Sorin Oprescu: Voi candida ca independent. In mod sigur nu va exista sigla USL

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 6 septembrie 2011, 11:34 Actualitate | Politic

Primarul Capitalei, Sorin Oprescu, a declarat, luni seara, la B1 TV, ca va candida independent pentru un nou mandat, subliniind ca "in mod sigur nu va exista sigla USL", anunta Mediafax. "Sorin Oprescu candideaza independent, in cadrul unui parteneriat  pentru Bucuresti. Uitati partea a doua cu sigla, fara sigla, cu pus acolo... Nu vreau sa jignesc pe nimeni. In mod sigur nu va exista sigla USL. Candidat independent sprijinit de...", a spus primarul general al Capitalei.

Sorin Oprescu a explicat ca alegerile sunt foarte serioase pentru ca "astia ar face orice sa ramana la putere".

In opinia lui Oprescu, a candida ca independent cu sprijin USL va insemna un staff de campanie propriu, precum si strategia sa si proiectele sale: "Un staff de campanie propriu, o strategie care este a mea si, ce-i mai important, proiectele sunt ale mele, modificate sau poate imbunatatite cu ceea ce propune Uniunea si asa se intrunesc conditiile unui parteneriat. Eu nu am stapan. Mie nu-mi comanda nici unul, nici altul. Am discutat in termeni foarte barbatesti, de principiu, toate astea. Nu exista decat posibilitatea de a respecta niste proiecte".

Primarul general a mai spus ca va face poze cu candidatii propusi de USL pentru primariile de sector, ca "toti sunt bucuresteni".

Saptamana trecuta, Sorin Oprescu declarase ca va candida ca independent sub sigla USL. El si-a anuntat chiar si sloganul de campanie: "Oprescu Sorin Mircea candidat independent sprijinit de USL".
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1757 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    Pacalici (Marţi, 6 septembrie 2011, 11:43)

    Luk [utilizator]

    "astia ar face orice sa ramana la putere".

    Ciudat, eu stiam ca si dl. Oprescu e la putere :))

    Se aplica lozinca, ori ba?!

    In plus, poate-mi aratati:

    1. Care-s aia care au fost la putere si n-au vrut sa ramana acolo
    2. Ce inseamna "ar face orice"?

    Discurs tipic vanghelizator.
    • +7 (7 voturi)    
      Ar face orice (Marţi, 6 septembrie 2011, 12:24)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      pentru a creste pretul podului, pentru a creste pretul stadionului National,...
      Daca ar putea, dragi bucuresteni, v/ar da/o si pe la nas, asa cum isi dorea cu autostrada aia suspendata!
      Premarul proteza nu se dezminte!
      Comunist a fost, comunist ramane, comunist va muri.
      El nu este la putere?
      Doar mancatorii de mici di dansatorii de pinguini, nu pricep ca asta este varful de lance al uslasilor!
      Sa vezi ce repede va trece in barca uslasa dupa alegeri; numai daca aia castiga. Altfel... va fi cica... independent!
  • +10 (12 voturi)    
    Parerea mea (Marţi, 6 septembrie 2011, 11:47)

    halimiaticucuveaua [utilizator]

    Singurul care reprezinta un pericol pt Oprescu, dupa parerea mea, este Prigoana.
    • 0 (2 voturi)    
      aprob... (Marţi, 6 septembrie 2011, 12:22)

      me [anonim] i-a raspuns lui halimiaticucuveaua

      prigoana e posibil sa fie un contracandidat puternic...
      mai era si negoita de la 3 da s-a cam prostit in ultimu mandat (afaceri imobiliare etc) si nustiu cate sanse mai are...
      ar mai fi piedone de la 4 dar nu cred ca se baga la capitala...
      • +2 (4 voturi)    
        Ia vezi, negoita ala de care zici tu (Marţi, 6 septembrie 2011, 14:20)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui me

        nu e playboy/ul fesenist cu chelie?
    • -3 (3 voturi)    
      Ce gluma (Marţi, 6 septembrie 2011, 12:25)

      Un cineva [anonim] i-a raspuns lui halimiaticucuveaua

      Cred ca glumesti. Cine crezi ca o sa-l voteze pe gunoier ? De fapt ai vazut ce s-a intamplat anul trecut cu Honorica ca a iesit lumea la vot doar ca sa voteze impotriva lui.
  • +11 (17 voturi)    
    normal (Marţi, 6 septembrie 2011, 11:52)

    iancu [anonim]

    bineinteles ca nu va avea sigla USL. va avea ca sigla o cucuvea mai draga!
  • +6 (6 voturi)    
    amuzant "chirurgul" (Marţi, 6 septembrie 2011, 13:30)

    nahir [utilizator]

    citat din propriai declaratie :""astia ar face orice sa ramana la putere".
    adicatelea, el nu vrea sa ramana la putere? d-aia candideaza?
    mai bine, "independentul" oparescu, si-ar pastra banii pentru niste batraneti linistite. cine o sa-l mai voteze?
    • -4 (4 voturi)    
      Eu am să îl votez (Marţi, 6 septembrie 2011, 15:34)

      Mitică [anonim] i-a raspuns lui nahir

      Eu. Este singurul primar care a terminat o mulţime de chestii începute, tergiversate şi abandonate de o serie de binevoitori. Iată de ce am să îl mai votez, mai ales că este şi bucureştean, născut şi crescut în Bucureşti, la fel ca mine.
      • -4 (4 voturi)    
        In sfarsit.. (Marţi, 6 septembrie 2011, 15:57)

        Arthur [anonim] i-a raspuns lui Mitică

        ...un bucurestean cu gandire ca atare! Din pacate , cei ca dvs. si ca mine nu mai reprezinta in oras decat cca.30%din votanti ,fata de anii '90~95' cand spiritul bucurestean inca era viu. D'aia s-a ales Constantinescu presdinte si CDR a format guvernul. Apoi a inceput exodul si inlocuirea bucurestenilor neaosi cu alieni fomisti de genul Basescu ,Videanu,Negoita si compania + tzigani de genul Prigoana.Oprescu,cat ar fi el beizadea de Primaverii,tot mai are ceva din spiritul de bucuresten adevarat ,umor si chiar patriotism local ,asa ca ,in lipsa de altceva (Chiliman ar fi fost clase!) ,voi vota cu el!
        • +1 (1 vot)    
          trist (Marţi, 6 septembrie 2011, 18:30)

          Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui Arthur

          Este incredibil cum un individ care injura in timpul conferintelor de presa ajunge sa fie vazut drept "bucurestean adevarat". Acest termen ar trebui sa se aplice celor care nu urla, injura sau scuipa "ca la usa cortului".

          Iti sugerez sa te uiti 5 minute pe internet sa vezi cine si cum erau primarii Bucurestiului odata si apoi sa-i compari cu acest dement.
          Cat despre terminat proiectele... daca contractele sunt facute bine si constructorii platiti, ele intotdeauna se vor termina la timp.
          • 0 (0 voturi)    
            Reflecto ergo sum (Miercuri, 7 septembrie 2011, 9:03)

            Mitică [anonim] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

            Ei las că la capitolul maniere dl. preşedinte îl ia de departe.

            Apoi, nu înţeleg de ce îl faci dement...?

            Cât despre contracte, de ce nu s-a finalizat mai nimic, cu excepţia borduriadei, în timpul mandatului d-lui Videanu?
        • +1 (1 vot)    
          tare! (Marţi, 6 septembrie 2011, 18:50)

          James Bond [utilizator] i-a raspuns lui Arthur

          Daca am vota primari dupa simtul umorului... poate ca Garcea de la Vacanta Mare ar fi cel mai bun primar, iar Grupul Divertis ar fi cel mai bun Consiliu General.
          Mai oameni buni, voi cititi ce scrieti?

          Basescu asta a demarat Pasajul Basarab, cand Oprescu din PSD facea opozitie pentru lucrarea asta. Videanu a continuat-o, si i-a predat-o lui Oprescu in proportie de 98%. Oprescu a facut 2% si a taiat panglica!
          Mare primar!

          Ce face autostrata suspendata de 1.6 mld euro?
          • 0 (0 voturi)    
            98% (Miercuri, 7 septembrie 2011, 9:04)

            Mitică [anonim] i-a raspuns lui James Bond

            98% terminat... Eşti sigur de ce spui? Ai grijă că vorbeşti cu un tip din Bucureşti, nu din Videle.
      • +1 (1 vot)    
        ce curiozitate! (Marţi, 6 septembrie 2011, 18:46)

        James Bond [utilizator] i-a raspuns lui Mitică

        ce "o multime de chestii" a terminat? ca-s tare curios...
        Daca pentru tine este cel mai important ca este bucurestean... halal! Si administratorul blocului in care locuiesc eu este bucurestean, si nu il face eligibil pentru o asemenea palarie...

        Pe de alta parte, este cel mai usor sa preiei proiecte finalizate in proportie de 95-99% de catre Videanu, si tu Oprescu sa tai panglica... mai important este ce proiecte lasa Oprescu acum.
        • 0 (0 voturi)    
          Johnny Walker (Miercuri, 7 septembrie 2011, 9:08)

          Mitică [anonim] i-a raspuns lui James Bond

          Hai, fii onest, erau terminate în proporţie de 100-110%, iar unele chiar 200%

          Ce naiba, măi... citeşte şi tu presa, mai plimbă-te prin Bucureşti şi vei vedea ce s-a terminat.

          Sincer, mi se rupe cine începe o lucrare, pe mine mă interesează cine şi când reuşeşte să o ducă la bun sfârşit.

          Dl. Videanu a avut timp berechet să termine proiectele, sunt totuşi 4 ani, omule... Ce naiba a păzit, de i-a luat Oprescu caimacul?
  • +4 (6 voturi)    
    'aide domle (Marţi, 6 septembrie 2011, 13:33)

    tuzgureanu [anonim]

    Oprescu asta chiar crede ca o sa-l mai aleaga cineva? Oare chiar nu-si da seama ca, oricum, a fost ales doar de 12-13% din populatia Bucurestiului?
    Dupa ce acum 2 ierni le explica asfaltatorilor ca trebuie sa tipe la ei pt ca bucurestenilor le place sa vada sange, si ca ar fi indicat sa spoiasca si ei cateva gropi, dupa ce ca nu a reusit decat sa beneficieze de finalizarile unor lucrari incepute de Videanu, dupa ce a incercat sa darame cateva cladiri istorice (printre care si Piata Matache), n-a fost in stare sa-si lege si el numele de o strada asfaltata, ca sa nu zic bulevard – si aici trebuie facuta precizarea ca lucrarile de scoatere a pietrei cubice si de asfaltare a bulevardului Aviatorilor erau demarate de mult.
    Din pacate, odata cu plecarea lui Videanu, proiecte importante au ramas suspendate – asfaltarea Bdului Pantelimon, Iancului, Basarabiei, noua sosea Dna Ghica – Pta Delfinului – Fundeni, etc. Ce sa mai zic de proiectul TER, ocolit sistematic de toti cei care au in putere sa faca ceva in privinta lui ?

    Singura strada facuta bine de Oprescu o sa ramana, cum ii place si lui sa se laude, strada Zdamasii.
  • -2 (6 voturi)    
    oprescu (Marţi, 6 septembrie 2011, 13:43)

    bogdan [anonim]

    Oprescu o sa ia PESTE 70% in Bucuresti impotriva oricui ar candida din PDL,PCR,RMNP,DPM,UCPM.Sa fim seriosi...pai Oprescu a lasat ceva in urma lui, doar cand ma uit la OTV imi vine sa-l votez in fiecare zi daca s-ar putea....
    • +6 (6 voturi)    
      Ora de bancuri :) (Marţi, 6 septembrie 2011, 14:20)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

      Asta da banc! :))) Felicitari!
    • +1 (1 vot)    
      da (Marţi, 6 septembrie 2011, 18:42)

      James Bond [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

      asta e 100% sarcastic... bravo!
  • +3 (3 voturi)    
    Rugaminte (Marţi, 6 septembrie 2011, 14:22)

    Vizitiul [utilizator]

    Cautati pe Google: "oprescu promite" si trageti singuri concluziile. Daca tot aveti de gand sa-l votati, macar faceti asta in mod informat.

    Nu va rog decat sa va utilizati creierul :) Alegerea este a dvs.!
  • +2 (2 voturi)    
    cu care sigla? (Marţi, 6 septembrie 2011, 15:43)

    io [anonim]

    cu sigla sau fara sigla, tot pierde...asa ca e praf in ochi...sa-si mai faca si el putina publicitate,asta e scopul marii 'diversiuni'.
    nu sint din Bucuresti, dar nu l-as vota in vecii vecilor pentru toate aberatiile si porcariile pe care le-a facut in Bucuresti..
    nu stiu cum e ca medic, dar ca primar.....execrabil !!!
  • 0 (0 voturi)    
    sigla ? (Miercuri, 7 septembrie 2011, 10:48)

    panfilache [anonim]

    gazonul de pe stadionul national.
    cica, dand din umeri, io nu pot face sa creasca iarba..
    dar, ciupercile ?!
    ca si ciuperci erau pe teren...