PDL si minciunile voastre!!
    Ati reusit sa aduceti la saracie milioane de romani cu incompetenta Guvernului Boc !!
    Nu spuneti nimic despre asta, in timp ce coruptia a crescut, evaziunea in vami e bine mersi, portocalii si averile lor nu au cunoscut criza, nepotismul a ajuns pe culmi de neatins nici de PSD, incompetenta o recunoasteti chiar Dvs solicitand schimbarile alea...
    Incompetenta si minciuni si coruptie si populisme in care nici dracu' nu mai crede!!
    Asta este PDL !!!!!!!!!!!!!!!!
  • -1 (1 vot)    
    unde sa fie? (Duminică, 11 septembrie 2011, 19:58)

    victor l [anonim]

    Mai buni ca Igas si Tabara nu exista!
  • -1 (1 vot)    
    bineinteles (Duminică, 11 septembrie 2011, 20:16)

    SMEN [anonim]

    trebuie sa aduca alti inapti,in afara de Udrea bineinteles care e inamovibila pana la noi odrine ale presedintiei
  • +1 (1 vot)    
    Remaniere (Duminică, 11 septembrie 2011, 20:23)

    Cetatenii [anonim]

    Jos cu Ariton.
  • +1 (1 vot)    
    numa sa nu o schimbe (Duminică, 11 septembrie 2011, 21:24)

    dude [anonim]

    pe ministra transporturilor.... ca face treaba extraordinara...constructiile de autostrazi au inceput insfarsit pe bune in ro...
  • 0 (0 voturi)    
    Pai... (Duminică, 11 septembrie 2011, 22:55)

    Gigi Kent [utilizator]

    ...ar trebui numiti ministri Berceanu, Videanu si cu Blaga. La vremuri noi...tot noi! Si neaparat Miki Spaga de la UNPR...ca a zis tov presedinte ca "stima noastra si mandria, Oprea si mafia" (personala a lui Adrian Nastase, se stie).