Elena Udrea: O femeie presedinte, premier sau sef de partid important ar incuraja implicarea femeilor in politica

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 8 septembrie 2011, 19:48 Actualitate | Politic

O femeie presedinte, premier sau sef de partid important ar incuraja implicarea femeilor in politica, scrie Elena Udrea, ministrul Dezvoltarii Regionale si Turismului, intr-o postare pe blogul personal cu titlul "Cum se construieste cariera femeii-politician": "Prin exceptie, daca o femeie, intr-un moment, va accede la una dintre cele trei functii mai sus enumerate: Prim-ministru, Presedinte sau sef de partid important. Acea femeie ar fi o deschizatoare de drumuri, cineva care arata ca <da, se poate!> (un slogan politic celebru, construit special pe principiul anti-discriminarii)."
  • "Afirmatia Presedintelui Basescu referitoare la aparitia in PDL a unei Margaret Thatcher a generat o dezbatere publica asupra a cine poate sa joace acel rol. Daca luam in calcul si faptul ca pe 15 octombrie au loc alegerile Organizatiei de Femei, e firesc ca subiectul sa capete consistenta", arata Elena Udrea.
  • "Eu cred ca e prilejul potrivit sa discutam in general despre rolul femeii in politica. Astfel de dezbateri pun, in general, in evidenta ambele extreme: stereotipurile care guverneaza societatea cu privire la rolurile pe care femeile pot/au voie sa si le asume si reactia specific feminista a impunerii in orice conditii a femeilor la varful societatii", considera ministrul Dezvoltarii.
  • Elena Udrea mai scrie pe blog ca "In ceea ce priveste politica, sunt poate femeia care a generat cea mai mare atentie din partea presei si a trebuit sa ma confrunt, de-a lungul timpului, cu situatii aproape neverosimile. Unele pozitive, cele mai multe negative. Stiu, deci, cam care sunt comentariile pe care barbatii le fac atunci cand se raporteaza la femeile-politician."





















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

1165 vizualizari

  • -4 (14 voturi)    
    o femeie competenta da (Joi, 8 septembrie 2011, 20:13)

    brozef [anonim]

    nu tu, "dungi pe asfalt"
    • -3 (11 voturi)    
      cand s-au imbogatit din parcari ,e nedrept (Joi, 8 septembrie 2011, 20:52)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui brozef

      sa conduca un partid ,un guvern,o tara! fac 0,5 km datorita famigliei Cotcodac si a primarului Basescu ca sa iau/las masina ,deoarece pe strada mea e parcare Dali !daca as putea i-as condamna la inchisoare pe viata pentru bataia de joc la adresa bucurestenilor .....
    • +1 (5 voturi)    
      e competenta (Joi, 8 septembrie 2011, 23:41)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui brozef

      In ceea ce face dovedeste ca are personalitate politica. Brandul turistic a invitat multi turisti europeni sa viziteze Romania. In vara asta 3 colegi din Frankfurt au vizitat Romania si impresiile au fost frumoase. Lumea are intelegere pentru noi ca suntem un pic in urma civilizatiei- vezi comentariile de fata- dar ne admira ceea ce avem frumos in tara, ceea ce ne aduce bani in casa. Felicitari si respect Doamna Ministru! Ignorati in continuare frustrarile semenilor nostri, o fac din invidie si sunt de statura... mica. Di pacate, dar sunt tot ai nostri. Stergeti totul cu un zambet si veti castiga mai departe.
      • +1 (3 voturi)    
        ... (Vineri, 9 septembrie 2011, 0:56)

        ... [anonim] i-a raspuns lui roman diaspora

        romane din diaspora, ma faci sa inteleg ca poeziile si odele inchinate lui Ceausescu nu erau scrise din obligatie ci din placere si inclinatie naturala
        • -2 (2 voturi)    
          nu, sunt doar obiectiv (Vineri, 9 septembrie 2011, 9:04)

          roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui ...

          Voalul frustrarilor nu ne tine nici de cald nici de foame, dovedeste doar cat de "civilizati" si tolerant suntem! Din fericire D-na e deasupra frustratilor zilei si e bine asa! Deschideti-va lumii daca vreti sa fiti tratati ca atare!
  • +5 (9 voturi)    
    !!!!! (Joi, 8 septembrie 2011, 20:21)

    traiang [utilizator]

    Si daca ea s-ar numi Elena Udrea ar fi perfect !!!!!
  • +1 (5 voturi)    
    SEXUL - instrument politic necesar uneori..... (Joi, 8 septembrie 2011, 20:31)

    jango cage [anonim]

    omul care foloseste instrumentele politicii drept baza a existentei sale este un om politic.....nu exista barbat polician sau femeie politician, exista numai om politic..... organizarea sexuala a organismului nu este relevanta pentru singurul lucru care conteaza in activitatea politicianului : atingerea scopului propus !!! un om politic valoros va folosi oricare instrument aflat la dispozitia sa.....multe razboaie si paci s-au nascut dintr-o activitate sexuala la momentul potrivit.....dar nu oricare minte ingusta poate sa inteleaga ceva atat de simplu !!!
    • -1 (1 vot)    
      iti doresc sa faci (Joi, 8 septembrie 2011, 21:30)

      paraipan [utilizator] i-a raspuns lui jango cage

      dupa cum gandesti, presupun ca n-ai avea mari obiectii nici daca Udrea era barbat, doar esti obisnuit , nu ?
  • -4 (8 voturi)    
    brevo (Joi, 8 septembrie 2011, 20:32)

    mihai [anonim]

    veti fi pedepsiti si veti plati pentru faptele voastre, sa nu uitati asta!
  • -3 (11 voturi)    
    eu propun (Joi, 8 septembrie 2011, 20:34)

    geroge [anonim]

    monica iacob ritzi sa fie presedinte si tu premier, mama voastra de hoti ordinari
  • -2 (12 voturi)    
    haha (Joi, 8 septembrie 2011, 20:36)

    roman [anonim]

    asta mai lipseste.
  • -2 (8 voturi)    
    in opinia mea (Joi, 8 septembrie 2011, 20:41)

    smen [anonim]

    Udrea scade Pdl din start cu 10%mdin pacate partidul nu se poate descotorosii de ea din cauza dragostei primului marinar al tarii
  • -5 (7 voturi)    
    in unele tari se spune... (Joi, 8 septembrie 2011, 21:19)

    vio [anonim]

    cariera politica a unei femei trece prin patul unui politician...barbat....
    Nimic nou sub soare....
    • +1 (3 voturi)    
      In ce tari nene ? (Joi, 8 septembrie 2011, 22:47)

      manusha [utilizator] i-a raspuns lui vio

      Crapati de ciuda ca e frumoasa si desteapta ! Si apoi ...strugurii sunt acri
  • 0 (2 voturi)    
    Cu o singura conditie (Joi, 8 septembrie 2011, 22:17)

    George [anonim]

    Femeia respectiva trebuie, mai intai, sa smulga buruienile de sub telegondolele construite din banii contribuabililor. Si multe alte buruieni.
  • +2 (2 voturi)    
    O sansa pentru Romania (Joi, 8 septembrie 2011, 22:41)

    Elena [anonim]

    O femeie intr-un post cheie poate sa fie o sansa pentru Romania. Oricum nu stiu ce putem pierde ..
    De exemplu Andreea Paul Vass este o femeie pe care o pot vedea in functia de premier sau in cea de presedinte. Am perceput-o ca pe un om sigur pe el, instruit, capabil si cu o vointa de fier. Din pacate societatea in care traim este una misogina. Intre un barbat mediocru si o femeie capabila, romanul va alege intotdeauna "masculul".
    • -1 (1 vot)    
      ... (Vineri, 9 septembrie 2011, 0:59)

      stargazer [anonim] i-a raspuns lui Elena

      exact, ca sa aveti voi feministele pe ce sa dati vina ca-i innorat, ca toamna vine dupa vara, samd. Daca n-ar fi barbatii astia ati fi tare nefericite ca n-aveti pe cine sa va varsati veninul.
  • 0 (0 voturi)    
    Da sunt de acord (Vineri, 9 septembrie 2011, 10:19)

    Ion Vasile [anonim]

    Dar nu TU!!!