Emil Boc va fi invitat o data pe luna la Senat pentru a-si prezenta prioritatile

de A.N.     HotNews.ro
Marţi, 6 septembrie 2011, 17:01 Actualitate | Politic

Emil Boc, in Parlament
Foto: Agerpres
Conducerea Senatului a aprobat marti un memorandum intern prin care va fi instituit obiceiul invitarii o data pe luna a premierului Emil Boc in fata membrilor acestei Camere pentru a-si prezenta prioritatile, transmite Agerpres. Prezenta Seful Executivului in farta senatorilor va avea loc in cadrul "Orei Guvernului".

"Biroul Permanent a aprobat un memorandum privind procedura invitarii primului-ministru in fata Parlamentului in cadrul Orei Guvernului pentru a-si prezenta prioritatile. Noi speram ca macar o data pe luna acest memorandum sa fie pus in practica si primul-ministru sa fie prezent in Senat o ora in fiecare luna", a afirmat Ioan Chelaru (PSD), vicepresedintele al Senatului.

Pe de alta parte, Chalaru a spus ca lunea viitoare va fi o zi obisnuita de lucru pentru senatori, deoarece Biroul Permanent nu a aprobat solicitarea ca senatorii sa aiba activitati in teritoriu cu prilejul redeschiderii scolilor: "Saptamana viitoare se va lucra in program normal, in sensul ca luni vom avea zi de plen, si nu activitati in circumscriptiile electorale cu prilejul redeschiderii scolilor".


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

449 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    buna idee (Marţi, 6 septembrie 2011, 17:06)

    pehash [utilizator]

    poate cu ocazia asta strang si securistul felix cu animalutul lui de casa, ipocrin, cateva prezente. cine stie poate bat recordul de 5%! :)
  • +1 (3 voturi)    
    Curat stat laic avem (Marţi, 6 septembrie 2011, 17:10)

    Alui [anonim]

    Vezi poza cu ala imbracat in cearceaf.
  • -1 (3 voturi)    
    si inca o data ca sa prezinte CE-A FACUT din ele!! (Marţi, 6 septembrie 2011, 17:38)

    costica [anonim]

    Ca toata ziua buna ziua spune VOM FACE si VOM DREGE si nu face nimic, vorba lui Basescu mai zilele trecute la Scoala de vara unde Presdintele a declarat ca "s-a saturat de tergiversarile Guvernului Boc si de lipsa de curaj a membriilor de cabinet de a lua decizii."
    Mai mult, seful statului i-a criticat pe liderii PDL ca, desi detin sefia comisiei de revizuirea a Constitutiei "nu au schitat niciun gest sa se intalneasca pe timpul verii" iar negocierile cu UDMR pe tema reorganizarii administrativ teritoriale au fost sistate.
    Si vorba Dnei Raluca Turcan care pe blogul ei spunea:
    "PDL are obligaţia să încerce o ultimă negociere serioasă cu partidele din opoziţie, astfel încât comisia pentru revizuirea Constituţiei să înceapă să lucreze şi să ofere în această toamnă proiectul unei Constituţii modificate. Până acum, singurul lucru pe care l-a făcut comisia pentru revizuire a fost să se înfiinţeze ca să poată îngropa un subiect. Dacă nu suntem în stare să mişcăm lucrurile, trebuie să venim în faţa oamenilor şi să spunem că nu se poate în această legislatură, fără să-i mai amăgim", a mai arătat deputatul PDL. Un alt angajament al PDL a fost, după cum atrage atenţia Turcan, reducerea numărului de parlamentari, dar, de data aceasta, lucrurile depind exclusiv de majoritatea parlamentară care poate să modifice singură legislaţia electorală în acest sens.
    Deputatul PDL le-a mai transmis reprezentanţilor majorităţii parlamentare să pună în planul doi interesele personale, pentru a se dedica interesului public general în cazul reorganizării administrativ-teritoriale. "Doresc însă să văd un efort serios şi nu unul mimat, în care lumea spune DA, dar face pe tăcute tot ce se poate pentru NU", a mai scris Turcan.
    Suntem deci în faţa celei mai importante sesiuni parlamentare din actuala legislatură. E un examen pe care PDL nu are voie să-l rateze. Fiindcă ratarea acestei sesiuni parlamentare va pune ştampila eşecului pe întreaga guvernare condusă de PDL", a insistat Turcan
    http:
    • 0 (0 voturi)    
      Scânteia (Marţi, 6 septembrie 2011, 22:06)

      Dies-irae [utilizator] i-a raspuns lui costica

      Asta e un fragment din ziarul Scânteia, tovarăşe?
  • +1 (1 vot)    
    nedumerire (Marţi, 6 septembrie 2011, 17:43)

    El Condor [anonim]

    Timp de 3 ani nu s-a auzit de un asemenea for. Exista in Romanica asa ceva, sau se apropie niste alegeri si trebuie etras electoratul ? Mai sunt multi dintr-astia ? Au vreo putoare in stat ?
  • +2 (2 voturi)    
    nu participati la deschiderea scolilor? (Marţi, 6 septembrie 2011, 19:52)

    vio [anonim]

    va e jena sau va e frica sa nu va huiduiasca lumea ??!!!!!!!!!!!!!
    nu-i frumos...........
  • +1 (1 vot)    
    fii inteligent Boc! (Marţi, 6 septembrie 2011, 19:57)

    tamara [anonim]

    spune-le da, de acord, si propune ora de desfasurare vinerea de la 15:00 la 16:00 sau eventual sambata si sa vezi atunci ce o sa fie pe capul lor
  • 0 (0 voturi)    
    eu zic sa te prezinti (Joi, 8 septembrie 2011, 8:34)

    costa [anonim]

    Dar sa nu dai tot din casa, astia din opozitie sunt 100% antiromania,, daca afla ceva interesant in urmatoarea secunda transmit la Moscova
  • 0 (0 voturi)    
    Il astept pe Crin in Parlament (Joi, 8 septembrie 2011, 11:55)

    Ana [anonim]

    Poate se trezeste si Crin sa ne prezinte un proiect in mandatul acesta. Salut initiativa lui Emil Boc , a mai dat inca o lectie USL-ului.