Elena Udrea: O femeie presedinte, premier sau sef de partid important ar incuraja implicarea femeilor in politica

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 8 septembrie 2011, 19:48 Actualitate | Politic

O femeie presedinte, premier sau sef de partid important ar incuraja implicarea femeilor in politica, scrie Elena Udrea, ministrul Dezvoltarii Regionale si Turismului, intr-o postare pe blogul personal cu titlul "Cum se construieste cariera femeii-politician": "Prin exceptie, daca o femeie, intr-un moment, va accede la una dintre cele trei functii mai sus enumerate: Prim-ministru, Presedinte sau sef de partid important. Acea femeie ar fi o deschizatoare de drumuri, cineva care arata ca <da, se poate!> (un slogan politic celebru, construit special pe principiul anti-discriminarii)."
  • "Afirmatia Presedintelui Basescu referitoare la aparitia in PDL a unei Margaret Thatcher a generat o dezbatere publica asupra a cine poate sa joace acel rol. Daca luam in calcul si faptul ca pe 15 octombrie au loc alegerile Organizatiei de Femei, e firesc ca subiectul sa capete consistenta", arata Elena Udrea.
  • "Eu cred ca e prilejul potrivit sa discutam in general despre rolul femeii in politica. Astfel de dezbateri pun, in general, in evidenta ambele extreme: stereotipurile care guverneaza societatea cu privire la rolurile pe care femeile pot/au voie sa si le asume si reactia specific feminista a impunerii in orice conditii a femeilor la varful societatii", considera ministrul Dezvoltarii.
  • Elena Udrea mai scrie pe blog ca "In ceea ce priveste politica, sunt poate femeia care a generat cea mai mare atentie din partea presei si a trebuit sa ma confrunt, de-a lungul timpului, cu situatii aproape neverosimile. Unele pozitive, cele mai multe negative. Stiu, deci, cam care sunt comentariile pe care barbatii le fac atunci cand se raporteaza la femeile-politician."























1135 vizualizari

  • -4 (14 voturi)    
    o femeie competenta da (Joi, 8 septembrie 2011, 20:13)

    brozef [anonim]

    nu tu, "dungi pe asfalt"
    • -3 (11 voturi)    
      cand s-au imbogatit din parcari ,e nedrept (Joi, 8 septembrie 2011, 20:52)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui brozef

      sa conduca un partid ,un guvern,o tara! fac 0,5 km datorita famigliei Cotcodac si a primarului Basescu ca sa iau/las masina ,deoarece pe strada mea e parcare Dali !daca as putea i-as condamna la inchisoare pe viata pentru bataia de joc la adresa bucurestenilor .....
    • +1 (5 voturi)    
      e competenta (Joi, 8 septembrie 2011, 23:41)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui brozef

      In ceea ce face dovedeste ca are personalitate politica. Brandul turistic a invitat multi turisti europeni sa viziteze Romania. In vara asta 3 colegi din Frankfurt au vizitat Romania si impresiile au fost frumoase. Lumea are intelegere pentru noi ca suntem un pic in urma civilizatiei- vezi comentariile de fata- dar ne admira ceea ce avem frumos in tara, ceea ce ne aduce bani in casa. Felicitari si respect Doamna Ministru! Ignorati in continuare frustrarile semenilor nostri, o fac din invidie si sunt de statura... mica. Di pacate, dar sunt tot ai nostri. Stergeti totul cu un zambet si veti castiga mai departe.
      • +1 (3 voturi)    
        ... (Vineri, 9 septembrie 2011, 0:56)

        ... [anonim] i-a raspuns lui roman diaspora

        romane din diaspora, ma faci sa inteleg ca poeziile si odele inchinate lui Ceausescu nu erau scrise din obligatie ci din placere si inclinatie naturala
        • -2 (2 voturi)    
          nu, sunt doar obiectiv (Vineri, 9 septembrie 2011, 9:04)

          roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui ...

          Voalul frustrarilor nu ne tine nici de cald nici de foame, dovedeste doar cat de "civilizati" si tolerant suntem! Din fericire D-na e deasupra frustratilor zilei si e bine asa! Deschideti-va lumii daca vreti sa fiti tratati ca atare!
  • +5 (9 voturi)    
    !!!!! (Joi, 8 septembrie 2011, 20:21)

    traiang [utilizator]

    Si daca ea s-ar numi Elena Udrea ar fi perfect !!!!!
  • +1 (5 voturi)    
    SEXUL - instrument politic necesar uneori..... (Joi, 8 septembrie 2011, 20:31)

    jango cage [anonim]

    omul care foloseste instrumentele politicii drept baza a existentei sale este un om politic.....nu exista barbat polician sau femeie politician, exista numai om politic..... organizarea sexuala a organismului nu este relevanta pentru singurul lucru care conteaza in activitatea politicianului : atingerea scopului propus !!! un om politic valoros va folosi oricare instrument aflat la dispozitia sa.....multe razboaie si paci s-au nascut dintr-o activitate sexuala la momentul potrivit.....dar nu oricare minte ingusta poate sa inteleaga ceva atat de simplu !!!
    • -1 (1 vot)    
      iti doresc sa faci (Joi, 8 septembrie 2011, 21:30)

      paraipan [utilizator] i-a raspuns lui jango cage

      dupa cum gandesti, presupun ca n-ai avea mari obiectii nici daca Udrea era barbat, doar esti obisnuit , nu ?
  • -4 (8 voturi)    
    brevo (Joi, 8 septembrie 2011, 20:32)

    mihai [anonim]

    veti fi pedepsiti si veti plati pentru faptele voastre, sa nu uitati asta!
  • -3 (11 voturi)    
    eu propun (Joi, 8 septembrie 2011, 20:34)

    geroge [anonim]

    monica iacob ritzi sa fie presedinte si tu premier, mama voastra de hoti ordinari
  • -2 (12 voturi)    
    haha (Joi, 8 septembrie 2011, 20:36)

    roman [anonim]

    asta mai lipseste.
  • -2 (8 voturi)    
    in opinia mea (Joi, 8 septembrie 2011, 20:41)

    smen [anonim]

    Udrea scade Pdl din start cu 10%mdin pacate partidul nu se poate descotorosii de ea din cauza dragostei primului marinar al tarii
  • -5 (7 voturi)    
    in unele tari se spune... (Joi, 8 septembrie 2011, 21:19)

    vio [anonim]

    cariera politica a unei femei trece prin patul unui politician...barbat....
    Nimic nou sub soare....
    • +1 (3 voturi)    
      In ce tari nene ? (Joi, 8 septembrie 2011, 22:47)

      manusha [utilizator] i-a raspuns lui vio

      Crapati de ciuda ca e frumoasa si desteapta ! Si apoi ...strugurii sunt acri
  • 0 (2 voturi)    
    Cu o singura conditie (Joi, 8 septembrie 2011, 22:17)

    George [anonim]

    Femeia respectiva trebuie, mai intai, sa smulga buruienile de sub telegondolele construite din banii contribuabililor. Si multe alte buruieni.
  • +2 (2 voturi)    
    O sansa pentru Romania (Joi, 8 septembrie 2011, 22:41)

    Elena [anonim]

    O femeie intr-un post cheie poate sa fie o sansa pentru Romania. Oricum nu stiu ce putem pierde ..
    De exemplu Andreea Paul Vass este o femeie pe care o pot vedea in functia de premier sau in cea de presedinte. Am perceput-o ca pe un om sigur pe el, instruit, capabil si cu o vointa de fier. Din pacate societatea in care traim este una misogina. Intre un barbat mediocru si o femeie capabila, romanul va alege intotdeauna "masculul".
    • -1 (1 vot)    
      ... (Vineri, 9 septembrie 2011, 0:59)

      stargazer [anonim] i-a raspuns lui Elena

      exact, ca sa aveti voi feministele pe ce sa dati vina ca-i innorat, ca toamna vine dupa vara, samd. Daca n-ar fi barbatii astia ati fi tare nefericite ca n-aveti pe cine sa va varsati veninul.
  • 0 (0 voturi)    
    Da sunt de acord (Vineri, 9 septembrie 2011, 10:19)

    Ion Vasile [anonim]

    Dar nu TU!!!